Jlieuurc tïtócljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Alle hens! RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2,35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ci Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5932 DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 16e Jaargang aöberttntirprijjtn: Van I tot 5 regels!.17'/a Elke regel mm 022'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels- 2.30 Bke regel meer-0.45 ^or liet bevrsgen aan 'l bc.eau wordt berekend'0.10 DE DOORBORENDE RIETSTAP De Nederlandsche sociaal-democraten la ten geen gelegenheid voorbij gaan om de scheidslijn tusschen hen en de communis- ten en andere extremisten te markeeren. Dat er Zondag 1.1. een paar ex-sociaal- democraten, die her- en derwaarts onderdak zochten, weer uit de R.S.A.P. zijn getreden, omdat deze te veel onder communistische invloed staat, wordt met instemming in de roode pers vermeld. Deze zelfde pers, eenerzijdsde samen werking van sociaal-democraten met link- sche extremisten in één Volksfront Frankrijk en Spanje verdedigend, laat anderzijds geen gelegenheid voorbij gaan om de communisten te critiseeren. Het behoeft waarlijk niet te verwonderen. In Spanje brachten de communisten bij Öe laatste verkiezingen een luttig aantal stemmen uit; volgens betrouwbare schat tingen waren er begin van dit jaar onge veer veertig a vijftig duizend communisten in dit land. Naar het getal bezien, konden zij dus zoo goed als geen invloed oefenen bij do vor ming van Volksfront en Regeering. Daarbij speelden de anarchisten een groote rol. Maar do socialist Largo Caballeio die de laatste jaren steeds meer ging overhellen naar de gewelddadige actie, nam vier com munisten op in zijn regeering; benoemde bij wijze van spreken de gezant van de Sovjet tot minister zonder portefeuille, werd zelf tot eere-godlooze gepromoveerd en wacht alleen hulp van Moskou; niet besef fend, dat de rietstaf, waarop hij leunt, hem de hand doorboren zal. Van Leon Blum in Frankrijk geldt het zelfde. Ook hij timmerde een Volksfront in elkaar. Wat is daarvan het gevolg? Dat de communisten, aan wie men een vinger gaf. de gehcele hand grijpen. En merkwaardig is al weer de klacht in de roode pers: Blum raakt in steeds grooter moeilijkheden door de starre houding der communisten, die van geen toegeven willen weten. Het blad vergeet, dat de communisten het hardste „hoera" roepen voor het leger en de beste soldaten zijn en dat de commu nisten op consolidatie van het Volksfront aansturen; maar het heeft wel déérin ge lijk, dat de mannen van Moskou vóór alle dingen eigen invloed willen versterken. En dus handelen zij naar de regel: Léon Blum Is flink en goed; als hij onze wil maar doet. Buigen of barsten, zeggen ze tegen den jninister-president en... bij zal wel buigen. Totdat het hem vergaat als zijn collega Nicole in Zwitserland. Daar leden de socia listen bij de verkiezing voor het parlement van het kanton Genève een beslissende nederlaag, waarvan het gevolg wel zal zijn, dat Nicole, die zich gedurende drie jaar met groote moeite handhaafde, over drie weken de meerderheid in de regeering zal verliezen. Merkwaardig genoeg voegt de roode pers hieraan deze verklaring toe: „Nicole heeft door zijn bijna ononderbro ken samenwerking met de communisten tal van zijn aanhangers van zich afgestoo- ten. De stemmencijfers toonen aan, dat de zen thans naar de meest linksche burger lijke partij, de radicalen, zijn overgegaan." De eigen menschen loopen door de sa menwerking naar de andere radicale par tijen over. Wat niet te verwonderen is in een land, waar de Bondsraad nog pas maat regelen moest nemen om de openbare orde tegen communistische ondermijning te be schermen. Ziedaar de derde rietstaif, welke do hand Van hem, die er op leunt, doorboort. ROESTIGE HAAT Het moest na de Pacificatie voor de Voor standers van het Bizonder Onderwijs toch eigenlijk een groot genot zijn om de versla gen van Volksonderwijs te lezen en daarin te vinden de nobele weerslag van een edele wedijver om voor het onderwijs te doen, Wat mogelijk is in deze benarde tijden. Het is in menig opzicht, helaas, anders. Wie het breedo verslag leest van de laat ste j aarvergadering van deze vereeniging komt in de aanvang in een weldadige stemr ming, wanneer gesproken wordt over de toegenomen offervaardigheid bij de voor standers van het openbaar onderwijs, waar door de toestand niet overal zoo geworden is als men gezien de wettelijke bepalingen cn de toegepaste bezuiniging zou ver wachten. Wij onderschrijven dat gaarne; zoowel voor het onderwijzend personeel als voor de belangstellenden uit de kringen der oudere. Doch dit is dan ook het eenige. Want we feouden op zich zelf kunnen waardeeren, dat men ons pienter genoeg acht om nooit „vrijwillig het hoofd in de strop van de con centratie te steken"; het verband, waarin deze hulde gebracht wordt, wijst er op, dat volgens den spreker de strop eerlijk ver diend is en wij dus feitelijk niet mogen wei geren de executie te ondergaan. We voeren echter slinksche streken uit en door ons toedoen „bemoeit de politiek zich weer met het onderwijs". Het laatste feit, we erkennen het gaarne, is juist, doch niet door onze schuld. De man nen van Volksonderwijs c.s. hebben zoolang de groote, holle trom geroerd, dat de vrij zinnige ministers in het kabinet-Colijn de eisch stelden: we verbreken de samenwer king, wanneer het bijzonder onderwijs niet concentreert naar onze smaak. Dat wés politiek, en niet van de mooiste soort. Daartegen stollen wij een andere, de oude beproefde schoolpolitiek: op het stuk der pacificatie geven wij geen duimbreed toe; met ons gedoogen gaat er van de verkregen vrijheid van onderwijs geen schilfer af. On geacht waarmee men dreigt. Volksonderwijs kan de strop wel opbergen: er komt niets van. Zelfs niet, al beweert een wijze uit Den Haag: De bijzondere school trekt leerlingen om bijkomstige redenen. In de bijzondere schooi zit een gezagsondermijning, ge vaarlijker dan die van opruiers. De na tionale gedachte leeft thans op en daar van moet gebruik worden gemaakt. Er moet dus niet aan de oude wet worden geprutst, doch er moet een nieuwe geschapen worden met scherpe voorv den voor de stichting van een bijzondere schooL De diepe zin van deze beschuldiging en dreigementen ontgaat ons, wij erkennen het gaarne. We zouden zoo zeggen dat zij zagsondermijners zijn, die de bezworen paci ficatie beschadigen en de vrijheid der ouders inperken willen met .sclierpe voorwaarden voor de stichting van bijzondere scholen" en die daarvoor gebruik villen maken van de politieke situatie, welke de nationale ge dachte geschapen heeft. Te meer, omdat de zelfde spreker aan Volksonderwijs 't devies oorhoudt: „de school moet aan de ouders komen"; een grondbeginsel van het vrije on derwijs, dat wij al sedert jaren en jaren ver dedigd en gehuldigd hebben. Ja wij dachten ook, dat er gezagsonder mijning schuilt in de tactiek van. het hoofd bestuur, dat eerst zegt: „we zullen voorloo- pig niet raken aan het principe der paci ficatie", doch later verklaarde het eigenlijk het met den tweedrachtzaaienden Hagenaar eens te zijn en gaarne te willen meewerken om de stichting van bijzondere scholen zoo veel mogelijk tegen te werken. We wilden deze houding eerst kwalificee- reu met een gewijzigd spreekwoord: „oude haat roest niet"; maar helaas zit aan deze haat tegen het Christelijk onderwijs niets blanks, het is roestige haat; echter ook een roestig wapen, waarmee men niemand op de vlucht jaagt BURGEMEESTER J. DE ZEEUW Viert zijn zilveren jubileum Het is vandaag vijf-en-twintig jaar geleden, dat de heer J. de Zeeuw werd benoemd tot Burge meester van Heinenoord. De eerste kennismaking van den heer De Zeeuw met Heinenoord dateert van 1904, zeven jaar vóór hij tot Burgomeester werd benoemd. In Juni van dat jaar werd hij n.l. benoemd tot volontair ter secreta rie, zoodat hij zijn woonplaats Westmaas met Heinenoord venvisselde. Op 15 Juni 1907 werd hij benoemd tot secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Met ingang van 10 November 1911 werd hij in de plaats van den heer P. J. Kluit be noemd tot Burgemeester. Enkele jaren is de heer De Zeeuw te Rotterdam woonachtig geweest Dat was in den tijd, toen er groote woningnood heerschte. Op zekeren avond werd de heer De Zeeuw door een vrachtauto aangereden. Het ongeval liep gelukkig goed af, doch het gebeurde was voor den gemeenteraad aanleiding een burgemeesterewoning te laten bouwen. Een Comité uit de burgerij zal vandaag den jubileerenden burgemeester, die de A.-R. beginselen is toegedaan, op beschei den wijze huldigen. Bescheiden leider In een verslag van een rede van Ir Mus- sert in den Haag lazen wij ook dit: Als verkiezingsvooruitzicht zag spr., dat er in do nieuwe T. K. wel twee nationaal- socialisten zullen komen. Onze opvatting is, kortom besloot spr., na een rede van ander half uur, het volk te dienen en niet er aan te verdienen. Colijn moge gestreden hebben een gave gulden, wij zullen nooit op houden te strijden voor een gaaf volk. (Dav. appL). Is deze mededeeling over twee parle mentariërs wel juist? Is de leider met zoo weinig tevreden? Vermoedelijk heeft het Vaderland zich vergist* NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Giften kunnen aan ons blad worden toegezonden Het zijn grootsche 'plannen, die het Algemeen Comité tot aan bieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernard in voorbereiding heeft. Onze lezers zullen er ongetwij feld met groote instemming van hebben kennis genomen en zonder uitzondering hun steentje willen bijdragen om de actie van het Comité te doen slagen. Ook ons blad stelt gaarne de gelegenheid open giften voor dit mooienationale doel in ont vangst te nemen. Zij kunnen gestort worden op onze giro rekening: NIEUWE LEIDSCHE COU RANT No. 58936. Deze giften worden door ons overgemaakt aan het Algemeen Comité, terwijl in ons blad ver antwoording zal plaats hebben. Let wel: elke gift is welkom, van de grootste tot de kleinste! DE ADMINISTRATIE De begrooting van Overijssel Geen belastingverhoogïng De Gedep. Staten van Overijssel heb ben aan Prov. Staten de ontwerp- begrooting 1937 aangeboden. In de Memorie van Toelichting wordt o.m. medegedeeld, dat het gelukt is deze bégrooting zonder tekort af te sluiten Ook behoeft geen verhooging van de opcenten plaats te vinden. Het heeft groote moeite gekost dit resultaat te bereiken. Ged. Staten merken dan ook op, dat in deze bégrooting gee'nèrlei speling of ruimte meer zit, welke het doen van niet daarin voorziene uit gaven zou kunnen mogelijk maken. De provinciale begrooting sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 8.734.217.—. Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt f Zaterdagmiddag is te 's Gravenliage overleden, in den ouderdom van 65 jaar, Jhr. ir. R. R. L. de Muralt, oud- Kamerlid en oud-burgemeester van Borkulo. In 1913 werd de thans ontslapene voor de Liberale Unie gekozen tot lid der Tweede Kamer. Hij vestigde zich in Den Haag en was van 1916 tot 1922 lid van den Haagschen Gemeenteraad. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot burgemeester der gemeente Borkulo, welke functie hij tot 1928 heeft v< vuld. De heer de Muralt heeft zich als burge meester van Borkulo zeer verdienstelijk ge maakt door zijn organisatie van de hulpver leening aan zijn gemeente, welke in 1924 door een stormramp zoo zwaar werd geteis terd. In 1923 werd jhr. de Muralt gekozen tot lid der Eerste Kamer, waarin hij tot 1929 zit ting had. De wilde autobusdiensten Ten doode opgeschreven Naar die Tel. verneemt, zal waaredhijlndijk 1 Januari a.e. ip werking tredien een alge meen e maatregel van bestuur waarbij, met afwijking van de wet op de openbare ver voermiddelen word ingevoerd een vergun ningsstelsel voor het exploiteeiren van mid delen tot vervoer van personen en van goederen. Wanneer bedoelde algemeenie maat regel van bestuur is afgekondigd, zal voor miet-geconcessdonneerde autobus- diensten verdere exploitatie onmogelijk worden. Iedere politieagent of veld- waohter kan dan een autobus, welke niet in het bezat is van een vergunning van den rijksinspecteur, aanhouden en in beslag nemen. Hiermede zijn de z.g. wilde autobusdtensten ten doode opge schreven. Zooals men weet heeft de Haagscfie Rechtbank nog dezer dagen do Friesch Hollandsohe Reisvereeniging vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding van lo wet op de openbare verkeersmiddelen. Van grootcn invloed zail dit -vrijsprekend vonnis dus niet meer zijn. Motorschip omhoog gevaren Het motorschip „Trois Frères", schipper Lugthart, liggende in het Binnen-IJ te Schellingwoude, is tengevolge van den storm op drift geraakt en omhoóggeva- ren. Nadat door de sleepbooten „Spes" en )rAlva" accoord gemaakt was met denschip per van de „Trois Frères", is een verbin ding lot stand gebracht en is het mogen ge lukken het motorschip vlot te sleepen en naar veiliger plaats te brengen, WIJZIGING VAN DE ZIEKENFONDSWET Het C.N.V. wendt zich tot de Tweede Kamer Spoedige invoering van het wetsontwerp niet wenschelijk geacht Het Dagelijksch Bestuur van het C.N.V. heeft zich met een schrijven gewend tot de leden der Tweede Kamer naar aanleiding van het wets ontwerp tot wijziging van de Zie kenfondswet Een spoedige totstand koming van deze wet wordt n.l. niet wenschelijk geacht. 1. De Minister meent, dat een wettelijke regeling gewenscht is met het oog op kleine fondsen die niet dan gebrekkig de noodige hulp kunnen voorzien. Geble ken is echter, dat deze kleine fondsen vrij wel geen beteekenis hebben. Er zijn- 232 fondsen (van de 293) die minder dan 5000 verzekerden hebben. Zij omvatten slechts 8.7 pet van het totaal aantal aangeslote nen. Hierin kan moeilijk een reden aanwezig zijn om tot wettelijke regeling over te gaan. 2. Ook wordt niet beaamd de meening dat de kleine fondsen slechts gebrekkig in de noodige hulp kunnen voorzien. Door beheerkosten weten zij soms bij gelijke premie, een minstens gelijke verzorging te bieden. Maar wat meer spreekt: deze fondsen in onderlinge vrije samenwerking door de sociaal en economisch zwakkeren opge richt, vertegenwoordigen een stuk volks kracht. Het is onjuist om zonder uiterste nood zaak deze fondsen het leven onmogelijk te maken. 3. Een ander motief voor de indiening van het ontwerp vindt de Minister in de strijd tusschen fondsen' en geneeskun digen en de neiging om de zgn. vrije artsen keuze af te schaffen en de géneeskundigen tot ambtenaren van de fondsentemaken. Het bestuur vestigt de aandacht op de permanente samenwerking welke verkregen is tussclien de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, de arbeidersorganisaties Uii de Landelijke Federatie tot Bevordering van het Zieken fonds wezen en de R.K. Bond van Ziekenfondsen. Deze samenwerking in een Centrale Com missie heeft tot doel de belangen van het Ziekenfondswezen, te behartigen en ontstane moeilijkheden zooveel mogelijk tot een op lossing te brengen. Deze Commissie werkt aanvankelijk met roed resultaat, waarom een wettelijke rege ling voorshands ook om dit doel te berei ken, niet urgent is te achten. Ten aanzien van de vrije artsenkeuze kan worden opgemerkt, dat die bij het overgroote deel der fondsen bestaat. De Minister brengt de indiening van het ontwerp in verband met het bepaalde in Art. 50 der Ziektewet Dit beroep kan niet aanvaard worden om dat art. 50 in verband moet worden gezien met art. 126 van deze wet Eerst wanneer beide artikelen in werking treden ep met name art 126 zal het oogenblik zijn aange broken, waarop een wettelijke regeling zonder al te groote bezwaren tot stand kan komen. Het onderhavige ontwerp zal, zoo het tot wet wordt verheven, vöor de toegelaten fondsen nieuwe lasten medebrengen. De Minister wil b.v. Ziekenhuisverzorging en het verleenen van verloskundige hulp verplichtend voorschrijven. Over de wen- schelijkheid daarvan kan geen verschil van meening bestaan. Nu evenwel door het niet in werking tre den van art. 126 der Ziektewet, de Zieken fondsen voorloopig geen inkomsten zullen ontvangen uit het fonds bedoeld in art, 125 dier wet zullen deze meerdere kosten vrij wel steeds door contributieverhooging moe ten worden gedragen. Reeds nu drukt betaling van con tributie voor de Ziekenfondsen op vele gezinnen zeer zwaar. Dit is een gevolg van den sterk gedaalden welstand in de gezinnen. Verhooging der contributie, zal, naar wij vreezen, voor een groot' aantal ten gevolge Heden beginnen wij met het nieuwe feuilleton Verhaal uit 't Hollandsche Visschersleven, door G. van Teylingen. 't Wordt een spannend, boeiend verhaal! hebben, dat zij zich aan het Zie kenfondswezen moeten onttrekken. Sociaal is dit zeer onwenschelijk. Op grond van deze overwegingen dringt het Dagelijksch Bestuur er wel op aan te bevorderen, dat de in voering van een Ziekenfondswet blijft rusten tot financieel de positie der arbeiders en van het bedrijfsleven het mogelijk maakt Art. 50 met Art 126 der Ziektewet in werking te doen treden. Kapitale boerderij afgebrand Vuurzee te Groenloo Gistermiddag tegen twaalf uur Ls de kapi tale boerderij, het z.g.n. Groot Stikken, eigen dom van het Gasthuis en Provisoriefonds te Groenlo, bewoond door den landbouwer Tuinte, geheel in vlammen opgegaan. De brand is ontstaan in een groote schuur, welke vlak hij de woning is gebouwd. Hier brandde een fornuispot en het vermoeden bestaat dat hierdoor de brand is ontstaan. De hevige wind, welke in de lengterichting op het huis stond, was oorzaak dat de brand zich zeer snel voortplantte. Niet alleen de grootenieuwe schuur, maar ook het hoofd gebouw, hetwelk enkele jaren geleden gron dig werd verbouwd, stonden weldra in lichter laaie. Een buurjongen ontdekte den brand en waarschuwde de bewoners, die aan tafel zaten. Met de grootste moeite slaagde men er in het vee te redden. Van het huisraad kon zoo goed aLs niets behouden worden. Groote hoeveelheden rogge en hooi gingen verloren. De brandweren van Groenloo en Lichten voorde, die spoedig tér plaatse waren, kon den vrijwel niets uitrichten tegen de vuur zee. Slechts de muren zijn gedeeltelijk blij ven staan. De schade wordt door verzeke ring gedekt Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Woonhuis afgebrand Bewoners door snelle vlucht gered Een woonhuis, geiegen aan de Span jaardslaan te H e i 1 o o en bewoond door het gezin J. Graf. is tot den grond toe afge brand. Door de zieke echtgenoot© van den heer Graf werden wöllen doeken gewarmd op een petroleum-vergasser. Toen zij enkele doeken van het verwarmings-apparaat wilde afnemen, werd de vrouw door een duizeling bevangen en kwam zij te vallen, daarbij het brandende toestel ineesleepende. De ter stond ontwaakte heer G. kon niets anders doen dan trachten de brandende kleeren zijn vrouw te doove-rr, hetgeen hem in derdaad gelukte. Zonder iets te kunnen redden, kon het echtpaar slechts door een snelle vlucht aan de vlammenzee, welke door den storm wérd aangewakkerd, ontkomen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was slaagde er in uitbreiding van den brand le voorkomen, dank zij de windrichting en di omstandigheid, dat het aantal belendingen gering was. Het woonhuis is echter geheel door het vuur verwoest. De schade; wordt door verzekering gedekt. De Hoornsche boot vlotgekomen De Hoornsche boot „Baron van Dedum". welke was omhoog gevaren bij Durger dam, is gistermiddag om drie uur door het terugloopen van het water vlot gekomeu. Het schip is naar Amsterdam opgevaren. Het Grieksche s.s. Aghios Nikolaosdat met gebroken stuurinrichting hulpeloos voor den Hoek ronddreefwordt door de sleepbootHumber1behouden den Nieu wen Waterweg binnengesleept. Wilt U goed en duurzaam schilderwerk? Schildert dan met de beste lakverf VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Dreigende splitsing in de Alg. Vereen niging voor bloembollencultuur: de anti-, saneerders willen zich afscheiden. Vandaag is te Arnhem de behandeling van de strafzaak tegen den Nijmeegs :hen politie-commissaris aangevangen. Te verwachten is de benoeming van Dr* J. B. Hubrecht als gezant te Rome. Dr. Willem Mengelberg te Berlijn, (Van onzen Duitschen correspondent). De Wieringermeer (XII)* Madrid houdt den strijd nog vol, on danks herhaalde hevige bombardementen. Minister-president Baldwin heeft een politieke rede gehouden aan het banket van den Londenschen Lord-Mayor. Zal te Weenen de restauratie der Habsburgers een punt van bespreking uit maken? Mac Donald is gisteren plotseling on gesteld geworden. NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP AO*l821 AMSTERDAM HOGESTIJN Ca -> VRAGEN <- ACTIEVE AGENTEN Brutale inbraak in een pastorie 80 gestolen op klaarlichten dag (Van onzen correspondent). Zondagmorgen ongeveer half elf heeft in de pastorie van Dr. H. J. Houders te Was senaar een uiterst brutale diefstal plaats gehad. Een tot nog toe onbekend persoon is, terwijl de dienstbode en het 9-jarig doch tertje in huis waren, brutaal weg de tuin. doorgekomen, de achterdeur binnengestapt en regelrecht naar de studeerkamer van Dr. Houders geloopen, welke op de le etage zich bevindt, heeft daar met een sleuteltje dat hij bij zich gehad heeft eep lade van een schrijf bureau geopend en uit een daarin liggend» portefeuille 80 gestolen. Hij is toen weer naar beneden gestapt en is de voordeur uitgegaan. Dat geen der beide aanwezigen er eenig vermoeden van had dat er iets ongerechügs gebeurde, slaat in verband met het feit, dat het dochtertje, dat zich beneden in een der kamers bevond, wel iemand de achterdeur hoorde binnenkomen, om zich daarna naar boven te begeven, dacht dat het de dienst, bode was die naar binnen kwam. Deze hoor de wel iemand de studeerkamer binnen gaan en later weer verlaten, doch zij meende dat het het dochtertje was. Pas met het dicht slaan der voordeur en het roepen aan h :t dochtertje, die nog steeds beneden in de kamer was, kwam zij tct de ontdekking da£ er iemand in huis was geweest, die zij dau ook nog juist het pastoriehek door zag stappen. De politie heeft al het hare gedaan om te trachten den dader op te sporen, wat haar tot op dit oogenblik nog niet is gelukt DOODELIJK ONGEVAL TE HENGELO Tegen vrachtauto gebotst Bij het uitgaan van de fabriek van Heem- af te Hengelo, kwam de ongehuwde ar beider Oude Kamphuis met zijn rijwiel in botsing met een aankomende vrachtauto. De man werd van zijn ïajwiel geslingerd en moest met een zware hoofdwonde naar het R.-K. ziekenhuis worden vervoerd. Bij aan komst aldaar bleek hij reeds te zijn over leden. Acht personen gearresteerd Naar we vernemen heeft de marechaus see te Apeldoorn nog een tweetal per sonen gearresteerd in verband met de dief stal in een villa van H. M. de Koningin al daar. Het waren twee werkloozen, van V. en v. d. M. In de woning van v. d. M. en een broer van van V., gelegen aan den Loos me weg, zijn de gestolen goederen, bestaande uit tapijten, gordijnen en huishoudelijke voorwerpen, teruggevonden. Volgens zijn verklaring zou de broer van van V. er niet mede bekend zijn geweest, dat de goderen van diefstal afkomstig waren. De gestolen goederen waren door de gezinnen deels in gebruik genomen en voor het overige op zolder geplaatst De marechaussee heeft al les in beslag genomen. Gisteren zijn de ge arresteerden van Apeldoorn naar het Hui"* van Bewaring te Zutphen overgebracht. Voorts zijn nog vier verdachten gear resteerd. In het geheel zijn dus acht perso nen in verband met dezen diefstal aange- houden. Zij zijn allen te Apeldoorn woon achtig. De marechaussee is op het sp<wi! van de dievenbende gekomen doordat haar ter kennis kwam, dat een van hen opstraal was gezien met een pendule onder den ana waarvan de herkomst verdacht was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1