vov STADSNIEUWS RIJKSPENSIOENVERZEKERING VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 MORGEN COLLECTE! Voor de Leidsche feestelijkheden Op verzoek van den voorganger der Israe li et isrlie gemeente, zal in verband met het feit dat de Joodsche stadgenooten morgen een feestdag vieren, voor hen de collecte voor de feestviering ter gelegenheid van het huwelijk van.de Prinses op een nader te frepalcn dag van de volgende weck worden gehouden. De collecte gaat dus morgen wel door, behalve dan voor de Joodsche burgers, en we wekken gaarne nog eens orizo stadgenooten op om met milde hand to geven, opdat Leiden met haar feestvie ring op waardige wijze voor den dag kan komen. Voor de nationale zaak, die hiermede gediend wordt, zal toch wel iedereen een kleinere op grootere gave willen missen. Zendingssamenkomst in de Marekerk In de goed bezette Marekerk werd gister avond een gebedsürc voor de zending ge houden. die o.m. werd bijgewoond door ds Joh. Rauws, Zendingsdirector te Oegstgecst. In deze samenkomst voerden ds. D. Kuil man, Herv. pred. alhier en ds. Fokkema rector aan de Zendingsschool tc Oegstgcest, het woord. Ds. Kuilman, die als eerste spreker liet woord voerde, las bij de opening Efeze 3S21, waarna hij aan de hand van het tekstgedeelte uit Lukas 12: ,Een iegelijk wicn veel gegeven is, van dien zal veel geëischt worden", een oogenblik stil stond bij de zending en bij den nood van die zending. Dat deze nood wel bijzonder groot is blijkt wel heel duidelijk uit het feit, dat allen, die aan en in het zendingswerk ar beiden, vijftig procent in hun salaris ge kort werden. Meer nog dan voorheen, zul len wij, gezien dit feit en indachtig aan do zendingsroeping getrouw blijven aan de zendingsboodschap en onze belangstelling cn gaven geven aan dit werk. Wij dienen niet te vergeten, dat ons onnoemelijk veel, ook op het terrein der zending, is geschon ken. Dit stelt ons den eisch, dat wij ook veel zullen geven. Beseffen wij goed, dat wij door het geloof Christus en al Zijne wel daden deelachtig zijn, dan krijgt God alles van ons. Niets willen wij dan meer voor onszelf houden; dan willen wij Hem alles geven en bereid zijn ook onze gaven en krachten te stellen in den arbeid der zending. Na tusschenzang van Ps. 777 voerde ds. Fokkema het woord. Spr., die allereerst eveneens een oogen blik bij den noodtoestand der zending stil stond, zcide, dat alles wel zal gaan als eerst ons hart maar géwonnen is voor Christus. Wij dienen te leven uit het geloof en el kander te bemoedigen. Zendingsmenschen, aldus spr., zijn menschen, die in de wereld niet. vaslloopen, zij zijn menschen, die een uitzicht cn een toekomst voor zich hebben. Dat geeft hen dan ook blijdschap cn vreug de. Naar Zijne beloften verwachten zij nieuwe hemelen en een nieuwe aarde. Met M i j moedigheid durven zij te hopen op het geen zij van Hem zullen ontvangen. In dit verband wees spr. er op, dat ook de heide nen mede-erfgenamen Christi zullen zijn. Christus is hier alles en in allen. Meer dan de ordening van het maatschappelijk leven is de nieuwe afteekening der dingen door Christus ons getoond. Meer dan elke beweging, die ons bezielen kan, is het vuur des Heiligen Geestes.' Dit heilig vuur zal ook in ons hart dienen te branden zal het goed met ons zijn. Dicht bij den Heiland zullen wij moeten staan, want dan zijn wij met Hem overwinnaars. Indachtig aan het: „Christus is alles en in allen" zullen wij krachtig blijven ar beiden, ook in dezen ianarchistischen tijd en bij ledige zendingskassen. Wij zullen voorwaarts zien en leven uit de nieuwe orde, waarin Christus alles is. Het ziet er treurig uit en onze kracht is klein, maar zien wij op Christus, dan wordt alles anders en worden wij gesterkt in den geest. Ds. Fokkema eindigde zijn toespraak met er op te wijzen, dat wij in alle om standigheden op Jezus hebben te zien, Die liet eens wel zal maken. Chr. Besturenbond Bespreking aankoop eigen gebouw De Leidsche Chr. Besturenbond kwam gisteravond in het gebouw „Nathanael" in ledenvergadering bijeen. Zeer vele leden van onderscheidene organisaties woonden deze samenkomst, waarin een beslissing werd genomen over een een eigen gebouw cn de bespreking van de November-pro paganda plaats had, bij. De voorzitter, de heer A. J. Schoneveld, opende op gebruikelijke wijze, waarna en kele mededeelingen werden gedaan, w.o. een aanbieding van de Gem. Commissie van Ontwikkeling en Ontspanning om het ge meentelijk sportveld kosteloos ter beschik king te stellen aan den C.B.B. voor de werkloozen. Een z.g.n. Sportcommissie zal voor dit doel in het leven worden geroe pen. Na een uitvoerige bespreking is een voor stel in beginsel aangenomen om het be- bestuur op te dragen een voorstel uit te werken, dat er toe leiden zal om een eigen gebouw aan te koopen. Nadat de November-propaganda was be sproken, werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld over het winterprogranima, waar na een rondvraag deze geanimeerde verga dering besloot. NOG WAT TEGOED Op verzoek van den Officier van Justitie zijn door de politie aangehouden de 24- jarige P. Y. F. en H. S. V. alhier, die nog twee maanden gevangenisstraf moesten on dergaan, I -1 u.-ji I ZEVENDE LUSTRUM DER AFDEELING LEIDEN Rede Prof. Dr. G. J. Sizoo De afdeeling Leiden van de Societas Stu- diosorum Reformatorum__herdacht gisteren cn vandaag haar zevende lustrum. Dit lus trum is voor écn groot gedeelte in den in- tieimen kring van Iédeh en oüd-leden ge vierd, waaiibij alleen vermelding verdient, dat tijdens de huishoudelijke \ergadering, die gisteren is gehouden, de 'aanbieding plaats vond van eén niéuw vaandel aah de afdeeling. Hedenmiddag werd in 'liet Groot auditorium van do Leidsche Universi teit een openbare bijeenkomst' gehóuden, bijgewoond door', vertegenwoordigers van Curatoren en van de Senaati der L. U., alsmede door deptitaties' van i verschillende studentenveréeni^ingën. In deze vergadering hield, Prof. Dr.; G. J. Sizoo, hoogleeraar aan de Vrije Uni- versitèit te Amsterdam, eèn rede bv'er het onderwerp: Fragmenten uit de ge schiedenis der betrekkingen tusschen •natuurwetenschap en religie. De geschiedenis der natuurwetenschap, aldus spr.; is door de eeuwen heen ver vlochten geweest met die der religie. Reeds bij het begin van de geschiedenis teekenen zich' de hoofdlijnen van die vervlechting af. In de conceptie der Grieksche atomistiek wordt alle gebeuren herleid tot de doellöoze beweging der qualiteitslooze atomen, volgend de blinde noodzakelijkheid der wetten van druk en stoot. Zij vindt in de materie het kernprincipe van haar natuurverklaring, heeft de tendens de idee van het goddelijke tc elimineeren en wordt tot het voertuig van een practisch aheïsme. De, Aristoteliaansche conceptie daarentegen culmineert in de idee van God. als de onbewogen beweeg grond van het zijnde, het hoogtepunt van de hiërarchische wereldorde, het ideaal der perfectie. In de middeleeuwen werd het christelijk denken over de natuur sterk beïnvloed door de conceptie van Aristoteles. In zijn ver- we rping van de pluraliteit en van de on eindigheid der wereld, in zijn dualisme tus schen het „hemelsclve" en het „aardsche". in zijn theologie,- in zijn wereldbeeld meen de men mogelijkheden van aansluiting te zien. Toch is er een radicale tegenstelling tusschen den onbewogen, slechts zicli zelf kennenden god van Aristoteles,- en den wer kenden, Zichzelf openbarenden God der Schriften. Deze tegenstelling staat op den achtergrond van den strijd, dien do christe lijke denkers hebben gevoerd tegen de astro logie, die in het Aristotelisch systeem wijs- geerig was gerechtvaardigd. Als de kerk nauwe aansluiting zoekt bij Aristoteles, zijn zonen dier kerk reeds bezig de basis van diens systeem wijsgeerig te ondermijnen. Copernicus verwerpt het geocentrisch wereldbeeld, Galilei constateert (Je phy- (sische gelijksoortigheid van „hemel se he" en „aardsche" lichamen, Stevin en Galilei leggen de grondslag van de cinematics der aardsche lichamen, Kep ler doet hetzelfde voor de hemelsche. Op al deze punten wordt Aristoteles weerlegd. Deze overgangsperiode vindt haar afsluiting in Newton's „Philoso- phiaè Naturalis Principia Mathematica" Dit werk vat de resultaten van den strijd tusschen de waarnemende en me tende natuurwetenschap tegen de Aris toteliaansche speculaties samen in een machtigen greep. De twee tendenzen, die de geschiedenis der betrekkingen tusschen natuurweten schap en religie beheerschen en die reeds in het Grieksche denken waren te onder kennen, treden nu ook na de middeleeuwen naar voren. Het knooppunt van die ten denzen ligt in Newton's systeem. Newton toont de natuurwetenschap hoe zij door analyse der verschijnselen kan komen tot de wetten en krachten der natuur. Een grootsche ontwikkeling der natuurweten schap volgt, die een overstelpende verrij king van het menschelijk kennen omtrent de verschijnselen en hun relaties mede brengt Voor velen, voor Newton zelf aller eerst, getuigt de rijkdom der natuurlijke verschijnselen, de orde, de eenheid; de sa menhang daarin, van de wijsheid en majes teit van den Schepper. De vele astro-, phy- sica- en bio-theologicn der achttiende eeuw zochten in de nieuw verworven kennis om trent de levenlooze en levende natuur over- tuigingsgronden voor Gods wijsheid, zelfs bewijsgronden voor Zijn bestaan. Daartegenover komt echter de richting op die de Newtoniaansche physica gaat verab- soluteeren tot een mechanisch wereldbeeld. In dit wereldbeeld, door Laplace het mee§t consequent geformuleerd, herleeft de an tieke idee der innerlijke natuurnoodwendig heid op de basis der Newtoniaansche krachtenleer. De atomistiek was reeds aan bet einde der middeleeuwen weer naar voren geko men. Boyle vooral verdedigt haar, althans voor zoover zij slechts onderstelling is om trent de structuur der materie; tegen de atheïstische consequenties keert hij zich heftig. Eerst in de negentiende eeuw wordt zij tot wetenschappelijk vruchtbare hypo these. Dan wordt zij echter voor velen des te meer tot basis ecner mechanisch-materia- listische levensbeschouwing. Van deze we reldbeschouwing uit worden dan. in onge gronde overschatting van het natuurweten schappelijk denken en met brutale extra-po- latie van experimenteele gegevens, hevige aanvallen gericht tegen de waarheden vaD het Christelijk geloof. Bij het voortschrijdend onderzoek keert zich echter de atomistiek, nu als weten schappelijke hypothese gebonden aan de uitkomsten van het experiment, tegen haar eigen origine. De moderne physica moet de idee van de volkomen begrijpelijkheid, ob- jectiveeibaarheid en voorstelbaarheid van het natuurgebeuren laten varen. De zelfcri- tiek der natuur'wetenschap, op tal van pun ten door de resultaten van het onderzoek afgedwongen, heeft de overschatting van het natuurwetenschappelijk denken gestuit. Dit leidt weer tot een kentering in de be trekking tussuchen natuurwetenschap en religie, waarvan in de recente literatuur tal van aanwijzingen zijn te vinden. Voor hoop op een permanente vrede tusschen natuurwetenschap en religie biedt echter ook de huidig© situatio 3 nCt. Nieuwe StaatsleeniF Wij bezorgên, zonder eenige kosten, Uw inschrijving op de Nieuwe Staatsleening k 953/4 VRAAGT PROSPECTUS! N.V. Het Amsterdamsche Effectenkantoor, DEN HAAG TELEFOON 111743 (Adv.) geen grond. Zulk een hoop koestart ook het Christelijk geloof niet. Het ziet dej geschiedenis der betrekking tussclïen natuurwetenschap en religie ,als deeL van. de geschiedenis van het ^ensche- lijk geslacht, dat zich reeds in> zijn 1 suinivadcr Adam heeft gekeerd tégen God, in zondige Zuélit tot zelfhaudha- ving. Vervallen van Gods gemeenschap, zoekt de. mensch zijn vastheid waar hij die meent te kunnen ;vin'denj in eigen denken;of in zelfgenoegzame .causali-, telt, in stof en kracht of ook in een zelfontworpen godsidee. Wie bij het licht van Gods Woord zoo de geschiede- nis der rnqnschheid ziet, verwacht in die geschiedenis geen eeuwige vrede tusschen natuurwetenschap en religie. In die houding ligt wanhoop noch scepti cisme. Want de zekerheid, dat het probleem „Natuur en God" zijn oplossing heeft, zoekt het geloof niet in de geschiedenis, maar be zit liet in Jezus Christus. Na deze rede recipieerde het bestuur der afdeeling in Eigen Huis. Rembrandtstraat 23. Op deze receptie liopcn vrij: morgen na der terug .te komen. Nieuwste modellen 1937 Uit voorraad leverbaar. DEN HAAG: Colambusstraat 2, hoek Suezkade. HAARLEM Schoterweg 1 Telefoon 16659 (Adv.) Teraardebestelling A. Gouvee Gistermiddag had op de begraafplaats Rliynhof onder zeer groote- belangstelling dé teraardebestelling plaats, van het stoffelijk, overschot van den heer A. Couvee. Onder de velen, die van hun belangstel ling blijk gaven, noemen we o.m. den bur gemeester van Leiden, Mr. A.- v. d, Sande Bakhuyzen. den gemeente-secretaris Mr Dr C. E. van Strijen. Mr P. J. Idenburg, secre taris van het college van Curatoren der Leidsche Universiteit, Ds Rutgers en J. Vee- nendaal, als voorz. en secr. van de Chr. Kweekschool, Drs. H. Schilp, directeur de zer Kweekschool, de heeren J. P. Mulder en H. Filippo W.F.zn., als voorz. en secr^ der Gemeentecommissic van de Ned Herv. Kerk, den heer de Reede namens het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, den heer Wilbrink namens de Wijkver. Le vendaal", den heer A. L. L. Gathier als ver tegenwoordiger van de Plaatselijke School commissie, den heer Woldringh v. d. Hoop, burgemeester van Katwijk, Dr Bosselaar, rector van het Sted. Gymnasium, Dr. H. Maas. directeur van het Acad. Ziekenhuis,, den heer A. F. Gooszen, gep. vice-admiraal, voorzitter van de Districtscommissie van het Fonds voor Oud-militairen, den heer H. Ilarmsen, secr. van de Districtscommissie van het Fonds tot Aanmoediging en Onder steuning van den Gevvapendcn Dienst in de Nederlanden, do heeren L. Verkoren, J. Christiaanse en Mr A. F. Visser v. IJzen- doorn. resp. directeur, adjunct-directeur en commissaris der Distilleerderij de Fransche Kroon, Mr. P. J. Pijnacker Hordijk en F. Sobels, voorz. en secr. der Leidsche Mij. van Weldadigheid. Jhr. RoëlI, namens de Leid sche Spaarbank, de heer J. F. X. Sanders Krantz, Jhr. Roëll en H. Goudsmit, commis sarissen, cn M. Th. J. Mulder, directeur der Leidsche Broodfabriek, den heer Heringa, voorz. der Rotary Club, Mr. H. B. Vos en C. Schudel namens de Sociëteit ^Amicitia", H. W. Bosch, directeur der Nuts-Spaaitbank te Den Haag, tal van zusters van het Diaco- nessenhuis en vele anderen. In den stoet kwamen o.m. behalve de fa milieleden nog mee Ds Punselie, bestuurs leden en de directrice van het Diaconessen- huis, Zuster Louise v. d. Brink. Een rijtuig met bloemstukken volgde de baar. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, trad Ds Punselie naar vo ren, die mededeelde, dat het de wensch van den overledene was, dat aan de groeve niet gesproken zou worden, welken wensch spr. uitdrukkelijk verzocht te 'eerbiedigen. Voorts was het de wensch van den over ledene, dat slechts gelezen zou worden Psalm 42. Ds Punselie deed zulks en daarna zong een zusterlcoor deze psalm, waarna Ds Pun selie besloot met het bidden van het Onze Vader. Namens de familie dankte een broer van den overledene. Mr. N. C. Couvée, voor de groote belangstelling tijdens de ziekte en hier bij het graf den overledene bewezen. Dankbaar stemt het ons, aldus spr., dat hier niet de dood het laatste woord heeft, maar Hij die gezegd heeft de Opstanding en het Leven te zijn. INBRAAK ZONDER SUCCES In den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor van de firma Wernink, aan den Morsclnveg. Men is binnengekomen door een tuimelraam, heeft twee kantoorlo kalen doorsnuffeld, maar er wordt niets vermist. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN S J M SleratTukker z OVERLEDEN: M G v Keulen—Brons dr, 18 J. H F T> funer. m 70 J. ONDERTROUWD: O de Bock 25 J. cn J Wes- scl 21 j. - - - - Nomateg krijgt een eigen gebouw Een nieuw centrum van Jeugdwerk De Christelijke Jeugdvereeniging „No mateg", die reeds negen jaar met groo te activiteit onder de jeugd werkzaam is, heeft (beslag weten te leggen op de voormalige kliniek van Prof. Gorter in de Boerhaavestraat. Na een grondige verbouwing zal Nomateg hier de beschikking krijgen over een ruim Vereenigingsgebouw van waaruit, meer nog dan voorheen het geval was, 'het jeugdwerk krachtig zal worden aangevat. Nomateg, die reeds lang in deze omgeving een geschikt gebouw zocht en hier reeds jaren een bouwfonds voor gevormd had. ziet hierdoor een lang gekoesterde wensch in vervulling gaan. Voor de Ned. Herv. Gemeente cn dan wel in het bijzonder voor de wijken 2 en 7, beteekent de opening van dit jeugd huis in de^e volkrijke buurt, ook een groote stap vooruit. Had men tot op heden in deze wijken nog geen vast centrum van waaruit hét jeugd- en wijk wérk kori worden aangevat, dank zij deze aankoop zal hierin binnenkort zijn voorzien. Besloten is reeds, dat do wijkpredi- kanten, Dr J. C. S. Locher en Dr W. Th. Boisse.vain, in dit nieuwe gebouw hun catechisaties zullen houden. Voorts zal Nomateg hier krachtig het jeugdwerk ter hand nemen; nieuwe afdee- lingen zullen naast de bestaande worden gevormd. Ook ligt het in de bedoeling de gelegenheid open te stellen tot het huren van zalen. De jeugdvereeniging „Nomateg", die thans nog gehuisvest is in haar gebouw aan den Middelweg, hoopt eind Februari of be gin Maart het nieuwe gebouw te betrekken. De werkloosheid van 5 November 1936 van de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 13, bp- hangers 35, tbetonvlechters 24, betonwerkers 72, fundeeringwerkers 2, glazenmakers 1. glazenwasscliers 10, granietwerkers 17, grondwerkers 87, heiers 1, metselaars 170, opperlieden 125, schilders 203, sloopers 10. straatmakers 10, hulp-straatmakers 15, stu- cadoors, witters 87, timmerlieden 317. uit voerders 5, voegers 22, ongesch. bouwarb. 12. Tptaal 122S. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompensor teerders 14, vellenblooters 6, steenfabr.arb 141, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fabr. arb. 58. Totaal 241 Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 96, reizeigers, colp. 50, winkelbedienden 39, eta leurs 2, 2, incasseerders 11, musici S, onder wijzers 9, overheidspersoneel 11, verplegers 4. Totaal 230. Hotel-café-pers.: huispersoneel 11, kellners 4;5, koks 8. Totaal 64. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbe werkers 85, kistenmakers 7, kuipers 9, lijs- tènmakers 4, mandenmakers 2, meubelma kers 33, meubelstoffeerders 16, politoerders 2|; ongesch. arbei'dera 33. Totaal 194 Kleermakers: kleermakers 53, kappers 6, schoenmakers e.d. 15; Totaal 74. Land- en turn arb.: bloemisten 37, landar beiders 27. tuinlieden 35. warmocziers 13, ongesch. landarb. 9. Totaal 121. Metaalbewerkers: bankwerkers 125, Iblik- bewerkers 31, burgersmeden 43, crasseurs 1, electriciens 50, gasfitters 15, gereedschap- makers 4, instrumentmakers 9, isoleerders 8, kernmakers 3, kettingsmeden 35. klinkers 15, koperslagers 2, lab. bedienden 3, lasschers 8, loodgieters 63, machinisten 27, metaalboor ders S, metaaldraaiers 9, metaalschavers 1, metaalslijpers 1, rnetaalzagers 1, monteurs 21, pianostemmers 2, polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 75, scheepsschilders 3, schèepstimmerl. 10, stokers 23, tegenhouders 18, verw. monteurs 18, voorslaanders 9, voor, warmers 6, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 9, wagenmakers 5, ijzenverkers 57, zandspuf ters 5, zandvomiers 4, ongesch. arbeiders 45. Totaal 719. Sigarenmakers: sigarenmakers S, sig. sor teerders 2, sig. strippers 1. Totaal 11. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, i genieurs 2, technikers S. teekenaars, opz. 14, werkmeesters 17. Totaal 48. Textielarbeiders: hekelaars 14, katoen drukkers 28, kluwers e.a. 8, luikers IS, plaat snijders e.a. 24, schrobbelaars 1, spinners 55. spoolers 5. staaldraaddraaiers 3, sterkers 2, strijkers 11, wevers 90. wolbewerkers 37, on gesch. textielarb. 50. Totaal 355. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 142. exp. knechten 22, koetsiers 16, loopknechten 4S, schippers 103, magazijn knechten 63, spoor- en Irampers. 18, wakers 7, transportarbeiders 74, losse arbeiders 503, totaal 1001. Typografen: boekbinders 26, boekdrukkers 19, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letter zetters 26, steendrukkers 3, totaal 80- Voedingsmiddelenaito.: bakkers 78, mole naars 1, ovgnisten 5, slagers 56, suikerwer kers 22, wijnkoopersknechten 11, zuivelbe- reiders 4, ongesch. fabr. arb. 51. Totaal 228. Vrouwen: apothekersass. 2, kapsters (leer ling) 3, naaisters 15, boekbindsters 1, maas- térs 1, kooksters 1, winkeljuffr. 17, serveer sters 1, strijksters 1, linnenjuffr. 3, bakers 1, kantoorbedienden 46, verpleegsters 7, teekenaressen 1, bedrijfsleidsters 1, onder wijzeressen 4, huisel. diensten 158, kinder- jpffr. 4, fabr. arbeidsters 16. Totaal 283. Algemeen totaal 4S77; 7 Nov. 1935 4296; 8 Nov. 1934 3761. Ben. 36 ged. werkloozen Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst De afd. Leiden van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publ. Dienst, kwam onder leiding van den heer Veerman in het Ge bouw Patrimonium bijeen. Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan, wijdde de heer Veerman eenige woorden van weemoedige herinnering aan het bondslid, den heer G. Nagtegaal, die j.l. Zondag met zijn echtgenoote, tengevolge van een auto-ongeval te Oegstgeest het le ven liet Deze woorden, welke diepe indruk op de aanwezigen maakten, werden staande aangehoord. Hierna werd tot afhandeling der agenda overgegaan. Na een breede uiteenzetting door den Voorzitter, konden de aanwezigen zich ver eenigen met het standpunt door de verte genwoordigers der afdeeling ingenomen met betrekking tot de salarisvoorstellen voor het Leidsch gemeentepersoneel, welke in de Commissie voor G. O. aan de orde waren ge weest. Nadat nog verschillende zaken van onder geschikt belang waren besproken, werd de Vergadering met dankgebed gesloten. RAAD VAN ARBEID met TERUGBETALING VAN PREMIEN bij vroeger overlijden is een algemeen begeerde Gereformeerde mannenvereen. Feestelijke vergadering Met de vrouwen der leden cn een aantal genoodigden cn introducés als gewaardeer de gasten heeft gisteravond de Gereformeer de Mannenvereen. in gebouw „Prediker" haar achtste jaarvergadering gehouden on der leiding van den voorzitter, Dr. J. G. v. Es, die haar op de gebruikelijke wijze open de. waarna de verschillende functionarissen hun verslagen uitbrachten, de heer M. P. v. Hooidonk over de lotgevallen der vereeni ging, de heer Nijboer over den stand van de kas en de heer C. .Th. Brcebaart over de bibliotheek. De vereeniging telt thans 70 leden, die editor niet allen eVen trouw zijn in het vergaderingbezpek, waarover zij een zachtzinnige reprimande kregen, die in den loop van den avond nog wel eens eenige malen is herhaald. Het voornaamste agendapunt' voor do zen avondwas een referaat van den heer Pierhagen over ^Het geloof', waar in spr. wees op de groote vastheid en beslistheid die door de Catechismus aan het ware geloof worden toegekend. Het is niet maar een zeker vermoeden, een vaag weten, een weifelend vertrouwen, maar een zeker en vast weten, dat waar is alles wat God geopenbaard heeft in Zijn Woord, een vast vertrouwen, dat God mijn zonden vergeven Jieeft. Gelooven wil eigenlijk zeggen: „God be trouwbaar verklaren", Hem erkennen als de Waarheid. Daarom moet ook het geloof, dat we van Hem ontvangen, dat karakteristieke vaste en zekere bezitten. Calvijn legt steeds op de persoonlijke heilszekerheid zoo sterke nadruk, dat hij meer dan eens verklaart, dat men zonder haar geen edit geloovige is. Wat hebben wij, leden van het lidiaam van Christus, in dezen tijd ons diep te veroot moedigen voor de schuld, die wij in dit op zicht hebben voor God. Er is zeker onder scheid in het geloof. De Bijbel spreekt van kleingeloovigen en zwakgeloovigen en ook van grooten in het geloof. Maar vinden we in den Bijbel wel ooit geteekeml kinderen Gods, die zoo ongeveer hun heele leven rnaar niet wisten of Nieuw Testamen- ■tisch uitgedrukt Jezus in hen woonde of niet? Het is zeer iioodig, dat we ons bewust zijn van de groote zonde tegen God bij hel steeds leven in een dergelijke twijfel. Zoo gelooven we God niet op Zijn Woord. Laat het toch doorklinken tot diep in onze zielen- wat God bij onzen Doop tot ons gesproken heeft. Wij mogen ons op Zijn Woord ver laten. Angstvallig wordt soms eigen inner lijk leven nagegaan. Men wil dikwijls uit de kenmerken afleiden, dat er toch wel echt leven is. Maar het geloof is niet een stelsel van redencering. Het geloof is spon taan. We mogen onze zaligheid niet gronden op wat we in onszelf bevinden. We moeten onze zaligheid buiten onszelf in Jezus Chris tus zoeken. Hij is de Weg, de Waarheid en het Leven. Wie roemt, die roeme in den Heere. Als het geloof gegrondvest is op Gods .beloften, dan kan eerst het rechte zelf- ondérzoek, dé rechte zelfbeproeving en zelf- keuring (beginnen, die ook ongetwijfeld noodzakelijk is. Altijd weer opnieuw moeten we ons stellen voor 's Heeren heilige Ver- bondswet en zonder eenige aarzeling moeten we die niet over ons laten richten. Deze zelf beproeving is het die de Bijbel ons telkens weer beveelt. Zulk een zelfbeproeving zal 't leven der godzaligheid doen bloeien. Er volgde op dit interessante, uitnemend gedocumenteerde betoog een korte bespre king. De avond werd voorts afgewisseld met eenige voordrachten, met muziek aan piano en orgel en met een drietal improvisaties. De heer Meyer bracht de groeten en geluu- wenschen van de Vereeniging van Leider dorp over. De heer De Graaf dankte namen? de leden het bestuur voor zijn goede zorgen en in 't (bijzonder den voorzitter voor zijn altijd even prettige leiding. Ds. H. A. Wier- siriga, die evenals Ds. W. Bouwman een gedeelte van den avond bijwoonde, sprak een slotwoord. Hij noemde de mannenveree niging een organisatie, waar in 't bijzonder beoefend wordt de gemeenschap der heili gen en sprak den wensch uit, dat bij al het aangename en leerzame op de vergaderin gen, de onderstroom van de gemeenschap der heiligen steeds gevoeld zal worden. En waarom worden niet vaker de vrouwen tot de vergaderingen uitgenoodigd? Moeten in de gemeente van Christus de mannen en de vrouwen afzonderlijk vergaderen? De Chris telijke Kerk, aldus spr. tenslotte, is altijd een feest, omdat daar do gemeenschap ge vierd wordt. En die gemeenschap hebben wij om des lieven Zaligmakers wil. Nadat gezongen was: Halleluja, eeuwig dank en eere, sloot Ds. Wiersinga dezen weer bijzonder goed geslaagden avond met dank gebed. Mag ik van u nummer Nieuwe telefoonaansluitingen 3868 Woningbouwvereen. „De Eendracht", Magd. Moonslraat 47 3875 Trianon theater, Breestraat 31 1801 L. Tigchelaar, Utr. Ie klas der T.T.. Lindelaan 11, Leiderdorp 3862 Mevr. de Wed. M. C. Deurloo Visbachj Nieuwe Rijn 10 3877 C. J. de Weerd, Louise de Coligny- laan 12, Oegstgeest 3876 F. G. Rosier, Kamerlingh Onnesl. 53 3874 A. Reijngoud, Timmerman en aann., Jacob Catslaan 69 3879 N.V. Simon de Wit, Donkersteeg 11 3878 Mr. C. J. Woudstra, adv. en proc.. Terweewog 108, Oegstgeest 3884 Mevr. de Wed. R. Hogewoning, Nieu we Rijn 3 3888 Kiem Lioe Liem, Julianalaan 20, Oegstgeest 3882 J. W. Jansen Schoonhoven, alg. boek handel, leesbibl., kantoorart. Turfm. 2 3892 A. W. Timmermans, luchtbescher mingsapparaten, Wilhelminapark 36, H. Th. Perquin, de Ridderstraat 5 Ned. Vereen, voor Huisvrouwen, secr. Mevr. S. Koert—Bouma, Emmalaan 28, Oegstgeest 3891 Mevr. de Wed. Prof. C. E. Zeeman- de Bruyn, Emmalaan 24, Oegstgeest J. J. Wissenburgh, Waldeck Pyrmont- laan 22, Oegstgeest 3900 H. J. van Oortmersscn, Chef Mtr. T.T., Morschkade 19a Directiekeet P. G. de Jong. Fruinlaan (Directiekeet Gymnasium) 3887 Rath en Doodeheefver, behangsel- papierfabriek, Hooigracht 36 P. J. J. C. Zaalberg, Kloksteeg 8a D. van Eysinga. Papengracht 22 Egberts bloemenmagazijn, Kempe-, nacrstraat 67, Oegstgeest RADIO- DISTRIBUTIE VRIJDAG 6 NOVEMBER Programma 3: 8.OS Parijs R: 0.05 Keulen; 10.10 Deutschl-sender; 11.20 R. Danmark; 12.03 I'arUs R: 13.05 Brussel VI.: 11.25 Diversen: pl.m 14.55 Parijs R; 15.20 inden Programma 4: 8 Brussel VI: 9.2n Diversen; 10.35 Londen R: 16.20 Droitwlch; 18.20 Diversen 18.15 Droitwlch; 19 50 Londen R; 20.20 Drolt-w; 21.20 Gram.-muz GRD; pl.m 22.50 Droitwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Nov. a.s. waargenomen door do apotheken J. C Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef 85, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. BOLL& DUNLOP 3.75 5CHIEDAM PER LITERKRUIK (Adv.) 3886 Directiekeet A. de Jong, Bewaarschool Morschweg 3S90 H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn, directie bruggenbouw, Haagweg 3853 Tearoom Vroom en Drecsinann, Aal* markt 1 3902 J. F. M. Steenmetser, Kapt. der Art.t Oranjelaan 6. Oegstgeest 3904 Vaste goederen, hypotheken, assuran* tiën, Van der Drift cn Co., Emmalaart 9, Oegstgeest 3898 C. J. van der Hagen. Hoofdinsp. Mij!» van de Nederl. v. 1845, Stationsw. 35ai 3909 Zijltax, Oosterstraat I, HET NATIONAAL HUWELIJKS. GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA Naar wij vernemen zal ook hier ter stede een Comité worden samengesteld met het doel, gelden in te zamelen voor de aanbie ding van een nationaal huwelijksgeschenk aan H.K.H. Prinses Julia-na en Z.D.H. Prins Bernard. Eenige besprekingen dienaangaan de hebben reeds plaats gevonden. We ko men hierop nog nader terug. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN PROPAGANDAS VOND C.N.V. De maand November is de maand der propaganda voor het Chr. Nat. Vakverbond. In een 200-tal plaatsen zullen groote propu- ganda-vergaderingen worden belegd, waar» in een tweetal voormannen uit het vakver- hond zullen spreken over de onderwerpen: „De nood van onzen tijd" en „De eisch van ons beginsel". In onze gemeente zal D.V. deze vergade ring gehouden worden 13 Nov. a.s., met als spiekers dè heeren J. Hofman, voorzitter van den Ned. Graf. Bond on G. Senninga,. gesalarieerd bestuurder van dj?n Ned. Chr. Landarbeidersbond. Medewerking zullen verleenen de heeren P. Koren, viool en A. Snel, piano, terwijl de heer A. Groeneveld zal declameeren. De Joh. Stehouwer, Ne j. Herv. predikant, hoopt het slotwoord tö spreken. „UIT ZWAKHEID KRACHTEN VERKREGEN'. Over bovengenoemd onderwerp sprak jrj het gebouw van „De Evangelisatie", Ds. K. J- v. d Berg, van Amersfoort. Deze avond was bedoeld als propaganda-avond voor de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op GereL Grondslag „De Heere is onze Banier". Spr. bepaalde ^ijn gehoor bij de verzen 12 en 21 van 2 Kron. 20, waarin sprake is van een strijdend, een sterkend en een overwin nend geloof. Spr. liet eerst zien de strijd van Christus tegen satan. Dooor dat Christus aan de Wet voldeed, was aan Hem de overwinning. Do mensch kan door Christus nu ook overwin naar worden, echter niet uit verdienste, maar.uitgenade. Door dat Christus won. is ook zijn volk de zege. De strijd van den mensch tegen de wereld, is de strijd vau Christus. Het hoopje Christenen wordt steeds klei^ ner, en steeds meer belaagd. En hier uit wordt de belijdenis geboren. „Wij vermogen niets tegen deze grooto bende, maar onze oogen zijn op U." Dan is het geloof ook sterkend. Dan wordt de hoop op redding niet 1 c- schaamd, want der jongelingen sieraad is hun kracht, en hun kracht is de kracht van Christus. Josafat en zijn volk werden bemoedigd door de woorden van Jehazeël en ook nu klinkt het Woord Gods; „Vreest niet en ontzet u niet." En nu is de J. V. een machtig middel te genover de wereld mits zij strijd in da kracht van Christus. Voert zij aaneenge sloten de strijd tegen de wereld, dan heeft ook Christelijk Nederland nog een toekomst. Nadat gezongen was Psalm 1183 en 4, liet spr. zien de overwinning van het geloof. Uitgaan ten strijde. Niet thuis blijven. Na de strijd volgt pas de overwinning Die overwinning is niet twijfelachtig. Jasa'at verstond dat. Niet de gewapende strijders, de zangers gingen voorop. Dat is het bewijs «*an zijn geloof. De Heer is aan de spits ge treden. En het geloof van Josafat werd niet beschaamd. Dat is de troost voor den Christen, ook coor de Christen-jongelingen. Hun strijd ia niet hopeloos. God strijdt voor hen en met hen. Uit de zwakheid tegenover God wordt de kracht verkregen. En die kracht brengt de overwinning, in Christus de Triumfator op Golgotha. Met stille aandacht werd deze ernstige rede gevolgd. De vergadering werd door Ds v. d. Berg met gebed en liet laten zingen van Ps. 136 yers 4 beëindigd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6