r IBISSHAG Engeland wil een stabiele Europeesche regeling Madrid hoort het kanongebulder VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Adv. Buitenland EDENS POLITIEKE REDE De rede, waarmede Sir Anthony Edon als Minister van Buitenlandsche Zaken de debatten over Eugelands buitenlandsch be leid in het Britsche Lagerhuis heeft inge leid, was duidelijk bedoeld als een reactie op do toespraken, waarmede de heeron Goering en Goebbels te Berlijn en Musso lini in Milaan de breede massa van hun natie in de levensproblemen hunner diverse landen hebben betrokken. Dit bleek al aan stonds uit de woorden, waarmede dit jong ste lid van Z.M.'s regeering hun gebruik gispte, om van een openbaar spreekgestoelte af, „op een toon, die zeker niet be heer s c h t is" en voor zoo talrijk .moge lijke vergaderingen verklaringen over de internationale politiek af te leggen. In de betrokken hoofdsteden zal men deze uit lating wel niet aan commentaar onderwer pen. Men kan ze er gevoegelijk beschouwen als een soort van beleefde terechtwijzing, dat het beleid naar buiten eener regeering niet het thema van demagogische manoeu vres behoort te wezen. Méér zal men er intusschen voor gevoelen, ze toe te schrijven aan dépit over het feit, dat er in het Brit sche wereldrijk voorloopig nog niet één man is opgestaan, die zich erop zou mogen be roemen, zoozeer het oor der menigte te hebben. Wat is nu do boodschap, welke Eden voor de meer selecte schaar der parlementsleden heeft afgelegd? De vier dingen, die Musso lini met zoo forschen nadruk tot illusies heeft verklaard: ontwapening, collectieve veiligheid, ondeelbare vrede en volkenbond, heeft hij als grootsche menschheidsidealen gehandhaafd, zonder daarbij de zwakheid te vertoonen, in don toonaard eener polemiek te vervallen. Slechts in zooverre scheen hij den Duce in het geviel te komen, dat ook hijv gelijk zoovele Britsche woordvoerders bij anclere gelegenheden vóór hem, de nood zaak van een sterke nationale bewapening op den voorgrond heeft geplaatst. Laat Mus solini het daarbij blijven en verklaart hij, dat wat hem betreft de Volkenbond gerust ter ziele kan- gaan, Eden stelt als verder ideaal, dat deze militaire kracht moet wor den ingeschakeld in een systeem van inter nationaal overleg, zoodat Wat ter onder linge bohoeding togen oorlog is vastgesteld en contractueel aanvaard, ook door de wapens der betrokken volkenbondsleden in de praktijk kan worden gehandhaafd. Men zou in dit verband de nuchtere vraag kunnen opperen of dit streven naar ouderlingen bijstand niet eveneens en nog wel op veel voordeeliger, 'wijl minder destructieve wijze, te realiseeren ware, zoo alle bondsleden zich ten opzichte van hun militair apparaat de beperkingen oplegden, waarnaar door Genève reeds zoo lang en zoo moeizaam ïs gestreefd?- Is er inderdaad grond voor dè veronderstelling, dat een vrede, welke niet door neerleggen van de wapens kon worden bereikt, een- algemeen goed zal worden door -het verzwaren der defensie-budgetten? Het ligt voor de hand, dat het algemeen wantrouwen, hetwelk het opgaan van dezen meer redelijken weg ver hinderde, nu wellicht zal leiden tot het vor men van Ben machtscoalitie, die in wezen tegen twee of drie staten zal zijn gericht, wier politieke of economische onbevredigd heid ze tot do zwarte schapen van Europa zal doen verklaren. Reeds thans bleek «duidelijk uit Edens woorden, dat Engeland bereid is tot vriend schap met allen, die daartoe bereid zijn zon der concessies te vorderen van Britschen kant Goebbels en Goering hebben er Lon den een verwijt van gemaakt, dat het deel heeft gehad aan de verarming van Duitsch- land door de ontzaglijke sommen, die het aan herstelbetalingen aan het Duitsche na tionale vermogen heeft onttrokken. Edens verweer, dat do leeningen, later door Enge land aan Duitschland toegestaan, b ij n a een gelijk bedrag vertegenwoordigen, houdt, dunkt ons, in zooverre geen steek als het niet in rekening brengt de rente- en schul denlast, die Berlijn uit dien hoofde heeft te torsen. En wat het vraagstuk der voor malige Duitsche koloniën aangaat, «dit is niet op te lossen op de manier gelijk on langs een ander Britsch politicus deed, door weer eens voor de zooveelste maal we hadden het in langen tijd niet beleefd de vraag naar de verantwoordelijkheid voor 't uitbreken van den wereldoorlog op 't tapijt te brengen. De problemen, welke Italië en Groot-Brit- tannië scheiden, o.a. het vraagstuk van de hegemonie in.de Middellandsche Zee, zijn evenmin te vereffenen door een strijd over de kwestie, in welk een mate deze verkeers weg voor Engeland er een van al of niet vitaal belang is. De woorden, door Eden gesproken, namelijk dat Engeland zijn her bewapening weer had opgevat, volkomen ln overeenstemming met de beginselen van den Volkenbond en nietalleen om den status quo te handhaven, zullen in de centraal-Europeesche landen allerminst onverdeelde instemming vinden. De vrede van Europa, zoo zeide Eden met extra nadruk, hangt af van de rol, welke wij spelen. Hier komt hetzelfde trotsche machtselement naar voren, hetwelk in de redevoeringen van de vertegenwoordigers der beide fascistische rijken bij herhaling zoo streng is gegispt Toch zal de Europee sche toestand opklaren, indien de regeering te Londen er inderdaad toe zal besluiten, ook door haar daden weer iets van de oude kracht te toonen. Dit kan het einde be- teekenen van een onzekerheid, die nu al maanden aaneen ons werelddeel heeft be- Duurzame vrede niet mogelijk zonder accoord over de bewapening Eden voor versterking van den Volkenbond en van de Britsche strijdkrachten In het Britsche Lagerhuis heeft Sir Anthony Eden als minister van bui tenlandsche zaken de debatten over de buitenlandsche politiek van Engeland ingeleid met een uitvoerige rede. Spreker zeide daarin o. m.: Wij moe ten ons allen levendig bewust zijn van de angstige spanning, in den huidjgen internationalen toestand. Het wordt vrijwel een algemeen ge bruik, verklaringen over de internatio nale politiek af te leggen van een open baar spreekgestoelte op een toon, die zeker niet beoherscht is en voor zoo talrijk mogelijke vergaderingen. Spreker is niet voornemens, dit ge bruik na te volgen. Wel is het wenschelijk, dat hot stand punt van de Britsche regeering en dat van het land volledig uiteengezet wordt. Het is in zekere kringen mode. aldus ver volgde Edon, te spotten met den volken bond. Maar wij hopen en zijn voornemens te bewijzen, dat deze spot ongerechtvaar digd is. Dc principes, die de volkenbond voorstaat zijn de beste beginselen, die tot dusverre gevonden zijn voor de leiding der internationale zaken. Eenige landen deelen deze opvatting niet, en zoolang zij dit niet zullen doen, kan de autoriteit van den volkenbond niet volledig zijn. De Britsche voorstellen tot hervorming van den volkenbond raken niet de aan den bond ten grondslag liggende structuur. Het eerste doel is, den bond in staat te stellen, maatregelen te nemen op een zoo vroeg mogelijk oogenblik en het tweede doel de critiek te beantwoorden, volgens welke de volkenbond uitsluitend gewijd is aan de handhaving van den status quo. In het volkenbondshandvest zelf is de on mogelijkheid van een voor altijd hand haven van den status quo erkend en het staat aan de volkenbondscommissie, dit aspect van de toekomstige volkenbonds- politiek te bestudeerer De a.s. Locamo-bespreklngen Zinspelende op de vooruitzichten der a.s. Locarnobesprekingen verklaarde Eden, dat al het mogelijke in het werk zal Worden gesteld om deze te doen slagen, doch dat er ernstige rneeningsverschitien bestaan. Wij beschouwen deze bijéénkomst als evenzeer in het belang der andere geïnte resseerde. mogendheden, als in óns eigen belang (applaus). Verhouding tot andere landen Overgaande tot bespreking van de Brit sche betrekkingen met de verschillende bui tenlandsche mogendheden, behandelde Eden allereerst de betrekkingen met Frankrijk, waarmede, naar hij verklaarde, de relaties steeds nauw en hartelijk zijn geweest. (Applaus). Hot zou moeilijk zijn, zich een tijdperk in herinnering te brengen, waar zij beter wa ren. Misschien zoo vervolgde spr. is het natuurlijk, dat in een verwarde wereld de twee groote democratische landen van West-Europa tot elkander zijn aangetrok ken. Er is echter niets exclusiefs in deze vriendschap van den kant van elk der bei de regeeringen. Wij hebben beiden duidelijk te kennen gegeven dat wij niet alleen bereid zijn, maar zelfs dat wij wenschen, ons te ver zekeren van de samenwerking der anderen. Wat ik van Frankrijk gezegd heb, geldt evenzeer voor België. Wij hebben de verzekering ontvangen, dat België zich houdt aan zijn verplichtin gen* Wat de betrekkingen met Duitschland betreft, zeide spr., dat er in Duitschland herhaaldelijk verklaringen zijn afgelegd over den wensch tot nauwere vriendschap met Engeland. Deze wensch wordt door Engeland op recht gedeeld. Er zijn echter voorwaarden onvermijdelijk verbonden aan iedere vriend schap, welke Groot-Brittannië zou kunnen aanbieden aan ieder land, of het nu Duitschland is, of welk ander land ook en één daarvan is, dat een zoodanige vriend schap niet exclusief kan zijn en niet "ge richt kan zijn tegen wie ook. Ten aanzien van de neiging van Duitsch land om Groot-Brittannië verwijten te doen voor do economische moeilijkheden, ver klaarde spr. energiek, dat Engeland deze leerstelling geen enkel oogenblik kan aan vaarden, aangezien zij niet in overeenstem ming is met de feiten. Het is spr. onmogelijk, uitvoerig en in bijzonderheden uiteen te zetten, in welke mate Groot-Brittannië getracht heeft met Duitschland samen te werken sedert den oorlog op economisch zoowel als financieel garantie.standgroen GAR ANTIE-STAND B R U I N GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZ WART GAR ANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Lavering uitfluitend een den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TÉLEF. 50 (Adv.) Het is echter een feit, aldus Eden. dat wij alleen aan Duitschland op de een of andere wüze bedragen hebben geleend, die bijna gelijkwaardig zijn aan het bedrag, dat wij als herstelbetalingen hebben ontvangen. Intusschen, nog veel belangrijker dan het economische aspect ia hot centrale probleem dat wij onder de oogen moeten zien, n.l. de mogelijkheid een grooter volumen voor den wereldhandel tot stand te brengen, dat een verhooging van de Duitsche exporten zoo wel als die van andere landen met zich mede zou brengen. In dit verband wilde Eden iets zeggen over de kort geleden afgelegde monetaire verklaring der drie mogendheden. De aa menwerking van andere landen, met inbe grip van Duitschland, Is daarbij ir. het bij zonder gevraagd, en, aldus spr., wij zouden ons slechts gelukkig kunnen prijzen wan neer Duitschland het nuttig zou oordeelen aan dit programma deel te nemen. Van onzen kant kan er geen sprake zijn van een omsinge ling van Duitschland. Itali* Aangaande Italië bracht Eden in herinne ring, dat de verslechtering in de betrekkin gen te wijten is aan de poging van Enge land, zijn verplichtingen krachten* het vol kenbondshandvest na te komen. Er is nooit een Engelsch^Italiaansche twist geweest. Zoolang dit feit niet in Italië als waar erkend wordt, zullen de betrekkin gen tusschen beide landen onder een mis verstand lijden. De door Mussolini geuite bewering, dat de Middellandsche Zee voor Groot-Brittannië eer een gemak is dan een vitaal belang, aldus Eden geeft niet volledig de Britsche belangen weer. De Middellandsche Zee vormt geen afkorting, maar de voornaam ste verkeersader. Spr. bestrijdt niet, dat voor Italië dö Mid dellandsche Zee het leven zelf is, maar be weert wel, dat de vrijheid van scheepvaart in dezo watoren eveneens een vitaal belang, in den ruimsten zin des woords, voor de landen van hot Britsche gemeenebest le. belangen van Engeland en Italië elkander eerder aangevuld, dan dat zij met elkaar in strijd waren. De Britsche regeering wenscht krachtig, dat deze betrekkingen ook ln de tookomst behouden blijven. Engeland juicht de verzekering van Mussolini toe, dat Italië niet voornemens is dezen zeeweg te bedreigen of te ver breken. Ook Engeland heeft dergelijko voornemens niet. „Wij hebben geen enkelen wensch tot dreigen of aanvallen te plegen op welk Italiaansch belang in de Middellandsche Zee ook. jj Onder deze omstandigheden zou hét j mogelijlé moeten zijn voor heide landen naar ónzeUneening, .vóórt td gaan, deze" -" vitale belangen in de Middellandsche Zee te handhaven, niet alleen zonder conflict, maar zelfs tot wodorzijdsch voordeel." Slechts kort beroerde Eden bet Verre Oosten. In dit verband zeide hij, dat het hem verheugde te kunnen constateeren, dat laatstelijk aanwijzingen zijn verkregen voor een duidelijke verbetering In de Chineesch- Japansche spanning. De bewapenihgskwtrtiA ,,Het beeld, dat ik voor u ontworpen heb", aldus Eden, „toont, dat de internationale estand vrij ernstig is. Persoonlijk geloof ik echter niet, dat een catastrophe onvermijdelijk is. Ik geloof, dat de toekomstige vrede van Europa voor een groot deel afhankoijlk zal zijn van de rol. die wij zullen spelen. Wij wenschen de leiding te nemen van de beweging ter verzekering van een krachtige en stabiele Europeesche regeling, maar wij zullen een dergel ij ke rege ling niet tot stand brengen, noch zullen w- ij aan den vol kenbond het gezag kunnen hergeven, dat wij besloten hebben hem te geven, tenzij wij vastberaden staan tegen over onze doeleinden en over wapenen beschikken. De oppositie juicht dan Eden toe, wan neer hij verklaart, dat er geen duurzame vrede kan bestaan zonder een accoord over de bewapeningen en dat de volken nooit de bestaansvoorwaarden zullen genieten, waar op zij recht hebben, tenzij een dergelijk ac coord tot stand komt Wij zien echter, aldus vervolgt Eden, het schouwspel van enkele naties, die beginnen zelfs den levensstandaard ten offer te bren- aan den standaard harer bewapenin gen. De drie voornaamste pnnten van het Britsche program zijn: Ten eerste versterking van hef gezag van den volkenbond. Ten tweede onderhandelingen over een Europeesche regeling. Ten derde heruitrusting der Britsche strijdkrachten, De debatten Na deze redevoering van Eden kwam als eerste spreker het lid van de labouropposi tie, Dalton, aan het woord. Hij verklaarde, dat dit niet de eerste goe de redevoering is geweest, die Eden heeft uitgesproken, maar dat betreurd moet wor den, dat deze woorden niet altijd in daden worden omgezet Ook is spr. van meening, dat in deze rede te veel gesproken wordt van het Locarno- pact voor WestrEuropa en te weinig van geheel Europa. Men kan Polen. Tsjecho-Slowakije en Zuid Slavië er niet buiten laten en zeker niet Rusland. Evenals de volgende spreker, de liberaal M a n d e r, betreurt spr. de woorden, die door den Duitschen ambassadeur, von Rib ben irop, uitgesproken zijn bij zijn aankomst in Engeland. Mander zee-t verder, geloof te blijven HEVIGE HOOFDPIJNEN Voor altijd Verdwenen Een merkwaardig geval van beterschap door gebruik van Kruschen Salts werd ons beschreven door mevr. H. E. te S. „Eiken morgen opnieuw stond ik op met Ondragelijke hoofdpijnen. Ik was altijd moe en het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maar ik had zooveel over Kruschen Salts gelezen, dat ik besloot het ook eens te probeereh. Toen ik het ongeveer een maand lang genomen had, merkte mijn vriendin plotseling op: „Je ziet er veel beter uit, voel je je nèl zoo goed?" Toen ik ja zei, en dat het door Kruschen Salts kwam, schoot zij in den lach, en zei: „Och, waarschijnlijk zou Je je zonder dat goedje wèl zoo goed voelen". Maar ik hield vol en na ongeveer drie maan den zei ze: „Werkelijk, ik heb nog nooit iemand zóó zien veranderen. Je bent een heel andere vrouw, en als dat door Kruschen Salts komt, ga ik het ook probeeren". Kruschen Salts bestaat Uit 6 zouten, die de werking van Ingewanden en nieren bevorde ren, en zoodoende voor meer afdoende ver wijdering van afvalstoffen zorg dragen. Hierdoor wordt de oorzaak weggenomen van klachten als hoofdpijn, gevoel van ver moeidheid e.d. Probeer eens een tijdlang de dagelijksche dosis Kruschen Salts en U zult zich in alle opzichten prettiger voelen: geen hoofdpijnen meer, maar nieuwe levens lust en een onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0,40, 0,70 en 1,60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rownbree Handels Maatschap pij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) héchten aan het doelmatige systeem van den volkenbond. De Locamoeonferentle moet er niet voor gebruikt worden Duitschland in staat te stellen landen als Rusland en Tsjecho- Slowakije aan te vallen. In het verder verloop van het debat zei de Winston Churchill, dat de volken bond ook thans nog een bruikbaar element kan vormen, mits het zou gelukken in dien hond een groot aantal goed gewapende lan den bijeen te krijgen, wier maent iederen would-be-aanvaller zou afschrikken. Chur chill verheugde zich daarom over het tem po der Britsche bewapening. Neville Chamberlain zeido, dat het niet juist is, dat Groot-Brittannië zich niet zou interesseeren voor de aangelegenheden in Oost-Europa. Het zou gaarne gr-lijktijdig met een westelijk ook een oostelijk pact zien ontstaan. Wij zouden daaraan zelf goen deel hebben, doch dit beteekent geenszins dat wij aan welk land ook de vrije hand zouden laten. Maar wij zullen ons alleen binden aan die reglonalo verdragen die onze eigen vitale belangen raken. EXTRA EXTRA HENNEN, KIPPEN en EENDEN, met vflf dagen vrtJ zicht All® dieren van booge legatam gefokt. Wórdt voor ingestaan dat se goed zün, of ln- 6 dagen retour zenden. W. Leghoorn, 6% maand f 1.40 per st.. mud. f 1.60 per st., Rh lal. Reöa 6 mnd. t 1.4o per st., 7 mnd. f 1.50 per st.. 6 mnd. f 1.40 per st-, 6 mnd. i Legh. en Excheg. Leglubr. 3d trea. aoor ue rul ƒ0.70 per St., KhakTé'Rtfmt>. lOópSendéW fi mnd. f 0.75 per st., 7mnd. f0.85 per st. Zen ding per rembours, verpakking vrU, vanaf IS stuks franco statlOh. Aanbev.r ÏIOENDEKPARK „VELDZICHT— Dia VOORUITGANG", Veoncndaal. DE COMMISSIE VAN ONDER ZOEK NAAR PALESTINA Joodsche immigratie zal blijven doorgaan De kostenrekening der onlusten De uit zes leden bestaande koninklijke commissie onder leiding van Lord Peel die uit Engeland naar Pèiestina Is ver trokken, zal, naar verhiidt, den 12don November a.s. haar eerste bijeenkomst houden. De eigenlijke werk®ittingen zullen echter eerst ©ver verscheidene weken beginnen, wanneer do leden van de.com missie hun studiereizen door Palestina zullen hebben beëindigd. Aan de hand van officieele publicaties kan men thans langzamerhand een duidelijk overzicht krijgen over de groo te onkosten, die de onlusten in Palestina voor het mandaatbestuur hébben mee gebracht. Afgezien van de reusachtige materieels schade, veroorzaakt door vernieling van gebouwen en wegen, moest van April tot Augustus 272.000 pond worden uitgetrokken voor het onderhoud van de politie en 133.000 pond voor de gevangenissen. Daarbij komen dan nog de kosten voor het onderhoud van de geleidelijk naar Pa lestina overgebrachte vijftien-duizend Engelsche soldaten. De uitgaven zijn dien tengevolge sedert Augustus gemiddeld veertig procent hüoger geweest dan do in komsten. Naar uit Londen vernomen wordt, heeft de Britsche minister van koloniën, Ormshv Gore, in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regecring tot de conclusie Is geko men, dat geenerlei reden een tijde lijke opschorting van de .To'od- sche immigratie in Palestina zou kunnen rechtvaardigen. Tocht is dc regeering van meening, eoo voegde hij hieraan toe, dat het dienstig zou zijn, den Imogen commissar's te verzoeken, een gematigde begrooting te maken vail Palestina's economische hulpbronnen. Op voorstel van den hoogen commissaris heeft de regeering goedgevonden, dat hei maximum-aantal immigralie-ceriiflcaUju voor den tijd van zes maanden tot achttien honderd wordt beperkt. Duitschlands „recrutenarme" jaren Nawerking van den wereldoorlog Het „Berliner Tageblatt" geeft eon beeld van den teruggang in het aantal dienst- illchtigen, tengevolge van do lagere ge- loortecijfers in den wereldoorlog. Het blad gaat uit van het aantal 20-Jari- gen, daar de dienstplicht op hot 20e jaar aanvangt Het blijkt dan dat in 1925 622.000 mannelijke 20-jarigen leefdon, in 3933 607.000 en in 1934 600.000. Thans volgen echter de „rocrutenórruo" jaren tengevolge van dert wereldoorlog, "die mot de volgende cijfers worden aangegeven? 1936 465.000; 1936 351.000; 1037 814000; 1938 326.000; 1939 485.000. In de vijf jaren van 1935 tot 1939 zijn derhalve 1.100.000 20-jarigen minder be schikbaar dan in do 5 jaren, welke daaraan voorafgaan. Roode militie doet dappere tegenaanvallen Een tegenoffensief op Irun en San Sebastian E»e nationalistische troepen zijn giste ren in den loop van den dag nog dich ter naar het centrum van Madrid op gerukt. De witte cavalerie drong verder door in de Madrileenache voorstad Caraban- chel, vanwaar een tramlijn naar het centrum van de stad voert en waar zich ook het groote radio-station bevindt Ook ten Zuid-Oosten van de hoofd stad werden hevige gevechten geleverd- De bewoners van de plaatsjes Argando aan de rivier de Manzanares en van Bajo vluchtten naar Madrid, waar zij voorloopig zullen blijven, totdat zich de mogelijkheid voordoet, hen naar de kust te transporteeren. Bijzonder fel wordt er gevochten om hot .douanestation aan de Manzanares, dat slechts twee kilometer van het cen trum ligt verwijderd, In de gevechten om Getafe en Leganes zijn volgens officieele mededeellngen van 't nationalistische hoofdkwartier vijf honderd volksfronters gesneuveld. Naar uit Madrid vernomen wordt, kan men duidelijk het kanongebulder hooren. Er heeft zich daar ook weer een luchtgevecht afgespeeld, dat door duizenden menschcn met zorgvolle belangstelling werd gevolgd. Drie nationalistische bommenwerpers ver schenen boven de stad voor een nieuwen bomaanval. Zij werden echter terstond door twee lichte jagers van de volksfrontregee- ring aangevallen, die tenslotte er in slaag den, een bombardementsvliegtuig te treffen. Boven de stadswijk Dona Carlota raakte de machine aan het wankelen en stortte daarop plotseling loodrecht neer. Tengevol ge van den hevigen schok werd het vlieg tuig geheel verbrijzeld. Een Havas-telegram uit Madrid meldt nog de volgende bijzonderheden omtront dit luchtgevecht- Een nationalistisch' vliegtuig werd door mitrailleurvuur getroffen, vloog In brand en stortte daarna neer in Puente Vallescas.een dicht bevolkte wijk van Madrid. De twee piloten trachtten van hun para chutes gebruik te maken, om veilig te kun nen landen, doch slechts een van de twee bracht het er levend af. Hij werd aan een van ziin beenpn gewond. Volgons eon mode- deeling van het roode ministerie van lucht vaart is het een Italiaan, Pjccoli genaamd., De Spaansche burgeroorlog De andere vlieger kwam om het leven, daar zijn parachute niet open ging. Nog een tweede nationalistisch vliegtuig werd neergeschoten boven Arganda, een twintigtal kilometers van Madrid. Beide vliegtuigen zijn van Duitsch fabrikaat, ter wijl de parachutes een Italiaansch merk dragen. Regeeringstroepcn doen heftige tegenaanvallen De correspondent van de United Press aan het Zuid-Westelijk front, Reynolds Packard, meldt uit Paria, dat de volksfront troepen in den afgeloopen nacht herhaalde lijk getracht hebben den opmarsch van de nationalisten tot staan te brengen. O.a. ondernam de roode militie een hevi gen aanval op Torrejon de Velasco, waar de slechts geringe nationalistische bezetting door vijf honderd miliciens werd overrom peld. De nationalisten vroegen echter ter stond telefonisch ora versterkingen, die tijdig genoeg arriveerden. Na een verwoed gevecht, waarbij de wit ten van handgranaten gebruik maakten, slaagden zij erin de volksfronters te ver drijven. Kort nadat de roode aanval was afgesla gen, aldus Packard, kwam ik te Velasco aan waar tal van lijken in de straten verspreid lagen. Ik zag ook twee tanks van Russi sche herkomst, die totaal in puin waren ge schoten. De bemanning daarvan (twee voor iedere tank) was tengevolge van de explo sie van handgranaten verschrikkelijk ver minkt. Alle soldaten in dezen sector zijn inmiddels met gasmaskers uitgerust. Offensief tegen San Sebastian en Irun In hot Noorden zou eveneens een groote militaire bedrijvigheid heerschen. Volgons te Hendaye van Spaansche volksfront-zijde binnengekomen berichten zou de roode regeering op het geheelo Noordelijke front toebereidselen voor een grootscheepsch of- fonsief treffen, met het «doel de door de nar tionalisten veroverde gebieden, met name da steden San Sebastian en Irun te her overen en de blokkade-ring, die do geheele Noordkust practisch van iedere toevoer af sluit en Bilbao voor militaire operatics on bruikbaar maakt, te verbreken. Verder sou het offensie' ten doel heibben, de nationalistische strijdkrachten van Ma drid af te leiden. Deze plannen van de volksfronfregeering schijnen al lang in alle stilte te zijn voor- bereid, toen de aandacht nog op Oviedo was gericht Naar gemeld wordt, zijn sedert eenige weken alle beschikbare roode strijdkrachten op het Noordelijke front verzameld en ls op de uit strategisch oogpunt belangrijke plaatsen de noodige munitie opgeslagen. VOOR 0 VOOR DE PIJR Dobbel man n lekker ...man! i\oiu u ae iDis-pijp? Zóó niet, vraagt Uw winkelier, (Adv.) De a.s. Weensche besprekingen Een verdeeling van invloedssferen? Een verklaring van DfGuido Schmidt den Ooslenrijkschen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, dat van dé a.s. bespre kingen te Weenen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Italië. Oostenrijk en Hongarije geen opzienbarende resultaten behoeven te worden verwacht, heeft, naar da „Daily Telegraph" uit Weenen meldt, tot al lerlei gissingen aanleiding gegeven. Deze verklaring was, gezien den groöben ophef, die in de afgeloopen maand door de Oostenrijksche bladen van deze Cóhfereiltiq is gemaakt, alleszins Opmerkelijk. De correspondent van de „Daily Tele graph" meent te weten, dat déze wijziging van het standpunt ten aanzien der conferen tie het gevolg is van de rede, die MüssölinJ Zondag j.l. gehouden heeft. In officieele kringen, zoowel als in da hoofdsteden der kleine entente, gelóóft men^ dat tusschen Ciano en Hitier, tijdens het be-- zoek van eerstgenoemde aan Dultschlar/i, definitieve overeenstemming is bereikt ia dien zin, dat Oostenrijk en Tsjecho-Slowakffc* door Italië erkend worden als te zijn Duitscha invloedsferen, terwijl Hongarije en Joego slavië Italiaansche invloedssferen zouden zijn. Frankrijks betrekkingen tot Italië De Fransche oppositionele Kamerafge. vaardigde De Keri 11 is heeft aan den Franschen minister van buitenlandsche za ken Del tos een schrijven gezonden, waar in hij vraagt, de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië Weer een nor maal karakter te doen aannemen. De nieuwe Fransche ambassadeur te Rom© de Saint Q u e n t i n,de opvolger yan de CHainbruvr, kan' zijn &rnbt niét' aan- Vaarden," ómdat zijri; geloofsbrieven niet 'de $tols, „kónbig.-van- Itdxië, itef2efc,.1van= Ethio-. piö" bevatten. De Keriilis is van meèning, dat slechts één middel bestaat om déze Kwestie op te lossen, n.l. dat Frankrijk den nieuwen stand van zaken ten aanzien van Abessinië erkent. Het nieuwe Amerikaansche Congres De definitieve uitslag van de verkiezingen voor het Amerikaansche huis van afgèvaar- digden en den senaat is thans bekend. De senaat is als volgt samengesteld: 75 democraten, 17 republikeinen, 2 labour, 1 progressist en 1 onafhankelijke. Hot huis van afgevaardigden telt 334 de mocraten, S9 republikeinen. 7 progressisten en 5 leden van de labourpartij. DAN HELPEN WIJ ELKAARl N.V. DORDRECHTSGHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG H. LANG ZOON - ULFT (Gld.) rietmeubelfabriek „INDUSTRIA" Opgericht 1875. Tet 213. Rietmeubelen voor serre's, terrassen, schepen, tie- kerrhuizen. sanatoria, etc. Levering door den handel voor Blank werk N.V. v.h-D.MATAK FONTEIN HARLINGEN.TEL.228

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2