De ontploffingsramp bij Wilton MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 (Vervolg van blz. x) 'Aan boord Behoedzaam werd door een kleine gToep mannen een onderzoek ingesteld. Het eerst kon het lijk van den kring commandant van de Brandweer, den heer C. Nieuwenhuyzen, worden geborgen. Men had dit reeds direct na de tweede ontploffing op het achterdek zien liggen, doch kon er niet bij komen. Het stoffelijk overschot van den hoofd agent J. J. Hoek kon eveneens worden geborgen. Het lag bekneld tusschcn het ijzer van het opengespleten dek. Ten slotte vond men nog het verkoolde lijk van een werkman, dat later bleek te zijn van J. A/Wolters. De mannen van de ploeg, die aan boord was gegaan, verklaarden, dat het schip nog rood gloeiend was, het dek was opengespleten, zoodat men niet ver kon door dringen. Bovendien maakte de stroomontwikkeling van het op het schip gespoten water het niet mogelijk verder dan een paar Meter vooruit te zien. Voor hen stond echter vast: leven zou men aan boord niet meer .vinden. De avond valt Toen de avond viel. werd het langzaam aan stiller op de werf. Nóg bleef een groep werklieden in de na bijheid, nóg was de dappere Schicdamsche li a'idweer aan het werk, nóg reden de Roo- de-Kruis-autos af en aan, maar het eerste rumoer, de grootste spanning ook was nu geweken. Aan boord van het walmende schip heerschte stilte des doods Buiten het terrein, op den hoek van de Burgemeester Knappertlaan en langs het Sterrebosch bleef heel den midoag een som bere menigte naar de plaats des onheils starenhoeveel dooden zouden er zijn? zou er nog een ontploffing komen? waren er nog gewonden aan boord?de vra gen werden gefluisterd, hardop scheen nie mand te durven spreken. En op het kantoor rinkelden onophoudelijk de telefoons. Fami lie, familie, vrouwen, moeders! Is mijn man, is mijn zoon er nog? En men wist zelf zoo weinig! Langzamerhand druppelden de gegevens doordie Zeilbergen, die als dood was opgegeven had niets; Hoogeboom van de E.H.B.O. had zich ook bij het hek gemeld: „Ik hoor, dat ik als oood hen opgegeven en dat ze naar mc zoeken, maar ik heb niets!"maar hoe zat het toch met Etman Wessel en Ferneijs?die bleven maar zoek: niet in een ziekenhuis opgenomen, óók niet thuis. Totdat ook van de eerste een bericht binnenkwam. Het liep al tegen middernacht, toen ein delijk de chef van den algemeenen dienst met zijn helpers doodop hun huis konden op zoeken. Om tien uur was de Schiedamsche brandweer ingerukt; een brandwacht van de fabriek zou het nu vrijwel uitgebrande Grieksche schip in de gaten houden. Toen de sirenes loeiden.... In den laten avond, toen de rust was weergekeerd, spraken wij op het terrein nog den heer B. v. d. J a g t, die bij de hulpver leening de leiding heeft gehad; hij kon nu antwoord geven op de vraag hoe alles ge gaan was; overdag was zijn tegenwoordig- heid nu hier, dan daar vereiseht. „Ik zat", aldus de heer v. d. Jagt „op mijn bureau, bier vlak in de buurt van de ramp, toen do eerste ontploffing geschiedde. Een doffe slag, gevolgd door een zware dreun. „Jongens, daar gebeurt wat!" riep ik en met het personeel van den algemeenen dienst vlogen we naar buiten. We konden de stuk ken nog de lucht in zien vliegen. Direct werden ordemaatregelen getroffen. De dub bele sirene werd in werking gesteld, waarbij de hulpploeg werd opgeroepen. Als die 6irene loeit weet heel Schie dam, dat er bij Wilton iets gaande is en niet veel goeds. De reddingsploeg was direct bij de hand, mijn eigen fabrieksbrand weer ook en snel werd een slang uitgerold omdat er brand was uitgebroken. „Gasmaskers!" was mijn eerste gedachte en spoedig hadden we die uit het magazijn te voorschijn gehaald. Mijn mannen waren echter al zonaer die aan boord gerend en daar hoorde ik om zuurstofdoppen roepen. Ik zeg tegen Schellenberg: „Hier heb je er et?n paar!" en op hetzelfde oogenblik snelde hij er al mee aan boord. Zelf hielp ik een anderen werkman bij het opzetten van zijn masker. Een seconde later volgde de tweede ontploffing. De man, die ik net geholpen had, zag ik waggelen en vallen, anoeren kropen over den grond, voor ons allen was het nu: maak dat je weg komt! Hier, dit tankdeksel van een paar honderd kilo, zag ik nog net door de lucht wentelen. Het is 150 M. van het schip terecht gekomen. Deze ijzeren pijp van een kilo of wat is dwars door het dak van het controlehuisje gegaan en heeft nog een gat in den grond geslagen. Een wonder gewoon, dat daar niemand door is getroffen. Ook een stuk De bemanning van het Grieksche stoomschip „Petrarkis Nomikos* in het tehuis van de Nederl. Zeeliedencentrale te Rotterdam plaatijzer is door dit huisje geslagen. Kijkt u eens even naar dit geval: een con tragewicht van ook zoo'n 50 Kg. dat is op een hoop zware balken gevallen en die zijn zooals u ziet versplinterd. Trouwens:.een rad van de Verwoeste kraau 250 M. verder door het dak van de ketel makerij gevlogen en da ai- in den grond ge slagen. Ook een wonder, dat er niemand getroffen is. Het regende letterlijk ijzer en er zat niets anders op, dan zich zoo goed mogelijk te dekken. Toen het voorbij was, bleek eerst, welk een "amp ons had getrof fen. Na de eerste ontploffing hadden we bijna alle gewonden van boord gehaald toen juist de tweede, veel heviger ontploffing volgde. Op dat oogenblik was mijn reddingsploeg, het- roode kruis, de brandweer en de politie aan boord. Hoeveel man? Niet precies te zeggen. Een man of veertig zou ik zeggen. Mijn eigen afdeeling, de algemeene dienst is het zwaarst getroffen: vier of vijf dooden... Toen nog meer ontploffingen dreigden en het zeker was, dat er geen gewonden aan boord meer waren, mochten we er geen menschen aan wagen door toch op de boot te gaan. Het schip is nu vrijwel uitgebrand. Het is alles aan boord nog een verschrikke lijke ravage, alles is verwrongen en .ge scheurd en het heeft geen zin nu in den nacht nog te gaan zoeken. Misschien wordt het wel Woensdag voor we tot beneden alles hebben weggeruimd. De kraan, waarmee we zouden kunnen werken is ook geheel ver nield en staat in den weg. Voorloopig zullen we de dag afwachten en dan verder zien. Van slapen zal vannacht wel niet veel ko men, want nu pas merken we, wat we op deze verschrikkelijken dag allemaal hebben doorgemaakt." Mijn beste man Ook de commissaris van politie van Schie dam, de heer Cl as ie was Zaterdagavond, toen we hem spraken nog zeer onder den indruk van het gebeurde. „We zijn met 12 man op het bericht van de eerste ontploffing met de overval-auto uitgerukt" zoo zeide hij. „Binnen 4 minuten waren we op de werf en toen waren de meeste menschen al van de boot af. De brandweer-was cr ook heel snel en met Roo de Kruismannen en E.H.B.O.-ers werden de gewonden, die niet loopon konden, gered. Wij hadden ons allen aan boord begeven!, ook de inspecteurs Blomsma en Kloeseman terwijl de hoofdagent Hpek allen vooruit was om hulp te bieden. Toen we hoorden dat de laatste gewonden er af waren we zullen drie of vier minuten aan boord zijn geweest liepen we de loopplank af. De brandweer gaf toen juist water en Hoek was nog op het achterdek aan het zoeken naar gewonden. Op dat oogenblik kwam de tweede ontploffing. Ik zag een luik of zoo iets hoog boven me in de lucht wentelen en links en rechts vloog het ijzer. Het was op dat oogenblik kijken waar of de boel heen ging en je dan dekken. Aan boord kon men dat edhter niet doen. Ik heb, zoo zeide de commissaris, groote bewondering voor kapelaan Haselaar, die bij de tweede ontploffing aan boord was en gewoon door bleef gaan met het verbinden van gewonden of er niets aan de hand was. Na deze ontzettende ontploffing bleek al spoedig, dat mijn hoofdagent Hoek, die hier pas kort in Schiedam was, als slachtoffer was gevallen. Het was. mijn beste man Ook voor het optreden van den brigadier- titulair van de Rijksveldwaoht Mulder, had spr. groote waardeering. Hij was er goed af gekomen, maar zat onder de olie, die naar alle kanten was gespat. Mulder bleef ook verder -heel. den dag op post. De commissaris vertelde, dat men in den loop van den dag den Griekschen machinist in Rotterdam uit het Zeemanshuis had ge haald om inlichtingen te geven over den inhoud der olietanks. Van 1 tot 4 uur achtte de technische dienst van Wilton het onver antwoordelijk om aan boord te gaan en toen de reddingsploeg om 4 uur aan boord ging kon ze zeggen: „Wat we gezien hebben was dood". Het is vandaag voor Schiedam een zwarte dag zoo besloot de heer Clasie zijn mede- deelingen en wel niemand zal hem daarin tegenspreken. De oorzaak De oorzaak van de Tamp zal wellicht nimmer met zekerheid kunnen worden vastgesteld. Er zijn verschillende theo rieën in omloop, waarvan de meest aan nemelijke is, dat door een technische fout in de afscheiding van de verschillen de tankafdeelingen gasvorming heeft plaats gehad. Het schip had echter een certificaat, dat het gasvrij was en daar om kon het personeel van Wilton met branders in de ketelruimte worden toe gelaten. Hier heeft de eerste ontploffing plaats gehad, waardoor een der ketels boven het dek nit is geslagen. De tweede ontploffing heeft het achterschip juist achter de brug vernield. Het verhoor van hen, die bij de ramp tegenwoordig zijn geweest is, voorzoover de toestand der gewonden dit .mogelijk maakte, gister den geheelen dag voort gezet en nog niet beëindigd. Vrees voor nieuwe ontploffingen Heel den middag Is men voorts in af wachting gebleven van een vierde ont ploffing, die volgens getuigenis van de Grieksche bemanning stellig zou vol gen, wanneer de restant van de 8 ton stookolie, die nog in een der tanks was, door oververhitting tot ontploffing zou komen. Het terrein rondom 't ongeluksschip werd tot op een afstand van ongeveer 200 M. afgezet. Slechts 'n kleine ploeg Roode-Kruismannen en werklieden wer den op korter afstand met draagbaren en verbandmateriaal op wacht gezet; alle anderen, die op het terrein niet te maken hadden, werden geweerd. De verwachte ontploffing is echter uitgebleven. Wel bleef de Petrakis Nomikos fel branden en tel kens weer sloegen de vlammen boven het dek uit. Tegen vier uur durfde men het aan een paarbrandweerposten naar voren te schuiven. Met twee vaste straalpijpen elk door twee man bediend werd veel water op het schip gespoten, terwijl ook een slang van de fabrieksbrandiveer in actie kwam. Heel langzaam zag men nu het vuur minderen. Nu kon het ook wor den gewaagd opnieuw.liet schip te be treden. Bij de ketelruimte heeft men een lijk ge vonden, dat geheel verkoold was. Uit voorwerpen, die er op werden aange troffen kon evenwel de identiteit van dit slachtoffer worden vastgesteld. Het F e r n e ij sde man, die j u i s op dezen 31s'ten October 57ste verjaardag beleefde. De Griek wordt nog steeds vermist. Zijn lichaam zal waarschijnlijk onder de wrak stukken .van, de brug begraven zijn. BINNENLAND Het Noordzeekanaal zestig jaar Een lang gekoesterde wensch ging 2 Nov. 1876 in vervulling. Het is vandaag een gedenkdag voor Amsterdam, die wel zonder eenige plechtigheid passeert, maar niettemin waard is om er bij stil te staan. Op 2 No vember 1876, 60 jaren geleden dus, heeft Koning Willem III het Noordzee kanaal geopend, waardoor Amsterdam zich tot moderne havenstad kon ont wikkelen. Over het doorgraven van „Holland op 'n smalst" is gedurende een paar eeuwen heel wat te doen geweest. Aanvankelijk was Amsterdam sterk oriënteerd op het Noordhollandsch kanaal, doch dit beantwoordde niet aan de ver wachtingen. De vaarweg door nagenoeg geheel de provincie heen was vooreerst veel te lang en vervolgens waren door den bouw van ijzeren schepen en door de toe passing van den stoom als beweegkracht de zeeschepen van zoodanigen omvanig ge worden, dat Nieuwediep wèl als voorhaven van Amsterdam geschikt was, maar het lange, smalle, bochtige kanaal naar Am sterdam niet Vandaar dat de vraag naar een kortere toegangsweg aan de orde kwam. De eerste, die met een plan voor don dag is gekomen, was de of ficier van de genie W. A. Froger. Het plan 'erd afgewezen, nieuwe ontwerpen even eens, totdat eindelijk de gemeente Amster dam, de zaak ter hand nam en aan de Regeering een plan voorlegde, dat de ideëen van don heer Froger en de Engelsche in genieurs Croker en Burn bedoelde te ver wezenlijken. Nadat de Regeering dit ontwerp had goed gekeurd. kon met het omvangrijke werk worden begonnen. Het was een historisch moment, toen op S Maart 1S65 de eerste spade in den zandbodem te Velzen kon wórden gestoken. Het duurde ruim elf jaren, eer het kanaal gereed was, doch eindelijk in November 1876 kon tot de opening worden overge- Het Noordzeekanaal heeft de zee scheepvaart op Amsterdam krachtig ge stimuleerd; het heeft nieuw leven ge bracht in een wel waterrijk maar toch voorheen primitief gebied; het heeft aan het IJmuiden van thans, voor vischaf- slag en -verzending van beteekenis, het aanzijn geschonken. Toen op 2 Novem ber 1876 het Noordzeekanaal in gebruik werd gesteld, ging een wensch van eeuwen hèr in vervulling. Gevonden heeft men toen liet dag was aan boord van het uitgebrande schip een onder zoek ingesteld naar de twee personen, die nog w+rden vermist nl. den 57-jarigen werk man C. Ferneijs en den 33-jarigen donkey man A. Alafuzos ~Van heinde en ver kwam het publiek aanslroomenom te trachten een-blik-te kunnen werpen op dc plaats op de werf-van Wille Eijenoord ie. Schiedam waan de. explosie-c* tastrophe &icfi otspseUs* - N.S.B.-vergadering mislukt Politie te Breda voorkomt politieke actie van vreemdelingen Zaterdagavond zou te Breda in de con certzaal Thalia een vergadering gehouden worden van de N.S.B. Het woord zouden voeren de heeren Nije en Van Geelkerken. De vergadering zou. bezocht worden door een groot aantal Vlaamsche Nationalisten. De politie heeft van deze vergadering lucht gekregen en zorgde er voor, dat een vrij sterke politiemacht op de been was. Inder daad verschenen in de loop van de avond voor het gebouw, waar de vergadering werd gehouden, een aantal autobussen met meer dan honderd Vlaamsche nationalisten die met de N.S.B.'ers een soort verbroede ringsfeest zouden vieren. Omdat het in Nederland aan vreemdelingen verboden politieke actie te voeren, werd aan de Bel gen toegang tot de zaal geweigerd. Alleen dengenen, die zich konden legitimeeren als Nederlanders, werd toegang verleend. De Belgen werden onder politiegeleide naar de Groote Markt gedirigeerd, waar zij zich in Restaurant de Beurs een goed plaatsje zochten. De vergadering in de concertzaal Thalia, waar de heer Van Geelkerken sprak, had intusschen een rustig verloop. Na afloop begaf men zich naar de Beurs, waar de N.S:B.-leiders trachtten de Vlamingen toe te spreken. Dit werd door de politie belet. Men besloot toen een vergadering te beleggen in de Antwerpsche voorstad Merxem, waar het N.S.B.-lid Van Kempen liét w-oord zou voeren. De politie ging hierna over tot ont ruiming van de zaal, aan welk bevel do Belgen met houzec-geroep en onder het zingen van het Wilhelmus en de Vlaamsche Leeuw voldeden. Op de Groote Markt werden de N.S.B.' en de Vlaamsch-nationalisten door het ver zamelde publiek uitgejouwd. De politie gelastte de Belgen zicli in de autobussen te begeven, waarna deze onder geleide naar de grens werden gedirigeerd. Gisternacht is op 54-jarigen lei..tijd te Hengelo (Gld.) overleden de burgemees ter dezer gemeente, Jhr. A. Reyust. Morgen zal de bekende en geruchtmaken de Nijenrode-zaa k voor het gerechtshof te Amsterdam komen. Eerst zal de zaak tegen verd. Koning worden- behandeld, tegen wien eerst elf getuigen worden ge hoord. Dan zullen de getuigen tegen Onnes worden voorgeroepen en zal Onnes dus terechtstaan. Voorloopig zijn als zittings dagen vastgesteld 3, 4, 5, 10 en 12 Nov. Het hof wordt gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, raadshceren zijn mr. Leuwe van Nijcnstein en mr. Smit. Het O.M. wordt waargenomen door den advocaat-generaal mr. J. Versteeg. Verdachte Onnes wordt wederom verdedigd door mr. Muller Mas- sïs en mr. Kappcync v, d. Copcllo. Mr. Kokosky zal dc verdediging van Koning poeren. Revius te Deventer herdacht Op uitnoodiging van het te Deventer ge vormd comité voor de Rcvius-heidenking heeft ds. W. J. Kooiman, Evangel. Luth. predikant te Amsterdam, in de nieuwe Ge reformeerde kerk aan de Smedenstraat t<_ Deventer als voorbereiding tot de nog ko mende Rcviusherdenking een inleidende voordracht gehouden. Dc spreker werd verwelkomd namens het comité door mr. B. van 't Hoff, archivaris an Deventer, die zich verheugde over de talrijke opkomst van belangstellenden, o.v, de burgemeester van Deventer, mr. F. W. R. Wttewaal. Mr. van 't Hoff verklaarde, dat ïan het herdenken het kennen van Rev vooraf dient te gaan. Ds. Kooiman gaf een levensschets van Revius, waaraan hij vooraf liet gaan het geen ds. Moonen, eveneens een der predi kanten van Deventer, in 1688 in zijn „Kor te Kronyken" over Jacobus Revius heeft gezegd. Spr. herinnerde tevens aan werk, door ds. Smit te Deventer aan Revius gewijd. Ds. Kooiman verklaarde, dat zoo men thans Revius gedenkt als calvinistisch dichter, als predikant en historicus, daarin tevens er van wordt getuigd, dat wie los de historie zou leven, zich zou beroo- ven van de krachten, hem door God gege ven, van een bron van poëzie. Want wie dit zou opzijde schuiven als oudbakken brood, hij zou daarmede een getuigenis Gods min achten. De tijd van Revius spreekt van moeilijke, pijnlijke dingen, toen in de laatste jaren der zestiende eeuw de Spanjaarden zich bezig hielden met Deventer, door het doen van uitvallen vanuit Zutphen. Het was dt strijd tevens tuschen Roomschen en Gere formeerden, die toen woedde. Deventer viel in het laatst van 1586 in de handen van de Spanjaarden, door Ierscli verraad. Burgemeester Revius had zich juist naar de Staten in Den Haag begeven, om zich daar uit te spreken over het ver dacht gedrag der Iersche bezettingstroepen van Deventer. Terugkeeren kon hij niet meer naar de stad, waar hij zijn vrouw en zoontje Jacobus had achtergelaten. Geluk kig konden die beiden nog naar Amster dam ontkomen. Daarna schetst spr. het leven van Revius. Ds. Kooiman, die zijn lezing had onder- broken door voordracht van Revius' ver zen, eindigde zijn rede met het Avondlied, gedicht door Revius. JONGEN DOODGEREDEN Chauffeur reed door Later aangehouden In de Loolaan te Driebergen is Zaterdagavond een ernstig ongeval geschied, dat aan een 26-jarigen jonge man het leven gekost heeft. Deze jongeman, Willem v. d. Berg, wan delde daar met zijn broer Theo en vriend, toen met razende snelheid een auto geheel links van de weg kwam aanrijden. De jongens konden niet meer wegkomen en Willem v. d. B. werd tegen de grondge- n en op slag gedood. Zijn broer werd ook geraakt, doch niet noemenswaard-ge wond. Vrij spoedig waren 'n dokter en de Drie- bergsche politie ter plaatse, die dc noodige maatregelen namen. Het stoffelijk over schot werd naar het lijkenhuisje vervoerd. Theo v. d. Berg, die totaal overstuur was, werd naar zijn woning gebracht. Chauffeur reed door De chauffeur van de auto reed, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren, door, doch werd laat in den avond te Am sterdam aangehouden en na verhoor in bewaring gehouden. In dc loop van de Zon dag moest men liem echter weer op vrije voeten stellen. Felle brand te Tegelen Bewoners met moeite gered In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Tegelen eèn hevige brand ge woed in een café met woonhuis. Bij dezen brand konden de bewoners zich slechts met groote moeite redden. Om vier uur in den ochtend ontdekte het dienstmeisje van den caféhouder, den heer Peute, eigenaar van het café „Buitenkist" te Tegelen, dat in het huis brand was uit- RIJWIELDIEFSTAL Verzekert Uw rijwiel tegen diefstal vanaf 1.80 per Jaar. Geen waardevermindering. Geen bedriegelijke polisvoorwaarden. Geen chicanes. Bij de Alg. Ned. Rijwiel-diefstal- Verz. Ond. A.N.R.O., Keizersgracht 153 Amsterdam-C. - Tel. 43431 Actieve personen kunnen zich tegen hooge prov. bij ons voor een agentschap aanmelden (Adv.) gebroken. Zij waarsohuwde ommiddollijM alle gezinsleden. De eigenaar en drie kia> deren konden zich onmiddellijk in veilig» heid brengen, doch mevr. Peute, haar moe» der en liet dienstmeisje konden het hui* niet meer langs den gewonen weg verlaten» omdat de trap van de bovenverdieping! waar de slaapkamers gelegen zijn, benedea in brand stond. De drie vrouwen vluchtten naar een afdakje, vanwaar zij door te huig geschoten buren en politie gered werden. Het woonhuis en het café braqdden gehee! uit. De in hetzelfde huis gelegen kappers» zaak van den heer Hekkens werd door het vuur aangetast, doch dit kon grootendeels behouden blijven. De oorzaak van den brand is onbekend!* De schade wordt slechts gedeeltelijk doojj verzekering gedekt. 2000 betrekkingen voor 2.20. De lijden worden beter. Een maand heeft ongeveer 30 dagen. Gedu rende die 30 dagen worden er in de dag* bladen door middel van kleine adverten- tiën 2000 betrekkingen, van hoog tot laag aangeboden. Indien U op al dc dagbladen en tijdschriften geabonneerd was, zou U al die vacatures onder ogen krijgen, en op de voor U geschikte kunnen solliciteren. Maar dat zou kostbaar en tijdrovend zijn. Bovendien worden al deze vacatures, gerubriceerd ver» zarneld in onze dagelijks verschijnende be* trekkingsgids. Gratis stellen wij, bij iedat! maandabonnement het boek „solliciteren", geschreven door een bekend handeLsjouma* list, beschikbaar. Abonneert U een maandj a 2.20. bij Uitgeversbedrijf AGAR, te Apel» doorn, 2000 betrekkingen voor 2.20. Pak dadelijk een briefkaart! (Adv.X Oprichting „Rubber-stichting" Doel is vermeerdering van het rubbargebruik Een heffing op het ondernemingsproduct De regeeringspersdienst meldt: Ten kantore van notaris A. J. Tasse» m e ij e r te 's-G ravenhage is Zatter- dag de oprichtingsacte der „Rubber- stichting" verleden. Oprichters waren het Nederl.-Indische gouvernement eu de Intern. Vereen, voor de RubbeJcul tuur in Ned.-Indië, gevestigd te Am sterdam. De Raad van Bestuur der Rubber-stich"» ting bestaat uit de volgende heeren: Jhr. Mr. W. J. de Jonge, voorzitter; raden Adipati Ario Soejono, onder-voorzitter; J. S. C. Kas» teleyn, P. van Leeuwen Boomkamp, Mr. P. B. H. van Groin Soeters, Prof. Dr. Pli. Ia Cosquino de Bussy, Prof. Dr. G. van Itersoa Jr. en Prof. J. van Gelderen, leden. De opriohting dezer Stichting is een uit vloeisel van de door rubberproducenten ga» nomen maatregelen om het verstoorde even» wicht tusschen productie en verbruik van rubber te herstellen. Het is toch volkomen rationeel, dat naast maatregelen ter beper king der productie ook pogingen worden aangewend om door research en propagan» da een vermeerdering van het verbruik, erf de toepassing van rubber of latex en van d® daaruit' verkregen producten of derivaten t® bewerkstelligen. LAND- EN TUINBOUW De Regeeringspersdienst meldt, dat d® Minister van Landbouw de restituties, wel» ke gegeven worden bij den uitvoer van kip» pen- en eendeneieren, met ingang van 3 November 1936 vastgesteld heeft op resp* f 0.85 en f 0.50 per 100 stuks. INTERN. VEEARTSENIJKUNDIG CONGRES TE INTERLAKEN—ZURICH Een Nederlandsch comité gevormd Er heeft zich gevormd een NederlandscS comité voor voorbereiding en deelname aan het 13de Intern. Veeartsenijkundig Congres* dat in 1938 in Zwitserland, te Interlaken— Zurich zal worden gehouden. Tot voorzitter werd gekozen Prof. Dr. IT, C L. E. Berger, directeur van het Veeartse nijkundig staatstoezicht en hoofdinspecteuR bij het staatstoezicht op de Volksgezondheid, Secretaris is Dr. Baudot, conservator aan da Rijksuniversiteit te Utrecht Overige leden zijn de professoren der genoemde faculteit en andere vooraanstaanden op veterinair gebied. Het voorloopige programma der weten schappelijke onderwerpen werd aan ampela bespreking onderworpen. Er werd vastge steld voor welke onderwerpen van Neder- landsche zijde rapporten wenschëlijk won» den geacht, terwijl tevens de betreffend^ rapporteurs daarvoor werden aangewezen. Een en ander is aan het georganiseerd comité te Bern, dat de beslissing heeft in zake de rapporteurs, kenbaar gemaakt. De voorzitter wees op de groote beteeke nis van dit congres in verband met de hooge wetenschappelijke waarde der onderwerp®» .lijke rapporten en verzocht den leden zoo» veel mogelijk propaganda tot deelname van dierenartsen te maken. Ucl brandende schip, onmiddellijk na 'ds tweede ontploffing

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8