De toestand van Madrid is nog onzeker Fransche kruitfabriek explodeert DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 HET JS VOOR GEEN TEGENSPRAAK VATBAAR, dat iedere Kerk een goede tele foon-installatie voor Slechthoorcnden moet bezitten. Informeer eens te Maassluis bij het Centraal Telefoon bureau voor Kerken. (Adv.) Buitenland EEN DUITSCH-JAPANSCHE VRIENDSCHAP? Reeds eerder dit jaar hebben geruchten de ronde gedaan over een komende toenade ring tusschen Japan, de militaire staat par excellence in het Verre Oosten, en Duitsch land, hetwelk in een verrassend snel tempo bezig is, naar het voorbeeld van den ouden Pruisischen soldatenstaat, de meest gedril de natie van het Westen te worden. Dat Was in Januari, tijdens de beroeringen ge- Wekt door de ontwikkeling van het Italï- aansch-Abessijnsche conflict, toen er in de Wereld zulk een sterke spanning merkbaar Werd rond het Geneefsche instituut, en men zich algemeen afvroeg, of deze affaire wel licht in een algemeenen wereldbrand ein digen zou. Toen doken er, evenals thans, uit Sjanghai berichten op, dat er tusschen Duitschland en Japan een overeenkomst zou zijn tot stand gekomen, welker punt tegen de Russische Sovjets zou zijn gericht, idóch die tevens zou kunnen gelden als eer anti-volkenbondscentrum, waarin men gaar ne ook Italië onderbrengen zou, zoo spoe dig dit land, door den gang der omstandig heden genoopt, aan den volkenbond den rug zou wenschen toe te keeren. Tusschen de drie landen bestond inderdaad in zoo- Verre iets als een lotsverbondenheid, als zij zich ervan bewust waren tot de saamge- drongenen op een veel te benard grond gebied, en tot de economisch berooiden te behooren. Zij bevonden zich alle drie in een vrijwel gelijkwaardige positie tegenover de statengroep, die in Genève haar plaats van isamenspreking had en deze uitsluitend leek te benutten tot het handhaven van de status quo, hetgeen in dit geval wilde zeg gen van de haar historisch toegevallen .voordeelen. De toestand is intusschen wel in verschil lend opzicht gewijzigd. Het fascistische Italië moge op den volkenbond smalen, het heeft zich er immer voor gehoed, om zich uit den kring der volken af te zonderen, en daardoor in een isolement te geraken, het welk zeer weinig begeerenswaardigs biedt. Bovendien, thans heeft het op het gebied der koloniale expansie ten volle bereikt, hetgeen het op het oog had, en behoeft hel niets dringender dan rust en vrede, om uit zijn militaire avonturen te kunnen gaan halen alle voordeelen, welke het zich van Italiaansch-Oost-Afrika had voorgespiegeld. Een verder gevolg van deze ontwikkeling •der verhoudingen is, dat men in Rome er in toenemende mate van blijk gaat geven, de vriendschap van Groot-Brittannië op prijs te stellen. Het is of Mussolini zich het Duitschland van voor den oorlog als een afschrikwekkend voorbeeld voor oogen houdt, hetwelk door op de wereldzeeën Engeland naar de kroon te steken, eer het daartoe innerlijk sterk genoeg was, zich de groote catastrofe op den hals heeft gehaald. Blijft het derhalve zeer twijfelachtig, of Italië zich in dit tijdsgewricht zal laten Vinden voor een nauwere samenwerking met. Japan en Duitschland, hetwelk alles Wat de Duce tot dusverre heeft bereikt op nieuw in de gevaren-zone zou brengen, het ziet er wel naar uit, alsof Berlijn en Tokio het met de vriendschap ernstiger zouden kunnen meenen. Berlijn en Mos- ko'd zijn in het westen te duidelijk oppo santen, hetwelk o.a. bij de jongste ontwik keling der Locarno-besprekingen nog weer eens met volle scherpte is aan het licht getreden, dan dat men aan Duitschlands geneigdheid zou behoeven te twijfelen, in het Verre Oosten een deelgenoot tegen het bolsjewisme te zoeken. Ook Japan onder vindt van Rusland, meer dan van eenige andere Europeesche mogendheid, moeilijk heden bij zijn expansie-politiek in Mands- joekwo en Noord-China. De Japansche im perialistische gedachte, die samengaat met het ideaal van Azië voor de Aziaten (waar bij Tokio een leidende taak zou toevallen! )L botst in deze uiteinden der wereld, waar Siberië aan de Mongolengebieden sluit, met het evangelie van het communisme. Japan en Rusland worstelen reeds jarenlang om de ziel van deze noordelijkste deelen der Aziatische wereld. De Mongolenvolken wor den door dezen strij dvaneen gereten; een deel is onder Russischen invloed geraakt, het andere deel heeft onder Japanschen in vloed nationale idealen ontvangen en streeft naar de moeizame verwerkelijking jdaarvan. Het is zonder meer 'duidelijk, dat hot kolossale Rusland, dat zoo over-gemilitari- seerd is, en dat ook in ideologisch opzicht uiterst militant blijft, zoowel voor Japan als Duitschland een voortdurende bedrei ging vormt. Mocht eenmaal ergens de bom losbarsten, hetzij in oost of west, dan moet het voor Ruslands antipoden van groot be lang zijn, op elkanders bijstand te kunnen rekenea Thans verkeert men, naar formeel verklaard wordt, nog in een periode, waar in nog geen sprake is van een formeele alliantie, hoewel men reeds verder is voort geschreden dan een zuiver formeele decla ratie tegen het communisme. Met andere woorden, de bereidheid tot samenwerking is "wel reeds daar, doch de tijd voor uiter ste beslissingen is nog niet aangebroken, pn men acht het vooreerst niet raadzaam, reeds thans in een scherp omlijnde for mule zich aan elkander te binden. Een ongeveer 200 man sterke afdee- li-ng nationalistische troepen is 's naohts over een in allerijl gebouwde noodbrug de Manzanares overgetrokken en heeft zich daarna op den linkerrivieroever verschanst. Tegelijkertijd openden de witte batterijen voor Madrid het vuur op de roode stellingen in de nog niet veroverde Madrileensohe wijken. Dit bombardement duurde zonder onderbre king voort tot 's morgens acht uur. De universiteitsstad moet, volgens de plannen van het hoofdkwartier der wit ten, het uitgangspunt worden voor de verdere bezetting van de hoofdstad, welke nu spoedig zou kunnen worden verwacht, daar de volks f rondere hun bes te stellingen hebben moeten verlaten. Een bizondere correspondent van Reuter deelt omtrent de gevechten van gisteren neg mede, dat de tegenstand van de rooden werd gebroken toen acht groote bombarde mentsvliegtuigen van de nationalisten, ver gezeld van 24 gevechtsvliegtuigen, in de ochtenduren plotseling boven de stad ver schenen en ieder een ton springstof lieten neerkomen in de omgeving van het voor naamste gebouw der universiteit en het westelijk park. Radio-Sevilla heeft bevestigd, dat de drie kolonnes van Varela de Manzanares hebben overschreden en het park ten N.W van de universiteitswijk hebben bezet Bovendien heeft de colonne van Moscardo in den sec van Soria een belangrijke opmarseh ingezet en daarbij een tweesprong bezet die m strategisch belang is. De medededlingan van radio-Sevdlla wer den als volgt beëindigd: „Gisteren is een historische dag geweest voor de nationalistische troepen, die begon nen zijn met de verovering van de kom van Madrid. In zeer korten tijd zullen de voor naamste gebouwen de rood-gouden vlag dragen". Wat Madrid zelf verklaart Gistermiddag heeft de verdedigingsraad van Madrid het .volgende communiqué ge publiceerd: „Na een week/van mislukkingen poogden Zondagmiddag de rechtsche troepen met alle macht de Manzanares te overschrijden over de brug „de los Franceses". De aanval lende troepen bestonden uit Marokkanen en manschappen van 't vreemdelingen-legioen, gesteund door 19 tanks. De aanival was he viger en moorddadiger dan de heldhaftige De steenkoolstaking in Noord-Frankrijk De staking der steenkoolarbeiders van Roubaix en Tourcoing duurt thans reeds 34 dagen. Het lossen en vervoeren van de brandstoffen geschiedt in drie stations door militaire ploegen. De laatste fabriek, die te Roubaix nog gesloten was wegens gebrek aan steenkool, heeft thans de vuren weer ontstoken. Gistermorgen hebben de stakers een ver gadering gehouden, waaraan ook door een aantal binnenschippers werd deelgenomen. Zij besloten hun standpunt te handhaven, De Spaansche burgeroorlog Sterke tegenspraak tusschen rechtsche en linksche communiqués Witte troepen inderdaad in de hoofdstad verdedigers van Madrid tot dusver moesten weerstaan. Na een strijd van vier uur, ge durende welke de regeeringstroepen de brug lieten springen, werd de vijand gedwongen zich terug te trekken zonder zijn doel ts hebben bereikt De aanvallers leden zware verliezen, drie tanks weiden buiten gevecht gesteld. Zondag bombardeerde de luchtmacht der opstandelingen een der volkrijke wijken van Madrid, waardoor opnieuw talrijke onschul dige mannen, vrouwen, kinderen en grijs aards het slachtoffer werden. De verdedigingsraad van Madrid heeft verder uit de meest zekere bron vernomen, dat alleen Italiaansche en Duitsche vliegers aan deze bombardementen deelnemen. De Spaansche piloten van de opstandelingen weigerden deel te nemen aan dezen alge- moord op de bevolking van Madrid. Hedenochtend werden de nieuwe aanvallen van den vijand in het Noord- Westen afgeslagen. De rivier werd op geen enkel punt overschreden en de ver dediging van de hoofdstad wordt vast beraden en in de grootste orde voort gezet. Toestand in de hoofdstad De roode junta heeft inmiddels nieuwe verordeningen uitgevaardigd met betrek king tot de controle op de afgifte van levens middelen, die steeds schaarscher worden. Duizenden menschen hebben sedert ver scheiden dagen niet veefl meer dan een stuk brood te eten gekregen. Voor alle winkels ziet men lange files van menschen, die ho pen, dat ze nog een levensmiddelenkaart zul len ontvangen. Naar Havas meldt, hebben 7 bombarde mentsvliegtuigen van de witten opnieuw verscheiden wijken van Madrid gebombar deerd, met name de wijk Cuatro CaminoG. Tal van personen werden tengevolge van do explosies gewond, onder wie velen ernstig. Roode jagers stegen wederom onmiddel lijk op, om den strijd met de nationalisti sche bommenwerpers aan te binden. Vol gens een nog niet officieel bevestigd bericht zou een drieimotorig bombardementsvliegtuig in de omgeving van het Hippodroom zijn neergeschoten. Een jachtvliegtuig van de volksfrouters werd tijdens een gevecht met den bommenwerper eveneens getroffen. De piloot kon zich echter met behulp van een parachute redden. Een granaat van de witte artillerie kwam terecht op huis nr. 47 in de Lope de Verga- straat. Victorio Hidalgo, die indertijd secre taris was van oud-president Alcala Zamo- ra, werd gedood, terwijl zijn vrouw ernstig gewond werd. Om acht uur gisteravond deelde radio- Tetuan mede, dat de strijdkrachten van generaal Varela de in het Westelijk park en den Paseo de Rosales veroverde stellingen stevig consolideeren. De aanval spogingen, die in den loop van den dag door de volksfronters wer den ondernomen, werden alle afgeslagen. De eerste skaten in de Noord-Weste lijke wijk van Madrid zijn thans door de witte troepen geheel bezet. Spaansche nationalisten hebben hun kanonnen opgesteld in een straat van Alcoton, een der voorsteden van Madrid, om vandaar uit de hoofdstad onder vuur te nemen DE DUITSCHE VERDRAGS OPZEGGING Eden is teleurgesteld In antwoord op een vraag van Attlee heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Ed e n, in het Britsch Lagerhuis een ver klaring afgelegd uit naam der Engelsche regeering over Duitschlands opzegging van de clausules in het verdrag van Versailles betrefende het internationale regime der waterwegen. Na er aan te hebben herinnerd, dat er gedurende verscheiden jaren onderhande lingen gevoerd zijn, teneinde de Duitsche wenschen in overeenstemming te brengen met de belangen der andere betrokken mo gendheden, verklaarde Eden: „Onder deze omstandigheden is het voor de Britsche regeering een teleurstelling, dat op het oogenblik, waarop de besprekingen werden voortgezet en ondanks de verleden jaar gegeven verzekeringen, Duitschland eens te meer de procedure der onderhan delingen heeft laten varen ten gunste van een eenzijdig optreden. Deze teleurstelling wordt niet veroorzaakt door vrees voor schade aan belangrijke En gelsche handelsbelangen, maar door 't feit, dat handelingen van dezen aard het onder houden van internationale betrekkingen eenigszins moeilijk moeten maken". Onderhandelingen nutteloos Naar aanleiding van deze uitingen wordt in politieke kringen te Berlijn geconsta teerd, dat Ti ierbij wellicht over het hoofd is gezien, dat Duitschland in langdurige onderhandelingen steeds weer vergeefs ge tracht heeft, door overeenstemming te komen tot opheffing van de eenzijdige dis crimineeringen ten nadeele van Duitsch land door cle bepalingen van Versailles. Eerst toen niet meer getwijfeld kon wor den aan de nutteloosheid van .verders be moeiingen aldus verklaart men heeft de Duitsche regeering tot de stap in kwes tie besloten, vooral ook, omdat op 15 Nov. de opzeggingstermijn van den Fransch- Duitschen modus yivendi yan Mei 1936 af liep. De strijd tegen Moskou Berlijn en Tokio toekomstige bondgenooten? Ondanks alle tegenspraken schijnt het wel zeker te zijn, dat tusschen de regeeringen van Duitschland en Japan sedert de Duitsche ambassadeur te Tokio onlangs uit Berlijn is terugge keerd, onderhandelingen worden ge voerd over het sluiten van een anti communistisch verdrag. Men meent te weten, dat de diverse punten van het ontwerp-verdrag eerst daags door Hirota aan den minister van buitenl. zaken zullen worden voor- Beide partijen zouden overigens trachten de toetreding van andere mogendheden, met name van Italië, tot dit verdrag te ver krijgen. Naar te Sjanghai vernomen wordt, wordt in Japan buitengewoon strenge censuur toegepast op alle berichten omtrent de on derhandelingen over een dergelijke overeen komst Een bericht, dat een Amerikaansche cor respondent aan zijn blad trachtte te ver zenden, werd ingehouden. Een Japansch blad, dat op een dergelijk verdrag had ge doeld, werd in beslag genomen en aan andere bladen is bericht gezonden, dat om trent dit onderwerp niets mag worden ge publiceerd, TRAGEDIE IN EEN FRANSCHE EXPRESS Lijk gevonden van vermoorde vrouw Wat waren de motieven voor deze misdaad? Een afschuwelijke misdaad heeft ai oh Zondag, naar uit Menton© ge meld wordit, in de Riviera-exprees ai- Toen die treftn Monte Carlo naderde, werd door een conducteur in één der compartimenten het lijk gevondien van die 35-jarig© mevrouw Suzanne Garofla. De conducteur was reeds versdhei- cDene malen het ontzielde lichaam gepasseerd, zonder te weten wat er was voorgevallen. De dame in kwestie lag nameHijk in een grooten pels gewikkeld en de conducteur dacht dierhalve, dat zij sluimerde. Toen hij na verscheiden uren bemerkte dat er geen enkele verandering in haar houding was ingetreden, kreeg hij argwaan, Hij rad het compartiment binnen en tikte de dame op haar schouder. Toen zij ook nu geen teeken van leven gaf, stelde hij een nader onderzoek in «n kwam tot de vreeselijke ontdekking, dat de ongelukkige vermoord was. Haar han den waren met een ijzeren ketting op haar rug gebonden en haar voeten waren e met chloroform gedrenkte prop was stevig voor haar morad gebonden. Haar bagage bleek doorzocht te zijn: haar handkoffer was ledig. Doch een diamanten armband en een kostbare ring wanen on aangeroerd gelaten. De trein stoomde door naar Menton*1, waar hlet betreffende rijtuig werd los gekoppeld. Een dokter stelde vast, dat de dood van het Slachtoffer moest zijn ingetreden, kort na het vertrek van den trein uit Marseille De conducteur heeft verklaard, dat hij de dame te Marseille nog op het. perron met een man heeft zien staam praten. Volgens die verklaring van den go- neerheer, die het lijk onderzocht, moeten minstens twee personen het slachtoffer hebben aangevafllen. Men denkt dat de misdaad gepleegd is in de bijna 5 K.M. lange Rove-tu-i> nel, 16 K.M. ten Oosten van Marseille. Men tast omtrent de beweegreden tot den moord en omtrent de ioenti- teit dier moordenaors volkomen in het Amerika's begrootings- moeilijkheden De reusachtige begrooting voor nationale verdediging ten bedrage van bijna een mil liard dollar belemmert de Amerikaansche bondsregeering aanmerkelijk, in haar stre ven om de federale uitgaven te verminderen. Het laatste congres stelde een bedrag van 528.102.000 dollar beschikbaar voor de ma rine en 388.244.000 dollar voor het leger, tei> wijl 't bovendien de versterking goedkeurde van het militaire luchtwapetn, een uitbrei ding van de legereffectieven tot 165.000 man, alsmede speciale uitgaven voor de<n uitbouw van de Hawai-eilanden tot een „Pacific Gibraltar". Intusschen wint de meening van de krin gen, die voor de vorming van een speciale afdeeling voor nationale verdediging plei ten, steeds meer veld. Men wijst in deze kringen erop, dat 't steeds moeilijker wordt de bewapeningsbelangen en het streven van de regeering, om de begrooting te vermin deren, met elkaar in overeenstemming tc Poolsche joden wilden naar Palestina Politie jaagt hen uiteen Nationalistische Joodsche jeugdorga nisaties in Polen hadden besloten een tocht te voet" te organiseeren van Polen naar Palestina via Roemenië. Deze demonstratiemarsch zou worden uitgevoerd onder den naam „marsch der bevrijding van Israël". Er hadden zich reeds een duizendtal personen aangemeld voor dezen tocht, welke noch over paspoorten noch over de noodige papieren beschikken, maar die desondanks een eed afgelegd had den, het beloofde land te bereiken en alle moeilijkheden te overwinnen. Gisteren kwamen te Warschau afdee- lingen dezer duizend deelnemers bijeen- Met wit-blauwe vlaggen aan het hoofd, vertrokken zij uit Warschau in de rich ting van Laibach, waar do eersto etappe zou eindigen. De organisatoren van den marsch hadden gehoopt, dat ondanks het ontbreken van de vereischte papieren, het toch mogelijk zou blijken, de grens te passeeren. De autoritei ten verzetten zich echter tegen de onder neming en de politie heeft de deelnemers een eind weegs buiten de hoofdstad uiteen gejaagd en hen gedwongen terug te keeren. Een U.P-.telegram uit Warschau geeft van het gebeurde de volgende lezing: Een groep van 5000 Joden, in den leeftijd van 18 tot 22 jaar. vertrok in uniform met militaire uitrusting (behalve de wapens) voor een prop"gandamarsch naar Palestina. De tocht diende tevens als protest tegen de beperking der Joden-immigratie in Pa lestina door Groot-Brittannië. Reeds twintig kilometer buiten Warschau bij 't dorp Pyry stiet de colonne op een sterke politiemacht, die haar dwong, zich in kleinere groepen te ontbinden en onmid dellijk naar Warschau terug te keeren. De propagandamarsch was georganiseerd door den Joodschen advocaat Rippel. Het plan was, door Roemenië naar Con- stanza te marcheeren en zich daar naar Haifa in te schepen. Men verwachtte tijdens den marsch aan sluiting van andere Joodsche groepen. Het geld voor uniformen, benevens licht blauwe kepi's, blauw-witte cocarden en ransels werd door collecten onder de Pool sche Joden opgebracht. De staking der Amerikaansche zeelieden Oplossing ln zicht? De burgemeesters van vijf havensteden aan de Stille Zuidzeekust, t. w. Seattle, Port land, San Francisco, Oakland en Los An geles, zullen zich per vliegtuig naar Wash ington begeven, teneinde president Roose- velt om een onderhoud te vragen inzake de soheepvaartsrtaking. Naar de plaatsvervangende minister van arbeid, Mac G r a d y, verklaarde, was de stakingstoestand thans hoopvoller dan se dert verscheidene dagen het geval was ge- De Italiaansche vloot wordt sterk Reeds 77 duikbooten De vlootcorrespondent van de „Daily Tele graph" verklaart te hebben vernomen, dat Italië thans 24 duikbooten in aanbouw heeft, waardoor het meest uitgebreide pro gramma van alle mogendheden bereikt wordt. Wanneer deze 24 duikbooten klaar zijn, zal Italië namelijk de beschikking hebben over 77 onderzeebooten van modern type, hetgeen slechts drie minder is dan Frank rijk, de,leidende mogendheid op het gebied vam duikbooten bezit. ZES-EN-DERTIG DOODEN Tweehonderd gewonden In Saint Chamas (Zuid-Frankrijk) is gistermiddag een kruitfabriek ont- plofd. Bij deze ramp zijn volgens 'n eer ste opgave zes-en-dertig personen gedood en ruim tweehonderd gewond. De ex plosie werd veroorzaakt door heit uit breken van brand in één van de bij gebouwen. Na het vallen van heit donker werkten de reddingsmanschappem met behulp van geïmproviseerde verlichting aan het bergen van de slachtoffers uit de puinen van de fabriek, die nog slechts één groote ruïne vormde. Van alle kanten stroomde hulp itoe. In het stadje Saint Ghamas is het nog moeilijker na te gaan hoeveel schade er is aangericht. Het schijnt echter, dat dit nog wel zal meevallen. Wel zijn vrijwel alle rui ten gesprongen. De telefonische verbindingen hebben eenige vertraging ondergaan en bij tusschen- poozen is er geen electrische stroom. Een „U.P."-bericht geeft over de ontploi- fingsraanp nog het volgende relaas: Het geweld der explosie was zoo groot, dat het slechts met dat van een hevige aardbeving kan vergeleken worden. In een omtrok van vele kilometens stonden de hui zen te schudden op hun grondvesten. Nadat de eerste verschrikkelijke detona tie als van een geweldigen donder weerklon ken had, renden de ambulance- en dokters auto's naar de plaarts des omheils. Van Miramer uit snelden hulpcolonnes naar de verwoeste fabriek, die spoedig door een sterk politiecordon was afgezet. Uit de verte reeds kon men boven Saint Chamas ontzaglijke rookwolken zien op stijgen. Daar door de ontploffing alle lichtkabels defect geraakt waren, lag het terrein van de kruitfabriek langen tijd in het donker gehuld. Tenslotte werden van het naburige vlieg terrein Istros-Marignan verplaatsbare schijn werpers gerequireerd. In het schijnsel dezer apparaten werd het bergingswerk ondernomen door de red- dings-colonnes, die door arbeiders van nabij gelegen staatsfabrieken versterkt waren, Behalve de reddingsmansdhappen en de officieele persoonlijkheden, werd niemand nabij de plaats deronheils toe gelaten, niet eens de vrouwen en kin deren der arbeiders, die in de kruitfa briek werkten, hadden toegang in de buurt van het fabrieksterrein. Nadere bijzonderheden Het kruithuis bij St. Chamas, dat door de ontploffing vernield is, is op een afstand van een 3 kilometer van St. Chamas gele gen op den weg naar Miramas. De fabriek, bestaat, zooals met alle kruitfabrieken het geval is, uit een aantal vrij ver van elkaar verwijderde gebouwtjes van één verdieping. Alleen het direotiegebouw heeft meerdere verdiepingen. De eerste ontploffing vond plaats in gebouw numero 104, op meer dan twee kilometer van den hoofdingang van de fabriek gelogen. Zij geschiedde in een mengmachine. De voorschriften voor het personeel voor hert geval van een onge luk waren natuurlijk zeer bekend en het personeel was hier zeer in geoefend, zoo dat eenige seconden na de eerste explo sie reeds de sirenes begonnen te loeien. Alle arbeiders van de fabriek en ook de leiders en de technici spoedden zich onmiddellijk naar het brandende gebouw om met alle ten dienenste staande middelen het blus schingswerk te beginnen. Er was een vei ligheidssysteem van een groot aantal ka naaltjes over het geheele terrein, waar wa ter door stroomde. Men had reedp begon nen water te geven om het gebouw onder waiter te zietten, toen precies om negen minuten oover half vier een veel verschrik kelijker ontploffing volgde. Het gebouw was in de lucht gevlogen. Tot zeer ver in den omtrek was de slag hoorbaar en in de dorpen in de buurt ver oorzaakte het geweld van den slag groote onrust Er -vas onmiddellijk hulp bij de hand, die trachtte gewonden onder het puin vandaan te redden. Onder de overl even-den op het terrein van het ongeluk brak een paniek uit en verscheiden vrij ernstig gewonren snel den naar het dorp. De ziekenhuizen in den omtrek waren spoedig geheel gevuld met gewonden. Er werkten 600 man op de fabriek. Het juiste aantail slachtoffers is niet bekend, wel is zeker, dat het hoog is. Onder de .lachtoffere bevindt zich de directeur yan, de fabriek, -JEN EEUWIG ZINGEN DE BOSSCHEN" MIJN BOEK DE TRILOGIE VOLTOOID Adv. Ernstige ongeregeldheden te Beiroet Moslims tegen verdrag met Frankrijk In Beiroet zijn ter gelegenheid van het Ramadanfeest in de moskee buiten gewoon heftige toespraken gehouden, waarin het verdrag tusschen Frankrijk en Libanon werd aangevallen, aange zien de moslims vreezen, dat hun posi tie niet langer onaangetast zal blijven. Agitatoren begaven zich ouder de menigte met het gevolg, dat tegen acht uur des avonds groepen betoogers de Christelijke wijken binnendrongen, waar winkels wer den geplunderd. De politie, die wilde ingrijpen, werd met schoten ontvangen. De orde moest door mili tairen hersteld worden. Intusschen hadden zich groepen van Christenen gevormd, die in de Mohamme- daansche wijk aan het plunderen sloegen. Ook hier moesten politie en troepen op treden. Bij deze ongeregeldheden zijn drie men schen gedood en 28 gewond. Vele tram wagens en een vijftigtal particuliere auto's werden vernield of in brand gestoken. Het hooge commissariaat heeft bekend gemaakt, dat geen enkele ordeverstoring geduld zal worden. Vandaag waren alle winkels gesloten, terwijl patrouilles dooi; de straten trekken. Communistische actie in Duitschland Neemt zij weder toe? Volgens den Berlijnschen correspondent van Havas zouden de Duitsche autoriteiten worden verontrust door het toenemen van het aantal politieke processen. Zij zouden daarin een symptoom van een herlevende communistische activiteit zien. De mi nister van justitie heeft in verband hier mede een aantal autoriteiten bijeengeroe pen, om met hen gezamenlijk te beraadsla gen over de maatregelen die hiertegen te nemen zijn. Aan deze conferentie hebben deelgenomen de leider van de politieke politie, de president van de volksrechtbank, een aantal rechters, de president van het hof van beroep en tal van andere hooge rechterlijke autoriteiten. De conclusie van de bespreking was dat een nauwere samenwerking tusschen de politie en de rechtbanken noodig is, om doeltreffend tegen communistische actie te strijden. De arrestaties in Sovjet-Rusland Duitschland protesteert te Moskou De Duitsche ambassade te Moskou heeft geprotesteerd tegen de arrestatie van 23 Duitschers te Moskou en Leningrad. Het volkscommissariaat van buitenland- sche zaken heeft het protest afgewezen, doch het geeft toe, dat veertien personen, die van militaire spionnage worden be schuldigd, o.a. twee vrouwen, gearresteerd Voor handhaving der Britsche democratie Wetsontwerp op de openbare orde Het Britsche Lagerhuis is gisteren begon nen met de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp op de handhaving van de openbare orde. Sir John Simon sprak hierbij een rede uit, waarin hij o.m. zeide: Ik noodig het Huis niet uit op te treden tegen de opvat tingen van wie het ook zij. Het gaat slechts om de methoden en niet om de meeningen. Wanneer deze buitenlandsche leerstellin gen burgerrecht krijgen in ons land moet het parlement aldus handelen, dat de tot steun daarvan gebruikte methodes in over eenstemming zijn met onze beginselen van tolerantie en geen schade toebrengen aan de handhaving van de rechten van het publiek in het algemeen. GEMENGD NIEUWS Onder zeswielige vrachtauto Op slag gedood Gistermiddag omstreeks h-alf een reed op den nieuwen weg te H a 11 e m een truck met aanhangwagen van de Veluwsehe Ex presse, die een vrachtdienst onderhoudt tus schen Heerde en Amsterdam. Een bediende van deze firma, de 19-jarige K. uit Heerde, die naast den chauffeur zat wilde een pakje op de auto zetten, terwijl de wagen in beweging was. Hij gleed van de treeplank van de truck en kwam onder de zeswielige auto terecht. De jongen was vrijwel op slag dood. In bajonetpunt gevallen Bij oefeningen van het 19e regiment infan terie te Amersfoort heeft gistermiddag een droevig ongeval plaats gehad. Toen de dienstplichtige soldaat Van Vliet uit Amsterdam zich uit een boom liet glij den, kwam hij in aanraking met de punt van een bajonet Hij kreeg een betrekkelijk onbeteekenende verwonding, doch ovrleed spoedig, hoogstwaarschijnlijk ten gevoige van den schrik. Drie jongens aangehouden Verdacht van 20 diefstallen De gemeentepolitie te S c h ij n d e 1 heeft aangehouden den 16-jarigen K., den 16-jari- gen B. en den eveneens 16-jarigen Van W. Het drietal wordt verdacht van niet min der dan twintig aiefstalten, gepleegd in Schijn del en omgeving Zij zouden o.a. hebben ingebroken bij een juwelier te Uden 'n September jL Bij onderzoek is gebleken, dat de jeugdige dieven een organisatie hadden, met ver schillende vertakkingen in de omliggende dorpen. Er worden nog meer arrestaties verwacht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2