'mar- „BI-ABMTA" TRAGEDIE - met een blij einde! MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 DERDE BLAD PAG. 9 HET WRAK VOOR IJMUIDEN IS HET DE SCH 179? Weinig schepen zonder schade na den jongsten storm •t Wrak,dat voor de pieren van IJ m u i- den drijft, was Zondag door het heldere weer en de vlakke zee duidelijk van het strand af zichtbaar. Inmiddels is in de Buitenhaven van IJmuiden nog een reddingsboei, ge merkt Sch. 179, aangespoeld, hetgeen opnieuw als een bewijs kan worden beschouwd, dat het wrak van den ver misten Scheveningschen logger afkom stig is. Opvarenden van de loodsboot zijn Zondag met de jol naar het wrak geroeid. Zij heb ben uit den boven water uitstekenden mast een stuk net verwijderd. Dit net was een deel van een haringvleet, waaruit valt op te maken, dat de wrakstukken aan een haringlogger toebchooren. Dit is een aan wijzing temeer voor het vermoeden, dal men hier met de overblijfselen van de Sch. 179 te doen moet hebben, aangezien dit vaartuig eveneens een haringlogger was Het bergen van de Sch. 68 De bergingsblazer „Meermin" van W. A. van dor Taks bergingsbedrijf te Rotterdam, is in IJmuiden aangekomen in verband met de opruiming van het wrak van de Sch. 6S, dat dicht langs het vaarwater in de Buitenhaven ligt. Een voorloopig onder zoek is reeds Ingesteld, waarna het vaar tuig in het Buiten-toeleidingskanaal van de Zuidersluis werd vastgelegd Beschadigde schepen Het blijkt thans, dat cr slechts weinig visschprsvaartuigen, welke tijdens do jong ste storm op zee waren, zonder „kleerscheu ren" zijn afgekomen. Zoo is van de ..Silvian" Urn. 116, het radio zendapparaat defect geraakt, waardoor men aan boord gedurende geruimen tijd niets van zich heeft kunnen laten hooren,hetgeen al eonige ongerustheid in IJmuiden had gehaard. De „Uiver" TJm. 38i. verloor de scheeps- boot, een ongeval, dat aan meer trawlers is overkomen, alsmede een anker. Van den stoomlogger „Gorredijk" IJm. 490, word do scheepsboot stuk geslagen. Verder heeft de haringlogger Kw. 130, vijftig netten ver loren. Vorstelijke waardeering VOOR HET REDDINGSWERK Bij de directie van de Zuid-Hollandsche Mij tot Redding van Schipbreukelingen is een schrijven ingekomen van H. M. de Ko ningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bern,hard, waarin met groote waar deering kennis genomen wordt van het goe de werk, gedaan door de bemanning van de reddingboot „President Wierdsma" tijdens den jongsten storm. Ook kwam een dank betuiging in van den kapitein vain de „Kurt Hartwig Siemers" en van den Duitschen consul in Rotterdam, Kind onder de tram Onmiddellijk gedood Zaterdagmiddag is het zoontje van do familie Beyering. oen kind van acht jaar, onder Schoonlo in d» gemeente Rolde, spellende onder een tram geraakt en gedood. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Twee inzittenden gedood Ernstig ongeval bij Heiligerlee Zaterdagmiddag te elf minuten over halt drie heeft de onbewaakte overweg bij Heiligerlee twee slachtoffers geéisoht. De trein, die om 14.34 uit Winschoten nair Groningen vertrekt en daar te 15.25 moe6t arriveei-en. hooft, toen hij te 14.41 Heiliger lee passeerde, op den overweg daar ter plaatse een truck met aanhangwagen ge grepen. De auto werd 250 M. meegesleurd en geheel versplinterd. De locomotief ontspoorde en kwam met de voorste wielen naast de rails te staan. De gebroeders A. en J. Pinkster, bei den uit Groningen, werden uit de truck geslingerd en moeten op slag zijn gedoad. Hun lijken zijn voor loopig naar het ziekenhuis te Win schoten overgebracht. Doordat oen andere locomotief uit Win schoten moest worden gerequireerd, had cLe trein ruim een uur vertraging. De ont spoorde locomotief versperde een der beide sporen, zoodat het verkeer GroningenWin schoten vice versa over het een vrije spoor nicvst wordien geleid.. i Met bet opruimingswerk is terstond aangevangen. De burgemeester van Scheemda was op de plaats des oniheils ter onderzoek aanwezig. Spoedig na het gebeurde arriveerde ook het parket uit Groningen. Het duurde verscheidene uren voor het spoorwegverkeer weer ongehinderd voort kon gaan. Op dezen overweg zijn reeds vele ongelukken geschied. Acht jaar geleden werden er eveneens 2 menschen gedood. Tragisch ongeval Schipper gedood Zaterdagochtend bevond zich op de rivier de Mark, ter hooget van de Laak onder Et ten, de schipper C. V. met een volgela den schuit met suikerbieten, welke wrrd voortgetrokken door een paard. Door onbe kende ooreaak begon het beest plotseling te steigeren en wilde het op een loopen zetten, met als gevolg een geweldige ruk aan d* mast, waaraan het paard verbonden was. De mast brak af en trof den schipper op het hoofd, waardoor de man over boord viel en onder de schuit verdween. Aan stonds werden door zijn zoon en een knecht pogingen in het werk gesteld om den onge lukkige te vindien, terwijl in allerijl politie gewaarschuwd werd. Na ruim twee uur dreggen werd de ongelukkige met verbrij zelden schedel opgehaald. VROUW TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Zaterdagavond bleef de jarige mej. J. Verkerk te M a a r t e n s d ij k, diie in liet dorp boodschappen was gaan doen, zoo lang van huis, dat de huisgenooten zich ongerust begonnen te maken. Toen men tegen negen uur een onderzoek instelde, vond men ia de vaart, wel'ke de woning van den weg scheidt, het boodschappen mand je drijven. Toen men ging dreggen haalde men weldra de vermiste op. De le vensgeesten waren reeds geweken. Vermoe delijk is zij in het duister naast de brug geloopen. Droevig ongeluk bij Oegstgeest Bejaard echtpaar door auto overreden en gedood Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf is op den Rijksstraatweg nabij Oegst geest een ernstige aanrijding gebeurd, welke een echtpaar het leven heeft gekost. Do slachtoffers zijn de ongeveer 55-jarige heer en mevrouw Nachtegaal uit Oegstgeest. Zij wilden den weg over steken juist op het oogenblik, dat een per sonenauto, bestuurd door dien heer A. P. uit Overschie nadterde. Deze kon niet meer uitwijken met het ■noodlottig gevolg, dat zij onder den wagen kwamen en op 6lag werden gedood. Het stoffelijk overschot van het echtpaar is naar het lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te Oegstgeest vervoerd. Inbraak in villa van H. M. de Koningin Zaterdagavond hebben werklieden ont- dekt, dat er ingebroken was in een villa op den hoek van de Waldeck Pyrraontlaau en den Looscheweg tie Apeld oorn, welke het oigjendom is van H. M. de Konin gin. Deze villa is reeds vele Jaren onibe- woond, doch zij was wel gemeubileerd. Voor zoover thans kan. worden nagegaan, zijn eenige voorwerpen van waarde ontvreemd. De marechaussee te Apeldoorn heeft het onderzoek in handen. Jachtgeweer plotseling afgegaan Jager aan gevolgen overleden Zaterdagmorgen zou op de buitenplaats „Meer en Berg" te Heemstede een jacht partij worden gehouden. Terwijl de jagers en de drijvers bezig waren zich voor de jacht gereed te maken, is plotseling een geweer afgegaan» Een der jagers, de 36-jarige heer H. M., wonende te S o e s t d ij k, kreeg het volle schot hagel in de zijde. In ernstigen toestand moest het slachtoffer naar het Maria-zaekenhuis te Haarlem worden overgebracht Zaterdag middag is hij aan de bekomen verwonding overleden. Het familiedrama te Venlo De slachtoffers begraven In alle stilte zijn Zaterdag op de Pro- testamtsohe begraafplaats te Venlo de slachtoffers van het familiedrama, dat zich Woensdag jl. afspeelde, ter aarde besteld. De politie had de toegangen tot de begraaf plaats afgezet, zoodat het talrijke publiek geen toegang had tot den doodenakker. De vijf lijkkisten, die reeds eerder van de wo ning naar het doodenhuis op de begraaf plaats waren overgebracht, werden gezar menlijk in een graf neergelaten. De leer aren en de leerlingen van de Rijks H.B.S. te Venlo en te Helmond deden een zevental kransen naast het graf neerleggen. Ds van de Poel uit Venlo sprak de laatste gebeden aan de groeve uit Bij deze korte plechtig heid waren behalve de familieleden ook aanwezig de leeraren der H.B.S. te Venlo, een deputatie uit Helmond, een deputatie van leerlingen en de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs te Venlo. De overval te Kloosterzande gemeenteihuize bleek deze acte voor d» motor- en rijwiehvet te zijn afgegeven. Ze was ni»:t geldig voor het sluiten van een huwelijk. De ambtenaar van den burger lijken stand weigerde dan ook het huw» Lijk te voltrekken. Er volgde eenig debat, en ten slotte werd men het eens, dat het hmywlijk een paa.r dagen uitgesteld zou worden, ten einde den bruigom in de go- lege niheid te stellen de benood-igde formu lieren te verzamelen. Het teleurgestelde paartje bleef niets an ders over dan ongetrouwd den minder triomfantelijken terugtocht te aanvaarden. N-l-E-T-N-A-A-S-T-E-bK-A-A-R Uiterst hinderlijk en vol ge varen Is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden Is zelfs twee nog te veel!) tn menige huiskamer speelt zich des avonds ongemerkf een tragedie af. De tragedie van verzwakkende kinder- oogen, die turen op bladzijden en bladzijden vol kleine letters Die zoo natuurlijke leeshonger leidt tot gevaarlijke oog-beschadiging en nerveuze vermoeidheid, wanneer on voldoende verlichting de teere kinder- oogen tot onmatige inspanning dwingt! Ouders en opvoeders hebben de ernstige taak, hierop te letten! Ziet toe, dat in geen enkel midden licht een lamp van minder dan 150 dekatumen brandt. - Een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 de- kalumen geeft voor I a 2 cent aan stroomverbruik een heelen avond hel der licht, berekend naar de meest- gebruikelijke stroomtarieven. Zorgt ook voor een doelmatige bijverlichting! Ons werkje Van het Wondere Zien" bevat vele wenken op oogen- en ge zondheids-gebied. Vraagt het aan. Het is gratis! PHILIPS' De Sch 179, waarvan sinds de laatste storm niets meer werd vernomen en 'die waar schijnlijk met zijn veertien opvarenden nabij IJmuiden is vergaan. Het onderzoek van de justitie inzake den overval te Kloosterzande is nog steeds niet geëindigd. In verband met het onder zoek bewaart men van de zijde der politie het diepste stilzwijgen. Toch schijnt het, dat er aanwijzingen zijn, die doen vermoe den, dat binnenkort een aanhouding zal ER MOEDER'S PARAPLUIE loopt Zus als een groote meid Stevige schoen tjes - warm inge pakt - haar deert geen regen! Geen vrees voor kou vatten. Moeder gaf haar Wybert tabletten. 50 - 35 - 20 ct. volgen. Thans zoekt men ijverig naar den 37-jarigen letterzetter J. H. Langenkamp, uit 's-Gravenhage en den 24-jarigen timmer man B. Polman uit Zutphen. Beide personen bevonden zich, voordat de overval geschiedde vaak in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar zij langs de huizen hun koopwaren ventten. Door middel van de radio hoeft de brigade commandant der Kon. marechausseee te Hontenisse opsporing en voorgeleiding van deze mannen verzocht. Een van hen zou op Zaterdag na den overval Zeeuwsch-Vlaande ren met de provinciale stoomboot van Ter- neuzen naar Vlissingen hebben verlaten om daarna zijn reis per trein voort te zetten. Vermoed wordt, dat deze twee personen spoedig ontdekt zullen worden, waarna meer licht in deze zaak zal komen. JONGETJE AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Het 4-jarig zoomt je van de familie Kap- tein, dat Vrijdag in het Algemeen Zieken huis te Almelo moest worden opgeno men, omdat hij ernstige brandwonden had bekomen, is Zaterdag overleden. De toe stand van zijn 2-jarig broertje is nog hoogst ernstig. De kinderen hadden im de kamer, waar zij speelden, een brandend petroleum- toestel omver getrokken. INBREKERS GEARRESTEERD De marechaussee te Woudrichemis er na veel moeite in geslaagd de daders op te sporen van de diefstallen, welke sedert eenige maanden geregeld plaats had den in de vischconservenfabriek van de fa Wijnbelt aldaar. Nadat de marechaussees zich nacht na nacht verdekt opgesteld hadden, konden de dieven Vrijdagnacht op heeterdoad be trapt worden bij hert stelen van blikken ge^ rookte zalm. De dieven, de beruchte broeders P. V. en C. V., bijgenaamd rooie Peer en rooie Cor, zijn voorloopig in de marechausseekazerne opgesloten. Zij zullen naar Dordrecht worden gebracht. Zaterdagmorgen kwam op de secretarie van de gemeente Bergh een paartje, m het huwelijk wenschte te worden ver bonden. üe bruigom had echter verzuimd voor diien tijd zijn geboorte-acte over te leggen en bovendien waren van tevoren geen getuigen opgegeven. De toekomstige echtgenoot meende de eerste fout wel te kunnen herstellen. Hij ging naar huis te rug om zij.a geboortebewijs te halen. Ten t FEUILLETON 0 GESCHIEDENIS VAN ISThOILANDSOH - AMERIKAANGCHEN M1LLIONAIR door K. JONKHEID. (47 Bij de volgende inschrijving koopen ze voor vijf en twintig duizend dollar, Huugs aandeel bedraagt één vijfde. Dit land is niet zoo goed als het vorige en een groote strook ligt in een ongelegen moeilijk te bereiken verre achterhoek. Als het tweede jaar ten einde is, vraagt Van Werve: „Zou je niet graag je familie in Holland eens bezoeken?" Huug kijkt verrast. Daar heeft hij niet op gerekend. Zou dat mogelijk zijn? „Ja, dat zou ik wel heel graag. Mijn grootouders worden oud en ik heb mijn moeder in Holland, maar „Wat maar?" glimlacht Van Werve. „Ik vrees, dat het niet gemakkelijk gaan zal". „Misschien kan het binnen een half jaar. Ik zal eens zien. Houd het maar in 't vooruitzicht. Maar eerst heb ik een a dere opdracht. Je weet wel. dat we de 3200 acres, waarin aandeel hebt gehad, verkocht hebben aan boeren uit 1 Jpiiund en Zeeland. Die boeren zitten hier binnenkort twee jaar, ze weten dus ongeveer, hoe het hier is. Hun land is van de beste kwaliteit. Ik weet zeker, dat ze zeer tevreden zijn. Nu moet je al die boeren gaan bezoeken en vragen, hoe het hun gaat. Als je een gunstig antwoord krijgt, iets waar ik niet aan twijfel, dan vraag je naar hun relaties in Holland naar families, die misschien hierheen willen komen en wier volledig adres je moet meebrengen. Ook moet je er op aan dringen, dat ze wat meer brieven naar Holland sturen, want die boeren zijn flinke werkers, maar luie schrijvers. Verder vraag je gegevens omtrent de resultaten van hun bedrijf, liefst met cijfers en tenslotte geef ik je een verklaring mee, die je moet trachten door allen te doen onderteekenen". Huug begint lont te ruiken. Is er verband tusschen deze opdracht en zijn reis. zoogenaamde vacantiereis. naar Holland? Hij vermoedt zulks, maar ziet nog niet duidelijk hoe. Veertien dagen later gaat hij op weg met volledige in structies en proviand voor de eerste dag. Hij reist te paard en vertrekt bij zonsopgang. Het terrein waar de boeren wonen ligt uren gaans van San Francisco. Met zonsondergang kan hij de dichtstbijzijnde boerderij bereikt hebben. Het is een prachtige morgen. De toppen der bergen en de kruinen der langs de hellingen groeiende wouden staan reeds in de volle schijn der opgaande zon, die haar stralen horizon taal over de aarde strijkt. Het dal, waardoor hij rijdt, is doodstil. De vogels ontwaken en juichen de morgen tegen. Langzaam stijgt de zon, wind is er niet, slechts een koele zucht van de Groote Oceaan streelt het stille dal. En toch wordt het niet heet. De temperatuur komt hier niet hooger dan zestig a vijf en zestig graden Fahrenheit, dank zij het heerlijke zeeklimaat en de gunstige ligging in gematigde lucht streek. De eerste boer ontvangt hem voorkomend en beleefd. bijna eerbiedig. Hoewel de gast niet verwacht en ongenood is, wordt de beste slaapkamer voor hem gereed gemaakt en zullen de huisgenooten zich deze nacht behelpen. De volgende dag laat de boer hem alles zien. Het graan staat prachtig. De jonge vruchtboomen doen het uitstekend. De man is zoo tevreden, dat hij bereid is, alles te beloven en te doen, wat Huug hem vraagt. Bij de anderen gaat het niet anders. Zijn reis wordt een triomftocht. Hij voelt zich een koning, die zijn land doortrekt, om de jubel van zijn volk in ontvangst te nemen. De terugweg reist hij wat langzamer. Hier wil hij twee dagen aan wijden. Hij overziet de velden, toeft bij de prach tige boomgaarden, waarin de overdadige weelde van gladde gave vruchten zijn bewondering vasthoudt. Hij overnacht bij een boer, die hier twaalf jaar woont. Deze vertelt hem, dat hij zijn land één keer in de twee jaar bezaait. Het tweede jaar geeft zonder zaaien of bewerking nog voldoende oogst. Maar vooral de fruittuinen wekken zijn verbaasde belangstelling. De druiven, perziken, abriko zen, pruimen, de prachtige groote roode en gele appelen, reuze sinaasappelen en citroenen. En als hij thuis komt, brengt hij de overtuiging mee. dat Californië in de toekomst zeer zeker de vruchtentuin en mis schien ook wel de graanschuur der wereld worden zal. XXXV Waardoor komt het, dat de speculanten van San Francisco zoo weinig aandacht schenken aan het congresland, waaraan ze vroeger zoo veel geld verdiend hebben? Dat komt, doordat aller oogen nu gericht zijn op Nevada, het land van de zilvermijnen. Daar gaat de bodera u't de eene speculantenhand over in de andere, daar vliegen de prijzen omhoog, daar is geweldige vraag, daar is handel, waar leven in zit. Het congresland ligt ver en ongelegen, is moeilijk te be reiken, doordat er geen wegen zijn. de inhoud van de bodera is onbekend en edele metalen schijnen er niet te zitten. Maar de vruchtbaarheid en het klimaat! Die twee dingen heeft Jan van Werve ontdekt, daar zal hij van profiteeren. Dat aanleggen van wegen komt wel terecht. Daar zal het Congres voor zorgen, zoodra er bewoners zijn en ontgonnen landerijen. Die bewoners zal hij er brengen, dan volgen de ontginningen vanzelf en daarna de wegenaanleg, waar ook nog een slaatje uit te slaan is. Huug heeft zijn taak bij de boeren behoorlijk uitgevoerd. Nu wil Van Werve hem naar Holland sturen met een delicate opdracht, waar meer zelfstandigheid voor noodig is. Eigen lijk moest hij zelf gaan. maar hij is er te lang uit. hij kent Holland niet meer. Terwijl hij nog overweegt, wanneer en hoe hij het gesprek met Huug zal inzetten, meldt zich een tweede-hands specu lant, die een deel van het laatstgekochte congresland wil overnemen. Op zichzelf voelt Van Werve daar niets voor. Waarom zal hij zijn toekomstige winst weggeven aan een ander? Maar Huug moet naar Holland. Daar moet hij zelistandig werken. Daarom moet hij een welgegronde persoonlijke indruk mee krijgen en niet alleen opdrachten, hem van buiten al opgelegd. Van Werve onderhandelt. En eenige dagen later spreekt hij met Huug. want hij heeft het zaakje voor elkaar. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9