Madrid wordt meer en meer bedreigd Mussolini biedt den vrede aan MAANDAG s6 OCTOBER 193S EERSTE BLAD PAG. De Spaansche burgeroorlog De verbinding met Aranjnez js verbroken Azana's vlucht wekt ontevredenheid Op het departement van Buitenland- sche Zaken te Madrid heeft een bijeen komst van het roode comité plaats ge had. waarbij het stormachtig is toege gaan. De oorlogscommissaris en minister van Buitenl. Zaken, Del V a y o, had zich, wegens de groeiende ontevreden heid onder de roode militie genood zaakt gezien, haar leiders bijeen te roepen, om de redenen uiteen te zetten, welke een verplaatsing van de regeering naar een havenstad aan de Middelland- sche zee zouden kunnen rechtvaardigen. De keuze van den nieuwen regeerings- zetel zou aan de rooden worden overge laten. Del Vayo gaf een uitvoerig exposé Van de internationale politiek en las een uitvoerig rapport van den Sovjet- Fussischen gezant, Mozes Rosenberg voor. Hij slaagde evenwel niet erin, de leden van het roode comité van de doel matigheid van een verplaatsing van den regeeringszetel te overtuigen. De vertegenwoordiger van de „Fede- ración anarquica Iberioa" verklaarde, dat op een algemeene vergadering be sloten was, dezen maatregel niet alleen yan de hand te wijzen, doch bovendien de terugkeer van president A z a n a te eischen. In het verloop van de buitengewoon opge wonden discussies kwam het tot ernstige incidenten, waarbij tal van deelnemers aan de bijeenkomst elkaar met hun revolvers bedreigden. De vertegenwoordigers van het roode comité dreigden de leden der Regeering aan te klagen wegens verraad, zoodat minister Dei Vayo tenslotte zijn voorstel tot ver plaatsing van den zetel der Regeering moest intrekken. De vergadering maakte ook aanmerkin gen op de houding van den Russischen gezant Mozes Rosenberg. De Minister van Buitenl. Zaken wees evenwel on de krachtdadige ondersteuning van de Moskousche regeering en kondigde aan, dat den 25sten October zes Sovjet-Rus sische schepen met een omvangrijke lading munitie uit een Russische haven zullen vertrekken. Se laatste spoorlijn afgesneden Ten Zuiden van Madrid zijn de Troepen van generaal Var el a van Illescas verder opgerukt, waarbij zij de dorpen Borox en Esquivias hebben bezet, welke laatste plaats eenige kilometers ten Noorden van Aranjuez is gelegen. De stad Aranjuez ligt op een 500 meter hooge rots en beheerscht de laatste spoor weg, welke van Madrid naar het Zuiden leidt, zoodat de Regeering van het Volks front thans nog slechts de beschikking heeft over de verbinding met de havenstad Valencia. De bestorming Van Aranjuez zou zeer veel menschenlevens hebben moeten kosten. Daarom hebben de legerafdeelin- gen van generaal Varela deze stad rechts laten liggen en zijn zij door de vlakte verder opgerukt. Koionel Monaterio slaagde er in de rivier de Jarama ten Noorden van Aran juez te bereiken, zoodat thans Aran juez volkomen van Madrid is afgesne den. Men kan 'deze operatie als een van de laatste, zoo niet de laatste in de directe omgeving van Madrid beschouwen. Een be slissende aanval op Madrid zal nu niet lang meer op zich laten wachten. Naar de nationalistische generaal Queipo 'de Llano voor de radio mededeelde, is ten Noorden van Aranjuez een aantal meisjes gevangen genomen, die verklaarden door de anarchisten gedwongen te zijn naar het front te vertrekken en die zich onder be scherming der nationalisten plaatsten. In de omgeving van het Escorial wordt 'de zuivering voortgezet en de nationalisten verwachten, dat zij de plaats spoedig zullen kunnen bezetten. Talrijke kunstschatten zijn reeds naar Madrid overgebracht. Ook bij Navalcarnero boekten de nationalisten ter reinwinst -** De strijd in bet Noorden 9 De United Press-verslaggever meldt' van Üe Spaansch-Framsche grens omtrent den strijd bij Oviedo, dat volgens de roode mili tie de Asturische mijnwerkers, versterkt met 2500 Basken, die uit Bilbao zijn ontboden, belangrijke militaire stellingen der natio nalisten in het Naranco-gebergte ten Noor den van Oviedo hebben veroverd. Acht uur lang is er om die stelliingen ge- Streden, doch ten slotte moesten de natio nalisten, volgens de lezing der roode mili tie, wijken met achterlating van talrijke dooden. Ook bij Escamplero zouden de mijn werkers een belangrijke positie veroverd hebben. De regeeringszender te Gijon meldt zelfs, dat het den mijnwerkers weer zou zijn ge lukt de wijk S. Lazara, in het Noordwesten van Oviedo binnen te. dringen. Ook uit Tru- bia, ten Oosten van Oviedo, meldt de regee ring successen. Van nationalistische zijde wordt toegege ven. aldus United Press, dat er hevige ge vechten zijn geleverd om de stellingen rond Oviedo. doch men voegt er aan toe, dat de aanvallers steeds zijn teruggedreven en dat de nationalistische generaal Aranda, die Oviedo verdedigt, talrijke kanonnen en oorlogsmateriaal heeft buitgemaakt Over de andere fronten wordt van regee- ringszijde medegedeeld, dat in Aragon een aanval der nationalisten is afgeslagen en dat bij Huesca de vijandelijke stellingen zijn gebombardeerd. Uit Lissabon wordt gemeldt, dat aldaar Üe Portugeesche torpedojager „Douro" is aangekomen met den Portugeeschen zaak gelastigde graaf Riba Tamega, die, zooal: bekend. Spanje heeft verlaten. De broer van generaal Franco, de aviateur Ramon Franco uit Amerika in do Portugeesche hoofd- tad aangekomen. „Geen gijzelaars te Madrid** In antwoord op de Britsche nota in zake de uitwisseling van gijzelaars, zegt de Spaansche minister van Buitenl. Zaken, del Vayo, in een aan den Britschen zaakge lastigde overhandigde nota, o.a., dat er in Madrid slechts een aantal politieke gevan genen zijn. die werden gearresteerd, omdat zij zich gemengd hebben in den opstand tegen de republiek. Hun invrijheidstelling zou gelijk staan aan steun aan de opstan dige beweging. Politieke gijzelaars, die blootgesteld zijn aan repressailles, bevin den zich te Madrid niet. De nota zegt dan verder, dat het buiten land nog steeds wapens aan de nationalis ten zou zenden en verzoekt de Britsche x'egeering, daaraan een einde te maken. De non-interventie-commissie Opheldering aan Rnsland gevraagd In de bijeenkomst van het sub-comité der Londensche niet-inmengingscommissie heeft men geprobeerd den hachelijken toe stand, ontstaan door de nota van Sovjet- Rusland, op te helderen. Onder den krachtigen druk van de ove rige leden van het sub-comité heeft Maisky op zich genomen zijn regeering meer bij zonderheden te vragen inzake haar tot lord Plymouth gerichte nota. De specifieke vraag voor de commissie is, aldus meent men, of Rusland zich nog gebonden acht door de niet-inmengings- overeenkomst op denzelfden voei ais de .erige partijen. De beraadslagingen openend verklaarde lord Plymouth, wat hem betreft niet de beteekenis van den brief te begrijpen. Grandi hield staande, dat Rusland in zijn brief zelf had beslist, dat andere lan den het pact hadden geschonden, zonder de beslissing der commissie af te wachten, hetgeen niet in overeenstemming zou zijn met de procedure, welke door alle gedele geerden is goedgekeurd. Blum bereidt perscontrole voor De Fransche minister-president Léon 1 u m heeft te Narbonne een politieke rede gehouden^ waarin hij o.a. medédeeldc, dat zijn regeering voornemens is, een pers wet in te dienen, waardoor het voor parti culieren mogelijk zal worden zich tegen smaad te verdedigen. Ook moet deze wet het de openbare macht mogelijk maken de machten na te gaan, welker doel is invloed uit te oefenen op de openbare meening, opdat men weet vanwaar zij hun middelen krijgen. De mo gelijkheid zal worden geopend hen te laten bewijzen, dat zij onafhankelijk zijn. Misschien kan de Kamer zich voor de sluiting van de buitengewone zitting hier mede bezig houden. Vervolgens zullen voorstellen van xv*t worden ingediend inzake nationale verzeke ring tegen rampen in de landbouw, werk loosheidsverzekering en ouderdomspen sioen. De weken die daarop volgen, zullen vrijwel geheel gewijd zijn aan de begroo- ting 1937. Deze moet vóór het einde van het jaar zijn aangenomen. De meest sombere geruchten doen de ronde omtrent deze begrooting. Een zoo eerlijk minister als Vincent Auriol, aldus spreker, zal evenwel niet spelen met cijfers of kunstmatige berekeningen. De begroo ting zal eerlijk zijn. Blum besloot zijn rede met een betui ging van trouw van de regeering aan het volksfront. De toestand in Palestina Weer nieuwe slachtoffers Te Londen zijn de voorloopige beschikkin gen getroffen voor het vertrek van de Ko ninklijke commissie van onderzoek naar de oorzaken van den Arabrichen opstand, die op 6 November te Marseille zal scheep gaan. Door de stroeve houding van Joden en Arabieren zal de ta^k der commissie zeer netelig zijn. Intussche-n meldt een nog onbevestigd be richt uit Jeruzalem dat ten noorden van Nabloes een Engelsch soldaat door Arabie ren zou zijn gedood, terwijl bovendien nog twee militairen door hen werden verwond. Rust is er blijkbaar nog niet in Palestina! De positie der stad Danzig De Pooüsche commissaris-generaal voor Danzig, Papee, is in de vrije stad terug gekeerd. Te Warschau verfuidt, dat Gr eiser, de president van den Danzigsohen senaat, zou aftreden zoodra de Valkiewbondscom- missaris Lester begin Januari zijn post zal verlaten. Als compensatie zou de Volkenbond dan de functie van hooge commissaris vacant laten en het aan Polen gegeven mandaat verlengen. Duitschlands vierjarenplan De Arbeidsdienst gemobiliseerd De Duits dhe mini6ter-prosident Goe- r i n g heeft in het kader van de tenuitvoer legging van het vierjarenplan in overleg met den rijksarbeidsdienstleider Hierl de mobilisatie van den geheelen rijksarbeids dienst bevolen. Dit bevel is nopdzakelijk geworden door het vroege intreden van het koude weer. Men is reeds diruk bezig met het binnen halen van den vroegen oogst. Een Chipeesch generaal vermoord De Chineesclie gouverneur van Hopeh generaal Yang Yung Tai, is te Hankow vermoord Het slachtoffer had zich kort geleden aan gesloten bij maarschalk Tsjang Kai Sjek. Hij werd door vier kogels getroffen en over leed korten tijd later in het ziekenhuis. De moordenaar, een 20-jarige Chinees, erd gearresteerd, tezamen met twee an dere Chineezien, HET POLITIEK RUMOER TE BRUSSEL Betooging der oud-strijders had rustig verloop Rexisten en socialisten verwekten eenig oproer Léon Degrelle gearresteerd De opmarsch naar Brussel door Rex met zooveel reclame aangekondigd, is goeddeels in het water gevallen, daar een gebrek aan openbare vervoermidde len de concentratie der aangekondigde 250.000 Rexisten heeft onmogelijk ge maakt. De leider der Rex-beweging, Léon Degrelle, werd door de politie ge arresteerd, nadat hij had geprobeord de menigte vanuit een huis aan het Sint- Goedeleplein toe te spreken. Alle samen scholingen werden zonder veel moeite verspreid. De politie is in de Belgische hoofd stad de situatie meester gebleven, zon der dat zij tot geweld behoefde over te gaan. In het geheel werden omstreeks 250 arrestaties verricht, doch slechts twee daarvan werden gehandhaafd. Er is slechts één gewonde, een socialistische arbeider, die tijdens de eenige tamelijk ernstige botsing, waartoe het tusschen betoogers en tegen-betoogens is geko men, door een revolverschot werd ge troffen. Eenige politiebeambten liepen stok slagen op, terwijl eenige betoogers tik ken met den gummiknuppel kregen. Het défilé van de oudstrijders verliep ge heel zonder incidenten. Velen maakten van dit défilé gebruik om hun aanhankelijkheid aan den vorst te betuigen. De Rexisten trokken na de ontbinding van den stoet over de boulevards naar hek centrum der stad, onder het roepen van den kreet „Rex zal ovenvinnen". Socialisten en communisten hielden tegenbetoogingen en riepen eveneens hun leuzen, doch het kwam niet tot handtastelijkheden. Het duel bleef geheel mondeling. De Rexisten waren niet in bizonder groot aantal Men schatte hen op eenige duizen den. Degrelle's arrestatie Léon Degrelle, de bekende leider d»>r Rex-beweging, vertoonde zich voor een ven- Mor aan het Sint-Goedeleplein en spran slechts enkele woorden. Hij spoorde de me nigte tot kalmte aan en sloof zijn rede, waarin hij zich in afkeurenden zin overliet regeeringsbeleid had uitgelaten, met de uitroep: „Leve de Koning!" Hij moest haast maken met het beëindi gen van zijn toespraak, want de politie be gon reeds het plein te ontruimen. Enkele agenten wachtten Degrelle op, toen hij het huis verliet, dat hem tot spreek gestoelte had gediend, en met een glimlach op de lippen liet hij zich wegvoeren. Reeds een half uur was het onrustig geweest op het plein door jonge Rexleden, die uit de kerk kwamen. Tenslotte werd het plein door politie en bereden gendarmen schoon geveegd. Ook de leider van de Rexisten in den Senaat. Graaf Degrunne en de Rexis- tische afgevaardigde K n a e p e n wer den gearresteerd. De politie verrichtte verder neg tal van arrestaties. Politie en bereden gen darmerie verspreidden voortdurend de volksverzamelingen, welke in de (bin nenstad werden ge'vormd. Onrust ln de binnenstad Den geheelen middag was het in de bin nenstad onrustig, vooral in de omgeving van de beurs en de groote boulevards. Door loopend verspreidden politie en gendarmo- rie samenscholingen en velen werden ge arresteerd, omdat zij weigerden te gehoor zamen. De openbare gebouwen werden door mili tairen bewaakt. Tijdens een vechtpartij in de omgeving van het Volkshuis tusschen Rexisten en politieke tegenstanders werd één persoon door een schot gewond. Ongeveer 200 personen werden gear resteerd. 's Nachts om één uur werden D e g r e 11e en diens politieke vrienden weder in vrijheid gesteld. Bij een huiszoeking in een fabriek te Lyon zijn de autoriteiten een grootscheep- sche clandestiene fabricage van brand bommen en handgranaten op het spoor ge komen. Bij het voortgezette onderzoek bleek, dat verscheiden fabrikanten zich met de ver vaardiging van deze projectielen bezighiel den. Een der tusschenpersonen verklaarde in opdracht van een Parijschen fabrikant te handelen die door eenige industrieelen de diverse onderdeelen liet maken. Hij be hoefde ze dan slechts in elkaar te zetten om de volledige projectielen te verkrijgen. Naar raming zijn op deze wijze ruim 100.000 brandbommen en handgranaten ge fabriceerd. ,Jk hef een machtigen olijftak uit een woud van bajonetten" Het peil van het keizerrijk „Van deze stad uit, die sinds eeuwen het licht uitstraalt van den menschelijken geest en zich de groot ste offers getroost heeft voor de zaak der revolutie*, wensch ik een bood schap te verkondigen, die doordringt over bergen en zeeën, een boodschap van vrede in arbeid en van arbeid in vrede". Het was met deze woorden, dat Mussolini zich Zaterdag ln een rede tot de zwarthemden van Bologna wendde. Sinds 1929, vervolgde de Duce, gaan mil- lioenen en nog eens millioenen mannen en vrouwen gebukt onder de gevolgen van een crisis,, die men thans niet meer aan het regime kan wijten. Derhalve heb ik aan het einde van het jaar 14 en het begin van het jaar 15 der fascistische revolutie een machtigen olijf tak, die uit een ontzaglijk woud ontsproten is, een woud namelijk van acht millioen bajonetten, gedragen door jongemannen met een onverschrokken hart Bij u vind ik hetzelfde vurige vertrou wen, denzelfden trillenden geestdrift van tien jaar geleden terug. Tien jaar zijn ver- loopen. In alle rust en met gerecht vaardig den trots mogen wij achterwaarts schou wen. Wij hebben gewerkt, wij hebben grootsche problemen opgelost, wij zijn tot het volk gegaan. Een historische terugblik Mussolini gaf vervolgens een historisch overzicht over de afgeloopen tien Jaar. Van 1925 tot 1929 was het tijdperk van verzoening. Op 11 Februari 1929 werd de vrede geteekend tusschen kerk en staat Hierdoor werd een probleem beëindigd dat zestig jaar lang op het geweten der natie had gedrukt en dat door het fascisme werd opgelost. Van 1929 tot 1934 was het tijdperk van opbouw van den corporatieven staat. Voor het fascisme is het volk geen politieke ab stractie, doch een levende werkelijkheid. Ik lijd onder de kwalen van het volk en onze liefde voor ons gewapend en stoer volk is trillend en diep. Gedurende dit tijdperk werd Lybië op vredelievende wijze ven overd en gepacificeerd. De Italiaansche vlag werd in Koefra geheschen, op 1000 K.M. afstand van de zee. De jaren '12, '13 en '14 zijn die van hei keizerrijk. Een land zonder ruimte kan niet leven Een land, dat de drager is van een oude en schitterende beschaving, zooals die van het Italiaansche volk, heeft vele rechten op deze aarde. Veertien Jaar van geestelijke voorbereiding moesten noodzakelijkerwijs vrucht dragen. Voor het strijdende .volk- De verovering van Abessinië In zeven maanden en vijf veldslagen veroverden wij een keizerrijk. Wij over wonnen het. niet slechts door de vernieti ging der vijandelijke legers, die door ver raders der Europeesche beschaving van wapens werden voorzien, doch wij ver- overderden het in den strijd tegen een coalitie, die haar hoofdkwartier aan den oever van het meer van Genève opgeslagen had, waar een verzameling van fanatieke leeken den geest wilde dooden door de letter, en in de moeizame interpretatie van duizend artikelen het machtige en on weerstaanbare élan van het leven der vol ken wilde verstikken Italië zet de verovering van Abessinië voort. Het heeft een troepenmacht uitge zonden, die tot taak heeft de schaduw- regeering van Gore op te sporen Terwijl de Europeesche horizonten ver somberen achter nevels van onzekerheid en wanorde, levert Italië de wereld een beeld van orde, discipline en Romeinsche burgerdeugd. Volken die ons niet kennen of die ons slechts door het geschreven woord kennen, staan verbijsterd door onze economische, militaire en politieke realiteit. Het keizerrijk! Zwarthemden van het tiende legioen, de ontvangst, die gij mij bereid hebt heeft mij tot in het diepst van mijn hart getroffen en ik begrijp de gevoelens, waardoor gij gedreven wordt. Deze gevoelens zijn die van het. jaar 1 van het keizerrijk. Heel de natie heeft een ander, een hooger peil be reikt, het peil van het keizerrijk. De verantwoordelijkheid, die op ons rust, zoo besloot Mussolini is zeer groot, de problemen waarvoor wij ons geplaatst zien, zijn enorm. Doch wij zien ze onder jp oogen en wij zullen ze ovenvinnen. Zwart hemden. dat is de geest, die overhe»Tscht en de materie buigt naar zijn wil, dat is de g^est die achter de kanonnen staat, die heldenmoed geeft en heiligt. Deze geest, waardoor volken bezield worden, die hem verdienen, is het, die ons ter ovenvinning zal leiden. DE HUMOR IN HET DERDE RIJK Mogen er nog moppen getapt worden De mop en de wetgever (Van onsxin Duitsdhten correspondsnt) Er zijn menschen die een mop kuinnen vertollen en er zijn menschen die dat niet kunnen. Er zijn menschen, die een mop kunnen verdragen en er zijn menschen, die dat niét kunnen. Er zijn echter ook om standigheden, waaronder een mop ophoudt, moppiu te zijn. ongeacht of hij goed ver teld wordt of niet. Wij herinneren ons een mop van maan den geleden die echter ook nu nog opgeld doet. ook al heeft het geval op zichzelf zoo'n baard gekregen. Hot ging daarbij om een grapje op den naam van den leider der Duitsche vakverecnigingen. Dr. Ley, bekend geworden door zijn reisjes onder het motto: „Kraft durch Freude". De verteller van de mop vormt uit een aantal lucifers den naam L E Y, om vervolgens den staart van den laatsten letter weg te nemen en deze lucifer naast den dan overblijvenden letter V te leggen. Op die manier ontstaat de naam LEVI! Daar nu dr. Lev in zijn ge laat en vooral in zijn gesticulatie iets heeft dat, nu ja, ook bij vele zonen van het onde volk valt waar te nemen, heeft deze mop nog altijd een doorslaand succes. In Alt-Moabit blijkt men daar echter heel anders over te denken. Een onbeholpen ar beider moest er dezer dagen zijn „kunst" voor den strengen rechter demonstreeren. De rechterlijke macht lachte niet. Ook het publiek vertrok geen spier van het gespan nen gelaat. En de demonstrant, die het mopje op zijn geweten had, voelde ook niet den minsten lust meer voor lachen, want hij hoen-den een half jaar gevangenisstraf voor zich eischenl Uit dit op zichzelf niet belangrijke feit valt af te leiden, dat 't in het Derde Rijk niet slechts om 'n al of niet geslaagde mop gaat, maar minstens evenzeer om den mop alsprobleem! In het buitenland schijnt men zoodoende vrij algemeen aan te nemen dat de doorsnee-Duitscher in het openbaar niet veel meer durft te zeggen dan Ha-Ha' hetgeen dan een populaire afkorting van den voorgeschreven groet .„Heil Hitier" moet beteekenen. Deze opvatting is er vlak naast. Natuurlijk ontbreekt het geenszins aan menschen, die van het principe uitgaan dat voorzichtigheid nog altijd de moeder an de porceleinkast is. Maar in het alge- leen hoort men overal nog ronduit praten en in elk café of restaurant, in eiken winkel kan men vrij geregeld den nieuwsten mop hooren tappen, zonder dat de verteller er zich ook maar in de verste verte om bekom mert. of één van zijn toehoorders misschien tot minder aangename maatregelen zou kunnen overgaan. De mop staat als het ware tusschen twee vuren. Aan den eenen kant loert het „Heim- tückegesetz" op een ieder, die het waagt, grappen te vertellen over de huidige con stellatie. Aan den anderen kant moedigt de meerderheid van het volk tot in de hoog ste partij-instanties toe iedereen aan, om „mit der Sprache heraus zu kommen", zoo dra men egn nieuwen mop weet. Het spreekt hierbij vanzelf, dat niet iedere mop als een „Schlager" erkend behoeft te wor den. Zelfs al zijn de gestelde eischen niet eens erg hoog. Raak, geestig, typisch en waar. dat is eigenlijk alles, wat men ver langt. En de meest gangbare moppen yol- doen in elk opzicht aan deze eischen. Het is typeerend, dat er in het Derde Rijk haast geen politieke „Witz" circuleert, die men niet ook in de huiskamer zou kunnen ver tellen. Maar het „Heimtückegesetz" is nu eenmaal onvermurwbaar. Meedoogenloos bestraft het elke beleediging van en elke leugen over de regeering, het land en het volk. Wie een mop vertelt, die valt onher roepelijk onder de wet Strikt genomen, zou men het bewijs moeten leveren, dat die mop op zuivere waarheid berust, dat de regee ring, land noch volk erdoor beleedigd kun nen worden en dat de verteller door zui ver vaderlandscho gevoelens was bezield toen hij dien mop tapte!! Maar voorloopig heeft al dat ijveren voor den mop slechts tot resultaat, dat de straffen, welke er op staan, belangrijk lich ter zijn geworden. Nog een jaar geleden moest men voor zulk een vergrijp minstens een jaar achter slot en grendel. Thans kan men zijn heele repertoire afdraaien zonder meer te riskeeren dan een maand of twee, drie DUITSCHLAND EN ITALIË ZIJN HET EENS Samenwerking tegen den Russischen invloed Een West-Europeesch Vredespact het doel De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken Ciano is van Berlijn naar Rome teruggekeerd- Hij heeft een communiqué voorgele zen, waaruit blijkt, dat Duitschland en Italië een gezamenlijke anti communis tische aotie zullen ontplooien ten bate van den vrede. Ook werd gesproken over de onder handelingen tot vervangen van het pact van Locarno. Beide landen verlangen een garantie-pact voor West-Europa Verder werd de Volkenhond besproken Inzake de Donaulanden zullen beide landen de tot nu toe gevoerde politiek voortzetteD in vriendschappelijke samenwerking. Ten aanzien van de Spaansche kwestie werd vastgesteld, dat de regeering van ge neraal Franco door den vasten wil van no* Spaansche volk wordt gesteund. Waar deze regeering heerscht v/ist zi] de orde Ie her stellen, terwijl daarvoor de anarchie woed de. Beide landen verlangen, dat Spanje zoo spoedig mogelijk weer zijn plaats in da rij der volkeren inneemt. Italië en Duitschland willen samenwer ken voor de civilisatie van Europa cn de cultureele betrekkingen tusschen beide lan den zullen worden uitgebreid. Is U reeds gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" Ze munt uit door fijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar- •n hoog vitamine gehalte (Mv.) GEMENGD NIEUWS Bende rijwieldie ven op het spoor? Eenige dagen geleden kreeg de gcmcP tepolit.ie te Soest dc nicdedeeling, dat L expediteur II. J. v. d. W. uit P u t t «f die een regclmatigcn vrachtdicnst houdt tusschen Putten en Anjsterdal bijna geheel nieuwe rijwielen ver bcnetf den normalen prijs verkocht. Na een te Soest ingesteld onderzo! slaagde de politie er in iemand op te spG ren. die onlangs een dergelijk rijwiel hL gekocht. Over het frame-nummer was q ander nummer geslagen, doch het orii neele nummer was nog niet geheel onleF baar geworden. fes De fabrikant van het merkrijwiel li ratje j aan het licht, dat het bewuste rijwiel wL afgeleverd aan een rijwielhandelaar I Hilversum, die dit op zijn beurt had vP kocht aan een dokter te Amsterdam. Dczfer dokter was kort geleden het rijwiel ojot stolen. Tg. Bij verder onderzoek te Soest wist ml nog beslag te leggen op een achttal f1 goed als nieuwe rijwielen, alle van h kende merken, die voor 15 a 20 vrt- v. d. W. waren gekocht. Op alle rijwielf» was het frame-nummer zoo goed moge lp" weggewerkt en een nieuw nummer er ov11 heen geslagen. Zaterdagmiddag is v. d. F in arrest gesteld, toen hij op weg was na)I Putten. In zijn vrachtwagen werden nR£ vijftien zoo goed als nieuwe rijwielen aajr getroffen. Ook bij deze rijwielen was hl framenummer weggeslagen en was er efei ander voor in de plaats gezet. Van der W. ontkende, dat de rijwielfej van diefstal afkomstig waren en verklaje de, dat hij ze regelmatig te Amsterdaii opkocht. Van der W. is naar Arnsterda op transport gesteld. De politie aldai heeft het onderzoek overgenomen. De vijftien rijwielen zijn in beslag 4 nomen. Nog meer arrestaties zijn te wacP' ten. RIJWIELDIEFSTAL Verzekert Uw rijwiel tegen diefstal vanPi 1.80 per jaar. Geen waardevermlnderih Geen bedriegelijke polisvoorwaarden. Ger' chicanes. Bij de Alg. Ned. Rijwiel-diefstf1 Verz. Ond. 1 A.N.R.O., Keizersgracht 153 h Amsterdam-C. - Tel. 43431 Actieve personen kannen zich tegen hoofe: prov. bij ons voor een agentschap aanmeldtc Rijwieldievencomplot te Enschede Heler aangehouden ie IC Nadat de Enschedésche politie door hjj; arresteeren van een zekeren S. uit Enschefo een complot van rijwieldieven op het spot was gekomen, heeft zij thans dien heler, H„ in wiens woning gestolen rijwielen we0 dien verbouwd, gearresteerd. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN 12.000 paar dameskousen e in beslag genomen Na wilde achtervolging Vrijdag heeft de politie te Heerlen hand weten te leggen op een emokkelaul Zij kreeg dien avond van het douaneka toor aan de Locht telefonisch bene! dat een vrachtauto de douane aan de h derlandsche grens was gepasseerd, zond dat de vereisohte formaliteiten vi waren. De politie te Heerlen stelde op haar Ij beurt een agent te Heerlerbaan op de hoogte, wien het gelukte de auto l£ te ontdekken en er zelf op te sprin gen. Hij kan zich op d"en wegen ech- j( ter niet staande houden, waarop hij w een andere auto requireerde om daar- j.' mede de vervolging in te zetten. ,In wilde vaart ging het door Heelen langs dien Siittarderweg, door Heer- lenheiidie en langs de staatsmijn Emma te Treeheek, totdat het den agent te Oirsbeek mooht gelukken den wagen tot stilstand te brengen, nadat hij een der banden had stuk geschoten. De vrachtauto reed tegen den berm van den weg, waarop de chauffeur kans zag van dien wagen te springen en in de duisternis te ontkomen. Bij nader onderzoek bleek de vrachtau niet minder dan 12.000 paar zijden dame kousen te bevatten van verschillende gro< te en kleur. Nadat de vrachtauto ter plai se was hersteld, werd hij door de Heerle sche motorpolitie naar Heerlen over: bracht. De wagen bleek eigendom te zi, van den caféhouder-expediteur H. te Mee lerheide. Deze verklaarde van het voorp vallene niets te weten. Zonder zijn rued weten zou men zijn wagen medegenomt hebben. De politie zet het onderzoek in deze zac voort. Door vallende boom getroffen Doodelijk ongeval op werkverschaffing Zaterdagmiddag heeft op de werkvt schaffing te Heythuisen een doodeli ongeluk plaats gehad. Men was daar bez met het omhakken van boomen in verbal niet de normal isatiewerken van de bek' in het waterlandschap midden-Limbui Hierbij i6 de opzichter van de N*xL Meid Mij, H. W., door een neervallenden boo getroffen. Met verbrijzelden schedel wei de ongelukkige opgenomen. Hij was vi op slag dood. Met hoofd tusschen buffers Jongen zwaar gewond Op het terrein van de staatsmijn Mauril heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaat gehad. De 16-jarige A. Tiens, wonende I indenhout (gom. Ge leen) ger- bij hot aankoppelen van een wagen aan d locomotief met het hoofd tusschen de hu fers. De jongen liep een echedelbasisfractuu n is in hoogst emstigen toestand naai het ziekenhuis te Heerlen overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2