A im SWZWOLSCHE Mussolini spreekt te Milaan De Nieuwe Waterweg MAANDAG 3 NOVEMBER 1935 EERSTE BUAD PAG. 2 PAARDEN-EN VEE- J ^^iGBAVENHAGE - Buitenland FASCISTISCHE MACHTSPOLITIEK In 'de groote, politieke rede, welke Mus solini Zondag te Milaan heeft gehouden voor de geweldige menschenmenigte, die voor hot front der imposante marmeren kathedraal was samengedromd, heeft hij, naar zijn gewoonte is, zich wederom geuit zonder een blad papier voor den mond te nemen. Met de onbarmhartige nuchterheid van den krachtmensch, die tot op heden in al zijn ondernemingen is geslaagd, heeft hij alles, wat hij als de stokpaardjes van een seniele diplomatenwereld beschouwt, ter zijde geschoven. Een viertal idealen van na den wereldoorlog heeft hij zonder aarzeling voor illusies verklaard: ontwapening, col lectieve veiligheid, ondeelbare vrede en volkenbond, en de grondidee van dit Wil- soniaansche instituut, de rechtsgelijkheid van alle landen, heeft hij kortweg een be lachelijke stelling genoemd. Vervolgens liet de Duce, als bij een wa penschouw, de betrekkingen tot de gena- buurde landen de revue passeeren. Wat Frankrijk betrof wees hij erop, dat dit land nog steeds den vinger gericht houdt op de vergeelde archieven van Genève en dat het weigert, de oogen te openen voor hetgeen er sinds 1919 in de wereld is veranderd. Zoolang Frankrijk echter in deze gereser veerde, abstracte houding volhardt, zal het niet verwachten bewijzen van vriendschap en goede nabuurschap van Italië te mogen ontvangen. Belangrijk was, hetgeen Mussolini ten opzichte van Hongarije opmerkte. Hij maak te zich in dit deel van zijn rede tot kam pioen van een land, dat door de vredescon ferentie van na den grooten oorlog van zeer belangrijke gebiedsdeelen werd beroofd, en dat nimmer recht of revisie heeft weten te verkrijgen. Hij duidde er intusschen op, dat de Weensche diplomatische besprekingen, welke binnenkort zullen aanvangen, ook met deze moeilijkheden zich voldoende zou den bezighouden. Door dit nobel gebaar zou men er haast toe worden gebracht te vergeten, dat er be halve Hongaarsche ook Oostenrijksche irre denta zijn en dat met name in „Bolzano" cn „Morano" d'e Tyrolers geen vrijheid meer vinden voor eigen taal en traditie, sinds men hun zelfs in godsdienst en on derwijs de taal van den Italiaanschen over- lieerscher heeft opgelegd. Opvallend ook zijn de woorden, door den Duce aan de Duitsch-Italiaansche verhou ding gewijd. Het Derde Rijk werd door spreker genoemd „dit groote land, dat in den allerjongsten tijd aller sympathie in Italië had". Over wat de rteis van Ciano had opge leverd werd ook in deze rede niets bepaalds vernomen. De mist daarover heeft zich eer der verdicht, dan dat zij is opgetrokken. Het ligt trouwens geheel in de lijn van dp jongste politieke verwikkelingen, dat. men zoowel te Rome. als te Berlijn zijn gangen in dit opzicht niet wil openbaren. Het half duister is voor beide partijen gunstig. Iets meer dan tot heden het geval was, heeft de Duce echter toch wel los gelaten. „De be sprekingen tusschen beide landen hebben geleid tot een accoord over bepaalde onder werpen, accoorden, die door behoorlijk on- derteekende documenten zijn bekrachtigd". ITct is of Mussolini het nog eens wil aan dikken, dat Duitschland en Italië elkanders flank zullen dekken, zoo de omstandig heden hen daartoe mochten dringen. Tntusschen kan men toch uit verschillen de symptomen opmaken, dat beide landen zich niet in waarheid aan elkander hebben verbonden; er is tusschen hen niet een tot allen prijs te handhaven lotgemeenschap. Nergens blijkt uit dit deel, of uit het ver der verloop der rede, dat Mussolini hier zou spreken uit naam van een Italiaansch- Duitseh vriendschapverbond. De richtlijnen, welke hij voor de ontwikkeling der Euro- peesche politiek aangeeft, zijn zuiver de motieven der fascistische gedachtensfeer, zooals zij reeds voor het contact met Berlijn en zelfs voor den Abessijnschen oorlog zich openbaarde. Mussolini's boodschap van een gewapen- Üen, door eigen krachten verzekerden vrede is echter overwegend tot Groot-Brittannië gericht en de inzet voor een rustige relatie tusschen beide rijken is de status der Mid- dellandsche Zee. De Romeinsche dictator markeert zijn standpunt zonder omwegen, als hij verklaart: „Voor Engeland is de Middeïlandsche Zee een der vele rijks wegen, voor Italië is zij het leven zelf". Mussolini gaat niet zoover, deze wateren voor zichzelf op te eischen, met andere woorden de suprematie daarover te verlan gen. Hij wil, naar hij zegt, slechts de Ita- liaansche belangen gevrijwaard en beschut zien. 1-Iier ligt tusschen beide landen dc ^neergeworpen handschoen. Zal men hem laten liggen, zich ervan af wenden en als mannen tot een vergelijk komen? John Buil heeft nog nooit losge laten, hetgeen hij eenmaal tusschen de tan den had. Dat zou een keerpunt in de ge- schiedenis van het „Empire" beteekenen! Dertig Deensche visschers vermist De Deensche Noordzee-visscherij heeft in de afgeloopen week ten gevolge van het stormweer ernstige verliezen geleden. Negen visschersbocten uit Esbjerg, met in het ge heel 30 man aan boord, worden nog ver mist. Het onderzoek, dat met vliegtuigen, in spectie- en reddingsvaartuigen was inge steld, is geslaakt, daar het vergeefsch is gebleken. Van twee kotters zijn reeds wrak stukken opgevischt. „Ontwapening, collectieve veilig heid, ondeelbare vrede, volken bond.... zijn illusies", aldus de Duce Italië en de wereld Voor een menschenmenigte van 250.000 personen lieeft Mussolini Zondag te Mi laan een groote politieke rede gehouden, waarin hij Italië's positie heeft geschetst ten opzichte der wereldproblemen. Wil men de Europeesche atmosfeer verhelderen, zoo zeide de Duce, dan dient men. een schoone lei te maken met betrekking tot alle illusies en alle ge meenplaatsen, die de etappes vormen van de schipbreuk der Wilson-politiek. De eerste dezer illusies is die van ont wapening. Niemand wil ontwapenen en 'n ontwapening van allen is onmogelijk. De tweede illusie is die der collectieve veiligheid. Collectieve veiligheid bestaat nooit. De derde illusie is die van den ondeel- baren vrede, die slechts een ondeelbare oorlog kan zijn. De vierde illusie is die van den Vol- kenbond, die gegrondvest is op de be lachelijke stelling der volstrekte rechts gelijkheid van alle landen. De Volken bond moet vernieuwd worden of ten on der gaan. Daar vernieuwing uiterst moeilijk is, mag hij, wat ons betreft, rus tig ten onder gaan. Nimmer zullen wij de duivelsche econo mische blokkade vergeten, die de Bond te gen ons ontketend heeft. Italië toonde zich hierbij tot alle opofferingen bereid, waar door het in staat was het hoofd te bieden aan de 52 landen, welke aan deze blokkade deelnamen. Italië en zijn naburen Vervolgens behandelde Mussolini de be trekkingen tusschen Italië en de andere landen. Wat F r a n k r ij k betreft, bracht de Duce speciaal de acoorden van 1935 in herinne- ï'ing. Na 17 jaren van polemieken, wrijvingen misverstanden en onopgeloste problemer. kon aldus spreker in Januari 1935 een accoord met Frankrijk tot stand gebracht worden. Deze accoorden konden en moesten een nieuw tijdperk van waarlijk vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide landen openen, doch toen kwamen de sane ties. Uit den aard der zaak onderging de vriendschap daardoor een eerste verstar ring. Dat was in het begin van den winter De winter verliep en het voorjaar brak aan. dat ons de overwinning bracht. Doch de sancties bleef men met uiterste scherpte- toepassen. Nadat wij ons reeds twee maan den lang te Addis Abeba bevonden, werder. de sancties nog altijd toegepast, een klas siek voorbeeld van de letter, die den geest doodt, van het formalisme, dat de levende werkelijkheid worgt en liet leven verstart. Nog altijd houdt Frankrijk den ving?.r gericht op de vergeelde archieven van Ga- nève, met de verklaring: Het keizerrijk van den gewezen leeuw van Juda leeft nog steeds. Doch welke taal spreekt de werke lijklieid van onze zegepraal? Dat het keizex*- rijk van den negus morsdood is. Het is duidelijk, besloot de Duce dit deel van zijn rede, dat zoolang Frankrijk ten opzichte van ons een houding van gereser veerde afwachting blijft, betrachten, wij niet anders kunnen handelen. Met Zwitserland zijn onze relaties vriendschappelijk en zij zullen dat steeds blijven. Voor O o s t e n r ij k is een nieuw tijdpers in zijn geschiedenis aangebroken. Het Duitsch-Oostenrijksche accoord van 11 Juni kende ik reeds sedert 5 Juni. Het is in hei, buitenland onjuist geïnterpreteerd, daar het de onafhankelijkheid van Oostenrijk ver sterkt heeft. Wat Hongarije aangaat, er zal. zoo lang aan dit land geen rechtvaardigheid deelachtig geworden is, geen evenwicht in het, Donaubekken mogelijk zijn. Hongarije is waarlijk de groote verminkte, als men bedenkt, dat vier millioen van zijn kinderen buiten zijn grenzen wonen. Het Italiaansche volk is jegens het Magy- aarsche volk vervuld van respect voor zijn militaire deugden, zijn moed en zijn offer vaardigheid. Binnenkort zal 't Italiaansche volk trouwens gelegenheid hebben van zijn gevoelens jegens het Hongaarsche volk te doen blijken. Met Joeg o-S 1 a v i zijn onze betrekkin gen den laatsten tijd aanzienlijk verbeterd een verbetering, die ik twee jaar geleden, toen ik mij eveneens te Milaan bevond, voorspeld heb. Sympathie voor Duitschland Daarna sprak Mussolini over D u i t s c h land, „dit groote land, dat in den allerjongsten tijd aller sympa thie in Italië had". Spreker wees er op, dat de besprekingen te Berlijn geleid hebben tot een accoord tusschen beide landen over bepaalde onderwerpen, ac coorden, die door behoorlijk ondertee- kende documenten zijn bekrachtigd. De lijn tusschen Berlijn en Rome is geen scheidslijn, doch een spil, rond welke alle Europeesche landen, diefden vrede willen, kunnen samenwerken. Italië tracht niet het verleden te balse men, doch een betere toekomst te verkrijgen Hot is niet gehecht aan een on menschel ijk kapitalisme. Het fascisme wil den weg effenen naar een ware beschaving van den arbeid. Italië anti-bolsjewisitiscti Vervolgens besprak Mussolini het vraag stuk van het communisme en „de antithese fascismedemocratie". Wij heffen heden het vaandel van het anti-bolsjewisme. Hierin schuilt niets verwonderlijks. Het is het oude vaandel, in welks schaduw wij geboren zijn. We hebben tegen dezen vijand gestreden en hem ten koste van ons bloed overwon nen, want datgene, wat men thans bols jewisme en communisme noemt, is niets anders dan een staatskapitalisme in zijn hardsten vorm. Dat is dus niet een negatie, doch een voortzetting en een opvoering van 't kapitalistische stelsel. Het wordt tijd, aldus ging Mussolini voort, dat er een einde komt aan de methode van het tegenover elkaar plaatsen van fascisme en democratie. Men kan gerust zeggen, dat Italië noj altijd d'e groote miskende is. Als alle m> nisters, volksvertegenwoordigers of andere persoonlijkheden van dezen aard, die thans op hooren zeggen afgaan, eens besloten te goeder trouw ons land te bezoeken, dan zouden zij zich er van kunnen overtuigen, dat, als er één land bestaat., waar een waar achtige en krachtige democratie werkelijk heid is geworden, dit land het fascistische Italië is. De verhouding tot Engeland Wat de betrekkingen met Engeland betreft, wees Mussolini er op, dat Italië een eiland is in de Middeïlandsche Zee. De Ita lianen moeten zich een „eilandcrsmentali- tcit" eigen maken, liet hij er ironisch op volgen. Dat is voor hen het eenige middel om begrip te krijgen voor de problemen van Italië's verdediging ter zee. De Middeïlandsche Zee en hierbij richt ik mij tot de Engclschen, die wellicht voor de radio naar mij luisteren is voor Groot- Brittannië een der vele wegen, die de ver uiteengelegen dcelen van het Britschc Rijk met elkaar verbinden. Voor ons daaren tegen is de Middeïlandsche Zee het leven zelf. Ik heb reeds duizend maal gezegd en ik herhaal het hier nogmaals, dat ik 'niet voor nemens ben dezen Britschen rijksweg te bedreigen, dat ik hem niet wil afsnijden. Doch de levensbelangen van Italië moeten geëerbiedigd worden. Engeland dient te be grijpen, dat dit een voldongen en onherroe pelijk vaststaand feit is. Hoe eerder het ri't doet. des te beter zal het zijn. Men nie denkon aan een botsing tusschen beiden alleen en nog veel minder aan een, botsing tusschen ons beiden, die tot ecii Europeesch conflict zou worden. Derhalve bestaat er slechts één weg, n.l. een accoord. Doch, indien zulk een accoord niet tot stand zou komen een mogelijk heid, welke ik uitsluit indien men het Italiaansche volk zou willen verstikken in deze zee, 'die eenmaal de zee van het Romeinsche rijk was, dan zou het Italiaan sche volk zich als één man verheffen in een ongekende, weergalooze vastberaden heid. De gewapende vrede De marschorder voor het komende jaar, het jaar XV der fascistische revolutie, luidt.: Vrede met allen, zoowel met hen, die zich dicht bij ons bevinden, als met hen, die ver van ons verwijderd zijn. De gewapende vrede. Derhalve zal ons program voor de bewa pening te land, ter zee en in de lucht ge stadig worden uitgevoerd. Op landbouw- en industrieel gebied zullen de productieve krachten der natie versterkt worden. Het corporatieve stelsel zal definitief verwerke lijkt worden. Gij moet besloot de Duee zijn rede de voorhoede zijn voor de ontplooiing van het keizerrijk, ten einde er in den korts* mogelijken tijd epn factor van welzijn, voor spoed en roem voor het vaderland van te maken. Hoewel Mussolini eerst om vier uur zou spreken, verdrong zich reeds om één uur een ontzaglijke menigte op het plein voor dc Milaansche kathedraal. Tijdens zijn rede werd de Duce telkens door stormachtig applaus onderbroken. Aan het slot bracht men hem een oorverdoovende ovatie, welke tien minuten lang aanhield. De Amerikaansche verkiezingsstrijd De laatste massa-bijeenkomsten President Roosevelt heeft Zaterdag avond met een redei, die door een ontzag lijke menschenmenigte werd bijgewoond te New-York de verkiezingscampagne besloten Hij verklaarde te zullen streven naar ver mindering van arbeidstijd, verhooging van loonen, verbod van kinderarbeid, naar we- derkeerigheid in het internationale han delsverkeer en verbetering in het lot der boeren. Er is, zoo besloot Roosevelt, oorlog en er doen oorlogsgeruchten de ronde. Wij wil len hier niets van weten, doch wij zullen onze grenzen tegen iedere oorlogst ireiging beveiligen. Wij zullen doorgaan met een einde te maken aan iedere oorzaak van on rust en meeningsverschil, waardoor ons volk een gemakkelijke prooi zou kunnen worden van hen. voor wie de oorlog een bron van voordeelen is. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap, Land on, heeft in een Za terdagavond te St. Louis gehouden rede verklaard, dat de New Deal en de reeks niet nagekomen beloften een werkelijke op leving hebben verhindei'd, omdat het volk geen vertrouwen in de toekomst kan heb ben wanneer het niet weet wat het te wach ten staat. Landon gaf nog eens een samenvatting van zijn eigen programma voor vrij initia tief en een constitioneele regeering cn zei- de, dat „het Amerikaansche volk a.s. Dins dag een principieele keuze zal do§n"4 De Spaansche burgeroorlog DE OPMARSCH DER NATIONALISTEN VORDERT De voorsteden van Madrid reeds ontruimd Russisch 1 generaal leidt de verdediging der hoofdstad Aan het centrale front hebben de natii nalisten, over een aanzienlijken afstand naar Madrid kunnen oprukken, waarbij zij Torrejon en Valdemoro als bases gebruik ten. De regecringsaanhangers lieten 130 dooden op het terrein achter. Er werden tal van krijgsgevangenen gemaakt, ofschoon de tegenstand van den vijand wanhopig was. Deze opmarsch is voltooid door de in neming van 1-Iumanes de Madrid en Paria De regeeringsstrijdkraebten stonden on der bevel van een Russischen generaal, die in verband met de vorige mislukkingen geen gebruik maakte van zijn tanks. opmarsch geschiedde over een diepte van ongeveer 10 K.M. In den sector Rionora heeft een gevecht plaats gevonden, waarbij aan de zijde der rcgccringstroepen eenige dooden vielen, waaronder Russen werden aangetroffen. Aan het front van Siguenza zijn de tionalo troepen 8 K.M. opgerukt, waarbij zij Jadx'aque hebben bezet. Een Rus verdedigt Madrid Een speciale correspondent van Havas seint: De algemeene aanval der opstande lingen, die parallel uitgevoerd wordt oj den weg Toledo—Madrid en dien van Aran- juez naar Madrid, heeft de rechtsche legers doen doordringen tot Moraleja, Humanes en Paria, d.w.z. lot op nog geen 19 K.M. van de hoofdstad. De aanval, die Zaterdagmorgen vroeg ontketend werd, werd even voor 12 uur eindigd en ten uitvoer gelegd door infante rie, terwijl op den rechterflank de cavalle- rie van kolonel Monasterio in den strijd werd geworpen. De regeeringstrocpen boden slechts zwakken tegenstand, behalve op den linkervleugel bij Moralcja. In het geheel zijn Zaterdag 4 K.M. terrein door de opstandelingen gewon nen, terrein, dat verdedigd werd door artillerie en belangrijke verschansingen. Het schijnt, dat de beslissing omtrent het lot van Madrid zal vallen in den sector ten Zuiden en Zuid-westen van de hoofdstad, waar de regeeringstroe- pen al hun reserven aan artillei'ia, tanks cn pantserauto's hebben gecon centreerd. Volgens verklaringen van krijgsgevange nen zou generaal Pozas, die weer onder de bevelen staat van een Russischen generaal, belast zijn met de verdediging van Madrid, terwijl generaal Asensie het bevel voert aan het front. Het radiostation van Sevilla meldde Zon dagmiddag het volgende: De regeering te Madrid heeft niet geaar zeld de leiding der verdediging van de hoofdstad toe te vertrouwen aan een Rus sischen generaal, teneinde aldus op Rusland invloed uit te oefenen opdat dit land den steun in den vorm van troepen en oorlogs materiaal versterkt. Zij heeft dit nog uit gebreid door aan de pers opgewonden klaringen te verstrekken, welke ook per radio werden uitgezonden over fantastische gevechten, die niet hebben plaats gevonden. Inderdaad werden eenige aanvallen door de regeeringstroepen geprobeerd, gesteund door het allermodernste oorlogsmateriaal, doch het resultaat daarvan was teleurstel lend voor de legerleiding te Madrid. De Petite Gironde verneemt uit Hendaye,. dat de regeering van Madrid opdracht heeft gegeven onmiddellijk alle nederzettingen ten zuiden van Madrid te ontruimen, aangezien deze plaatsen ge vaar- loopen binnenkort in handen der opstandelingen te vallen. VLIEGTUIGRAMP IN DUITSCHLAND Tien dooden, drie gewonden Een Duitsch verkeersvliegtuig is Zon dagmiddag in het Thuringerwoud tijdens een dikken mist verongelukt, nadat het met den grond in aanraking was gekomen. Het toestel werd vernield De drie leden der bemanning en zeven passagiers kwamen bij de ramp om het leven, terwijl drie passagiers gewond werden. Kleine Entente trouw aan Frankrijk De Tsjechoslowaaksche minister van bui- tenlandsche zaken. Krofta, heeft het re sultaat van de politieke besprekingen te Praag in een interview met de Dimineata als volgt uiteengezet: 1. De ti'ouw aan de verplichtingen jegens Frankrijk blijft de grondsteen van de bui- tenlandsche politiek der drie landen van de Kleine Entente. 2. In de betrekkingen met de Sovjet-Unie is niets veranderd. Bevoegde Roemeensche kringen zijn van meening, dat 't Tsjechisch- Russische pact van wederzijdschen bijstand voor Roemenië slechts voordeel kan ople veren. De regeering te Moskou zal nooit een dreigende houding kunnen aannemen tegenover een land, dat zoo nauw met ons verbonden is. 3. Tsjechoslowakije verheugt zich op zijn beurt over de verbetering die tot stand is men in de Roemeensch-Poolsche be trekkingen en het hoopt, dat de regeering te Boekarest ons, wat Polen betreft, indirect een soortgelijken dienst zal kunnen bewij zen als die welke wij Roemenië bewijzen op het punt der betrekkingen met Rusland 4. Volkomen overeenstemming is even- ;ns bereikt ten aanzien van onze betrek kingen met Duitschland. Daar het een buurstaat van Duitschland is, verwacht Tsjechoslowakije voorstellen van dit land, waarmede het bereid is te onderhandelen, waarbij het zijn bondgenooten op de hoogte zal houden, Binnenland Plechtige herdenking van het steken der eerste spade Batavier II vaart aan het hoofd van een vloot-cskader binnen Rotterdam, 31 October De herdenking van het feit, dat 70 jaar geleden de Prins van Oranje de eerste spade stak voor het graven van den Nieuwen Wa terweg is geworden tot een zinrijke plechtigheid. Het opvaren van de Batavier II met tal van hooge autoriteiten aan boord, aan het hoofd van een vlooteskader, het lossen der saluutschoten en de rede van den Minister gaven aan deze herdenking een bijzonder cachet. Naar zee Tegen half elf vertrok een extra trein met tal van autoriteiten van Rotterdam naar Hoek van Holland. Op reis daarheen was reeds te zien, dat liet een bijzondere dag was. In Maassluis waren alle zcesleepers bevlagd en ook verderop bracht eerx feeste lijke pavoiseering een vx'oolijke noot iu den grijzen dag. In Hoek van Holland was jong en oud op de been: bij den steiger van de Harwich- boot, waar thans ook de Batavier gemeerd lag, bij de Bergliaven en bij de sema phore, dromden de menschen, samen, en nationale- en pavoiseervlaggen brachten kleur en leven in het wintersch eenzame dorp. De genoodigden scheepten zich direct in op de Batavier. Onder ben merkten we op Z.Ex. Jhr. van Lidth de Joude. Minister van Waterstaat, Z.Exc. Jhr. Mr Dr. II. A. van Kamebeck, Commissaris der Koningin in Ziud-Holland, verschillende leden van Ged. Staten, Burgemeester en Wethouders van Rotterdam en de Burge toosters van Dor drecht, Vlaardingcn en Maassluis; Vice-Ad- m-iraal Kruis en Schout-bij-Nacht Fiirstner, tal van hoofdambtenaren van de departe menten van Waterstaat en Economische Zaken, het bureau van de Kamer van Koop handel te Rotterdam en de kopstukken van scheepvaart en haven. Twee genoodigden konden niet komen: de burgemeester van Schiedam en de Rijks- havenmeester werden door het ernstig on geluk bij Wiliton verhinderd. Toen de journalisten op het laatste oogen- blik aan boord kwamen werden zij door de autoriteiten aangekampt om inlichtingen. De ontsteltenis over den omvang van de ramp was algemeen. Te kwart over elf koos de Batavier II zee en koerste door den vrijen wijden Water weg naar buiten. Daar lag het vlooteska der reeds te wachten. Het eerst doemde rlc „De Ruvtcr" uit het grijs van den dag op. daarachter kwamen de torpedojagers Z 7 en Z 8 ende drie onderzeebooten 14, O 15 en O 12 schenen in hun omgeving caroussel te varen. De Batavier had de vlag van den vice- admiraal in den voormast en bij het pas secren van andere schepen werd daarvoor met de vereischte eerbied gesalueerd. Kwam echter een oorlogsschip voorbij, dan kwam de bemanning stram in het go- lid en toen de De Ruyter werd gepasseerd werden op de bak drie roffels geslagen terwijl op dc Batavjcr Vice-Admiraal Kruis salueerde. liet was een interessant gezicht het vloot eskader te zien wenden en draaien tot hst in de vereischte volgorde voer. Dc Batavier gaf toen drie stenten op d" fluit ten toeken dat ze den rooden ton ginj ronden en het eskader sloot zich aan. mej "Hi*. Ms. De Ruyter voorop, direot varenJ achter de Batavier II. Langzaam stoomde het eskader binnen. Toen de historische plaats was bereikt, waar de eerste spade in den grond was gezet, weerklonk een fluitsignaal, de B- vlag op de Batavier werd neergehaald en Hr. Ms. kruiser De Ruyter loste een schot Het was 12 uur, de herdenking ving aan. Op het campagne-dek hadden zich de auto riteiten rondom liet rpre- kgcst-.elte ge schaard en op uttnoonigirYg van den hooi De Beaufort, den voorzitter van de Stich ting Havcnbolangen, nam do Minister vat) Waterstaat Z.Exc. Jhr. v. Lith de Jeudc aan stonds het woord. De geschiedenis van den Rotterdamschei waterweg noemde spr. leerrijk, omdat - ei verhaalt van de langdurige, moeizame wot' steling tusschen de waterbouwkundige tecb nielc en de natuurkrachten, waarin uiteinde lijk de techniek zegevierde, en omdat zi getuigt van de wisselwerking tusschen steed: groeiende behoeften en steeds volmaakte! middelen om daarin te voorzien. Na een historisch overzicht gegeven ti hebben besloot spr. aldus: Moge de taaie volharding, die de geschie den is van den Rotterdamschen Waterwei kenmerkt, ook de onze zijn en aansporen to persevereeren, dat ons steeds uit moeilijkl omstandigheden gered heeft. Dan zal het schot, dat het sei overpeinzing van het verleden, tevens eej scaluutschot kunnen zijn voor een hoopvoll! toekomst, voor den bloei van Rottei'dani voor de welvaart van Nederland Op de rede van den minister klonk lui! applaus. De heer De Beaufort zegde met en' kele woorden den minister dank en steldj een dronk in op het Koninklijk Huis. Sponi taan werd daarop door allen het Wilhelmui gezongen. De tocht naar Rotterdam bleef een into ressant schouwspel. In alle plaatsen langt den Waterweg was' de bevolking, uitgeloo pen en overal werd gevlagd en gepavoil secrd. Het was op dezen Zaterdag na de-ij storm, juist zeer druk op den Waterweg eb het herdenkings-eskader werd door alh voorbijvarende schepen met de vlag gegroet Te Schiedam trok de geweldige rookko lom van de nog bi'andende boot zeer d aandacht. Tegen kwart voor twee werd de gre van Rotterdam bereikt en de stoomflu van de Batavier kondigde het einde va den tocht met zware basstem aa-n. Breed en trotsch deed zich de haven vaé Rotterdam, de machtige Maasstad open'..< de stad die groot geworden is, dank zij het. feit. dat op dezen dag na 70 jaar were herdacht. Bij ;de Jobshaven aangekomen begavet Minister v. Lidth de Jeude, Vice-Admiraai Kruis en de burgemeester van Rotterdani Mr. P. Droogleever Fortuyn zich op de bruji om het défilé der oorlgsssghepen gade slaan. Bij het voorbijvaren stonden de beman ningen der schepen in parade-formatie op! gesteld. af tcj Minister Lidt 'de Jeude, Mr van Karnebeek Commissaris 'de,r Kortitngin in Zuid-Hol land) en Mr Droogleever Fortuyn Burqemeeester van Rotterdam) veriaten de „Batavier^ na de herdenkingstocht over den Nieuiuen Waterweg. CYCLOONRAMP IN BRITSCH-INDIE Hot gebied ten Noordieni van Madras (Voor-IndSë) en speciaal het district Sjirala door een cycloon geteisterd, waarbij, voor zoover uit de spaarzame berichten kan worden opgemaakt, bijna 200 personen werden gedood en 1500 Britsch-Indiërs dakloos zijn geworden. Te Goentoer is een tabaksfabriek onder den druk van den wind ineengestort, waar bij honderd personen om het leven zijn gekomen. Met -geweldige snelheid raasde de storm over het gebied, al Les op zijn weg vernielend. In enkele minuten waren van tientallen dorpen slmchts puinhoopen over, telefoon- en telegraaflijnen werden afgerukt, wegen onbegaanbaar gemaakt Te Masulipatam, in het district Goentoer aan zee gelegen, werd de zee door den wind zoo hoog opgestuwd, dat het water kilometers ver het land binnendrong. Volgens de eerste ramingen bedraagt de materieele schade 75.000 pond sterling. Wijziging ongevallenwet 1931 Ernstige bezwaren van het C.N.V.-bestuur Vrijdag j.l. kwam het algemeen bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond bijeen ter bespreking van verschillende aangele genheden. De voorgenomen wijziging van de rechts positieregeling van de bezoldigde bestuur; ders werd voorloopig met het oog op de ge wijzigde monetaire politiek der Regeering teruggenomen. Aan de hoofdbesturen zal worden geadviseerd de verlagingen, welkt voor de jaren 1935 en 1936 getroffen zijn; ook voor 1937 toe te passen. Een voorstel van de Commissie voor Sa menwerking om te komen tot een stichting tot uitzending van leden (hun vrouwen cn) of kindéren) die herstel of rust behoevenj werd aangenomen. Het bedrag, benoodigd voor het stichtingskapitaal wex*d vastge steld. Na ecu inleiding van den voorzitter van het Verbond, den heer A. Stapel kamp, over het bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte ont werp van wet tot wijziging van de On gevallenwet 1921, sprak de vergadering zich uit over dit ontwerp van wet. Al gemeen was men van oordeel, dat dit ontwerp van wet niet in het belang is van de verzekerde arbeiders en de uit voering van de Ongevallenwet 1921.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2