Madrid nog niet overwonnen M m l ^^Ksgbavenkage jémkir MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a Is U reeds gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" 2e munt uit door fijne smaak, üijronder hooge voedingswaar- Je en hoog vitamine gehalte Adv Buitenland DE TRAGEDIE DER SPAANSCHE HOOFDSTAD Nu de aanvankelijke toeleg der witte generaals is gelukt, en zij inderdaad er in zijn geslaagd, door isolatie der verschillende Spaansche randgebieden den burgeroorlog tot één hoofdfront te concentreeren, breekt de strijd zich eerst thans in zijn volle tragiek baan. Na Irun, San Sebastian, Toledo, Badajoz centraliseert zich alle verbittering en woede rond de voorsteden van die schoone en wereldsche stad, die ook in haar uiterlijk beeld, hetwelk er een is van zeer scherpe contrasten tusschen overdaad en armoede, op typische wijze heel het Spaan sche schiereiland vertegenwoordigt. Men lieeft gelezen dat de volksfrontregeering haar enkele dagen geleden reeds heeft ver laten om haar zetel te vestigen aan de kust der Middellandsche Zee, in het vrijer en veiliger gelegen Valencia. Niet aan gebrek aan dapperheid schrijve men deze geste toe tot op heden is op geen enkele manier ge bleken, dat de vooraanstaande figuren van het roode bewind zichzelf zouden hebben gespaard doch de taak van een aanvoer der en een regent is nu eenmaal, zoolang mogelijk in leven te blijven. Immers, waai de leiding zou gaan ontbreken, daar is ook de laatste hoop op een succesvolle weerstand de bodem ingeslagen. Met de evacuatie heeft het volksfrontgouvernement ook nog andere bedoelingen. Hij heeft tot eiken prijs willen vermijden, in handen van zijn tegenstanders te vallen, omdat de gevangenneming van ■wat er tot op heden, na alle kabinetsrecon structies, nog rest van de oorspronkelijke, grondwettige regeering formeel het einde van het volksfrontbewind zou beteekenen. De mogendheden zouden dan wel niet an ders kunnen doen, dat de regeering van Franco en zijn medestanders erkennen. Zoo zou de val van Madrid, welke toch reeds een tegenslag van ernstig formaat moet betee kenen, niet meer of minder dan een cata strofe voor allen die aan republikeinsche zijde kampen moeten worden genoemd. Madrid is dus door zijn verantwoordelijke leiders in het uur van zijn uitersten nood verlaten, doch de teugels zijn daarom nog geenszins aan hun handen ontglipt Een driemanschap heeft de wel zeer zware en bijna ontmoedigende taak aanvaard, de hoofdstad nog tot het uiterste tegen het iront der rechtsche groepen te handhaven. De berichtgeving over den militairen toe stand is op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, nog bijzonder verward, hetgeen zeer wel te begrijpen is. Aller zenuwen zijn op dit moment van intense spanningen als het •ware overwerkt; de dagbladcorrespondenten arbeiden terwijl boven hun hoofden bom bardementsvliegtuigen hun ontzettend werk verrichten; gesprekken worden onverstaan baar door den slag der explosies. Een slagboom, die aan de oprukkende Moorsche troepen tot nog toe met succes het verder oprukken stadswaarts heeft belet .vormt de rivier de Manzanares, die Madrid aan zijn westzijde begrenst. De bruggen, die over deze stroom, die zelf van slechts weinig beteekenis is, naar het centrum voeren, zijn evenzooveel strategische punten, die door de roode troepen met hardnekkigheid worden verdedigd. Al deze punten zijn bovendien door verdedigingswerken, loopgraven en andere stellingen, onder leiding van deskun digen, in zoo sterk mogelijke staat van af weer gebracht Volgens ooggetuigen vindt men hier zelfs betonwerken, die een stevig stootje kunnen verduren. Voeg daarbij, dat het gebrek aan discipline, waardoor de roo de oorlogsvoering tot op heden werd geken merkt, thans door het tegendeel vervangen schijnt. Eer moet er op het oogenblik een soort van onderlinge terrerur heer- schen een uiterst scherp toezien, dat men de makkers onder een kogel regen niet in den steek laat Verwacht wordt dan ook door ter zake kundigen, dat zelfs het doordringen van de rechtschen tot het centrum nog niet het einde van het bloedvergieten zal beteekenen. Ook hier zal, gelijk in Badajoz en Irun, de burgeroor log zich van zijn verschrikkelijkste zijde doen kennen, en huis na huis in fortenessen Iherscheppen. Het schijnt echter, dat de overmacht van Franco en Mola vrijwel onbetwist is. Aan de zijde van hun tegenstanders moet gebrek zijn aan zwaar geschut, zoodat zij de vijandelijke batterijen niet het zwijgen kunnen opleg gen. Hoelang de tragedie nog zal aanhou den kan dan ook geen mensch voorzien. Evenzeer is mogelijk, dat reeds heden be richten komen, dat het verzet is gebroken. Na Madrid zal echter de strijd nog niet len einde zijn; Catalonië is nog ongerept in de macht der rooden. Spanje wordt wel in al zijn voegen door den partijstrijd bewogen. De Spaansche burgeroorlog Volksfronttroepen bieden hardnekkig tegenstand De Manzanares nog niet overschreden De berichten over den strijd om Madrid zijn tot op heden zeer verwar rend. De troepen van de nationalisten zijn weliswaar doorgedrongen tot de buitenwijken der stad, doch zij konden er tot op heden niet in slagen, naar het eigenlijke centrum op te rukken. De Manzanares, welke de hoofdstad aan de westzijde begrenst, schijnt men nog niet te hebben kunnen overschrijden. Volgens mededeelingen der oorlogs correspondenten moet er met groote hardnekkigheid worden gestreden. De „Sunday Dispatch" heeft een extra- editie verspreid, waarin het blad verklaart er Zondagochtend in geslaagd te zijn den Britschen gezant te Madrid, Forbes, aan de telefoon te krijgen. De gezant heeft in ant woord op verschillende vragen o.a. medege deeld, dat op ongeveer 5 K.M. van het ge zantschapsgebouw gevochten werd. De luchtmacht der opstandelingen bombardeer^ de voortdurend de hoofdstad, maar niet de gezantschapswijk. Van het gebouw uit kon de gezant tanks en militairen in actie zien. Hij zeide te gelooven. dat de Regeering ge brek aan geschut heeft en dat de opstande lingen Caxrabanchel hebben bezet De poli tieke gevangenen zouden allen gezond en wel zijn. De openbare bedrijven in Madrid werken normaal door. Intusschen moet het bombardement dat artillerie en luchtmacht op de stad hebben gericht, Zondagmiddag een 200 personen hebben gedood of gewond. Ook het gebouw der Fransche ambas sade moet door een der explosies ge deeltelijk zijn verwoest. Generaal Franco heeft een laatsten oproep aan de Madrileensche bevolking gericht, waarbij aan de burgerbevolking en met name aan vrouwen, kinderen, grijsaards en vreemdelingen de raad wordt gegeven zich /an de strategische punten te verwijderen daar de stad beschouwd zou worden als militair doelwit Er wordt hun een wijk aangewezen, waar zij beschermd zouden zijn tegen de aanval len. Bovendien geeft Franco de verzeke ring, dat de nationalistische troepen de ambassades en ziekenhuizen zooveel moge lijk zullen ontwijken. Hevige gevechten langs de stadsrand Christopher Holm, de speciale reporter van Reuter bij de nationalisten, seinde aan Londen, dat de gevechten aan den rand van Madrid zonder twijfel de hevigste ge noemd kunnen worden sedert het uitbreken van den burgeroorlog. De Volksfrontmilities hebben eich goed verschanst in loopgraven, bij den aanleg waarvan beton is gebruikt De laatste berichten, die Reuter telegra fisch van het strijdtooneel ontving, deelen mede, dat de strijd zich nog steeds ten Wes ten van de Manzanares afspeelt, waaruit dus zou blijken, dat de nationalisten er nog niet in geslaagd zijn een der bruggen, die van dezen kant uit de voornaamste toegangs wegen tot de eigenlijke stad vormen, te ver overen. Volgens dé laatste officieele mededeelin gen, die in den loop van den avond in hel Foreign Office binnenkwamen moet in het centrum der stad nog rust heerschcn. De oorlogszone zou zich op ongeveer zeven KM van de binnenstad bevinden. De betrekke lijke rust, die op het oogenblik nog in Ma drid heerscht, wordt, volgens deze lezing, het duidelijkst gedemonstreerd door het feit, dat van de Britsche onderdanen, die zich nog in de Spaansche hoofdstad bevinden, er tol dusverre slechts honderd een toevlucht in de ambassade hebben gezocht, terwijl 120 anderen nog in hun woningen vertoeven. „United Press" seinde, in tegenstel ling met het bovenstaande, dat, naar hem van officieele zijde door de witte bevelhebbers werd medegedeeld, de nationalisten er in geslaagd zijn de zui delijke en westelijke wijken der stad binnen te dringen en via de bruggen over de Manzanares, n.l. de Segovia-. Toledo- en Princesca-brug. Er ontwikkel den zich daarop verwoede straatgevech ten, waarbij de verdedigers kokende olie en kokend water op de aanvallers wierpen, waardoor voor de eerste maal in den burgeroorlog eenige ver warring onder de nationalistische voor hoeden te constateeren viel. Daarop gingen de witten echter tot een verbitterd offensief over, waarlMj zij met mitrailleurvuur en druk gebruik van handgranaten stelselmatig huis voor huis van regeeringssoldaten zuiver den. Het vertrek der regeering Het vertrek der Madrileensche regeering naar Valencia is door de volksfronters nog niet openbaar gemaakt Wel werd in hei staatsblad een decreet van A z a n a gepu bliceerd. waarin de regeering werd gemach tigd zich naar Valencia te begeven. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van de Republikeinsche Unie werd 't vertrok der Regeering toelaatbaar geacht, doch tevens besloten, dat de leden van de partij, die uit de hoofdstad vluchten, later I zullen worden terechtgesteld. Uit dc op het Londcnsche Foreign Office ontvangen berichten van den Britschen zaakgelastigde bljjkt volgens United Press, dat de regeering in de hoofdstad vervangen is door de dicta tuur van een driemanschap. Dc leden hiervan zijn Miaja, generaal Pozas en de civiele gouverneur van Madrid, Rubicda. De verdeeling der werkzaamheden is zoo, dat Miaja. naast het opperbevel over Volksfrontmilities, tevens de functie v directeur-generaal van de stedelijke politie heeft. Generaal Pozas is belast met verdediging van de stad zelf. Rubieda blijft aan het hoofd van het civiele bestuur. De nieuwe verdedigingsjunta der link- schen is in den afgeloopcn nacht voor de eerste maai bijeen gekomen. In totaal be staat zij uit achttien leden, vertegenwoor digers van alle partijen van het Spaansche Volksfront. In zijn dagorder verklaarde generaal Miaja, dat hij opdracht had gekregen „Ma drid ten koste van alles te verdedigen". De strijders hebben consigne gekregen geen duimbreed grond prijs te geven. Hij eischt dc medewerking van de geheele bevolking en besluit met de woorden: „Het hart van Madrid moet in normaal rhythme blijven slaan om de overwinning te behalen, wat daarvan ook de prijs moge zijn. Ik kondig hierbij aan, de strengste maatregelen te zul len nemen ten opzichte van hen, die de ver vulling van hun plicht niet ten volle nar komen en jegens hen, die pogingen in het werk stellen om de openbare orde te ver storen door het bedrijven van misdadige handelingen, waaruit ten profijte van den vijand een paniekstemming zou kunnen ontstaan. De verdediging van Madrid wordt verzekerd door onze heldhaftige milities. De orde in de stad zelf wordt gegarandeerd door de strijdkrachten, welke voor dit dool gerequireerd worden en door de vastbera denheid van de bevolking. De samenwer king tusschen al deze krachten zal ons tot de overwinning voeren". Valencia is geestdriftig Naar de speciale verslaggever van Havas meldt heeft de bevolking van Valencia de Spaansche ministers geestdriftig ontvan gen. De ministers hebben verscheidene be zoeken ontvangen, waarbij hun de verzeke ring gegeven werd van de medewerking van verschillende politieke en vakvereeni- gingsorganisaties. De regeering heeft een communique ge publiceerd, waarin zij o.a. verklaart, dat, indien zij langer te Madrid was gebleven, dit een nadeel had kunnen beteekenen voor haar activiteit, welke gericht is op de uit eindelijke overwinning van Spanje over 't fascisme en de bevrijding van de hoofd stad. Door zich, zij het ook met een bloedend hart, naar Valencia te begeven, heeft de regcering de beste voorwaarden willen scheppen voor de coördinatie van de pogin gen van alle gebieden, die zich opmaken om deel te nemen aan de verdediging Madrid. Redenen van internationalen aard hebben eveneens tot dit besluit geleid. Het is vol komen duidelijk, dat de vijand zijn aan vallen op Madrid concentreerde, met de be doeling de wettige regeering gevangen te nemen, teneinde de erkenning van de op standelingenregeering gemakkelijker te maken. De verplaatsing van zetel beteekent noch een afstand doen, noch een terugtrokken. Zij beteekent den wensch een stoot te geven in de richting van de uiteindelijke over- vinning! Reuter verneemt nog, dat de regee ringen van Groot-Brittannië en Frank rijk zijn overeengekomen de Regeering van Franco niet automatisch te erken nen., ook niet, indien de rechtsche troe pen Madrid zullen hebben bezet. Noord westen van Madrid bezet Volgens berichten uit Talavera zijn de Mooren en de manschappen van het vreem delingen-legioen Madrid vanuit noord westelijke richting binnengedrongen. Na een hevig gevecht, waaraan verscheiden tanks deelnamen, bezetten zij de universiteitswijk en het hospitaal. De opstandelingen deelen mede tusschen Toledo- en Segovia-brugigen de Manzanares te zijn overgestoken, waarna zij verscheiden straten in het district Ieseria bezetten. De troepen rukten met groote voorzichtigheid op, aangezien zij vreezen voor hinderlagen. Volgens de correspondent van Reuter heeft sn vrouwen-ibataljon van de regeerings- troepen verwoed gestreden op het Casa del Gampo. Het bataljon leed groote .verliezen. koninklijk paleis te Madrid, waar tot voor eenige weken ook de zetel van den president der repu- l was* Ue volksfronters dreigen het monumentale gebouw, pooi hun terugtocht op^ te blazen. OUEZWOLSCHE PAARDEN-EN VEE- DUITSCHE RIJKSDAG HOUDT OP TE BESTAAN Ontbinding op 30 Jan. 1937 Duitschland wordt verdeeld in 32 gouwen Naar het „Nieuws van den Dag" me dedeelt, heeft Zaterdag in het ministe rie van binnenlandsche zaken te Berlijn een bijeenkomst plaats gehad onder voorzitterschap van minister Frick, waaraan een reeks hooge staatsambte naren nit alle deelen van het Duitsche rijk. zoowel als partijfunctionarissen deelnamen. De zitting hield zich bezig met de voorbereiding van de rijkshervorming, welke naar men mededeelde, op 30 Januari 1937 in een plechtige Rijks dagzitting, gewijd aan het vierjarig be staan van het derde rijk, door den Führer geproclameerd zal worden. De nieuwe indecling van het rijk in 32 gouwen zal dan beken! worden ge maakt, terwijl de Rijksdag zich daarop zal ontbinden, om niet meer herkozen te werden. Met het verdwijnen van den Rijks dag zal de laatste rest van dc grondwet van Weimar verdwenen zijn. Het ligt in de bedoeling, dan een volgens nationaal-socialistische principes samenge- stelden „Senaat" te kiezen, bestaande uit ongeveer 200 leden, door den Führer zelf te wijzen. Met de indeeling van rijk in gouwen zullen ook de nog formeel bestaande landsregeeringen worden opge heven, terwijl de uitvoerende macht in de gouwen door gouwleiders zal worden uit geoefend. Hoogstwaarschijnlijk zal dan ook een nieuwe rangschikking in de rijksregeering worden ingevoerd, hetgeen echter hoofd zakelijk op het geven van nieuwe titels zal neerkomen. Zooals men weet is Hitier „Führer en Rijkskanselier"; de functie van vice-kanselier is onbezet, terwijl generaal Göring minister-president van Pruisen heet hetgeen in het nieuwe in gouwen ingedeel de rijk natuurlijk onmogelijk is. Ontspanning tusschen Italië en Engeland? De diplomatieke redacteur van het agent' schap Stefani schrijft, dat politieke kringen en de openbare meening in Italië wijzen op de voorteekenen eener ontspanning in de betrekkingen tusschen Engeland en Italië. De reden hiervan moet eenerzijds gezocht worden in de tot standkoming der handels verdragen tusschen de beide regeeringen, en anderzijds de terugtrekking der Britsch- Indische troepen uit Addis Abeba. O.a. wordt venvezen naar de rede van Eden, die verklaard heeft, dat Engeland de belangen van Italië zal eerbiedigen. Er bestaan dus de noodzakelijke uitgangs punten voor een BritsohItaliaansclie sa- en werking in het belang van Europa. Iedere actie, die ten doel heeft de we- derzijdsche belangen met elkaar in over eenstemming te brengen, aldus besluit de medewerker van Stefani. zal in Italië open hartige en loyale medewerking ontmoeten Ook in Oostenrijk arbeidsdienst? Schuschnigg, de Oostenrijksche bondskanselier, zou tijdens een officieren conferentie te Innsbruck hebben verklaard, dat de Oostenrijksche regeering het voor nemen heeft, den arbeidsdienstplicht in te oeren. Hiervoor zouden in aanmerking komen alle jongelieden, die geschikt zijn voor den militairen dienst De duur van dezen ar beidsdienst zou zes maanden zijn, na afloop waarvan de jongelui automatisch naar het bondsleger zouden overgaan. De regeering zou tevens de invoering van verplichten militiedienst overwegen voor alle mannen van 22 tot 36 jaar, die voor be paalden tijd bij de militie zouden moeten dienen. Na Roosevelts overwinning Pater Coughlin trekt zich terug De radiopriester van Detroit, pater Coughlin, die aanvankelijk in tal van radiotoespraken voor de New Deal pleitte, maar later en vooral tijdens de jongste ver kiezingscampagne ongehoord scherpe aan vallen op president Roosevelt deed, heeft medegedeeld, zich „in het belang van het geheele volk" uit de politiek terug te trek ken. Dit besluit van pater Coughlin is het gevolg van de overweldigende verkiezings overwinning van president Roosevelt. Het resultaat van de verkiezingen heeft uitge wezen, dat de ..Nationale Unie voor Sociale Rechtvaardigheid", de partij, welker belan gen de radiopriester tijdens de jongste ver kiezingscampagne behartigde, niet het ver trouwen van het Amcrikaansche volk heeft. De partij zal dan ook haar actie staken. België en Locarno De Belgische regeering heeft een Britsche nota ontvangen met het oog op de voorbe reiding van de Locarno-conferentie. Naar verluidt zou deze nota voorstellen doen betreffende den te volgen weg en de Belgische regeering preliminaire vragen stellen. In Belgische kringen toont men zich gereserveerd ten aanzien van den in houd van de nota. Voorts verluidt, dat gelijkluidende nota's gezonden zijn aan de andere Locarno- mogendheden. Koning Leopold maant tot eenheid Tijd om terug te keeren tot gematigdheid Koning Leopold van België heeft te Brussel een rede gehouden, waarin hij heeft aangespoord tot nationale een heid en het betrachten van politieke gematigdheid. Het politieke klimaat van België, al dus de koning, is niet geschikt voor hevige wijzigingen. Niet dat BeJgiö af- keerig is van evolutie in de ideeën en instellingen, verre vandaar, maar het wenscht die evolutie slechts na wijs be raad te doen voltrekken. De koning vestigde verder.de aandacht der Belgen op do gevaren, die kunnen voortvloeien uit een voortdurende geestelijke wan orde. De sfeer, waarin wij leven, vervolgde de koning, is niet opgesloten binnen do muren van onze grenzen, zij ondergaat den invloed van buitenlandsche stroomingen, doch ge lukkig komen deze in kalme banen, wan neer zij onze haardsteden bereiken. Het is tijd terug te keeren tot tolerantie ei matigdheid. Het kostbare goed, verkregen door onze politieke rijpheid, mag niet leiden tot duur zame en diepgaande verdeeldheid. Laten wij in een geest van wederzijdsch begrip, een einde maken aan de tuisten, die des te hef tiger zijn, omdat zij dikwijls voortspruiten uit een oprechte en te eerbiedigen overtui ging. De koning eindigde met een beroep te doen op alle Belgen, opdat zij tot bezinning komen, opdat zij, geleid door goede trouw en door den wensch naar algemeene ver zoening, een einde maken aan de onderlinge verdeeldheid. Geen politiek in het Fransche leger De Fransche minister van landsverded' ging en oorlog. D a 1 a d i e r werd op door reis door het gemeente bestuur van Mout de Barsan ontvangen. In een toespraak wees de minister er op dat het leger hoven de partijen blijft staan „Het leger zou zich in politieke kwestie hebben gemengd, indien het zou hebben op gehouden alleen naar het vaderland te kijken. In zoodanig geval zou het een groo- ten slag hebben kunnen toebrengen aan den infernaMonalen vrede". D a 1 a d i e r bekrachtigde, dat hij nimmer zou dulden, dat politieke kwesties ln hei leger zouden naar voren worden pebraent omdat van dat oogenblik af geen Fransen leger meer zou bestaan.. JAPANSCH OORLOGSSCHIP IN BRAND Uit Yokosoeka wordt gemeld, dat Zater dag brand is uitgebroken aan boord van het oorlogsschip .Yakoemo". het vlagge- schip van de Japansche opleidingsvloot, toen dit zich op 150 mijl ten zuiden van het eiland Saipan, in het mandaatgebied, vond. Verscheiden leden der bemanning zijn bij pogingen om den brand te blusschen ge wond. Het schip heeft het eiland Saipan kunnen bereiken, waar het gerepareerd zal worden. Een twintigtal Duitsche communisten, die i de laatste twee jaar communistische pro paganda gevoerd hebben en van pogingen tot hoogverraad beschuldigd worden zijn te Maagdenburg veroordeeld. Zeventien beklaagden kregen tuchthuis straffen, varieerend van anderhalf tot zes jaar, terwijl de andere drie lichtere gev genisstraffen hebben opgeloopen. NIEUWE TIJDSCHRIFTEN Uitgeverij en Drukkerij AGAR, te Apeldoorn, drukt tijdschriften 30 a 40 goedkoper dan wie ook. Vrijblijvend modellen en prijs opgave vooral voor verenigingen van groot bPlangl (Adv.) ECONOMIE EN FINANCIEN Bakkers en zuidvruchten- handelaren Nadeelige gevolgen van de depreciatie van den gulden Centraal Inkoopbureau voor Bakkers Inzake het gesohi;] tussdben de bakkers organisaties en de Vereenigiing van Zuid- vruchtenhandelaren wordt door de N&derl. Vereen, van Werkgevers in het bakkers bedrijf medegedeeld, dat in de af| week een nieuwe bespreking plaats vond met het bestuur diier vereenigiing. Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke gerezen zijn t.a.v. leveringen van rozijnen door de Turksche exporteurs, stel de het hoofdbestuur dier Zuidvruohtenvereen. volledige annuleering der rozijnencontrac- ten voor. Daartegen wteird van die zijde dier bakkers organisaties opgemerkt, dat in dit voorste! niet kon worden getreden, aangezien eener zijds leveling der rozijnen urgent is gegwor- den in verband met de komende feestdagen en anderzijds in het voorstel niets anders kon worden gezien dan een poging van Zuidvruchtenvereen. om de belangen van speculanten te beschermen. De bakkersorganisaties handhaven der halve hun vooretellen, waarin tegemoet koming werd betoond t.a_v. de voor de Zuid- vruchtienhandelaren ontstane nadeelen ten gevolge van de depreciatie van den gulden. Aangezien thans sommige handelaren blij- "en staan, op bijberekening van het geheele depreciatieverschil, ten laste van den bin- •nenlandschen afnemer, hebben de organisa ties besloten, die handelaren voortaan te signa!eeren in hun vakorganen. Bovendien overwegen zij thans zeer ernstig de oprichting van een centraal inkoopkantoor, waardoor in de toe komst verrassingen, als thans door de houding der Zuidvruchtenhandelaren zijn in het leven geroepen, kunnen worden voorkomen. Hoewel de. tijd zeer dringt in verband met de komende feestdagen, is door de bakkers organisaties nog steeds geen definitief ant woord ontvangen op hun voorstellen van 12 Oct. jl., waaruit moet worden afgeleid, dat do Zuldvruohtenhandel door tijd te winnen, tracht, de bakkers te dwingen tot het aanvaarden van onbillijke regelingen. Daartegen nemen de organisaties met kracht stelling 3y2 EMISSIE DEN HAAG RUIM VOLTEEEEND Naar wij vernemen, is de insohrij- ving op de 3y2 leening 1936 der ge meente Den Haag, groot ƒ9.940.000, uitgegeven tegen een koers vaa 98ruim volteekend. DE ZAANLANDSCHE BANK Zaterdag is in het paleis van justitie te Haarlem een vergadering gehouden van schuldeischeis der N.V. Zaanlandsche Bank te Krommenie, aan welke instelling op 8 Sppt. door de rechtbank te Haarlem een voorloopige surséance van betaling wos ver leend. Blijkens de overgelegde stukken bedroe* gen de activa der N.V. ƒ1.459.782 en de passiva ƒ1.014.181. Met algemeene stemmen aanvaardden de crediteuren het voorstel van den bewind voerder Mr A. Bruch, om een definitieve surséance te verleenen voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. Dinsdag zal dc rechtbank beslissen over de goedkeuring der te verleenen surséance. DE FRIESCHE BANK N.V. IN LIQ. Wij vernemen, dat het voornemen bestaat, van 15 Nov. a.s. af op de aan deelen „a" van de Friesche Bank N.V. 18 van het oorspronkelijke nominale bedrag (dus ƒ180 per aandeel) terug te betalen, en houders van aan deelen „b" voor 18 van hun stortingsplicht te ontslaan. De eerste uitkeering per 1 Jan. 1934 be droeg 50 en de tweede uitkeering per 15 Nov. 1935 15 v RIJWIELDIEFSTAL Verzekert Uw rijwiel tegen diefstal vanaf 1.80 per Jaar. Geen waardevermindering. Geen bedriegelijke polisvoorwaarden. Geen chicanes. Bij de Alg. Ned. Rijwiel-diefstal- Verz. Ond. A.N.R.O., Keizersgracht 153 Amsterdam-C. - Tel. 43431 Actieve personen kunnen zich tegen hoogs prov. bij ons voor een agentschap aanmelden (Ado.) Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) HOE MEN BIJ DE N.S.B.-ERS LASTIGE VRAGEN BEANTWOORDT Dezer dagen heeft de N.S.B. een propa- ganaa-avond gehouden in „Zomorlust" te W oerden rnct als spreker de heer de Bruin uit Amstelveen. Het onderwerp was ge titeld: „Wat is waarheid?" Spreker zette uiteen, dat de oude Pilatus» vraag ook heden nog aan de orde is. Do Christelijke partijen bereiken niets, daar zij angstig de komende stembusstrijd teg-inoet gaan en hoogstens dezelfde kunnen b'ijven. Vanzelf was dat bij de N.S.B. anders. Het woord „Mussert wint", Is maar niet een spreuk of slagzin zonder werkelijkheid, doch een waarheid. Spreker zei, dat ze vroeg waren met hun propaganda, doch dat ditmaal ds A.R. hen voor was. De landdag op „Hoatrust" werd genoemd, waarin de sprekers aldaar in een bespottelijk daglicht werden gesteld. Spreker maakte een grapje óp het Schrift gedeelte uit de Spreuken,, wat door een onzer voormannen op Houtrust was aangehaald, n.l. waarin gesproken wordt over „de mieren zijn een onsterk volk en de spinnekop welke met de handen grijpt en is in de paleizen des Komngs, vervolgens over de konijnen en sprinkhanen." Spreker en zijn kameraden zouden in de komende tijd „doorloopen" (een woord van Col ij n op de Landdag) en liet het de A.R. dan maar over zich te houden bij de spin- nekoppen, konijnen, sprinkhanen en mieren. Dit is vrijwel alles wat op de vergadering is behandeld. Circa 40 menschen waren in de zaal aanwezig, waarvan naar schatting 30 „kameraden" en 10 volksgenooten. Om 10 uur was de spreker aan het einde van zijn rede. Geaurende de pauze werd gelegenheid ge geven vragen mondeling of schriftelijk in te dienen. Daar ik in uw veelgelezen blad het stukje las „Mussert verslagen, hij moet de waar- heid_ van Wessels erkennen", heb ik dat stukje uitgeknipt en met een briefje er adn: „dit las ik hedenavond in een blad. is dat waarheid?" aan den spreker gegeven. Nadat de spreker het had doorgekeken, werd mij gevraagd in welke courant dit had gestaan. Hoewel het in 't algemeen gewenscht is het blad te noemen, achtte ik het in dit geval beter dit nu niet te doen, daar dit een schriftelijke vraag was en ik van gedachte was, dat er dan meer over het blad en zijn medewerkers dan over het stuk zelf zou worden gesproken. Spreker kon hier niet op ingaan en ik kreeg dan ook de egnige vraag, welke door de vergadering werd gesteld, terug. Demonstratief verlieten we toen de zaAl en had de heer de Bruin het heel gemakke lijk in Woerden, daar de eenige vraag, we'ke hem gesteld werd, onbeantwoord bleef. Uw abonné, JAC LOS. Hannelen, 5 Nov.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2