Madrid handhaaft zich nog steeds N,V. Timmerfabriek „VIOS" DINSDAG io NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 Buitenland DE A.S. WEENSCHE BESPREKINGEN Waarover zullen Italië, Hongarije en Oostenrijk beraadslagen P De Habsburgerkwestie Aan de Oostenrijksche Reichspost wordt uit Rome gemeld, dat de twee voornaamste doeleinden van de confe rentie van Weenen eijn een nauwer aanhalen van de politieke en economi sche entente tusschcn de drie staten, die de protocollen van Rome hebben on derteekend, en overeenstemming over de practische middelen tot het bereiken van een nauwere politieke en econo mische samenwerking met andere Euro- peesche staten. De kwestie van de restauratie der Ham burgers zal op de drie-mogcndheden-confe- rentie, die Woensdag te Weenen wordt ge opend, niet ter sprake komen, evenmin als bij de voorbesprekingen tusschen Ciano en de leidende Oostenrijksche persoonlijk heden, aldus werd officieel met de ernot- gte stelligheid verzekerd. Hoewel men van oordeel is, dat hot vraagstuk der restauratie uitsluitend van binnenlandsch-politieken aard is, en ot- ficieele Oostenrijksche kringen weigeren bet uit een anderen gezichtshoek te bezien, is het niet minder waar, dat overwegingen van buitenlandsch-politieken aard de con ferentie te Weenen ten aanzien van dit vraagstuk een geresen eerde houding op leggen. Zooals men weet, heeft Joego-Slavië zien tot dusver hevig tegen de restauratie dar Ha/bsburgers verzet. Men weet eveneens, dat de dure, in zijn te Milaan gehouden rede, Joego-Slavië duidelijk de hand der vriend schap heeft toegestoken. In officieuze Ween- sehe kringen zou men het dan ook onlogisch vinden, wanneer Mussolini de restauratie 7.011 willen begunstigen juist op een oogen- blik, dat hij naar toenadering tot Belgrado streeft. Men heeft te Weenen tevens geconsta teerd, dat Duitschland in zijn verzet tegen restauratie volhardt. Naar men in welingelichte kringen doet opmerken, zal Rome, dat een zekere paral lelisme tusschen zijn buitenlandsohe poli tiek on die van Duitschland tot stand wil brengen, er zorgvuldig voor waken, op de conferentie te Weenen kwesties naar voren 1c brengen, die het van Duitsohlamd zouden kunnen scheiden. Kortom, men verklaart te Weenen, dat geen enkele wijziging ten aanzien van het vraagstuk der restauratie op komst is en dat de conferentie te Weenen in elk geval niet een dergelijke wijziging zal brengen. Naar Reuter uit Rome seint, houden echter ook daar de geruchten omtrent een verloving van aartshertog Otto van Habsburg met prinses Maria van Savoye, dochter van den koning van Italië, aan, ondanks de Italiaansche de mentis. Volgens deze geruchten zou het huwe lijk gevolgd worden door de restauratie' van Aartshertog Otto als koning van' Hongarije, echter niet als koning van Oostenrijk. Naar de „Daily Tel." meldt, heeft voor al het bezoek, dat baron Weisner, de leider der Oostenrijksche monarchisten, aan Rome heeft gebracht, aanleiding gegeven tot geruchten, dat spoedig de restauratie der Habsburgers verwacht zou kunnen worden. Men gelooft voorts, dat de Hongaarsche rijksbestuurder, admiraal Horthv, tijdens het bezoek, dat hij deze maand aan Rome zal brengen, zijn toestemming zal verieenen tot de restauratie van aartshertog Otto. Dit besluit zal, naar men verklaart, ge paard gaan met de aankondiging van de verloving van aartshertog Otto en prinses Maria. Vertegenwoordiger^ van de landen der kleine entente Joego-Slavië, Tsjecho-Slo- wakije en Roemenië bezien deze geruch ten met een ander oog. Zij weigeren te ee- Qooven. dat Mussolini en admiraal Horthv de restauratie der Hongaarsche monarchie in ernst overwegen, wijl dit onvermijdelijk tot de hereeniging van Oostenrijk en Hon garije zou leiden. Onrust in de Antwerpsche haven I11 de Antwerpsche haven wordt het weer eens onrustig. Een aantal bootwerkers, dat 's nachts een schip moest lossen, is in sta king gegaan, omdat zij de loonen van de nachtploegen niet toereikend achtten. De betrokken arbeiders-organisaties hou den zich met het geval bezig. Zij zullen ge lijkertijd zekere looneischen bespreken van de scheepsherstcllers, wier loonen aanmer kelijk lager zijn dan die van de lossers. Men hoopt beide geschillen in enkele 'dagen tot een goede oplossing te brengen. De Spaansche burgeroorlog Bommenwerpers en artillerie teisteren de stad HEDEN DE BESLISSING Dc tegenstand der roode troepen en vooral de wensch van generaal Franco, Madrid zooveel mogelijk te sparen, ver tragen de algeheele inneming van de Spaansche hoofdstad door de nationa listische legers. De druk der rechtschen in en rond de hoofdstad wordt intusschen voort durend krachtiger en dc uiteindelijke overwinning in den strijd om Madrid is dan ook slechts 'n kwestie van uren. Ten «Westen van de hoofdstad wordt de omsingeling bij het Escoriaal geleidelijk om dc roode troepen, die hun basis hebben gevestigd in liet klooster San Lorenzo del Escurial, gesloten. De vestiging van versterkte stellingen op den rechteroever van de Manzanares is in de aan de stad grenzende wijken voltooid door de inneming van het station en den spoorweg van Caceres, het hospitaal en de universiteitswijk, benevens de geheele zóne van Real Casa del Campo, hetgeen het mo gelijk maakt, dat zes colonnes rechtschen naar het hart van Madrid oprukken. Terwijl het offensief voor de poorten van Madrid aan de Zuidzijde zich ontwikkelde hebben troependeelen van de colonne Cas- tejon pogingen in het werk gesteld, ten Westen van de hoofdstad den weg Avila Madrid te bereiken. Zij zijn hierin geslaagd. Sinds Zondag ligt ook deze weg onder artillerievuur op een tiental kilometers van Madrid. Tegelijkertijd vallen de colonnes van Rada en Escamez, die ten Zuiden van het Escoriaal opereeren, aan op den weg vi het Escoriaal naar Chapineria. De militie- troepen trekken terug zonder strijd te leve ren. Teneinde in oostelijke richting te kun nen retireeren zullen zij van de secundaire wegen ten noorden van Madrid gebruik moeten maken. Vernieuwde bombardementen In den loop van gistermiddag hebben na tionale bommenwerpers tot tweemaal toe het Noordelijk arbeiderskwartier van Ma drid gebombardeerd. De eerste maal, tegen drie uur, versche nen vier driemotorige vliegtuigen^ begeleid door drie jachtvliegtuigen, boven het kwar tier Quatro Caminos. De rooden openden terstond uit gewoon geschut het vuur op de vijandelijke vliegtuigen, terwijl een zes tal rcgeeringsvlicgtuigen opsteeg, om de bommenwerpers te verdrijven. De nationale bombardementsvliegtuigen ontweken echter, nadat zij hun bommen- last hadden laten vallen, de regeerings- jagers verdwenen met groote snelheid in Zuid-Westelijke richting. Zij waren zóó on verwacht boven Quatro Caminos versche nen, dat de sirenes niet tijdig genoeg in werking konden worden gesteld. De bevol king merkte eerst iets van den aanval, toen het volksfrontcrsgeschut het vuur opende. De roode artillerie kon tegen de hoog vlie gende nationale vliegtuigen echter niets uitrichten. Eenigen tijd later verschenen drie natio nale bommenwerpers boven de arbeiders voorstad Valecas en wierpen daar twaalf bommen omlaag. Ook dit eskader werd be schermd door jachtvliegtuigen. Niettemin verscheen plotseling boven de bommen- vliegtuigen een rood jachtvliegtuig en er ontspon zich een verbitterd luchtgevecht. Hoewel het roode vliegtuig er tenslotte in slaagde vlak over zijn tegenstander heen te vliegen en er een salvo uit zijn machine geweren op af te vuren, draaiden de natio nale toestellen zonder zichtbare schade om en verdwenen in dc richting van Manza nares. Zware artillerie in actie Volgens Reuter ging gisteravond de zware artillerie der belegeraars voort Madrid te bombardeeren. Dc granaten vallen met een gemiddelde snelheid van drie per minuut rondom de slachtplaatsen, waar de verdedi ging zeer sterk is. Een granaat is op 50 M. van het ministerie van oorlog neergeko men. Het park Casa de Campo is thans voor een groot deel in handen der aanval lers. Reeds openbaart zich een paniekstem ming onder dc Madrilenen tengevolge van het onafgebroken bombardement en de her haalde aanvallen der vliegtuigen. Wordt Spaansch Marokko autonoom? De „Times" meldt uit Casablanca, dat er op grond van inlichtingen, ingewonnen bij vooraanstaande Marokkanen te Tetouan, alle reden is om aan te nemen, dat de tus schen hen en den leider der Spaansche nationalisten, Generaal Franco, gevoerde onderhandelingen hebben geleid tot een overeenkomst, krachtens welke aan de stamhoofden der Riff-Kabylen autonomie zal worden verleend, in dier voege, dat hun op hinnenlandsch gebied volkomen de vrije hand zal worden gelaten, doch dat van Spaansche zijde op hun buitenlandsche be trekkingen toezicht zal worden uitgeoefend. Verscheiden namen zijn genoemd als mo gelijke hoofden van den nieuwen staat, doch het meest schijnt wel een lid van het Otto- maansche Huis, dc vroegere Turksche kei zerlijke familie, in aanmerking te komen. De autonomie zou van kracht moeten worden, zoodra generaal Franco erin ge slaagd is, de orde in Spanje te herstellen. Uit Parijs meldt het blad. dat men ir officieele kringen aldaar het bericht om trent de verleening van autonomie aan Spaansch-Marokko noch kan bevestigen, noch kan tegenspreken. Van hoogst gezag hebbende zijde wordt echter verklaard, dat de verwezenlijking van een dergelijk be sluit voor Frankrijk volkomen onaanvaard baar zou zijn. Men kan aannemen, dat de Quai d'Orsay zich met betrekking tot deze aangelegen heid zoo spoedig mogelijk met het Britsche Foreign Office in verbinding zal stellen. Spaansche ambassade te Berlijn voor Franco Nadat dc vertegenwoordiger van de Spaansche volksfront regeering in Berlijn, Rovira, Zaterdag on venvacht de ambassade verlaten had en de sleutels van 't gebouw aan zijn chauffeur had overhandigd, hec&t de voormalige Spaansche ambassad Agramontc y Cortijó, uit naam van Franco-regeering bezit genomen van het ambassade-gebouw in de Gross-Admiral- Prinz-Heinrich-st rasse. In tegenwoordigheid van ongeveer 150 leden der Spaansche kolonie werd de rood goud-roode vlag der Franco-regecring op het gebouw gcheschen, terwijl kennis werd gegeven van het overnemen der leiding over de werkzaamheden door Agramonte. In politieke kringen te Berlijn wordt ver klaard, dat dc Wilhelmstrasse deze aange legenheid beschouwt als een binnenland- sche Spaansche kwestie, die de Duitsche regeering niet raakt. Dir.: J. KASTELEIN J Pzn. Westdam 2, WOERDEN, TeL 119 VERZUIM NEET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen (Adv.) COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN ENGELAND In het Britsche Lagerhuis heeft de con servatieve afgevaardigde Sanderson een interpellatie gehouden over de in het En- gelsch gevoerde radio-propaganda van sov jet-Rusland, waarbij hij de regeering vroeg, of maatregelen werden overwogen om aan deze propaganda een einde te maken. Lord Cranbourne antwoordde, dat niets een dergelijke actie der regeering scheen te rechtvaardigen, daar de Russische uitzendingen waren gewijd aan verschil lende aspecten van het dagelijksch leven in de sovjet-unie. Toen Sanderson Bleef aandringen, verzocht Cranbourne hem, het Foreign Of fice alle inlichtingen op dit geibied te ver strekken, waarover hij zou kunnen be schikken. Sanderson verklaarde daarop, dat 15 uren zendtijd ieder week in Rusland werden gewijd aan anti-Engelsche propaganda. DE ITALIANEN IN ABESSINIE Stamhoofd gefusilleerd Een der drie laatste opstandige stamhoof den in Choa, Dedsjasj Balcia, die over 200 gewapende krijgers beschikte, is tijdens politie-operaties, nabij Abe verslagen door een onder bevel van Italiaansche officieren en onder-officieren staand detachement in boorlingen, behoorende tot de troepen van den vroegeren sultan van Djimma, Abba Giofar, die de zijde der Italianen gekozen heeft. De Italianen namen talrijke vijanden ge vangen, o.a. den Dedsjasj zelf, die onmid dellijk gefusilleerd werd, National, ichc Spaansche soldaten brengen hun strijdmakkers, die bij de aanvaile ivond. in veiligheid achter het terrein va n den strijd. op Madrid nabij Getale, werden uy a ongevallen 7* 9 verzekering MaoUcftoppif - Stteeh (Adv.) HET JAARLIJKSCH BANKET VAN DEN LORD MAYOR Een rede van Baldwin Mac Donald wordt tijdens toespraak onwel Tijdens het jaarlijksche banket van den Lord Mayor van Lonaen heeft minister Eden een dronk uitgebracht op het diplo matieke corps. In het bijzonder heette hij Von R i b b e n t r o p welkom, terwijl hij verder vriendelijke woorden richtte tot den Poolschen minister Beek, die mede aanzat. Mac Donald In een tafelrede zeide minister-president Baldwin te hopen dat het met Italië tot stand gekomen handelsverdrag de Engelsche handel zal kunnen veroorloven zich te her stellen op een basis, welke een geleidelijke terugkeer tot normale toestanden zal kun nen begunstigen. De betrekkingen tusschen Groot-Brittan- nië en Italië zijn in de Middellandsche Zee niet uiteenloopend, doch aanvullend. Dit is de waarheid en er is alles mee te winnen, wanneer men zich hier en in Italië daarvan rekenschap geeft. De Britsche regeering heeft door haar actieve steun aan de niet- inmenging niets nagelaten om te verhinde ren, aat het Spaansche conflict zich buiten de grenzen van dit land zou uitbreiden. Baldwin maakte nog een toespeling op de aanwezigheid van den Poolschen minister Beek en zeide, dat de Britsche regeering zich bij voorbaat verheugt op de ontwikke ling van een nauwe samenwerking tusschen Groot-Brittannië en Polen, die beiden de zaak van den wereldvrede een oprecht hart toedragen. Tijdens de toespraak van minister-presi dent Baldwin, gevoelde Ramsay Mac Donald zich onjyel worden. Zijn dochter geleidde hem naar een aangrenzend ver trek, waar lord Dawson hem onderzocht. De Vijfmogendhedenconferentle Baldwin zeide, dat er een kwestie is, welke thans dc bijzondere aandacht van de regeering vraagt. Het betreft de voorbereidin gen voor de bijeenkomst van de vijf groote mogendheden van West-Europa om te derhandelen over een nieuw verdrag ter vervanging van de overeenkomsten van Lo carno. Dit nieuwe verdrag, aldus Baldwin, zal naar wij hopen op zichzelf reeds een eerste stap zijn voor een Europeesche regeling. Spr. verklaarde er zeker \an te zijn, dat alle aanwezigen wenschen, dat de gedachten- wisselingen over deze kwestie tot concrete en gelukkige resultaten zullen leiden. Roosevelt als sociaal hervormer Een rijk werkprogramma In een boodschap aan de derde natio nale conferentie voor de arbeidswet geving, verklaarde Roosevelt zich ook voor zijn tweede regceringsperiode voor stander van een program van sociale hervorming en verbetering van de ar beidsvoorwaarden. „Het komende jaar", aldus zegt Roo sevelt in zijn boodschap, „zal voor de Amerikaansche wetgeving van bijzon dere beteekenis zijn". De volgende principieele hervormingen worden overwogen: Veilige en gezonde arbeidsvoorwaarden; voldoende v erzorging en ondersteuning voor arbeiders, die het slachtoffer zijn geworden van arbeidsongevallen of beroepsziekten, of die de ouderdomsgrens hebben bereikt; rede lijke verkorting van den arbeidstijd; waar borging van een voldoend jaarlijksch mini mum-inkomen; zorg voor gezonde wonin gen en afschaffing van den kinderarbeid. „Ik geloof", aldus gaat Roosevelt in zijn boodschap o.a. verder, „dat het land de af- geloopen week op ondubbelzinnige wijzeden wetgevers en de regeering opdracht heeft gegeven er naar te streven de hierboven aangestipte hervormingsplannen te ver wezenlijken. Ik verzeker u, dat de bondsregeering voor nemens. is, het hare bij te dragen tot ver wezenlijking van deze ideeën en de afzon derlijke staten bij hun pogingen te steunen, indien hun plannen een karakter en een beteekenis krijgen, welke het geheele land Diplomaten te Londen De Poolsclie minister van Buitenlandsche Zaken Bock, die momenteel Ie Londen ertoeft, heeft aldaar oen wij langdurig onderhoud met Eden gehad. Na afloop van de besprekingen verklaar de Beek, dat hij buitengewoon tevreden was er hot resultaat van het besprokene. Aan liet. dejeuner, dat Eden Beek beeft aangeboden, zaten 'ook aan Neville Cham berlain, Halifax, Duff Cooper, Philip Sas- soon, Winston Churchill en Austen Cham berlain. Beck zal verder achtereenvolgens bespre- ingen hebben met Baldvvn, Neville Cham berlain en Eden. Prins-regent Paul van Joego-Slavië, die. zooals gemeld, eveneens een bezoek aan Londen zal brengen, zal naar Ilavas meldt, "'oensdag a.s. arrivecren. De Prins zal ten huize van den Hertog en Hertogin van Kent verblijven. Ook de Belgische minister-president Van Zeeland zal op 27 November a.s. een be zoek brengen aan Londen op uitnoodiging van het Britsche comité der internationale Kamer van Koophandel. BERLIJN HERDENKT ZIJN DOODEN Berlijn heeft gisteren dc dooden van de nationaal-socialistische beweging herdacht. Op alle openbare gebouwen en van alle particuliere huizen woeien vlaggen. Naar de graven en de plaatsen, waar na- tionaal-socialisten vermoord zijn, zijn wachten der partij-afdeclingen opgei rokken. Op de graven werden kransen neergelegd. Met de deputaties der partij-afdeelinger. trok ook de Berlijnsche bevolking in groote icharen naar de graven. DUITSCHE WAPENS NAAR OOSTENRIJK? Duitschland streeft er, volgens een bericht in de „Reichspost", naar Oostenrijk wapens te leveren in ruil voor een belangrijken invoer in Duitschland van hout, vee melkproducten uit Oostenrijk. Het blad meldt verder, dat een Duitsche delegatie, die desbetreffende onderhandelingen zal moeten voeren, 15 November naar Weenen zal vertrekken. Danzig wil Duitsch zijn Forster praat z'n mond voorbij! For ster, de leider der nationaal-socïa- listen in Danzig, beeft tijdens een bijeen komst der partij o.a. verklaard, dat „de geheele oppositie in Danzig vóór 1 Januari a.s. definitief uitgeschakeld zal zijn". Forster gaf voorts als zijn overtuiging te kennen, dat Danzig in den loop van 1937 weder bij het Duitsche rijk zou worden ge voegd. In Polen o.a. te Gdynia, zijn groote be toogingen georganiseerd tegen de „wille keur der Danziger autoriteiten In een resolutie verklaren de betoogers, dat geheel Pommerellen, het bolwerk ven Polen, gereed is om te antwoorden op de ruwheden en gewelddaden, door de autori teiten van de Vrije Stad tegen Poolsche onderdanen bedreven. In het water gewaaid Arbeider te Utrecht verdronken. Op de werf van de firma R. J. Koker, houthandel en oagerij, gevestigd Lauwe recht te Utrecht, heeft zioh tengevolge ivan den hevigen wind gister een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een 31-ja- rige arbeider het leven heeft gelaten. Op deze- werf lag langs den waterkant een partij hout opgestapeld. In verband met de windkracht bes'ond er gevaar dat di: hout in het water zou waaien, zoodat den 31- jarigen arbeider II. werd opgedragen het hout in een huisje op de vverg te borgen. Toen H. zijn werk aanving en een plank optilde, werd deze door den wind gegre pen, waardoor H. zijn evenwicht verloor en in het water viel. Eenige ■voorbijgangers slaagden or na eenige minuten in den man met behulp, van een dreg uit het water te halen. De inmiddels ontboden G. G. D. Been getracht de levensgeesten bij bet. slacht offer op te wekken, hetgeen niet meov mocht baten. Ingezonden Stukken Vrtendelüko Lezeressen cn lezers, een oog-enblik uw aandacht woi-w van Pa van der Steur, .an ruim 1000 i'lke hij te Masejang". Nel O.-Indië, opvoedt tot nuttige leden der r♦- schappij? Is het u ook bekend, welke z> dit werk medebrengt en hoe „Pa" als een Wat doet ge liever? DUUR WONEN in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS cn toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN ol het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bii dc N.V. BOUWKAS ,,ROHYP", Spuistraat 219,221 Amsterdam (0.). 1935 138.000. "950 kinderen, dus per kind en inderua.-'l ni-'-t veel voor volle- verpleg-ing en opvoeding. En toch geeft jaar 1 het Pa groote zorgen dit bedrag bijeen te krij gen; het gelukt hem slechts door het aanbren gen van een „sluitpost" en deze postvormt Pa's eigen traktement, dat hU ontvangt als godsdienstrleeraar. En zelfs dan moet hij daar naast nog putten uit het suppletiefonds, want de subsidie uit 's Lands kas werd geschrapt, de gunstisre schoolgeldregcllng werd ingetrok ken. de Technische sohool te Djokjakarta (een toevlucht voor meer begaafde Steurtjes) werd opgeheven, alles als gevolg van de drastische bezuiniging op de Staatsbegrooting. „Moe" van der Steur. Pa's echtgcnoote en trouwe medewerkster, ging heen. evenals mej. Otto. z(jn trouwe helpster. Pa staat thans ge heel alleen voor alles, en toch wil hij zijn „kinderen" zoo gaarne alles geven als voorheen. Een hoogtepunt in het sobere leven der „Steurtjes' vormde tot nu toe het jaarlijksche Kerstfeest. Pa combineert dit met een feest voor de kinderen der militairen van het gar nizoen en voor de oud-strijders ter plaatse; aldus maakt hjj een 2000 menschen, groot en klein, gelukkig. Lit jaar zal het Pa moeite kosten zelfs zulk een eenvoudig Kerstfeest te vieren, tenzij er wat extra's binnenkomt. Wilt gij daartoe me- de-helpen? Zend dan uw bijdrage aan het Comité voor het „van der Steurfonds". Parklaan G te Zeist (postgiro 16G060). dat zich gaarne met de overmaking der bijdragen naar Indiië belast. Hoogachtend, Het Comité van BIjstamd voor de arbeid van Joh. van der Sleur in Indië. DE LENGTE VAN HET MENSCHDOM We worden al maar grootei en zwaarder In Europa en Amerika wordt de mensch grootcr. Wij weten wat Nederland betreft, dat de gemiddelde lengte der lotclingon tusschen 1863—1867 en 1921—1925 mot 6.o7 c.m. is toegenomen. In do Vereenigdo sta ten was al sedert geruimen tijd opgemerkt, dat de studenten aan dc Harvard Univer siteit van thans langer waren dan de beide vorige geslach'en: dit verschijnsel bleek hij onderzoek ook bij andere Universiteiten cn hoogescholen \oor te konen: de nieuw an- komenden waren gemiddeld 5 c.m. langer en wogen 3% K.G. meer dan hun vaders en, grootvaders toen die student werden. Uiteraard dacht men allereerst aan de uitmuntende levensomstandigheden in ia Unie en de wonderdadige Amerikaansche lucht. Het Journal van het Amerikaans..' e- Geneeskundig Genootschap komt echter in een uitvoerige studie over dit onderwerp tot de slotsom, dat ook in Europa de men schen langer en zwaarder worden. In Noor wegen vermeerderde de gemiddelde lengte der recruten tusschen 1878/'87 en 1923/"25 met 3.01 c.m., in Zweden tusschen 1846/'50 en 1919/22 met 4.5 cm., in Denemarken tus schen 1852/'56 en 1904/'05 niet 3.69 c.M. en in Zwitserland tusschen 1792/'99 en 1861/72 met 95 c.m., in Italië tusschen 1855/'59 en 1896 met 2,1 c.m. liet Journal vat zijn bevin dingen als volgt samen: 1. De zoon is groo tcr dan dc vader; 2. bij dc studenten ver toont zich in de laatste 80 jaren vermoede lijk reeds langer, een merkbare jaarlijksche vermeerdering van de lengte. Deze is niet van jaar tot jaar dezelfoe. Het sterkst was zij bij hen, die tusschen 1SG0 en 1S70 geboren zijn (gemiddeld jaarlijks 0.15 c.m. meer); bij de geborenen tusschen 1905 en 1910 be droeg deze toeneming slechts 0.07 c.m. 3. De gemiddelde jaarlijksche vermeerdering voor de geheele studentenbevolking in de laatste S0 jaren heeft naar schatting 1 c.m. voor elke 12y2 jaar bedragen. 4. De toeneming is eenigszins kleiner voor de geheele bevolking, zij beweegt zich waarschijnlijk tusschen 0.06 en 0.07 cm. in 't jaar. 5. De gemiddelde leng te van studenten van oud-Amerikaanschen bloode in Massachusetts en omgeving is thans 178.03 c.m., d.w.z. zij behooren tot de grootste menschen der wereld (dus toch een Amerikaansch record!) cn zijn 4 of meet centimeters langer dan het gemiddelde der bevolking in haar geheel. 6. Een verhouding van beteekenis tusschen leeftijd en lengte is bij studenten van 17- tot 23-jarigcn leeftijd niet aangetroffen. 7. De vermeerdering be liep in een menschenlceftijd, als men dien genvidd. op 35 jaren stelt, 3.53 c.m. Ook het gewicht neemt toe; bij mannelijke studenten met gemiddeld 0,11 Kg. in de aalste 50 jaren. Deze vermeerdering is niet zoo sterk als bij de lengte; een merkbaar verschil wordt eerst waargenomen om de tly3 jaar, bij de lengte om de 8x/2 jaar- De menschen worden dus slanker, hoewel zwaarder dan hun ouders. Meisjestudenten zijn gemiddeld 2.93 c.m. Tcoter dan haar moeders en gemiddeld 2 Kg. zwaarder. Geen wonder dat zij zich be zorgd gaan maken over haar slanke lijn. G. T. Bowles van dc Harvard universiteit, die over „Het nieuwe tye van den Ameri kaan" een verhandeling heeft geschreven, meent dit verschijnsel ten deele te moeten toeschrijven aan grooter geneeskundige zorg voor kinderen die uit hun kracht groeien vóór zij den rijpen leeftijd en een normaal weerstandsvermogen tegen ziekten hebben bereikt. Vervolgens aan hetgeen hij zonder toelichting „cultural modernization" noemt, vermoedelijk bedoelende dc sterk verbeterde school- en studie-inrichtingen. Voorts: meer en beter voeding en meer lichaamsoefening. Wellicht komt ook een psychologische oor zaak in het spel: ds huwelijkskeus. De Amerikaansche schrijver is van mee« ning, dat het aantal kleine en lichte men schen zal afnemen tot, in de verhouding tus schen groet en klein, ec-n maximum zal zijn bereikt. MET EEN POOK GEWOND Een leerling-machinist, gistermorgen rij dende op een trein van Utrecht naar A ra ster d a m heeft zich onderweg met een pook-ijzer ernstig verwond. Hij werd van het station Weesperpoort naar het O.L.V.-gast- huis te Amsterdam gebracht, waar men een kaakfractuur conta teerde. Koning Leopold in gesprek m et een der oudste deelnemers aan het te Brussel voor den k oning gehouden défilé, van de Belgische burgers, die in den oorlog werden gedeporteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2