mmc SIROOPWAFELEN Uw u WILSON Woensdag ii november 1936 TWEEDE BUAD PAG. 5 Het 8.s. Statendamhet vlaggeschip van de H.A.L., is naar Wilton-Fijenoord gesleept, waar het schip, voordat het 9 December a.s. naar New-York zal vertrekken, grondig zal worden nagezien. De zeereus op weg vaar het dok. De toegang tot het vliegveld Getafe, de luchthaven van de Spaansche hoofdstad was door de rooden zooveel 1 versperd, o.m. werd de groote brug bij den ingang van het plaatsje bij het naderen der nationalisten opgeblazen Lord Mayor's show, het jaarlijksche kijkspel voor de inwoners van Londen bij de bestuurs- ivisseling in de Engelsche hoofdstad, heeft weer plaats gevonden. Het stond dit jaar in het teeken der landsverdedigingo.a. trokken mod erne tanks in den stoet mede. IrllllMM "flats Liften Centr. Keuken Restaurant Uitgebreide service Prospectus en inlicht, bij de Directie. Tel. 180040 M] UU MERK VOOR •TO J LEID5CHEKAAS VRAAGT UW LEVERANCIER van GEBR. KAMPHUIZEN N.V. GOUDA Verkrflgbaar tn de voornaamste Comestlblea- zaken ln Nederland. Directe verzending als postpakket 1n bussen van 13 stuks f 0.90, 30 et. 11.85; 25 st. fl.60; SO at. f 1.85 en 50 at. f3.95 franco huls. DE IDEALE VLOER BEDEKKING Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij Bestaat 112 Jaar Heden viert de Noord- en Zuid-Holland 8che Redding Mij haar 112den verjaardag Zij heeft een prachtige staat van dienst achter den rug In totaal zijn door de man nen van de N Z.H. Redding Mij 5934 men schenlevens gered d.L gemiddeld 53 per jaar. Wie dit mooie werk wil steunen, storte zijn gave op postgiro 26363; Gem. giro A'dam no 289. Het huwelijksgeschenk van de schooljeugd Groote belangstelling van Prinses Juliana Men deelt ons mede: Het Comité van de Nederlandsche school jeugd mocht van H.K.H. Prinses Juliana bericht ontvangen, dat H-ICH. met groote belangstelling heeft kennis genomen van de plarmen en dé werkwijze van het comité en dat het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd door haar en Prins Bernard gaarne als zelfstandig geschenk zal worden aanvaard. De lijst van autoriteiten enz., die hun in stemming met deze inzameling betuigd hebben, bevat reeds bijna 70 namen. Zij zal binnenkort worden gepubliceerd. Ook de vereeniging van Chr. onder wijzers en onderwijzeressen in Neder land en de Overzeesche Gewesten heeft door haar hoofdbestuur haar medewer king toegezegd en den directeur van haar bureau, den heer A. de Jong Ezn. als lid van het comité aangewezen. De Zuiderzeesteunwet Minister Colijn beantwoordt vragen van den heer Duymaer van Twist Minister Colojn hoeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende het •niet toe kennen vam een tegemoetkoming wegens waardevermindering ingevolge de Zuiderzee steunwet aan belamghebbendien, die op 25 Julii 1918 onder de wapenen waren, het vol gende medegedeeld: Zich onthoudende van heit uitspreken vam een oordeel over de oorbaarheid vam bepa lingen van een algemeenen maatregel vam bestuur, is de minister vara meenimg, dat het niet aangaat, alleen voor een deel der oud-gemobiiliseerden af te wijken van den algemeenen regel, dat tegemoetkoming we gens waardevermindering volgens het Zuider zeesteumbeeluit niet in aanmerking komi voor belanghebbenden, dlie eerst -na 25 Juli 1918 zich een vaartuig hebben aangeschaft met Sinachtneming overigens van hetgeen daaromtrent is bepaald. Te minder bestaat daartoe aanleiding, nu de minister vam waterstaat reeds heeft medegedeeld, dat im de bij zond/ere belangen vam oud-gemobili- seerden kan worden en wordit voorzien door toekenning van toelagen, als bedoeld in art. 6 der Zuiderzeesteuuswet, waardoor de noodige compensatie kam worden ge vonden. De saneering van den kolenhandel Nog geen nadere mededeellngen ln antwoord op vragen vam het Tweede Kamerlid Drop heeft minister Lith de Jeu de geantwoord, dat zijn bemoeiingen (en die van minister Gelissen) met de sa neering van dien kolenhandel zich bepaald hebben tot nader overleg met de belang hebbenden omtrent verschillende onderdee- len der betreffende regeling. Waar dit over leg nog niet geheel is geéitudigd, komt het hun inopportuun voor, hieromtrent reeds mededeeJingen te doen. Verbond van Ned. Werkgevers Vertegenwoordiging in Ned.-Indig Gelijk gemeld heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, met het oog op de groote belangen van de Nederlandsche industrie bij de Indische markt, besloten een eigen vertegenwoordiging te Batavia te vestigen. Naar wij vernemen ia als yer- UAtrwtc iiui. u moer ON MKUWl (DEALS VERPAKKING i De uitvouwbare kist WAAROM IDEAAL? Q Zonder epOkera 0 Uitvouwbaar 0 /racbtbeaparend 0 Rutmtebeeparend ScbrankvrtJ 0 In alle gangbare f} maten ea OOK VOOR KRATTEN leverbaar tegenwoordiger aangewezen de heer L. Kos ter, die vroeger een leidende functie heeft bekleed bij een der groote Indische import firma's en die ook overigens geacht kan worden van den toestand daar te lande op de hoogte te zijn. De heer Koster zal zich binnenkort naar Batavia begeven per ss. „Dempo" van de Rotterd. Lloyd. Brandstoffenhandel becritiseert Rapport-V erschuur Adres aan da Eerste en Tweede Kamer Naar aanleiding van 't rapport-Verschuur heeft de Bond van Ned. handelaren in brandstoffen een adres aan de Eerste en Tweede Kamer gezonden. Den rapporteur wordt het verwijt ge maakt, geen enkel argument te hebben aangevoerd voor zijn geheel willekeurig advies om de marge van de detailhan delaren te verminderen. Dit denkbeeld is al door de feiten achter haald, aangezien de Nederlandsche mijnen voor de meest gevraagde soorten den han delaren in dit jaar in tegenstelling met 1935 de omzetbelasting in rekening hebben ge bracht, welke belasting circa 60 ct. per ton voor anthraciet en 35 ct per ton voor eier kolen bedraagt. Hierdoor is de toch al niet te hooge winstmarge van den detailhandel reeds aangetast De prijzen zijn juist waar het rapport-Verschuur ze hebben wilde. Het rapport-Verschuur adviseert om de op brengst van de huisbrandproducten vóór de mijnen te vergrooten door de winstmarge van den kleinhandelaar te verkleinen. Dit is inmiddels geschied, doch had vol gens adressant in een bijlage dienen te worden vermeld. ER WORDT NOG LUSTIG GESMOKKELD Strenge controle helpt niet Het bedrijf honender |jm dan vroeger Bonafide grenshandel afgenomen Het is in Twente thans niet alleen in ie textielindustrie zeer druk, zoo schrijft men aan de N. R. C.; ook het smokkelbedrijf tiert weliger dan ooit, ondanks het feit. dat er aan beide zijden van de grens een zeer strenge controle wordt uitgeoefend en ondanks de depreciatie van onze munt. Op timisten hebben, toen de depreciatie werd doorgevoerd, de illusie gekoesterd, dat daar- mede een einde zou worden gemaakt aan den smokkelhandel. En wellicht zou dat in derdaad het geval geweest zijn, indien zich maar niet het merkwaardige geval had voorgedaan, dat de mark in het grensgebied nauwelijks van koers is veranderd. Doordat papier en zilvergeld nog voor vrijwel denzelfden prijs te verkrijgen zijn als voor de depreciatie, terwijl de officiee'-e markenkoers wel degelijk gestegen is, is ht smokkelen eigenlijk loonender geworden dan vroeger. Wie Duitsche waren wil im porteeren, fototoestellen, fotoafdrukpapior, ontwikkelaar of radiotoestellen en ondervee ln. terugtrapremmen en wat dies meer zij, moet voor de mark den verhoogden koers betalen via de clearing. De smokkelaar koopt in Duitschland voor marken, di3 hem niets meer kosten dan vóór de depre ciatie en behaalt dus dubbele winst, daar hij bij verkoop van de gesmokkelde waren een hoogeren prijs kan bedingen, dan voor heen. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Er wordt zeer druk gesmokkeld. Geregeld wor den aanhoudingen verricht. Maar liet ls daarmede het oude liedje; men krijgt be ginnelingen te pakken, of smokkelaars die handelen in opdracht van anderen. De aan stichters van het kwaad blijven buiten schot en al wordt door de aanhoudingen en de daarop volgende veroordeelingen het èüvel wel tegengegaan, afdoende is de re medie niet Zelfs de omstandigheid, dat na een betrappen van werkloozen bij het smok kelen onmiddellijk de steun wordt ingehou den, werkt niet afschrikwekkend genoeg De verdienste is, zoolang alles goed gaat te loonend en wie kan zeggen of do man nen achter de schermen, als er iemand te gen de lamp loopt voorloopig de taak van bet burgerlijk armbestuur of van maatschap pelijk hulpbetoon niet overnemen? Smokkelen van geld Ook het smokkelen van geld floreert nog. Langs de geheele Duitsche westgrens wordt nergens zoo'n levendige smokkelhandel in geld gedreven als in Twente. En als men de tot oordeelen bevoegden, die dit vertel len, gelooven mag, doet de smokkelhandel in gedistilleerd voor dien in geld nauwe lijks onder. Voor minder dan de helft vau wat men er in Ne Ierland voor betalen moet, koopt men in Duitschland jenever, al is die dan ook slechter. Menigeen kan de verlei ding niet weerstaan en begint jenever te smokkelen. Of te drinken. Zelfs de clan destiene stokerij in Twente zelf schijnt af genomen, omdat men goedkooper over de grens terecht kan. Strenge straffen Dat er broeders uit het smokkelgilde te gen de lamp, loopen, schrikt zooals gezegd ROFFELRIJMEN MEELIJ OVERBODIG Wanneer ons leger hield manoeuvres van zes dagen En van één peloton zóó 't uiterste dorst vragen Als thans in Rotterdam geëischt wordt van die ploeg Vertrappers van 't pedaal ik sta je borg: dan vroeg Een Kamerlid, misschien een tiental Kamerleden (Gesteund door heel de sport- sensatie-pers van heden): „Weet de Minister wat in Rotterdam gebeurt f tyEn, als hij er van weet, heeft hij het afgekeurd ,fDat er een peloton van fietsers wordt gedwongen ,JIet door de rook en stank voorgoed verpeste longen ,£es dagen en daarbij zes nachten aan één stuk „Te fietsen onder steeds meer opgevoerde druk „Weet de Minister dat zij zonder rust te houen, ijk voortgezweept door fluiten, hoonend jouwen, „AZ zijn ze geblesseerd en braken haast hun nek, „Temidden van publiek, waarvan een groot deegék „Of idioot moet zijn, hun leven moeten wagen ,fDoor in een gladde kuip als dwazen rond te jagen „Weet de Minister welk een moordende atmosfeer „En vuile walm er hangt over dit „veld van eer*'? „Als de Minister weet, wat doet Zijn' Excellentie? „Trekt zij uit wat geschiedt „Dat zulk een grof schandaal beslist niet rria9 herhaald? heeft zij reeds de straf der schuldigen bepaald?" dit „veld van eer heeft geen bescherming noodig. Voor wie hier sneuvelen is meelij overbodig: Een wagen kransenen... ,JLUons! Ie Roi est mort, „Vive le Roi du Sport!" Ik zeg maar: sport blijft Sport! (Nadruk verboden) LEO LENS anderen niet af. En toch is men vooral in Duitschland streng in het bestraffen van deze feiten. Voor de rechtbank te Munster hebben dezer dagen twee Duitschers terecht gestaan, die voor een Nederlander waarde papieren hadden verkocht en de opbrengst 9900 mark, de grens over zouden smokke len. De toeleg gelukte, maar de Duitschers werden gearresteerd en veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangerisstraf en 5000 mark boete, eventueel te vervangen door twee maanden gevangenisstraf. Voor loopig zal hun de lust tot smokkelen wel vergaan zijn! De normale grenshandel De normale grenshandel heeft lang niet meer den omvang van eenige jaren geleden. N.V HOOGEWERF CHABOI i KISSER'S WliHHANBEL Groote voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren n llP^STA'AFLAMP ONMISBAAR -OOR AUTOMOBILISTEN Bataalsche Brandwaarborg Mij. ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD .WILSON HATS" M.d« «t Engeland Imponeer». M 8. VAN VEEN EN ZONEN ROTTERDAM EXTRA AANBIEDING 15, 12, 10 en 8 cents prima kwaliteit sigaren verpakt in éan kist van 100 stuks met kistband 5 ets thans tijdelijk als reclame f 5 - p 100 sL Beleefd aanbevelend A.v. Ommen Co Voor de winkeliens in de grensplaatsen is het dan ook een strop, dat de koers van de mark zoo weinig veranderd is. Ook voor de Duitsche grensbewoners was dit een tegen valler. Toen de gulden omlaag ging, meen den zij met hun marken goedep sier te kun nen maken, om tot hun teteurstelling te moeten vernemen, dat zij voor een mark nog steeds niet meer kunnen koopen. dan vóór de depreciatie. De levendige propaganda in verband met het Vierjarenplan om zooveel mogelijk Duitsche waren te koopen, heeft bovendien merkbaar resultaat. Ook daar door neemt de grenshandel af, tot schade van den winkelstand die in deze plaat sen, zooals Glanerbrug, Overdinkel, Glane, Denekamp en Ootmarsum vaak voor «en niet onbelangrijk gedeelte op de Duitsche klanten aangewezen was. Plotseling links uitgeweken Jongen door auto aangereden en gedood Op den hoek van den Parkweg en de Volksparksingel te Enschedé is gister- middag te half vier de 15-jarige wielrijder J. Bokhove in botsing gekomen met eert vrachtauto. De jongen werd op slag gedood. Het ongeluk schijnt een gevolg te zijn van het plotseling naar links uitwijken van een wielrijder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5