Het Duitsche s.s. Kurt Hartwig Siemers" dreef gisteren als gevolg van den storm bij Hoek van Holland met onklaar stuur rond. In de namiddag slaagde de sleepboot „Witte Zeeer in het schip op sleeptouw te nemen. Links: de „Witte Zeemet rechts het Duitsche schip. Op 1 Nov. a.s. zal 't 25 jaar geleden zijn, dat de heer Q. A. de Ridder te Den Haag zijn journalistieke loop- baan begon. Op 7. Nov. hoopt men hem te huldigen. Voor ongeveer 100.000 fascisten R nissen der laatste tien jaar heefi heeft Mussolini te Bologna een groote rede gehouden, waarin hij de gebeurte- behandeld. Een deel van de luisterende menigte; links Mussolini. In verband met de veiligheidsweek, welke door de K.N.A.C. wordt georganiseerdzal een propagandawagen voor. veÜig verkeer door Nederland rijden, voorzien van een projectie-apparaat voor filmvoorstellingen. M 1 HEJ MERK VOOR WA LEIDSCHEKAAS DE IDEALE VLOER BEDEKKING ,)fficieele Berichten Burgemeesters Benoemd ia tot burgemeester der gem. Bun- ik. Odyk en Werkhoven, mr E A M J van de Teller. De nieuw-benoemde burgemeester werd 4 laart 1896 geboren en ls thana lid van den emeenteraad van Driebergen-Rtjsenburg. n^eger en vloot oemd en aangesteld zön by het res.-pers mdmacht, tot res.-le-lult.: bü het wapen f. de res.-2e-luit. J. van Omme; bö de ar- 3 de res.-2e-luits E T Kuiper en A W J den rea.-le-luit. A Wassenbergh van 't -s. is eervol ontslag verleend ;ijn bö de artillerie tot le luit voor ;n do res.-2e-luit voor spec, dien AL van Doormaal, ir N. A. Leüds UIT DE A R. PARTIJ Adresveranderingen bij A.R.J.A. Hert tweede mummer van de vijfde jaar gang van de A.R.J.A. geeft naast goede lectuur o.a. een lezenswaardig artikel over de „Privaat-Eigendom" van Notaris VVeenank te Dinxperio eenige adresver anideringen, welke voor velen van betee kenös zijn. Daarom laten wij ze hier volgen- Secretariaat: a. alle correspondentie Olrubopriohting, gouwvorming of gouw- j, moeilijkheden in clubs, e.d., te richten tot den 2en Secretaris: T. de Boer. Aalten. b. alle correspondentie van andere aard voor het bestuur bestemd, te richten tot den len secretaris: A. L. de Bruyne, van 1 Nov. af: le Helmersstraat 74, Amster dam-W. Orgaan: c. correspondentie over in houd van het orgaan te richten aan de redactie: Korte Bergstraat 15, Amersfoort. Administratie: d. correspondentie over toezending orgaan, insignes, Colijn portretten, propagandageschriften, schet een- en broohuretoezending e.d. te richten tot den Administrateur: E. van Ruller, Apeldoornsoheweg 98, Arnhem. WETENSCHAP Een belangrijke proefneming te Rauwerd Wlchclroedestraling en kanker Eenige maanden geleden hebben wij, schrijvende over „wichelroede en ziekte" o.a melding gemaakt van een onderzoek door Gustav Freiherr von Pohl, die in 1929 in het Beiersche stadje Viisbiburg, onder een strenge controle, welke bedrog uitsloot, met de wichelroede 54 „kankerhuizen" heeft aan gewezen, waarin naar achteraf ook bleek, aan kanker lijdende personen waren ge storven. Thans is in ons land een dergelijke proef genomen. Onder strenge bewaking heeft de roedelooper de heer J. G. Mieremet, uit Was senaar, in de Friesche gemeente Rauwerd een wichelroede-onderzoek ingesteld, in drie dorpen tot deze gemeente behoorend en daar, zonder dat hij overigens eenige aanwijzing had, eenige woningen aangewezen waar kanker was voorgekomen. Het initiatief werd genomen door Dr. J. van Dam, arts te Rauwerd, die in een thans gepubliceerd rapport mededeelingen over dit onderzoek doet. Het gedeelte van het rapport waarin staat beredeneerd, dat Het onderzoek op volkomen betrouwbare wijze verricht is, werd onderteekend door Dr. J. van Dam, Dr. N. L. J. Zillinger Molenaar, eveneens arts te Rauwerd, den heer G. van Essen, onderwijzer, tijdelijk te Rauwerd en den heer S. Jensma, veehouder te Poppin- gawier. Dat deel van het rapport, dat op de zaak zelf ingaat, zegt: le. Kankergevallen kwamen nagenoeg uitsluitend soor in WEG TELEF;34 de door den heer Mieremet als bestraald aangegeven huizen. Door deze huizen liepen zware stralen of kruisingen van stralen. De sterkte der stra len, door den heer Mieremet met een aparte wichelroede gevonden, wisselde van 510 (10 was sterke bestraling). Van 64 woningen waren 46 zwaar bestraald. Op een zwaren straal in een dorp, die door 8 woningen liep kwamen 7 kankergevallen voor. In een an der zestal woningen liep de zware bestra ling juist over de bedden van de patiënten. Allen stierven aan kanker. 2a Uit de kaarten bleek verder, dat op vele andere kruisingen geen kankergeval len bekend waren, zelfs, dat in enkele hui zen, waardoor een zware straling liep, geen kanker was geweest. „Wij hopen, dat deze mededeelingen ook anderen mogen aansporen een dergelijk on derzoek te doen, waarbij het noodig zal zijn met vele factoren, als bijv. leeftijd, duur der bewoning, constitutie, erfelijke momenten en nauwkeurige controle van doodsoorza ken, rekening te houden en stellen ons voor, ook in verband met ervaring op ander ge bied (veeziekten) later op de zaak terug te komen. ,J3ehooren de aardstralen misschien on der „the many things between heaven and earth, that men may ever have dreamt of?" Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat dr. Van Dam zijn heele leven door kanker studies heeft gemaakt en daarbij het onder werp „Waar woonden onze kankerpatiën ten" niet heeft verzuimd. Dr. van Dam zijn heele leven door kanker studies heeft gemaakt en daarbij het on derwerp „Waar woonden onze kanker patiënten" niet heeft verzuimd. Wat de aardstralenkwestie betreft, komt het ons voor, dat het onjuist is deze alleen te betrekken op kanker. Uit verschillende ons den laatsten tijd toegekomen gegevens mogen wij n.l. wel afleiden, dat tal van andere ongesteldheden, zooals asthma, bronchitis en allerlei zenuwverschijnselen ongunstig worden beïnvloed door wat mm al? aardstralen of W-stralen (wichelroede- stralen) aanduidt. Hier ligt een uitgebreid veld van onderzoek braak waarbij dan als vanzelf de vraag ter sprake komt hoe wij ons het best tegen de funeste stralings invloeden dio uit de aarde komen kunnen DE TWEEDE WEG VERKEERSDAG Minister van Waterstaat spreekt het openingswoord Een brief van Prins Bernhard De tweede wegverkeersdag van de K.N.A.C. is gister met een korte rede geopend door dan Minister van Water staat, jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude. Deze zeide o.m.. dat opvallend blijft het hooge percentage ongevallen, dat te wijten is aan fouten der bestuurders van vervoer middelen, nl. 78.6 pet in 1934 en 77.1 pet in 1935, alzoo slechts een geringe verminde ring. Dit percentage moet aanzienlijk dalen, wil van veilig verkeer sprake zijn. Stellig zal de verkeersopleiding en zullen de vei ligheidsmaatregelen daarop een merkbare invloed kunnen uitoefenen. Daartoe zal ook in hooge mate bijdragen de wijze, waarop de aanleg en de verbete ring van ons wegennet plaats vindt Spr. gaf een korte schets van de speciale autowegen, waaromtrent onlangs bepalin gen zijn vastgesteld. Voor do vierbanigo hoofdwegen wordt aan gescheiden wegen de voorkeur gegeven. Aangenomen wordt, dat het doorgaand verkeer zich zooveel mogelijk op deze hoofdwegen zal oriënteeren. waardoor het verkeer op de andere wegen zal ontlast worden. De afmetingen van deze hoofdwegen wor den bepaald door een normaal dwarsprofiel, waarnevens ook voor uitzonderingsgevallen door de aanwezigheid van rijwielpaden of paralelwegen en gevallen met versmalde middenberm dwarsprofielen zijn vastge steld. Het spreekt wel vanzelf, dat het aan tal hoofdwegen, dat op deze wijze wordt ingericht, beperkt moet worden tot de hoofdrichtingen van het verkeer. De totale lengte van deze hoofdwegen zal ongeveer 1200 km. bedragen, hetgeen in serhouding tot de totale lengte van cm» ROFFELRIJMEN. „NIET GELUKKIG „Vt Hoe dapper in de roode bladen De laatste dagen wordt ontkend Dat overal het socialisme Den communist lokt uit zijn tent, Waardoor 't fascisme schoone kans lkrijgt De vrijheid in de boei te slaan, Haast elke dag ivijzen de feiten De juistheid dezer stelling aan. In België heeft Vandervelde Het Zondag weer geopenbaard Dat hij zich met de proletaren In Spanje solidair verklaart, Dat zijn partij met ieder middel Daar trouivlijk van getuigen moet, En dat hij vast Lenin zou kieze Als hij de keuze maken moet. Meent dat hij niet gelukkig" was Met deze openbare uitspi'aak. Ze komt ook ivaarlijk slecht tepas Dezelfde dag dat de Regeering Aam Rex de vrije straat ontneemt. Zoo hoog te blazen van de toren Is op zoo'n tijdstip minstens vreemd. Gesteund door roode energie, In feite eindelijk een eind maakt Aan luat je noemt „democratic", Dan moet vooral de roode broeder. Niet bluffen op zijn heldre bril Maar ach, wat baat de naakte waarheid Wanneer de uü niet zien-en wil! (Nadruk verboden LEO LENS geveer 7800 km. voor de wegen op Rijksplan en Provinciale plannen voor komende, zeer aannemelijk lijkt. De weggebruiker kan in hooge mate tot verhooging van de veiligheid bijdragen, door zich stipt te houden aan de geschreven, zoo wel als aan de ongeschreven verkeers regelen. In het vertrouwen, dat het streven zal gericht worden op eensgezinde vruchtbare samenwerking, verklaarde spr. den tweeden wegverkeersdag voor geopend. Een brief van Prins Bernhard Na de opening door den Minister werden de verschillende redevoeringen gehouden waarvan we gister reeds verslag gaven. Tijdens d§ ochtendzitting werd een N.V HOQGEWERF. CHABOI VISSER S WIJNHANDEL Groote voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren Bataafsche Brandwaarborg Mij. OpjincH 1806 •-Gra^ntug. .We,t<Hod. No. 28 ToMoon 112623 Dlrodauren: Coin mliu rtnfi Jhr Mr. W. M. da Srauw MrlLJH Patijft Jhr. Mr. A. K. E. da Brauw Jhr Mr Rh. FaKh Baron Lyndan brief ontvangen van Prins Bernhard, Die daarin mededeelt, dat Hij met be langstelling het streven van de K.N.A.G. ter ordening van het verkeer volgt en Die daarin den wensch uitspreekt, dat deze wegververkeersdag een succes mag worden. De Prins, Die verhinderd was de bij eenkomst bij te wonen, gaf te kennen, dat Hij gaarne een exemplaar van het officieel verslag zou ontvangen* Namens de K.N.A.C. werd den Prins een telegram van dank gezonden. Ons Jonge Platteland Een propagandanummer Van „Ons Jonge Platteland", orgaan vaa den Boud van Christelijke Jonge Boeren en Tuinders en de Christelijke Jonge Boerin* nenorganisatie is de vorige week een spe* ciaal uitgevoerd propaganda-nummer ver schenen. Behalve de gewone rubrieken van het orgaan, bevat dit nummer artikelen van de hand van den eere-voorzitter, het A.R. Twee» de Kamerlid den heer Chr. v. d. Heuvel, het C-H. lid der Tweede Kamer den heer J Bakker te Menaldum, den Bondsvoor* zitter Mr. W. R i p te Den Haag en len Bondssecretaris den heer J. G. ten Ca te te Borculo en enkele anderen. In het deel, dat aan de jonge Boerinnen in gewijd, be* pleit o.a mej. A. G. Brants te Zelhem hefi goed recht jyas een Chr. Boerinnenbond» j fWOENSDAG 28 OCTOBER 193S TWEEDE BEAD PAG. 5 3ij IJmuiden is gisteren de Scheveningsche logger, de „Sch. 68", vergaan. Links: het verongelukte schip; rechts de burgemeester van IJmuiden in gesprek met de geredde loden der bemannig. Vier leden der bemanning vonden hun graf in de golven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5