^lifituir geitedft (tfcnmuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Een droeve doodenlijst RESTAURANT YPENBÜRG rtia/a abonnementsprijs: Per Kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Sbberfentiejmtfm: Van I tot 5 regel» I.I7V» Elke regel meer022'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 EJke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 NO. 5931 MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 16e Jaargang WAT IS HET GELUK DES VOLKS? Dcsmoulins is een teleurgestelde. Hij was een idealist geweest, een die op recht en eerlijk had gemeend, dat de revo lutie aan Frankrijk werkelijk geluk zou brengen. Maar het is alles anders geloopen. Er is veel bloed gestort, voor niets. „Ik me gedroomd zegt Desmoulins een idylle die Rousseau, ons heeft getee- kend en die dc omwenteling ,eou brengen, maar de Revolutie heeft niets anders ge bracht dan do roode vrijheids muts en de idéés fixes van den maniak Robes pierre met zijn pedante schoolmeesters plak". Wie regeert er in Parijs? Zijn het de leiders? Het mocht wat! Het gepeupel is de baas. Het gepeupel, het misdadig plebs, ten deele uit de Bastille en andere gevangenis sen losgelaten, moordt naar hartelust. De revolutionnaire leiders hebben het volk in beweging gebracht, maar do teu gels zijn hun ontglipt „De hersens van het volk is een zee van zeemeerminnen en zeemonsters", zegt een van Desmoulins' vrienden. En Danton teekent het revolutionnaire land aldus: „Frankrijk rookt van al het bloed, de slank van het vermoorde vleesch stijgt van de aarde als uit een abattoir". En terwijl de misdaad woedt en de vei ligheid en vrijheid der burgers worden vertreden, voeren de leiders heftige dispu ten over het doel der revolutie. Desmoulins zegt de vrijheid der repu bliek to verdedigen en het geluk der massa na to streven. Maar Robespierre Werpt hem tegen; „Het geluk! Dat is het funeste en ver maledijde woord. Welk geluk? Niet het geluk van den verwijfde, van den weeke- ling, maar het geluk van de deugd, van de arbeid, van de inspanning, van „Sparta". Gaat het zoo niet telkens weer? De dema gogen hitsen het volk op, zij veroorzaken opstanden, maar als het onheil is geschied en de band van orde en wet is verscheurd, danja, dan weten de revolutionnaire leiders plots niet méér, wat nu. Welk doel wilde men ook weer bereiken? De een wil dit, de ander dat Er ontstaat verwijdering, strijd, één groep valt en wordt verdreven of afgemaakt en met grenzenlooze wreed heid zet tenslotte één persoon of een kliek het eigen inzicht door. Een inzicht dat er steeds op uit is, eigen macht te bevestigen en te vergrooten, maar nooit of te nimmer, om het volk rijker te maken aan vrede, gerechtigheid, liefde en al die geestelijke goederen, welke het leven waarlijk het le ven waard maken. De demagogie begint met „een geluk" een hcil-toekomst voor te spiegelen, maa weet zelf niet, hoe die te bouwen, indien het er de gelegenheid voor krijgt Inplaat: .van geluk en zegen brengt het over he volk onduldbare tyrannie en namelooze ellende. Het is ook niet anders mogelijk: Men bouwt nu eenmaal op de zandgrond van haat en misdaad geen palcis .vau vrede, recht en heil. HEDEN IK, MORGEN GIJ! Op ons aandrijven en naar onze wil heeft het volk de revolutie volvoerd, aldus sprak Desmoulins. Desmoulins was een populair man, maar hij viel. Danton was een gevierd spreker, maar hij viel. Robespierre was een machtig demagoog, maar hij viel. Waarom ook niet? De revolutie verslindt haar eigen kinderen. Danton ziet het in, dat de ontwikkeling onverbiddelijk die kant opgaat Rolland laat hem tegen Robespierre zeg gen: „Als gij niet inbindt, zal de terreur u verteren met do an deren. Ongelukkige, ziet ge niet, dat van den dag af dat Danton niet meer zijn zal, gij het eerste slachtoffer zult zijn?" En als Danton uit de rechtszaal terug komt, waar hij ter dood veroordeeld zal worden, zegt hij: „Ik open de groeve en Robespierre zal mij volgen. Do republiek offert m ij heden op, en morgen Robespierre". Ook dit kenmerk van de revolutie her haalt zich telkens weer. Het gekuip en de corruptie van de leiders zijn grenzenloos. Hoe wroeten de Trotskiïsten heel de wereld door tegen de Derde Internationale! Sa menzwering na samenzwering wordt in Rusland tegen de dictatoren gesmeed. De een na den ander wordt gegrepen en valt als slachtoffer: Zinoviev. Kamenef, Radek en hoevelen meer! Het is een triest, maar leerrijk schouw spel. Zij die schuldig staan aan het bloed van zooveel duizenden en zoovelen hebben doen vallen, vallen op hun beurt. Het is allereerst een* bewijs, dat het met de toestanden in dc revolutionnaire heilsta ten niet zoo rooskleurig gesteld is! Een dictator, die door zijn eigen I-tul '"een per pantsertrein veilig kan rei -n en legen wien regelmatig samenzweringen worde t: gesmeed, vanuit de kring zijner naaste medewerkers, blijkt toch wel heel weinig bemind cn geëerd. Hij heeft „het geluk" HET VERKEER EISCHTE ZIJN TOL Tal van ernstige ongevallen Verschillende dooden Het af geloopen week-end is er weer een geweest, dat vele men- schen nog lang zal heugen. Een gierende stormwind, die het ver blijf buitenshuis nu niet bepaald aanlokkelijk maakte, heeft over onze lage landen gegierd en velen in spanning doen verkeeren over het lot van verwanten, die op zee waren. Wat dit betreft zijn tot nu toe evenwel geen ernstige onge lukken gemeld. Maar wel heeft de dood langs den weg weer een groot aantal slachtoffers geëischt. Verschillen de zeer ernstige ongevallen hebben zich afgespeeld op onze wegen en dit alles heeft behalve vele gewon den een zestal menschenlevens ge- eischt. Jonge menschen soms, die nog een heel leven voor zich had den, werden plotseling, onvoorbe reid, weggerukt. Zoo worden we er weer droevig bij bepaald, dat de dood ieder uur wenkt Ernstiq auto-ongeluk te Duivendrecht Zondagmorgen te ongeveer hallf twaalf heeft nabij die Duivendirechtsche brug te Duivendrecht een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een auto, bestuurd door den heer A. 5., komende uit de richting Amsterdam en af komstig uit Leiden, kwam in botsing met een auto bestuurd door den heer Huyten, uit Heerlen, doordat eerstgenoemde wagen de auto van den heer H. niet tijdig genoeg op merkte. De Llmburgsche walgen werd ern stig beschadigd, terwijl de inzittenden, de schoonmoeder en schoonzuster van den heer H. zoo ernstig werden ge wond, dat zij per ziekenauto van den G.G.D. naar het O. L. Vrouwengasthuis te Amsterdam moesten worden ver voerd. De schoonmoeder van den heer H. heeft een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen opgeloopen. Zij is later aan de bekomen verwondingen overleden. Zijn schoonzuster beeft een wervel fractuur bekomen. Een passeerende geneesheer uit Utrecht heeft de eerste hulp verleend. Ernstige auto-botsing onder Moergestel VUf gewonden Zondagmiddag omstreeks drie uur is onder de gemeente Moergestel op den Oirschot- scheweg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen min of meer ernstig gewond werden In een der vele bochten ter hoogte van den heikant kwam een auto, bestuurd door Ir. Tromp uit Eindhoven, in botsing met een uit de richting Oirschot komende aiuto, welke bestuurd werd door den heer van Ierland, eveneens uit Eindhoven. Eerstgenoemde wagen werd in de flank aangereden en vloog vervolgens tegen een boom. Mevr. W. uit Breda, die naast den bestuurder zaït, werd op den weg .geslingerd en met een ernsti ge hoofdwonde opgenomen. Mevr. Tromp kreeg eveneens ernstig letsel aan hef hoofd. De drie inzittenden van den anderen wagen bekwamen alleen kleine snij wonden. Mevr. W., die er het ergst aan toe ws, is door een passee- van zijn volk blijkbaar weinig bevorderd! Maar het is ook een teeken van gruwe lijke decadentie, het faillissement van be schaving en recht. De revolutie verwoest de welvaart van het volk, maar zij verwoest oneindig meer: het volksgeweten, het besef van de meest elementaire begrippen menschelijkheid. En dat laat zich maar niet zoo op korte termijn herstellen! Dc massa, die eens bloed geproefd heeft, is gevaarlijk als een wild beest, of om met Romain Rolland te spreken: „Men neemt een hond een schonk niet meer af, waar aan het eenmaal kluift". Maar ook de lei ders, die via moord de plaats hebben be klommen, waarop zij zitten, deinzen niet terug voor nieuwe moorden, als het er om gaat, hun macht te behouden. Rcvolutionnaircn zijn lieden, wier voeten snel zijn om bloed te vergieten. Gode zij dank, dat Nederland nog een rechtsorde bezit, waarin het belang en geluk des volks wordt gediend en nage streefd zonder vergil cn dolk en valbijl* renden dokter naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, terwijl mevr. Tromp door een anderen geneesheer naar hef St. Elisabeth Ziekenhuis te Eindhoven werd gebracht. Bij onder zoek bleek, dat zij een ernstige sche delbreuk had bekomen. De oorzaak van het ongeluk moet worden toegeschreven aan hef feit, dat de auto van den heer van Ierland tengevolge van de he vige windvlagen aan het slingeren was ge raakt. Het drukke verkeer ondarvond geruimen tijd vertraging. De beide vernielde wagens zijn weggesleept. Van duo-zit gevallen Zaterdagmiddag had de heer J. J. H. Maas kamp uit Lochem te Twello het ongeluk van een met grootoe snelheid rijdende motor fiets te vallen. Hij heeft vermoedelijk, terwijl hij op de duo zat, zijn steunpunt voor de 'oeten verloren. Zwaar gewond, met een schedelbreuk en een wonde in de zijde, bleef hjj na zijn val op de weg liggen. De genees- heeren Engel en ter Haar Romeny verleenden hef slachtoffer de eerste hulp. Overbrenging naar het ziekenhuis te Deventer bleek nood zakelijk. Zondag is de heer M. aan de beko men verwondingen overleden. Auto over den kop Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur is de autobestuurder J. S. uit Haarlem op den rijksweg tusschen Muiden en Naarder bij een poging om door snijden vóór een na derenden tegenligger een vrachtauto te pas- seeren, door een windvlaag tegen deze vracht auto gedrukt. De chauffeur van de vracht auto, J. H. uit Hilversum, raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en kwam met zijn voertuig in de sloof terecht. Zelf bleef hij ongedeerd, doch C. R. uit Hilversum, die naast hem had gezeten, liep een ernstige hoofdwonde op. De auto van S. sloeg over den kop en kwam met de wielen naar boven te liggen. S., zijn vrouw en drie zoons werden door glasscherven gewond. Zij zijn in de Ma- jeUastichting te Bussum verbonden, waar me vrouw S. en C. R. ter observatie zijn achter gebleven. De auto van S. werd geheel vernield, ter wijl de vrachtauto zwaar werd beschadigd. Geen voorrang verleend Wielrijder door auto gegrepen en gedood De 14-jarige wielrijder W. van Alphen, ge woond hebbende aan de HiüLevliet te Rotter dam, is Zondagmiddag op den Groenen Hille- dijk tor hoogte van het Sandelingplein te Rotterdam aangereden door een perso nenauto, bestuurd door den 24-jarigen W. K. G. van dien Berkendaal te Rotterdam, waar- bij de jongen zoo zwaar werd gewond, dat hij tijdens overbrenging naar het ziekenhuis overleed aan de bekomen verwondingen. - De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in de omstandigheid da.i de automo bilist geen voorrang verleende aan het vei rechts komende verkeer en nog juist langs een auto, die de straat wilde oversteken, trachtte heen te glippen. Nog een slachtoffer van het verkeer De lijst van verkeersslachtoffers werd Za terdagavond te Doetinchem weer met één vermeerderd, toen de weduwe Blumink, een vrouw van ongeveer zestig jaar, door personenauto in de Hamburgerstraat werd overreden. In bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd, is zij kort na komst overleden. Tusschen kar en paal bekneld Zaterdagmiddag is te Akkrum een ern stig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen speel den op het stafkmsemplacement met karren. Door een ongelukkig toeval geraakte hef vier jarig zoontje van den heer R. Schaap, die dicht bij bef station woont, tusschen een kar en een paal beknelde Hef kind liep zulke ernstige verwondingen op, dat het korten tijd na het ongeval overleden. EEN NIEUWE NAJAARSSTORM Groote zeestoomer bij Hoek van Holland in nood Sleepboot „Humber" en redding boot „President Leis" uitgevaren voor hulpverleening Het spookt weer buitengaats Schip in nood bij Westkapelle sleepen, waar het 's middags om 2 uur aankwam. De motor was defect geraakt doordat er water door de stookolie was geloopen. Men liet daarom de ankers vallen en trachtte de schade te herstellen. Toen dit niet lukte, werd hu p ingeroepen. Het bleek echter niet meer mogelijk de ankers te lichten, zoodat men deze verspeelde. Zoo men zich herinneren zal, is de „Jos Maria" vorig jaar voor Egmond aan Zee Een bijzonder woelig najaar geeft 1936. Het vorig herfstseizoen was ook rijk aan barre najaarsstormen. Maar nu is het toch nog erger! Reeds weken aaneen is de hemel met grauwe wolken bedekt en- waaien van de eene storm in de andere! Nog versch in het geheugen lig gen de droeve rampen met de beide log gers Sch. 68 en Sch. 179, die bezweken onder het geweld der woedende elemen ten. En thans? Wederom gaan de gedach ten onwillekeurig uit naar de zee, die sinds gisteravond opnieuw wordt op ge zweept door een wilden Zuid-Wester. Wie zal zeggen, hoeveel menschenle- :ns in gevaar verkeeren? Reeds kwam bericht binnen, dat bij Hoek van Holland groote zeestoomer, het Grieksche s.s. Agheo Nikolas, in nood verkeert. Drie ijl Noord Oostelijk van het vuurschip Maas zendt het noodseinen uit. De sleep- booten Humber en de reddingboot Presi dent Leis zijn voor hulpverleening ver trokken. Ook van elders wordt gemeld, dat het buitengaats danig spookt. De loodsdienst te Hoek van Holland is gis teravond om 6.20 gestaakt en enkele uren later heeft de loodsdienst van IJmuiden dit voorbeeld gevolgd. Het barre najaarsweer ging gepaard met neerkletterende regenvlagen, die alle verkeer van de straten en wegen weg- striemden. Triest is óók nu het beeld, dat het na jaar ons te zien geeft. De verdere voor uitzichten zijn verre van rooskleurig: krachtige wind en buiig! Droog weer dus nog niet te wachten. De Bilt geeft aan, dat de snelheid van den wind zal varieeren van 27 tot 45 K.M. Voor zijn genoegen zal men zich dus voorloopig niet buitenshuis behoeven te begeven. Laten we hopen, dat deze nieuwe na jaarsstorm geen nieuwe rampen over ons volk zal brengen, dat geen nieuwe slacht offers te betreuren zullen zijn. Dat geve God! „Jos Maria" heeft een defecte motor Zondagmorgen omstreeks half tien heeft het Schiedamscho motorsclüp „Jos Maria", komende uit het Noorden, ten gevolge van een defecte motor, 600 M. van de kust van Westka pelle, beide ankers uitgegooid. De zee was erg woest en de golven sloe gen over het vaartuig heen. De „Jos Maria" zond noodseinen uit en ver kreeg weldra assistentie van de „Sim eon", een sleepboot vaai een Duit- sohe maatschappij, die de „Jos Maria" op sleeptouw heeft genomen en naar Vlissingen heeft gesleept. Geruimen tijd heeft de reddingboot. „M. C. Blankenstein", onder schipper Streefkerk, gereed gelegen tot uitvaren. Daar het schip echter voor aniker kon gaan, was onmiddel lijk gevaar nief aanwezig en waöhtte men op de „Jos Maria" de hulp van de inmid dels uitgevaren sleepboot „Simson" af. Deze wist inderdaad een verbinding tot stand te brengen en het schip naar Vlissingen te IJmuiden in de storm De Zuidwesterstorm, die Zondagmorgen bij een barometerstand van 739 opstak, heeft te IJmuiden weer tal van bezoekers van buiten de plaats getrokken. Heel wat auto mobilisten zijn naar de semaphore gereden en hebben van een van de mooiste zeege- 'chten, die ons land biedt, kunnen genie ten. Zware brekers bogen hun kruin weer over de Zuidc-rpier en de lichtopstand op het eind van deze pier werd onophoudelijk door de golven bestookt. Een bijzondere attractie was het bezoek van de „Canbia", die omstreeks half twee, na passagiers te hebben ingenomen, de haven verliet, en om half vier kwam de „Columbia" van Ham burg binnen. De haven bood daardoor een levendig schouwspel, dat vooral op de men schen uit de provincie een grooten indruk maakte. De eerste klas trouwkamer iri 't stadhuis vart 's Gravenhagcivaar 't burgerlijk huwelijk van Prinses uliaoa en Prins Bctnhavd og 7 [ark. a.szal worden voltrokken RAADSELACHTIGE DIEFSTAL TE PARIJS ARCHIEF VANTROTSKI GESTOLEN? Uit het int. instituut van sociale geschiedenis Een geheimzinnige diefstal is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Parijs ge pleegd, zoo meldt het Maandagochtendblad. Het zou om niet meer of minder gaan dan om het archief van Trotski, dat sinds korten tijd in het Parijsche filiaal van hot in 1934 cioor Prof. Posthumus te Amsterdam ge stichte Internationale Instituut van Sociale Geschiedenis bewaard zou worden. Het is slechts met alle voorbehoud, dat wij de volgende bijzonderheden vermelden, daar het relaas in de Parijsche bladen hier over verschenen, door de politie-autoritei- ten noch bevestigd noch ontkend wordt en men in deze kringen een uiterste beschei denheid in acht neemt. Sinds Juli had Prof. Posthumus, die de grootste bibliotheek op linkis georiënteerd sociaal gebied bijeengebracht heeft, waarin o.a. documenten van Marx en andere socia listische leiders bewaard worden, te Parijs ec-n apartement gehuurd en gedeeltelijk als bibliotheek laten omhouwen, waar over twee maanden een filiaal van zijn instituut opend moest worden. In September en Óc- ber verbleef Prof. Postumus eenigen tijd te Parijs en sinds zijn laatste vertrek arbeidde zijn vertegenwoordiger, de 53-jarige geëmi greerde Russische historicus Bori Nicolews- ki, ijverig aan het klasseeren van de docu menten, die op de planken van de biblio theek opgestapeld lagen. Zooals eiken ochtend begaf hij zich gisteren ran acht uur naar het archief en bemerkte tot zijn groote verbazing, dat overal was rondgesnuffeld in het kaartsysteem, in de archieven, in de documenten, en dat een tiental pakken documenten, die den vorigen dag nog onuitgepakt op de onderste plank van de bibliotheek stonden, was verdwe nen. Verder zijn onderzoek voortzetten de, bemerkte de heer Nicolewski, dat in de voormalige keuken van het apar tement de deur, die op de dienstrap uit komt, was geforceerd. Alleen documenten gestolen Onmiddellijk waarschuwde hij toen de politie, die tot haar groote verbazang na een uitgebreid onderzoek tot de ontdekking kwam, dat niets anders was verdwenen aan de pakken documenten. Toch zouden geld en geldswaardige voorwerpen gemak kelijk door deze vreemdsoortige inbrekers meegenomen kunnen zijn geworden, daar een paai- gloednieuwe schrijfmachines in het bureau op tafel stonden, terwijl een paar honderd francs op de schrijftafel, van den heer Nicolewski voor het grijpen lagen. Wat bevatte dan dat pak documenten, waarop de dieven zoo happig schenen te zijn? Volgens een verklaring van den heer Nicolewski zouden het documenten zijn, die aan Trotski toebehooren. Van den inhoud er van had hij nog geen kennis genomen en evenmin wist hij door wie ze daar waren gebracht, Waarschijnlijk zijn zij door vrien den van den Russisohen revolutionair daar gebracht, toen de heer Nicolewski nog niet aan het instituut verbonden was. Wat houden de documenten in? Het spreekt van zelf, dat men zich nu allerwege afvraagt wat toch wel dc inhoud van deze documenten kan zijn, waaraan de dieven zoo groote waarde schijnen te hech ten, dat zij niet geaarzeld hebben, deze bru tale inbraak te plegen. Want brutaal is het zeer zeker. De door hen met een zuurstof apparaat geopende deur is van eenige niili- meters dik ijzer vervaardigd. Zij hebben dus geruimen tijd, op gevaar af ontdekt tc wor den, moeten besteden o:n deze deur te kun nen openen en toen zijn zij gevlucht, bela den met ruim SO K.G. documenten cn 80 K.G. papier is toch wel een zoo omvangrijk vrachtje, dat men er gomakkelijk mee in de gaten loopt! Aanwijzingen heeft men ech ter heel .weinig. AMSTERDAMSCHE BANK v GEVESTIGD TE AMSTERDAM Kapitaal F 55.010.000 Reserve F 47.500.000 BIJBANK ROTTERDAM Alle Bankzaken Uilvoering van Effectenorders VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaai uit TWEE bladen r Te Den Haag is een conferentie gehou den tusschen de bedrijfsraden voor het tuinbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Hol^ land en de rijksinspectie voor de werkver* schaffing. Nabij Duivendrecht heeft een ernstiq auto-ongeluk plaats gehad. Bij een auto-botsing onder Moergestel zijn vijf personen gewond. Bij Hoek van Holland heeft eert Grieksch stoomschip noodseinen gegeven. Het gerucht gaat dat op 30 Januari a.s* de Duitsche Rijksdag zal worden ontbon-; den, en dat de reorganisatie van het Rijk alsdan haar beslag zal krijgen. Koning Leopold heeft in een rede het Belgische volk gemaand tot eendracht en politieke gematigdheid. De strijd om Madrid woedt nog steeds voort. De rechtsche troepen dringen de stad binnen. OF inFRQ een goed toternaat \J U U C. ivO zoeken voor hun kinde ren, speciaal voor die een tekort tooncn aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 (Adv.) 'n Evenement voor Den Haag. V kunt bij ons rustig lunchen en dineeren. Pracht uitzicht en ziet ze vliegen. (Adv.) Het C.J.M.V.-jeugdgebouw te Groningen Zaterdagmiddag heeft de Commissaris dec Koningin in de provincie Groningen, Dr. J. P. Fockema Andreae officieei geopend het jeugdgebouw van de Groning- sclie C.J.M.V. Dit gebouw, dat met zijn lcunstzandsteen- gevel aan de Spilsluizen te Groningen een; voorname indruk maakt, bevat tal van ver gaderlokalen, vooral voor jeugdvereenigin- gen, doch tevens voor andere doeleinden. Tevens is het de bedoeling dat aan jonge* lui uit de stad en van buiten een goed, prettig, gezellig en bovenal betrouwbaar; tehuis wordt geboden, waar zij hun avoQ. den kunnen doorbrengen. De oificieele opening Bij de officieele opening waren tal vau autoriteiten tegenwoordig. Dr. Fockema Andreae wees er op, dat een gebouw als dit voor een vereeniging als de C.J.M. V. meer is dan een gewoon huis, dat beschutting biedt tegen regen en sneeuw, hitte en koude. Het is een bezit van hoogere waarde. In dit huis zal de vereeniging haar idea* len beter kunnen nastreven dan voorheen* Dr. Fockema Andreae wenschte de veree niging geluk met dit gebouw en besloot met den wensch dat in en door dit gebouw do vereeniging onder de hoede van het N. J. V., door de kracht en de toewijding van het be stuur en dc saamhoorigheid der leden, maar bovenal door den hoogeren zegen, schoons zegenrijke vruchten zal afwerpen. Met dezen wensch verklaarde spr. het ge* bouw voor geopend. Vervolgens heeft de heer Posthumus, voor zitter van de C.J.M.V., dank gebracht aan allen die aan de totstandkoming van hei gebouw medewerking hadden verleend, ter> wijl hij onder dankzegging aan dc bouw commissie voor haar arbeid aan de leden dezer commissie het beheer overdroeg. In het bizonder huldigde de heer Posthu mus nog het werk van den voorzitter der bouwcommissie, wien hij het gouden bonds- insigne van het N.J.V. op de borst speldde. Nadat vervolgens de mondaccordconclub Gruno eenige liederen had ten gehoore ce- bracht, werd nog het woord gevoerd door tal van andere sprekers. Vermelden we nog dat de Commissaris der Koningin voor het gebouw een prach tige electrische klok schonk. JU PljpTabak Taeonia Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1