Jimture ^riïisiIjrXSrurant mm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5938 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 16e Jaargang gbberttntitpiifltti: ÏM I (Dl 5 ttgsl»t Elke regel meerf 0227» (hgezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 EJke regel meer f Voor bet bevragen aan T bureau V wordt berekend ••-••••• f ONEVENWICHTIGHEID SCHAADT Het Verbond voor Nationaal Herstel is Vrijdagavond in den Haag een tweedaagsch congres begonnen met een vergadering in de Dierentuin, waarin generaal Snijders en viceradnjiraal Quant over de verdediging van ons land spraken. In 't algemeen hebben we niet veel op met militairen, die op gepensionneerde leef tijd aan politiek gaan doen, tenvijl ze vroe ger meestal de stelling huldigden: ik ben geen staatsman, maar krijgoverste. Dit optreden wordt te bedenkelijker, wan neer zij politiek gesproken ietwat uit1 het lood raken en eenzijdig de nadruk op het militaire vraagstuk leggen. Neen, dat is geen preeken voor eigen parochie in de directe zin van het woord, omdat zij im mers de actieve dienst verlaten hebben; maar men moet altijd rekening blijven hou den met de solidariteit onder de militaire stand. Dit eenzijdige optreden doet schade aan de sympathie, welke er onder de burgerij leeft, voor de militaire verdediging. En ook daarom moesten generaals en admiraals wat voorzichtiger zijn. Het maakt een zeer .verschillende indruk op de bevolking of een minister, die rekening met alle om standigheden moet houden, met volle over tuiging verklaart, dat er offers voor de nationale verdediging gebracht moeten wor den; of dat een oud-militair dicteert: zooveel tnillioenen zijn er noodig en de regeering moet maar zorgen, dat zij er komen. Juist zulk optreden verleidt anderen om in een gelijksoortige fout te vervallen en te betoogen: als er voor een defensielonds zoo gemakkelijk twee drie millioen te vinden zijn, dan toch evengoed voor onderwijs, voor steunverleening, voor werkverruiming. En zoo werkt men het propageeren van eenzijdige en dies onverantwoordelijke poli tiek in de hand. Trouwens, het is heelemaal niet noodig, Hat Nat. Herstel juist op dit punt zoo de groote trom roert. De Regeering is er diep .van overtuigd, dat er meer voor de lands verdediging gedaan en geofferd moet wor den en al meent minister Colijn dat hij zijn eventueelen opvolger niet binden mag aan uitgewerkte plannen, met de financiën Wordt er wel op gerekend. En voorts is het parlement in zijn overgroote meerderheid bereid het offer voor dit doel te vragen. Zelfs de ontwapenaars yan drie jaar gele den zwaaien bij. Maar men mag ook niet vergoten, dat êen uitplundering der bevolking ten be hoeve van de landsverdediging, ongeoor loofd is. De overtuiging, waardoor de Chris telijke partijen zich immer hebben en zul len laten leiden ten aanzien van dit vraag stuk is deze: doen, waartoe wij economisch in staat zijn en voorts het lot van land en yolk geloevig in Gods hand stellen. He* optreden van mannen als Snijders en Quant maakt zoo licht de indruk, dat het alles aan onze militaire verdediging hangt en daarom doen vergaderingen als deze geen goed aan de zaak, wwvoor zij belegd zijn. Overdrijving schaadt aitijd en ook hier. Het vraagstuk der landsriefensii* is hoogst belangrijk, maar niet allesbeheer- schend. In de staatkunde moet raeq zich Voor onevenwichtigheid hoeden. HET KWAAD NIET VER BLOEMEN Een commissaris van politie, goede speur der, knap vakman en organisator heeft veelvoudige fraude gepleegd en staat voor de rechtbank. Het verbaze ons niet al te zeer. Het kwaad komt niet voort uit de maatschappelijke positie^ maar uit het hart yan den mensch. Al ontkennen wij natuur lijk de invloed der omstandigheden niet; zoowel ten goede als ten kwade. Voor een politiè-man behooren ze ten goede te wer ken: zijn ambt vormt een omtuining van zijn leven, welke hij moet doorbreken om... met de justitie in aanraking te komen. Daarom is het wel diep tragisch als een Commissaris voor de rechtbank staat, zooals yorige week het geval was. Op die rechtszit ting is echter ook uitgekomen, hoe gevaar lijk de moderne strafrechttheorieën zijn en daarnaast, dat gelukkig niet alle rechters aan deze verzwakking der gerechtigheid meedoen, zelfs al beroepen zij zich daarbij niet op de Heilige Schrift. De Nijmeegsche commissaris is dat hoort er blijkbaar bij in onze dagen psychiatrisch onderzocht door een zenuw arts. En deze zei in zijn rapport, v,dat hij verdachte niet ten volle aanspra kelijk acht voor zijn daden op grond yan verdachte's abnormale geestelijke con stitutie en gebrekkige ontwikkeling, waar door een verregaande leugenachtigheid en fantasie zich van hem meester maakten" Wat de officier van justitie Mr. F. Couvée daarover opmerkte, is waard goed onthou den te worden. „Ik vraag mij af," aldus deze officier „of dit rapport niet bijna op alle menschen van toepassing is, die voor de rechtbank verschijnen. Ieder mensch moet in zijn leven strijd voeren tegen fcwade neigingen. Juist het mooie van het leven is, dat men het kwade kan overwin nen als men wil.. Verdachte heeft het kwade wel gezien, maar heeft er aan toe- Door zijn daden ishetvertrouwen in de politie ernstig geschokt. Wie. had ooit kun nen denken, dat eeji hoog ambtenaar als verdachte hier nog eens zou zitten. Neen, verdachte", zei mr..Couvée, „de eerste eisch in het leven is niet "om carrière te. maken, maar om eerlijk te zijn en vertrouwen waardig!" Het klinkt min of meer humanistisch; maar het doet weldadig aan zulke woorden te hooren., Psychiatrische rapporten schij nen heel vaak te moeten dienen om de schuld te verdoezelen. Deze „ouderwetsche" rechter wil er niets van wéten. Wie schul dig is, behoort gestraft te worden. En schul dig is hij. die om carrière- te maken de waarheid verkeert in leugen, de eerlijkheid veracht en het vertrouwen zijner mede burgers beschaamt Verregaande leugenachtigheid kan geen excuus zijn, maar is gevolg der zonde en leidt tot strafbare misdrijven. Men moet oorzaak en gevolg niet verwisselen. LAATSTE WENSCH Zondag is onverwachts overleden de heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname; voordien algemeen secretaris van Ned. Indië secretaris-generaal van het departement van Koloniën. Gaarne hadden wij enkele woorden van waardeering gewijd aan dezen even eenvou- digen als verdienstelijken man, warm vriend vooral van Suriname, van de zending en van de Protestantsahe Vereeniging voor Lepra lijders; maar zijn laatste verzoek luidde: „Het is mijn wensch, dat na mijn dood de pers geen artikelen aan mij zal wijden en ik veroorloof mij dus uw welwillende tusschenkomst in te roepen om het ver schijnen van dergelijke artikelen naar uw vermogen te verhinderen.*1 Gehoor gevend aan deue laatste wensch volstaan we met een kort levensbericht van dezen overledene en herdenken we dezen Christen van de daad zonder woorden in zwijgende dankbaarheid. DE CONCENTRATIE BIJ HET BIJZ. ONDERWIJS Van de baan Te Leeuwarden is een vergadering ge* houden van de Kamerkring Friesland van de C.H. Unie. Naar aanleiding van een vraag, die in de vergadering werd gesteld heeft de heer J. Bakker, lid van de Tweede Kamer, medegedeeld, dat de concentratie van het Bijzonder Onder wijs van de baan is. Binnenkort zal het rapport van de staatscommissie verschij nen. Dit rapport zal op alle punten ne gatief zijn. Concentratie bij het Bijzon der Onderwijs zal onbestaanbaar zijn volgens spr. wegens het richtingsver schil. Bovendien is gebleken, dat Mi nister Marchant indertijd met de con centratie bij het Openbaar Onderwijs ook te ver is gegaan. DE INDISCHE BEGROOTING Wijzigingen door monetaire politiek Bij de Tweede Kamer is ingediend do be grooting van Ned.-Indië voor 1937, aan wel ker toelichting het volgende is ontleend. Voor de uitkomsten van het dienstjaar 1936 moet voorloopig nog met een zeer globale schatting worden volstaan. Naar deze schatting, waarbij uiteraard nog geen rekening is gehouden met de recente ge beurtenissen op monetair gebied, zal dit dienstjaar een tekort opleveren van f 32.224.000 op den geheelen dienst. Bij de nota's van wijzigingen werden ln de oorspronkelijke ontwerpen der begroo ting 1937 eenige veranderingen aangebracht, tengevolge waarvan de gewone uitgaven en ontvangsten onderscheidenlijk met f 83.373 en f 6273 werden verhoogd. Hierdoor werd het tekort op den gewonen dienst gebracht op f 25.026.159, zoodat het tekort op den geheelen dienst f 24.438.801 kwam te bedra gen. Vergeleken met de raming voor 1936 ver toont het tekort op den gewonen dienst over 1937 een vermindering met rond f 25.3 millioen. Deze niet onbelangrijke ver betering van de budgetaire positie is voor namelijk te danken aan de betere verwach tingen, die ten aanzien van de ontvangst van sommige middelen kunnen worden ge koesterd. Intussahen is aan de ramingen voor de grooting haar basis goeddeels ontvallen door de op 27 September jl. ingetreden wijziging in de monetaire politiek. Het zou op zijn minst genomen voorbarig zijn, zich thans in bespiegelingen te verdiepen om trent den invloed van deze gebeurtenis op de ontwikkeling der Indische financiën. Dat zoowel de .inkomsten als de uitgaven om hoog zullen gaan is wel waarschijnlijk, maar omtrent de mate, waarin dit het ge val zal zijn en den invloed daarvan op het saldo der begrooting valt nog niets te voor spellen. Voor verdubbeling van het aantal arbeids inspecteurs op Java is f 23.670 uitgetrokken, ter tegemoetkoming in de financieele moei lijkheden van de minst draagkrachtige ca tegorieën der ouders van leerlingen van verschillende onder wij sinri oh tingenf 900.000 Onze gezant in Spanje Bij minister Colijn Onze gezant in Spanje, 'de Heeir Hi C. T. Roosmale Nepveu, vertoeft op het oögerrbllk te" 's-Gravenhage, eu heeft.een bezoek gebracht aan minister 'Colijn* De nieuwe burgemeester van Bórsele De met ingang van December, benoemde Burgemeester vari Borsele dé heer G.; A. B a x is een'zoon van den heer J. Bax, Burgemees ter van Barendrecht. Hij genoot de H.B.S.-opleïding, deed met gunstig gevolg examen Gem. Administratie, was als volontair werkzaam te Bleiswijk en was achtereenvolgens ambtenaar ter secre tarie te Barendrecht en te Alblasserdam. Vanaf 1932 is hij werkzaam als ambtenaar bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, gedurende korten tijd aan de afd. Werkverschaffing en Steunverleening, om deze daarna te verwisselen met de afd. Bin- nenlandsch Bestuur. De nieuwe titularis bhoort tot de A.R. partij, is lid der Geref. Kerk en thans nog woonachtig te Wassenaar. IJmuiden houdt opruiming Naar wij vernemen heeft de reederij „De Vem" te IJmuiden 25 van haar oudste schepen, die alle reeds langen tijd uit de vaart zijn, voor sloop verkocht aan N.V. Y rank Rij&dijks Industrieele Ondernemingen te Hendrik Ido Ambacht. Tot deze schepen behoort de ..Kennemer- fiuin" ex „Betsy", de eerste trawler, die, t.ians ruim 40 jaar geleden, door een IJmui- densche reederij in de vaart werd gebracht. Rotterdam L'oyd Rapide De firma Ruys en Co, hoofdagente van de N.V. Rotterdoinsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het 17 dezer te Marseille ver wacht wordend m.s. „Indrapoera", den 18den dezer om 11.39 te Roosendaal, om 12.37 te Rotterdam D.P. en om 13.02 le Den Haag H.S. zal axriveeren. Aankomst Am sterdam GS. 14.14. Nederland-express De N.V. Stoomvaart-Mij „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post m aansluiting op het d.d. 20 Nov. as. van Genua vertrekkende m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", Donderdagmiddag 19 Nov om 14.30 u. van Den Haag S.S. zal ver trekken. Vertrek van Utrecht C.S. 15,26 uur, m Arnhem 16,18 uur, van Zevenaar 16.3S u. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam GS. 14,22, van Ajnsterdam W.P. 14,36 uur. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 14,13 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen as. te 11.40 uur. Officieele Oranje-gids 1936/1937 In de laatste week van November zal bij de City-drukkerij te 's-Graveuhage, een officieele Oranje-gids verschijnen, samenge steld onder leiding van Mr E. Kusraan, met medewerking van het Haagsche gemeente bestuur, het Comité tot luisterrijke viering en versohillende andere officieele instanties. Deze gids is bedoeld als handleiding voor de komende huwelijksfeesten. Benoemd la tot ltd van de tentoon stellim,ga- jonrmlasle, Ingesteld bij laatstgenoemd besluit: Ir. B. J. Koildewey, te Voorburg. ONDERSCHEIDINGEN Roozemond te Stavenisse, BURGEMEESTERS Benoemd tot burgemeester der ge meente Borsselen: G. A. Bax. Benoemd is tot burgemeester der ge meente C a 11 a n t s o o g: G. D. Rehorst. De heer Rehorst werd 22 September 1902 in Berkenwoude geboren. Hij is thans gemeentesecretaris en ont vanger der gemeente West zaan. EM (f^stauiOiciMts HOTEL POHEN - £§«|gj| AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS All* moderne comfort Echt Holl. huisoli|kheid Kamer* iad. ontbijt f 4.— en f 430 met badkamer vanaf f 5 RESTAURANT Door Minister De Wilde (links) werd gisteren de school voor luchtbescherming aan de Prins Hendrikstraat te Haarlem o [fideel geopend DE P.T.T.-BEGROOTING VERGUNNING V.R.O. WORDT INGETROKKEN Verlaging telefoontarieven in korte afstandsverkeer, overwogen Ontleend Is aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de P.T.T.- bogrooting: exploitatie-uitkomsten. Voor het komende begrootingsjaar moeten, naar de minister blijkens de Memorie van Toelichting meent, de oogenblikkelijke belan gen van 's rijks schatkist zoo zwaar wegen, dat het bedrijf daarvoor een bedTag van rond millioen gulden ter beschikking stelt. De minister meent, ook na kennisne ming van de desbetreffende passages van het voorloopig verslag, dit standpunt te moeten handhaven. Als de exploitatie-uitkomsten van het bedrijf een gunstig verloop blijven hou den, is de minister bereid verlaging van de telefoontarieven in het korte-afstandsverkeer in het komende begrootingsjaar te bevor deren. Het feit, dat de financieele uitkomsten van het bedrijf gunstig zijn, kan zonder meer, naar de meening van den minister geen aan leiding zijn om de arbeidsvoorwaarden van het personeel te verbeteren. Personeel Overeenkomstig de toezegging, gedaan bij de mondelinge behandeling van de begroo ting 1936 in de Tweede Kamer en in over eenstemming met de motie-IJsselmuiden, is reeds aan het eind van het vorig jaar in stu die genomen de mogelijkheid van verminde ring van het maximum van den gemiddelden werktijd per werkdag voor die personeels groepen, voor wie dit maximum thans nog 8>2 uur bedraagt. De verschillende becijfe ringen hebben geleid tot een plan van uit voering, dat den ondergeteekende onlangs is voorgelegd en zijn instemming verwierf. Tot invoering van bedoelde maatregelen wordt thans overgegaan. Zondagsrust Hoewel een bedrijf als de P.T.T. op Zon dag niet geheel kan worden stopgezet, is het streven van de leiding van het staatsbedrijf er bij voortduring op gericht, op Zondag geen andere diensten te doen verrichten dan die, welke voor het algemeen belang niet kunnen worden gemist Radio HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA Perscommissie geïnstalleerd Hedenmorgen is le 's-G raveuhage de Commissie geïnstalleerd, die zich bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard zal belasten met de regeling der pers-aangelegenheden. Deze commissie zal in hoofdzaak voor de groote dingen zorgen: in de eerste plaats voor de regeling en ver gemakkelijking van den pers-arbeid en het uitreiken van perskaarten, en in de tweede plaats voor de ontvangst der buitenlandsclie journalisten, welke ongetwijfeld bij het hu welijk hier te lande kunnen worden ver wacht De commissie heeft zich als volgt gecon stitueerd: Mr J. J. van Bolhuis, voorzitter; A. J. Bothenius Brouwer, G. P. Bon en Herbert Antcliffe, ondervoorzitters; mej. E. J. Belinfante, secretaresse; mevr. L. Jars de Gubernatis, 2e secretaresse; C. Wildenberg, penningmeester; P. van 't Veer. Th. G. van de Garden, H. Hotke, H. Kroon, C. A. Leven, Mr L. Meyer, J. Moorman, D. S. van Zuiden, leden. Ean Oranje-Llppe muts Een Nederlandsche onderneming heeft in verband met het huwelijk -ran H.K.H. Prin ses Juliana en Z.D.H. Prins Bernard een baret ontworpen, te dragen tijdens de aan staande feestelijkheden. Deze baret heeft den naam Oranje-Lippe- muts gekregen. De eerste exemplaren werden dezer dagen aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard aangeboden, die dit geschenk on der betuiging van bijzondere erkentelijkheid hebben aanvaard. De vervaardiging van de Oranje-Lippe- muts, die geheel van Nederlanosch fabrikaat gemaakt wordt, geschiedt te Amsterdam. Prins Bernard op Soesterberg Naar wij vernemen zal Prins Bernard Donderdagochtend a.s. een bezoek brengen aan het vliegveld te Soesterberg. Vandaar zal de Prins met een K.LM.-vliegtuig ver trekken. eerst naar Waalhaven en vervol gens naar Schiphol. Op deze vlucht zal de Prins geëscorteerd worden door twee escadrilles van vijf mili taire vliegtuigen, onder commando van ka pitein van Weerden Poelman, Tegen de uitzendingen in 't Nederlandscb door Russische zenders, welke uitzendingen door de regeering evenzeer worden betreurd, bestaat voor het tegenwoordige, daar het hier bertreft een land, waarmede geen diplo matieke betrekkingen worden onderhouden geen deugdelijk middel. Wat den Vrijdenkers-Radio-Omroep be treft, zet de Minister uiteen, dat, waar blijft, dat de V.R.O. binnen het kader der wette lijke voorschriften, welke het alleszins juiste beginsel huldigen van vrije meeningsuiting. mits men daarbij blijft binnen de door de wet gestelde nonnen, krachtens aard en doelstelling geen uitzendingen kan verzor gen, die zij volgens haar statuten beoogt te verzorgen, de Minister van meening is, dat het geen zin heeft voor een dergelijke uit zending aan een afzonderlijke omroepver- eeniging een, zij het klein, deel van den in zoo beperkte mate beschikbaren zendtijd ter beschikking te stellen. De Minister is dan ook voornemens de aan de V.R.O. verleende voorloopige machtiging binnenkort in te trekken. De zeevischdistributie Gister is een aanvang gemaakt met den aankoop van zeevisoh door het departement van Sociale Zaken, welke door verschillen de gemeentebesturen ter beschikking van de vverkloozcn in hun gemeenten zullen wor den gesteld. Beschikbaar zijn voor: Beilen 200 kg. wij ting, Sehooncbeok 100 kg. wijting, Iloogeveen 250 kg. wijting, Raait 150 kg. wijting, Olden- zaal 650 kg. wijting, Swalmen 150 kg. braad- visch, Roermond 100 kg. braadvisch, Melick en Herkenbosch 100 kg. braadvisch, Arren en Velden 100 kg. wijting, Iegelen 100 kg. a ij ting, Beesel 125 kg. wijting. 25 kg. braad visch en 4 kg. scharren, Susterren 100 kg. braadvisch. HET PRIJSVERLOOP NA DE DEPRECIATIE Een stijging met 1.75 Het secretariaat van den Central en Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties schrijft ons: Uit de resultaten van de prijsenquete van het economisch bureau van den bond over de week van 914 November blijkt, dat de prijsstijging bij levensmiddelen zich, zij het langzaam, toch duidelijker begint af le tee- keneo, in de opeenvolgende weken sinds 26 September en telkens vergeleken met den toestand van voor dien datum, was de ge middelde prijsstijging voor 25 levensmidde len bij een kleine 20 coöperaties resp. 0.18, 027, 0.58, 0.85, 1.02, 1.38 (verbeterde opgave) en 1.75 pet De prijzen van bruine boon en, griesmeel, goudsGhe kaas en eieren stegen met meer dan 6 pet. en die van capucijnens, groene erwten, vermicelli, tarwebloem, en boter met 2.0 pet Van de overige artikelen bleven de prijzen gelijk of nagenoeg gelijk. Het is in dit verband interessant om op te merken, dat blijkens een mededee- ling van het centraal bureau voor de statistiek, de groothandelsprijzen van levensmiddelen van Sept op Oct met 5.6 pet gestegen zijn. Met nadruk vestigen wij er de aandacht op, dat dit bericht afkomstig is van den Centr. Bond van Ned. Verbruikscoöperaties. De inhoud daarvan moet dus geheel voor rekening van het economisch bureau van dezen Bond worden gelaten. De indruk wordt nl. gewekt, alsof de stijgingspercen- tages uitsluitend het gevolg zouden zijn van de depreciatie. Dit is natuurlijk niet juist, omdat hierin ook de gewone seizoensver schijnselen zijn verdisconteerd, welke een prijsstijgende tendenz hebben. De eieren- prijs b.v. is in het najaar altijd hooger dan in het voorjaar. Onmiddellijk na de depreci atie is de noteering van Goudsche kaas om- hooggeloopen; daarna is echter 'n regelmati ge daling ingetreden. Eerst na verloop van eenige maanden zullen daarom definitie v e conclusies getrokken kunnen worden uit het prijsverlooD na de depreciatie. Op het oogeublik ia het daarvoor nog te vroeg. Iets te schilderen?...Kiest de beste lakverf voop binnen-en buitenwerk VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer beslaat uit TWEE bladen .1 Verschenen ïs de Memorie van Antk woord over de P.T.T.-begrooting De begrooting van Ned.-Indië vertoont een beduidende vermindering van het. tekort. Doodelijke ongelukken; te Hattem en Zeddam, Een explosie-ramp In Zuid-Frankrijk heeft dertig dooden en tweehonderd ge wonden gevraagd. De toestand van Madrid blijft zeer on zeker; de nationalisten zouden een deel der stad thans hebben bezet. Tusschen Berlijn en Tokio zouden onderhandelingen worden gevoerd over een anti-Russisch verdrag. In Beiroet hebben ernstige onlusten over het verdrag met Frankrijk plaats ge-! had. Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars in Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 Telefoon 24294 (3 lijnen) lAd.V.1 De Dieseltractie Op 30 November weer op normaal peil Naar het HbL verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen Maandag 30 November de volledige dieseltractie wederom invoeren, hetgeen neerkomt op uitbreiding van den dienst met ongeveer tien procent en waardoor de dieseltrac tie op normaal peil zal zijn ingevoerd. Radio en Pers Volledige overeenstemming bereikt In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Ka mer over de P.T.T.-begrooting 1937 deelt de Minister mede, dat tusschen radio en pers na langdurige onderhandelingen in een onlangs onder zijn leiding gehou den bespreking tusschen vertegenwoor digers rvan omroep en pers volledige overeenstemming op alle punten is bereikt. In een te dezer zake getroffen regeling is t. a. v. de advertenties in de omroep bladen weliswaar een limiet aangeno men, doch deze limiet is niet van dien aard, dat daardoor de belangen van den handel bij een goedkoope en doeltref fende reclame-mogelijkheid zouden wor den benadeeld. De puritein en muziek Een starre legende weerlegd Een boekbeoordeeling in Christendom en Cultuur begint aldus: Het is in den loop der laatste ander» halve eeuw iets vanzelfsprekends gewor den om in den Puritein een aartsvijand van muziek en dans tc zien. Oppervlak kig beschouwd schijnt daar ook gegronde reden voor te bestaan: het niet dulden van andere muziek in de kerlt dim het psalmgezang der gemeente, de door de regeering ter hand genomen vernietiging van kerkorgels, het verbod van dansen in taveernen en herbergen, dat alles zijn feiten welke een oordeel als boven ge noemd zeer aannemelijk doen voorkomen. Het zijn dezelfde feiten die eenzelfde meening hebben gevormd over de aan de Puriteinen verwante Christenen. Het is een zeer groote verdienste van den Engelschen muziekhistoricus Percy Scholes, dat hij erin slaagde, door eert schier onuitputtelijke voorraad bewijs materiaal daarbij gesteund, aeze wel haast onuitroeibare meening over het Puritanisme en haar spreek woordelijae afkeer van alle geestelijke en lichame lijke ontspanning, zoo te testrijden, dat een ieder die zijn studie gelezen heeft, ervan overtuigd wordt, dat een dergelijk oordeel niet alleen onjuist, doch ook ge heel ongegrond is. Voor ons Nederlanders is dit boek van direct belang, daar bet er aanzienlijk toe bij kan dragen ons inzicht in den „levensstijl" der vroegere Calvi nisten te verruimen. Zoo triumfeert ook hier 'de waarheid; al zal zij voorloopig nog niet in alle cultu- reele gesohriften herberg vinden. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring....

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1