IBISSHAG Strijd om Madrid woedt voort VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a VOOR DE PlüR Dobbelmann lekker... man! Kent U de Ibis-pijp? Zoo niet, vraagt Uw winkelier. (Adv.) Buitenland NA DE WEENSCHE BESPREKINGEN HONGARIJE'S RECHT OP BEWAPENING Vriendschappelijke samenwerking met Duitschland in Donaubekken In een na de conferentie der drie mogendheden te Weenen uitgegeven communiqué wordt de juistheid erkend van het standpunt van Oostenrijk en Hongarije ten aanzien van de rechts gelijkheid inzake bewapening. De drie regeeringen zullen elkander op de hoogte houden van de verwerke lijking van dit principe, dat, aldus het communiqué, een fundamenteel begin sel der rechtvaardigheid is. Italië zal rekening houden met de wenschen van de Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen, betreffende deelneming dezer landen aan de econo- mische exploitatie van Ahessiniè. Voorts constateert het communiqué vol ledige overeenstemming der drie regeerin gen zoowel wat betreft de problemen van algemeen belang, als ten aanzien van de problemen, die in het bijzonder de drie Staten interesseeren. De economische samenwerking der drie landen zal worden voortgezet op dezelfde basis als voorheen, terwijl de drie regeë- ringen besloten hebben hun economische betrekkingen met andere staten tot ontwik keling te brengen langs den weg van bila terale accoorden. De ministers van buitenlandsche zaken Van Italië en Hongarije hebben met voldoe ning kennis genomen van de uiteenzettin gen der Oostenrijksche regeering ten aan zien van de ontwikkeling in de betrekkin gen tusschen Oostenrijk en Duitschland. Verwijzende naar de recente besprekin gen van Ci ano met Hitler en von Neurath gaven de vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije uiting aan hun levendige voldoening over de beslissing van de Italiaansche en Duitsche regeerin gen, om de problemen van het Donaubek ken in een geest van vriendschappelijke Samenwerking te behandelen. In dit verband bevestigen de drie regee- lingen wederom de geldigheid van de schikkingen der aanvullende protocollen .Van Rome van 1936. Oostenrijk en Hongarije hebben /het Itali aansche imperium „de jure" erkend. In een protocol zijn de behandelde kwes ties en verkregen resultaten opgetcekend. De eerstvolgende conferentie der drie mogendheden zal te Boedapest worden ge houden op een nog nader te bepalen datum. ev^mu. --sr De Amerikaansche zeeliedenstaking Het conflict opnienw verscherpt Te San Francisco is het havenconflict ïianzienlijk verscherpt. De leiders der sta kende vakvereenigingen hebben hun on langs gedane toezegging, dat de spoedig be dervende levensmiddelen mochten worden gelost, weer ingetrokken. Alle haven- en dokwerkers hebben aanwijzing gekregen te Weigeren de lading van de levensmiddelen schepen, welke in de havens van den Stil len Oceaan aankomen, te lossen. Hierdoor bestaat gevaar, dat voor mil- lioenen dollars vruchten,, zuivelproducten, yersch vleesch, enz., verloren zullen gaan. Het aantal stakers wordt op meer dan 80.000 geschat. Het Japansche vrachtschip „Tatsoeta Maru", dat met een lading Kerstspeelgoed ter waarde van een half millioen yen van 'Japan was vertrokken, heeft niet te San Francisco kunnen lossen in verband met de zeeliedenstaking. Het s?hip is weer van de Amerikaansche havenstad vertrokken. Overwogen wordt, de lading speelgoed te Honoloeloe te lossen. garantie, standgroen garantie. stand br u in garantie-stand rood garantie-standz wart garantie-standbl.auw I Speciaal product *oor Buitenwerk. HOUDT HET UZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 ~Adv.) De Spaansche burgeroorlog Er wordt met wisselend geluk gestreden Gisterochtend dreunden Madrid en zijn omgeving weder van het artillerie vuur, waarmede aanvallers en beleger den elkander fel bestookten. Het regen de en het uitzicht was zeer slecht, zoo dat de luchtmachten niet konden deel nemen aan den strijd. In den nacht trokken groote afdeelin- gen artillerie, cavalerie en tanks door de straten van Madrid naar het front rond de stad, waar zij thans in een woes- ten strijd met de aanvallers verwik keld zijn. Naar verluidt, woedt de strijd vooral hevig in de omgeving van het univer siteitskwartier. De buitenlandsche militaire te Madrid hebben met verwondering de wei felende tactiek van de nationalistische be- elhebbers gadegeslagen. Naar van be trouwbare zijde verluidt, waren Franco's troepen Zondag j.L in het bezit van de Toledobrug. Zij werden sindsdien in dezen sector verslagen en moesten de bezetting dezer brug opgeven. Men is van oordeel, dat de nationalisten, indien ze Zondag en Maandag, van Getafe, Villa Verde en Carabanchel uit, krachtig aren opgedrongen, de stad nu zeker groo- tendeels reeds in hun bezit zouden hebben. In stee van dezen stormloop te ondernemen maakten zij een flankbeweging over Casa de Campo, welke afgeslagen werd. Met deze flankbeweging hebben de natio nalisten veel kostbaren tijd verspeeld, dien zich de belegerden te nutte hebben ge maakt, om duizenden man frissche troepen, met zware artillerie en tanks, naar de stad te halen en vandaar tegen de aanvallers in den strijd te werpen. De strijd om Casa dc Campo De gevechten zijn, gedurende een deel van den afgeloopen nacht, aan het Madrileen- sche front in den sector van Casa de Campo zeer bloedig geweest. De nationalisten deden razende aanval len, waarbij zij gebruik maakten van de beste elementen hunner infanterie, van cavallerie en van tanks, gesteund door een formidabel geschutvuur. De belegerden hielden echter moedig stand in hun stellingen, waaruit zij een regen van mitrailleurkogels op de aanval Iers deden neerkomen en er aldus in slaag den, hun opmarsch tot staan te brengen. Tegen middernacht gingen de Madrileen- sche militietroepen, gesteund door de inter nationale colonne, die te hulp was geko men, op hun beurt tot het offensief over. De tegenaanval was fel en plotseling en overrompelend. De belegeraars zagen zich gedwongen terug te trekken. Hun verliezen waren zwaar. De lijken van Spaansche nationalisten en hun Marok- kaansche helpers liggen verspreid over het veld. De roode troepen maakten een duizendtal geweren buit, terwijl zij 200 nationalisti sche leden der Guardia Civil krijgsgevan gen maakten. In Casa de Campo bevindt zich nu nog een groep Marokkanen en nationalisten, doch zij zijn volkomen omsingeld. Aange zien zij echter over automatische wapenen beschikken, blijven zij zich verdedigen. Van een toren, die Casa de Campo be- heerscht, vuren groepen volksfronttroepen zonder ophouden op de omsingelden, die naar men verwacht, zich spoedig zullen moeten overgeven of gevangen genomen zullen worden. Ook heeft de artillerie der rooden hen thans onder vuur genomen. Het artillerievuur der belegerden is trou wens over het algemeen veel krachtiger dan de laatste dagen het geval was. Aan den anderen kant van de Manzana- res, tegenover de brug van Toledo, vuren onophoudelijk de mitrailleurs der rooden; iedere concentratie van de troepen der tegenstanders wordt aldus onmogelijk ge maakt. Madrid aan winnende hand? Madrid publiceert overwinningscommuni- qué's. De rooden zouden den aanvallers ge weldige verliezen hebben toegebracht Al léén gisteren zouden de rechtschen aan den rand van Casa de Campo meer dan dui zend dooden en gewonden hebben verloren. „Alle pogingen van de opstandelingen om zich meester te maken van de bruggehoof- den over de Manzahares zijn mislukt", heet het verder. „De regeeringstroepen hebben geen duimbreed terrein afgestaan en zijn zelfs op den weg naar Toledo 1*4 K.M. in de richting van Villa Verde opgerukt Ministers bezoeken de hoofdstad De ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie zijn te Madrid aangekomen, ten einde met de commissie van verdediging den loop der verdere operaties te bestudee- ren en rapport uit te brengen aan de Re geering over den indruk van het oogen- blik. Het staat vast. meldt Havas uit Ma drid, dat zij belangrijke beslissingen heb ben genomen bij de besprekingen, die zij met de leden der commissie van verdedi ging hebben gevoerd. Bevestigd wordt, dat het corps diplomati que de commissie van verdediging den meest uitgebreiden bijstand heeft aange boden voor alle problemen, betreffende de veiligheid van de Madrileensche bevolking. Er is onder voorzitterschap van den Mexicaanschen ambassadeur een commissie gevormd voor dit doel. Bijzitters zijn de zaakgelastigden van Groot-Brittannië en Argentinië. Het spel der kansen Intusschen maken de laatste berichten van het Madrileensche oorlogsfront weer melding van vinnige aanvallen der natio nalisten, die onder dekking van een gewel dig artillerievuur, ondanks den hevigen regen, op talrijke purtten tot het offensief zijn overgegaan. De „Un. Press" te Londen heeft kans ge zien, met een ter zake kundigen en betrouw baren neutralen waarnemer te Madrid te telefoneeren. Deze was van oordeel, dat de Spaan sche hoofdstad niet lang meer zal kun nen stand houden tegen het geweldig artillerie-vuur der nationalisten en de telkens en telkens herhaalde aanvallen van Franco's troepen. Het radio-bericht van generaal Franco over de krijgsoperaties was uitzonderlijk kort Het meldt slechts, „dat gisteren geen groote militaire acties hebben plaats gehad. De Madrileensche troepen hebben in alle sectoren tegenaanvallen ondernomen, doch zijn teruggeslagen en de nationalisten hand haafden overal hun posities, terwijl ze hier en daar zelfs terrein wonnen." DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED „Ik wil graag dat U weet wait ik aan Kru schen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheumatische pijnen mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteed de een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en ver telde mijn misère. Per keerende post ried zij mij dringend éan Kruschen Salts te probee- ren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren dat, voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kpn zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw won derbaar middel altijd bij mij, en ik ben over tuigd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kru schen Salts niet hoog genoeg roemen, en tel kens als rich de gelegenheid voordoet, raad ik het aan". Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dik- vrijls oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zou ten, die Uw afvoerorganen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op ge héél natuurlijke wijze volkomen en geregeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheumati- sdhe pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) N.V. ALG. INTERN. TRUSTEE- EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOOP" Accountancy, Trastee- en Belastingzaken Directie: H. N. J. KUIJER. lid. Ned. Inst- van Acc. O. HEIJKOOP. lid G. v. Acc. DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irrl.str. 205. UL 338=53 ElHbm.ter.tr. 13b. ALKMAAR: ALMELO: Oude Gracht 198: Grootestraat 34a, tel. 2295 tel. 2957 ZWOLLE UTRECHT T. Nahuyspleln 15? Swindenstr. 134, De spanning tusschen Danzig en Polen Officieel wordt medegedeeld, dat de .Dan- zigsche regeering bij de diplomatieke verte genwoordiging van Polen geprotesteerd heeft naar aanleiding van bepaalde voor vallen, die de laatste dagen in Polen en Danzig hebben plaats gehad. De vertegenwoordiger van de regeering van Danzig heeft daarbij gewezen op de „scherpe en ongemotiveerde aanvallen der Poolsche pers naar aanleiding van deze ge beurtenissen". De diplomatieke vertegenwoordiging van Polen werd verzocht, al haar invloed te willen aanwenden, opdat dergelijke onaan gename voorvallen, die de betrekking tus schen Danzig en Polen ernstig zouden be nadeelen, in de toekomst niet meer voor komen. Tegelijkertijd werd het antwoord van den senaat op het Poolsche protest met betrek king tot de kwestie der arbeidsbemiddeling overhandigd. Duitschlands anti-afval-campagne Speciale installatie op schepen De anti-afval-campagne, die de Duitsche re>gee<ring onlangs heeft ingezet om het te kort aan grondstoffen te verminderen, wordt thans ook tot de Duitsche schepen uitge- breid. In één der nieuwste schepen, die than*- voor de Hamburg-Amerikalijn worden ge bouwd, wordt een speciale droog-installatie aangebracht om het vocht te onttrekken aan keukenafval, opdat dit bewaard kan blijven tot de eerstvolgende haven wordt bereikt Indien deze installatie een succes blijki te zijn, zullen alle schepen van de Hamburg Amerikalijn hiermede worden uitgerust Broodkorsten, ledige blikken, tandpasta tubes, schroeven en moeren, alsmede tal vai andere artikelen worden op de Duitsche schepen verzameld en bij aankomst in de haven aan de Duitsche autoriteiten over handigd. De groote fascistische raad Op 18 November a.s. bijeen De groote fascistische raad, die sedert de zitting, waarop het Italiaansche im perium in Abessinië werd geprocla meerd, niet meer vergaderd heeft, is wederom bijeengeroepen tegen den 18en November, den eersten verjaardag van het begin van de sancties. Men verwacht in deze zitting weder om belangrijke mededeelingen van Mus solini over den internationalen toestand en de houding van Italië ten aanzien van de voornaamste politieke proble men. Ook schijnt Mussolini voornemens, een en ander bekend te maken over den stand van Italië's militaire toebereidselen. Havas maakt bovendien nog onder voor behoud melding van geruchten, volgens welke de raad zal besluiten tot een grond wetsherziening, waarbij de kamer wordt afgeschaft, een nieuwe definitie wordt ge geven van de bevoegdheden van den mi nister-president en een einde wordt ge maakt aan het bestaan van de provinciale fascistische secretariaten naast de officieele gouverneurschappen. Op het programma staat ook nog een studie van de oplossing van economische vraagstukken in corporatief verband en van het toezicht op de prijzen sinds do devaluatie. De Japansche relaties met Polen Een ambassade te Warschau Naar van gezaghebbende Japansche zijde verluidt, zal Japan binnenkort zijn legatie in Warschau tot ambassade verheffen. Het agentschap „Domei" merkt in dit verband op, dat Polen als nabuurland van Duitschland en Rusland een belangrijken factor vormt in de Japansche buitenland sche politiek en dat Japan derhalve groot belang hecht aan het tot stand brengen van nauwe betrekkingen met Polen. Sihi-POMPEN Ui') AMERIKA OPENT EEN WONDERBRUG Golf van San Francisco geheel overspannen Oceaanstoomers varen er gemakkelijk onderdoor Gisteren heeft de officieele opening plaats gehad van een geweldige brug, welke de geheele golf van San Francisco overspant en de stad van dien naam met het daartegenover gelegen Oakland ver bindt. Hiermede kan Amerika aan zijn trot- sche lijst van records op het gebied van groote en grootsche bouwwerken een nieuw toevoegen: .een reuzenwerk, dat ■niet slechts de lang9te brug ter wereld is, doch bovepdien een wonder van in- gemieurskunst, waarmede een honderd jarige droom eindelijk in vervulling is gegaan. j Na bijna driejarigen arbeid, waarbij de grootste moeilijkheden moesten wor den overwonnen, is de bouw van deze meer dan acht Engelsche mijlen laipge brügconstructië verscheiden maanden vóór den'vastgestelden termijn gereed gekomen. De nieuwe brug bestaat eiegnlijk uit twee deelen, welke midden in de baai van San Francisco, op het eiland Yerba Buena, sa menkomen en door een rond 500 voert lange tunnel verbonden worden. Het ongeveer 3.2 kilometer lange brug- deel, dat San Francisco met Yerba Buena verbindt en over het breedste gedeelte van de baai voert, bestaat uit twee reusachtige hangbrughelften, welke op een pijler mid den in de baai rusten en door geweldig hooge torens gedragen worden. Deze torens verheffen zich 156 meter boven den water spiegel van de baai en staan op vasten rots grond 70 M. diep in den aardbodem. De stalen kabels, waarmede zij de beide bogen der brug dragen, hebben een doorsnede van 70 c-M. en zijn van 12S-000 K.M. gewikkeld De verbinding tusschen Yerba Buena en Oakland wordt tot stand gebracht door een tweede brugdeel, dat, in tegenstelling tot het eerste, geen hangbrug, doch 'n gewone tang constructie is, welker 420 M. lange bogen de langste 'brugbogen in de Veroen. Staten zijn. Slechts twee andere bruggen in de wereld hebben een grootere spanwijdte, namelijk de brug over de St Lawrence-rivier bij Quebec in Canada met 540 M. en de Firtb of Forthbrug in Schotland met 513 M. Beide bruggen van het nieuwe bouw werk liggen 65,1 M. boven het waterop pervlak, zoodat zelfs de grootste Oceaan stoomers er onder door kunnen 'varen. Beide bruggen zijn z.g.n. dubbeldekkers, d.w.z„ zij bezitten twee etages, waarvan de bovenste uitsluitend bestemd is voor het automobielverkeer, terwijl de onder ste een dubbelsporige lijn voor het trein verkeer en in het midden een weg voor zware vrachtauto's heeft. De totale bouwkosten voor deze reu- zenbrug bedragen ongeveer 78 millioen dollars. Veertig millioen auto's en 5 mil lioen mensohen zullen er jaarlijks ge bruik van maken. Reeds de veerbooten, welke tot nog toe San Francisco met Oakland verbonden, vervoerden onge veer 4,5 millioen auto's per jaar. Vier dagen feest! De feestelijkheden, waarmede de opening van de brug wordt gevierd, zullen vier da gen achtereen duren. De geheele, In den Stillen Oceaan gestationneerde Amerikaan sche oorlogsvloot zal gedurende deze dagen den nieuwen, ook in strategisch opzicht be langrijken verkeersweg met een parade en saluutschoten begroeten. Honderden vlieg tuigeskaders zullen er overheen donderen. Zeilwedstrijden, bals, feestdiners, militaire parades, illuminaties en vuurwerken zullen elkander afwisselen en historische optoch ten, welke Californië van vroeger en thans zullen uitbeelden, benevens afbeeldingen van alle beroemde bruggen ter wereld zullen meevoeren, zullen het hoogtepunt der fees ten vormen. San Francisco laat het echter niet bij de zen triomf van zijn ingenieurs. Terwijl de feestelijkheden over de nieuwe brug worden gevierd, zullen de werkzaamheden aan een tweede brug, en wel over de Gouden Poort, rustig voortgaan. Deze brug, welke de langste hangbrug ter wereld zal worden, zal in het begin van jhert yolgend jaar worden geopend, De arrestaties te Moskou Duitschland protesteert De Duitsche ambassade te Moskou heeft bij het Russische volkscommissariaat van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen de arrestatie van eenigc Duitsche staats burgers. Onder de gearresteerden bevinden zich ook de laatste en eenige evangelische pre dikant te Moskou, Pastnr Streek, een on denvijzer van de Duitsche school, de rechts kundige adviseur der ambassade en de huisarts van eenigc leden der ambassade. Zondag j.l. heelt men de godsdienstoefe ning in de evangelische kerk reeds moeten laten vervallen. Naar aanleiding van de in het buitenland in omloop zijnde geruchten, volgens welke prof. Otto Hoedzsch eveneens zou zijn gearresteerd, deelt het Duitsche nieuws bureau mede, dat genoemde professor zich te Berlijn bevindt. Het vliegtuigongeluk in Italië Reeds vijftig slachtoffers Omtrent het vliegtuigongeluk nabij Roc- cagorga (Italië) vernemen wij nader, dat deze ramp veel meer slachtoffers heeft ge- eificht dan aanvankelijk werd gemeld. Volgens nadere bijzonderheden was het vliegtuig op een hoogte van 3000 M. in een sneeuwstorm geraakt en stortte het in een vrille naar beneden. Een kapitein en nog iemand van de be manning sprongen met parachutes uit het vliegtuig, de een kwam ongedeerd beneden, de ander werd gewond. Het toestel kwam terecht op een groep huizen. Zooals gemeld, ontplofte de benzine, waardoor de talrijke dorpelingen die zich daar ter plaatse bevonden, in vlammen werden gehuld. Zestien hunner zijn aan brandwonden overleden, dertig anderen zijn min of meer ernstig gewond. De vier vliegers, die aan boord waren ge bleven, zijn bij den val omgekomen. NIEUWE TIJDSCHRIFTEN Uitgeverij en Drukkerij AGAR, te Apeldoorn, drukt tijdschriften 30 4 40 goedkoper dan wie ook. Vrijblijvend modellen en prijs opgave vooral voor verenigingen van groot belangl (Adv.) Bevolkingsaanwas in Britsch-Indië Te Delhi heeft lord Linlithgow, de Britsch-Indische onderkoning, verklaard, dat de bevolking van Britsch-lndië jaar lijks met ongeveer 4 millioen zielen toe neemt, zoodat het totaal aantal zielen in 1941, wanneer een volkstelling zal worden gehouden, waarschijnlijk tot 400 millioen gestegen zal zijn. Lord Linlithgow wees in verband hier mede op de noodzakelijkheid, groote stuk ken land, die thans nog onproductief zijn, in cultuur te brengen, opdat de levensmid delenproductie gelijken tred kan houden met den bevolkingsaanwas. Anti-Japansche herrie in Sjanghai In Sjanghai is een staking uitgebroken in de spinnerij-industrie, waardoor drie Chineesche en negen Japansche katoenspin nerijen zijn getroffen. Die staking omvat 20.000 arbeiders. Gisteren zijn stakende Chineezen de Ja pansche Kongdah-spinnerij, waar tot dus ver niet gestaakt werd, binnengedrongen. Zij legden het bedrijf met geweld stil en vernielden de machines. Een sterke politiemacht kon de stakers tenslotte uiteenjagen en de orde herstellen. HET ZUSTERSCHIP DER „QUEEN MARY" De eerste week van December zal w schijnlijk begonnen worden met den bouw van het zusterschip der „Queen Mary", de ^52". Uit de voorbereidingen die- reeds op de scheepswerf aan de Clyde getroffen zijn, blijkt dat de „552" grooter zal worden dan de „Queen Mary", zoodat opnieuw een deel van den tegenoverliggenden oever van de Clyde zal moeten worden weggegraven, ten einde de veilige tewaterlating van het schip te vergemakkelijken. GEMENGD NIEUWS Jongen in modder gestikt In een slootje nabij de Wedze in de buurt van T wij zei is het lijk gevonden van den 16-jarigen zoon van den veehouder J. Hans- ma, wonende te Zwagerveen. De jon gen was uitgegaan om mollen te vangen. Tegen melktijd was hij nog niet terug. Zijn ouders maakten zich ongerust en gingen op onderzoek uit. Vermoedelijk is het slacht offer bij het zoeken naar mollen voorover in het water gevallen en ijl de modder ge stikt. EEh WIE ZICH EENMAAL.... met een „BLUE WILDING"-mesje geschoren heeft, blijft ze gebruiken. Buitengewoon scherp, waardoor tot tienmaal scheren met één mesje mogelijk is. Wij leveren U 30 vlijm- en vlijmscherpe „WILDING"-mesjes ad 7Yz et (zie verkleinde reproductie), uit blauw Zweedsch Chroomstaai, bijna voor den halven prijs, en wel 1.15. Hierbij krijgt U tijdelijk geheel gratis 1 groote flacon (170 gr. inhoud) SILADONT Shampoo (haarwassching) ad. 0.75. Prettig geparfumeerd. Verwijdert roos en maakt het haar zacht en glanzend. Oók voor dames. Aan omzetbelasting, verpakkings- en porto kosten etc. berekenen wij slechts 25 ct. Géén geldstorting vóóruit! U betaalt bin nen drie dagen na de levering. U ontvangt ongelóóflijk scherpe mesjes èn.„ een prdcht» geschenk. Zend ons deze advertentie vandddg nog op, hetgeen beduidt, dat U met de betalings voorwaarde accoord gaat „SILADONT" n.v. - Giro 259313 LAAN VAN POOT DEN HAAO (Adv.) De inbraak in de villa van de Koningin Thans reeds tien arrestaties Het aantal arrestaties voor den diefstal in een onbewoonde villa van de Koningin te Apeldoorn Ss inmiddels tot tien uitgebreid. Het zijn allen personen uit Apeldoorn, die bij de politie niet gua- stig bekend staan. Enkele van hen blijken tevens 6chuldig te zijn aan inbraken in onbewoonde zomerhuisjes te Beekbergen. Het verhoor heeft uitgewezen, dat deze diefstallen over een tijd van ongeveer drie weken zijn gepleegd. Door een achterdeur van de villa wisten de daders zich toegang te verschaffen. Op hun uitsluitend nach telijke bezoeken, die bij toerbeurt werden afgelegd, namen zij alles mee, wat naar hun gading was. Eén van het complot, die pas iii het huwelijksbootje was gestapt, haalde uit de villa een tapijt voor zijn woonvertrek. Broodtrommels, inktkokers, fauteuils, aller lei goederen van den meest uit een loopenden aard werden ontvreemd, voornamelijk voor eigen gebruik. Toen de inbraak ontdekt werd, was de villa nagenoeg geheel geplun derd. Bij wat achtergebleven is, behooren enkele kostbare schilderstukken. Ongelukkige val Wielrijdster zwaar gewond Gisteren heeft te Amersfoort, op het kruispunt Barohman Wuijtierslaa-nFocke- malaan, daar waar de tramrails den weg kruisen, een ernstiig ongeluk plaats gehad. Uit de richting Amersfoort naderde een zeswielige vrachtauto uiit Groningen, welks bestuurder het plan had de Fockema-' laan op te rijden. Uit de tegenovergestelde richting naderde op de fiets de 21-jarige mej. V. G. V. uit Soest. Doordait de chauf feur van de vrachtauto te laat aangaf dat hij van richting wenschte te veranderen, weifelde de wielrijdster met. oversteken en hoewel de vrachtautobestuurder door V tig remmen en uitwijken een aanrijding wist te voorkomen, belandde de wielrijdster met haar fiets io de rails en sloeg tegen de keden. Met een schedelbasisfactuur en ern stige hoofdwonden is het slachtoffer naar de Lichtenberg gebracht. Motor tegen auto Twee gewonden Te Veendam heeft gistermiddag eeiï vrij ernstig ongeval plaats gehad. De motorrijder K., uit Assen, met als duo-passagier zijn jongeren broer, botste bij de basculebrug tegen een truck op. De oud ste der twee broers liep een dijbeenfractuur op, de jongste werd aan een zijner been en gewond. Per Roode Kruis-auto werden ze naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar de oudste moest worden opgenomen. Helden wasgoed, en niet duun ZOWEL PER K.G. ALS PER STUK Bovendien zeer Voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG Adv. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNQET 37. Nadat we zoo zeker een uur in angst en vreeze hebben zitten wachten, komt Hein terug. „Wel?" zegt hij en kijkt ons afwach tend aan. Maar wij zeggen geen woord. Hein grijnst eens even, komt naar me toe en pakt me op. Hij houdt me vlak boven de worst machine en zegt: „Dat sausijsje zal sma ken!" Maar nu valt Bibbersnoet op haar knieën en jammert: „O Hein laat ons leven en wij zullen je trouw dienen!" 38. „Zoo wil ik het hebben!" zegt Hein. „En nu direct aan het werk. en probeer niet. te ontsnappen!" Hij brengt ons naar de keuken en geeft ons een geplukte kip, die hij pas gevangen heeft. We moeten ze schoonma ken en er kippensoep van koken. Akkebah, wat een vies werkje, zoo'n bloederige kip. Brr! Ik snap niet, hoe hij het lust Geef mij maar kaas. Steeds huilende roert Bibber in de soep, terwijl ik houtjes hak. j_ {Wordt vervolgdJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2