STADSNIEUWS Groote nationale avond VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 |j De intrekking van den huurtoeslag Het Bestuur van de Leidsche Bestuur- dcrsbond heeft een adres gericht aan B. en W., waarin het te kennen geeft: dat een niet onbelangrijk aantal werkloo- zen, die na 1 October werkloos zijn gewpr- den, door de intrekking van de huurtoeslag in slechtere positie zijn komen te verkee- ren dan de overige werkloozen; dat de regeering, voelende de onbillijk heid v&n deze maatregel, voor een aantal gemeenten een aanvullingstoelage heeft vastgesteld voor hen die na 1 October werkloos zijn geworden; dat de minister blijkbaar wacht op aan drang uit de overige gemeenten, om tot in voering van deze toelage over te gaan; dat daarom adressant B. en W. beleefd doch dringend verzoekt zich tot den Minis ter van Sociale Zaken te richten, met hot verzoek ook voor Leiden deze aanvullings toelage vast te stellen. Zilveren jubileum brigadier Van den Bosch Hartelijke huldiging Gisteren herdacht de brigadier Van den Bosch zijn zilveren jubileum in dienst der Leidsche politie. Brigadier van den Bosch is voor velen geen onbekende en, gezien in het corps door superieuren en collega's, werd hem gisteren een hartelijke hulde bereid. 's Morgens omstreeks elf uur, verscheen het politiemuziekgezelschap voor de woning van den jubilaris aan den Maredijk om hem een aubade te brengen, welke door den jubilaris, zijn echtgenoote en kinderen voor hun woning werd aangehoord. Na een stevige marsch ten gehoore te hebben gebracht gingen de muzikanten naar binnen en sprak de voorzitter van het Muziekgezelschap, de heer J. Drag, den jubilaris in hartelijke woorden toe bij ge legenheid van zijn jubileum. Spr. wees er daarbij op, dat Van den Bosch vele onaan gename oogenblikken door de muziek be leefd heeft, omdat daardoor vele dienstwij- zigingen noodzakelijk werden. De jubilaris bracht dat offertje echter steeds gaarne en daarvoor dankte Spr. hem hartelijk. De heer Van den Bosch sprak hierna een kort woord van dank en zeida. dat hij een dergelijke hulde zeker niet verwacht had. Nadat de muzikanten, als steeds onder leiding van den heer M. Bolderdijk, nog een stukje muziek hadden ten beste gege ven, kwam het einde van deze muzikale begroeting. 's Middags werd de jubilaris, in tegen woordigheid van verschillende superieuren, gehuldigd in de theoriezaal van het politic bureau. De heer J. Zwart, voorzitter der huldi gingscommissie, was hier de eerste woord voerder en hij meende de tolk te zijn van het corps wanneer hij zeide, dat hij steeds een uitstekend politieman en collega is ge weest. Vooral toen de jubilaris nog in de oude ploeg III zat. was hij steeds „de beste Boel". Spr. twijfelt er niet aan, dat zulks zoo zal blijven. Voor zijn kameraadschap zegt Spr. hartelijk dank. Als aandenken aan dit jubileum bood Spr. den jubilaris zes fraaie stoelen aan en uitte den wensch, dat hij nog vele jaren een trouw collega moge blijven. Na een „lang zal hij leven", nam inspec teur K. Wijk het woord. Deze wees erop, dat bij dit jubileum ook de oude gardo sterk ertegenwoodigd is, dc jongeren ble- en evenmin weg en uit het feit, dat ook de muziek zich tot tweefnaal toe liet hoo ien, blijkt wel duidelijk, dat Van den Bosch zeer gezien is. Spr. wees vervolgens o.m. op het mee leven van het geheele corps bij de promo tie van Van den Bosch. Hierna sprak nog de oud-inspecteur,, dc heer L. Duval en uitte zijn beste wenschen voor den jubilaris. De heer Van den Bosch dankte hierna alle sprekers, superieuren en collega's voor de zeer hartelijke ontvangst, voor de ge sproken woorden en de stoffelijke blijken en noodde hen allen uit bij hem thuis. Rest ons nog te zeggen, dat een schat van bloemen in de woning van den jubilaris veler sympathie vertolkte. Chr. Korfbalclub „Pernix" De Leidsche Chr. Korfbalclub „Pernix" is er dit jaar wederom in geslaagd het af deel ings-kampioenschap te behalen van de afd. Zuid-Holland-Noord der C.K.B. Voor liet Landskampioenschap waren nu twee beslissingswedstrijden noodig tegen de Zui delijke kampioenen, O.D.I. uit Schiedam. Op 17 October j.l. werd de eerste wed strijd in Schiedam gespeeld, welke door de Leidenaars met 31 werd gewonnen. Morgen vindt de return-match plaats op het N.B.L.O.-terrein aan de Kanaalweg. Aanvang 3 uur. Buurtvereen. „Eensgezindheid" Eén lofwaardig initiatief Het bestuur van de Buurtvereenigirag „Eensgezindheid" heeft het initiatief genomen onder de leden van de vereeniging propa ganda te maken voor het aanschaffen van een vlag, zulks mede in verband met de as. feestelijkheden ter gelegenheid van het hu welijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernard. Binnen korten tijd is reeds een aanmal van 90 vlaggen aan de buurtbewoners verkodht en dagelijks wordt dit aantal grooter. De hierbedoelde vlaggen zijn van het for maat 1.50 x 1.00 M., en sorteeren bij een voldoend aantal een aardig effect. Aangezien vooral in den laatsten tijd tel kens wordt verzocht om bij nationale en ste delijke feestelijkheden te „vlaggen", is het bovenstaande wellicht een aansporing voor buurt co mimissiesvereen igingen e.d. om een zelfde actie op touw te zetten. Het bestuur van Eensgezindheid is gaarne bereid inlichtingen te geven en wijst er nog op dat ook rekening is gehouden met minder koopkrachtigen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J A de Jonpv d "Wal z: C v d Bornvan Musscher d; A Massaarv d Vos; R Bo"- 'eBlok OVERLEDEN: H J Mes m 69 J; A Tactor on- *tn vouw 71 J: C Rotgans wednr 81 j. ONDERTROUWD: J J Verberg 22 J en C C R Tulthof 22 j: H B B Lindenburg 33 3 en H J Verhoogt 26 j: H Vergunst 27 j; en J Massaar 85 jaar. GROOTE WINKELWEEK- PLAN N Van de Haarlemmerstraat winkeliers De winkeliers van de Haarlemmerstraat hebben gisteravond in Den Burcht een ver gadering belegd ter bespreking van de plan nen voor een groote feestcampagne ter ge legenheid van het gereed komen van dc nieuwe bestrating. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat alleen de bewoners van het nieuw-bestrate gedeelte deze campagne zouden organiseeren, maar nadat gebleken was, dat ook de winkeliers van het eerste gedeelte Haarlemmerstraat daarvoor ve* interesse hadden, had men besloten dat de geheele straat in eendrachtigheid het fees, zou vieren. Er bestond voor deze vergadering groote belangstelling. Er waren ongeveer honderd winkeliers aanwezig. De heer A. N. v. Wijk leidde de vergadering en sprak bij de ope ning zijn blijkschap uit over de groote op komst. De heer J. M. Meyers zette daarna de piannen uiteen. Spr. zeidc heel goed te begrijpen dat de winkeliers van het tweede gedeelte van de Haarlemmerstraat alles in het werk willen stellen om de geleden schade terug te winnen, maar dit behoeft toch geen reden te zijn voor spitsing. Het is steeds zaak, dat de winkcliesr zooveel mo gelijk een aaneengesloten geheel vormen. De door hem ontworpen plannen uiteen zettende, zeide spr., dat het in de bedoeling ligt in de eerste plaats ongenummerde bon nen uit te geven, waarop de koopers zelf een nummer hebben in te vullen, dat kans geeft op een der 800 door de winkeliers beschik baar te stellen prijzen. Iedere winkelier stelt maximaal drie prijzen beschikbaar, tot een maximale waarde van f 15. Voorts wordt hierbij bepaald dat de prijzen van oen bepaalden winkelier slechts gewonnen kunnen worden door koopers bij dien win kelier. Door de commissie worden bovendien 10 extra prijzen beschikbaar ges'eld voor degenen, die tijdens de winkelweek-periode de meeste inkoopen doen en daarenboven nog eens vijf buitengewone prijzen voor de genen die voor het hoogste bedrag besteden. Het ligt daarbenevens in de bedoeling een jeugdwedstrijd te organiser een en een col lectieve Sinterklaas te engageeren, die alleen audiëntie verleend aan de kinderen van de houders v,an bonnen. De campagne wordt dientengevolge uitgebreid tot 3 weken en zal ook den Sinterklaas-tijd omvatten. Ten slotte staat op het programma een etalage wedstrijd met prijzen voor degenen wier oordeel het best met dat van de jury over eenkomt. De heer Arnold Bergers gaf nog een toe lichting van de plannen die aanvankelijk waren opgeworpen, maar met groote meer derheid van stemmen werd het plan-Meyers aanvgard. De heer Meyers werd ook met 55 van de stemmen tot voorzitter der commissie gekozen. In deze commissie namen voorts zitïing de heeren v. Wijk, Arnold Bergers, Donkers, Demmenie, Bouchier, Harteveld, Wouters, Alkemade, v. d. Kluyt, Vrijenhoek, Zandvliet, A. v. d. Spek, Nijenhuis, Kers en Ramb. Inaugureele rede Prof. Dr. J. J. Zwikker Bij het aanvaarden van zijn ambt van gewoon Hoogleeraar in de artsenijbereid- kunde met inbegrip der pharmaceutische chemie en de vergifleer aan de Universi teit alhier heeft Pref. Dr. J. J. Lijnst Zwik ker een rede uitgesproken over het onder werp „De wording van den artsenijschat". Ned. Chr. Vrouwenbond Lezing Ds. Jac, van Nes Voor de afdeeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond sprak gisteravond D6. Jac. van Nes Czn. uit Den Haag over „Het Jood- sche leven van de wieg tot het graf". Ds. van eNs hield deze rede die met lantaarn plaatjes werd toegelicht, eenige maanden geleden ook reeds voor de vereen, van Chr. onaerwijzers. Wij gaven er toen een ver van, zoodat wij ons daarvan thans ont- en achten. De gaande en komende man Gevestigd: I. Chr. Auracher, dienst bode, Breestr. 39 J. Bentz van den Berg, Raipenburg 131 H. J. Bohneijer, Roodenb.- straat 30 J. P. Boomsma, Wasstr. 2 J. M. Dijkhuizen, huishoudster, Utr. Veer 12 J. C. v. Eek en fam., notaris, Zoeterw. Singel 25 J. M. Engel?, huishoudster, Lammen- schans weg 16 M. M. v. Oudheusden Feenstra en fam., Rapenburg 13 J. C. de Graaf, Vreewijkstraat 16 S. v. d. Haar. dienstbode, Zoeterw. Singel 19 T. J. Heibroek, Oegstgeesterlaan 24 W. M. Hermans, Zoeterw. Singel 92 H. Hoek, godsdienstonderw., Roodenburgerstr. la D. d. Hoek, Kaisersitraat 36 L. C. Hudig, Rapenburg 54 J. v. d. Jagt, kantoorbed., Rijn en Schiekade 116 P. Jungerius en fam.. Roodboretstraat 19 H. Kan, Apothe- kersddjk 25a F. J. Klopper, Witte Sinigel 11 9. P. de Kroon en fam., v. d. Waalsstr. 6 J. v. d. Laan, huishoudster, Zoeterw. Singel 55 M. J. Leenes, huishoudster, Zoe terw. Sinigel 25 M. H. Leignes Bakhoven, Witte Singel 10 J. P. Lamson en tam., let terzetter, Ooornhertstraat 30 Th. van Don- kersgoedv. Linde, 3 Octoberstraat 7 Chr. TijssenLubbers, Aalmarkt 5 A. L. F. J. Maurenbrechter, Oegstgeesterlaan 9 W. A. d. Meer, Heeregracht 41a L. C. Mennes, huisschilder, Oude Singel 2 W. de Mooij Rijn- en Schiekade 26 M. G. H. Nefkens, leer ar es N.O., Noordeinde 50 Th. v. d. Ploeg, Lijsterstraat 1 A. C. Foeliejoe, ver pleegster Schelpenkade 62 H. Pol, sigaren maker, Kanaalstraat 49 J. M. Pols, Morsch weg 174b G. H. Pott, P. de la Courtstraat 70 I. J. Reedijk, Groenhovenstraat 2 J. L. M. Reijnders, Lijsterstraat 35 B. M. Riebeek, verpleegster, Zoeterw. Singel 94 J. B. Rombout en fam., mach. monteur, Haarl-straat 224 Wed. E. F. G. Hüppeden Rücker, Rijnsb.weg 90 M. Schreuder, arts, Oegstgeesterlaan 35 A. M. L. Slothou wer, Lammenschansweg 59 H. J. G. Stieg- lis, IJ. instrumentmaker, Rapenburg 105 M. Teekens, Vliet 3 A. M. Verboog, Hooge Rijndijk 50a Wed. G. ten HakenVooijs, Tib. Siegenbeekstraat 31 O. de Vaal en fam., sigarenfabr., Rijnsb.weg 132 C. E. de Visser, Witte Singel 11 A. Vlaanderen, fabr.arb., R. Visscherstraat 47 M. Vogt, 1.1. instrumentmaker, W. Rozenstr. 32 W. K. Walstra, Wasstraat 2 J. W. van Wijnen en fam., Maredijk 35a Ya-uw Tjwan Liang, Morschikade 29a A. Zwaan en fam., los werkman, Poelgeeststraat 8a C. C. A. Zijlker, Zoeterw. Singel 9 G. Zijlstra, Witte Singel 10. Vertrokken: J. F. van Aanrooy, Den Haag, Statenlaan 54 M. G. M. Bauer, Den Haag, C. Reinierskade 43 S. A. v. Bleijs- wijk Ris, Den Haag, v. d. Spieghelstr. 6 L. Boom, Amsterdam, Karei du Jardinstr. 7 K. Brouwer, Groningen, Heerenstr. 14a L. Ceuv-eL, Bilthoven, Lassuslaan 17 W. Cierc er. fam., Warmond, Dorp B 240 H. Creutz- berg, Batavia J. E. C. VisscherDronker?, Bilthoven, Lassuslaan 17 H. F. Duffels en fam., Voorschoten, Leidscheweg 346 E. E. Eli as, Hamborn, Schulestr. 60 C. J. M. v. Eijken, Utrecht, Milit. Hospitaal L. Fran- kenhuis, Tilburg, Heuvelstr. 105a 3. J. Geerts, Den Haag, v. Stoïkweg 11 A. v. Geuns, Middelburg, Rotterdamschekade O 227 E. de Graaf, Amsterdam, aan boord „Betsie" I. J. Havelaar, Rotterdam, Wes tersingel 102 E. Hazelhoff Roelfzemi, Den Haag, WaalseJrperw. 74 B. R. v. d. Heuvel Breskens, Glasis 3 A. Holkamp, Den Haag Meloenstr. 103 J. Hoogkamer, Santpoort, Vinkenüaan 3 M. C. Kaiser, Drachten, Zui- derbuurt 49 A. Koetsier, Ter Aar, Kor- teraar D 32 J. Koster, Klundert, Schans- poort 82 M. M. Langezaal, Den Haag, P. Krügerlaan 109 M. E. J. Lejeune, Heerlen, Valkenburgerw. 5 J. M. Loeb, Den F Joz. Israëlslaan 38 J. M. Matatula, N. O. Indië M. A. v. Merkensteijn, R'dam, Ileem raadssingel 79 J. G. Meijnen, Groningen, Joz. Israëlsstr. 33 J. Olivier, Delft, H. de Grootpl. 13 M. Prins, Amsterdam, Th. de Bockstr. 31 H. G. Raven, Amsterdam, Jac. Catskade 27 III— A. P. v. Rossum, Oegst- geest, Oagstgeestweg 21 P. G. H. M. Rut ges, 's-Hertogenbosch, v. Noremborghstraat 23 Chr. A. L. v. Schaik, Den Haag, Stati onsweg 131 C. Smit, Alkemade, Oud Ade E 7 J. Varkevisser, Utrecht, Cathrijuesin- gel 76 I. Verhoeven, Oegstgeest, Burg. Kempenaerstr. 42 J. Verver, Papendvecht, Hooge Dijk 166 A. Verwer, Hengelo (O.), Oelenveg 17 W. A. C. de Vreede en fam., Leiderdorp, Koningsstr. 26 J. Vrisekoop, Alphen a. d. Rijn, Prinsenlaan 8 M. Zanten, Rotterdam, Goudenregenstr. 23b M. v. Zeijl, Den Haag, Wilhelminastraat 112 M. G. W. v. d. Zwet, Den Haag, Mauve straat 6. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN JUBILEUM VAN DEN HEER R. W. DE GRAUW 1 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat db heer R. W. de Graauw in dienst trad bij de Inrichting voor Gemeente \dministratie N. Samsom N.V. I-Iet zal den heer De Grauw, die zoo veel jaren aan de Inrichting als let- terzetter-inslaan- der verbonden is zeker niet aan be langstelling ont breken. De huldiging door directie en personeel plaats vinden op Maandag a.s. Van de Chr. Hist. Jongerengroep Belangrijke rede van Prof. Gerretson Toenadering tot de sociaal-democratie De C. H. Jongerengroep ter plaatse heeft de rij van feestelijkheden ter ge legenheid van haar eerste lustrum be- elotcn met een groote Nationale avond ia de Stadsgehoorzaal. De zaal was versierd met talrijke prince-vlaggen, terwijl op het podium een groot aantal bloemstukken prijkte. Onder de aanwezigen bevonden zich tal van autoriteiten, w.o. Z.Exc. luiL-generaai Jhr. W. Röell, commandant van het veld leger, de 'burgemeester van Leiden, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, Prof. Dr. J. de Zwaan, Prof. Dr. F. C. Gerretson, enkele predikanten en tal van afgevaardigden van nationale v ereemgingen. De zaal was goed bezet. De voorzitter van de groep, de heer D. Hendriks, sprak een welkomstwoord, waar in hij zich speciaal richtte tot de aanwe zige autoriteiten. Na te zijn voorgegaan in gebed, deed de heer Hendriks nog .enkele mededeelingen, waarna de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus aanhieven. Vervolgens betrad Z.Exc. Jhr. Röell, harte lijk met applaus begroet, het podium om de aanwezigen toe te spreken. Spr. zeide zich buiten de politiek te willen houden, maar dat neemt niet weg, dat hij zeer sympathi seert met het werk van de jongeren. Spr. heeft dikwijls meegewerkt aan jongeren werk en nog steeds trekken de jongeren hem zeer aan. Het jongerenwerk is maar al te dikwijls verwaarloosd, terwijl het toch van zoo groote beteekenis is, speciaal met het oog op de toekomst. Spr., daarna iets willende zeggen over de weermacht, wees er op, dat ons leger er uitsluitend is voor de preventie. Daarom moet de weermacht goed uitgerust zijn en moet er een goede geest in heerschcn en wij allen zijn gehouden om daaraan mee te werken. Spr. maakte vervolgens een en kele opmerkingen over de huidige wereld constellatie. Het is belachelijk te spreken, wat betreft Spanje, van een regeering en opstandelingen als men er mee reke ning houdt, dat er voordat men tegen de nationalisten te keer ging, reeds talrijke kerken en kloosters waren ver woest en vele politieke moorden ge pleegd. Laat men dat in Spanje echter zelf maar uitzoeken, maar spr. wil wel waarschuwen tegen den geest van Mos- cou. die zich zoo dreigend over de we reld verheft. En vooral de jongeren moeten oppassen niet in het verkeerde kamp terecht te komen, Ten slotte wees spr. er op, dat de mystieke band van Oranje met het Nederlandsche volk iets wonderbaars is. Wij zijn overtuigd dat om te spreken met woorden van het oude Wilhelmus, onze Herderin, zooals we onze Koningin mogen noemen, niet zal sla pen, ook al waren haar schapen nu ver strooid. (Applaus.) Het muziekgezelschap „Symphonia" onder leiding van den heer Plu, verzorgde het muzikale gedeelte van den avond en speel de thans een potpourri van vaderlandsche liederen, die door allen werden meegezon gen. Oranje in crisistijd Vervolgens sprak Prof. Dr. F. C. Ger retson over het onderwerp: „Oranje in crisistijd". Spr. begon met er op te wijzen,, dat juichen voor Oranje in de geschiedenis van een volk niet zooveel beteekent. De Oranje-liefde moet een betere grond hebben dan een zekere sentimentaliteit. Wat beteekent Oranje voor het staatkun dig leven van onzen tijd? Om deze vraag te beantwoorden wijst spr. cr op dat liefde voor Oranje is de uitdrukking voor een heimwee naar iets dat ons volk nooit heeft bereikt. Nederland heeft een zeer specifieke ontwikkelingslijn gehad in tegenstelling met andere volken. In het dilemma vrijheid of eenheid heeft Nederland bewust voor de vrij heid gekozen, maar ten koste van de een heid. En Oranje, aanvankelijk representant van de vrijheid, is zoo langzamerhand symbool geworden van de eenheid. En het heimwee naar die niet bereikte volkseen heid is waarschijnlijk het geheim van onze liefde voor Oranje. Spr. wilde dit met eenige feiten uit de geschiedenis illustreeren. Onze republiek werd in de 16e, 17e en 18e eeuw beschouwd als een zeer moderne staatsorganisatie, als een democratische regeeringsvorm, hoewel zij essentieel anti-democratisch was. De re publiek, deze typische burgerstaat, is de ondergang geweest van ons land als groote mogendheid. In het midden van de 18e eeuw bestond de burgerij uit drie deelen: de breed e burgerij (de rijken die de lakens uit deelden), de smalle burgerij, die de wa pens droegen en daarachter het volk. Het volk was zonder leiding gekomen en het volk was sterk gemengd met vreemde vol ken. De verdeelde steden en verdeelde ge westen waren niet in staat de aaneengeslo ten macht van Frankrijk het hoofd te bie den. Hier legde de vrijheid tegen de een heid het ten eenenmale af Die mvstieke band met Oranje, dat heim wee naar eenheid, werd toen weer leven dig. Oranje deed hervormingspogingen. Oranje faalde en het volk keerde Oranje den rug toe. Oranje faalde in zijn hervor mingspogingen, die een staatsvorm veel ge lijkend op de tegenwoordige zouden hebben gebracht, omdat er door het canaille rel letjes weerden gemaakt en men toen maar !ie\er do macht in handen der regenten hield. Men stond tusschen twee dictaturen, zooals men dat nu ook staat en koos de fascistische zijde. Welke les is hieruit te leeren? Deze: dat wij het dilemma van twee dictaturen afwijzen, Niet schoppen tegen de sociaal democratie Er zijn groepen in ons volk op het oogenblik, die met vrees voor (le dic tatuur van het proletariaat de fascisti sche kant uitgaan. Er wordt op 'het oogenblik iets bedreven, waartegen spr. ernstig wil waarschuwen, nl. het schop pen tegen de sociaal-democratie. Het zou rampzalig zijn wanneer wij niet zagen, dat het einddoel niet ligt in het aan het bewind brengen van de Witte Sociëteit, maar dat het einddoel ligt, in historische lijn, hierin, dat ook dat deel van liet volk dat de soc.-demo- cratie omvat zal binnen gaan in het huis waarin wij reeds wonen. De soc.- democraten zijn thans reeds met groots snelheid bezig zich te ontwikkelen tot de anti-revolutionaire partij bij uitne mendheid. Dat is het historische resul taat van de ontwikkeling van ona eigen volk. Het communistische gevaar bestaat niet in ons land. Voor onze volksvrijheden ligt veel grooter gevaar bij de nat.-socialisten. In de ontwikkeling van ons volksleven mag Oranje slechts een zeer gering aandeel heb ben. Wij mogen niet verlangen dat Oranje optreedt buiten de buitenste grenzen van ons volksleven. Oranje heeft veel gedaan, mis- schie wel het meest in het negatieve, dat onze Koningin, niet zooals de Duitsche kei zer een barrière heeft opgeworpen tusschen zichzelf en het volk. Zoo zij Oranje ons liet mystieke symbool van de vrijheid die wij bezitten en van de eenheid, die wij bereiken willen. Nadat Symphonia haar potpourri ver volgd had sprak le luitenant J. L. Uyter- schot over „Neerlands weerkracht". In het begin van zijn toespraak gaf spr. een uiteenzetting op welke wijze wij deze weer kracht kunnen bezien en wel in engeren en ruimeren zin, voor wat het laatste be treft te onderscheiden in de persoonlijke weermacht, de weerkrachj van verbanden en de weerkracht des volks. Bij de ontvou wing van een en ander toonde spr. aan, dat de persoonlijke weerkracht gevormd wordt door de opvoeding in het huisgezin, op de scholen, in vereenigingen en clubs. Ook is het een taak der kerken. Als factoren, die de weerkracht verslappen, noemde spr. weeldezucht, werkloosheid, verdeeldheid des volks, ziekelijk pacifisme en interna tionalisme en het stellen van groepsbelan gen boven het algemeen belang. Nadat spr. er op gewezen had, dat 3e weerkracht van een volk bij nationale ram pen, in tijden van oorlog of oorlogsgevaar, in crisistijden het best tot uiting komt, eaf spr. nog een uiteenzetting van de weer kracht van ons volk in de historie, voor het heden en de toekomst, waarbij hij tot de slotconclusie kwam dat wij onze neutraliteit moeten bewaren, de eenheid des volks be houdend, terwijl het noodig is dat de na tionale opleving in ons volk steeds worde bestendigd De rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Na de pauze werden met een sprekende filminstallatie vertoond de 3 Octoberfeesten 1936 en de verlovingsfilm van H. K. H. Prin ses Juliana, die beide groot succes IiaclJcn. STUDIECLUB CHR. BESTURENBOND Onder leiding van den heer Jac. v. Noort hield de Studieclub van den Chr. Besturen bond in Concordia Donderdagavond een ver gadering. Na gebruikelijke opening door den voorz. las do secr. de heer De Graaf de notulen en hield daarna een inleiding over „Het recht van Werkstaking". Eerst werd de geschiedenis der vakbeweging in vogel vlucht nagegaan en daarna werd aange toond dat alles wat mogelijk is moet worden gedaan om staking te voorkomen. Een leerzame vergadering die door den in leider met dankzegging werd gesloten. A. Z. C. Onder veel belangstelling herdacht de Alphensche Z wemclub haar tweede lustrum. De leiding berustte bij den heer P. v. Leeu wen. Ingekomen waren vele gelukwenschen terwijl ook tijdens het feest meerdere perso nen van hun sympathie voorjAZC blijk ga- VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE Door de Chr. Ver. ter verpleging van lij ders aan vallende ziekte uit Haarlem Heemstede, werd in het Vereenigingsgobouw een propaganda-avond gehouden Ds. J. de Bruijn, ging na gemeenschappelijk gezang voor in gebed en sprak een openingswoord Broeder Smit uit de inrichting deed mede deelingen over het werk, de wijze van be handeling der patiënten lijdende aan dezo vreeselijke ziekte en de verschillende ge neesmethoden. Met toelichting vertoonde hij daarna tal van lantaarnplaatjes over inrich ting en patiënten. Het. geheel gaf duidelijk weer welk een zegenrijk werk .deze inrich ting verricht. De avond werd gesloten door den heer J. Zonneveld. JONGEMAN VERDRONKEN Hedennacht is de 21-jarige J. v. Egmond, varensgezel bij de fa. v. d. Horst en v. d. Bijl, van zijn motorboot in de Hevmans- Wetering, ter hoogte van de fabriek van de fa. v. d. Bosch, overboord geslagen en ver dronken. Te negen uur hedenmorgen werd het lijk opgevischt. HAZERSWOUDE NED. HERV. KERK Dit jaar zijn als leden van het Kiescollege der Ned. Hervormde Kerk aan de beurt van aftreding, de heeren J. P. J. Voets, D. van Klaveren, A. van Mullem, J. C. H. Zoete en W. Müller en als notabelen de heeren W. J. Dekker en J. Blijleven. SPELDJESDAG ZONNEGLOREN De spe'djesverkoop voor Zonnegloren heeft opgebracht de som van f 35.25. GEVALLEN De boomkweeker J. F. op de Voorweg al hier trof het ongeluk met zijn rijwiel te vallen, waarbij hij zich ernstig bezeerde. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen waarbij bleek dat hij zijn pols had gekneusd. MOOIE OPBRENGST De bazar, gehouden door de Dameskrans „Wees een Zegen" ten bate van de Herv school en de Zending, heeft netto opge bracht ruim f 750.—, „CALVTJN" In een gehouden vergadering van de Ned Herv. Kiesvereeniging „Calvijn" werd in de vacature van wijlen den heer Jac. v. Beek Szn. tot bestuurslid gekozen de heer J. Blij leven. HILLEGOM „CON AMORE" Deze week gaf het Gir. Gom. Koor „Con Amore" in de Chr. Geref. Kerk, diie zoo goed als geheel bezet was, een tweetal uitvoerin gen. Het concert werd beide avonden ge opend door Ds. Hendriksen, eere-voorzittar, die in gebed voorging en een kort inleidend woord èprak en allen aanwezigen hartelijk welkom heette. Het programma werd op een vlotte onberispelijke wijze uitgevoerd Speciale vermelding verdient de sopraan- en alt-solo van de dames Balkenende en M. Vijfhuizen, die op sublieme wijze „Hel graf onder de Meidoorn" ten gehoore heb ben gebracht. De heer Lalkeneinde, de be kwame dirigent, kan met voldoening op deze avonden terugzien temeer daar hot koor nog geen jaar bestaat Moge „Con Amore" zich in een gestadige groei ver heugen. De Eerevoorzitter sloot met dank zegging. VERKOOPING Gisteravond had ten overstaan van No taris D. Lodider, de verkooping plaats van de villa „Joma", gelegen aan de Haarlem merstraat No. 12a, groot 4.84 Aren. Het perceel stond op 8300.in bod en werd op 200.— afgemijnd door den heer J. D. Philippo, alhier. KATWIJK AAN DE RIJN TUINBOUW Het hoofdproduct is sinds eenige dagen, de bloemkool. De aanvoer varieert van 60..000 tot 70.000 per veiling. Het product, dat aanvankelijk vroeg was, is tengevolge der strenge nachtvorsten van pl.m. 14 da gen geleden, nog vrij laat gekomen. Het gevaar is dan ook vrij groot dat lang niet alles binnen zal komen. Immers als 1 No vember is gepasseerd, is de kans voor vorst iederen dag toenemend. En er staat nog zeer veel te veld. De schade zou bij intredende vorst buitengewoon groot zijn. De prijzen zijn den laatsten tijd allesbehalve goed. In tegendeel. De tweede soort gaat voor het grootste gedeelte naar de zouterijen tegen een prijs van f 1.60 tot f 2.50 en de eerste kwaliteit bracht van f 2.80 tot f 5.S0 per 100 op. Gelukkig dat er aardig wat voor export gekocht wordt. Met koepeen is het niets gedaan. De prijs varieert van f 2.10 tot f 3.90 per 100 bos. Ook voor waschpeen lage prijzen. Vorige week was er een kleine verbetering, doch dit is weer voorbij. Betaald werd van f 0.30 tot f 0.60 per kist van 20 Kg. Met roode en gele kool nog de zelfde misère. Beste kwaliteit kan niet meer halen dan f 1.30 tot f 1 60 per 100 Kg. Een gedeelte wat iets afwijkt brengt nog min der op. Ook met groene kool is het niets gedaan. Prijzen van f 0.50 tot f 1.50 per 100 stuks Knolselderie ging voor f 2 tot f 2.60 por 100 en voor kroten schijnt er een eenheidsprijs te bestaan. Hiervoor nog steeds dezelfde noteering van f 1.10 tot f 1.75 per 100 Kg Ook uien zijn al hooger geweest dan deze dagen. De noteering is thans van f 2 tot f 2.30 per 100 Kg Het gaat den laatsten tijd niet naar genoegen KATWIJK AAN ZEE VEREEN. KERKELIJKE EENHEID Rede Ds D. A. v. d. Bosch Woensdagavond sprak op uitnoodi'ging van bovengenoemde vereeniiging Ds D. A. v. d. Bosch over; „Rechtvaardiging door geloul". RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 30 OCTOBER Programma 4: 8.05 Parüs R; 9.05 KeulenJ 11.20 Parüs R; 13.05 Brussel VI; 14.25 Diversen pl.m 14.35 Parüs R: 17.20 Keulen: 19.80 Leipzig; 20.50 Straatsburg of dlv.; 22.50 Weenen of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35Londen R; 16.20 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.45 Droltwlch; 2é.20 Gram.muz. GRD; pl.m 22.45 Londen Reg. ZATERDAG 31 OCTOBER Programma 3: 8.05 Parüs R; 9.05 Keulen; 9.20 Deutschl-sender; 10.20 Keulen: pl.m 13.15 Brus sel VI; 13.35 Keulen; 14.35 Brussel Fr; 16.20 Keulen; 18.20 Beromunster; 18.35 Weenen of dlv.; 21.20 Londen Reg.; 22.20 Berlün Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reer; 11.20 Droltwlch: 18.20 Divr" Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Ootob^r tot en met Zondag 1 November a.s. waar genomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doeza» straat 31, telef. 1313 en J. Doedes, Wilheb minapark S, Oegstgeest, telef. 274. Nadat gezongen was Ps 103 vers 2 en voor gelezen Ram. 31 tot 25 en Jacobus 21 tot 4, ging spr. voor in gebed. In zijn inleiding merkte spr. op dat vele menschen bun gelode zoeken in de kunst, roem, liefde, doch in deze dingen is het echite geluk niet te vinden, El/k zoekt geluk, maar talloos zijn de wegen waarlangs wij grafwaarts gaan. De mensch vindt alleen geluk als hij God gevonden heeft in Jezus Christus. Van nature staat de mensch niet in de juiste verhouding tot God', de waag komt dan ook bij hem op: Hoe zal ik rechtvaardig verschijnen voor God? Om tot beantwoording van deze waag te komen, dienen wij eerst een juist begrip van dit woord rechtvaardig te hebben. Rechtvaardig beteekent recht op voor God staan. Nu den ken velen dat zij een vrij rechten levens streep kunnen trekken, maar als wij de li niaal van Gods Woord er langs leggen, dan is onze levensstreep nogal erg scheef. God staat met zijn heilig paslood vam zijn wet en Wooid vlak tusschen ons in. Het woord rechtvaardigmaking is eigenlijk fout en is tevens van Roomschen oorsprong. Het moet daarom wezen rechtvaardigverkla- ring. Wij hebben als menschen ons doel ge mist, de gedachten onzer harten en het woord onzer lippen zijn niet tot Gods eer, hierdoor missen wij ons doel. Hoe word ik dan rechtvaardig voor God? Bij alle volkeren .s er een poging om zich met God te ver zoenen, hetzij bewust of onbewust. Ook de moderne heiden tracht zich met God te ver zoenen. Maar de rechtvaardige zal alleen uit het geloof leven. Vervolgens staat spr. stil bij de schijnbare tegenstelling van geloof bij Paulus en de werken bij Jacobus. Paulus ziet het uit ge zichtspunt van een Farizeïstjgph werkheilig- heidsstreven, terwijl Jacobus zegt: Toon mij Uw geloof uit Uwe werken. Deze twee gaan echter samen; het geloof moet verbonden zijn met de werken. Het geloof is de band die ons verbindt met Christus. Van nature zijn we allen verbanden door de band des bloeds aaa Adam. Adam, de wortelmam, heeft de gifgas sen opgezogen en deze verspreiden zich t<4 de uiterste hoeken. Jezus Christus is ndef door de band des bloeds aan ons verbonden, alleen de band des geloofs. Hij is de wijnstok wij zijn de ranken. Het geloof is de bede laarshand, nooit de verdienende oorzaak. Vervolgens staat spr. stil bij historisch geloof, wondergeloof en zaligmakend geloof. Ook dit laatste is verkeerd daar Christus alleen het is die zalig maakt. Beter ware hit te spreken van het toevluchtnemend geloof. God steekt in Jezus Christus zijn eeuwige armen uit. Wij moeten de sprong in die armen wagen. Wij moeten komen met leege handen, alle roem is uitgesloten. Hij is ook de alge- noegzame zaligmaker. Deze leer maakt zorgelooze menschen, omdat uit het geloof steeds de werken der dankbaarheid gezien moeten worden. Er werd nog gezongen Ps 7211, waarna Ds Bosch eindigde met dankgebed. NAAR DIEPPE Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar Ds. II. Plu Ingwersen weer naar Dieppe vertrekken ter gelegenheid van het ver blijf van de Hollandsche visschers aldaar, ten einde hun geestelijke verzorging te bie den. Ds. Ingwersen vertrekt in de week van 13 December a.s. BEDANKT De heer Jer. Varkevisser heeft bedankt voor de functie als kerkvoogd der Ned, Herv. Gemeente, als secretaris van de Zen- dingsvereeniging en als bestuurslid van de Vereen, voor Kerkelijke Eenheid. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Zaterdagmiddag speelt Katwijk I tegen A.R.C. I (Alphen); Katwijk III—Quick Boys IV. Aanvang der wedstrijden 3 uur. RADIODIENST Zondagavond om 6 uur wordt door de N, C. R. V. een kerkdienst uitgezonden van uit dc Oude Kerk aan den boulevard. Voor ganger in dezen dienst is onze plaatselijke predikant Ds. R. P. A. Rutgers. Van 5 tot 10 voor 6 zingt het Katwijksch Chr. Dames koor „Looft den Heer" onder leiding van de-n heer Paul Pul eenige liederen. LEIDERDORP GEMEENTERAAD Voorzitter: Burgemeester Brug. Alle leden zijn aanwezig, wanneer de voorzitter der vergadering met gebed opent en eenige woorden wijdt aan de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard. Hierna is aan de orde do beëediging van het toegelaten raadslid, den heer W. H. van der Wal. Deze legt de beloften af, waarna hij door den voorzitter welkom in den Raad wordt gcheeten. De Voorzitter spreekt hier bij den wensch uit, dat het nieuwbenoemde raadslid steeds de belangen van de gemeen te voor oogen zal houden. De notulen van de vergadering van 2 September j-L worden onveranderd vastge» steld. De ingekomen stukken worden behan deld, o.a. een missive van Ged. Staten, ten geleide van de goedgekeurde statuten van de Sportstichting het goedgekeurd raadsbe sluit tot onderhandsche verhuring van het vnefhalterrein en de goed^ebeiude varo-de- ning op het beheer van het grnu Ihedrijf deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De ingekomen voorstellen van den heer van der Wal zullen bij de betreffende agen- da-nunten worden behandeld. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de vaststelling van een verzoek tot ontheffing van do vaststelling van een eapitulantcnverordening wordt .cjjidci i/C picking met algemeene stommen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6