jHcutur £riit5dje (Cnurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Rotterdam maa weer geld leenen PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN 9bonntmcntsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2^5 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Tl* et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5935 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 16e Jaargang atrtjertmtieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/.- Elke regel meer 0.22'/ Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2J30 Dke regel meer 045 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 ALLES OP ZLJN TUD In de Roomsch-Katholieke pers wisselt men van gedachten over een persoonlijk pohrijven van een R.K. politicus aan het hoofdbestuur der Chr. Hist Unie en he Centraal Comité der Anti-rev. Partij, inzakt eventueele samenwerking der drie groote rechtsche partijen. Terecht wordt opgemerkt, dat dit schr'jven formeel onjuist is en slechts als hartokreet beteekenis kan hebben; indien het werkelijk op een accoord aandringt, dan moet het als onorganisatorisch ter zijde worden gelegd. Echter, dit slechts in het voorbijgaan. Formeel raakt dit schrijven ons heelemaal niet Wel mogen wij als onze meening zeg gen, dat het thans niet de tijd is om de kwestie der samenwerking zelf aan de orde te stellen. Daarvan kan slechts sprake zijn, nadat de stembus gesproken heeft. Ieder op zijn plaats en alles op zijn tijd, zed Dr. Nolens. Het eerste geldt voor oen briefschrijver; het tweede voor de zaak zelf. De drie rechtsche partijen gaan ieder op eigen risico de stembusstrijd tegemoet en wat daarna geschieden kan komt langs organisatorische weg aan de orde. Gecoali- seerd optreden bij de stembus als in de dageu van ouds komt tegenwoordig niet meer in discussie» Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat we thans over eventueele samenwerking hebben to zwijgen- Natuurlijk niet.- Gelijk wij ter bearbeiding van ons Christelijk Protes- tantsch volksdeel voortgaan te wijzen op de noodzakelijkheid van innige verbondenheid van Antirevolutionairen en Christelijk-his- torischen en we zien komen, dat ook de dissidente groepen daar weer bij betrokken zullen worden zoo spreken we het tel kens uit, dat ons land en volk het meest gediend is met een regeering, die steunt op de Christelijke beginselen, welke door de vroegere coalitie beleden worden. •Anderen mogen smalen, dat die coalitie niet de vervulling van onze speciale wen- schen is alsof zoo iets ooit als voorwaarde bij een accoord gesteld kon worden! wij zijn overtuigd, dat de samenwerking tus schen deze groepen tot zegen voor ons land en volk is geweest. En wij zullen het toejuichen, als de politiek rich in die richting ontwikkelt. Maar....... alles op zijn tijd! „KWESTIE VAN BESCHAVING" Een lezer van de roode pers heeft zich meermalen geërgerd aan het misbruik ma ken van Gods Naam. „Voor velen, zoo schrijft hij, is Jezus Christus de eenigc, wer kelijke steun in het leven en ook de eenige door wien zij zich willen laten leiden"; an deren echter nemen een tegenovergesteld standpunt in, ze weten het vaak niet, wat ze er van moeten denken en volgens hun zeg gen laat de Godsdienst hen koud. Maar, „on der al deze groepen vindt men slechts wei nigen, die nalaten, de naam van God en van Jezus als stopwoord te misbruiken, h'etzij voluit (niet zelden), hetzij afgekort, gewijzigd gecamoufleerd". Nadat de inzender dit nader heeft uiteen gezet, vraagt hij, „wat toch de reden hler- yöor is"? Leerzaam, merkwaardig en ontstellend is het antwoord, dat de redactie als onder schrift geeft. Het luidt woordelijk als volgt: Vloeken zien wij hls een gedachtelooze uiting van stuitende onbeschaafdheid. Het gebeurt echter volstrekt niet alleen door ongodsdienstigen. Er zijn tal van gods- dienstigen, die er hard op los vloeken, en tal van ongodsdienstigen, die nooit zulk een 'ruw woord over hun lippen laten komen. Kwestie van beschaving -Vloeken Is geen zonde voor God, doch slechts een „kwestie van beschaving". Het antwoord is afdoende; o zeker, maar in andere zin, dan waarin het bedoeld is. En toch gaat de S.D.A.P. voort elke dag te verzekeren, dat niemand om des geloofs wille buiten haar partijverband behoeft te blijven. En hoewel haar pers althans vloeken als „stuitende onbeschaafdheid" betitelt, siert de redactie haar verhalen gedurig op met bast aard- maar ook we! met grove vloeken. Bij voorbaat verwijzen we haar naar „Korte" en smokkel- of stroopersverhalen. Onopgelost© „kwestie van beschaving". PROFANIE OF ONKUNDE? Met de interne kwestie tusschen Mr Duys en de S.D.A.P. laten wij ons niet in, al geven wij den heer Drees, die hem gisteren scherp aanviel, gaarne toe, dat het een vreemde figuur is: een partij verlaten en toch een zetel van die partij in de Tweede Kamer bezetten. Maar de heer Drees had groot ongelijk, toen hij opmerkte: Mr Duys. Christen geworden, had zeer wel in de partij kunnen blijven. De onmogelijkheid van dit samengaan wordt droevig, maar treffend geïllustreerd op dezelfde bladzijde van de roode pers, waar wij het bovenstaande lazen. Daar her innert de Kameroyerzichtschrijver aan het slotwoord van den heer Schouten, dat „ge rechtigheid een volk verhoogt, maar dat de zonde een schandvlek der natiën is", en zegt er dan van: „wij streven naar sociale gerechtigheid" en als wij aan zonde denken, denken wij niet aan zedelijkheidsopvattingen, welke de onze niet zijn, maar aan de zonde waardoor het mogelijk is, dat medemen schen gebrek lijden en verkommeren. Deze zonde is gebrek aan liefde. Dit is de grootste zonde. Want zij is zonde tegen den Heiligen Geest". Voor ditmaal moesten wij, tegen onze ge woonte in, letterlijk citeeren. Er behoeft dan .geen woord bij. Vloeken is slechts een kwestie van be schaving. Voor zedelijkheidsopvattingen bestaan geen vaste normen. En dan de gruweltaal over „de grootste zonde". Is het profanie? In wezen, ja; in de be doeling, neen. Het is onkunde; zij weten niet, wat zij schrijven. Maar kan dit partij orgaan een blad voor Christenen zijn? Het m.s. „Ensis" te water gelaten Een blijde plechtigheid bij de R.D.M. Gistermiddag is van één der hellingen van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschap pij met goed gevolg te water gelaten het voor de Petroleum Maatschappij „La Co rona" van de „Koninklijke Sheir'groep in aanbouw zijnde motorschip Ensis". De doopceremoniën en het wegnemen van de laatste beletselen geschiedden door mevr. T. G. de Kempenaer—v. Wulfften P a 11 h e, echtgenoote van een der direc teuren van de Bataafsche. Het schip heeft de volgende afmetingen: Lengte tusschen de loodlijnen: 425"—0"; Breedte op buitenkant spanten 54"—3". Holte tot opperdek: 31"—0". Laadvermogen: 9200 ton. De voortstuwing van het schip zal ge schieden door middel van een Werkspoor 4-tact enkel werkende 6 cylinder superchar ged Dieselmotor van 2800 P.K. De afmetingen der cylinders zijn 650 m.m. diameter x 1400 nljn. slag. BEGROOTING VERKEERSFONDS VERSCHUIVING VAN LASTEN De exploitatie der Spoorwegen Afname motorwegverkeer Èlijkens het voorloopig' verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het verkeersfonds voor 1937 vestigden vele leden er de aandacht op, dat de inrichting van deze begrooting leidt tot verschuiving van lasten naar de toekomst Eenerzijds geschiedt dit door de afschrijvingen op kunstwerken en gebouwen van de Ne derlandsche Spoorwegen ten deele stop te zetten, anderzijds is dit een gevolg van het overbrengen van een bedrag van f 3.920.000 voor personeeluitgaven, mate- rieele behoeften en pensioensuitgaven naar den kapitaaldienst Coördinatie van het verkeer Verscheidene leden gaven uiting aab hun teleureteling, dat de coördinatie van het verkeer 'sinds het optreden van den minister geen stap verder is gekomen. Sommige leden meenden, dat de voorge nomen coördinatie van het verkeer meer dn meer gaat gelijken op subordinatie van alle andere verkeersmiddelen aan de spoorwegen en de hiermede verbonden A.T.O. Verscheidene andere leden voerden tegen deze beschouwingen aan, dat, zoolang men van meening is, dat het railverkeer onmis baar is, dit verkeer, waarin honderden mil- lioénen zijn geïnvesteerd, in de gelegenheid moét worden gesteld, zich op soepele wijze aan te passen aan de moderne techniek, Motorwegverkeer Verscheidene leden oefenden ernstige critiek op de politiek, van de regeering te genover het benzinemotorverkeer. De druk, door personeele belasting, motorrijtuigenbe lasting en benzinebelasting op de autobezit ters uitgeoefend, is zoo zwaar, dat het aan tal auto's, instede van-, zooals elders, sterk toe te nemen, blijkens de laatste statis tiek der motorrijtuigen terugloopt Men gaf in overweging, voor motorrijtui gen róaandbelastingkaarten verkrijgbaar te stellen. Hiervan zou een belangrijke ver hooging van de opbrengst der motorrijtui genbelasting zijn te verwachten. Werkverruiming Verscheidene leden waren van mee ning, dat de jongste maatregelen op monetair gebied zullen moeten worden gevolgd door een nieuwe economische politiek, meer dan tot dusver gericht op werkverruiming en werkverschaffing, waartoe op onbekrompen wijze gelden uit het Verkeersfonds dienen te worden beschikbaar gesteld. Spoorwegen Van verschillende zijden werd de aan dacht er op gevestigd, dat het bedrijfsver lies over 1936 5.300.000 lager wordt ge raamd dan dat over 1935. Men zou geneigd zijn zich daarover te verheugen, ware het niet, dat pien meende, dat deze verminde ring van verlies nagenoeg geheel wordt ver kregen ten koste van de afschrijvingen. Gaarne zou men nauwkeurig vernemen, op grond van welke gegevens de Minister voor 1936 een bedrijfsverlies van 30.080.000 heeft geraamd. Verscheidene andere leden voerden tegen deze beschouwingen aan, dat, zoolang men an meening is, dat het railverkeer onmis baar is, dit verkeer, waarin honderden mil- loenen zijn geïnvesteerd, in de gelegenheid moet worden gesteld, zich op soepele wijze aan te passen aan de moderne techniek. Eenige leden meenden te weten, dat de N.V. Spoorhout nog immer bestaat, zulks niettegenstaande de Minister indertijd heeft toegezegd, dat zij zou worden opgeheven. Zij zouden hieromtrent gaarne nadere inlich ting envan den Minister ontvangen. Bruggen Verscheidene leden verzochten den mi nister er in de toekomst zorg voor te dra gen, dat de toegangswegen tot nieuw te bou wen bruggen tegelijk met die bruggen klaar zullen komen, zoodat elders zich niet zal herhalen wat zich thans voordoet, namelijk dat de Moerdijkbrug eerder gereed was dan de zuidelijke toegangsweg. Gevraagd werd naar den stand van zaken met betrekking tot den bouw van een tun nel onder de Maas te Rotterdam. Men hoopte dat deze aangelegenheid met groote voort varendheid zal worden behandeld en het werk spoedig zal worden aanbesteed. Strijdbijl over de 6 pet. dollar- leening wordt voorloopig begraven Conversie in 4 pet. leening levert jaarlijksche rente besparing op van f 220.000.— Geen cadeautjeaan de effectenhandelaars (Van onzen Rotterdamschen redacteur) De Raadszitting van gister, die reeds uit hoofde van de agenda, waarop het zooveelsh' Hofplein-plan paradeerde, belangrijker scheen te worden dan die welke we den laatsten tijd gewend waren geraakt, kreeg onverwachte en ongedacht gróóte beteeke nis door het te half tien door B. en W. in gediende voorstel om een dading met de „Vereeniging voor den Effectenhandel" aan te gaan met betrekking tot de dollarleë- ning, welk voorstel een half uur later aan de orde werd gesteld. De geschiedenis Men kent de geschiedenis: In 1924 sloot Rotterdam een 6 pGt.- leening, die te New-York werd uitgegeven in Amerikaansche dollars, een leening, dia ook te New-York en nergens elders officieel genoteerd stond. In de gmissie-voorwaarden stond de be paling opgenomen, dat rente en aflossing uitsluitend in Amerikaansche dollars zou den worden uitbetaald, waarbij nog uitdruk kelijk was gestipuleerd, dat dit zou geschie den overeenkomstig de bepalingen van de wet in het land van afgifte. Op 20 April 1933 werd do dollar losge maakt van het goud en daarbij werd wette lijk vastgesteld, dat schuldeischers genoegen moesten nemen met de uitbetaling van pa pieren dollars. Deze bepaling gold volgens de emissie-voorwaarden ook voor de Rot terdamsche dollarleening en mitsdien kreeg de gemeente het aanzienlijk voordeel, da' zij desgewenscht de geheele dollarleening kon aflossen met papieren dollars, welke toen ter lijd iets minder dan f 1.50 in plaats in als voorheen f2.50 waard waren. De „Vereeniging voor den Effectenhan 'del" ging hiermee niet accoord en eischte uitbetaling van dollars naar goudwaarde Rotterdams gemeentebestuur heeft daar niet in willen treden, omdat het in feite te rekenen had met een te New-York uitge geven dus Amerikaansche dollarleening, waarop de Nederlandsche Vereeniging voor den Effectenhandel geen enkele zeg genschap kon uitoefenen, ook al vertegen woordigde deze Nederlandsche belangen, die ook bij deze leening betrokken waren. Daarover is een proces ontstaan, dat in •rs'er instantie door de gemeente is ge wonnen. Alles zou normaal kunnen zijn verloopcn, indien men bij het proces het recht uitslui tend had gelaten in handen van het daar toe bevoegde en aangewezen college, in casu de Hooge Raad. Een dwangpositie geschapen De „Vereeniging voor den Effectenhan del" heeft dit echter nie«t gedaan, doch een dwangpositie willen scheppen, door een embargo op de noteering te leggen, terwijl voorts aan Rotterdam elke medewerking werd ontzegd bij transacties op de geld markt, een soort boycot dus. Aanvankelijk is Rotterdams gemeentebe stuur voor dezen dwang niet eebukt, maar heeft het fier het standpunt ingenomen, dat het recht zijn loop moest hebben en dat de rechter had uit te maken wie in het ge lijk stond. De macht van den ge/Idhandel is echter groot: het proces werd sleepende gehouden en Rotterdams crediet-kanalen werden af gedamd. Dat heeft de gemeente misschien meer schade berokkend dan het voordeel, dat voortsproot uit de val van den dollar kon opleveren. Immers: de gemeente moest, zooals elke gemeente, nieuw geld leenen, kon daarvoor op de vrije markt niet terecht en was toen gedwongen tegen hooge rente bij het Rijk kasgeldlee'ningen te sluiten. Van conversie van leeningen met langen looptijd kon, toen het getij daarvoor gun stig was en vele gemeenten hun lasten daardoor verlaagden, voor Rotterdam geen sprake zijn: de Vereeniging voor den Effectenhandel verhinderde dat. Zoo is de zaak blijven hangen tot op den dag van gister. Natuurlijk zijn er wel pogingen geweest om het conflict bij te leggen. Heit was uit eindelijk èn voor de gemeente èn voor den effectenhandel schadelijk. Een transactie» die niet doorging Het is achteraf bezien te betreuren, dat in 1934 een voorstel, dat door den toenma- ligen wethouder voor de financiën, den hear II a n e m a a ij e r in het college van B. en \V. werd gebracht en dat naar een oplos sing streefde, niet voldoende steun kon vinden. Dit voorstel behelsde de conversie van de dollarleening in een van lager rente-type, waarbij uitgegaan werd van een totale af lossing naar goudwaarde; tegelijkertijd zou dan een andere leaning van hoog rente type worden geconverteerd, terwijl ten slotte ongeveer 10 millioen aan nieuw geld te gen lage rente zou kunnen worden opge nomen, een transactie, die in het geheel 40 millioen omvatte en waarbij de ge meente dus, met prijsgeying van 't valuta voordeel voortspruitende uit de dollar-de preciatie, belangrijke nieuwe voordeelen kreeg, door in ruime mate te beschikken over goedkoop geld. Als men weet, dat tot voor kort aan rente op kasgeld 7 pCt. moest worden be taald springen deze voordeelen in het oog. Gedane zaken nemen echter geen keer eu ook voor het standpunt van do meerder heid, om geen rechten prijs te geven en dan maar de consequenties van dit standpunt te dragen, was wat te zeggen. Nu is echter op 26 September j.l. weer m geheel nieuwe situatie ingetreden door den val van den gulden. Onze muntdepre- ciatie deed al aanstonds het valuta-voor deel op de dollar-leening voor een deel te niet en het feit dat de gulden „zwevende" bleef, deed de onzekerheid toenemen. Aan alle onzekerheid een einde In de Raadszitting heeft de Burge meester aan die omstandigheid wel wat al te veel relief gegeven door de mogelijk heid voor oogen te stellen, dat straks de dollar wel weer f 2.50 en méér waard zou kunnen worden. Immers het is evenzeer mogelijk, dat Roosevelt na zijn groote stem busoverwinning, als hij het nuttig oordeelt de dollar nog wat Iaat zakken, zoodat de gulden dan weer omhoog vliegt. In elk ge val: het- tegenwoordige college heeft het verstandig geoordeeld aan alle onzekerheid rondom het dollarleening-proces een eind te maken en tot een dading met de „Ver eeniging voor den Effectenhandel" te komen Het voorstel behelsde converteering van de 6 pCt-leening in een van 4 pCt, waarbij de obligatiehouders en de gemeente het te genwoordige valuta-verschil samen zouden deelen door de dollar te fixeeren op f2.10, dit alles met de bepaling, dat het proces zou worden uitgestreden en de effecten houders de volle f2.50 zouden krijgen indien ons hoogste rechtscollege mocht beslissen dat de gemeente in het ongelijk is. Een schikking dus, waarhij de gemeente, evenals in 1934 werd voorgesteld, vrijwillig een deel van haar rechten prijs gaf. Het groote voordeel van de regeling bestaat echter hierin, dat de gemeente, nu het getij daarvoor weer gunstig blijkt, de gelegen heid zal krijgen om haar leeningen van hoog rente-type te converteeren. Het was o.i. wel wat simplistisch van Mr. A. de Jong om het voor te stellen, o! de gemeente zóómaar f 1.150.000 „cadeau" gaf aan de effectenhandelaars. Alleen aan rentevoordeel van de conversie der dollar leening is 's jaarlijks op f 220.000 te rekenen, terwij'l de conversie van andere leeningen evenzeer groote, telkens terugkeerende, voor deelen opleverde. Een streep onder de dollar-Ieening- affaire De vraag mag worden gesteld, of B. en W. niet, evenals in 1934, nog wat meer uit de situatie hadden kunnen halen, door die conversie van andere leeningen bij het voorstel te betrekken en zoo mogelijk nieuw geld op te nemen, doch het is uiterst moei lijk te beoordeelen wat het uiteindelijk resultaat van ronde-tafcl-conferenties, als'er thans een is gevoerd, mogelijkerwijs had kunnen zijn. In elk geval lijkt het ons verklaarbaar, dat B. en W. met het voorstel zijn gekomen om een streep te zetten onder de dollar-lee ning-affaire. Dat het recht daarbij met palm takken gekroond uit den strijd is te voor schijn gekomen, willen we niet zeggen, doch men moet nu eenmaal in zaken wel eens verlies nemen, als men in een dwangpositie is gedrongen, wat Mr. Dutilh toegaf. Daar om ging ten slotte ook Mr. de Jong yi coactus met het voorstel accoord. Het Hofplein-plan was door deze zaak voor wat de zitting van gister betreft geheel op den achtergrond gedrongen. Er zal nog gelegenheid zijn daarover later te spreken. Gaarne hadden wij ook nog de aandacht gevestigd op een uitstekend speechie van ons Raadslid Donner omtrent de meikvoor- ziening op de scholen, die hij wenschte te beperken tot de kinderen, die het noodig hebben, doch men vergeve het ons. dat we >or ditmaal naar het verslag verwijzen. Guldens en dollars hadden ditmaal alles in de molk te brokkelen 1 AANPASSINGSPOLITIEK WORDT VOORTGEZET Dr. Colijn over de Regeeringspolitiek Een Interview met de Times Het „Handelsblad" ontleent aan de ..Ti mes" een interview, dat de correspondent van dit blad gehad heeft met Minister-Pre sident Colijn over de politiek van de Neder landsche Regeering na de depreciatie. In groote lijnen is dit reeds bekend uit de verleden week verschenen Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1937. Uit het interview nemen wij over enkele passages, welke voor onze lezers nog van bijzonder belang zijn. Minister Colijn verklaarde, dat onze eco nomische politiek ongewijzigd blijft. Onder zekere omstandigheden zou een crediet-ex- pansie wel de binnenlandsche conjunctuur stimuleeren. maar uiteindelijk zou het na geslacht zich gesteld zien voor de niet be nijdenswaardige keuze tusschen opzegging der nationale verplichtingen en verhooging der belastingen tot een prohibitief peil om tegemoet te kunnen komen aan den natio- nalen schuldendienst. Daarom zal de Regee- ring niet in zee gaan met een agressieve politiek van expansie. Het is waar, dat de vermindering van de goudwaarde van den gulden ons een weinig meer ruimte geeft om staatshulp te verleenen, waar deze noodzakelijk is, maar elk plan zal naar zijn verdien sten worden beoordeeld, en zal alleen dan worden aangenomen, indien het economisch gerechtvaardigd is en in het beste belang van Het land. Wij zijn dan ook van plan, voort te gaan met onze .politiek van aanpassing. Ons prijsniveau Wat ons prijsniveau betreft, we hopen dit Stabiel te houden. We wenschen niet, dat het lager wordt We verdachten van onze boeren, dat zij de sterlingprijzen van hup producten handhaven, opdat een grootere winst in guldens verkregen zal worden dan te voren. Onze import zullen we natuurlijk duurder -moeten betalen, maar we hopen deze tygwjfging gingen zekere perken te houden. Onze toekomst hangt af van den buiten- Iandschen handel, in het bijzonder van dien met onze twee voornaamste klanten, Engeland en Duitschland. De natuurlijke weg naar verbetering van de Nederlandsche economische omstandigheden voert door een uitbreiding van den handel met die landen. We hebb'en het laagste douanetarief ter wereld. Buiten twijfel staat onze solvabili teit. Ik geef toe, dat ook wij een systeem van quota voor import hebben, maar wij zijn gaarne bereid concessies te doen tegen over die landen die ook ons gelijkwaardige toezeggingen doen. De democratie als politiek systeem, zoo besloot Minister Colijn, ondergaat thans haar ernstigste beproeving. Fas cisme en Communisme vallen haar grondstellingen overal aan. Het ligt niet op onzen weg die landen te becritiseeren, die een politiek systeem hebben aangenomen, dat verschilt van het onze. Het komt mij echter voor, dat degenen, die nog steeds gelooven aan de waarde van de democratie, zoo veel gemeen hebben, dat het voor ons gemak kelijk moet zijn onze cultureele, finan- cieele, economische en politieke con tacten en betrekkingen te verbreiden, om wederzijds ons gemeenschappelijk erfdeel te versterken en te beveiligen. In die richting ligt de redding van al les wat ons lief is. Bij dit interview teekent de correspon dent van de Times aan dat Nederland zich zeer spoedig zal aansluiten bij het z.g.n. Monetair Accoord tusschen Engeland, de V. S. en Frankrijk. De onderhandelingen hierover zouden in het laatste stadium van voorbereiding zijn gekomen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen Het wetsontwerp betreffende het hu-* welijk van Prinses Juliana en de naturae lisatie van Prins Bernard is in de afdeei lingen der Tweede Kamer onderzocht. De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen over de begrooting vatf 1937 voortgezet. De heer Schouten heeft het woord gevoerd. Vandaag spreekt Mii nister Colijn. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten houders van 6 pets. dollar-obli-« gaties 1924 in de gelegenheid te stellen hun stukken onder bepaalde voorwaarden in te wisselen tegen obligatiën van een uit te geven 4 pets. guldensleening. Amsterdam geeft de 3J/£ pet. leening uit tegen de koers van 97J/£ pet. Declaratie van interim-dividend op de gewone aandeelen van Unilever. Voortzetting van de pleidooien in de N ij enrode-zaak. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds. De toestand van het belegerde Madrid is niet noemenswaardig gewijzigd. De Weensche besprekingen zijn thans beëindigd; het communiqué erkent o.a* Hongarije's recht op herbewapening. Een vliegramp in Italië heeft twintig dooden en dertig gewonden gevergd. De groote brug over de Golf van St. Franciscus, waarover drie jaren is ge-, werkt is met uitgebreide feestelijkheden DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 (Adv.) Kussens en Kleine Kleedjes z\jn welkome geschenken. leed en ptfnenT Mag de zon niet langer schenen? Man, staak toch dat naar gedoe: RIJDT FISK, dkt wordt men nooit moe. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Gistermiddag omstreeks half vijf is de 0-jarige J. W. Herwijne in de schutskolk van de sluis 0 te 's-H crtogenbosch té water geraakt. Een agent van politie slaagdo er in den drenkeling met eein reddingshaak op het droge te brengen, waarna kunstma tige ademhaling werd toegepast Een drietal doktoren mocht er in slagen de levensgees ten op te wekken. De man is daarna naar het Groot Ziekengasrthuis vervoerd, waar hij echter gisteravond om acht uur is overleden. Op de conferentie van de Evang. Alliance, die in Den Haag gehouden wordt, voerde ook Prof. Dr. Slolemaker de Bruine 't woord. - Tijdens de rede van den minbter,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1