VORSTELIJKE GASTEN OP DE „DE RUYTER" De Wieringermeerpolder DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 TWEEDE BEAD PAG. 5 Electrificatie van het spoorwegnet Bovenleiding op het baanvak EdeArnhem voltooid Met de electrificatie van de lijn Ede- Arnhem wordt door de Ned. Spoorwegen goede vorderingen gemaakt. De boven leiding van dit baanvak is thans vol tooid. De masten zijn geplaatst, tot aan de split sing van de lijnen Utrecht—Nijmegen op het spoorweg-emplacement te Arnhem. Op dat punt zal 't onderstation voor de stroom voorziening worden gebouwd. De fundee- ring is daarvoor reeds gelegd. WILDE STAKING TE ENSCHEDE Bij de weverijen van de N. V. van Heek en Co. en van de N. V. Nico ter Kuile en Zn. te Enschede is een wilde staking van wevershulpen uitgebroken. Ongeveer 100 jeugdige personen zijn in staking gegaan, omdat ze loonsverhooging wenschen. Vooral voor de andere wevershulpen van 20 jaar en ouder acht men de loon en te gering. De betrokkenen deelen mee, dat hun actie ge- heel los staat van elke politieke partij. Aantal moties aangenomen In de groote'zaal van den Haag- sohen Dierentuin is gistermiddag een drukbezochte vergadering gehouden van den Ned. Bond van Sigaren- winkeliersvereenigingen. De Voorzitter, de heer L. P. J o n g e j a n s zette in zijn openingswoord uiteen, dat de nood in het sigarenwinkeliersbedrijf ten top 13 gestegen. De. vraag dient te worden ge steld of een bestaan voor den bonafide- sigarenwinkelier nog mogelijk is Wij wenschen, zei spr., dat het sigaren- verkoopbedrijf voor wat den detailhandel betreft, uitsluitend in handen van den siga renwinkelier blijve, dat een verbod van leve ring van sigaren, sigaretten en tabak door fabrikanten rechtstreeks aan particulieren worde ingesteld, dat de verkoop van siga ren e.d. in café's worde beperkt en dat het bedrijf van den grossier en den winkelier in den sigarenhandel streng gescheiden worde. Een groot aantal sprekers hebben hierna het woord gevoerd. Aan het einde der bijeen komst werden eenige moties aangenomen, waarin de vergadering zich o.m. uitsprak vóór spoedige herziening der Tabakswet, overeenkomstig liet advies van den Midden- standsraad van 1935 en tegen de wijziging van art 3 der Winkelsluitingswet, dit laatste in verband met den verkoop van tabaks artikelen in hotels, café's, restaurants en soortgelijke inrichtingen. Bovendien werd Verbod en gebod I-Iet orgaan van de Ned. Lutii. Bond vooi* Chr. Sociale Actie „Maarten Luther", her innert er aan, dat het in Duitschland ver boden is om de geschriften van Friedrich. Julius Stahl te citeeren, omdat deze groote jurist een geboren jood was. Reeds op vrij jeugdige leeftijd heeft hij evenwel het Joodsche geloof vaarwel ge zegd en heeft hij belijdenis des geloofs in d« Luthersche Kerk afgelegd. Later is hij een der grootste reclitsphilosofen der Luther sche Kerk geworden. En omdat Stahl een Jood was, worden zijn schrifturen thans verboden! Dan ver volgt Maarten Luther: Nederlandsche Lutheranen! Begrijpt gij nu de beteekenis van Stahl voor ons volks leven? i Luthersche hoogleeraren, predikanten en studenten! Gij die tot geestelijke lei ding geroepen zijt! Ligt in dit Duitsche verbod voor U niet een duidelijk ge bod om ons de rijkdom van Stahls ge dachten te ontvouwen? Wij willen onze Christelijk-sociale ar beid op sociaal-economisch en sociaal- politiek terrein zoo gaarne doen beheer- schen door onze Luthersche beginselen. Doch daarbij hebben wij wetenschappelij ke voorarbeid noodigr. Kom over en help oust Koninklijke belangstelling voor de schietoefeningen Een zegetocht naar het station De Koninklijke Familie heeft gister een vaartocht gemaakt met de jongste aanwinst der Marine: Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Deze vaartocht, die be gunstigd werd door schitterend herfst weer, heeft zich uitgestrekt van IJmui- den tot de reede van Texel. Tevens heeft Prins Bernard, die H. M. de Koningin en H.K.I-I. Prinses Juliana vergezelde, voor het eerst kennis gemaakt met dc Nederlandsche Marine. Te IJmuiden begaf de Koninklijke Fami lie zich aan boord. Allereerst bezichtigden de Koninklijke Gasten, nadat men ue pieren achter zich had gelaten, het schip. Vóór in de volksverblijven werd begonnen en daar vandaan ging men de dekken rond. H.K.H. Prinses Juliana toonde veel belang stelling voor dc zeer ruime ziekenboeg. Prins'Bernard legde zeer veel interesse aan den dag voor dc technische deelen van het schip: in dc machinekamer liet de Prins zich uitvoerig op de hoogte stellen; ook H.K.H. Prinses Juliana kwam er nader hand een kijkje nemen. In het iet blijf van den Commandant Werd geluncht, waarna liet schip in gereed heid werd gebracht voor de schietoefenin gen, die 's middags werden gehouden. Op een gegeven oogenblik klinkt alarm. Dc posten worden geheel bezet, de water- di-hte deuren gesloten. Het doel is een schijf, welke door de sleepboot „Utrecht" Wordt gesleept. De Koninklijke Gasten ver schijnen op de brug en even later worden de projectielen afgevuurd. Na enkele salvo's bezwijkt de kleine schijf reeds: een der masten is doormidden ge schoten. Nauwelijks zijn de schoten gelost, of Hr. Ms. „De Ruyter" hult dc schijf in een nevelgordijn dat weldra de schijf aan het oog onttrekt: tegelijk weerklinken de salvo's van de luchtafwecr-mitrailleurs. Een vliegtuig wordt weggeschoten Ondertusschen wordt de vliegtuigkatapult klaar gemaakt voor het wegschieten van het aan boord mede gevoerde vliegtuig. Een wenk met een waarschuwingsvlag, een handle wordt overgehaald en in een oog wenk heeft het vliegtuig de katapult ver laten. Na een grooten cirkel om den krui ser te hebben beschreven, verdwijnt liet in dc verte. H. M. de Koningin volgt dit ook voor vele opvarenden geheel nieuwe schouw spel met zeer veel belangstelling vanaf de navigatie commandobrug, H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernard vanaf het dichter bij het vliegtuig ge legen mitrailleurdek. Snel draait dan de kruiser het Schulpen- gat in, voorbereidingen voor het vertrek van de hooge gasten worden getroffen: de saluutbatterij wordt bezet en de eerewacht mariniers treedt aan bakboord aan. Na liet vallen van het anker worden de hakspieren en motorsloepen tegelijk uitgevoerd, de be manning .treedt aan volgens de paradeer- rol. Het gevolg van de koninklijke gasten neemt plaats in de kleine motorsloep welke weg vaart en op eenigen afstand van den kruiser blijft liggen. Commando's klinken: stilte aan dek, front maken naar stuur boord: H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernard verlaten het schip, even daarna ook H. M. de Koningin. Als H. M. het schip verlaten heeft, klinkt op commando van den commandant een driewerf „hoezee" langs de dekken. Den Helder in vlaggentooi De bevolking van den Helder heeft gister de gelegenheid aangegrepen om de Koninklijke Familie een hartelijke huldi ging te bereiden. De blijdschap van de bur gerij over de aanwezigheid der Vorstelijke Personen is vooral tot uiting gekomen tij dens den rit van de Koninklijke. Stoet van de buitenhaven naar het station. Duizen den hadden zich langs den weg geschaard en van huis tot huis was de vlag uitgesto ken. Het wachten duurde lang, doch einde lijk even voor half 4, weerklonk het doffe gedreun van het eerste der 35 door de „De Ruyter" af te geven saluutschoten, het be wijs dat de commandantssloep met de hooge gasten zich van den dwars voor den havenmond liggenden oorlogsbodem had los gemaakt. Terwijl boven en om den kruiser •uilgrijze kruitdamp der schoten liing. zette de motorbarkas snel koers naar den landingssteiger. Hot was ruim half vier toen zij terzijde an de torpedojagers in het volle gezicht der wachtenden kwam en het hooge gezel schap duidelijk waarneembaar was: de Ko ningin, zittend op de achterbank, niet vóór haar, staande, de Prinses en Prins Bernard. Uiterst vlug voltrok zich het aanleggen aan den steiger en het debarkeeren van de hooge. gasten. Het eerst was het de Ko ningin, die de sloep verliet, onmiddellijk gevolgd door den commandant d r marine te Willemsoord, viee-admiraal T. I,. Kruys, die den tocht met de „De Buvter" had mee gemaakt. Onmiddellijk achter hem volgde de Prinses, daarna, blootshoofds, Prins Bernard. Na zich met enkelen der autoriteiten te hebben onderhouden, inspecteerde H. M. de met de vooruitgestoken geweren stram in de houding staande eerewacht der adelbor sten, met wier vaandel bij het passeeren van de Koningin de gebruikelijke groet werd gebracht. Een zegetocht Na deze inspectie liief het publiek een spontaan gejuich aan, dat bleef voortduren totdat de hooge gasten met het kleine gevolg in de gereedstaande auto's hadden plaats genomen en van deze plaats vertrokken. De route naar het station was één zegetocht. Op tal van plaatsen barstte het enthousiasme der menigte los, welker belangstelling uiteraard vooral ook uitging naar Prins Bernard. Met den gewonen sneltrein van 15.55 uur, waarin het. salonrijtuig was gehaakt, verlie ten de Vorstelijke. Personen den Helder. Om kwart voor zes arriveerden zij in de Residentie'. ROFFELRIJMEN AANPAKKEN week-end, ten volle zullen kunne genieten." Haagsche Post, 'k Heb zelden met meer blijde hoop Een schoolbericht gelezen Dan dit, dat mij verzuchten deed: Och mocht het hiér zoo wezen! Wie kinderen-die-leeren heeft Zal gaarne onderschrijven: Er schijnt voor de moderne jeugd Geen vrij moment te blijven. Dc jeugd wordt op-, wordt voort- De scholen concurreeren gezweept Wie 't meeste in de kortste tijd De kinderen kun leeren. Ze blokken van de morgen 'vroeg Tot 's avondsen ze zuchten Verheugd wanneer ze eens per week Een uurtje mogen luchten. Er is geen tijd aan sport of spel Een middag te spendeeren, De „vrije middag" is voor hen Tot donker toe studeer en! (Ik zwijg maar van het Zondagswerk Dat stil wordt toegelaten; Er zijn zoo van die zondetjes Waarover we niet praten!) Voor catechetisch onderwijs En jeugdvereenigingen O nmisbaa r naar d,e theorie Die geldt in onze kringen 'Geen tijd, of nagenoeg geen tijd! Waarom niet? durf ik vragen, Alleen om stoffelijk gewin Te heden als ze slagen Dat mag niet het voornaamste zijn! Wij móéten samenspannen Om eindlijk dezt, geest der eeuw Voorgoed te overmannen! Aan ons de taak, aan ons de plicht Dc groote trom te roeren Om 't huiswerklooze week-end ook In Holland in te voeren. Het zal een groote zegen zijn Voor ons, onze gezinnen. De opvoeding der jeugd moet bij Jeruzalem" beginnen. (Nadruk verboden) LEO LENS SIGARENWINKELIERS IN VERGADERING BIJEEN De nood ten top gestegen het hoofdbestuur van den bond opgedragen om met alle ten dienste staande middelen te bevorderen, dat alsnog door wijziging van de voorgestelde vestigingswet kleinbedrijf de mogelijkheid wordt geopend om terstond tegen het euvel der overbezetting direct-wer- kende maatregelen te nemen. Onder geweldige belangstelling arriveerde gisteren de Koninklijke Familie te Ifmuiden voor het maken van een tocht aan boord van Hr. Ms. nieuwe kruiser „De RuyterDe begroeting van de Konink lijke gasten bij aankomst. Wie de stevige, flinke badhanddoek en de twee theedoeken gratis wil ontvangen, moet hiervan thansdirect werk maken. Voor 8 uitknipsels Radion .'n top-prestatie", ont vangt U een sterke badhanddoek en voor 5 dezer „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mij.N.v., Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen; maar denk er om alleen uitknipsels top-prestatie" en beslist geen andere. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. Zorg, dat U van alle extra voor delen van Radion profiteert! Uw was, met Radion gewassen, zal witter worden dan ooit, want het zuurstofhoudende Radion sop dringt door het gehele weefsel heen en verwijdert alle vuil. Haal nu wat Radion in huis, want 21 November is de laatste dag van deze speciale Radion aanbieding. XI B. J. Dit begreppelen ïs in betrekkelijk korten tijd ver richt, want reeds in de herfst van 1932 kwam men er mee gereed, dus twee jaair na het droog worden. Een gedeelte van dit werk is met de hand gedaan en gaf aan vele arbeiders, die dagelijks met autobussen van de rand plaatsen werden gehaald, gedurende langen tijd werk. Een ander gedeelte werd met speciaal daarvoor geconstrueerde greppelmachiries getrokken. Al naar de aard van de grond werd de afstand van de greppels genomen op 11 M. (voor kleigrond) en op 15 M. (voor zandgrond). De diepte nam men overal gelijk, nl. 60 c.M., terwijl de bovenbreedte voor kleigrond bepaald werd op 85 c.M. en voor zandgrond, die natuurlijk veel losser is en dus niet zoo steil kan blijven staan, op 1.15 M. liet graven der greppels met een greppelmachine Toen alle greppels gereed waren hadden ze een gezamen lijke lengte van 14.000 K.M., dat is meer dan het derde ge deelte van de omtrek van de wereld. Maar behalve dit begreppelen werd ook nog bij wijze van proef begonnen met enkele perceelen te draineeren en wel niet alleen om het draineeren zelf alsook om de verschillende systemen van drainage te beoordeelen. Daartoe werd in de herfst van 1930 in het randgedeelte bij Kolhorn een z.g. ont- waterings-proefveld aangelegd, groot ca. 25 H.A., waarop fcaast elkaar het begreppelen en het draineeren volgens ver schillende systemen werd beproefd. Ter vergelijking bleven daar, zooals men ook op de Andijker proefpolder had gedaan, enkele gedeelten in de natuurtoestand, dus onbewerkt liggen. Naast de gewone drainage, die met de hand geschiedt, werden ook de verschillende machinale drainages toegepast, zooals de molbuisdrainage met houten kokers (systeem prof. Visser), toepassing van geperforeerde metalen buizen (systeem Rud. Sack), het drainage-systeem van J. Bruins, ter wijl ook met de draingreppelploeg van Matthysen werd ge werkt. Gewijzigd drainage-systeem Zooals we reeds opmerkten, heeft de gewone drainage op jonge grond groote bezwaren, waarom men dan ook besloot de gronden te begreppelen. Maar juist dat begreppelen gaf een nieuw idee aan de hand. Men had n.l. opgemerkt, dat langs de wanden van de greppels, op de taluds dus, zeer vele en vrij diepe en breede scheuren ontstonden, die ook in de natte tijd bleven en van groote beteekenis bleken te zijn voor het snel afvoeren van het hemelwater. Dit feit was aanleiding om van de gewone werkwijze, bij het draineeren toegepast, af te wijken. Gewoonlijk toch gaat men dadelijk na het leggen der drains in de gegraven sleuven, deze met de uitgegraven grond weer dichten. Nu men echter zag, dat de ingedroogde aarde het water veel sneller doorliet, paste men dit toe en liet de sleuven een poos liggen en de uitgegraven grond drogen. Langs de wanden der sleuven ontstonden nu de scheuren, die men ook bij de greppels gezien had en waardoor het water snel heen trok. Nadat deze scheuren ontstaan waren en de uitgegraven grond droog was geworden, werd met deze laat ste de sleuf weer gedicht, nadat men op de kragen der buizen eerst turfstrooisel had gedaan om verstopping met de nog slikkende grond tegen te gaan. Dit systeem voldeed zoo goed, dat men in 1933 al begon om ook reeds begreppelde gedeelten van de polder op deze wijze te ontwateren. Was men in de eerste jaren 1930 tot en met 1933 op heel bescheiden schaal met het draineeren doorgegaan, het nieuw, sedert 1931 eerst voorzichtig toegepast systeem, gaf dusdanige resultaten, wat de ontwatering betreft, te zien, dat men reeds sedert 1934 er een groote uitbreiding aan heeft gegeven en het op ruime schaal op de reeds begreppelde gronden gaat toepassen. In de bodem der bestaande greppels worden nu de sleuven gegraven, waarin de drains gelegd worden. De uitgegraven grond gaat men na drogen weer op de buizen werpen of men doet er dadelijk uitgedroogde aarde van de zijkant der greppels gestoken op. Men behoeft nu niet meer op de scheuren in de greppelwand te wachten, deze zijn er reeds in. Het is gebleken, dat de bezwaren tegen het draineeren van jonge grond op deze wijze voor een goed deel ondervangen kunnen worden. Wel treden e: na enkele jaren vrij veel ver- De aanvoer van drains geschiedt met rupsbandlrekkers stoppingen op, als gevolg van het groot gehalte aan ijzer en aluminium, dat zich in het doorzakkende water bevindt, maar tegenwoordig kan men de verstopte drains tamelijk gemak kelijk en goedkoop reinigen door schoonspuiten en doorsteken. Dit is in elk geval voordeeliger dan de meerdere exploitatie kosten van begreppeld boven die van gedraineerd land. Wat al de graafwerken in de polder aangaat kunnen enkele cijfers een idee geven van wat de waterafvoer in een moderne polder wel vergt. In totaal werden gegraven: 19 K.M. hoofdkanalen met een breedte op polderpeil van practisch 29 M. (theoretisch 28.80 M.71 andere kanalen met een breedte van 22,75 M., 149 K.M. tochten van 10.50 M. breed en 985 K.M. slooten met varieerende breedte. Dadelijk moet opgemerkt worden, wat we trouwens reeds deden, dat de genomen breedten bij, het tegenwoordig bedrijf niet meer noodig zijn, daar auto- tractie de plaats van scheepsvervoer heeft ingenomen. Al met al is er een groote massa aarde verwerkt. Millioenen kubieke meters. Een ruwe berekening brengt ons op 8 a 9 millioen. De kanalen, slooten, tochten enz. nemen een belangrijk deel van het cultuurland weg. Ongeveer 2000 H.A., dat is dus 10 pCt. van de oppervlakte, is niet als cultuurland in gebruik. Doch hieronder vallen ook de terreinen voor de drie dorpen Middenmeer, Slootdorp en Wieringerwerf en de in de polder aangelegde wegen. Aanleg van wegen Deze wegen zijn voor de polder natuurlijk van groote beteekenis, daar ze de comunicatie met de randgemeenten en onderling mogelijk maken. Er is een tamelijk druk verkeer. Gelegenheid om de drie dorpen te bezoeken is er met de autobusdiensten te over. Men heeft geregelde verbinding met Amsterdam via Hoorn. Er gaan autobussen van Alkmaar via Winkel en via Wieringerwaard, van Schagen via Kolhorn en via Wieringerwaard, en van Medemblik. Bij onze verschillende bezoeken, die we aan de polder brachten hebben we meer* malen van deze diensten gebruik gemaakt en geconstateerd* dat men niet van gelegenheid is ontbloot om naar elders te gaan of van elders te komen. Er zijn meerdere en dichter bevolkte gedeelten van ons land waar het niet zoo goed met die gelegenheid is gesteld. Voor het verkeer in de polder is een wegennet aangelegd van 245 K.M. derde klaswegen. De commissie Lovink had; in haar rapport voorgesteld dat men met het oog op de kans dat het verkeer dit zou eischen dadelijk wegen van voldoende breedte zou aanleggen en noemde 15 M. als de meest ge-: wenschte maat. Men heeft zich hieraan gehouden. Doch het rijvlak is voorloopig maar 2.50 M. breed gemaakt, terwijl sommige gedeelten waar het meeste verkeer langs gaat 3,50 en 4.50 M. breed zijn genomen. Een van de vaste bruggen, zooals men er zeven en veertig in ds volder heelt. Spoorwegen zullen wel niet in de polder behoeven te worden aangelegd. Toch heeft men met de mogelijkheid rekening gehouden en twee tracee's ervoor beschikbaar qe. houden. Voor de wegen zijn een aantal bruggen noodiq qe. weest In totaal 59. waarvan een 12 tal beweegbare De vaste bruggen hebben met het oog op de vaak hooge scheeps- ladingen, die men bij het vervoer van landbouwproducten heeft, een doorvaarhoogte van 4 M. Althans het meerendecl *1 X stond in ons blad van 27 October.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5