rodSQLU M ERT ALUEHEN// Willem Mengelberg te Berlijn DINSDAG 10 NOVEMBER '1938 DERDE BLAD PAG. o BINNENLAND Overgangstoelage en goedkoope levensmiddelen Adressen der Vakcèntrales Gelijk bekend is, wordt aan werklooze arbeiders die in het tijdvak van 1 Maart 1 October 1936 in ondersteuning waren en liuurbijslag ontvingen, alsmede uan dege nen die na 1 October in ondersteuning zijn gekomen en in een der zeven groote ge meenten woonachtig zijn, een z.g. over gangstoelage op het steunbedrag verstrekt welke dient ter vervanging van den vroc- geren huurbijslag. Zij die na 1 October werkloos werden, en van 1 Maart1 October 1936 niet in onder steuning waren noch in een der zeven groote gemeenten woonachtig zijn, ontvan gen zulken bijslag dus niet. Uiteraard voert deze maatregel ten opzichte van laatst bedoelde personen tot zekere onbillijkheid. In verband hiermede hebben de be sturen der werknemers-vakcentralen, t.w. het N.V.V., het R.K. Werklieden- verband, het C.N.V. en de Ned. Vak centrale, zich tot den Minister van So ciale Zaken gewend met het verzoek te willen besluiten dat de bedoelde over gangstoelage ook voor de overige ge meenten kan worden toegestaan, voor zoover in deze gemeenten een of meer dere z.g. „nieuwe" werkloozen, die voor toeslag in aanmerking komen, in onder steuning opgenomen zijn. Eveneens hebben genoemde Vakcentralen een adres tot den Minister van Sociale Za ken gericht, waarin verzocht wordt een rui mere verstrekking van onvermengde mar garine voor kleine gezinnen, alsmede de openstelling van de toegezegde distributie van goedkoop bak- en braadvet en voorts van groenten in blik ten behoeve van werk looze arbeiders te bevorderen. De Indië-vluchten der K.L.M. Sedert eenige jaren verschijnt in de dagbladen een vaste, dagelijksche ru briek, waarin wordt aangegeven waar zidh de vliegtuigen der K. L. M. op weg naar of op den terugtocht van Neder- landsch-Indië bevinden. Met ingang van 14 November a.s. zal deze rubriek uit de dagbladen verdwijnen en zal men nog sporadisch berichten tegenkomen van de plaats, waar zich een bepaald Indië- vliegtuig bevindt. De K. L. M. heeft nl. besloten, deze da gelijksche diensttelegrammen, die de piloten op de Indië-lijn eiken dag na aankomst op hun bestemming moeten verzenden, achter wege te laten wanneer de vliegtuigen op normale wijze het einddoel van den dag volgens de dienstregeling bereiken. Nu alle vliegvelden op de Indië-rouie in den laat- Bten tijd voorzien zijn van behoorlijke tele grafische verbindingen, zoodat bij het lan den op een niet in de dienstregeling opge nomen vliegveld het hoofdkantoor in Den Haag daar evenzeer op de snelste wijze van op de hoogte kan worden gebracht, ligt het in de bedoeling, dat een telegram van aankomst slechts wordt gezonden, wanneer de vliegtuigen ni e t het normale eindpunt van hun dagroute bereiken en bijv. door slecht weer gedwongen worden, de reis tusschentijds af te breken. Een eenvoudige administratieve maat regel dus, die echter wijst op het bereiken van een zoo groote regelmatigheid in den twee maal per week gevlogen Indië-dienst. dat het normaal binnenkomen van een vliegtuig ter bestemder plaatse als te „ge woon" wordt beschouwd om nog dagelijks in de krant vermeld te worden. guur weer! Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen 't barre, gure weer te wapenen. Denk er aan, uw keel te beschermen Wybert voorkomt verkoudheid en keelontsteking! 50 - 35 - 20 ct. (Adv.) De Burgemeester Secret, der ge meente Dussen, de heer J. J. H. Snijders, werd ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als se cretaris van deze gemeente harte lijk gehuldigd Een Palestina-film Beelding van de reiservaringen van Ds A. G. Barkey Wolf Door de Ncderlandsch-Protcstantsche Chr. Filmstichting is gisteravond te Amsterdam in het Muzieklyceum voor de eerste maal een Palestinafilm vertoond. Bij deze gelegenheid heeft de voorzitter Ds A. G. A. van Hoogenhuyze, Ned. I-Ierv. predikant te Amsterdam, gewezen op de groote beteekenis van de film in het volksleven. Voor het Christelijk publiek is het, zei spr., de vraag op welke wijze de film is te benutten voor de Christelijke cul tuur. De Neproch-Filmstichting te Zeist wil hierin voorzien door zelf verkregen films, die tafereclen uit Bijbelsche, Kerk- en Va- derlandsche geschiedenis te zien geven. Het is voorts de bedoeling natuur- en andere passende films te toonen. Voor dit streven riep spr. de medewerking in van het Chris telijk publiek. Ten slotte deelde de voorzit ter mede, dat Ministerf Slotemaker de Bruine, als spreker aangekondigd, was ver hinderd als zoodanig op te treden. De heer G. Graaf Schimmelpen- n i n c k betoogde vervolgens dat met name aan de jeugd is gedacht, om deze bijv. de Bijbelsche Geschiedenis beter te doen ver staan. In de Palestina-klankfilm, die hierna ver toond werd, heeft Ds A. G. Barkey Wolf, Geref. predikant tc Den Haag, op bevatte lijke en aangename wijze, ten geleide aan de beelden van zijn reiservaringen in het Heilige Land, gesproken. De film toonde achtereenvolgens: De on herbergzame woestijn; De woestijnbewoners de Bedoeïnen, hun tentleven en hun gast vrijheid; Een Bedoeïnenmarkt te Berseba; Het natuurschoon langs de Jordaan; De klaagmuur; De hedendaagsche landbouw in Palestina; Bethlehem, Nazareth, Zee van Galilea,, de Synagoge te Capernaüm; Eenige der bekende gelijkenissen; De barmhartige Sameritaan; de verloren penning; De Olijf berg, Gethsómané, Golgotha. Hierna werden nog gegeven een film over de opening der Staten-Generaal en een kleurfilm over Zeist. In een bespreking met het bestuur der N e p r o c h-Filmstichting werd ons mede gedeeld, dat het de bedoeling is in alle ste den en dorpen contact-commissies op te richten, om zoo aanraking te verkrijgen met de onderscheiden kerkelijke richtingen. Op deze wijze wil men voor het Christelijk publiek werkzama zijn. Er worden geen films verhuurd, zei men ons. De begrootingsdebatten De spreektijd bij de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft besloten, de spreektijd bij de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1937, welke he den aanvangen, te bepalen als volgt: De r.k. fractie op ten hoogste 1 uur en 45 minuten; de soc.-dem. 1 uur 45 minuten; de anti-rev. fractie 1 uur en 15 minuten; de chr.-hist. fractie 1 uur en 15 minuten; de liberale fractie 1 uur en 5 minuten; de vrijz.- dcm. 1 uur en 5 min.; de staatk. geref. partij 40 minuten; de communistische partij 40 minuten; de nat. boeren- tuinders- en middenstandspartij, de herv.-geref. staats partij, de chr.-dem. unie, het verbond voor nat. herstel, de rev.-soc. arbeiderspartij, de kath. dem.partij en de heer Duys, ieder op ten hoogste 30 minuten. De tijden bij de replieken zijn resp. ten hoogste 50, 50, 35, 35, 25, 2ö, 15, 15 minuten en voor de eenlingen ten hoogste 10 minu ten. De kleine fracties zijn, naar verhouding, waarlijk niet misdeeld. Met een beetje goede wil zou men deze week gereed kunnen komen. De goede kant op De gemeente V1 a a r d i n g e r-A mbaclit blijkt ook tot de weinigen te behooren, die er financieel zeer gu?«tig voorstaan. Aan de Raad is voorgesteld om de opcenten op de Personeele belasting van 175 op 100 te bren gen, een verlaging dus van ruim 27 pet. Bovendien zullen de opcenten van de Gem. Fondsbelasting van 55 op 50 worden terug gebracht. Men moet maar durven En tot vergeten geneigd zijn Over het wonderlijke artikel in de roodc pers, waarin de S.D.A.P. tegenover de mui terij in Indië in blanke onschulJ heet te taan, merkt het Dagblad van Noord- Brabant op: Maar dan komt de klap op de vuurpijl. Do Regeering heeft ook door haar starre hou ding tegenover de sociaal-democratie zich zelf aan gezagsondermijning schuldig ge maakt. „De „Zeven-Provinciën"-actie tegen ons", aldus 't „Volksblad", „berust slechts op leugenachtige voorstellingen en niets is schadelijker voor het gezag". Hier wrijft men zich toch de oogen uit: een zoo grove speculatie op de vergeetachtigheid van de sa is nog zelden vertoond. Als dit luk ken mag kunnen we over enkele jaren ook nog beleven, dat de N.S.B. ons volk er van overtuigt, dat zij altijd een beweging van- uitermate brave jongens is geweest, die en kel uit liefde voor de democratie een eind aan de roode dictatuur in Nederland heeft gemaakt. Intusschen schijnt de roode pers te den ken: als wij het maar vaak genoeg herha len zal men het wei gelooven en ze schrijft dus, in een polemiek met het Handels blad, opnieuw en unverfroren; De muiterij ging echter niet van het Europeesche maar van het Inheemsche vlootpersoneel uit, terwijl de Europee sche opvarenden zich veelszins beijver den, om aan de muiterij een einde te ma ken. De sociaal-democratische leiding van de Europeesche personeelsorganisa tie heeft zich altijd met kracht tegen alle met de krijgstucht strijdige uitingen ge keerd. De muiterij was dan ook geenszins een uitvloeisel der sociaal-democratische pro paganda maar van spontane opstandig heid tegen de wijze waarop van Den Haag uit met de loonen van het perso neel omgesprongen werd. De verantwoor delijkheid voor de muiterij zullen wij ons nooit of te nimmer laten toeschuiven Men moet maar durven! De komende Kamerverkiezing Onbaatzuchtige liefhebbers Hot begint al weer. De stembus staat nog in een nevelig verschiet, maar het ^aantal liefhebbers voor een Kamerzetel groeit reeds met de dag. En steeds nieuwe partijen melden zich aan, die wars-zijn-van partij politiek en daarom een nieuwe politieke par tij stichten. Zooals b.v. het Nat. Radi caal Verbond, onder leiding van een hopeloozen candidaat, mr J. H. Schultz van Haegen te Aerdenhout. Dat N.R.V. begint ook weer op de trom te slaan. Ernstig en weloverwogen is ziin daad om aan de ver kiezingen mee te doen. Dat is noodig, want: Waar wij ons scherp gekant hebben tegen de excessen van de tegenwoordige tijd en aanhoudend de massa voor oogen, hebben gehouden, dat slechts zij achter de groene tafel behooren, die wars van alle „gekonkel" en hebzucht, het Alge meen Belang willen dienen, is het niet meer dan begrijpelijk, dat wij ons opwer pen om langs volkomen wettelijke weg op te trekken om het Nederlandsche volk te laten zien, dat er in ons vaderland toch nog raenschen te vinden zijn die ge heel belangloos willen strijden voor 't Algemeen. VALSCHHEED IN GESCHRIFTE De Hooge Raad te Den Haag heeft ver worpen het cassatieberoep van S. M,. ge meentearchitect van Huizen, dié in huo- ger beroep door het gerechtshof te Amster dam is veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, wegens valsch- heid in geschrifte gepleegd in verband met een leverantie van straatsteenen aan ge noemde gemeente. Kunst „Nu heerscht er weer orde in Duitschland" Een gesprek met den „Maestro" (Van onzen Duitschcn correspondent) „De ontvangst, die men mij te Berlijn heeft bereid, is buitengewoon hartelijk en ik ver heug me er zeer over, weer eens hier te zijn. Wat is er veel veranderd. Ik denk nog aan de jaren, toen het gevaarlijk was, zich op straat te begeven. Overal kwamen troepen jonge mensehen- aangemarcheerd van de meest uiteenloopende politieke richting en maar al te vaak werd er geschoten en ge vochten. Nu ziet men ook weliswaar veel uniformen, maar er heerscht weer orde in Duitschland". Zoo formuleerde professor Mengelberg zijn eerste indrukken, die hij na een pauze van meerdere ja ren in de Rijks hoofdstad heeft opgedaan. Wij be vinden ons met een aantal land- genooten en eenige Duitsche gasten in het „Hans der Presse" in de Tiergarten- strasse en drinken met elkander een kopje thee. De pas kortelings op initiatief van stu denten in 't leven geroepen „Deutscb Niederlandische Prof. Dr Werkgemein- W. Mengelberg schaft" heeft deze samenkomst gearrangeerd en er heerscht een gezellige, intieme stemming. Bij zijn binnenkomst begroet Mengelberg het allereerst de vertegenwoordigers der N e- derlandsche pers. die in vollen getale aanwezig zijn en hij weet deze belangstelling te waardeeren. Nadat de overige gasten door hem begroet zijn, neemt hij plaats aan onze groote tafel en onze vreugde is groot, met den Nederlandschen dirigent, die den roep van ons Concertgebouw over de gansche wereld heeft uitgedragen, op kameraadschap pelijke -wijze van gedachten te kunnen wis selen over de vragen van onzen veelbewogen tijd. Als een rustende pool blijft het muziek leven voortbestaan en de zoogenaamde „ge nerale repetitie" van dit concert 'heeft reeds bewezen, hoezeer het muziek-liefhebbende Natie die vrijheid verlangt van haar godsdienstige overtuiging. Het Algemeen Belang gaat vóór en mag zich niet uit godsdienstige overwegingen laten bewegen maatregelen te nemen of ln te voeren die slechts bepaalde groe pen van ons volk kunnen bevredigen. Zij weten het In de afdeelingen der Tweede Kamer Is ook over dit onderwerp gesproken. Blijkens het Voorloopig Verslag werden daar ook de „principieele" bezwaren weer eens aangevoerd. Degenen die zoo spra ken, zagen in rechtsch coalitieherstel „de beste waarborg voor een juiste toepas sing en goede werking van ons parle mentaire stelsel". Er is echter geen sprake van, dat er weer een coalitie meerderheid in de Kamer komt; bij de Statenverkiezingen van het vorig jaar bleek dit uitgesloten. Gevaarlijke redeneering Er wordt zoo dikwijls scherpe critiek uitgeoefend op de sterilisatie-wetten in Duitschland. Wij kunnen om principieele redenen die critiek zeer goed begrijpen, ofschoon aan deze zaak verschillende kanten zijn, o.a. deze: dat het geestelijk rapalje bij het democratische systeem van het tellen van de stemmen, wanneer de voortplanting ongebreideld is* mede- helpt om de stempel des verderfs op de wereld te leggen. Wanneer iets om principieele redenen ver oordeeld wordt, met welk doel wijst men dan op .andere kanten" van de zaak? Wio aan de „principieele zijde" staat, mag niet om de hoek kijken. Berlijn Mengelberg terugkeer op prijs weeft te stellen. „De tijd was veel te kort voor de repeti ties. Ik had minstens op vier gerekend, maar dat ging helaas niet meer. Zoodoende waren we nog een half uur voor het begin van de „generale repetitie" nog druk bezig met De bussy, maar het publiek stroomde al binnen dus werd het bittere ernst. We begonnen met Wagenaars Ouverture van de „Getemde feeks", op het Duitsche programma weerge geven met „Der Widerspenstigen Zahmung" en al dadelijk kon men merken, d'at de stem ming er in zat. Toen volgde Debussy's „Pré lude a 1'aprés-midi d'un Faune", een com positie, die meer dan veertig jaar geleden de gansche muzikale wereld in opschudding bracht. Alles, wat in dien tijd in het mu zikale Frankrijk componeerde, werd door liet Debussy-orkest in voortreffelijken vorm ten uitvoer gebracht en het effect breidde zich weldra over de geheele wereld uit. Thans gezien, behoort deze compositie tot de funda menten der moderne muziekontwikkeling". Inmiddels is ook de solist voor dit concert, Chl. Arrau, een Chileen van geboorte, bin nengekomen en nu is de beurt aan hem, ons een en ander over zijn indrukken te vertel len. Hij heeft Ohopins piano-concert met orkest no. 1 in E-mol voor zijn rekening ge nomen en. beschrijft het als een groot voor recht, onder Mengelbergs leiding in de Pbil- harmonie te mogen spelen. Het succes, dat hiermee reeds bij de „Generalprobe" werd behaald, kaïn als een voorspel beschouwd worden van wat ons op het officiêele concert van Maandagavond te wachten staat. Natuurlijk wil iedereen weten, hoe den gevierden gast-dirigent zijn luchtreis per Hansa-Luftfahrt is bekomen. „Uitstekend. We hadden gunstige weersge steldheid en ik was in Berlijn voor ik het besefte. Onder ons gezegd: het was niet mijn eerste luchtreis, maar daar praat ik liever niet over, om mijn naaste omgeving niet on- noodige angst aan te jagen!" Wij herinneren aan het Laatste concert, dat te Berlijn door het orkest van ons Concert gebouw te Berlijn onder Mengelbergs leiding werd gegeven. Na afloop daarvan vond i: Hotel Kaiserhof een souper plaats, waaraan door H.M.'s gezant, graaf van Limburg Stirum werd deelgenomen. Ditmaal heeft diens zaak gelastigde, baron van Boetzelaer in zijn par ticuliere woning een ontvangst voorbereid, welke een meer intiem karakter draagt. „Zooals u weet, geven we na de pauze nog Tschaikowskys 5de Symphonie in E mol en dat belooft een waardig besluit te worden van het concert, dat ik na een pauze meerdere jaren weer eens te Berlijn heb mogen dirigeeren. Het orkest is er in ieder opzicht bij vroeger op vooruitgegaan en de stemming in het Bernburgerstrasse heeft bij de generale repetitie reeds duidelijk bewezen, dat het muziekleven in Duitschland op peil staat, dat aan de beste jaren van vóór den rampzaligen wereldoorlog herinnert." Bij het afscheid kunnen wij niet nalaten, naar den gezondheidstoestand van „ii mae stro" te informeeren. Mengelberg geeft toe, dat zijn tournée's naar U.S.A. wat al te veel van zijn krachten hebben gevergd en op de vraag, of hij voornemens is, binnen afzien- baa*en tijd weer eens naar New York te gaan, geeft hij zonder woorden bescheid door zijn schouders op Je halen en heel ernstig te kijken. „Maar gelukkig voel ik me weer heel gezond en ik denk er voorloopig dan ook nog niet over, den dirigentenstaf .neer te leggen!" Berlijn, 9 November 1936. WOENSDAG 11 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-Uitzendins. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds J. Snoey, Geref. predikant te Huizen. 11.00 12.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gr.;"!. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.30 Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3.30 3.45 Gram.pl. 4.00 Pianorecital. 5.00 Ki.i- deruur. 6.00 Lamdbouwhalfuur. 6.30 On derwijsfonds v. d. Scheepvaart. 7.00 Be richten. 7.15 Geref. Friesoh halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Chr. Koorconcert. 9.00 Causerie over de wape i- stilstandsdag door Prof. Mr. V. H. Rutgers te Amsterdam. 9.20 Vervolg concert. 10.CO Berichten ANP. 10.05 SchaakLes. 10.20— 12.00 Gram.pl. en schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 „Onze keuken", cause rie. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Melody Circle". 11.30 Causerie: De posi tie van de werkloozen voorheen en thanö. 12.00 Gram.pl. 12.30 „De Flierefluiters" m.m.v. zangsolist. 1.151.45 Gram.pl. 2.CO Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Vcor de kinderen. 5.30 Orkest en gram.pl. 7.15 Zang en gram.pl. 7.40 Causerie: Proble men der democratie. 8.00 Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Residentie-or!ast m.m.v. solist 9.05 Radiofooneel met mu ziek, m.m.v. het Theater-orkest 9.55 Be richten ANP. 10.20 Zang. 10.30 De R m- blers. 11.00 Causerie: Huwelijksverhoudin gen. DROITWICH 1500 M. 10.45 Plechtigheid b. d. Cenotaaf, Whitehall. 11.30—11.40 „Sa lute to the Dead", toespraak. 12.05 BBC- Orkest m.m.v. zangsolist. 1.20 Orkest. 3.10 Orkest. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Kwintet. 7.35 Band. 7.00 Orgelcon cert. 7.20 BBC-Orkest, m.m.v. zangsohst. 8 20 Wapenrtilstandsberdienking. 9.30 BBC Symphonie-orkest en voordracht. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorke.-t 2.50 Orkestconcert. 5.50 Kamerorkest 8.20 Zang. 9.05 Nat. Orkest, Raugelkoor, zang en voordracht. 11.2012.35 Goldy-orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klem orkest. 1.30 Salonorkest. 3.35 Orkest. 6.20 Klein-orkest. 7.20 Pianoduetten. 9.35 Sym- phonieconcert 484 M.: 12.50 Salonorkest 1.30 Klem- orkest 2.25 Orkest 3.20 Zang. 3.50 Zan 4.35 Kamermuziek. 5.35 Klein-orkest. 6.35 Salon-orkest. 7.05 Pianorecital. 8.20 Sym- phonieorkest. 10.30 Orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 1.30 Her- denkingsprogramma. 8.05 Rijkszendirig. 8.35 Omroepkoor en orkest 9.50 Triocon- cert. 10.20 Klemorkest. Herfst Radio Gezelllgo sfeer. Alleenmet FRISIA HAARDEN KACHELS Sierlijk, solied en goedkoop door uiterst zuinig gebruik VULHAARDEI FABRIEK „FRISIA" N.V. Fabriek: N.W. BINNEN SINGEL 85. DEN HAAG /Adv.) Deze IJmuider visschet roept U toe: „Eet thans makreel!" Ze is nu op z'n best. Makreel, hetzij gerookt, gebakken o[ gekookt, is een uitstekend en goedkoop volksvoedsel. vsjhaaLuit wet. DSG4E yiSSCHERSLEVEN 6 C DOOB&.VANTEIJLIMGEN (i I. Storm! Nacht op zee. De H. 130 zeilde huistoe. 't Wordt hommeles! 'k Geloof, dat we gauw binnen moete' wezen, zei Hein. Hij liep wacht met Meewis Klink. Hoe zoo? vroeg deze. Heins gelaat stond bedenkelijk. Fijne rimpeltjes werden scherper. 'k Voel het in m'n body. De lucht vertrouw ik ook niet. .We krijgen vast storm. 't Kan best weze. Maandagsche maan zal met regen en wind vergaan. Verleden week was het net op Maandag, niet? Krek zoo! En dan kan je er op rekene. fiin. We zijn gauw genoeg thuis, 'k Zie temïnste al een pv>o:> de kustvure slaan. ]at de grootste helft hebben, we gehad. Maar je kan nooit wetel Kom, kom, niet zoo somber. Gelijk heb je, Meeuwis. We bennen in Gods hand. Nou, als het toch mot, vertrouw ik liever op m'n eige knuisten. Hein zag z'n maat doordringend aan. Jonge, dat is veel gezegd. Heb je al eens een vliegende storm meegemaakt? Dat niet, maar Dan is er niks te maren. Kerel, als Hij het schip niet bewaart, maken al onze knuisten niks klaar. Wat zal ik zegge't Zal nou wel losloopen, denk ik. Ze zwegen een tijd lang. Samen hielden ze het roer. Hein. bejaard, verweerd gezicht. Meewis groot, breed. Voortdurend keek de oudste naar boven. Hij was er niet zoo zeker van. De lucht werkte te veel. Eerst was er een open hemel geweest. Langzaam aan kwamen wolken-banken opzetten. Het geflonker der sterren verdween. Met onregelmatige tusschenpoozen schoot het achter de wol ken vandaan. Het maanschilfertje, scherp, zonder schaduw, werd eveneens onzichtbaar. Het liet een vale plek achter. Een onheilspellend duister bleef hangen. De wind werd sterker. De zeilen bolden vol en .zwaar Met genoegen schenen ze zich uit te rekken. Ze voelden de samenwerking met den roerganger. Hij kon nog een streepje „deun" halen. Nog ietsstop, stop! Ze klapperden als in protest. Nee, Meewis, 't wordt hommeles met het weer. Kijk eens even beneje, of de oude soms wakker is. Meewis stapte op de overkapping van het achteronder toe. Als 'ie slaapt, laat hem dan nog maar maffen hoor! -Jol Toen hij het steile trapje afklom, klonk hem tegemoet: Wat is er? Zoo erg is het nog niet, schipper. Maar Hein zei, kijk eens of de ouwe op is. Hij vertrouwt de boel buiten niet. Bedekt luch'ie. Meer wind. 'k Kom dalijk. Meewis klauterde op dek. Even later volgde schipper Volk. Hij keek naar het „luchie", trok z'n neus op. 'k Dacht het wel. Het glas deed zoo belabberd. Met sprongen achteruit. We zullen nog wel wat krijgen eer we binnen zijn. Ik ben er ook bang voor. De wind schoot met heviger vlagen uit, Noord-Oost? Oost ten Noorden! De vlagen hielden aan, gierden door het wan. Meewis! Roep je de stuur en een paar luidjes van voor uit. We zullen het groot-zeil riffen. En de kleine fok anslaan. Meewis ging. Feller drukte de wind op de zeilen, floot door de weef lijnen. joeg de zee op. De H. 130 lag niet diep. Hij had slechts 25 last haring in, kon er 33 bergen. Toch sloegen er reeds golven over dek. Wolken rolden laag voorbij, vertoonden allerlei vormen. Het grijze licht van de maan gaf een zonder ling aanzien aan het water, de zeilen, de masten. De watermassa's waren groen met grauwe koppen en krul len. De golven waren schijnbaar rustig. Ze lagen echter groot, hoog. onverzettelijk. De logger voelde de ingehouden kracht: voelde achter sta tigheid de slagen op den romp neerkomen. Er kwakte een stuk water dwars over. Alles wat los zat werd meegesleurd. Dat wordt heibel. Hem! Reken erop Ouwe! De stuurman stak zijn mageren kop boven het trapgat uit. Zoo! was al wat hij zei. Ja! We krijgen nog een dingetje mee voor we thuis zijn, merkte de schipper op. Z'n massieve kop, boven breede schouders, stond strak. Uit het vrondel kropen vijf, zes matrozen: Meewis, Hannes, Ful. Piet. Klaas en Jochem. Oliejassen en zuidwesters glommen dof. Dat is raak! Water rolde in droppels langs de jassen; zeelaarzen werden schoon gespoeld. Wat een zwijneboel! Weer pletste een golf. Zoo uit je kooi. Motten we weer in de rommel, bah! Hou je bakkes, vent! 't Viel niet mee. om uit je slaap gehaald te worden. En dan ineens gewasschen. Maar om daar zoon grooten mond voor op te zettenNatuurlijk Jochem weer. Altijd zure ge zichten en aanmerkingen. Zuurmuil! Ze hielden zich vast aan de krebben, wachtten. De logger tjompte. Met een paar stappen waren de mannen bij den bezaan. Schipper en Hein hielden den helmstok. De touwen, dwars er doorheen, over het katrol, stonden gespannen. Grootzeil riffen, jongens! Kleine fok aan! Een golf kroop tegen den boeg, steigerde wild over den kluiverboom, bonsde op dek. Voorzichtig jongens! Balanceerend op z'n korte zeemansbeenen, zag de Ouwe oplettend naar z'n scheepsvolk, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9