llieuuie £dïtsdjr (tfaurant Anti-Revolutionaire Kaderdager Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Stadt-Schanke De Roode Leeuw DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche 1 zending 430 Bij dagclijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling I Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5928 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 16e Jaargang a&bertetttieprijjtn: Van tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227a Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 EJke regel meer ..•••••-• 0-45 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordl berekend0.10 EEN ONGEVERIFIEERDE, GEDEFLATEERDE BALANS In een onzer artikelen brachten we het vierho'eksprogram van Dr. Colijn in 1933 in herinering en noemden het „kleinzielige partijpolitiek", wanneer men zou beweren, dat 't kabinet bij de uitvoering geheel ge faald zou hebben. Dc roode pers vatte hierop vuur en „weet zich van alle kleinzieligheid I cn van alle partijpolitieke belangzucht vrij, wanneer zij volkomen objectief vaststelt, dat bet nog veel erger is en dat het lijnrechte 1 tegendeel van het vierhoeksprogram de uit komst geweest is van het regeeringsbeleid" Om dit aan to tooneu, maakt zij ii tele regels druks de balans op van de laat- 6te regeeringsperiode. Maar deze balans is in ernstige mate ge- «deflateerd en ieder rechtvaardig accountant zal weigeren zc te verifieeren. kien ga ilechts de hoofdposten even na. De gezagondermijnende invloeden zijn niet gekeerd, want wel zijn de communisten makker geworden, maar de fascisten zijn Sterker dan in 1933. Het eerste is dus in confosso; hoeveir de N.S.B. c.s. land zal brengen, willen we liever even'af wachten, dan met de roode pers vaststellen: „Tegen de fascistische gezagsondermijning is de rcgeeringsactie mislukt". Zooveel kans geven we onzen dictator in dc dop nog niet; zelfs niet al beweert liij, dat zijn nieuwe dagblad „een kuiken" is, dat spoedig tot „een baan" zal opwassen. Niet alle kui kens worden groole hanen. Doch hoe het zij, de roode pers begrijpt zelf wel, dat er nog andere gezagsondermij nende invloeden waren waartegen de regee ring zich gekeerd heeft. En zij schrijft: Het is waar, tegenover de sociaal-de mocratie heeft dc regecring zich star ge houden. Wat dit betreft echter, heeft zij zich zelf aan gezagsondermijning schul- dig gemaakt. De „Zeven Provinciën"- actie tegen ons berust slechts op leugen achtige voorstellingen cn niets is schade lijker voor het gezag. Dit is wel een zeer weinig roemvol hoofdstuk in de denis van het kabiuet-Colijn. Ja, wanneer men debiteuren tot crediteu ren promoveert, dan kan men van een ba lans maken, wat men wil. Een zoo erger lijke vervalsching slaat elk record. Het wa ren dus slechts leugenachtige voorstellin gen, dat de roode pers in de handen klapte en dat roode kamerleden juichten. Het is ook slechts verbeelding, dat de S.D. A.P. sedert 1933 op menig punt een nieuwe koers insloeg: landsverdediging, koningsge zindheid, afzwering van het Marxisme, liefde voor dc democratie en wat al niet. Een professor met een ietwat rijke fan tasie heeft dezer dagen de sociaal-democra ten de beste anti-revolutionairen genoemd zonder eenige verstrooidheid gaat dat o. niet en. wij hebben niet do minste be hoefte om de S.D.A.P. telkens aan haar pekelzonden te herinneren; maar de waar heid' eischt, dat wij vrijpostigheden als bo- yenstaande met kracht afwijzen. Over de andere drie punten van het re- gceringsprogram zegt de roode redactie in een luttel aantal regels, dat het een totale mislukking was. Het economisch leven is niet uit zijn verval opgeheven; de werkloos heid ging met sprongen omhoog en de ont- xeddei'ing der publieke financiën werd steeds grooter. Dit zijn nu eenmaal axioma's van die zijde; de bewijzen, ontbreken. De feiten spreken ze echter tegen en wij kun nen er nu over zwijgen. Menschen, die nu eenmaal een Plan van de Arbeid in het hoofd hébben, zijn toch niet voor rede vatbaar. En onvruchtbare discussies kan men beter sta ken dan voortzetten. Maar aan de verificatie van een valsohc balans werken wij niet mee. NIET „NALATENDE DE DREIGING" Dc verwording van ons publieke leven gaat steeds verder door en het ergste is, dat daar aan het meest schuldig staan, die qc mond yöl hebben over dc zedelijke wedergeboorte van ons volk, al voegen zij er dan ook yorklarende exegese aan toe, dat „zij fat soenlijk noemen, wat bij anderen onfatsoen lijk heet". Dat zal wel waar zijn, als men let op het R'olgende. De schrijver, die in zijn brochure de N. S. B. ontmaskerde, wordt vooral des avonds hinderlijk gevolgd en door de telefoon moe ten hij of zijn familieleden telkens luiste ren naar iemand, die met langzame grafstem zegt: „De dood, die komt". Ook deelt men zijn huisgenooten telkens mee, dat hij zwaar gewond is, beide beenen heeft gebroken of zoo iets. Doze ruwheid dateert niet van vandaag of gisteren, want de parlementaire leider van de S.D.A.P. deelde in de pers mee, dat hem reeds sedert November 1932 hetzelfde wedervaart. Hij cn anderen hooren ook tel kens de grafstem aan de telefoon, die aller lei dreigementen uit Het gebeurt wel, dat hij' ook i'n de nacht eenige keeren achter elkaar wordt opgebeld, om te vernemen, dat „Mussert wint" en dat hem allerlei erge din gen te wachten staan of om alleen maar uit gescholden te worden. Niemand van de helden noemt natuurlijk ooit zijn naam. De venhalen over dergelijke intimidatie pogingen vermenigvuldigen zich. Een sche journalist, die in 1935 voor de Vrij heidsbond sprak, overkwam hetzelfde. Zoo wel aan de krant als aan zijn huisgenooten werd gemeld, dat hij in de Passage dood geschoten was. Ter inleiding van hetgeen wij over de bo vengenoemde brochure schreven verhaalden wij bij wijze van motto van een onzer lezers, die een schuldenaar op het hoofd bureau van de N.S.B. terugvond. Nauwelijks had het in de krant gestaan, of de onge noemde lezer kreeg van N.S.B.ero dc mede- deeling, „dat hij er wel meer van hooren zou"'. Hij hoopt, dat dit beteekent: „de schuld wordt binnenkort afgedaan"; maar wij zijn daar nog zoo zeker niet van, want de amb tenaar in kwestie men kan het in de bro chure controleeren verdient precies tien procent van het salaris van zijn „kame raad Mussert". Daarom schreef onze lezer later ook: „Natuurlijk tot Schikking Bereid! Uit alles blijkt, dat de N.S.B. bezoeker van geoorloofde vergaderingen met straat- vuil en keukenafval bombardeert en tegen standers met dreigementen poogt te inli- mideeren. Tot deze schrikaanjagende middelen be hoort in de grond der zaak ook het besmeu ren van de publieke weg met blufferige kre ten als „Mussert wint", waarvan dc volks humor na dc brochure over de schamele belooningen der voormannen niet zonder zin voor waarheid maakt: „Mussert int". Men kan er ook toe rekenen de onkiescho daad om als propaganda-zegel een nabootsing van onze gulden te verspreiden met dwars over het gezicht van de Koningin de woor den: ,30 October a.s. Mussert"; en evenzeer de mislukte poging om de P.T.T. te misbrui ken ten behoeve van een sluitzegelreclame van de N.S.B. Het zijn altemaal intimidatie en schrikaan jagende middelen, welke in fatsoenlijke krin gen en in een beschaafde maatschappij con trabande zijn. „Tegen de N.S.B. is alles geoorloofd", zei de leider meermalen; hij bedoelde zeker: „Alles is ons geoorloofd' maar: alle dingen stichten niet» Twee kinderen door vrachtauto aangereden Een der knaapjes gedood Te Labbega t, onder de gemeente Waal wijk, had vanochtend een droevig ongeluk plaats. Twee zoontjes van den landbouwer Van Peer, uit Labbegat, liepen kort voor negen uur op den weg Capelle—Waalwijk. Zij waren op weg naar school. Door nog on bekende oorzaak werden de kinderen, de 9-jarige Jan en dc 8-jarige Barend, door een hen achterop komende vrachtauto van den vrachtrijder B., uit Labbegat, aangere den. De knaapjes kwamen onder den wagen terecht. Jan van Peer werd op slag gedood, terwijl zijn broertje zwaar gewond van on der de vrachtauto werd gehaald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaat- s. Het stoffelijk overschot werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Ook het ge wonde knaapje werd naar het ouderlijk huis gebracht. dtu&Js e/n (J^tstaMdumE Lcidicbcplcio 5-9 Tel. 33072 Am,Indam DINER I DINER I DINER 75 c. I— 1.25 i ELK DINER EEN TOPPRESTATIEa- DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- ÏHOTEL - HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN Telefoon 552395 Met zwaard en troffel de strijd tegemoet. En fier het vaandel geheven Dat de Anti-rev. partij nog geen doode groep, maar een levende partij in ons volksleven is, Bewijst de Kader- bijeenkomst welke heden 'en morgen in de Haagsche Dierentuin gehouden wordt. Het is geen demonstratie met mauifesteerende deelnemers die met min of meer luid gerucht in slagorde optrekken; het is het instructief en instruccrend appèl, waar de marsch- routo besproken en liet wachtwoord meegegeven wordt. Overtalrijk mocht het bezoek daarom niet jn, want aldus schreef de Adjunct-secreta ris in de dagorde (of order, zoo men wil) In aanmerking behoort te worden geno. men, allereerst dat conferenties als deze bedoeld zijn al cursusvergaderingen en wel voor het „kader" der partijleiding, dat het werkvergaderingen zijn en moe ten blijven en ze reeds uit dien hoofde niet overtalrijk mogen bezet worden; ver volgens dat stilzwijgend wordt veronder steld, dat elke aangewezen deelnemer verplichting op zich neemt, de behandel de stof in de komende winter uit te dra gen in streeksgewijze en plaatselijke ver gaderingen in het ressort der centrales, weshalve deze bij de aanwijzing van deel nemers, hun deze verplichting behooren op te leggen. Zóó alleen kan het conferentiewerk vruchtdragend zijn voor de geheelc partij In den lande. Wij hopen, maar gelooven ook dat deze bijeenkomsten niet ij del zullen zijn, maar de geloofs- en dadenkracht van het. Anti-rev. volksdeel, dat midden in de politieke wor steling een eere- maar ook fel-omstreden plaats mag innemen, in niet geringe mate zulleij. sterken. De opening Te elf uur vanochtend werd de druk be zochte bijeenkomst op do gebruikelijke wijze geopend door den waarnemend voorzitter an het Centr. Comité den heer J. Schou- en. In zijn openingswoord wees hij op het doel van het samenzijn: versterking van het contact en beraadslaging over het stand punt, dat de A.-R. Partij in deze tijd heeft te nemen ten aanzien van een aantal politieke vraagstukken die aan de orde zijn of nog zullen komen. Daarna was liet woord aan Prof. Mr. A. L Internationale rechtsbeginselen Dit eerste onderwerp: „Rechtsbeginse len in het internationale volkerenleven" door Prof. Mr. A. A nem a, wa. bedoeld als toe- Prof A. 'Anema „De toepassing van de rechtsbe ginselen in 't in ternationale vol kerenleven," overeenstemming met de behoefte van deze tijd". 1. Punt 4 van het stembus-pro gram bevat twee elementen, die 't in verbinding brengt: het principieel uitgangspunt voor het buitenlandsch beleid, zooals dat nader omschreven in art. XVIII van ons Pro- gram van beginselen en de toepassing daar behoeften van de eerstkomende jaren. I. Ons principieel uitgangspunt brengt ons in tegenstelling tot alle partijen, openlijk of bedektelijlc de buitcnlandsche betrekkingen op liet beginsel der macht willen grondvesten en eveneens met het standpunt, dat het nationaal eigenbelang de eenige grondslag is dier betrekkingen: streven naar macht is voor een land op zich zelf niet verkeerd, maar alleen geoorloofd binnen de perken van het recht. b bevordering van nationaal eigenbelang is plicht, maar alleen met rechtmatige middelen en nooit zoo, dat het belang der internationale gemeenschap daar aan ondergeschikt wordt gemaakt. 3. Wat de behoeften van de tijd betreft is de neutraliteits-politiek, zooals die zich ont wikkeld heeft tot zelfstandigheids-politiek, dc aangewezen gedragslijn voor Nederland. 4. Do vraag welke houding Nederland heeft aan te nemen in zake van wat men pleegt te noemen de hervorming van den Volkenbond is niet gemakkelijk te beant woorden. Er zijn in deze verschillende mogelijkhe den: 7. Schouten a het standpunt van de strenge handha ving van de beginselen van het Pact op de bestaande voet; b het stelsel van handhaving en verster king, maar dan met regionale uitvoe ring; C het standpunt van de universaliteit te bevorderen boven de handhaving der beginselen van het Pact. Al deze standpunten zijn aan ernstige be swaren onderhevig. Wij zullen de weg heb' ben te kiezen, die onder de bestaande om standigheden het meest dienstig is aan de heerschappij van het recht, aan het belang der Staten-gem eenschap en aan ons eigen nationaal belang. II. Arbeid tot economisch herstel Id leider de heer C. Smeenk (Punt 6. Voorstel-Verkiezingsmanifestï „de voortzetting van den arbeid tot fi nancieel- en economisch herstel, gepaard gaande met: a inachtneming van de sooiale recht vaardigheid; b geleidelijke verdere erkenning van de bedrijfsorganisatie; c voortgaande bestrijding van de werk loosheid; d inperking, waar mogelijk', van de bij zondere crisismaatregelen, teneinde aan het bedrijfsleven meer vrijheid te herge ven"). Gedachtengang 1. Sedert het concept-manifest verscheen, werd de Regeering genoodzaakt om de vrije gouduitvoer verbieden, als c~ volg waarvan de gulden in het in ternationale ver keer werd gede- preciecrd. De Regeering handelde geheel in overeenstem ming met en op verzoek van de Jlrectie der Ne- ficrlandsche Bank Haar kan geen verwijt treffen. 'C. Smeenk Tot wijziging van het concept- man' 'est behoeft 'f gebeurde niet te leiden. Wel spreekt 't van zelf, dat de monetaire toestand een nog niet te overziene invloed zal hebben op de ver schillende regeeringsmaatregelen, welke steun aan het bedrijfsleven bedoelen. 2. Mocht te zijner tijd blijken, dat in ver band met de depreciatie van den gulden de „herwaardeering"' van de goudvoorraad der Nederlandsche Bank, na aftrek van het pondenverlies dezer Bank, een „winst" over laat, dan behoort in de éérste plaats over- wogen te worden, of deze voor schulddel ging moet worden aangewend. 3. De Sbudgetaire positie van Staat en Ge meente is nog steeds van die aard, dat te lgen nieuwe uitgaven met groote ernst be hoort te worden gewaakt. Een zuinig beheer blijft noodzakelijk. Gestreefd behoort te worden, ook in het belang van het bedrijfs leven, naar .vermindering van de druk der belastingen. 4. Gewaakt moet worden tegen een belang rijke stijging der kosten van het levenson derhoud. Evenwel behoort men bij de her nieuwde overweging van hetgeen ten bate van de land- en tuinbouw gedaan moet worden, niet te vergeten, dat het aanpas singsproces in den landbouw reeds ver ge vorderd is en de sociale positie van zijn be oefenaren nog steeds weinig gunstig is. 5. De bestrijding van de werkloosheid eischt: le. zooveel mogelijk uitbreiding yan de agrarische en industrieele export» 2e. uitvoering van openbare werken, waar bij evenwel de productiviteit niet uit het oog mag worden verlóren, en eveneens be dacht moet worden, dat de leeningscapaci- j teit van den Staat beperkt is. 6. Bevorderd moet worden de bedrijfsor ganisatie in antirevolutionairen geest Het eerst noodige is, voor zoover de wetgeving betreft dat mogelijk wordt gemaakt het verbindend-verklaren van de voornaamste bepalingen van collectieve arbeidsovereen komsten. Mogelijk gemaakt na toetsing, op dat geen schade aan het algemeen welzijn worde toegebracht Overweging verdient ook een uitbreiding van de bevoegdheden der bcdrijfsraden. Het organisatorisch streven behoort In het algemeen krachtig gesteund te worden. En door geestelijk-zedelijke middelen èn eventueel door OverheidsmaaVegelen, moet een mogelijk groepsegoïsme worden beteu geld. NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Giften kunnen aan ons blad worden toegezonden Het zijn grootsche plannen, die het Algemeen Comité tot aan bieding van een Nationaal Hmuelijksgeschenk aan Juliana en Prins voorbereiding lieeft Onze lezers zullen er ongetwij feld met groote instemming van hebben kennis genomen en zonder uitzondering hun steentje willen bijdragen om dc actie van het Comité te doen slagen. Ook ons blad stelt gaarne de gelegenheid open giften voor dit mooie, nationale doel in ont vangst te nemen. Zij kunnen gestort worden op onze giro- NIEUWE LEIDSCHE COU RANT No. 58936. Deze giften worden door ons overgemaakt aan het Algemeen Comité, terwijl in ons blad ver antwoording zal plaats hebben. Let wel: elke gift is welkom, van de grootste tot de kleinste! DE ADMINISTRATIE Haagsche Gemeentebegrooting 1937 De Gemeenteraad zal op 19 Nov. des mor gens to 10 uur een aanvang maken met de behandeling van de begrooting voor 1937. BENDE JEUGDIGE DIEVEN 'ONTMASKERD Bestond uit 14 school gaande jongens Gingen zeldzaam geraffineerd te werk £Var. onzen correspondent). Te Moercapelle is een complete dievenbende bestaande uit 14 jongens, waarvan de meesten de school nog be zoeken ontmaskerd. Door een toeval zijn de diefstallen, welke reeds maan denlang gepleegd werden, aan het licht gekomen. Een uitgebreid onderzoek lieeft het vol gende aan het licht gebracht: In troepjes van 3 en 4 trokken de jeugdige boefjes er |op uit, en stalen in diverse winkels vrij groote kwan turns chocolade, koek, drop, kauwgum, toffee's, sigaren, sigaretten, enz:, hetgeen dan onderling verdeeld werd. Het overgeschot werd in een leeg staand schuur tje opgeslagen. De koekblikken wierpen zij. nadat zij leeggegeten waren, in het water. Onder het voorwendsel iets te willen koo- pen, ging men met. een troepje de winkel binnen. Terwijl dan een van hen bediend werd, sloegen dc anderen hun slag. Niet al leen met winkeldiefstallen hield men zich bezig, maar ook werden aardappelen gesto- len, waarbij men uiterst geraffineerd te werk (ging. Bij landbouwers boden de jongens voer- aardappelen aan, welke zij voorgaven op het land gelezen te hebben. In werkelijkheid waren de aardappelen gestolen, zoodat het gebeurde, dat landbouwers hun eigen aard- 1 appelen kochten voor veevoeder. Tegen 12 jongens werd proces-verbaal op gemaakt. Toen aan één der jongens ge vraagd werd wat hij wel zeggen zou als hij nu de gevangenis in moest, antwoordde hij: „Je weet er niks van, we gaan naar de tnchtschoolT' -"Zacht vAn smaak - prus to ct .J (Adv.J VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Te Den Haag is beden een partijcon ferentie der Antirev. Partij aangevangen# De Koninklijke familie beeft gister eert vaartocht gemaakt met Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". De Eerste Kamer beeft bef wetsonfa werp betreffende mechanisatie in de siga-. renindustrie aangenomen en is daarna aangevangen met de behandeling van het ontwerp-Rijtijdenwet. Verschenen ïs het Voorlooplg Verslag! van de Tweede Kamer over de begroo-t ting van Financiën. Statistiek over de prijzen der levens-» middelen. De behandeling 'der Nijenrode-zaaK voor het Amsterdamsche Gerechtshof, De heer Rypperda Wierdsma heeff ontslag gevraagd als president-directeur van de Holland-Amerika-Lijn. Dc .Wieringermeer (XI)] Getafe, het Madrileensche vliegveld, Is thans door de nationalisten bezet. Ook de voorstad Carabanchel viel den rechtschen handen. Frankrijk zal de Maglnot-linie tot langs; de Belgische grens uitbreiden, In het college van kiesmannen heeff Roosevelt 523, Landon slechts 8 stemmen behaald. Von Ribbentrop heeft te Londen gei protesteerd tegen een communistische uit lating in het Britsche Lagerhuis. Dr. H. NANNING's «m Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen, fg maakt hel \^Jo\fica&vertrn^ Verkrijgbaar bij alle Apotheker* en Drogialen a II. 1.50 per dooaje »an 12 aluk* Pr. H HAHHlNG'i ffcam. ck.m, F.kmk. N V. DEN HAAG. VERVEN in de nieuwe modekleuren bij PALTHE Uw TOILET of MANTEL, geverfd in één der modetlnten voor Herfst 1936, krijgt een hernieuwd aanzien. Inlichtingen in onze filialen, waar kleur» stalen ter inzage. 'CAdv.f De godvreezende zeeman In 1882 is bij Dorsman en Odé te V]aar dingen en J. van den* Bodt en Zn. te Maas sluis opnieuw uitgekomen „De Godvree zende Zeeman" of „Do Nieuwe Christelijke Zeevaart". Het is een bundel predikatiën en gebeden speciaal voor koopvaardij en visscherij. Het boek mooht zich in 1748 reedis in een zevende druk verheugen en naar deze uitgaaf is het honderd vier en Id'ertig jaar later opnieuw verschenen. Het mag, aldus schrijft W. E. van Popta .in Quo Vad-is, op het eerste hooren mis schien eren vreemd klinken aU we zeg gen. dat dit boek voor onze tijd nog zijn I volle waarde heeft behouden. Ook zelfs de meeste gedachten 'die in verschillende voorwoorden zijn neergelegd hier en daar wel wat omslachtig ge- jzegd naar de gewoonte dier tijden zijn Ivoor onze dagen nog van kracht. „Op vele schepen wordt de dag des Heeren, bij stil weder, nog wel onder scheiden van de overige dagen, maar op de meeste bodems gaat een ieder zijn eigen weg, de een gaat nederzitten om rijn goed te verstellen, een ander neemt een lichtzinnig of ijdel boek in handen, een derde gaat liggen slapen, maar er is geen giameenschappëlijke godsdienstoefe ning meer, om samen voor den Allerhoog ste, die alleen ziel en lichaam behouden kan. de knieën te buitgen." Wat voor verschil is er tussdien (Lit- in 1S82 geschreven woord en onze tijd? „HUIZE OKKENBROEK" POST BATHMEN (O.) Tel. Heeten 13. Heerlijk rustoord !n ongerepte natuur. Hei en Dennen. Alle moderne comforts. Prima relerenUes van H.H. Doctoren en Particulieren. Vil AAGT PROSPECTUS (Advj

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1