HAAS' Azijn alleen Steevast nummer één! "Eamlin Parelglans - Tafe damast DE N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen 'en halflinnen stukgoederen Doeken -^Luiers - Lakens - 'Sloppen Lingerie Interlock artikelen Fraai en hoogst duurzaam "V^'SAND ^N^VETERS ELASTIEK JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK De „Ned. Werkgemeenschap" sticht verwarring De Persdienst van de Centrale voor Werkloozenzorg schrijft ons: Onder deze leus heeft de Centrale voor Werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor practise!? Christendom) in 1935 en 1936 het Neder- landsche Christenvolk opgeroepen om de nood der jeugdige werkloozen in ons land te helpen lenigen. De oproep werd beantwoord. Verleden jaar werd 75.000,— bijeengebracht en dit jaar kwam de som van 125.000, - bijeen. Als gevolg van deze offerzin werden negen werkkampen geopènd, plaatsbiedend voor ruim 800 jeugdige werkloozen. 't Was voor het bestuur van de „Cen trale" een moeilijke taak om werkobjecten te vinden, die voor uitvoering in aanmer king konden komen. Want daarbij moest op twee voorwaarden worden gelet n.l. er mocht geen arbeid onttrokken worden aan de vrije markt (want dat beteekende ver grooting of verschuiving van werkloosheid) en de objecten mochten evenmin aan de werkverschaffing voor volwassenen worden onttrokken. Dank zij de voortreffelijke medewerking van besturen van natuurreservaten staats boschbeheer en particulieren gelukte het werkobjecten te vinden, die aan deze eischen voldeden. Sinds de opening van het eerste kamp op 13 Mei 1935 hebben ongeveer drie duizend jeugdige werkloozen acht weken gewerkt. Inderdaad gewerkt 40 uur per week. En nu komt daar een nieuwe groep onder de schoone titel 'van .Nederland sche Werkgemeenschap" met de mede deeling, dat zij het kwaad van de jeugd werkloosheid bij den wortel wil aantasten, want in de werkkampen worden de jeugdige werkloozen bezig gehouden. Dit kampwerk verschaft in betere vorm nog slechts brood en spelen. Bovendien wordt in een circulaire die door een groot aantal achtenswaardige mannen en vrouwen geteekend wordt de enormiteit verkondigd, dat dit kamp werk ook veel te duur is (n.l. van 8,— tot 12,— per week). Nu kosten de kam pen van de „Centrale" met inbpgrip van zakgeld en fietsvergoeding die ongeveer 2,25 per week bedraagt, ongeveer 7— per deelnemer per week. De fietsvergoe ding wordt verleend voor het afleggen van de afstand naar en van het kamp, als regel 80 k 120 K.M. per week bedra gend. Welk werk wil deze Nederlandsche Werkgemeenschap nu door de jeugdige werkloozen voor veel lagere bedragen dan dit in de kampen der „Centrale" geschiedt laten doen? De stichting heeft een stuk-grond gekre gen, waarop drie boerderijen kunnen ge bouwd worden. Dan staat verder op het program de indijking van een kleine pol der, alsmede een eenvoudige industrie tot vervaardiging eener veredelde brandstof uit inlandsche turf. Al het werk, dat hier wordt opgesofnd is werk voor de vrije markt en het uitvoeren daarvan door jeug dige werkloozen vergroot of verschuift de werkloosheid. Bovendien is dit werk voor namelijk voor volwassen arbeiders. Het is onbegrijpelijk, dat ernstige man nen zooiets gaan ondernemen zonder be hoorlijk kennis genomen to hebben van hetgeen er door de ,,Centi'alevoor Werk loozenzorg" wordt gedaan en zonder zich op de hoogte te hebben gesteld van de moeilijke vraagstukken, die bij deze mate rie aan de orde komen. Daar komt nog bij, dat. reeds langer dan een jaar de Rijkscommissie van Advies in zake net Jeugdwerkloosheidsvraagstuk be zig is de onbenutte arbeid op te sporen. Slechts enkele tientallen jeugdigen hebben langs deze weg werk. gevonden, waarvoor echter slechts eenig zakgeld wordt gegeven. Deze poging, hoe goed bedoeld, kan niet gelukken enheeft alleen tot gevolg, dat het werk van de Centrale voor Werkloo zenzorg ten onrechte verkeerd wordt beoor deeld. Als ge Neerlands jeugd aan werk en vreugde wil helpen, steunt dan het werk van de Centrale voor Werkloozenzorg. Prinses Juliana en Prins Bernhard terug in ons land Na een zeer voorspoedige autoreis door Duitsdhland, op welke reis verschillende korte bezoeken afgelegd werden o.a. op het slot van de moeder van Prins Bernhard te Detmold, passeerde de prinselijke auto twin tig minuten voor drie gisteren de grens bij Glanerbrug. yooraf was reeds de secretaris van den Prins, nl. Jhr Ir W. G. Roëll, bij het douane kantoor te Glanerbrug aangekomen en liet daar de papieren in orde maken. Ruim half drie kwam de wagen van het vorstelijk paar de grens over met nog drie auto's van het gevolg. Snol verdwenen de wagens in de richting Enschedé Om half vier werd het Loo bereikt. Koleninvoer uit de mijnstreek De heer Bongaerts heeft den minister van Waterstaatgevraagd of het juist is dat de Ned. Spoorwegen een gereduceerd tarief voor het vervoer van steenkolen enz. hebben ingevoerd, van welk tarief Maas tricht en Borne zijn uitgezonderd omdat daar overlading voor watertransport kan plaats hebben. Gevraagd wordt of de mi nister bereid is de Kamer in te lichten om trent het beleid dat bij die maatregelen van vervoer is gevoerd. Jhr. de Marees van Swinderen gaat heen In verband met de gemelde komende mu taties onder de hoofden van Hr. Ms. zen dingen in het buitenland verneemt de „Te legraaf", dat de Nederlandsche gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swin deren, in den loop van het volgende voor jaar, na de kroningsplechtigheden van koning Edward, den diplomatieken dienst zal verlaten. De gezant koesterde reeds sedert eenigen tijd het voornemen zich uit den actieven diplomatieken dienst terug te trekken. Voor de vervulling van de daardoor ont staande vacature zal naar alle waarschijn lijkheid de gezant te Berlijn, jhr. mr. k P. graaf van Limburg Stirum in aanmer king komen. Gepensionneerde Indische landsdienaren De devaluatie en de pensioenkorting Zaterdagmiddag is in Diligentia te 's G r a- venhage, een algemeen e openbare verga dering gehouden van den bond van gepen sionneerde burgerlijke landsdienaren en locale ambtenaren in Nederl. Indië. In zijn openingswoord herinnerde de Voor zitter, de heer De Korte, er aan, dat de volksraad met 30 tegen 10 stemmen de voor stellen van de regeering inzake de herbere kening der pensioenen heeft afgewezen. Hiervoor past, aldus spr. een woord van hartelijken dank aan dit college, dat ge toond heeft terug te willen keeren naar den weg van het recht (applaus), en het is te hopen, dat de regeering in dat besluit aan leiding zal vinden om het voorstel niet bij oe Staten-Generaal in te dienen. Vervolgens sprak de heer D. van der Zee over het o' derwerp „Devaluatie en de pensioenkorting". Spr. kwam tot de conclusie dat er voor het Ministerie-Colijn twee mogelijkheden waren, of devaluatie of aanpassingspolitiek met in tactlating van de koopkracht van den gulden.Het laatste is door de regeering ge kozen. In plaats echter dat deze aanpassing over het geheele volk plaats had, volgde de regee ring een eenzijdige deflatiepolitiek, waarbij zij o.m. een sterke druk oefende op de sala rissen en loonen, en voorts een verdere kor ting op de Indische pensioenen noodig achtte De Indische pensioenen zijn in vergelij king met anaere waarden er weer slechter op geworden, zoodat zij thans nog slechts bedragen 64 procent van hun normale waar de. Volgens spr. dient eèri algeheele devalu atie dan ook logisch op te heffen de bijzon dere devaluatie der Indische pensioenen. De regeering denkt daar evenwel anders over. Thans is elk motief voor verdere korting op de pensioenen vervallen en wij verlangen, aldus spr., herstel van de rechtsbasis, waar op die pensioenen zijn gegrondvest Wij vragen daarom intrekking van de kortings- wet, wij wenschen elke nieuwe aanslag op de pensioenen te verijdelen en wij wenschen integrale uilkeeriug van de verdiende pen sioenen. (applaus) De opening van de Moerdijkbrug Stertocht A.N.W.B. Omtrent den stertocht, dien de Kon. Nederl. Toeristenbond A.N.W.B. ter gelegen heid van de opening van de Moerdijkbrug zal organiseeren, kan nog het volgende wor den medegedeeld". Aan dezen stertochit kunnen deelnemen de beoefenaars van alle vormen van toerisme, welke de toeristenbond behartigt automobi listen, motorrijders, wielrijders (per fiets en „tweefiets"), ruiters, wandelaars, treintoeris- ten, watertoeristen en luchttoeristen, zoowel leden als ndet-leden van den bond. De stertocht is verdeeld in twee groepen: a. deelnemers, die in den morgen van 12 December zich te Dordrecht melden; b. deelnemers, die op den dag, voorafgaande aan de brugopening, reeds te Dordrecht aan komen. Na de feestelijke opening van de brug zul len de deelnemers als eersten over de brug mogen gaan. Zij begeven zich daarna onmiddellijk naar Breda, waar de eindcontrole zal worden gehouden. Zoowel te Dordrecht als te Breda worden groo'e feestelijkheden voor bereid. Nabij' liet Feijenoord-Stadion zijn de nieuwe aangelegde verkeersbanen in Rotterdam-Zuid voor het verkeer, vrij gegeven, terwijl de A.N.W.B. voor de noodïge wegwijzers zorg droeg WONDERGOED TREEBEEK TRICOT ONDERGOED" TEL. 5825 OOKin 'nterlock HEERLEN DE IDEALE VLOER BEDEKKING D. ROOS CZN.'s VITRAGEHANDEL N.V. AMSTERDAM GRONINGEN IEU8ELFABRIEK v.h. GEBROEDERS SCHNEIDER leresGhenhoek Z.-H-) Tei ROTTERDAM 43886 Tel. BERGsCHENHOEK 16 OONKAMtRS 16 B E R G SC H E N H OE r> Moderne eiken- en mahonie ildap- en huiskamers Geschilderde kamers .•verin* uitsluitend vla oen nande In alle kleuren Prijsopdrijving Er scheen geen leer genoeg te zijn Een Brabantsche briefschrijver in On1? Bondsblad van de Christelijke Bond van Schoenmakers heeft het in de ..lands taal" over de prijsopdrijving in de Leer handel, onmiddellijk na de val van de gulden: 's Zaoterdag's zage de looiers geen kans om van der staopels lair ok mar een paor kreponnekes te verkoape, en 's Mandaag's worre ze veur dag en veur daauw uit der bed gebeld deur de Hol- laandsche en meschient ok wel Friesche of Groningsche lairhandelaire, om derre 'n heele veurraod lair tege kontaante cente zoa gaauw mogeluk te verkoape. 't Mot in Braobaant dieje Mandag zoa druk gewiest zijn, da d' et wel leek of der over een paor daoge geen plaot lair meer te koap zooj zijn. 't Zal echter volgens hem niet zoo'n vaart loopen met die prijsverhooging: Netuurluk motte de prijze wè, om- hoog, da zal niet uit kanne blijve, mer ik denk d& over een paor maonde dp konkerensie wer wel zal zurregp d& d' er nie meer opkomt as hoag noadig is. Nou Drik, we zalle mer hoape dè dft zoa is, waant ik zie geen kaans om mijn Rookend Nederland Het verbruik van sigaren over Augustus '36 Het tijdschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft in de September aflevering, onder het hoofd: „Voortbren ging en verbruik", ook cijfers over de siga- renindustrie. Over de maand Augustus 1936 was bef verbruik 117 millioen stuks, met een waar de van f 4.898.000.—. Vergelijken wij aldus de Chr. Tabaks bewerker, deze cijfers met die van de maand Augustus van het jaar 1935, dan blijkt dat het verbruik nu 8 millioen min der is, want het was in dat jaar 125 mil lioen. Bij vergelijking van den kleinhandels prijs komen wij tot een verminderde op brengst van 700.000.— voor 8 millioen stuks. In Aug. 1935 was de waarde 5 598.000.— en nu dit jaar 4.898.000. Verder de berekening voortzettende, en wel tot vaststelling van den gemiddelden kleinhandelsprijs per stuk, krijgen wij voor 1935, natuurlijk alleen over de betreffende maand, een gemiddelde van bijna 4.5 cent en voor 1936 bijna 4.2 cent. Volgens de gegeven cijfers was van de hier genoemde aantallen 17y2 pet der ge- banderolleerde sigaren belast, dus minder dan 3V£ kilo per 1000 stuks, wegende S2 millioen. Dit getal vinden wij zoowel voor de maand Augustus van 19S5 als van 1336. MAANDAG 26 OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 De dijken langs het kanaalvak JutphaoMVreeswijk toonen op verschillende jnmtefy ernstige verzakkingen. Op de plaats, waar voor ongeveer een half jaar het bekende Gebouw van K. en W. te Rotterdam door brand, geheel werd vernield, zal, naar gemeld wordt, een nieuw gebouw verrijzen. De huidige situatie ter plaatse. Het nationaal huwelijksgeschenk Voorzitter Nat. Jongeren Verbond treedt uit Alg. Comité Het hoofdbestuur van het Nationaal Jon geren Verbond deelt mede: „Op 16 September j.l. heeft in overleg met het toenmalige bestuur van het Algemeen comité tot aanbieding van een nationaal hu welijksgeschenk, het Nationaal Jongeren Verbond, gehoor gevend aan den wensch van het Prinselijk Paar, dat het aan te bie den huwelijksgeschenk zou zijn één ge schenk namens het geheele Nederlandsche volk, de eigen actie voor de aanbieding van een afzonderlijk geschenk namens alle.Ne derlandsche jongeren gestaakt. De algemeen voorzitter van het N.J.V. nam in het Algemeen Comité zitting. Desgevraagd gaf later het Prinselijk Paar te kennen gaarne een jacht voor de vaart in de West-Europeesohe wateren als huwe lijksgeschenk te zullen aanvaarden. Sedertdien is ons gebleken, dat onder de inmiddels opgetreden nieuwe leiding, het Algemeen Comité niet bereid of bij machte is geweest den hiervoor genoemden wensch van het Prinselijk Paar om slechts een al gemeen geschenk te ontvangen, door de tal rijke plaatselijke comité's te doen eerbiedi gen. Door de dientengevolge ontstane en nog steeds toenemende versnippering wordt uiteraard de omvang van het aan te bieden geschenk nadeelig beïnvloed. Thans heeft daarenboven het Algemeen Comité in de tegenwoordige samenstelling met terzijdestelling van de hiervoren ver melde bereidverklaring van het Prinselijk Paar, nog steeds geen besluit willen of kun nen nemen over den vorm van het aan te bieden huwelijksgeschenk. Zoolang het Algemeen Comité volhardt in zijn onbegrijpelijke houding ten opzichte van deze beide punten, kan het Nationaal Jongeren Verbond aan het Algemeen Comité geen verdere medewerking verleenen, wes halve de algemeen voorzitter uit dit comité getreden is." Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikersiroop in gele bussen van 1 k.g. netto prijze te verhoage en zoa zalle de mees te wel zijn, denk ik en dan zouwe wij de strop wear hebbe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5