Erkent Portugal de regeering- Franco? BETREKKINGZOEKENDE WOENSDAG 28 OCTOBER 193Ö EERSTE BEAD PAG. .NV' De Spaansche burgeroorlog Na den val van Madrid zal Latijnsch-A merika volgen Strijd om de hoofdstad wordt scherper Volgens berichten uit Londen zou Lissabon de regeering-Franco offi cieel hebben erkend, hoewel zulks uit Portugal tegengesproken wordt. In diplomatieke kringen is men van meening, dat te Berlijn tusschen Ciano en Von Neurath en te Berchtesgaden tusschen Ciano en Hitier eveneens over de erkenning van de regeering te Burgos is gesproken en dat Italië en Duitschland overeengekomen zijn, on middellijk ?ia den val van Madrid de regeering-Franco to erkennen. Tevens houden de geruchten aan over een gemeenschappelijk Duitsch- Italiaanscb optreden voor het geval in Cataloniê een sovjetrepubliek zou worden uitgeroepen. Men spreekt van een ^positieve politiek", welke beide regeeringen voornemens zouden zijn te voeren, om dat onhedl af te weren. Volgens sommigen zou deze „positieve politiek" bestaan in een blokkade van de Catalaansche kust. Naar te Buenos Aires verluidt, zijn ook de voornaamste republieken van Latijnsch Amerika voornemens, de re- geering-Franco te erkennen, zoodra de nationalisten Madrid binnen rukken. Reeds hebben de regeeringen van Argentinië, Brazilië, Child en Peru ter zake van gedachten gewisseld. Trou wens al vroeger zijn tuschen verschil lende Zuid-Amerikaansohe republie ken over deze aangelegenheid bespre kingen gevoerd; een beslissing werd echter toen niet genomen, wijl een ver- teoenwoortiiger van Franco verzocht de erkenning uit te stellen, tot Franco bezit zou hebben genomen van de Spaansohe hoofdstad. Te Madrid doet het gerucht de ronde, 'dat 5n de volksfrontregeerlng wederom eenige wijzigingen zouden worden aangebracht, teneinde er oen of meer vertegenwoordigers yan de C.N.T., de anarcho-synddcalistische arbeidersorganisatie, in te kunnen opnemen De hoofdstad is thans nagenoeg geheel omsingeld. Ook. Aranjuez, op het front ten Zuiden van Madrid, is omsingeld en men verwacht de overgave der daar ope- reerende roode strijdikraohtien binnen en kele uren. De Madrileensche bevolking is per radio opgeroepen om haar gewone werkzaamhe den te laten varen en in massa naar de fronten te vertrekken. Minister Prieto heeft zich 's avouch naar Valencia begeven aan boord van een üriemotorig vliegtuig. Hij zou oog denzelf den avond terugkeeren, maar hij is nog steed6 niet in de hoofdstad aangekomen. Reuter meldt uit Bayonne, dat kort ge leden Baskische nationalistische elementen bijeengekomen zijn, ter bestudeering van den toestand aan de verschillende fronten. Zij bespraken bij deze gelegenheid ook de mogelijkheid van een spoedige verovering van Madrid door Franco's troepen en over wogen, welke beslissingen im dat geval ronden moeten worden genomen. De meeste Baskien waren van oordeel, dat onder die omstandigheden de Catalaan sche generaliteit en de autonome Baskische regeering moesten samenwerken, om haar gezamenlijke actie te versterken, en zich tot den volkenbond of de mogendheden moesten wenden met een beroep op het recht der rassenminderheden. Heel Spaansch-Guinea rechts! Volgens berichten, welke te Londen bij Lloyds zijn binnengekomen, zou de haven Bata in de Rio Mund ingenomen zijn door matrozen van een aan de Spaansche na tionalisten behoorend oorlogsschip, kort na de inneming door deze laatsten van het eiland Fernando Po. Zoodoende zou geheej Spaansch Guinea thans ln handen der nationalisten zijn. Naar men meent te weten, heersoht in Öe kolonie rust. m Madrid doet tegenaanval Gistermiddag hebben de troepen van Madrid een algemeene tegenaanval gedaan op het front van Illescas, waarbij zij ge steund werden door een krachtige artille rie, tanks, een gepantserden trein en mi trailleurs. Drie colonnes vielen en masse aan. Hun aanval werd echter gestuit door het artille rievuur der nationale troepen, dat in een 'dag 800 tegenstanders doodde. De totale verliezen van de regeeringstroepen zijn gestegen tot 1500 dooclen en er werd 'n groot aantal gevangenen gemaakt. In den sector van het Escoriaal zetten de nationale troepen hun aanvallen voort. Zij hebben de kernen der marxistische strijd k ra elite n omsingeld tijdens een bij verras sing uitgevoerden nachtelijken overval. Een belangrijke afdeeling rooden is, toon zij voor het vuur der rechtscho artillerie vluchtte, gevangen genomen. Vordering der nationalen De nationale strijdkrachten, die de verovering van de vijandelijke posities voor het Escoriaal tot taak hebben, zijn in stormloop doorgedrongen tot het plaatsje Peguerinos, een sleutel positie op den weg naar het Escoriaal. Zij staan op de hoogten, dae Pegue rinos beheersohen en de voorhoede heeft reeds de eerste huizen dezer plaats bezet. Generaal Varela is opnieuw 6 K.M. in de richting der hoofdstad opgerukt. Zijn ca- vallerie bezette het dorp Torrejon de la Calzada, ongeveer 25 K.M. ten Zuiden van Madrid. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zal het hoofd kwartier vao het noordel ijk leger een dezer dagen van Valladolid naar Avila wor den verplaatst. MUSSOLINI HERDENKT DE MARSCH NAAR ROME Marsch naar 'Addis Abeba daarvan een logisch gevolg Het fascisme en de boeren Bij gelegenheid van den veertienden verjaardag der fascistische revolutie heeft Mussolini een boodschap tot de zwarthemden gericht, waarin hij zegt: „Met een zeer bijzondere geestdrift maken wij ons gereed voor de viering van den veertienden verjaardag van den marsch naar Rome. De viering valt in de periode van de stichting van het eerste keizerrijk, dat verworven werd door den moed der soldaten en de disci pline van ons volk in den strijd tegen den vijand, die zich in het open veld vertoonde, maar ook tegen den vijand, die zich verdekt opstelde. De overwinning is behaald, 3© sancties zijn mislukt, het volkenbondsfront is ver broken, Italië is krachtiger dan tevoren, gesterkt door zijn heldhaftige inspanning, die het tegen wien ook, wil herhalen ter verdediging van het keizerrijk. Zwarthemden, de marsch naar Addis Abeba is een logisch gevolg van den marsch naar Rome. Onze trots is gerechtvaardigd en het werk, dat wij in Afrika tot stand zullen brengen, zal een bijdrage tot de be schaving zijn, die de duizendjarige tradities van Italië waardig is. Zwarthemden, het vaderland rekent op u, op ieder oogenblik en bij elke gebeur tenis. Datgene, wat volbracht is, is een waar borg voor de toekomst". De landbouwprijzen worden uitgereikt Te Rome heeft de Duce de prijzen uitge reikt aan hen, die zich hebben onderschei den bij de verbetering van bouwland in Sardinië en andere provincies van Italië. In een rede, welke hij bij deze gelegen heid hield, verklaarde Mussolini, dat deze prijzen de boeren aansporen, trouw te blij ven aan den grond. De Duce beschouwt de boeren, die uit de dorpen naar de stad trekken, in de hoop daar een beter bestaan te vinden, als verraders. Hij spoorde de jeugdige landbouwers aan, in het huwelijk te treden: zij, die tusschen October en Mei trouwen, zullen 500 lire ontvangen; indien zij als arbeiders in Afri ka hebben gewerkt, ontvangen zij 750 lire en als zij in Oost-Afrika hebben gestreden 1000 lire. De Duce fceide Vervolgens, dat Italië thans beschikt over groote gebieden om te bewerken. Naast het reeds ontgonnen land liggen in Oost-Afrika nog duizenden hec taren te wachten op de ploeg, geleid door Italiaansclie boeren. Tenslotte noodigde de Duce de boeren uit, een bezoek te brengen aan Rome, de groote hoofdstad van het groote Italië. Zij moeten zich ervan bewust zijn, dat te Rome een regeering zetelt, welke zich vooral het lot van den Itaüaanschen landbouwer aan trekt De plechtigheid werd bijgewoond door de hoogste autoriteiten en de rede van den Duce werd door de boeren luide toegejuicht. De Japansch-Chineesche onderhandelingen De Japansche consul-generaal te Nan king, Soema, heeft Tokio verlaten, om weer naar zijn post terug te keeren. Hij heeft instructies voor den Japanschen am- issadeur te Nanking meegekregen. Hoewel officieel niets hieromtrent wordt ledegedeeld, meenen diplomatieke waar nemers, dat de ambassadeur opdracht krijgt, de Japansche politiek, welke tot nu toe gevolgd werd, te handhaven en een regeling te zoeken op basis van de Japan sche eischen. De secretaris van de Fransche ambassa de te Tokio heeft een onderhoud gehad met den woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken. De Fransche diplomaat ontkende, dat de ge ruchten in de pers, volgens welke de Fran sche ambassadeur in China zou hebben voorgesteld het Fransch-Russische verdrag van wederkeerigen bijstand in oostelijke 'chting uit te breiden, waarheid bevatten. Dit pact is alleen van toepassing voor Europa. Ook wordt het gerucht ontkend, dat de Fransche ambassadeur in China in het ge heim poogt de huidige Japansch-Chinee sche onderhandelingen te dwarsboomen. Waarom zo uitdrukkelijk MAGGI BOUILLON-BLOKJES 1 Met beste MAGGIS Bouillonblokjes bent U verzekerdhets\ IJS e te hebben, dat op dit gebied verkrijgbaar is. JuL De Fransche begrooting Een tekort van lVg milliard In de gistermiddag gehouden Fransche ministerraad heeft Auriol medeged» dat het begrootingstekort 1 milliard francs zou bedragen, terwijl het totaal der uitgaven 47 milliard 252 millioen francs zou beloopen. Dc uitgaven van de nationale verdediging aan versterkingen en materieel zouden 4 milliard 700 francs bedragen, terwijl de uit gaven voortvloeiende uit de luchtbewape- ning en voor de vloot niet in het totaalcijfer der begrooting begrepen zijn. Het is te voorzien, dat nieuwe militaire uitgaven voor de verdediging van dc noord grens zullen moeten worden goedgekeurd. Waarschijnlijk zal minister Dalaöier zich binnenkort in gezelschap van het hoofd van den generalen staf naar dit noordelijk gebied begeven en zal tijdens deze studiereis een beslissing worden genomen aangaande de besehermingsmaal regelen. Tijdens den ministerraad, die Donderdag zal worden gehouden, zullen enkele belang rijke kwesties van politieke aard worden be sproken. Frankrijks militaire luchtvaart Weer nieuwe uitbreiding! Pierre Cot, de Fransche minister voor de luchtvaart, heeft gisteren in de kabinets raad een gedetailleerd programma van maat regelen tot uitbreiding van de militaire luchtvloot doen aannemen. Een crediet van 5 milliard franc is ge vraagd voor de versterking van Frankrijks veiligheid in de lucht. In plaats van de 1000 vliegtuigen, welke volgens het vorig plan de Fransche luchtmacht moesten versterken wil Cot een grooter aantal toestellen in ver- versneld tempo doen aanbouwen. Deze fbc- stellen moeten grooter mogelijkheid voor aanval en verdediging bieden. Verder moet het aantal vliegvelden worden vermeerderd. Ook hebben de ministers eenstemmig het begrootingsontwerp aangenomen en een ont werp inzake de eerste maatregelen tot her vorming van de departementale en gemeen telijke financiën. Donderdagochtend zal een nieuwe zitting an den kabinetsraad worden gehouden, waarin zal worden gesproken over de bui tenlandsche politiek. Portugal en de non-interventie Blijkens een nieuwe nota, welke de ver tegenwoordiger der Portugeesche regeering gister heeft overhandigd aan den voorzit-» ter der Londensche non-interveutie-com- missie, behoudt Portugal zich thans het recht voor om zich op elk gewenscht oogenblik uit deze commissie terug te trekken. In deze nota merkt de Portugeesche re- gecring op, dat Portugal alleen onder deze voorwaarde tot de commissie is toegetre den, dat de regels van procedure der com missie zouden worden gevolgd. De Portugeesche regeering zegt nu, dat deze regels zijn geschonden door de Brit- sche regeering, doordat deze zonder eenlg nader onderzoek de Spaansche klachten tegen de Portugeesche, Italiaansclie en Duitsche regeering aan de commissie heeft voorgelegd. Wanneer Portugal in de naaste toe komst van zijn recht gebruik zal maken, moet het alle protesten daartegen van de hand wijzen. De Weensche besprekingen Zullen op 11 en 12 Nov. plaats hebben De Oostenrijksclie staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Guido Schmidt, die momenteel te Boedapest vertoeft, heeft aldaar besprekingen gevoerd over de a.s. Weensche conferentie, waaraan door Italië, Oostenrijk en Hongarije zal worden deelge nomen. De conferentie zal op 11 en 12 November a_s. plaats hebben. Het werkprogramma is reeds in groote lijnen vastgesteld. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat de staatslieden te Boedapest van gedachten hebben gewisseld over alle ac- tueele vraagstukken, die de publieke opi nie in Europa bezig houden en die gevol gen hebben voor den toestand in beide landen. Met voldoening wordt geconstateerd, dat de samenwerking op den grondslag van wederzijdsch vertrouwen ook bij de behan deling der kwesties, welke voortvloeien uit den bestaanden ernstigen toestand, van groote waarde is gebleken en volkomen overeenstemming ten aanzien van de te olgen wegen mogelijk maakte. De besprekingen hebben opnieuw bewe zen, dat Oostenrijk en Hongarije oprecht streven naar het voorkomen van conflicten en het scheppen van een grondslag voor vreedzame samenwerking tusschen de vol ken. De besprekingen betroffen ook 'de voorbereiding van de conferentie te Weenen, waardoor aldus wordt ver klaard de gedachte van den vreed- zamen, positieven arbeid een nieuwe versterking vindt, welke niet alleen voor de deelnemende staten, maar voor de geheele Europeesche gemeenschap van groote beteekenis zal zijn. Gaat Jaspar vrij uit De tuchtraad van de advocaten van de balie van Brussel heeft de óoor D e g r e 11 e tegen den liberalen minister van transport wezen, Mr. Marcel Henri Jaspar ge uite beschuldiging onderzocht en als zijn oordeel uitgesproken, dat Jaspar geen daden heeft gepleegd, die met zijn beroep van ad vocaat in strijd zouden zijn. Thans zal moeten worden afgewacht of Degrelle, die door Jaspar wegens laster is aangeklaagd', ook inderdaad ver oordeeld zal worden. DE STORM OVER WEST-EUROPA Het lichtschip „Elbe I" vergaan De heele bemanning omgekomen Het Duitsche lichtschip „Elbe I" is gistermiddag tijdens den orkaan, welke de Noordkust van Duitschland teister de, gekapseisd. Omtrent het lot van de vijftien perso nen, die zich aan boord van het schip bevonden, is niets naders bekend, doch men moet aannemen, dat allen om het leven zijn gekomen. Het bergingsvaartuig „Hermes", dat van Cuxhaven uitvoer, moest onverrich- terzake terugkeeren, daar het tegen de holle zee niets kon uitrichten. Volgens het bericht van een ooggetuige der ramp, den kapitein van een Engelsch stoomschip, werd de „Elbe I" door een grondzee opgenomen, waarna het schip ten gevolge van den druk van wind en golven kenterde. Tal van Duitsche en buitenlandsche sche pen in de Noordzee en de Baltische Zee verkeeren in nood. Do reddingsboot van Borkum is uitgeva ren, om hulp te bieden aan het Zweedsche schip „Singoalla". Verder moet bij Norddeich een schip in nood zijn. De lading is over boord gespoeld. Op het eiland Norderney heeft de storm aanzienlijke schade aangericht en de sche pen, welke te Bremerhaven en Wilhelms haven liggen, zijn meerendeels niet uitge varen, Ook Engeland geteisterd Ook over de Britsche eilanden, vooral aan de Westkust, boven Ierland en Schot land, heeft de storm zwaar gewoed. Op sommige plaatsen bereikte do wind een snelheid van ruim 140 K.M. per uur. Uit alle deelen des lands komen berichten binnen omtrent onderbreking van de scheep vaart en verzoeken om hulp aan reddings booten. Een gezin te Bootle beleefde gister morgen een onaangename sensatie, toen de storm een groot stuk van den buitenmuur der woning wegrukte en de stukken over de heele straat verspreidde. In West-Schotland zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl het aantal ge wonden er zeer groot is. In Kent werd een motorrijder door een vallenden boom gedood. Het telefoon- en telegraafverkeer is ern stig gestoord. In Schotland werden bovendien 16 vlieg tuigen vernield, waarvan twaalf alleen op het vliegveld .van Abbotsinch bij Apisley. Een Letlandsch schip vergaan Naar uit Londen wordt gemeld, is voor de kust van Argyllshire het Letlandsch© ss, „Helena Faulbaum" vergaan. Het schip had een bemanning van 18 per sonen. Vier van hen zgjn gered; de lijken van vijf opvarenden zijn aangespoeld. Het lot de overigen is nog niet bekend. Het schip zonk een kwartier nadat het op de rotsen was geslagen. Het Britsche tankschip .Laurel Wood" ge raakte voor Brunsbuttel in gevaar. Verschei dene sleepbooten zijn uitgevaren om hulp te bieden. Op het eiland Helmsand ten Zuiden van Buesum zijn zeven werklieden geïsoleerd. Zij hebben een toevlucht gezocht in een hutje, dat op dit eiland staat. Een schip is uitgeva ren om hen te helpen, doch moest onverrich ter zake terugkeeren. Geen enkel vaartuig kon het lichtschip „Elbe", dat in de monding van de Elbe ver ging, bereiken. Men vreest dat alle 15 op varenden om het leven zijn gekomen. De Britsche legatie in Addis Abeba Wordt zij consulaat? De Britsche regeering is thans bezig, de kwestie van den status der Britsche legatie te Addis Abeba te bestudeeren. Deze bestu- deering geschiedt in overleg met de Fran sche en de Amerikaanschc regeering. In de naaste toekomst is echter geen enkele be slissing te venvachten. In officieele Britsche kringen bevestigt men, dat het nog steeds de politiek der Britsche regeering is, de verovering van Ahessinië door Italië niet te erkennen, tenzij op grond van een besluit van den volken bond. Men geeft niettemin te kennen dat deze verwijzing naar den volkenbond niet betrekking heeft op de minder belangrijke kwestie van wijziging der legatie te Addis Abeba, die nog steeds bij den in ballingschap levenden keizer geaccrediteerd is, in een consulaat, geaccrediteerd bij de Italiaansche regecring. Een dergelijke maatregel zou intusschen toch op een gedeeltelijke erkenning neerko- De Locarno-vraagstukken Volgens den öiplomatieken correspon dent van de „Evening Standard" zouden Duitschland en Italië het opportuun ach ten, gebruik te maken van de houding van Sovjet-Rusland ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje, om Rusland te isoleeren. Zij zouden binnenkort een bijeenkomst van de Westelijke mogendheden willen houden. Italië evenwel zag gaarne dat Polen aan de conferentie deelnam; Duitsch land echter niet, want dit wilde de bespre kingen uitsluitend tot West-Europa beper ken. Volgens de correspondent van de „Eve ning Standard" zouden Italië en Duitsch land dus hun houding volkomen hebben gewijzigd, daar zij aanvankelijk streefden naar uitstel van de besprekingen over een nieuw Locarno, Het Belgische parlement bijeen Incidenten bij de kens van een voorzitter Gistermiddag is te Brussel de zitting van het parlement geopend, ter bespreking v.an de nieuwe organisatie der defensie. Er \\as bij het parlementsgebouw een krachtige bewaking op de been, maar er deden zich poen incidenten voor. In de Kamer echter is het een oogenblik rumoerig toegegaan, toen voorgesteld werd CaruilJe Huysmans als voorzitter te her kiezen en de Rexist Daye dit voorstel wraakte, omdat naar zijn meenjng Huys mans niet de vereischte eigenschappen van onpartijdigheid bezet, weshalve hij, mede uit naam der Frontisten, R om see Candi da at stelde. Dit. gaf aanleiding tot incidenten. De so cialisten riepen: „Naar Berlijn", waarop de Vlaamsche nationalisten en de Rexislen antwoordden door: „Naar Moskou" te roepen. Bij de hoofdelijke stemming verkreeg Huysmans 124 en Romsee 36 stemmen. Huysmans nam plaats in den voorzitters- zetel. Nvaarop Rexistcn en Vlaamsche natio nalisten de zaal verlieten. Hierna werd de buitengewone zitting van het. parlement voor geopend verklaard. De Kamerleden, die de zitting hadden verlaten, om niet aanwezig te zijn tijdens de rede van Huysmans, kwamen weder ln de zaal terug. Door den minister van landsverdediging werden dc nieuws militaire wetsvoorstellen ingediend. Nog andere voorstellen op econo misch en ander gebied volgden, naar aan leiding waarvan de Rexisten riepen, dat deze aan hun programma Maren ontnomen. Hiermede eindigde deze bijeenkomst, wel ke een rumoerig verloop had. Von Papen jaagt in Hongarije De Duitsche ambassadeur Von Papen is in het Hongaarsche dorp Gyulavari, ge legen nohij de Roemeensche grens, aange komen om daar te jagen. In verband met het bezoek aan Boedapest van den Oostenrijkschen onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken, Guido Schmidt, heeft deze reis van Von Pa- p e n te Weenen zeer de aandacht getrokken. Is Stalin werkelijk ziek? De „Matin" houdt ondanks het dementi van Moskou zijn bewering staande, dat Stal in ernstig ladende is aan de lever en het hart Het blad spreekt van een nieuwe crisis, die Stalin gedwongen heeft, in gezelschap van twee specialisten voor lever- en hart ziekten, Vorobrif en Somof in een sanato rium in de onmiddellijke omgeving van Voroneje te verblijven. Staking in 3e Poolsche mijnen De onderhandelingen M'elke in de Poolsche mijnindustrie M-erden gevoerd over de in voering van een 6-urigen arbeidsdag zijn plotseling afgebroken. De afwijzende hou ding der Nverkgeversvereenigingen heeft den vertegenwoordigers der arbeidersbonden aan leiding gegeven, tegenover den hoofdinspec teur van den arbeid te verklaren, dat om aan dezen eisch meer kracht bij te zetten, tot staking zou worden overgegaan. GEMENGD NIEUWS De onbewaakte overwegen Vader van elf kinderen door losse locomotief gedood Gistermiddag is op den onbewaakten over weg te ZaLne, gemeente Zwollerker spel, wederom een doodelijk ongeluk ge beurd, het zevend© in betrekkelijk korten tijd. Op den Almeloschen straatweg, die daar den spoorweg kruist, reed een Chevrolet- auto, bestuurd door den 42-jarigen heer J. G. Heuthorst, houthandelaar te Doetinchem, ii de richting Zwolle. De bestuurder wilde den overweg nog passeeren, toen uit de richting Steen wijk een losse locomotief naderde, die een proefrit maakte. De heer H. werd nog op het gevaar, dat hem bedreigde, attent gemaakt door een bestuurder van een vracht auto, die zijn wagen aan de Zwolsche zljdj van den overweg had gestopt. De heer H. schijnt dit evenwel niet bemerkt te hebben. Hij reed althans door met het grvolg, dat de auto door de looomotief werd gegrepen en onge veer 200 meter meegesleurd. Geheel vernield bleef de auto langs de spoorbaan liggen. De bestuurder werd uit de aut geslingerd en kwam aan den voet van den spoordijk terecht. Het slachtoffer, dat een schedelbreuk had opgeloopen, was op slag dood. Dr. N. A. Scheers uit Zwolle, die spoedig ter plaatse was, constateerde den dood. Daar even later de trein Leeuwarden- Zwolle moest voorbijkomen, heeft men in al lerijl de lijn vrij gemaakt, zoodat het spoor wegverkeer geen vertraging ondervond. Het slachtoffer was gehuwd en vader var elf kinderen. De heer H. stond als een beza digd rijder bekend. De overval aan het IJ De arrondissementsrechtbank te Amster dam veroordeelde gister den arbeider J. F. N. wegens poging tot diefstal tot een gevan genisstraf van 2 jaar. De man zou zich verleden Jaar aan den overkant van het IJ mot eenige andere per sonen hebben schuldig gemaakt aan den overval op een vrachtauto, waarmee een groote som geld werd vervoerd. De officier van Justitie had 6 jaar gere- quireerd. De behandeling van deze strafzaak had plaats met gesloten deuren, met het oog op het onderzoek tegen de mede-daders, dat nog niet is gesloten. BLIKSEM INGESLAGEN Tijdens onweer is gistermiddag omstreeks vijf uur de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van den landbouwer C. van der Laan op de Leegte, tusschen Pieterzijl en Kollumerland. Door het doortastend optreden van voorbijgangers is men er met behulp van een brandspuit in geslaagd het vuur tot de boerderij te beperken. Men wist het bovenhuis te behouden. Het aamvezige vee kon worden gered. De boerderij is, voor wat het benedenge deelte betreft, geheel uitgebrand. i Amsterdamsch notaris gearresteerd Zeer ernstige verdenking van verduistering Een bekend notaris te A m s dam die naar wij destijds meld-0; den het vorig jaar in financieele# i moeilijkheden is geraakt, welke tot ge volg hebben gehad, dat hij in Juni 1.1., nadat aanvankelijk door de rechtbank ing een voorloopige surseance van betaling lad was verleend, failliet werd verklaard, Is thans, op grond van een onderzoek door de centrale recherche, hetwelk zeer ernstige verdenking van verduis-l" tering, ten nadeele van cliënten heeftr opgeleverd, op last van de justitie gc-u arresteerd en in het huis van bewa Ongeluk bij het stoeien op de fiets I— 'ei Scholier door auto overreden en gedor^ Gistermiddag omstreeks half vijf, even LVJ het uitgaan van de Chr. U.L.O.-school Lr Soest, heeft een ernstig ongeluk plaats i(je had, waarbij een 14-jarige leerling deLrj school het leven liet. Op de Middelwijkstraat waren drie j'4g gens der school op de fiets aan het stoeijj j juist op het oogenblik, dat achter hen personenauto, bestuurd door den heer M.| S. uit Zutphen, naderde. Een van het drietal, de 14-jarige P. vanro uit Amersfoort, geraakte op het linkerr deel te van den weg en kwam vlak voor]8, auto terecht. De bestuurder trachtte nog'ni remmen, doch tevergeefs. De auto ging jongen over het hoofd. Kort na het ongeluk is G. overleden. Zr" stoffelijk overschot is naar het poUtieburer, te Soest overgebracht. Den autobestuurder treft geen schuld, rj VOOR ALLE DE TIJDEN WORDEN BETER.f Weet U, dat er in Nederlandmeer 'dL 100 belangrijke couranten en tijdschriftrk verschijnen, die alle een rubriek: person# gevraagd, in den vorm van kleine advert» tiën hebben? Nu neemt de laatste tijd het aantal vir deze advertentien, waarin personeel vraagd wordt toe. M. a. w. er komt ma^. werk! Maar het is voor een particulier heel mcfoi lijk, en het zou ook heel kostbaar zijn, omjoj deze couranten en tijdschriften dagelijksfo; lezen. Nu is er een bureau, waar dit wel beurt. Alle advertentien: personeel gevr., \g alle gebied, van hoog tot laag, uit die me dan 100 couranten en tijdschriften wordj iederen dag zorgvuldig verzameld, volg» rubrieken gerangschikt, en uitgegeven een dagelijks verschijnende betrekkinggi» die U tegen een luttel bedrag iederen mtlj gen aan Uw ontbijt vindt! Dagelijks onj veer 100 vacatures, proefno. geheel gral Pak dadelijk een briefkaart! Uitga' Uitgeversbedrijf AGAR, Apeldoorn. MAN VERDRONKEN Gistermiddag geraakte de 61-jarige K. 1 Berge te Zuidbroek bij het graven een sloot te water en verdronk. Het slach offer leed aan toevallen. RECHTZAKEN De 'diefstallen bij Stokvis ro Uitspraken fa Gistermorgen hebben voor de rechtbank pi Arnhem de uitspraken plaats gehad in P£ geruchtmakende Stokvis-affaire. I De uitspraken waren als volgt: De 31 jarige Th. P. M. L. wegens diefsil 9 maanden gevangenisstraf met aftrek vfcl prev. hechtenis; de 35-jarige G J. N. confodj; de eisch 1 jaar; de 33-jarige W. J. L. wegelt diefstal 6 maanden met aftrek van pre© hechtenis; de 35-jarige M. W. C. tot 8 maats den, met aftrek vatn prev. hechtenis: de 4i jarige M. B. wegens heling tot 8 maaride met aftrek van prev. hechtenis; de 40-jarijü magazijnbediende wegens verduistering «j heling tot 3 maanden; de 41-jarige zinkwcL ker wegens heling tot 6 maanden met aftrL prev. hecht.; de 57-j. P. J. V. wegens helit tot 2 rrrnd; de 54-j. A. J. wegens verduistering 3 maanden met aftrek prev. hechtenis en L 58-jarige T. H. vrijgesproken. U Verdere behandeling Gistermiddag is de behandeling der verdel I zaken voortgezet. Van de zijde van hel bliek was er weer groote belangstelling. Allereerst werd de zaak behandeld tej de 31-jarige magazijnknecht D. J. v. c wien diefstal van kranen en fittings ten werd gelegd. De verdachte bekende volk doch hoorde wegens diefstal zes maand» gevangenisstraf tegen zich eischen. Daarna kwam de 42-jarige magazijnbedi» de C. K. voor, wien ook diefstal van e»!; strijkijzer, een looplamp en fittingen t*T laste is gelegd. Ook deze verdachte bekends. De eisch luidde ook hier 6 maanden gevan genisstraf. Een verzoek van de verdedigsfao mevr. Mr. van Lent, om in vrijheidstefc ling werd afgewezen. De volgende, een 52-jarige magazijnbé diende, die ook aan de diefstallen had medf gewerkt, hoorde 4 maanden tegen zi<i eischen. L De 32-jarige H. Th. de Br., magazijnbf diende, die ook voor de verleiding bezwek»T was, bekende eveneens. Het O. M. eisch te zes maanden. Hierna kwam een geval van heling aan A. orde, nl. de loodgieter L., die bekende 4 kra nen, 7 waschtafeleombinaties en 20 omamefll ten te hebben gekocht. p' Daar de man reeds eerder veroordeeld WSP eischte de officier van Justitie een jaar gep vangenisstraf. J?

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2