Anti-Revolutionaire Kaderdagen VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. «5 GROVE ROMANTIEK „Wij willen werk". Onder deze titel laat de roode pers een reportage geven door een litterator en romancier over wat hem bij een bezoek aan stempellokalen en woningen van werkloozen wedervaart. Alsof de door-de- weeksche-redaclie van Het Volk c.s. over te weinig fantasie beschikt om van 'n mug een olifant te maken en haar beschouwingen op te smukken met de noodige romantiek! Het is min of moer belecdigend voor het vaste corps. Doch misschien aarzelen schrijvers die iets van de werkelijke toestanden kennen, om te schrijven: Het is fraai. Wij hebben een minister president, die blijkens zijn daden en pers- gesprekken buitengewoon veel zin heeft voor het bijbelsche, het patriarchale. Wat denkt hij van deze ontluistering? Laat ik het antwoord zelf geven. De thans zittende regeering heeft maling aan het gezinsleven en het huiselijk leven. D.w.z. dat der werkloozen. Wij hebben een hooggeplaatst ambtenaar, die groole invloed oefent op de regeerings- daaen ten aanzien van de werkloozen en in de roode pers steeds de eeretitel van „partij genoot" krijgt, wel eens andere woorden hooren spreken. Zou die ook zijn naam zetten onder deze schandelijke verdachtma king: Ik zie ze al als hyena's op mij toesprin gen, de burgerlijke betweters: „Waarom moeten die steuntrekkers in een huis f 6.95 per week wonen? De Pijp of de Jordaan in! Daar staan nog woningen leeg voor een riks Ik weet het, uw geachte vriend en me deburger X heeft aldaar zijn kapitaal in krotten gestoken, die in een verlichter maatschappij allang opgeblazen zouden zijn. Nog iets anders, meneer? Zullen we veel over zoodanig geschrijf zeggen? Het ware te veel eer, maar we slui ten ons gaarne aan bij het oordeel van de T ij d, die opmerkt: „Het is onbegonnen wea-k, de verschillen de staaltjes van werkloozenleed, die deze letterkundige op zoo giftig mogelijke wijze opdischt, stuk voor stuk na te gaan. Uit alles blijkt, dat de schrijver „maling" heeft aan de vaak zeer wel overwogen motieven, die tot de verschillende bepalingen in de steunregeling heibben geleid". Als zoo'n romansohrijver nu eenmaal be hept is met oe idee fixe, dat het de Regce- ring koud laat, in welke droeve omstandig heden de werkloozen leven, dan valt er een voudig niet tegen te praten. En we zijn voorts, hoe onaangenaam het ook klinkt, met de Tij d van meening, „dat iemand, die slechts een zeer klein gedeelte des jaars in Nederland vertoeft, omdat hij in Frankrijk woont, ten eerste een vol strekt onbevoegd beoordeelaar van Neder- landsche toestanden is en ten tweede ten eenenmale het recht mist om op de in deze reportage toegepaste manier uit te varen tegen de in Nederland woonachtige Neder landers, die als Minister een buitengewoon ondankbaar ambt met toewijding, kunde en geduld bekleeden of als belastingbetaler in ieder geval hun deel bijdragen in de honder den millioenen, telken jare voor de steun verlening aan hun minstbedeelde landge- n00ten benoodigd". „Nog iets?" TOELAATBARE ACTIVITEIT Aanvankelijk kon menigeen er zich niet mee vereenigen, dat op de radio-uitzendin gen een preventieve censuur werd toege past, welke niemand ooit voor de pers zou accepteeren; ook zelfs in deze dagen niet, nu toch overduidelijk blijkt, dat ongebreidelde persvrijheid tot ernstige excessen leidt. En nu moge men van tijd tot tijd billijke tof onbillijke critiek oefenen over bepaalde 'beslissingen der radio-controle-commissie; met de controle ,op zich" stemt van liever lede bijkans iedereen in. De erkenning won steeds meer veld, dat een radio-uitzending welke naar alle kanten door de ether dringt, iéén zoo gevaarlijk luchtwapen in de strijd jtler geesten is, dat ..ordening" niet achter wege mocht blijven. Men kaan radio en pers piet op één lyn stellen. Nu bestaat voor „bizondere omroepveree- tiigingen" de mogelijkheid tot uitzending, omdat artikel 8 van het zendtijdbesluit van 15 Mei 1930 de vier groote omroepvereeni- gingen en de V.P.R.O. verplicht tot een maxi mum van ongeveer 5 pet. van de beschik bare zendtijd, zoo veel mogelijk gelijk ver- ideeld over de beide zenders, af te staan aan Üe kleine organisaties. Doch deze hebben vooraf aan te toonen, dat zij gericht zijn op bevrediging van de in ons volk levende cul tureel e of godsdienstige behoeften. Het ontgaat ons echter op grond van welke titel vergunning is verleend aan de Vrijden kersradio-omroep ccn zich in de ether te laten hooren. Dat het tot bevrediging van de godsdienstige behoeften van ons volk zou moeten dienen, kan men moeilijk volhou den, want „De Dageraad" bedoelt niets anders dan elke godsdienstzin in ons volk betzij orthodox of vrijzinnig, te ondermijnen on tegen te gaan. Dient deze omroep dan misschien (Ie in ons volk levende cultuur? Ook dat is moei lijk vol te houden, want zelfs in de roode pers kan men lezen, dat „De Dageraad", de nooit Koninklijk goedgekeurde vrijdenkers- vereeniging, zich al meer in de richting van het communisme en anarchisme oriënteert. En dat deze geestelijke stroomingen posi tieve waarde hebben voor het cultureele leven, is nog steeds aan groote twijfel onder hevig. In elk geval, dat ons volk, ons volksgeheel Zoo men wil, be h o e f t e gevoelt aan deze bngodsdienstige en twijfelachtige cultureele Arbeiden aan het economisch herstel Krachtige gezagshandhaving is noodzakelijk Lessen uit andere landen Middagvergadering Gistermiddag werd de Conferentie van de Anti-Revolutionaire partij voortgezet. De Voorzitter heette den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, wel kom, waarna de heer S m e e n de tweede inleider, een uitvoerige toelichting gaf op zijn gedarhtengang, welke wij gisteren reeds publiceerden. Bespreking referaat Smeenk Bij de discussie kwamen de volgende pun ten naar voren. Gepleit werd voor een actieve conjunc tuur-politiek; men moet zich niet plaatsen op de basis van de wankele gulden, maar stimuleering van het herstel van het econo mische leven moet voorgaan. Het is niet juist, dat in do landbouw de aanpassing ver gevorderd is. Een fonds voor exportfinanciering is noodig. want we moeten exporteeren naar kapitaal-arme lan den. Aan een autarkische politiek is niet te ontkomen. De leeningscapaciteit voor open bare werken is niet zoo gering als oe refe rent denkt. Ook werd betoogd, dat door de rationali satie de productie per hoofd stijgt en dit maakt noodzakelijk de ernstige bestudee- ring van het vraagstuk van toenemende consumptie. Streven naar een lager levens peil is niet juist, dan komt de midcenstaud in 't gedrang. Andere sprekers gingen niet zoo ver, doch verzochten nadere uiteenzeting van goedge- leide industrialisatie, terwijl de import niet n het gedrang mag komen. De bedrijfsorganisatie trok veel belang stelling: één der sprekers was van meening, dat prijsafspraken tusschen ondernemers en werknemers de persoonlijke vrijheid beknot ten. en dat het particulier initiatief te veel in 't gedrang komt. Het is een sociaal en economisch belang, zoo betoogden anderen, dat de persoonlijke activiteit wordt aangevuurd. Overheid en eemeenschappen kunnen zeker niet alles doen. Bij het spreken over ordening moet men altijd vaag blijven. Het concrete ontbreekt zoo vaak. De landbouwers voelen er niet veel voor. Mag de overheid hier ordening opleggen, dan alleen in uiterste noodzaak, zooals heden ten dage. Vastgesteld werd, om misverstand te voor komen, dat de verantwoordelijkheid voor het loslaten van de gouden standaard, niet rust op Mr. Trip, maar ten volle op het kabinet-Colijn; daaruit volgt ook, dat als Colijn het doet, het werkelijk onvermijde lijk is. Dan is geen verdere verdediging noodig. Maar, in welke richting zal nu de politiek gaan? De aanpassing was heil zaam; doch moet men nu tot het uiterste vasthouden aan deze politiek? Niet 't plan van de arbeid, natuurlijk; maar wel acti veering van economische politiek? Kan en moet dat? Wellicht ziet men het vraagstuk der werk loosheid wel eens wat te veel als een zaak bevrediging, is voor betwisting vatbaar. Het is. zooals we nog pas schreven: op het terrein der geestelijke vrijheid neme men geen absolute stelling in; hierbij dient men ook rekening te houden met de geaardheid en de ondertoon van het volkskarakter. Terecht merkt oi. de Kat-h. Radio Gids" op: Fides ex auditu, het geloof is uit het gehoor, maar ook het ongeloof. De Ne- derlandsche staat, die een Christelijke is en als zoodanig zijn bijzonder Christelijke verplichtingen kent, kan aan het vrij- denkerswoord in de ether niet veroor loven, wat ten opzichte van de gedrukte publiciteit van de organisatie is toege staan. En daaruit volgt ook weer „dat het toch teer dan tijd wordt om in alle ernst de vraag aan de orde te stellen, of aan deze vrijdenkers het vrije woord zij het dan ook onder voorafgaande controle moet worden gelaten in de Nederlandsche radio- uitzendingen." Vrijdenkerij xs in ons land een geestelijk exces en excessen vallen niet onder de alge- meene regel der toelaatbaarheid. van financiën en economie: het moreele kwaad is zoo ontzaglijk groot. De geestelijke verdorring is erger dan de armoede. Lang durige werkloosheid schakelt een deel van oe arbeiders uit bij het productieproces; de vakbekwaamheid gaat achteruit Niet al leen de schatkist is in gevaar, ook het so ciaal-zedelijke leven van ons volk. We moeten krachtiger dan tot heden op ordening aandringen; er bestaan randbe- drijven, die parasiteeren op de bona fide bedrijven en de wilde concurrentie maakt steeds meer slachtoffers. Gevraagd werci, wat de gevolgen zijn der monetaire maatregelen voor de gemeente- financiën? Het schijnt, cat deze voorloopig er slechter van zullen worden. De produc tieve bedrijven zullen minder winst op brengen. Wat is dan het voordeel? Een der sprekers heeft in zijn bedrijfsle ven steeds getracht de overheid er buiten te houden en is tot de overtuiging gekomen, Óat gebondenheid nog erger is dan vrije concurrentie. De practijk leidt tot groote te leurstelling; vooral omdat wij het als Chris tenen niet voor het zeggen hebben. Prijs afspraken, het laatste station, zullen groote moreele bezwaren met zich brengen: de eerlijken worden de dupe der historie. De organisatie der Chr. werkgevers is, en blijft misschien, te zwak. Een ander voegde daaraan toe, dat de crisispolitiek der Regeering in staatssocialis tische richting gaat: de vrijheid van de be drijven wordt voor enkele centen verkocht. Op ordening dringen velen aan, hoewel ze er principieel tegen zijn, omdat zij er voor deel bij hebben. Herziening van sociale maatregelen kan wellicht noodzakelijk zijn om prijsopdrij ving te voorkomen. Het werd betreurd, dat aan scheepvaart en visscherij zoo weinig aandacht wordt besteed. De looncn per vaarweek bewijzen, dat deze arbeiders zich wel hebben aange past en toch steunde de Regeering hier zoo goed als niet. Wel werden contingenten voor vreemde visch verleend ten nadeele van het binnenlandsch bedrijf. Terwijl verschillende sprekers aandron gen op meer hulp voor werkloozen, j men ook op arbeidsplicht, meer uitschake ling van mechanische krachten en opne ming van Jonge arbeidskrachten in het pro ductieproces. Ten aanzien van de bedrijfsraden meende een der sprekers, dat de Regeering hier te weinig medewerking verleent De verorde nende bevoegdheid wordt al te veel perspectivische wensch. Avondvergadering In de Avond vergadering heeft de heer Smeenk de verschillende sprekers beant woord. Hij begin! met de opmerking dat etiketten plakkerij weinig beteekent; de vraag is of iets principieel juist is. is te wraken. Er is de iaatste jaren geen deflatiepolitiek gevoerd. Deflatie was er in de maatschappij Zij is hier en daar bevorderd, t.en deele ook geremd, ten einde geen ongelukken te ma ken. Do landbouw heeft daarvan geprofi teerd: deze kon tegen de wereld prijzen on mogelijk produceeren. Gevolg is ook ge weest, dat de werkloosheid ter. plattelande bestreden kon worden; althans bleef deze beperkter dan zonder regeeringsmaatregelen het geval geweest zou zijn. De vermindering van overiieidsloonen en salarissen heeft iets van deflatiepolitiek gehad. Pcze njaatregel was noodig, omdat het volks'nkomen van 4300 millioen gere duceerd is met 85?o Anders handelen ware onrechtvaardig geweest. Do werkloozer.steun Had eveneens een anti-de'lationistische vverking. Ook de werk verruiming werkte in dezelfde richting. Waar ter wereld is meer gedaan ter bestrijding van de werkloosheid? Onze actieve welvaartspoïitiek wordt ner gens overtroffen. Spr. licht dat toe met de honderden mil lioenen die voor openbare werken en wo ningbouw zijn uitgegeven in de laatste jaren. Sommigen keuren thans dat beleid af. Maar in het verleden is zulk een stem nooit gehoord. Ons werkloozencijfer is Hoog. Maar hoe- Hef stoffelijk overschot van den heer J. v. d.^Plas, hoofdopzichter van gemeente- werken en plaatsvervangend brandweercommandant te Schiedam die bij de ont~ ploffingsramp op de Petrakis Nomikos" is omgekomen, is gisteren op de Alg Begraafplaats te Schiedam met corpseer ter aarde besteld. Op een ladderwagen van de brandweer werd het stoffelijk overschot naar dc begraafplaats gevoerd. 'vele tienduizenden Nederlanders werktan voorbeen niet in Duitschland. die in de laat ste jaren weer op onze arbeidsmarkt zijn terecht gekomen? Zeker 'n 120 a 130.000. Met de werkloosheid gaat inderdaac. groote moreele ellende gepaard. Dat is bul ten kijf. Dat euvel moet bestreden. Maar de maatregelen daartoe moeten toch econo misch verantwoord zijn, willen we niet na korter of langer tijd de ellende grooter makeni Dr. Colijn komt ter vergadering en wordt met applaus begroef. De heer Smeenk onderbreekt zijn betoog en de heer Schouten begroet den mini? ter president en dankt hem, dat hij tijd heeft gevonden om eenigen tijd aanwezig te zijn. De heer Smeenk vervolgt zijn rede en merkt op, dat dit „economisch verantwoord" uit den aard der zaak eenige speling toelaat. Belastingverhooging om steun te kunnen verhoogen en meer openbare werken uit te voeren, plaatst voor de vraag omtrent de verhouding tusschen loon en steun. Belastingen verhoogen be teekent in vele gevallen verhooging van kostprijs, vermindering van productie en meer werkloosheid. Ondanks alles mag ook de kapitaalvorming niet uit het oog wor den verloren. Groote werken zijn slechts mo gelijk als de maatschappij de noodige kapi talen kan afstaan. Openbare werken, die ten slott^ geen rendement opleveren, belemmeren in (ie toekomst het' uitvoeren van werken, die alsdan noodig zouden zijn. Zulk een politiek is niet in het belang van de volkswelvaart. Duitschland bewijst dat. Daar zijn de verbruiksmogelijkhedcn reeds zeer sterk ingeperkt. Wie meent, dat onze leeningscapaciteit on beperkt is, vergist zich. Overteekening van leeningen zegt in dit verband niets. Een sterk beroep op de kapitaalmarkt zal tot verhoo ging van rente leiden. Stimuleoren van het bedrijf wordt aanbevolen, het verbruik moet grooter worden. Deze gedachte lijkt mooi, maar men kan alleen verbruiken als men zelf produceert of diensten bewijst aan de maat schappij. Aan verbruik gaat productiviteit vooraf. Voeren we het verbruik op, dan moet dat eerst uit de productie komen. Kunst matige stimuleering van de binnenlandsche markt schept behoefte aan grooter invoer. Staat daar niets anders tegenover dan ver hooging van onze verbruikskracht, dan schieten we wezenlijk niets op en komen te staan voor de narigheid, waarvoor andere volken zich reeds geplaatst zien. Allerlei economische opvattingen worden tegenwoordig in twijfel gesteld, maar wat er tegenover wordt geplaatst biedt toch veelal weinig houvast. In den landbonw heeft belangrijke aanpassing plaats gehad. Met de loonen is het wel ver genoeg ge gaan, maar ten aanzien van de productie zijn er toch nog wel mogelijkheden overge bleven. De industrie past gemakkelijker aan ge wijzigde verhoudingen aan dan de landbouw en de tuinbouw. Er zijn op deze gebieden groote onzekerheden; daarom zijn positieve richtlijnen zoo moeilijk. Stimuleering van de binnenlandsche markt kan leiden tot inperking van exportmoge lijkheden. Uitbreiding van export kan ook beteekenen nadeel voor de binnenlandsche markt Het is uiterst moeilijk de betrokken belangen tegenover elkaar af te wegen. En toch moet dat telkens weer gebeuren in de handelspolitiek. Met exportpremies willen sommigen werken. Maar anderen kennen dat kunstje ook. Het middel behoeft intusschen niet volstrekt afgewezen, maar voor toepassing op groote schaal is het on geschikt Een opmerking beantwoordend over de depreciatie van den gulden wijst de heer Smeenk er op, dat daartoe Jgedwongen is overgegaan, ook door de Nederlandsche Bank. Ten slotte moest deze het verzoek tot de depreciatie doen, gezi°n de ontstane dwangpositie. De Regeering heeft het verzoek ingewilligd en draagt daarvoor de verantwoordelijkheid. Tn hoever herwaardeerfng van den gulden tot „winsten" op Hen goudvoorraad kan leiden, weet niemand met eenige zekerheid. Niemand weet ook hoe het elders zal gaan. Wie die gecalculeerde winst maar wil laten „rollen", handelt niet zeer verstandig Wie er schuld mee aflost of nieuwe schuld voor komt helpt mee aan kapitaalvorming en dat geld „rolt" ook weer. Men kan deze „winst" niet gebruiken voor jaarlijks terug- keerende uitgaven gelijk van zekere zijde, o.a. de GD.U., is bepleit. De depreciatie zal verloopfg voor (Ie gemeenten niet gunstig zijn. Zij komen voor hooger productie-uitgaven te staan, waar tegenover niet dadelijk compen satie valt aan te wijzen. Een politiek van voortdurend nieuwe uit gaven is af te wijzen zoolang de begrootin gen niet reëel sluiten. Openen zich mogelijk heden, dan verlage men den druk van aller lei bedrijfs- en verbruiksbelastingen. Deze vermindering van druk is ook een vorm van activeeringspolitiek en leidt tot verminde ring van de kosten van het levensonderhoud Komende tot het ordeningsvraagstuk merkte de heer Smeenk op, dat er zeker principieel verschil is tusschen het calvi nistisch en Roomsch beginsel omtrent de persoonlijkheid. Samenwerking behoeft dat niet te verhin deren. Verdere concretiseering op dit punt zal meer opheldering kunnen brengen. Be lemmeringen zijn onzerzijds nog nimmer opgeworpen ten aanzien van een concreet voorstel. Komt er een concreet voorstel, dan zullen we het na overleg wel eens kunnen worden. Ordening gaat zoo langzaam, is geklaagd. Op te mer ken valt, dat het buitenland ten aanzien economische ordening wat meer erva ring heeft dan wij. Die meerdere ervaring zal fouten doen voorkomen, VAANDELS-VLAGGEN C. M.V.DIEMEN DORDRECHT Medaille* Insigne* Beker* Kransen Er zal nog heel wat te ordenen en te rege len vallen eer we tot prijsbepalingen komen. Er moeten geen starre bcdrijfsregeling.-u komen, die hot initiatief van den onder nemer verstikken. Bij prijsbepalingen bestaan inderdaad gevaren. In de goede kartels heeft men dan ook niet alleen prijzen vastgesteld, maar ook quota. We zullen met onze wetgeving op dit ge bied nog wel niet het juiste gegrepen heb ben. Bevisie zal in de toekomst zeker noo dig zijn. Ordening kan in den aanvang leiden tot meer werkloosheid eer de meest economi sche productie en distributie grooter afzet mogelijkheden brengt Een goede ordening kan leiden tot betere sociale verhoudingen, ook voor de da betrokken arbeiders. Initiatief, dat alleen tot ontwikkeling kan komen onder on sociale verhoudingen, mag nog wel eens be keken worden. Vrijheid kan niet ongebrei deld bestaan als zij tot verkeerde dingen voert Staatssocialisme zie men niet in de crisis maatregelen van dezen tijd. Er zijn allerlei typische maatregelen, die door bedrijfsraden kunnen worden vastge steld, los van tijdelijke contracten. Als we in gebondenheid aan onze begin selen in deze richting meenen te moeten gaan, zullen we iets bereiken. Roepings besef moet er zijn bij de Christelijke arbei ders, maar ook bij de Christelijke onder nemers. En dan moeten we er ook iets voor ov°r hebben. De voorzitter dankt den beer Smeenk voor zijn uitvoerig antwoord. Hij is hetdaa mee eens. Het denkbeeld werd in overweging ge geven van samensprekingen in kleiner kring tusschen bijv. twee onzer professoren, twee politici en de groep der jongere economen. De vraagstukken, die i: onzen tijd zoo ontstellend moeilijk zijn, moe ten dan concreet worden bezien. Stellig zul len dan allerlei schijnbare controversen verdwijnen, althans grootendeels en het be sef van de beperktheid van ons mensche lijk kunnen zal ons duidelijk voor _oogen komen te staan. Op het altaar van de vage formules moe ten wij niet offeren. Sluiting door dr Colijn Nadat de heer Schouten nog gelezen had de beide slotverzen van Leviticus 9 ei. eerste drie van Lev. 10, zou dr Colijn de vergadering sluiten. VOORNAAMSTE NIEUWS De November-actie van het Chr. Nat, Vakverbond. De behandeling van de Nijenrode-zaaK voor het Amsterdamsche Hof. De Eerste Kamer heeft gister de Rij tijden wet aangenomen. Bij de Nieuwlandsche Polder is een vrachtauto door een trein gegrepen: cca persoon is gedood en een gewond. De Antirevolutionaire kaderdagen. In een groote Lagerhuisrede heeft mi nister Eden, ter inleiding der debatten, een exposé gegeven van Groot-Brittannië's buitenlandsche politiek. De volksfronttroepen bereiden een of fensief tegen Irun en San Sebastian voor, ter ontlasting van Madrid, alwaar de toe stand steeds meer benard wordt. De Britsche commissie van onderzoek is thans naar Palestina vertrokken, de joodschc immigratie aldaar zal niet wor den stop gezet. Dr. U. Colijn De Minister-President maakte vooraf nog enkele korte opmerkingen. In 1937 zal het om gewichtige vragen gaan. Niet in de eerste plaats om econo mische dingen, maar om de principieele vraag of de fundamenten van 't Neder landsche staatsleven zullen worden ge handhaafd. We staan tegenover wereldbewegingen Van staatsabsolutisme, die in den diep- sten grond gelijk zijn. Zoo gezien verdwijnen alle grieven en bezwaren op economisch gebied op den achtergrond. Die zullen voorloopig nog wel blijven, want we zijn er nog niet. We zien on3 geplaatst voor een roe ping van Godswege om als een rots te staan in 't midden van ons volksleven ter verdediging van de heiligste goe deren. Hierna ging dr Colijn voor in dankgebed en werd de vergadering verdaagd tot heden morgen tien uur, nadat de heer Schouten dr Co'.ijn nog had gedankt voor zijn komst, voor zijn woord en voor zijn BIJEENKOMST VAN HEDEN III. Versterking van de weermacht '(Punt 5. Voorstel-Verkiezingsmanifest! „versteviging van de weermacht tot verdediging van de onafhankelijkheid en de rechten van het Koninkrijk der Nederlanden"). Inleider de heer J. J. C. v a n D ij K. Na hetgeen ten behoeve van de Partij-con ferenties in 1924 en, 1928 werd geschreven respect, over „Het Probleem van den oor log" en „Nationale verdediging" mag het overbodig worden geacht ter inleiding van punt 5 van bet voorgestelde Verkiozings- manifest-1937 bet vraagstuk van oorlog en landsverdediging wederom van principieel standpunt te behandelen. Nieuwe gezichts punten zijn te dien aanzien niet geopend. Wel bestaan de stroomingen nog. die zich uit principieele overwegingen keeren tegen landsverdediging, en bestrijding zal nood zakelijk blijven, maar de invloed op de volksmassa is in belangrijke mate vermin derd, nu we mogen spreken van een ople ving in nationalen zin. die zich in de laatste tijden heeft geopenbaard, - Het gaat thans om de vraag of ver sterking van de weermacht noodig Passeert nooit fte overwegen zonder goed te overwegen handlen zonder overwegen strekte nieinand ooit RIJDT FISK die band kan overal tegen. is, m.a.w. of de Nederlandsche weer macht, gelet op haar samenstelling en uitrusting in verband met de gevaren, die te duchten zijn, al dan niet in staat moet worden geacht te voldoen aan de eisch, die de Grondwet stelt, nl. hand having der onafhankelijkheid en verde diging van het grondgebied des Rijks, een eisch. die trouwens zonder formu- lcering in de Grondwet evenzeer geldt uit hoofde van de roeping van Volk en Overheid om te bewaren wat naar Gods bestel in den loop der historie werd ge schonken. Teneinde de gestelde vraag te beantwoor den, moet worden teruggegaan naar de ja ren, volgende op de wereldoorlog. In die oorlog had de Nederlandsche weermacht haar preventieve taak vervuld. Het leger, in 1914 op snelle wijze gemobiliseerd, en in de oorlogsjaren geleidelijk versterkt, werd door de oorlogvoerende Mogendheden van zoodanige beteekenis geacht, dat geen der strijdende groepen, gelet op dc onder linge machtsverhoudingen, zich ook Neder land tot vijand wenschte te maken door schending van onze neutraliteit. Men was daarbij van oordeel, dat Nederland niet al leen de ernstige wil had, maar ook in staat zou zijn, zijn neutraliteit zoo krachtig to verdedigen, dat het gebruik van ons grond gebied slechts met zoo groote offers zou kunnen worden verkregen, dat de aanvaller daardoor het bereiken van zijn oorlogsdoel in de waagschaal zou stellen. Deze positie gaf naar beide kanten het vertrouwen, dat J. J. C. van Dijk niet de tegenpartij zich een groot voordeel zou verzekeren door bezetting van Neder- landsch territoir. Na de oorlog overheerschte de gedach'o bij velen, dat de vrede voor altijd of althans voor lange jaren verzekerd zou zijn. De gruwelen van den oorlog zouden de mensch- heid voortaan van het voeren van den oor log terughouden; het economische leven zou zich eerst in den loop van een lange periode kunnen herstellen; de centrale Mogend heden waren ontwapend; en bovendien, do Volkenbond als rechtsorganisatie van de aangesloten Staten, zou in staat zijn de ge schillen en conflicten langs vreedzame weg op te lossen, terwijl ontwapening, althans zeer sterke beperking van bewapening, in deze richting krachtig zou medewerken. In die periode moest een nieuwe organi satie van de Nederlandsche Krijgsmacht tnt stand komen; en een reorganisatie die was opgelegd door de noodzaak van groote be zuinigingen op de uitgaven voor defensie. (Zie voor vervolg blz. 10) GEMENGD NIEUWS BEDRIJFSONGEVAL De 50-jarige L. Netten uit de Natalst.raafi is bij het verrichten van zijn werkzaam heden aan boord van het in de Rijnhaven liggend s.s_ „Halpharinn" over boord ge slagen en terecht gekomen op de ladi.ig coprah van een langzij liggend Iichterschip. Met een gebroken rechterpols en inwendi ge kneuzingen is hij in het havenziekenhuis ter verpleging opgenomen. BONDSCONFERENTIE VAN DE CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND De tweede bondsconferentic van de C B. T.B. zal plaats hebben op 29 en 30 Dec. as. dus op Dinsdag en Woensdag na Kerst mis. Op de agenda komen voor de volgen de onderwerpen: Kunstmatige bevruchting, door Dr. D. M. Hoogland, dierenarts te Breukelen; Coöperatie, door Y. K. Tara- minga te Leeuwarden en door iemand uit de Chr. Middenstandsbond; Levensbeschou wing en levenshouding door Dr. C. Bcckcn- kamp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5