JMrunrr gcït&djc Courant OPNIEUW STORM Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Herberekening van de Indische Pensioenen RIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'ft ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 9bbtrtEntt£prij?m: Van I tot 5 regels f X.Wjt Bke regel meer 022'/» Ingezonden Mededeelingeo van 1-5 regels220 Bke regel meerf NO. 5920 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 27 OCTOBER 1936 16e Jaargang n Voor het bevragen aan '1 bureau V wordt berekend 0.10 IN TOENEMENDE MATE Tegen het feit, dat het bestuur der Ver- 3-ieniging Nederlandsch Fabrikaat haar ten- koonstelling ook op de Zondag openstelt, it* meeft de Vereeniging van Christelijke Werk gevers en Groothandelaren in Nederland een ^(bezwaarschrift ingediend. 301 Het is niet de eerste maal, dat beide licha- len op dit punt een fundamenteel verschil -an inzicht toonen: toen wij kort geleden Jcen dergelijke tentoonstelling in het Oosten lands werd gehouden en die tentoon stelling eveneens op Zondag toegankelijk 'as, lieten de georganiseerde Christelijke •erkgevers ook van hun bezwaren blijken. Zelfs werd te kennen gegeven, dat, wan- men van de zijde van Nederlandsch Fa- idtjbrikaat bij haar meening zou volharden en «dagssluiting zou weigeren, hierin zou loeten worden gezien een zoo weinig reke- :en met de principieele inzichten van ande- dit de Christelijke werkgevers zouden .ebben te overwegen of zij zich niet behooren onthouden van inzending naar dergelijke «toonstellingen. Het komt ons voor, dat de vraag gewet tigd is of men op de duur niet nog ver- r dient te gaan. Want in toenemende mate vordert het lewraagstuk van de ontwrichting van de Zon- &e aandacht. Alle platonische betuigingen van het be- ituur van Nederlandsch Fabrikaat, dat men nr(het belang erkent om bij de regeling eener «toonstelling rekening te houden met de rajgevoelens, die ten opzichte van de Zondags- ;t in christelijke kringen leven, doen niets ,f van het feit, dat men ten slotte in de iractijk weigert deze gevoelens te eer- i edi ge n. J Precies eender is het met het Rotterdam- ia4che studentengezelschap, dat op het punt ritaat zijn derde lustrum te vieren. Volgens het programma breidt men de (feestelijkheden ook tot de Zondag u-it, geeft I's middags een concert, terwijl 's avonds het jlu6trum met een thé clansant wordt besloten. ,r*| Dit is een trek, die in het dusgenaamde Lalgemeene" vereenigingsleven steeds duide- hclijker wordt: men negeert eenvoudig het rij Christelijk'beginsel en vertreedt het, al be toogt men misschien het tegendeel en al wil ®men wel op de steun der Christusbelij- 'epders aanspraak maken, onj Wie leeft uit de Christelijke beginselen en sgeert, dat met die beginselen rekening 'ordt gehouden, zal goed doen zorgvuldig cht te geven op de ontwikkeling van het ^ivraagstuk der Zondagsrust in de practijk. ml Want hier dreigen gevaren in toenemende "pONTINGENTEERING "jlNVOER VEEKOEKEN Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van veekoeken. r.j Bij K.B. van 1 Aug. 1936 werd de contin- 0Itenteering van veekoeken .voor den tijd kan een jaar verlengd. Aangezien de door verschillende lan- Lq| -den getroffen maatregelen ten aanzien I van den invoer van oliën sedert het vorige jaar over het algemeen nog ver* der zijn verscherpt, blijft de olie-in- dustrie hier te lande groote moeilijk heden met den regelmatigen afzet van haar producten ondervinden. Bescher ming in den vorm van beperking van den invoer van veekoeken kan do olie- C industrie mitsdien niet ontberen, aldus merkt de Minister in de Memorie van Toelichting op. M De basisjaren van de contingenteeringen jinn lijnkoeken, soyakoelcen, grondnotenkoe- rfkcn en van de „overige veekoeken", werden gewijzigd in dier voege, dat in plaats van de periode van 1 Juli 1931 tot 1 Juli 1933 wet tijdvak van 1 Augustus 1935 tot 1 Aug. [1936 zal gelden. Met deze verandering wordt in de eerste plaats beoogd een be tere aanpassing te verkrijgen, aan de ge wijzigde verhoudingen, die sedert eerstge noemd tijdvak onder de verschillende im- jportlanden zijn ontslaan, terwijl in de voweede plaats daardoor een betere verdee- cjling van de toewijzingen wordt verkregen tinder de verschillende importeurs. i Het percentage van deze contingenteerin- ;kjgen werd op 100 gesteld. Een en ander zal b»r toe bijdragen de voorziening van vee koeken te vergemakkelijken, i De contingenteering van cocoskoeken werd om verschillende redenen, voorname lijk verband houdende met de uitgifte van [aaicenties door het Departement van Econo- :eflnische Zaken te Batavia voor invoer van cocoskoeken hier te lande, onder handha ving van de oude basisperiode verlengd. lc[ Het percentage voor deze contingenteering Ss verlaagd tot 30 pCt., waardoor het moge- Auijk werd aan Nederlandsch-Indië een groo- [Jter contingent te verleenen. Prijzen van spijsvetten verlaagd Verhoogringr weer ongedaan gemaakt n Naar het „Hbld." verneemt hebben de 0Jgroote producenten van spijsvetten reeds na têén week besloten, de vier centen prijsver- Ihooging per kilo, gevolg van de gulden-de- anpreciatie. (waardoor de ingevoerde grond- 'DJstoffen duurder werden) weer te laten val- Tevens verneemt het blad, dat minister jCeckers heeft besloten, voorloopig niet zijn jgoedkeuring te hechten aan de z.g. Veteon- VESTIGINGSEISCHEN VOOR DEN MIDDENSTAND Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Onoverkomelijke bezwaren tegen inschakeling van het behoefte-element In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp houdende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van de tailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, merkt de Minister op, dat een soepele, zich ten nauwste aan de practijk aanpassende opzet noodzakelijk was. Het ontwerp heeft slechts ten doel we ring van ongewenschte elementen en ver heffing van het vak. Tegen inschakeling van het z.g. behoefte element heeft de Minister onoverkomelijke bezwaren. De stroom van met-levenskrach tige elementen zal door de ontworpen rege ling wel degelijk worden afgedamd. Het sterftecijfer in het winkelbedrijf is b.v. zoo hoog, dat betrekkelijk spoedig via het in werking treden der wet de thans gevestig de ondernemers, wier zaak geen levensvat baarheid bezit, vanzelf geëlumineerd zullen blijken. Wat betreft de nog In voorbereiding zijnde wettelijke regeling inzake vesti- gingseischen voor de nijverheid, moge thans worden volstaan met de opmer king, dat deze van geheel andere cri teria uitgaat, met name dat aan den toeleg tot verheffing van het vak, die aan het onderhavige ontwerp in de eer ste plaats ten grondslag ligt, met betrek king tot de nijverheid geen behoefte Eenige bevoegdheid der gemeentebesturen hierop neerkomende, dat deze aanvullende vestigingseischen zouden kunnen stellen, is, waar de wetgever zich voorbehield zelf van gemeente tot gemeente regelend op te treden, ten eenenmale uitgesloten. Het z.g. behoefte-element tot het onder werp van plaatselijke verordeningen te maken, ware eveneens ontoelaatbaar. Het is duidelijk, dat zulks niet in het systeem van het ontwerp past. Ten aanzien van het venters- en markt wezen merkt.de Minister op, dat dit sinds eenigen tijd zijn bijzondere aandacht heeft. Tot welke resultaten dat zal leiden, valt thans nog niet te zeggen. Overleg is nog gaande met de organisaties van belang hebbenden. In zooverre zulks mogelijk zal zijn, is de Minister gaarne bereid de bedrijfsraden in te schakelen. Dat inzake de te stellen minimum-eischcn de Mlddenstandsraad zal worden gehobrd, sluit allerminst uit, dat ook andere in tenties gelegenheid zullen verkrijgen, haar advies kenbaar te maken. De Minister is gaarne bereid diverse groepeeringen van belanghebbenden te hooreu. Geen R.A.I-ten toonstelling in 1937 Naar wij vernemen, is in de gister in het American Hotel te Amster dam gehouden ledenvergadering der Vereeniging „Rijwiel- en Automobiel- Industrie" besloten geen tentoonstel ling in 1937 te organiseeren. Slooping zee- en kustvisschersvaartuigen Steunbedrag verhoogd Bij beschikking van den Minister van Landbouw is het bedrag, dat beschikbaar was gesteld voor vergoeding aan de eige naren, wegens slooping van zee- en kiu visschersvaartuigen, voor welke geen uit- voercertificaat meer kon worden verkregen, verhoogd van 50.000,tot 100.000, De Friesch-Hollandsche Reisvereeniging De Hooge Raad heeft arrest gewezen' in het cassatieberoep van bestuursleden der Friesch-Hollandsche Reisvereeniging, die hebben terecht gestaan voor het kanton gerecht te Sneek. Hun was ten laste ge legd, dat zij zonder de vereischte vergun ning een geregelden autobusdienst hebben geëxploiteerd tusschen Leeuwarden over den Afsluitdijk, Amsterdam en Den Haag naar Rotterdam. Wij brengen in herinnering, dat de kan tonrechter te Sneek de tenlastelegging niet bewezen achtte, met name niet, dat het ver voer geregeld geschiedde. De rechtbank tc Leeuwarden 'bevestigde dit vrijsprekend vonnis, waartegen de officier van justitie cassatie aanteekende, stellende, dat hier een bedekt ontslag van rechtsvervolging aanwezig was, welk cassatieberoep werd. bestreden door mr, N. J. Polak uit Gro ningen. De Hooge Raad heeft thans het cassatie beroep niet ontvankelijk verklaard. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co., hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 27 October te Mar seille venvacht wordende mailschip Dem- pó, Woensdag 28 October om 6.16 uur te Roosendaal, 7.12 uur te Rotterdam D.P. en 7.38 te Den Haag H.S.M. zal arriveeren. SCHEVENINGSCHE LOGGER VERGAAN BINNEN PIEREN VAN IJMUIDEN GEKAPSEISD Door grondzee beloopen Vier opvarenden vermist Te ruim half tien is hedenmorgen de thnisgaande Scheveningsche logger Sch. 68 voor IJ m a i d en tengevolge van den storm door een grondzee beloopen. De bemanning slaagde er nog in, het schip binnen de pieren' te brengen, waarna het bij de Noordpier gezonken is. Het schip kreeg, na door een grond zee beloopen te zijn, binnen de pieren een tweede klap van een hoog aanloo- pende golf, tengevolge waarvan het aan den binnenkant van don Noordpier kap seisde. De sleepboot „Nestor" die spoedig ter plaatse was, heelt eenige leden van do bemanning aan boord kunnen ne men. Kort daarna was ook de motor reddingsboot „Neeltje Jacoba", van de Noord, en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij ter plaatse, terwijl ook de sleepboot „Stentor" van het bureau Wijsmiiller onmiddellijk naar de plaats van de ramp is uitgevaren. De Sch. 68 is een motorlogger van de Reederij A. den Dulck P.zn. te Scheve- ningen, schipper J. de Heyes. Er bevonden zich 13 of 14 man aan boord. De „Nestor" heeft 9 leden der bemanning gered; de reddingboot heeft 1 of 2 opva renden aan boord genomen. Het lot van de overigen is op het moment dat we dit bericht ontvangen, nog niet be kend. De mogelijkheid bestaat, dat zij door een in de buurt aanwezige loodsboot zijn opgepikt. Nader meldt men ons uit IJ m u i d e n: Aangezien er zich vermoedelijk veertien personen aan boord- van het visschersvaar- tuig bevonden, zijn er dus twee of drie ver- mieten. De sleepboot „Stentor" is uitgevaren om naar de overige drenkelingen te zoeken. Ook na de depreciatie moet nivelleering plaats vinden In het algemeen een korting van hoogstens 20 pet. Regeering trekt het ontwerp niet in De Volksraad heeft zooals men weet onlangs het wetsontwerp inzake herberekening van de Indische pensioenen verworpen met 30 tegen 10 stemmen. De stemming heeft in sterke mate onder invloed gestaan van den veranderden monetairen toestand en de vrees, dat de (laarvan verwachte stijging van de kosten van het levensonderhoud de gepension- neerden in moeilijke omstandigheden zou brengen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de Minister thans mede zich met de Indische Regeering op het standpunt te stellen, dat, indien de waardevermindering van den gulden ten opzichte van het goud de kosten van le vensonderhoud zoodanig zou opvoeren, dat een verhooging van door crisiskortinge.11 en herzieningen getroffen salarissen en pensioenen niet kan uitblijven, deze ver hooging ten aanzien van de pensioenen onmogelijk op billijke wijze te regelen is, wanneer daaraan niet is voorafgegaan een nivelleering van het pensioenpeil door op heffing of verkleining van de zeer groote tegenstellingen, welke de Indische pensioe nen, genoten door personen, die gelijke of gelijkwaardige betrekkingen in 's lands dienst hebben bekleed, thans te zien geven Daar deze nivelleering hoofdstrekking van het ontwerp is, meent de Minister de voorstellen in hoofdzaak te moeten hand haven. Immers het financieel motief blijft onverzwakt van kracht. Ook al zou Indië groote voordeden plukken van de depre ciatie, toch is een blik op de uitermate ver zwakte staat, waarin de Indische financiën zijn geraakt voldoende om er zich van tc doordringen, dat een niet door de om standigheden dwingend voorgeschreven uitzetting van de uitgaven boven het met zooveel moeite en inspanning bereikte peil Rechtvaardige verdeeling Het gaat er thans om de op "de gepen- sionneerden gelegde last rechtvaardig te verdeelen. De bezwaren tegen do huidige regeling zijn genoegzaam bekend. De Mi nister kan zich in het algemeen vereenigen met de wijze waarop de Commissie aan deze bezwaren tegemoet wil komen. Al is het niet moglijk alle ongelijkheden volledig op te heffen, een zeer groote verbetering zal reeds worden bereikt met een regeling, welke de uiteenloopende pensioenen aan bekleeders van gelijke of gelijkwaardige betrekkingen toegekend, zooveel mogelijk naar elkaar toebuigt, daarbij uitgaande van een logische vergelijkingsbasis: het pensioenpeil, dat aan de thans in dienst zijnde generatie "van landsdienaren in uit zicht is gesteld. Sluit dit in, dat de nieuwe pensioe nen onaangetast blijven, ten aanzien van sommige nieuwe pensioenen maakt de commissie op dezen regel een uitzondering. De Minister heeft echter besloten deze uitzondering niet over te nemen in verband waarmede de te dezer zake aan den Volksraad in uitzicht gestelde wijziging in het ontwerp is aangebracht. Zoo is thans bepaald, dat alle op den nieuwen voet toegekende en toe te ken nen pensioenen zullen zijn vrijgesteld van herberekening, waartegenover als conse quentie is gesteld, dat de oude pensioenen door de herberekening niet beneden de nieuwe pensioenen mogen dalen. De hier aan verbonden administratieve bezwaren, dat een groot aantal pensioenen uit de periode 19251934 stuk voor stuk in be schouwing moet worden genomen, een omstandigheid, welke aanvankelijk een oplossing in vorenbcdoelden zin in den weg stond, zijn na ingesteld onderzoek niet onoverkomelijk gebleken. De kinderaftrek De in den Volksraad aangevoerde be zwaren tegen het doen vervallen van den bij de huidige pensioenkorting toegepasten kinderaftrek hebben den Minister aanlei ding gegeven dit punt nader te overwegen. De Minister is bereid aan de gopension- neerden, die door de herberekening in pensioeninkomsten achteruitgaan, nog ge durende twee jaren een speciale tegemoet koming voor. schoolgaande kinderen t< verzekeren. Een uitzondering meent hij echter te mogen maken voor pensioenen van 6000 en meer, omdat zij, tlie deze pensioenen genieten, niet geacht kunnen worden aan de bedelde tegemoetkoming be paaldelijk behoefte te hebben. De suggestie van de commissie om 9e militaire gagementen en pensioenen van voor 1 Jan. 1920 gelijk te maken met die van 1920 wordt door den Minister gaarne aan vaard. Minder besparing Aanvankelijk werd de opbrengst der herberekening geraamd op 9.100.000,- Dit bedrag moet worden terugge bracht tot 7.300.000,— 400.000.— integrale vrijstelling nieuwe pensioe nen, 600.000,kindertoeslag, 700.000,gelijkstelling bij oud-mili tairen). Het systeem van herberekening komt in hoofdzaak hierop neer, dat de pensioenen, welke hooger zijn dan de overeenkomstige pensioenen, zooals deze voortaan op grond van de herziene bezoldigings- en pensioen regelingen zullen worden toegekend, tot dit peil worden teruggebracht, behoudens dat, de vermindering in het algemeen niet meer zal bedragen dan 20 pet. en alleen voor exceptioneele gevallen tot 25 pet. kan gaan. De pensioenen, welke op of beneden dit niveau liggen, zullen onaangetast blij ven. De herberekening naar dezen grondslag geschiedt voor de grootste groep, de pen sioenen uit de periode 1925—1934, door ver gelijking van het in de laatst bekleede betrekking bereikbare maximum-pensioen volgens de vroegere en de huidige regelin gen. De pensioenen van voor 1925 worden zoo noodig verminderd tot de bedragen, welke na herberekening op vorenbedoelden voet toegekend zouden zijn bij toepassing van de op 1 Februari 1925 van kracht zijnde regelingen. Het aangenomen beginsel geldt zoowel voor de burgerlijke als voor de militaire pensioenen, met dien verstande, dat voor beide groepen, waar zij in aard verschillen, afzonderlijke bepalingen zijn ontworpen. Krachtens de voorgestelde maat regelen zal het meerendeel der pen sioenen waarop thans reeds een tijdelijke korting wordt toegepast een vermindering ondergaan van 20 pet., omdat zij 20 pet. of meer liggen boven het huidige pensioenpeil, ter wijl een relatief klein aantal pensioe nen uit de periode 19251934 en een groot aantal pensioenen van voor 1925, met minder dan 20 pet of in het geheel niet worden verminderd. Tot deze laatste categorie behooren de meeste inlandsche pensioenen van vcor 1925. Snel voltrokken De ramp heeft zicli zeer snel vol* trokken. De Sch. 68 was er met veel moeite in geslaagd binnen de pieren van IJ m u i d e n te komen. Het schip werd daar door een hevige grondzee beloopen. In de haven zag men, dat de logger de noodvlag heesch. Voor dat de „Nestor" het schip evenwel be reiken kon. was het reeds omgeslagen en kort daarop gezonken. Met groote moeite konden negen opvarenden door de „Nestor" aan boord worden geno men. Van hen was een aantal reeds bewusteloos. Intusschen was ook de „Neeltje Jacoba" uitgevaren, die nog eenige drenkelingen op pikte. Bij het verzenden van dit bericht was dt „Nestor" met de negen geredde drenkelin gen in de Visschershaven aangekomen. In tusschen zijn auto's gerequireerd om de ge redden naar het ziekenhuis over te brengen. In de haven waren reeds eenige doktoren van het Roode Kruis en dokter van Havele aanwezig om bij aankomst onmiddellijk ge neeskundige hulp te verleenen. Met spanning wacht men in de haven op den terugkeer van de „Neeltje Jacoba" en van de „Stentor" en men hoopt, dat alle opvarenden van het vieschersvaartuig gered zullen worden. Verdere bijzonderheden Omtrent de scheepsramp met den logger Sch. 68 wordt nader gemeld, dat toen het schip door de grondzee werd beloopen, de stuurhut is weggeslagen en in zee is ver dwenen. Hierin bevonden zich drie personen nl de schipper Jacob de Heyer, de stuurman Wout Verbaan en nog een derde lid der bemanning. Aangenomen wordt dat dit drie tal, dat nog buiten de pieren over boord is geslagen, verdronken is. Het schip is, toen het binnen de pieren kwam, rondgedraaid en aan den binnenkant van de Noordpier op de blokken geloopen en vervolgens gekapseisd. Met den achter steven steekt het vaartuig nog boven water Aangezien het wrak zich aan de noorde lijke ingang van de haven bevindt, is het piet uitgesloten, dat er gevaar bestaat voor andere binnenkomende schepen, doch men veronderstelt, dat zulks niet het geval is, Een onderzoek dienaangaande wordt inge steld. In verband met deze scheepsramp kan eraan worden herinnerd, dat in 1915 het Engelsche s.s. „Eastwell" op dezelfde plaats als de logger is gestrand. Nader is komen vast te staan dat Het ver gane schip door veertien koppen was be mand- Hiervan zijn er negen door de sleep boot Nestor gered, terwijl de Neeltje Jacoba ook een drenkeling aan boord heeft, er wor den thans nog vier personen vermist, name hjk de arie mannen die zich in de stuurhut bevonden welke buitengaats overboord is geslagen en een ander die binnen de pieren le water moet zijn geraakt De geredden hebben allen nog kans zien hun zwemvesten aan te doen, doclh de zee stond zóó hol, dat allen voortdurend door de golven werden overspoeld. Slechts één der drenkelingen, een bejaag de visscher, was bewusteloos, doch men is er ra geslaagd de levensgeesten on te wek ken, waarna hij naar het Roode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk vervoerd is. Ook een der anderen, die verschijnselen van een shock vertoonde, is naar dit Ziekenhuis overgebracht De toestand van de overige geredden was betrekkelijk gunstig. Drijvend wrakhout In de buitenhaven van ÏJmuiden en in het buitentoeleidingskanaal tot de Noorder- sluis drijven wrakhout en de luiken rond van den verongelukten logger SCH 68. DRIE SCHEPEN BIJ HOEK VAN HOLLAND IN NOOD S.s. „Schwaben" op 3e Zuiderpier gestrand Men meldt ons uit Hoek van Holland? Het Duitsche s.s. „Schwaben" is vanmorgen om kwart voor tien in den mond van den Waterweg bij de Zuiderpier gestrand. De sleep- booten „Witte Zee" en „Maas" zijn ter assistentie vertrokken. Nader wordt ons gemeld; Bij het vuurschip „Maas" zijn S.O.S.-seinen opgevangen van het in nood verkeerende s.s. „Kurt Hartwig Siemers". De motorred dingboot President Wierdsma is uitgevaren. Ook zijn noodseinen ontvangen van het s.s. „Gretha Glad". TJALK BENOORDEN TERSCHELLING IN NOOD Reddingboot „Brandaris" uitgevaren De motorreddingboot „Brandaris", van Terschelling, van de Noord- en Zuid-Hollandsche Bedding-Maatschappij, is hedenmorgen uitgevaren om hulp te bieden aan een tjalk, welke benoorden Oosterend op Terschelling nood seinen heeft gegeven. /Zie verder Laatste Nieuws) Iets te schilderen?...Kiest de beste-lakverf voon binnen-en buitenwerk VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Ingediend Is een wetsontwerp 'tof rege* ling van de invoer van veekoeken. Voor de herberekening van de Indischd pensioenen is een wetsontwerp ingediend* De verkeersveiligheidsweek van de K.N.A.C. is heden ingezet. Verschenen is de Memorie van 'Anfa woord over het wetsontwerp omtrent ves* tigingseischen* Over de toestand ïn 'de mijnbedrijveif verscheen het rapport-Verschuur. Ernstige ongeregeldheden op een ver* gadering te Utrecht door N.S.B.-ers ver* oorzaakt. Door de zware storm verkeeren ver* schillende schepen in nood. Te IJmuideit is een logger gezonken en kwamen enkele opvarenden om. Vermoedelijk zal Londen" meerdere pressie gaan uitoefenen op Madrid, om de 14.000 politieke gevangenen, die men aldaar opgesloten houdt, in vrijheid te stellen, In den Balkan zoekt men naar nieuwe orienteering: Koning Carol is ervoor naar Praag vertrokken. Zweedsch stoomschip in moeilijkheden Hulp echter niet noodig Het Zweedsche stoomschip „Singoalla", groot 1420 ton, bevond zich vanmorgen in zinkenden toestand veertig mijl noordoost van het vuurschip Terschellingerbank en gaf S.O.S.-seinen, tevens sleepboothulp ver zoekende. In de nabijheid bevond zich het Deensche s.s. „Asbjerg", terwijl de sleep- booten „Holland" van Terschelling en „Simson" van Borkum er heen voeren. Toen de sleepboot „Holland" in de nabij heid van de „Singoalla" gekomen was* bleek het stoomschip evenwel geen prijs meer op hulp te stellen. Het schip, dat niet zinkende was, had de voormast ver loren, doch verkeerde verder in goeden staat Vermoedelijk zal het in staat blijken de reis zonder hulp te .vervolgen. Tragisch" ongeval Jongen verdronken Het zoontje van den Heer v. Klaveren te Den Helder speelde met eenige vriendjes voetbal op de Binnenhaven. Op een gegeven oogenblik vloog de bal te water en de jon gen, die er achteraan holde om hem nog te gen te houden, kon zijn vaart niet meer in houden en viel te water. Hierbij schoot hij, meteen onder'n schip. Hoewel spoedig hulp toeschoot gelukte het eerst na 8 minuten da jongen boven te halen. Een direct ontboden geneesheer heeft 2 uur tevergeefs kunstma tige ademhaling toegepast. De dood moest helaas geconstateerd worden. Tragisch is, dat deze jongen een van een tweeling was, rvan de andere eenige jaren geleden ook bij een ongeluk is omgekomen. Brutale oplichting te Amsterdam Drie personen aangehouden De politie te Amsterdam Heeft een te Hoorn woonachtigen koopman aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan oplich ting ten nadeele van een in de Indische buurt wonenden Amsterdammer. Hij had den Amsterdammer voorgesteld, voor gezamen lijke rekening een goed zaakje te doen in sigarettenpapier, waarvan hij naar hij voorgaf een gesmokkelde partij met hulp van bevriende relaties kon aanknoopen. Da Amsterdammer stelde een bedrag van f 70 ter beschikking en mocht na enkele dagen, in gezelschap van den man uit Hoorn, aan het Centraal Station twee kisten in ont vangst nemen. De koopman stelde hora daarop en passant voor met de zakeu dooi; te gaa-n, aangezien hij volgens zijn be wering in Brabant een nieuwe partij ge smokkeld sigarettenpapier op den kop zou kunnen tikken. De Amsterdammer ging ook op dit voorstel in en betaalde den ander bedrag van f 125. Toen hij kort daarna de beide kisten opende, ontdekte hij tot zijn: verontwaardiging en schrik, dat deze met waardeloos papier gevuld waren. Er volg&a aangifte bij de politie, die niet alleen zooals gemeld den man uit Hoorn aan hield, doch ook twee in West wonende lie den. die mede aan de oplichting debet zijn. NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A°1821 AMSTERDAM HOGEST1JN Co. <-» VRAGEN «r ACTIEVE AGENTEN 'tAdoJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1