WERK :rk en zending onderwijs en opvoeding „landstorm rond oranje" BETREKKINGZOEKENDEN woar Glas in Lood [NSDAG 27 OCTOBER 1936 HERV. KERK eroepen: Te Wouterswoude: E. Schro- cand. te Hasselt. edankt: Voor Loosduinen (2e pred.pl.) J Juenk te Veessen (Geld.). Voor Colm- ite, A. Blanson Henkemams te Nisse (L.). ifcEF. KERKEN eet al: Te Holten. S. G. Bloem te Nie- H. Mulder te Hornhuizen-Klooster- l. GEREF. KERK tal: Te Sneek, P. Dam te Onst- $de en M. W. Nïeuwenhuijze te Franeker. LUTH. KERK oepen: Te N. Pekela, prop. J. van iwen te Amsterdam. 7HEID, BEVESTIGING. INTREDE Zondag j.l. heeft Ds Chr. Bruins afscheid trebmen van de Geref. Kerk van Breuke- ïdl wegens bekomen emeritaat. Dr. Bruins naar aanleiding van Hebr. 13:20 en [Na de predikatie richtte de scheidende die 65 jaar oud is en sedert 1921 de Breukelen gediend heeft, zich tot :n W. der burgerlijke gemeente, waarna rerd toegesproken door ouderling Roo- .1, die hem in 1921 ook verwelkomd en Ps. 121 4 deed toezingen. Voorts Ds Bruins toegesproken door Ds K. v. j'^yeen, consulent, namens de classis en uit de classis door Ds Westerink, van Tienhoven, den dienst gingen velen Ds Bruins de ten afscheid drukken. KjGRAFENIS Dr H. VISSINK alle eenvoud werd Maandagmiddag op lalgemeene begraafplaats der gemeente Gjipen te IJsselmuiden ter aarde be- het stoffelijk overschot van wijlen Dr. 'issink, oud-rector van het Chr. Lyceum PCfcwolle. Een kleine schare belangstellen- vrienden had zioh op de begraafplaats .meld toen om ruim twee uur de begra- :toet uit Zwolle arriveerde. Nadat de in de aula was opgebaard en de familie, belangstellenden zich rondom jard hadden nam Dr. J. Thijs, Geref. Gpikant te Zwolle het woord. Spr. deelde dat de overledene reeds in het jaar terzake van zijn begrafenis een sohik- had1 gemaakt. Deze schikking eerbiedi- las Dr. Thijs eerst Psalm 90, daarna de bjetoLische Geloofsbelijdenis, terwijl hij Vader besloot. Hierna werd het lijfelijk overschot van Dr Vissink grafwaarts Nadat de kist aan de schoot der toevertrouwd, zegde de schoonzoon vel den overledene, Ir Keiler, dank voor de belangstelling bij het overlijden -at] zijn schoonvader betoond, zulks mede ms de familie. de aanwezigen merkten wy o.m. C. N. Impeta, president-curator en Dr Dam, rector van het Gereformeerd Gym im te Kampen, waarvan de overledene geweest, den heer H. M. Oldenhof van den Oever, resp. burgemeester d< secretaris der gemeente Kampen, Dr. J. '"Esser, oud-rector van het Geref. Gymna- 0;1m te Kampen, "Dr. A. Noordtzij en Baron Herdenbroek, te Zwolle, 'i fk ^IGD -OOGSTDIENST fle Nieuwe Kerk te Amsterdam eej! de stampvolle Nieuwe Kerk van de Ned. Gemeente te Amsterdam heeft Zon- torgen Ds P. J. de Jong een jeugd- stdienst geleid. De voorganger wees er op, 'erj hiermee wel in de hoofdstad., maar niet uobns land een nieuwigheid werd; beoogd. bM. heeft de herinnering aan oogstdiensten :n Achterhoek, terwijl deze ook te "it worden gehouden, tekst voor dit bijzondere uur koos de :ker uit Deuteronium 2610, naar aan- Jing waarvan hij gewaagd; van het feest [eerstelingen onder Israël. Jóór de dienst aanving waren in de kerk eenige plaatsen en ook op lange tafels fflien, gebak en, fruit geplaatst, geduren- de dagen te voren aan onderscheidene n Essen bezorgd. Na afloop hebben tal van pr jelieden deze offers der jeugd aan de be lde adressen bezorgd: bij zieken, behoef- n, in de ziekenhuizen en bij gevangenen. 3000 zendinge meebracht. Sir OR DEN PREEKSTOEL GEVALLEN orige week bracht Ds J. G. Woelde- k, Ned. Herv. Predikant te Ouderkerk IJssel een bezoek aan zijn collega Ds ïenbeek te Oude water. Tijdens dit oek begaven beiden zidh ook naar het Lgebouw der Ned. Herv. Gem. aldaar, om interieur te bezichtigen. Ds Woelderink lom den kansel om de ruimte te overzien, zag daarbij nog voor hij op den preekstoel igekomen was, het .gebouw rond. Daardoor lerkte hij niet, dat een luik in den bodem dien preekstoel geopend was, waaronder een kelder bevond waar de koster eenige kzaamheden moest verrichten. In den skstoel gekomen viel ds Woelderink door luik. Wel stortte hij niet in den kelder, r hij zich nog wist vast te grijpen, doch bekwam hierbij zoodanige kneuzingen o rellingen, dat hij gedurende eenige weken ambtsbezigheden niet zal kunnen ver- I" ten. to aZUINEN'APPèl TE BETHEL ik a eerste Duitsóhe Rijksbazuinendag ei benaming is van Gormaanschen stempel -;ewas, gelijk wij onlangs bericht hebben, ins bedoeld alh huldiging van den „Po- nen-general", Pastor .T. K u k 1 o, die 10 lójober 80 jaar is geworden. Men heeft echt „Massenbetrieb" van gemaakt, dat diepen indruk naliet vanwege het zeld- he samenspel van niet minder dan 4000 ^inblazers. et feest begon op Zaterdagavond 10 Oct. een concert op een der grootste pleinen Bielefeld, waar de 4000 blazers eenige ïlen speelden. Hetzelfde geschiedde Zon- .^morgen d.a.v. met afzonderlijke corpsen "3 punten van dezelfde stad. Dan volg- in 16 kerken veldgodsdienstoefeningen, ir gesproken werd naar aanleiding van lm 98. Vervolgens kwam men weer te- koien op de Kaiser Wilhelm-Platz, waai 4000 bazuinblazers koralen van Bach „i Pretorius uitvoerden. ïe|ot hoogtepunt der feesten was Zondag- ~"ldag een openluchtsamenkomst in het ch te Bethel, waar een 20- tot 25.000 per- len, o.a. Pastor Koch hoorden spreken wijl uit de ziekenkamer van Pastor von delschwingh diens toespraakwer.i gezonden. Aan het slot speelde het, nu 5000 man uitgebreide bazuinencorps, een stemmig lied, waarna Pastor K u h 1 o, held van den dag, een slotwoord sprak. fTEN EN LEGATEN to te Samenwerkende Zendingscorporaities te gstgeest, die in grooten finantieelen, nood verkeeren, hebben uit Amsterdam voor hun tekort een gift van duizend gulden ontvangen. Wijlen Jkvr. M. C. Trip te Harlingen heeft gelegateerd f 2500.waarvan f 2000 voor het Groene Kruis ten bate van het fonds voorWijkverpleging aldaar. INAUGURATIE Prof. Dr. H. Th. FISCHER Dr. H. Th. Fischer, benoemd tot bijzonder hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de vergelijkende volkenkunde van Nederlandsch-Inddë, heeft gistermiddag in het groot auditorium zijn ambt aanvaard met het houden eener rede over „De moderne ethnologie als historische wetenschap". ONDERWIJSBENOEMINGEN Amsterdam. Geref. Gymnasium. Tot leeraar klass. talen: de heer G. J. H. v o n Meyenfeldt te Heiloo; tot leerares licha melijke oefening: Mej. G. W. Bavink te 's-Gravenhage. 's-Gra venhage. Chr. Huishoudschool. Tot leerares: de dames C. E. A. K ars ten en M. Smitskamp, kw. m. a. aldaar. Wierden: C. N. School. Tot tijdel. on derwijzer: de heer G. J. de Koningh te Koudum. FRÖBEL De pastorie van den bekenden Thüring- schen predikant Friedrich Fröbel, de schep per van de bewaarschool en het Fröbelon derwijs, te Oberweissbach gelegen, zal tot een museum voor het Fröbelwerk worden ingericht. De opening zal plaats vinden op den gedenkdag van Fröbels geboorte, n.l. op 21 April 1937. IS VADER OF MOEDER HET NAAST? Een Amerikaansche paedagoge, Dr. Simp son, heeft door middel van een enquête bij 250 jongens en 250 meisjes (van 59 jaar) willen peilen, van wie de jeugd het meeste houdt: van vader of van moeder. Gevraagd werd, van wie ze wel eens geld kregen, van wie straf, van wie ze het meest hielden en wie met hen thuis speelde. Ook werden twee verhaaltjes benut: 1. Een jongen (een meisje) ziet zijn vader en moeder in het water vallen. Hij kon maar één van hen red den. Wie zal het zijn? 2. Een jongen (een meisje) hoort 's nachte een vreemd geluid, zoodat hij bang wordt. Wie zal hij wekken? Het onderzoek wees, naar de N.R.C. schrijft, uit, dat de meeste kinderen de moeder kozen. Lichamelijke straf scheen geen invloed' op de meerdere of mindere liefde te oefenen. Het geven van geschenken heeft wel wat invloed. De vaders spelen meer met de kin deren dan de moeders: vooral de kleine kin deren stellen dit op hoogen prijs. Maar de moeders, die voor de materieel e behoeften van het kind zorgen, winnen het van de Examens Promotie*. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde de heer C. K o- igsbergen. geb. te Buitenzorg, op Academische Examen*. Lelden. Gesl.: Rechten: cand.ex., de heeren T. Exalto. J. G. A. Vreede, J. J. G. Brutel de la Rlvière. P. R. Beelaerts van Blokland en E. J. Mc GUlavry. Kampen Theol. Hoogeschool. Propaed. theo logie: de heeren W. G. Visser te Voorburg en L. L. v. d. Vliet te Delft. Eindhoven; mej. H. Rublngh, Zutfen DE FRANSE GRAMMAIRE EN HAAR TOEPASSING voor den a.s. handelscorrespondent door ROOVERS—SMEETS 7de druk herzien door Drs G. HEYMANS 318 bladzijden 2.50 geb. 2.75 Ook in de boekhandel verkrijgbaar P. N00RDH0FF N.V. - GRONINGEN (Adv. De ramp van de „Van der Wyck" Het onderzoek BATAVIA, 27 Och (Aneta) Morgenmiddag wordt op het hoofdkantoor van de K.P.M. door een commissie van onderzoek van de K.P.M. een aanvang gemaakt met een intern onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de „Van der Wyck". De bevindingen van de commissie zullen ondershands wor den doorgegeven aan het hoofdkantoor van den dienst voor de scheepvaart. BRUTALE INBRAAK Terwijl de familie Havermans i Tiet marktplein te Kaatsheuvel even afwe zig was werd door zekeren Van G. aange beld. Geen gehoor krijgende opende hij met een valsche sleutel de huisdeur. Uit een kast werd een bedrag van f20 weggeno men. Daar men voorheen al meermalen geld miste had de politie zich verdekt opge steld. Hij wist den dader op heeterdaad te betrappen en stelde hem in arrest. Later ia hij naar het huis van bewaring te Breda overgebracht Boerenwoning afgebrand Gisteravond is brand uitgebroken in een boerenwoning van den heer Burgers te Weurt, eigendom van de familie A. Rom- viel. Het vuur werd sterk aangewakkerd door den hevigen Westenwind, zoodat in een uur tijds de woning tot den grond toe afgebrand was. Van den inboedel kon niets worden gered Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren v eraeker d. SMAADSCHRIFT? Naar wij vernemen, heeft Mr. A. J. v. d. Hoeven, burgemeester van T h o 1 en en voorheen voorzitter van den centraal ver koop van mosselen te Bergen op Zoom, bij den Officier van Justitie te Middelburg een aanklacht ingediend tegen den heer R. S., journalist te Yerseke, wegens smaad schrift (publicatie van .verschillende artike len in ..De Banier"), Een nieuwe klankfilm van den B.V.L. Voor een talrijk publiek, waaronder veel autoriteiten, is gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam de pre mière gegeven van de klankfilm „Landstorm rond Oranje". Deze avond was belegd door de Geweste lijke Landstormcommissie in de Stelling van Amsterdam, namens welke de voorzit ter, Dr. I. H. J. V o s, de aanwezigen en in het bijzonder onder applaus welkom heette den landstormgeneraal den heer L. F. Duymaer van Twist. Spr. gaf de ver zekering, dat de B.V.L. vooral in dezen tijd paraat is. Wat gisteren, zei Spr., in België is gebeurd, is hier niet mogelijk, omdat de B.V.L. niet zou gedoogen dat het wettig gezag aldus werd aangerand. (Applaus). Tenslotte zei Spr., dat deze avond het be gin is van een nieuwe actie, waarvoor in het land reeds veel belangstelling is. Do spreker van den avond Pater Borromaeus de Greeve, van Delft, luidde hierna de nieuwe elf-daagsche veldtocht in, om, zei Spr., de anti-revolutie gedachte bij ons volk steeds dieper in te dragen. Bij de instandhouding en de ver sterking van de B.V.L. gaat het, zette Spr. uiteen, om de hoogste goederen van ons volk. Herinnerend aan de dagen van 191S. ging Spr. na de oprichting en de verdere werking van den B.V.L en van de Burgerwachten. Hij schetste vervolgens het ontstaan van het nationaal-socialisme, waarbij Spr. be twistte, dat wij zouden hebben te kiezen tysschen communisme en nationaal-socia lisme. Er is een betere, de eenige weg, nl. die van het staatkundig ideaal van de Christelijke partijen. Alles wat Kuypcr, Lohman, Schaepman en zoo vele andere uitnemende mannen voor ons volk heb ben veroverd, zou worden weggevaagd als „Mussert wint". Ook de N.S.B. is revolutionair, hetgeen Spr. aan de hand van haar uitspraken en geschriften, alsook op grond van de N.S.B.- praktijk uiteenzette. Met een peroratie op het gezinsleven en op het Huis van Oranje, eindigde Spr. #ijn meermalen door applaus onderbroken rede. De «lm Hierna is de film vertoond, die uit twee afdeelingen bestaat, gebeurtenissen weerge vende uit de jaren 1935 en 1936, waarbij de B.V.L. bijzonder op den voorgrond trai. Wij zagen o.m. weergegeven de landdagen te Hilversum, Alkmaar, Meppel, Rijs (Fr.) en Barneveld, welke laatste hoogtijdag door Koningin en Prinses was bijgewoond. De film ontlokte meermalen applaus, vooral bij het zien van de Koninklijke Familie, Dr. H. Colijn en den landstorm- generaal L. F. Duymaer van Twist. Ds. B. E. J. Bik, van Enkhuizen, sprak een slotwoord, terwijl de muzikale mede werking verleend is door „Arti et Reli- gioni". De avond mag best geslaagd hceten. Treinongeval in Friesland Groote materieele schade Onder Vrouwbuurtstermolen waren eenige arbeiders bezig werkzaamheden te verrich ten aan de spoonvissels. Toen zij koffie dron ken in het station kwam uit de richting Stions een goederentrein met ruim dertig wagens aanrijden. Daar de wissel nog niet in orde was, kwam de trein op een zijspoor terecht en drie wagens sloegen totaal in el kaar. Ook verscheidene andere wagens wer den beschadigd. Er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor, doch de materieele schade is aanzienlijk, Doodelijk getroffen Een vallende plank Bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij heeft een vallende plank nood lottige gevolgen gehad. De vallende plank trof een werkman en sprong terug op een tweeden en raakte vervolgens een derden arbeider. Deze werd zóó ongelukkig getrof fen, dat hij aan de «mvolgen is overleden. Doodelijk mijnongeluk Hedenmorgen was de 30-jarige ongehuw de hulp-houwer van Oosterhout uit Heerlen, in de ondergrondscho werken der Oranje Nassau-mijn bezig met het ver nieuwen van een houten betimmering. Tijdens dit werk braken de stuthouten door waarbij van O. door het omvallende hout doodelijk werd getroffen. Vleesch met een luchtje Te Maasbracht in beslag genomen In overleg met den Roermondschen Vleeschkeuringsdienst werd een onderzoek ingesteld naar het invoeren van vleesch, meestal afkomstig uit exportslagerijen. Dit geschiedde in verband met het feit, dat aan het station Maasbracht eenige malen zendingen van vleesch met een luchtje waren aangekomen en vandaar wer den vervoerd naar de worstfabriek vaneen Roermondschen slager. Aan genoemd station arriveerde Vrijdag weer een zending lapjes en brokjes vleesch, die eveneens een sterke lucht verspreidde. Alhoewel deze zending was geadresseerd aan een caféhouder in de buurt van het station, verscheen spoedig iemand, die bleek te handelen in opdracht van een Roermond schen slager, om de zending per auto ver der te vervoeren. Nauwelijks werden hiertoe aanstalten ge maakt, of er werd ingegrepen. Keurings stempels bleek het vleesch niet te drageo en na naar het abattoir te Roermond te zijn vervoerd, werd het voor de consumptie afgekeurd. VOOR ALLE DE TIJDEN WORDEN BETER. Weet U, dat er in Nederland meer dan 100 belangrijke couranten en tijdschriften verschijnen, die alle een rubriek: personeel gevraagd, in den vorm van kleine adverten- tiën hebben? Nu neemt de laatste tijd het aantal van deze advertentiën, waarin personeel ge vraagd wordt toe. M. a. w. er komt meer werk! Maar het is voor een particulier heel moei lijk, en het zou ook heel kostbaar zijn, om al deze couranten en tijdschriften dagelijks te lezen. Nu is er een bureau, waar dit wel ge beurt. Alle advertentiën: personeel gevr., op alle gebied, van hoog tot laag, uit die meer dan 100 couranten en tijdschriften worden iederen dag zorgvuldig verzameld, volgens rubrieken gerangschikt, en uitgegeven in een dagelijks verschijnende betrekkinggids, die U tegen een luttel bedrag iederen mor gen aan Uw ontbijt vindt! Dagelijks onge veer 100 vacatures, proefno. geheel gratis. Pak dadelijk een briefkaart! Uitgave: Uitgeversbedrijf AGAR, Apeldoorn, 'Adv. Brand te Hurwenen Misdaad in het spel Omstreeks half vijf in den morgen werden de bewoners van een huisje aan den Waaldijk te H u r w e n e n bij Z a 11 bommel aldaar gewekt door het blaf fen van hun hondje. Toen de heer des huizes, van Osch, opstond om te kij ken wat er aan de hand was, bemerkte hij dat het achterhuis geheel in -"lam men was gehuld. Terstond wekte hij zijn vrouw en zes kind effen en het gelukte hun in nachtgewaad het brandende huis te verlaten, met achterlating yan al hun have en goed. Inmiddels hadden buren de brandweer ge waarschuwd, welke eerst na een uur ver scheen, zoodat aan blusschen niet meer viel te denken. Het perceel was toen reeds tot den grond toe afgebrand, terwijl ook het meubilair een prooi der vlammen was ge worden. Het hondje werd later verkoold tus- schen de rookende puinhoopen gevonden. Omtrent de oorzaak tast men voorshands in het duister, doch er bestaat een sterk ver moeden, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Dit vermoeden wordt versterkt door het feit, dat toen de buurman van de be trokken familie Vrijdagmorgen, dus een dag voor den brand, bij het krieken van don och tendstond zijn slagerswinkel opende, hij tot zijn verbazing dc volgende raadselachtige, met krijt geschreven woorden op de raam- luiken aantrof: „Wij stoken d'e heele buurt af met Dé slager heeft aan deze woorden Vrij dagmorgen geenerlei aandacht geschonken doch Zaterdag na den brand in de woning van zijn buurman schoot hem deze geheim zinnige aankondiging te binnen en stelde hij hiervan burgemeester Bakker in ken nis. De majoor der rijks vel dw&cht uit Zalt- bommel kreeg onmiddellijk opdracht naar de oorzaak van den brand een onderzoek in te stellen en deze politieman meent reeds te kunnen aannemen dat hier misdrijf in ipMpel is. Gedurende den geheelen Zondag zijn de nasporingen met kracht voortgezet. is geconstateerd dat de brand aan de achterzijde van het huis in het lage riet is aangestoken. Tot nu toe konden echter geen arestaties worden verricht. Motorrijder botst tegen wandelaar Verkeersongeval, dat goed afliep Op den Utreohtschenstraatweg tusschen Oosterbeek en Heelsum heeft een verkeersongeval plaats gehad, waarbij drie personen werden gewond, i Een tweetal wandelaars is in de duister nis aangereden door een passeerenden mo torrijder. Een der wandelaars, de heer H. A. Bidder van Rappard, ambtenaar op het departement van economische zaken te Der. Haag, werd gegrepen. De heer Van Rappard liep hierbij een lcaakfractuur op. De motor rijder kwam eveneens te vallen en bekwam een lichte hersenschudding. Even later is een tweede motorrijder over het op den weg liggend motorrijwiel geval len. Deze motorrijder liep beenverwondin- gen op. De drie gewonden zijn naar hel Diaconessenliuis te Arnhem overgebracht. De toestand van den heer Van Rappard en de andere gewonden is niet levensgevaarlijk. Het ongeluk moet te wijten zijn aan on bekendheid van de wandelaars met den toestand ter plaatse, daar zij op het rijwiel pad in plaats van op het daarnaast gelegen wandelpad liepen. Doordat de heer Van Rappard links liep is hij gegrepen. De tweede wandelaar zag nog leans om den motorrijder, die eveneens gevallen wae. van den rijweg af te trekken. M.s. ALBION GEZONKEN De bemanning gered. Zaterdag is het m. s. ,,'Albion" door hevige zeeën vol water geloopen en onbe stuurbaar geworden. De uit 3 leden bestaan de bemanning is door het Engelsche s.s. „Dewsburv" gered en te Huil afgezet. De „Albion" is later op 6 mijl Z.Z.W. van het Cromer lichtschip gezonken. ONTVLUCHT Zondag zijn uit het rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort zes jongens weg- geloopen. Hup signalement is aan de poli tie in de omliggende gemeenten opgegeven. OPRUIING IN „ZWART FRONT" De rechtbank te Breda heeft als bewezen aangenomen ten aanzien van E. J. J. M. A van W. dat hij in een nummer van het weekblad „Zwart Front" een artikel heeft doen plaatsen dat de duidelijke strekking had op te ruien tot diefstal van wapens om een fascistische revolutie te kunnen ontke tenen. De rechtbank sprak een veroordeeling uit van 100 boete. Bij deze straf voegde het Gerechtshof te 's-H ertogenbosch nog in hooger beroep 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk. In deze zaak werd cassatie aangeteekend De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. van Lier. concludeerde heden tot ver werping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 23 November. OUDE MAN AANGEREDEN Op den middenweg bij den Zaaiersweg te Amsterdam is gistermiddag een auio geslipt, tengevolge waarvan een 61-jarige wielrijder werd aangereden. De man deed zoo'n ernstige val, dat hij een schedelbreuk en een onderbeen fractuur opliep. In ernsti- gen toestand is het slachtoffer naar het O. L. .Vrouwegasthuis yervoercL Hoogste stand te Biarritz 768.4. Laagste stand te Skudesnaes 722.3. Stand vanmorgen halftwaalf 753.2. WEERVERWACHTING Stormachtige tot krachtige, later tijdelijke afnemende Noordwestelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk nog regen of hagel buien, aanvankelijk veel kouder. ALGEMEENE WEERVERWACHTING De verschillende depressies hebben zich verplaatst, en een diepe depressie aan de Noordkust gevormd, met standen onder 725 mm., die snel Oostwaarts trekt en door flinke drukstijgingen in het Westen en Noordwesten gevolgd wordt. Zware Wester tot Noordwester storm waait over de Britsche eilanden, het Kanaal, de Noordzee en Noord-Duitschland, vergezeld van regen- en hagelbuien. Krachtige winden waaien tot in Midden-Frankrijk, alleen de Riviera heeft nog rustig weer en in Oost- Frankrijk valt nog regen. In Zuid- en Oost-Duitschland valt veel regen bij krachtige tot stormachtige Zuid westelijke wind. De temperatuur ia daar tot ver boven normaal gestegen. Ook Scandina vië is geheel onder depressie-invloed; de vorst is er bijna geheel verdwenen en voor al in Zweden valt regen. De koude luchtstroom, die thans van IJs land nadert, zal guur weer met regen- en hagelbuien veroorzaken. De stormachtige Noordwestelijke winden zullen geleidelijk afnemen en daarna gaan krimpen. THE RMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 10.4 C. 28 OCTOBER Zonsopgang 6.50 uur, zonsondergang 4.37 uur Maan op vm. 3,23 uur, onder vra. 4,17 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN N.S.B.-ERS VERSTOREN VRIJDENKERS-VER GADERING Hevige vechtpartij te Utrecht Alles kort en klein geslagen De afdeeling Utrecht van de Vrijdenkers- vereeniging „De Dageraad" had voor gister avond een vergadering belegd in het N.V.- gebouw aan de Oude Gracht te Utrecht. Drie sprekers zouden in deze bijeenkomst het woord voeren. Het is echter andere ge loop en. Aanvankelijk was alles rustig. De eerste spreker kon ongehinderd zijn betoog beëindigen. De tweede spreker was Mr. Simon de Jong, die, zooals hekend is, deel uitmaakt van de Communistische Partij Nederland. Mr. de Jong was nog maar kort aan het woord, toen plotseling een hevig tumult ontstond. Eenige tientallen N, S. B.-ers, die zich onder de vergader den hadden gemengd, begonnen op eens te werpen met rotte eieren, toma ten, voetzoekers en andere projectielen, om ten slotte het podium, waar het bestuur der afdeeling en de sprekers hadden plaats genomen, te bestormen en alles kort en klein te slaan. Met onderdeelen van de vernielde meubelen keerden de aanvallers zich toen tegen de vergaderden en in de zaal werd daarop een hevige strijd gevochten, waarbij enkele personen danig werden toegetakeld, Do politie, die in burgerkleeding in de zaal aanwezig was, trachtte eerst nog de orde te herstellen, doch toen spoedig bleek, dat dit onmogelijk was, werd de geheele ver gadering uiteengejaagd en de zaal ont ruimd. De N.S.B.-ers trokken in de autobus, waarmede zij uit Amsterdam gekomen wa ren, weer naar de hoofdstad terug. De Utrechtsche politie had inmiddels de Am- 6tcrdamsche gewaarschuwd en het gevolg was, dat de bus met de dertig personen in de Linnaeusstraat werd aangehouden en de heeren met het rood-zwarte insigne het politiebureau aan deze straat werden bin nengebracht. Hier zijn hun namen geno teerd en vervolgens zijn zij heengezonden. Do Utrechtsche politie zal van deze namen op de hoogte worden gebracht, zoodat deze de aanvallers een verhoor zal kunnen af nemen. AUTODIEF GEVAT Gistel-morgen vervoegde zich bij den garagehouder Nahuis te H e 1e n d oo r v een persoon met een auto. voor het innemen van 60 liter benzine. Na de benzine ingeno men te hebben, verzocht hij om een dop voor den benzinetank. Gedurende den tüd dat de garagehouder een dop uit de werk plaats haaide, gaf de autobestuurder vol gas en verdween zonder te betalen. De era- ragehouder stelde zich in verbinding met den gemeenteveldwachter, die de politie autoriteiten van omliggende gemeenten in lichtte. Men slaagde er in den dader in Raalte aan te houden, alwaar hij herkend werd door den knecht van den garagehou der, die hem nagereden was. Het bleek dat hij Zondagavond de auto te Bomg gesto len hadj WOENSDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Dr B. A. Knoppers, Geref. predikant te Amster dam. 11.00—12.00 en 12.15 Ensemble Van der Horst. 1.15 Orgelspel. 2.00 Gram.pl. 2.15 Zang en piano. 3.00 Ohr. Lectuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Gram.pl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over het 4de Intern. Christ. Schoolconigres door Prof. Dr. J. Waterink te Amsterdam. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 Zendingspraatje. 9.30 Vervolg concert m.m.v. soliste. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Schaakcursus. 10.20 Vervolg concert. 10.4511.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 N.V.V.- Maandrevue (gr.pl.), causerie en gram.pl. 11.30 „Is massa-werkloosheid onontkoom baar?", causerie. 12.00 Gram.pl. 12.30 Graim.pl. 12.301.45 „De Bohemians", en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „Me lody Circle". 6.15 „De Flierefluiters", m.m.v. solist. 7.15 Zang. Hierna gram pl. 7.40 „Sociale verzekering", causerie. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Gram.pl. 9.30 Cello en orgel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Voordracht met muziek. 10.20 Orkest. 11.00 „Huwelijksverhoudingen", causerie. 11.30—12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 BBC-Orkest m.m.v. solist. 1.20—2.20 Orkest. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Kwintet. 7.00 BBC-Orkest. 7.35 Variété programma. 9.40 Operette-uitzending. 10.40 Piano-recital, 11.00 Bridgewater- kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.50 Zang. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en piano. KEULEN 456 M. 5.50 en 11.20 Orkesteoncert. 12.35 Symphonie-orkest. 1.35 Omroep- kwintet. 3.50 Kamerorkest. 7.35 Rijkszen ding. 8.05 Westduitsoh Kamerorkest. 9.50 11.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 1.30 Salon-orkest. 6.50 Salon orkest. 7.20 Piano-recital. 8.20 Omroep orkest. 9.35 Baohconcert nun.v. orkest en koor. 484 M.: 12.50 Salon-orkest. 1.30 Klein- orkest. 5.25 Omroeporkest. 6.55 Kamer muziek. 8.20 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Hans Busch' orkest en solisten. 8.05 Rykszen- ding. 8.35 Het Elly Ney-Trio. 9.50 Kamer orkest. Herfst Radio Gezellige sfeer. Alleen met FRISIA HAARDEN EN KACHELS Sierlijk, solïed en goedkoop door alters! zuinig gebruik VULHAARDENFABRIEK „FRISIA" N.V. 9 Nov. a.s. wordt te Den Haag aanbesteed de verbetering van den provincialen weg OuddorpSommelsdijk, tusschen k.ra. 14.600 en 16.903, onder de gemeente Dirksland. RIJNBRUG TE ALPHEN AAN DEN RIJN Te 's-Gravenhage zal 9 Nov. a.s. aanbe steed worden het maken van een metalen bovenbouw voor de nieuwe Rijnbrug over het Aarkanaal onder Alphen aan den Rijn. SPOORWEGVERHOOGING LIJN UTRECHT—ARNHEM—DEN BOSCH 17 Nov. zal te Utrecht worden aanbesteed het verhoogen van een gedeelte spoorweg UtrechtArnhemDen Bosch .en het tan sluitend gedeelte emplacement Utrecht c.s, waarvan dc kosten zijn ger.aamd op f 3S2.00G B. en W. van Amsterdam zullen op Maandag 16 Nov. 1936 aanbesteden: 1. het bouwen van 56 woningen voor ouden van dagen, in vijf groepen, op ter reinen, gelegen in het tuindorp Nieuwen- dam; 2. het verwijderen van terreinafscheidin gen als anderszins, het ophoogen van ter reinen, het plaatsen van nieuwe afscheidin gen enz., een en ander in verband met den onder 1 bedoelden bouw. FABRIEKSBOUW BIJ DE GRUIJTER Te 's-Hertogenbosch is aanbesteed het bouwen van een fabriek en het uitbreiden der bestaande fabriek van de N.V. P. de Gruyter Zn. Het werk is gegund aan de laagste insohrijfster de N.V. Aann. Mij. P. J. v. Eesteren te Rotterdam, die had ingeschre ven als volgt: massa A 163.949, B 166.949 bovenbouw A 139.449, B 141.549, paalfun- deering A 24.500, B 25.400. GLASINDUSTRIE „ROTTERDAM" JOH. PIETERMAN VAN DER DUINSTRAAT 25-27 29 TELEFOON No. 45600

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3