MAKELAAR Is thans de eindstrijd om Madrid begonnen? Hoofdoijn, Kiesniin. Natuurlijk in VOORBURG' Woningbur. MOOI TUINDORP ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 EERSTE BTAD PAG 9 Buitenland KONING LEOPOLD EET MET DE MIJNWERKERS De redders van La Bouverye fen paleize Naar de Brusselsche corresjK>ndent van de „Msb." bericht heeft koning Leopold gisteren in het paleis te Brussel vier-en-twintig mijnwerkers en ingenieurs ontvangen, die zich bij de reddingswerken van de mijnramp bij La Bouverye bijzonder hebben onderschei den. Na uit de handen van den koning de eereteekens voor hun moedig gedrag te hebben ontvangen, namen zij deel aan een lunch in de Spiegelzaal van het paleis, die schitterde in een zee van licht. Alle tafels waren overvloedig met bloemen bedekt. De zaal bood een heer lijken aanblik. De koning nam plaats tusschcn een op richter en een gewoon mijnwerker. Twee ministers hadden plaats genomen tusschen andere mijnwerkers. Ook enkele hoogwaar digheidsbekleders van het hof waren aan wezig. De koning teekende alle spijskaarten met Zijn naam: Leopold. Na afloop brachten alle genoodigden fetaande een stille hulde aan de nagedach tenis van de slachtoffers van de mijnramp bij La Bouvery. Toen de koning de zaal verliet, na al Zijn gasten nog eens hartelijk de hand te hebben gedrukt, werd hij met een dave rende ovatie door al de aanwezigen uit geleide gedaan. De mijnwerkers hielden daarna een col lecte, om bloemen te koopen, die zij zullen neerleggen op het graf van koningin Astrid in de koninklijke crypte. Een der mijnwerkers, die bij de lunch Ban de overzijde van den koning zat, ver telde als volgt zijn indrukken. „Aanvankelijk, zeide hij, wisten wij niet hoe ons te houden en waar wij ons bevon den. Het was alles zoo geheel ongewoon. Wij voelden ons eerst veel minder op tons gemak dan in de donkerste en gevaar lijkste mijn. Maar de koning is een pracht mensch. Hij begon vriendelijk met ons te praten. Hij heeft het ons dadelijk gemakkelijk gemaakt en dit is mooi van hem. Hij sprak met iedereen. Hij is een koning voor ieder een. Hij spreekt langzaam en duidelijk en 6telde innig belang in ons leven. Hij had voor iedereen aanmoedigende Woorden. Wij allen hadden reeds de groot ste hoogachting voor hem. Thans echter jvereeren wij hem nog meer. Wij zullen thuis wel heel veel te vertel len hebben. Het is de onvergetelijkste ge beurtenis in ons leven en dat geeft ons nieuwen moed. Ik werk nu al veertig jaar in de mijnen. Een dergelijke ontvangst heeft mij diep ontroerd. De koning zeide ook, dat men veel moed moest hebben in het leven en hij had het took over koningin Astrid en toen werd zijn Btem heel droevig. Het was de eerste maal, zeide hij, dat hij na haar dood een ontvangst in het paleis hield en hij wees op het tragische verband tusschen de nagedachtenis van zijn ver ongelukte gemalin en de nagedachtenis van 'de verongelukte mijnwerkers en zeide, dat hij juist in dit verband de aanleiding had gezocht voor zijn eerste ontvangst in het paleis. Wij hebben gevoeld, welk een steun wij Ban den koning hebben en hoezeer hij zijn volk waardeert en begrijpt Wij zullen dit nooit vergeten. Hij heeft met ons gesproken als met vrienden. Wij voelden ons thuis bij hem, na aanvankelijk verlegen te zijn ge- jweest" HET BRITSCHE GEBOORTECIJFER DAALT! De „Daily Herald" wijst op de daling van bet geboortecijfer in Engeland. De geleerden breken zich het hoofd over dit vraagstuk, want zij vreezen, dat de be volking van Groot-Brittannië binnen 100 jaar tot slechts 4 millioen zielen zal zijn terugge- loopen. De oorzaken van deze daling van het ge boortecijfer, aldus wordt verklaard, liggen niet zoo voor de hand als men wel zou den ken, ofschoon economische oorzaken een Voorname rol spelen. Een aantal geleerden heeft thans een com missie gevormd, om het vraagstuk te bestu- Korf Nieuws President Miklas van Oostenrijk hoopt Bieb in December naar Boedapest te begeven voor een tegenbezoek aan rijksbestuurder Hortby. Dit zal de eerste officieele buiten- landsche reis van Miklas zijn. Volgens welingelichte kringen is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat na deze reis Miklas een bezoek aan Rome zou brengen. Het gebied rond Kopjes in den Oranje Vrijstaat wordt bezocht door 'n kikvorschen- laag. Bij honderden liggen de dieren op de velden en wegen. Htm aanwezigheid legt men uit als een voorteeken van hevige re gens. De laatste kikvorschenplaag heeft men vijf jaar geleden beleefd, toen er eveneens hevige regens en stormen op volgden. Naar officieel wordt medegedeeld heeft ile Danziger politiepresident het nummer van gisteren van het te Danzig verschijnen de Poolsche blad „Gazeta Gdanska" in be slag genomen. In verband met het feit, dat de „Gazeta Gdanska" zich den laatsten tijd herhaalde lijk van onware en tendentieuse berichtge ving heeft bediend wijst de politiepresident er op, dat, indien hiermee doorgegaan wordt, tegen het blad scherpere maatregelen zullen worden getroffen. ZELFST. POSITIE Schriftelijke opleiding tot In vaste goederen, hypoth-, assurantiën, door N.V. N. 0. S. - Amsterdam-C. Prinsengracht 668 Telef. 36850 GRATIS PROSPECTUS OP AANVRAAG TAiv.) De Spaansclie burgeroorlog DE MOREN VECHTEN IN DE EERSTE LINIE De hoofdstad is vol vluchtelingen Moorsche infanteristen, die onder steund worden door honderden pantser auto's en tanks, zijn thans in de eerste verdedigingslinies van de hoofdstad met de volksfront-troepen in een gevecht van man tegen man gewikkeld. De voorhoede van de drie groote co lonnes der Zuidelijke armee, waarvan het gros van Getafe, Alcorcon en Cerro de los Angeles verder oprukte, ontketen den gisteren bij het aanbreken van den dag vanuit de voorsteden Carabanchel Alto, Carabanchel Bajo en Villaverde het beslissende offensief tegen het cen trum der stad. Volgens een bericht van volksfront- zijde zouden de roode troepen erin ge slaagd zijn, de slechts kleine nationalis-- tische afdeelingen uit Carabanchel Alto te verdrijven en deze voorstad te herove ren. Tegelijkertijd wordt echter uit Ma drid gemeld, dat de bevolking van ge noemde voorstad, naar het centrum van de hoofdstad vlucht, hetgeen er eerder op schijnt te wijzen, dat de positie van de rooden daar uitermate kritiek is. De Madrileensche correspondent van de United Press zag deze vluchtelingen met hun huisraad, koeien en geiten langs het cortesgebouw trekken. Radio-Sevilla deelde mede, dat vanaf de hoogten van Getafe tot da brug van Toledo het land reeds geheel verlaten is. In Madrid schijnt een grenzenlooze verwarring te heer- schen. Krijgsgevangenen verklaren, dat in de straten van de hoofdstad plotseling civiele gardisten en leden van de fascistische Fa lanx verschenen, die zich meester maakten van tanks en daarmede den strijd aanbon den tegen de extremistische elementen. In de provincie bereidt de Franco-regee ring inmiddels haar entree in Madrid vóór, evenals een nieuwe organisatie ter verzeke ring van de diensten in de hoofdstad. Omtrent de bezetting van Getafe, eenige dagen geleden, wordt nog gemeld, dat de witten daar nog juist op tijd kwamen, om te verhoeden, dat drie duizend personen werden gefusilleerd. Getafe werd door zes duizend man militietroepen verdedigd. Zij boden twee uur weerstand, waarna zij de vlucht namen. Voor den aanval van de nationalisten werd nog een groot aantal verdachten door de volksfronters neergeschoten. De Engelschen te Madrid Uit Londen wordt vernomen, dat de Brit- sche ambassade te Madrid alle schikkingen heeft getroffen, om zoo noodig de honderd Engelschen, die zich nog in Madrid bevin den, in het gezantschapsgebouw onder te brengen en van levensmiddelen te voorzien. Op het dak van het gezantschapsgebouw heeft men de Engelsche kleuren geschil derd. opdat het bij een luchtbombardement gemakkelijk zal kunnen worden herkend. De straten van do hoofdstad zijn nog steeds vol vluchtelingen, deels uit de dor pen uit de omgeving, deels uit Madrid zelf. Velen toch verlaten hun woningen, omdat deze voortdurend onder het vuur van d3 nationalisten liggen. De voornaamste barricades bevinden zich aan de uitgangen van de stad en hebben een minimum-dikte van een meter. Negen gepantserde auto's, gewapend met lichte kanonnen in plaats van machinegeweren, staan bij deze barricades in stelling. Franco's problemen De aanstaande intocht van het gros der nationalistische troepen in Madrid werpt tal van kwesties op, die het militaire com mando eerst heeft willen oplossen. Alvorens de hoofdstad binnen te rukken, heeft Franco een civiele en militaire orga nisatie willen scheppen, welke 't mogelijk zal maken, terstond al diegenen te vervan gen, die functies bekleeden, welke eeniger- lei verantwoordelijkheid met zich meebren gen en die zich genoodzaakt zullen zien de hoofdstad tegelijk met de volksfronttroepen te verlaten. Er moest dus gezorgd worden voor de organisatie van complete technische afdee lingen voor de openbare diensten. Men moet tenslotte een nieuw regime in de plaats stellen van het andere, waarvan men niets wil behouden Deze technische afdee lingen zijn inmiddels gereed. Met het oog op de ravitailleering van Ma drid bevinden zich reeds vrachtauto's vol geladen met levensmiddelen, vooral met brood en gedroogde groenten, vrijwel in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad. Op slot van rekening zal de oorlog na de totale bezetting van Madrid niet als eindigd kunnen worden beschouwd Franco is dus genoodzaakt de veiligheid van de stad te verzekeren en er een uit gangsbasis van te maken voor de komende operaties. Men kan zich eenlg idee vormen van de getroffen minutieuse voorbereidingen, wan neer men rekening houdt met het feit. dat Franco bepaald heeft, dat niemand achter de troepen aan de hoofdstad zal mogen bin nengaan zonder uitdrukkelijke machtiging. De buitenlandsche journalisten, die de operaties gevolgd hebben en die bij het hoofdkwartier behoorlijk zijn geaccredi teerd, zullen Madrid eerst binnen mogen gaan op den door den opperbevelhebber vastgestelden dag en dan alleen nog maar op hetzelfde punt en op denzelfden tijd. Ieder, die deze verordening niet zal na komen, zal beschouwd worden als een spion en als zoodanig worden behandeld. Barcelona beraadslaagt Te Barcelona heeft 's nachts in het gene- raliteitsgebouw een bijeenkomst plaats ge had onder presidium van Companys Deze werd bijgewoond door alle leden van den generaliteitsraad van Catalonië en de vertegenwoordigers van de politieke par tijen en vakbonden, die in den raad ver tegenwoordigd zijn. Het doel van deze bijeenkomst was „de bestudeering van dringende vraagstukken opgeworpen door den oorlog en het revolu tionaire tijdperk, dat thans wordt doorge maakt". Stalin vertoont zich weer Uit Moskou wordt gemeld dat Stalin weer teruggekomen is in verband met de viering van den 19den verjaardag van de bolsjewis tische revolutie, welke met groote feestelijk heden zal worden herdacht. Sinds midden Augustus is Stalin nergens in het openbaar verschenen. Zijn afwezigheid werd toegeschreven aan ziekte. In den tijd dat Stalin zich terugge trokken had, publiceerde de Russische pers twee communiqué's die zoogenaamd van Stalin afkomstig zouden zijn, maar die niet gedateerd waren en geen plaats van her komst vermeldden, zoodat men argwaan begon te koesteren. Gisteren zat Stalin echter aan bij een diner in het Kreml, gegeven ter eere van den premier van Buiten-Mongolië, die in Moskou vertoeft. Ook Molotov en Litwinow zaten aan De toestand in Palestina Boycot der Koninklijke Commissie Het hooge Arabische comité te Jeruzalem heeft besloten de Koninklijke commissie van onderzoek te boycotten. Het heeft 'n manifest tot de Arabische be volking gericht, waarin gezegd wordt, dat aan de commissie geen medewerking moet worden verleend, daar de Britsche regeering geweigerd heeft de joodsche immigratie op te schorten. DU BI EUSE VORDERINGEN 9 FID U CI A-I N G A S S O'S - UTRECHT staat tot Uw dienst zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS (Adv.) Een Britsche recruteeringscampagne De Britsche admiraliteit gaat thans een uitgebreide recruteeringscampagne voeren, teneinde te voorzien in het tekort aan man schappen, voortvloeiende uit de uitbreiding van de vloot Ter ondersteuning van deze campagne zullen lezingen worden gehouden om de kennis omtrent de marine te verbreiden en onder de verschillende klassen der bevol king belangstelling er voor te wekken. Reeds hebben zich 250 gepensionneerde zeeofficieren opgegeven, om lezingen te hou den. Men is vol vertrouwe- ten aanzien van het m mislagen der campagne, welke de e.r- ste is, die op zulk een groote schaal zal wor den gevoerd. PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA: De Corporatieve Staats- gedachte in Nederland zeer heldere en perspectief-rijke beschou wingen over dit veel omstreden begrip. De schrijver heeft in dit geschrift willen nagaan „wat de ervaringen van het ver leden en het heden in ons eigen land ons omtrent de corporatieve staatsge- dachte leert, ten einde op die wijze te komen tot een richtsnoer voor de toe komst". Niemand, die in de huidige politieke problemen belang stelt, mag dit geschrift ongelezen laten. - Verkrijg baar in de Boekhandel. PRIJS 1.25 Van Loghum Slaterus N.V., Arnhem SPAANSCHE REGEERING HEEFT MADRID VERLATEN Volgens een bericht, dat heden ochtend in buitenlandsche diploma tieke kringen te Londen is ontvangen heeft de Spaansche regeering Madrid verlaten en is zij naar Valencia ver trokken. Alleen de commissaris voor oorlog is te Madrid gebleven. ROOSEVELTS FINANCIEEL PROGRAM Zijn terugkeer een zegetocht Roosevelts financieel program Roosevelt Is gistermorgen naar Washington terugekeerd. Zijn herin trede in heit Witte Huis geleek een triomftocht 150.000 menschen ston den opgehoopt in de straten van het station tot het Huis- Aan het gejubel kwam geen einde». De menigte door brak het politiecordon. Roosevelt was zichtbaar onder den in druk van deze ontvangst, waaraan de mocraten zoowel als republikeinen deelnamen. In een eerste persconferentie na de verkiezingen verklaarde hij, dat hij misschien aan de pan-Amerikaansche conferentie te Buenos Aires zou deel nemen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat hij een reis naar de Antillen zal maken. Het financieel-politiek program der fede rale regeering, hetwelk het begrootingsjaar 1937 zal beheerschen, bevat, voor zoover tot nu toe bekend is, de volgende punten: t Vermindering van de gelden, die aan het federaal ministerie van financiën ter be schikking staan. 2. Handhaving van 1 tegenwoordige be lastingsysteem, waarbij echter wijzigingen op onbelangrijke punten niet uitgesloten zijn. 3. Inzonderheid zal de belasting op on verdeelde winsten van particuliere maat schappijen gehandhaafd blijven. 4. Beperking van de door de federale regeering op te nemen credieten. 5. Waarschijnlijk zal de overeenkomst met China over zilveraankoopen door de bondsregeering niet vernieuwd worden. 6. Daarentegen zal vermoedelijk de bin- niexLlandsche politiek inzake zilveraan koop gehandhaafd blijven. 7. Verdere samenwerking met de belang rijke staatsmachten op economisch gebied teneinde tot stabiliseering van de wereld valuta te komen. 8. Handhaving van een stabiliseerings- fonds van twee milliard dol'-ar. De toes te m- mng daartoe moet door het federaal con gres verleend worden. 9. Handhaving van de machtiging van den president, om het goudgehalte van den dollar verder te verminderen. Ook daartoe moet het federale congres zijn toestemming verleenen. 10. Geleidelijke vermindering van de ge weldige goudvoorraden der Vcreenigde Sta ten. Hiertoe moet de Engelsch-Fransch- Amerikaansche valuta-overeenkomst in dienst gesteld worden, daar het in het be lang van een internationale valuta-stabi lisatie is, dat de overvloeaige goud-reserve wordt verlaagd. Een hooge beambte van het federale mi nisterie van financiën kondigde aan, dat het financieel beheer der federatieve rages- ring van nu af op den grondslag van .be taling in contanten" zou gesteld worden. Nog voor het midden van de tweede ambts-periode van Roosevelt, zal met het delgen der reusachtige federale schulden worden begonnen. Van de handhaving van het tegenwoor dige belastingsysteem venvacht men een sterke verhooging der federale Inkomsten welke deze schulddelging zou mogelijk maken, daar volgens de meening der schat kistdeskundigen het nationaal inkomen reeds in dit jaar tot 60 milliard dollar «aJ stijgen en in de eerstvolgende jaren nog verder zal aangroeien. Volgens de schatting der deskundigen zal de opbrengst der Ln het komende be lastingjaar voor het eerst toegepaste belas ting op de onverdeelde winsten van maat schappijen alleen reeds 700 miillioen dollar per jaar bedragen. DE A.S. WEENSCHE CONFERENTIE Restauratic der Habsburgers verwacht De Italiaansch-Oostenrijksch-Hongaarsche besprekingen te Weenen die 9 November be ginnen, beloven zeer belangrijk te worden. Zelfs is het niet onmogelijk, dat zij tot de restauratie van de Oostenrijksche monarchie en de herbewapening van Hongarije zullen leiden. Zonder een uitzonderlijke waarde toe te kennen aan het verblijf van een van de leiders der Oostenrijksche monarchisten, von Wieser te Rome, is het wel zeker, dat men te Rome een verandering van het regime in Oostenrijk, zelfs binnenkort voor mogelijk houdt. De dood van Gömbös, die persoonlijk zeer tegen een terugkeer van de Habsburgers was. zou de besprekingen over de restauratie thans vergemakkelijken. Verder heeft het nadrukkelijk positie kiezen van Mussolini in zijn Milaneesche redevoerin_ voor Hongarije en zijn verzekering van een spoedige doel treffende hulp aan dit land, de meening grond gegeven, dat deze hulp ia den vorm een erkenning van de Hongaarsche be- wapeningseischen zal bestaan. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken C i a n o vertrekt naar Weenen, - hij het bezoek van den Oostenrijkschen staatssecretaris voor buitenlandsche zaken Guido Schmidt zal beantwoorden. Zijn verblijf zal tevens dienen om de op 9 No vember beginnende besprekingen voor te be reiden. Ciano zal zoodra de besprekingen zijn afgeloopen naar Boedapest gaan. Ook Frankrijk krijgt „lucht-infanterie" In het programma van de reorganisatie van de Fransche luchtmacht zijn ook een aantal maatregelen opgenomen tot oprich ting van eenheden „lucht-infanterie". Deze eenheden zullen tot taak hebben om in geval van oorlog met behulp van parachutes achter de linies van den vijand tc landen en in zijn rug te opereeren. Groepen van deze luchtinfanterio zullen gestationeerd worden te Reims en te Algiers. De inwendige organisatie bestaat uit com- pagniën fuseliers en escadrilles transport vliegtuigen. Verder zulen de ministeries van leger, marine en luchtvaart samenwerken oen de luchtmacht zoo spoedig mogelijk te voorzien van de hulpdiensten, welke zij noodig heeft ECONOMIE EN FINANCIEN De nieuwe Staatsleening In herinnering wordt gebracht, dat Dins dagmiddag 10 Nov. a.s. de termijn, birunen welken de nieuwe staatsleening ad f 50 millioen kan worden ingeschreven, zal zijn verst naken. Met het oog hierop verdaent het aanbeveling ürwiien degenen, die voorne mens zijn van de gelegenheid tot inschrij ving gebruik te maken, hun inschrijvimgs biljetten reeds Maandag 9 Nov. inleveren. So rider- en Treuhanderkonto In de week van 2—7 November is door de NVderlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 400.00 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze «posten Mepen van 94938—95323. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tol uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 1.4 millioen. De Sonderkonto-posten, waarvoor koersfixee- rlrnz is verkregen, zijn hieronder begrepen Aan Treuhanderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfd* periode in totaal eer bedrag van ongeveei R.M. 200.000 met de beginusigdien afgere kend. Het hoogst afgerekende volgorde- nummer was 32743. Het totale bedrag van de op het Treu handerkonto Niederlande uitstaande vorde ringen, die aog niet tot uitbetaling zijn ge komen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 6.7 millioen. De Treuhaixdarkontoposten waarvoor koersfixeering Is verkregen, zijn hieronder begrepen. Betalingsverkeer met Spanje Voortaan via Ned. Clearing-Instituut In de Stscrt. van 6 dezer wordt een K. B. bekend gemaakt, waarbij de Spaansche repu bliek wordt aangewezen als vreemde mo gendheid in den zin van art. 4 van de „Wet internationaal betalingsverkeer 1934", zoowel voor wat betreft het grondgebied in Spanje, als dat van de Balearen, de Can arische eilan den, de Spaansche bezittingen en het Spaansch bezit in Marokko. Dit besluit, dat op 7 November 1936 in werking treedt, heeft tengevolge, dat voldoe ning van schulden, wegens of in verband met levering van goederen van oorsprong uit of herkomstig uit Spanje, met ingang van dien dag slechts kan geschieden door storting bij het Ned. Clearing-instituut. Tot dezen maatregel is overgegaan, ten einde te vermijden, dat vrijelijk deviezen blijven afvloeien naar een land, waarvan de regeering sinds geruimen tijd geen deviezen ter beschikking heeft gesteld voor de beta ling van de Nederlandsche exporten. LOTEN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT 1867 87.17 der uitstaande loten aangeboden Naar heit Amsterdamsche -Trustee's Kan toor mededeelt, waren tot en met 31 Oct. JL van de 63.850 nog uitstaande loten reeds 55.658 of 87.17 van het totaal aangeboden, teneinde de eerste uitkeering van 62V1 van het bedrag, waarmede de loten waren uitgeloot, in ontvangst be nemen. Van het voor deze uitkeering beschikbare bedrag ad ƒ1.132.625 is thans reeds ƒ990.310 of 87.43 uitgekeerd Zooals bekend, kunmen de loten nog tot en met 14 Juli 1941 worden aan geboden. HET KOERSVERLOOP TE AMSTERDAM Indexcijfer belangrijk gestegen Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende indexcijfers van koersen mede (basis 1921—1925 1001 1936 L II. IIL IV. V. 37.0 37.6 36.7 37.4 38.6 50.8 1. Nijverheid 2. Bank- en Credietinsl 3 Scheepvaart 4. Andere ondern. Totaal fundsen 1 t.e.m. 4 5. Ind. fondsen 6. Petroleum Totaal fondsen 1 te.m. 6 71.3 75.7 75.3 75.5 76.4 92.1 2.2 2.3 2.1 2.3 2.5 4.5 33.6 36.5 35.7 37.5 36.4 46. 28.5 29.6 28.8 29.7 S0.3 40.7 47.4 50.2 50.7 50.3 49.7 66.2 82.3 89.7 85.1 89.5 94.6 122.5 34.0 35.6 34.9 35.7 36.2 48.4 I. 2 ekwartaal II. 3e kwartaal, III. Juli, IV. Augustus, V. 1—26 Sept., VL 26 September31 October. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.: doos 45 ct Bij Uw Drogist. als huizenbezit niet zooveel omhaal meebracht, zou het toch wel een aangename en voordeeiige belegging zijn, nietwaar? als U huizen koopt bij Algemeen Beheer en ze daar in beheer geeft, hebt U geen risico, geen zorg, geen rompslomp. maar wel-± 7 tot 12 rente na aftrek van alle kosten, juist nu hebben wij zeer voordeeiige aan biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan v. Meerdervoort 239 Telefoon 333278. WENDT bff het ZOEKEN NAAR EEN W0NIN0 TOT ONZE KANTOREN! te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam! Mathenesserweg 27a, Telet 30388 te Delft: Oude Delft 243, Telefoon 818 *e Lelden: Stationsweg 18, Telefoon 2273 Het Makelaarskantoor en Wonlngtrarean „HOLLAND-INDIE" Steenbofstraat 77, SOEST. Telefoon 088 verschaft U alle Inlichtingen omtrent vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDUINEN en SOESTERBERO Vraagt gratia en franco geUL Woninggids de ideale randgemeente der Residentie I KosteJooze Bemiddeling! WONINGBUREAU „VRONESTEYN* Park Vronesteyn 61, Px. Marlannelaan 878 Voor VESTIGING te UTRECHT: RAÜTEISENLAAN 63 Telefoon 17058 KOOP en VERKOOP HUUR en VERHUUR UITVOERIGE INLICHTINGEN GRATIS AMERIKAANSCHE PETROLEUM-MXJEN Extra-dividenden De Standard Oil of Indiana keert eeö regelmatig kwartaalsddvidend uiit van $0.25, alsmede een extra dividend van 1. Over het voorafgaande kwartaal werd behalve het regelmatige kwartaaLsddvidend een extra dividend van 0.25 uitgekeerd. De Standard OM Company of New Jersey kondigt een halfjaarlijksch dividend aan van $0.50, alsmed eeen extra dividend vao $0.75. Over he tvoorafgaande half jaar werd $0.50 uitgekeerd plus $0.25 extra. KOPERRESTRICTIE OPNIEUW VERLAAGD Prijs bereikt nieuw hoogterecord De koperproducenten, aangesloten bij het restrictieechema buiten de V. S. hebben gis ter andermaal besloten, de koperproductie uit te breiden. De productie zal van nu af aan 105 van de basisquota bedragen. Door deze vermindering van het restrictie percentage is de productie opgevoerd tot iets boven de productie van 1934. De laatste we ken is de koperprijs te Londen aanhoudend gestegen. Uit de vermindering van het restrictie- percentage blijkt, dat men een ongemotiveer de prijsstijging tracht tegen te gaan. door telkens wanneer de prijs stijgt, de productie te verhoogen. De prijs van het metaal te Londen is gistermorgen iets ingezakt, na aanvanikelijk een nieuw record van 4413/6 bereikt te hebben. Een redelijke prijs wordt £40 geacht AMERICAN STEEL FOUNDRIES Achterstallig dividend wordt geheel uitbetaald De American Stee! Foundries keert $1 dividend uit op de gewone aandoelen, het» goen de eerste uitkeering is 6Üida 30 Sep tember 1931. Over het derde kwartaal bedroeg de netto winst $1.277.000 (v. J. verlies 8 41.000). Bovendien wordt het achterstallige divi dend op de pref. aand. ad 17.50 geheel betaald. Verder wordt ook het regelmatig dividend van $1.75 op de pref. aand. uit gekeerd. PHILLIPS PETROLEUM Kwartaalsdividend verhoogd De Phillips Petroleum boekte over het 3e kwartaal een netto winst van $5.499.000 tegen $4.830.000 in hetzelfde kwartaal van 1935. Over de eerste 9 maanden van 1936 bedraagt de netto winst 12^ millioen (v. J. $9.7 millioen). In verband met deze gunstige winstcijfers keert de Phillips Petroleum een dividend uit van $1. Over de vorige kwartalen van 1936 werd steeds een kwartaalsdividend van $0.25 gedeclareerd plus oen extra divi dend van $0.25, In totaal dus $0.50 per kwartaal,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2