STADSNIEUWS :«j Een nieuwe sprong voorwaarts N.V. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG ii NOVEMBER 1936 TWEEDE BI AD PAG ft GEREF. ZENDINGSBOND Herdenking 25-jarig bestaan Hulpvereen. Leiden Wijdingsdienst in de Mare kerk Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Hulpvereeniging Leiden van den Geref. Zendingsbond werd gis teravond in de Marekerk een wijdings samenkomst gehouden. Deze dienst werd geopend door Ds. J. C. Van Apeldoorn op de gebruikelijke wijze, waarbij gelezen werd Ps. 72. Ds. v. Apel doorn sprak daarna een kort openings woord, waarin hij er op wees, dat wij, wat betreft het werk der zending, ondanks alle tegenkanting, goeden moed kunnen hou den, omdat God zijn raadsbesluit der ver lossing van de menschheid uitvoeren zal. God, het zij met eerbied gezegd, is de groote zendingsdirector, die Jezus Christus in de wereld heeft gezonden en zoo is Jezus Christus de zendeling bij uitnemend heid. En Christus zegt: Zooals de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend lk ook u. De zending is door Jezus gewild, wordt gedre ven op zijn bevel. De zending heeft geen andere taak dan alleen Jezus Christus te brengen. En als de zending dat doet, dan kan zij het werk blijmoedig voortzetten, on danks alle tegenslag. Christus zal immers op alle terrein overwinnen. Het gaat aan op de glorie des Heeren. Veel ziet er som ber uit. Zelfs de Europeesche landen gaan een heidensch aspect aannemen. In ons land vraagt men meer naar bioscoop en dancing dan naar het werk der zending. De kerk is tegen zich zelf verdeeld. Maar go lukkig staat of valt Christus' kerk niet met ons geloof of ongeloof. Laten we er echter aan denken: Als we zwak zijn dan zijn we machtig. God breidt zijn Koninkrijk •uit door de zwakken in zichzelf, maar die sterk zijn in Christus. Nadat gemeenschappelijk gezongen was werd door Ds. P. Zijlstra uit Noordeloos de gedachtenisrede uitgesproken. Gedachtenisrede Ds. P. Zijlstra Spr. wees er in zijn rede allereerst op 'dat het gedenken van dezen avond aller eerst moet leiden tot verootmoediging, om dat het werk met zooveel tekortkomingen werd verricht, maar daarna ook tot dan ken voor de groote zegeningen des Heeren. Spr. wierp een blik op hetgeen in de af- geloopen 25 jaar werd verricht. Het heeft aan teleurstelling en aan tegenkanting niet ontbroken, maar toch heeft God de vereeni- ging den zegen geschonken veel voor het werk der zending te doen. Zoo is er ruime dankensstof. Spr. wilde vervolgens do aanwezigen eenige oopenblikken bepalen bij de belofte, die God geeft in Ps. 22 28 en 29 en ach tereenvolgens stilstaan bij de vaste gi-ond- slag, de wijde omvang en de heerlijke ver vulling dezer belofte. De vaste grondslag van de 'belofte, dat alle einden der aarde den God des hemels dienen zullen, ligt in Christus, die zijn gemeente zal vergade ren uit alle geslachten en volken en talen en tongen. God is in Christus de wereld met zichzelf verzoenende. De heele wereld. Alle geslachten en volken. Wijd is de omvang .der belofte. Merkwaardig die tegenstelling. „Eng is de poort"' en „een schare die nie mand tellen kan". Er bestaat het gevaar .eenerzijds dat men de grens te nauw, an derzijds dat wij haar te wijd willen trek ken. Maar zeker is het dat het Evangelie, op bevel van Christus, aan alle einden dei- aarde gepredikt moet worden. En in ge hoorzaamheid aan dit bevel des Heeren heeft de Geref. Zendingsbond zijn taak ter hand genomen en met vreeze in het hart, maar vol vertrouwen op God, de zending onder de Toradja's op Midden-Celebes aan gevat. De belofte in Ps. 22, aldus ging spr voort, nadat opnieuw gemeenschappelijk ge zongen was, wordt rijk vervuld. En wij mogen ons verblijden, dat ook op ons zen dingsterrein iets daarvan gezien wordt Tot veertig jaar geleden was schier geen en kele blanke tot dit terrein doorgedrongen. En de pionier van den Geref. Zendingsbond, zendeling v. d. Loosdrecht, heeft een zware taak gehad en is door moordenaarshand gevallen. En toch heeft het werk, door hem be gonnen, zich ontzaglijk uitgebreid, zóó zelfs, dat de voorzitter van den Bond op de laatste algemeene vergadering moest zeggen, dat het bijna benauwend werd De oogst is groot, maar de arbei ders zijn weinige. Er zijn jonge men- schen, die zich voor den zendingsar- beid willen geven, maar het geld ont breekt. God gaf den zegen, die Hij be loofd heeft in Zijn Woord, en wat doen wij daar nu mee? Laat ons gedenken wat de Heere gedaan lieeft en laat ons. staande in Gods kracht moedig voorwaarts gaan Laat de gemeente zich ernstig bezinnen of hier gedaan wordt wat moet en wat kan, opdat de Toradja's in het oordeel niet tegen ons getuigen. En laten wij allen te zamen door onze daden en ons leven toonen, dat wij gelooven in Hem, Wien de einden der aarde te voet zul- len vallen en die in alle eeuwigheid te prijzen is. Nadat hel orgel variaties had gespeeld op Zendingsliederen, werd de dienst door Ds. Zijlstra diet dankgebed besloten. Vandaag houdt de Zendingskrans Mid den-Celebes een verkoopdag en vanavond komt de Hulpvereeniging in feestelijke jaar vergadering bijeen, Van het Stadhuis Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat 't Bouw en Woningtoezicht met ingang van 15 Nov 1936 zal worden ondergebracht bij den dieiwt van Gemeentewerken. De zaki-n, betrekkelijk het bouw- en wo r.ingtoezicht. zullen derhalve met ingang van genoemden datum worden behandold door den dienst van Gemeentewerken, Brea straat 125. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 11 November 1936, Kantteekeningen bij het raadsverslag In een voor den Leidschen raad verras send snel tempo is Maandagmiddag eon nogal zwaarwichtig uitziende agenda afge werkt. Slechts twee punten op die agenda hebben oen uitvoerige discussie uitgelokt In de eerste plaats was daar de kwestie van de werkinrichting vopr de blinden, die B. en W. wilden stichten J>ij wijze van proef voor den tijd van een jaar. Dit punt op zich zelf gaf nog niet zooveel sprekensstof, maar de leiders van de rechtsche raadsfracties, met den heer Beekenkamp aan het hoofd, verbonden hieraan het geheele vraagstuk van do zorg voor de onvolwaardige arbeids krachten cn wenschten B. en W. uit te noo digen de mogelijkheid van de centralisatie van deze zorg onder oogen te zietn en daar omtrent binnen het half jaar aan den Raad de noodige stappen voor te stellen. De heer Beekenkamp verkeerde In de meening, dat deze zaak bij B. en W. reeds in vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerde, maar hij vergiste zich daarin voor zoover het de lichamelijk onvolwaardigen betrof. De kwes tie van do zorg voor de maatschappelijk on volwaardigen, de z.g.n. a-socialen, is inder daad bij B. en »W. reeds geruimen tijd in studie, maar dit is niet het geval met het vraagstuk van do zorg voor de lichamelijk omvolwaardigen, tot welke groep ook de blinden gerekend moeten worden. Nadat dit hem duidelijk geworden was, heeft do heer Beekenkamp zijn motie ingetrokken en aan gekondigd hierop bij de begrooting terug te au Hen komen. Het voorstel inzake de werk inrichting voor de blinden, waartegen geen eigenlijk verzet bestond, al wenschte men een zeer voorzichtige houding aa-n te nemen en al stond men wat huiverig tegenover deze gemeentelijke bemoeiing, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een eer ste levensvoorwaarde voor deze inrichting is een behoorlijk afzetgebied voor de door de blinden gempakte artikelen en het wel slagen van dit gemeentetijke initiatief zal er van afhangen of men zulk een afzetgebied zal kunnen scheppen, waartegenover men helaas zeer twijfelachtig moet staan. Het tweede debat-punt wes de salaris regeling voor het gemeente person eel, die na veel geconfereer met den Minister en met liet Georganiseerd Overleg thans opnieuw aan den Raad werd voorgelegd, daar de mi nister er zich, toen zij in het begin des jaars werd vastgesteld, niet geheel accoord mee had kunnen verklaren. Bezweken iu een persoonlijk onderhoud voor een aantal ar gumenten van wethouder Tepe, had de mi nister weer eenige concessies gedaan, maar op andere punten had hij voet bij stuk ge houden, daar Z.Exc. in geen geval van de voor het geheele land vastgestelde algemee ne regelen niet wilde afwijken. Het was dui delijk, dat er aan de thans door de meer derheid van B. en W. voorgestelde regeling in geen enkel opzicht meer viel te tornen. De s.d. fractie bleef zich nog tegen enkele onderdeden verzetten en stemde tenslotte ook tegen het voorstel, maar de raad smeer derheid bleek gelukkig niet genegen te eijn met het hoofd tegen de muur te loopen en aanvaardde de realiteit. De heer Eikerbout wist nog een klein succesje te bereiken toen hij zijn amendement, waarin een kleino verbetering voor de politie-agenten 2e klas werd voorgesteld, door B. en W. zag over genomen, maar dit kon slechts gebeuren doordat de wethouder ziah er van te voren van overtuigd had dat dit amendement bij den Minister een gewillig oor zou vinden. Voorts volt over de zitting van Maandag weinig meer te zeggen. Alleen dient nog gememoreerd, dat de raad, wat betreft de extra-vergoeding voor dein commissaris van politie voor zijn commandantschap van de brandweer, het hoofd in de schoot legde door de ministerieele wensch thans te eer biedigen. En ook dit was al mede het ver standigste dat men doen kon. Het huwelijk der Prinses Eerewacht van „Pro Patria" Naar wij in „Virtus Concordia Fides", hst orgaan van het Leidsche Studentencorps, lezen, is het zoo goed als zeker, dat dooi de betrokken autoriteiten teestemming zal •orden verleend tot het vormen van een eerewacht door „Pro Patria" ter gelegen heid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. Zilveren jubileum L. H. de Heiden Bij de Stedelijke Lichtfabrieken is van daag wederom een jubilaris Ditmaal is het Hoofdgasstoker L. H. de Heiden, die na reeds verscheidene jaren als winterstoker- terreinwerker in lossen dienst te zijn werk zaam geweest, vandaag vóór 25 jaren in vasten dienst als gasstoker werd aanga steld en derhalve heden zijn zilveren juni leum mag vieren. Nadat hij eerst in een hartelijke toe spraak door de Directie, in bijzijn van zijn chef, was gefeliciteerd, volgde een meer in tieme huldiging door zijn collega's. Want niet alleen staat De Heiden bij zijn supe rieuren goed aangeschreven, hij mag zich,, 'dank zij zijn gemoedelijke hulpvaardig heid, ook in de algemeene sympathie van zijn mede-arbeiders verheugen en. het was begrijpelijk, dat ook doze het hunne er toe wilden bijdragen, om dezen dag voor de Heiden tot een feestdag te maken. Hiertoe werd de jubilaris na de ontvangst in de Directiekamer met zijn familie ge- ncodigd in het schaftlokaa1 van de Koolgas- fabriek, alwaar zich, voor zooverre het be drijf zulks toeliet, zijn collega's reeds had den verzameld. De oudste van hen, de Voorman-gasstoker C. Sloots, was de tolk der aanwezigen en feliciteerde den jubilaris met zijn zilveren feest. Als blijvende herinnering bood hü daarbij namens de gezamenlijke collega's een mooie leeslamp aan. Nadat de jubilaris voor deze verrassing zijn dank had uitgesproken en alle aanwe zigen hem persoonlijk de hand hadden ge drukt, vertrok hij wederom huiswaarts, al waar hij het verdere van den dag mocht doorbrengen en waar hij ongetwijfeld ook nog vele felicitaties in ontvangst heeft mogen nemen. ZANG- EN VOORDRACHTAVOND IN ENDEGEEST Gisteravond werd in de met bloemen ver sierde Ontspanningszaal van Endegeest voor de patiënten der Gestichten Voorgeest Endegeest en Rhijngecst een Zang- en Voor drachtavond gegeven, door Mej. Heidio Eylt- man en den heer Th. ten Hooven. Zoowel zang- als voordrachtnummers oogstten oen dankbaar en welverdiend applaus. Aan Mej. Eykman werden bloemen aan geboden. Aan het einde vertolkte de geneesheer directeur dr. F. J. Stuurman in zeer waar- deerende woorden de dankbaarheid der rerpleegdcu* Begrafenis H Vroom Hedenmiddag heeft op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. Vroom, die do vorige week op 78-jarige leeftijd te zijnen huize te Oegstgeest is overleden. De heer Vroom, oprichter van de bekende ijzerhandel in de Morschstraat, vie vele jaren ouderling van de Ned. Herv. Gemeente to Oegstgeest. Hij was oud-voor zitter van de afdeeling Leiden van de Chr. Hist. Unie. voorts vanaf de oprichting van de B.V.L. lid van de gewestelijke landstorm commissie Zuid-Holland West, terwijl hij ook in Oegstgeest deel uitmaakte van do plaatselijke landstormcommissic. In zijn jeugd was do heer Vroom voorzitter van di^ Clir. J. V. „Prediker 12 la". Onder de talrijke aanwezigen die gekomen waren om hem de laatste eer te bewijzen, bevonden zich ds burgemeester van Oe; geest, de heer A. J. Gerrevink, die ook gewestelijke en de plaatselijke Landstorm commissie vertegenwoordigde, namens wel ke laatste ook aanwezig waren de heer D. G. Sanders, en N. van Weizen, Gooszen, voorts de heeren Jac Wibrink voorzitter van de Kamerkieskring Leiden der Chr. Hist. Unie, de heer J. P. Mulder, Mr. P. A. van Toorenenburg, het personeel van de firma Vroom en vele anderen, Ds Jansen Schoonhoven sprak aan de geopende groeve een korte rede uit, op verzoek van den over ledene naar aanleiding van Gez. 39. Een zoon van den overledene, de heer Vroom uit Rotterdam, dankte voor de be langstelling. Een tweetal kransen dekte de baar. WINKELWEEK HAARLEMMERSTRAAT Ter gelegenheid van de opening der Winkelweek op de Haarlemmerstraat, welke overigens zonder officieel vertoon ge schiedde, hield het Leiösch Politiemuziek- gezelschap hedenmiddag een muzikale rond wandeling door de stad, terwijl hedenavond het muziekgezelschap „Werkmans Wils kracht" doop een marsch do aandacht «ter burgerij op de Haarlemmerstraat als koop straat zal vestigen. Het gezelschap vertrekt om 7 uur van de Groenessteeg en volgt de onderstaande route: Groenes'eeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Koudehoek, Oude Vest, Pelikaanstraat, Haarlemmei-straat, Blauw- poortsbrug, Steenstraat, Rijnsburgersingel, Maresingel, Sophias'raat, Os- en Paarden- laan, Heerensingel, S'ationsplein, Javastr., Sieboldtstraat, L. Rijndijk, Haven, Haarlem merstraat, Morschkwartier, over den Haag- weg, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Heerengracht (O.Z.), Groenesteeg. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M. E. do BreeDe Lange dr R. Kortenhof—Do Roode zn H. Paats—Kcpe- rus dr A. M. GocdbloedWegenaar zn W. C. DeegenaarsOudshoorn zn M. M. A. Hoe- xumWarnar zn. OVERLEDEN: G. C. Tetter0 dr 22 jr A. C. v. Wlnsen zn 2 d. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN DE HOLLANDSCHE NACHTEGALEN De groep ,X>e Hollandsche Nachtegalen' m de Ned. Padvinders, alllhier, beleefde dezer dagen een bijzonder uur. Niet minder dan twaalf adspirant-pai .inders wei-den in het troephuis aan de Raadhuisstraat alis „Verkenners" geïnstal leerd. De district-commissaris, de heer S'okhuy- cen, van Leiden, verrichtte, na inspectie van alle verkenners, deze instailatie, na verwel koming door den Hopman, in bijzijn van het volledig afdeelingsbestuur en de overige verkenners. -f Hartelijke woorden werden tot de twaalf nieuwelingen, welke allen in de Martha- Stichting alhier woonachtig zijn, juist om dat het deze jongelui betrof, daarbij gespro ken door den districts-commissaris, door hopman Van Wijk en door den afd.-voor- zitter Ds. Meyer, welke laatste twee spre kers ook woorden van diepgevoeld en dank uitten aan den vaandrig Dr. Hildernisee, voor al hetgeen deze voor het mooie pad- inderswerk doet Een felicitatie-telegram an hopman Ir. Teldcrs, van Zeist, werd nog door Dr. Hildernisse voorgelezen en menige luide padvinders-yell daverde door 't lokaal. Na het officieel gedeelte werd de avond door de dertig jongelui en hun leiders met padvinders-spelen gevuld. Door deze installatie telt de plaatselijke padvinders-afdeeling thans 3 nesten van welpen 5 patrouilles en 6 verkenners, 1 troepleider, 2 vaandrigs en 1 hopman. Met het oog op de komende Wereld-Jam boree, aldus "hopman Van Wijk, is, gezien de vele aanvragen, inzonderheid vcor de welpen-afdeeling, toetreding nog weer voor een korten tijd opengesteld, om dan onher roepelijk tot na de Jamboree m Augustus 1937 te sluiten. JAARVERGADERING SCHAAKCLUB De Alphensche Schaakclub kwam onder leiding van haar voorz. den heer P. Smit, ■oor de eerste maal in jaarvergadering bij een, in het paviljoen van de Alphensche Ijsbaan. Door den voorz. werd een kort welkomst woord gesproken, speciaal tot den heer Bosscha, voorzitter van den Leidsohen Schaakbond. Hierna werden verschillende huishoude lijke zaken behandeld. Uit het jaarverslag van den secr. den heer van Wijk, bleek dat de vereeniging bloeit, en thans 36 leden telt. Vervolgens bracht de heer Bosscha de ge- lukwenschen van de Leidsche Schaakbond over, en sprak verder over dte voordeelen die deze bond voor de vereeniging en ook voor de leden persoonlijk heeft. Onder leiding van den heer B. werd hier- a een gongwedstrijd gehouden. Het verdere van den avond werd door de leden onderling gevuld, waarbij wel bleek dat de A. S. C. naast goede schakers ook uitstekende declamators bezit. De Geref. Mannenvereen. „Calvijn" hield in één der lokaaltjes van de Geref. Kerk aan dc Do Ruyterstraat haar jaarvergade ring. Blijkens het verslag van den secretaris bleek de vereeniging in bloeiende staat te irerkeeren, en telt zij thans 35 leden. Door het lid den lieer M. Voskuilen werd een opwekkende rede gehouden. In plaats van den heer E. v. d. Pol, ?e als voorzitter bedankte, werd gekozen de heer J. Wij bengal HILLEGOM ZAKEN-JUBILEUM Donderdag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer Van Ilouweninge dc brood ■bakkerij van de fam. Berkemeyer over nam. In deze jaren is heel wat veranderd. Het oude pand werd in 1930, in verband met de wegverbrceding door een nieuw ver vangen en het bedrijf is thans geheel naar de eischen des tijds ingericht. Door de vele relaties buiteu dc gemeente is in den loop der jaren een filiaal te Benncbroek opgericht, hetwelk zich in een toenemende omzet mag verheugen. Wij feliciteeren den heer Van Houweninge van harte met dit jubileum. Donderdag tusschen 3 en 5 uur zal er gelegenheid zijn om den jubilaris persoonlijk geluk te wensch. Katwijk aan Zee SCHIPPERSEIGENAARS Een belangrijke vergadering „Een volksEelang wordt bedreigd" Aan de oproep, gedaan door de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en de Vereen, van Schippers-eigenaurs van motortrawlloggers, hadden velen gehoor ge geven. In deze vergadering, welke in Casa Cara werd gehouden merkten wij op depu taties van verschillende vereenigingen, en kele raadsleden, bestuursleden van de Chr. Middenstandsvereen., werkverschaffingscom missie, doktoren, enkele reeders, alsmede den heer Joh. W. Stevenson, voorzitter van den Ned. Visschersbond te Den Helder; den heer P. Bais, secretaris van de Ileldersche Visschersvereeniging en vele belanghebben den. Te omstreeks zeven uur opende de heer D. van Beelen deze vergadering met er op te wijzen, dat er hoogst belangrijke din gen voor onze trawlvisscherij op het spel staan. Spr. wees op de circulaires, welke door den Minister van Landbouw en Visscherij aan de Visschersorganisa- ties waren gezonden en waarin werd te kennen gegeven, dat per 1 Januari 1937 de visscherij uitgeoefend mag worden met trawlnetten waarvan de mazen een minimum-maat hebben van 7y2 c.M. Mocht deze ministerieele maatregel ten uitvoer worden ge bracht, dan zou dit voor onze Kat- wijksche visschersbevolking zeer fu nest worden. Het geheele visscherij» bedrijf zou dan tot ondergang ge doemd zijn, althans een belangrijke tak van dit bedrijf, n.l. de trawlvis scherij. Tegen deze onpractische maatregel past dan ook een woord van protest. Bij door voering ervan wordt het gezinsleven der visschersbevolking bedreigd. Na deze algemeene beschouwing, door den voorzitter van den Ned. Bond v. Chr. Fabr.- en Transp.arbeiders, deed de voorzitter der Schippers-eigenaars, de heer E. Rommel- zwaal, enkele mededeclingen omtrent de Visscherij-Centrale. Na een onderhoud, het welk spr. heeft gehad mot de V.-C., is hem gebleken, dat dc leden van deze stichting, de motorloggers eigenlijk als do doodvis- schers van onze Noordzee beschouwen. Zij zijn het, die de z.g. Duitsche bocht dood- visschen. Dit standpunt van de V.-C. werd door spr. uitvoerig bestreden. Niet de motorloggers zijn de hoofd schuldigen, maar veeleer de groote stoomtreilers, welke met Fransch patent visschen en bij een vangst van 100 manden 94 er van over boord moeten werpen. Die zijn eigenlijk de vermoorders van de kleine visch. Komende tot de ministerieele maat regel, om per 1 Jan. 1937 een maas wijdte van 7y2 c.M. in te voeren, zei spr., dat dit net dienst kan doen voor afzetting van terreinen, maar abso luut ongeschikt is om er de trawlvis scherij mee uit te oefenen. Belangrijke hoeveelheden waardevolle tong zal hierdoor verloren gaan. Naar spr.'s berekening zou dit op ongeveer 1500 2000 schade komen per logger. Spr.'s grief is voorts, dat hier menschen over be slissen die niet ter zake kundig zijn. Hij vraagt zich verder af: tot hoe ver strekt de macht van de V.-C.? Uitvoerig werd door spr. de opzettelijke pufvisscherij bestreden. Voor iedere schip per is het een eer, om met een schip waar devolle visch aan dc markt te komen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Stevenson. In het begin han delde spr. over dc nadeelen, welke de bot ters van bovengenoemde maatregel zullen hebben. Om hiertegen te protesteeren staan verschillende wegen open. Als lid van de V.-C. had spr. geadviseerd deze maaswijdte niet in te voeren. Vervolgens stond spreker stil bij het doel en de werking van de V.-C. Zij is opge richt met het doel om van de Visscherij te maken, wat er nog van te maken is. Deze woorden zijn echter lang geleden gespro kenVeel is er veranderd, ook in andere landen, waar men de Visscherij veelal als een volksbelang ziet Ook ten onzent, toen het visscherijbedrijf ging vastloopcn, kwam de Visscherij-Centrale voor het voetlicht. AMSTERDAM 's-GRAVENHAGE HOOFDKANTOOR ROTTERDAM geeft tot nadere aankondiging uit: 4 pCt. PANDBRIEVEN a 99% pCt. Dc Directie: B. VAN HAERSMA BUMA. Mr. J. W. SCHUIT. Dit nieuwe lichaam gaf onder de visschers bevolking een zekere mate van bevrediging. Daar echter het visscherijbedrijf in vele ge ledingen uiteen valt, werden niet uit alle groepen vertegenwoordigers benoemd, welke do belangen van hun groep aan het hoofd bestuur konden bekend maken. In het on derhavige geval zijn de belangen van dc kleine treilvisscherij niet besproken. Het advies van de groote treilvisscherij is als het juiste erkend. De contact-commissie, welke het algemeen belang dient voor te staan, legde zich bij het advies van de groote treilvisscherij neer. Vandaar dat de groote treilvisscherij er zich niet druk over maakt. De kleine motorbottertjes van 30 p.k. zijn echter onherroepelijk tot onder gang gedoemd. De groote fout is, aldus spr., dat de contact-commissie niet voldoen de is ingelicht. Het geeft nu den schijn alsof de kleine motortrotter of logger, opgeofferd moet worden aan haar groote zuster, do stoomtreiler. De eenige weg is, aldus spr., om de Kamerleden te zeggen, dat hier een volks belang wordt vernietigd, een bedrijf met vele nevenbedrijven, zooals leveranciers, venters, hellingbaasjes, smeden, enz. Vervolgens stond spr. stil bij de nadeelen van de eventueele invoering van een maas wijdte van 7y2 c.M. Was de maaswijdte in ternationaal geregeld, dan kon de tong groot worden, maar wat wij nu laten zwemmen door onze mazen van 7*4 c.M. wordt door de Belgen met hun mazen van 4 en 5 c.M. gevischt! Op de binnenkort te houden conferentie te Londen, waar ter sprake komt de internationale regeling van de maaswijdte, zal België zeer zeker niet meedoen. Teekenend is, dat Oostende in en kele jaren tijds zulk een groote vloot heeft gekregen. Ter vergadering werd hierna door den heer E. Remmelzwaal een gedeelte van een net getoond met mazen van 7V2 c.M. Ook voor een niet-deskundige is het begrijpelijk, dat hierdoor veel visch verloren gaat. Door een der aanwezige reeders werd medegedeeld, dat ook dc Recdcisvereeni- ging tegen deze maatregel is. Verder werd geadviseerd te trachten de Regeering zoover te krijgen, dat het resul taat van de te Londen te houden conferen tie wordt afgewacht. Vervolgens werd de volgende motie aan genomen: „Belanghebbenden uit het visschers- bedrijf in vergadering te Katwijk aan Zee bijeen, waar vertegenwoordigd zijn de Vereenigingen: Schippers-eigenaars van motortreilloggers, de Ned. Chr. Bond van Fabrieks en Transportarbeiders, do Ned. Visschersbond en loggersreeders, is van meening, gehoord de vergadering, dat de voorgestelde maaswijde van 7Ve c.M. funest is voor deze visschersbe- drijven en dat tegen de invoering daar van een krachtig protest moet worden aangeteekend, opdat deze ramp van het visschersbedrijf worde afgewend en be sluit deze motie ter kennis te brengen van de bevoegde autoriteiten". Hierbij zal nog een telegram aan H. M. de Koningin gestuurd worden van gelijke strekking als bovenbedoelde motie. In de commissie, welke op een nader te bepalen dag, met de leiders van de ver schillende fracties der Tweede Kamer een bespreking zal hebben, werden aangewezen een vertegenwoordiger van de Ned. Chr. Fabrieks- en Transp.arbeiders Bond, van de Schippers-eigenaars, van de Fteedersver- eeniging, van dc Ned. Visschersbond en van de bottervisschers. Na een uitvoerige rondvraag werd 1 vergadering gesloten. AANBESTEDING WERKEN PRINS HENDRIKKANAAL Door den directeur van Gemeentewerken, ir. J. H. de Bruijn, werd aanbesteed: het maken van een beschoeiing van gewapend betonnen damwand met bijkomende werken langs het Prins Hendrikkanaal te Katwijk aan Zee. Ingeschreven werd als volgt: P. J. en H. Visser, te Wassenaar, 54.950,—; A. Mootcn, te Moordrecht, 57.737,A. J. de Kater, te Oegstgeest, 5S.750,—L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, te. Leiden, 63.600,N.V. Visser en Smits Aann. Mij., te Papendrecht, 66.700,A. Voordouw, te Zoeterwoude, 68.000,—; P. H. Meijers en Zn., te Oegstgeest, 69.900,—; Holl. Aann. Bedrijf Zanen Verstoep N.V., te Den Haag, 72.000,—; G. van Leeuwen en Zn,, te Nieu- werkerk a. d. IJsel, 75.500,—. KOUDEKERK V. U-FILM Gisterenavond had in de Geref. Kerk al hier de vertooning van de V. U.-film plaats. Ds. Haspers opende dezen avond door te laten zingen Ps. 1112. waarna hij met en- RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 11 NOVEMGER Programma III: 8.0S ParUs R., 9.05 Kouion ót dlv., 9.20 diversen, 11.20 R. Danmark, 12.20 Bru* «el VI., 14.50 ParUs R„ 16.20 Brussel Er., 17.20 Keulen, 17.60 Parijs R., 18.20 Londen JR., 18.65 Weeenen of diversen. Programma IV; 8.— Brussel VI.. 9.30 Gram., muziek GRD, 10.35 Droitwich, 11.50 Londen R, 12.50 Droitwich. 14.20 Londen R., 15.20 Droit wich, 18.2o diversen, 19.00 Droitwich. 22.05 di versen, plm. 22.15 Brussel VI., 22.30 Brussel Kr. 9.05 Keulen of div., 11.20 R. Danmark, 12.05 P.- rijs R.. 13.05 Brussel VI., 14.20 Parijs R.. 15.50 Londen 11.. 16.50 Parijs R., 17.20 Brussel Fr.. IS.50 Londen 'R., 19.20 Berlijn, 20.20 Rome of div., 22.10 Berlijn, plm. 23.00 Weenen of dlv. Programma IV: 8.Brussel VI., 9.20 diversen 10.34 Londen R., 15.35 Droitwich, 18.20 diversen. 19.00 Droitwich, 19.30 Sportpraatje J. G. A. Jans sen, 20.00 Droitwich, 20.50 Brussel Fr., 21.20 di versen, 21.40 Droitwich. Agenda Woensdag 11 Nov. Prediker, 7.30 uur. Jaar» vergadering bovengenoemde hulpvereen. Woensdag, 11 Nov. Geref. Kerk. Heeren» gracht 8 uur. Vertooning V.U.-film Woensdag, 11 Nov. Nutsgebouw 25 en 7—9 uur verkooping door den Een-Kwartier tjes Bond. Donderdag, 12 Nov. Nutsgebouw. 10—12, 25 en 79 uur verkooping door den Een* Kwartiertjes Bond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst de* apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, D. J. v. Driesum, Mare 40, telef. 400 cn J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oogst* geest, telef. 274. kele woorden de grootfe beteeken!? van he! Christelijk-Lager -Middelbaar en" -Hooger Onderwijs voor ons volk teekende. Daarna werd de interessante film vertoond. Na een opwekkend woord, sloot Ds. Has* pers deze leerzame avond. LEIMUIDEN PROPAGANDA-AVOND B. V. L. In de groote zaal van de Wed. J. Snew boer werd een propaganda-avond gehoudeit uitgaande van de stelling Amsterdam van den B. V. L. Toen te ruim half acht de heer J. A. Bakhuizen de vergadering opende was de groote zaal tot in alle hoeken bezet. Daarna was het woord aan het Dubbel* mannenkwartet Onderling Kunstgenot, on* der leiding van den heter M. G. van Sta» veren uit nieuw Vennep. Een daver<\id applaus bewees dat de lie» deren bij het publiek in den smaak geval* len waren. Het woord was daarna aan den eersten spreker van dezen avond Ir. M C E Bongaerts, oud-Minister van Waterstaat te Den Haag, voor het uitspreken van zijn rede De B. V. L. een sieraad van Nederland", Op goede gronden wist hij aan te toonen dat het Nederlandsche Volk een B. V. L, waardig is. Nergens in de wereld is het nog mogelijk gebleken over een Iustituut dat geheel, maar dan ook geheel vrijwillig is, tot steun aan het wettig gezag te be* schikken. Onze vrijheden zijn zoo kostbaar dat een vrijwilligerschaar deze als 't moet wil verdedigen ten koste van alles zei spr. Wanneer er b.v. in Spanje een dergelijk in* stituut tot steun aan het wettig gezag be* staan had, gelijkwaardig aan het onze, zou het daar nooit zoo ver gekomlen zijn. Spr. wekte ten slotte de aanwezigen op om zich te scharen onder de vanen van de B. V.L< het Instituut voor Orde, Rust en Welvaart. Onder groote belangstelling werd daarna de eerste acte van de Klankfilm „Landstorm rond Oranje" vertoond. Gedurende de pauze gaven zich verschef* dene vrijwilligers voor den B. V. L. bij den plaatselijken leider, den heer J. L. Ami op. Na de pauze trad het Dubbelmannen- kwartet weder op. Ds. Ringnalda, Geref. Predikant te Weesp, vroeger te Leimuiden, betrad daarna het spreekgestoelte voor het uitspreken van zijn rede „Wij zijn niet bang". Op boeiende wijze wist hij aan te geven waarom men in Ne derland wat betreft onze aloude vrijheden en staatsinstellingen nog niet bang behoeft te zijn Oranje staat nog steeds in het mid den van het volk en rondom Oranje staan de ruim 80 000 Bijzondere Vrijwillige Land- stormers. Een geweldig applaus onder* streepte deze gloedvolle rede. Vervolgens werd het slot van de Klank film vertoond. Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de voor minstens één jaar, waarbij zal worden betaald per kwartaal met rec]jt op de per week VERLOVINGS-HUWELIJKS-PREMIE voor AANBRENGER en NIEUWE ABONNé. Aanbrenger: Naam Woonplaata Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Doorhalen wat niet verlangd wordt. Datum Ereestraat 123, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6