JUmnrr gcihsdfe Gftnmutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken r CoilfK CaJüLCiÈUWL Is actieve conjunctuurpolitiek gewenscht? rfla/a abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.1» Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i.ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5919 MAANDAG 26 OCTOBER 1936 16e Jaargang @fobertentieprij?en: Van I tot 5 regels f.171/» Elke regel meer0.227a Ingezonden Mededeelingen r van 1-5 regels2.30 EJke regel meer CL45 i Voor hel bevragen aan 'I bureau V word! berekend 0.10 HOE KLEIN! a De houding, welke de sociaal-democraten n verband met de depreciatie van de gul- jen aannemen, is uitermate, ja, belachelijk dein. Wij hebben zulks onmiddellijk, toen lommigen in de bewogen dagen van Gods- 7 irede spraken, voorspeld. Het is erger ivorden dan wij dachten. Zoo durfde de roode pers dezer da0— ichrijven, dat het Ministerie-Colijn met zijn nuntpolitiek tot het allerlaatste oogenblik ïad vastgehouden „aan het bankiers- H renteniersstandpunt". Toen twee vooraanstaande roode Kamer eden, de heeren Vliegen en van den Tem- jel, hiertegen opkwamen, omdat ook zij iltijd tegen devaluatie geweest waren, kchreef de redactie er vergoelijkend onder. 1 lat zij aan de oprechte bedoelingen der J jartijgenooten natuurlijk nooit ge- wijfeld had. Naar onze meening moesten lie partijgenooten toen wel eenigszins twij elen aan de oprechtheid der redactie. Te Amsterdam werd vervolgens itrooibiljet verspreid, waarin do S.D.A.P. ichreef, dat zij het plan van de arbeid had villen uitvoeren, hetzij zonder, hetzij met Revaluatie; doch dat de regeering thans I J ïaar streven kruiste. We hebben er meer- nalen op gewezen, dat dit plan onoprecht ras, omdat het devaluatie veronderstelde, naar niet aanprees; doch dat doet er nu veinig toe; de aanval op de regecring was Oichter weer beneden peil. Er ware meer te releveeren uit hetgeen Ie roode pers sedert de depreciatie schreef" naar de kroon spande dezer dagen ir liet nummer van Maandag 1.1. de schrij 7 per van de rubriek „Financiën en Econo- Lie". Een zóó verpolitiekt en partijdig V Lrtikel hebben we nog nergens gelezen. 1 Dezelfde man, die niet lang geleden nog kchreef, dat men weinig vertrouwen in de n franc kon hebben, omdat het met de staats begroting huilen bleef; die ook nu nog Echrijft, dat de kaars onder het regiem van Blum aan twee kanten afbrandde (vermin- Berde inkomsten en verhoogde uitgaven); L diezelfde man weet het klaar te spelen om het beleid van de Fransche en de Zwit- eersche regeering ver te verheffen boven flat van het KabinetColijn. Immers, zoo betoogt hij: daar had men planmatige, (angvoorbereide devaluatie; daar wist men precies wat men deed; maar dommer men- Echen dan Colijn en Trip zijn nergens to Pinden: - w Dr Colijn C.3. geloofden in hun eigen verzekeringen, dat zij de gulden B tot het uiterste zouden handhaven. -• s Dr. Colijn en mr. Trip geloofden in de mogelijkheid met deflatiepolitiek tot herstel te komen. De Nederlandsche regeering en de Ne flerlandsche Bank gingen inderdaac tegen wil en dank tot devaluatie van de gulden over. Zij zijn overvallen. Niets was voorbe reid. Niets was berekend. De zwevende gulden moet zijn „natuurlijk" evenwicht zoeken. Wat het ergste is: met het inzicht, dat aanpassing van de gulden gebiedende eisch was, ontbreekt het inzicht, dat de devaluatie mogelijkheden tot welvaarts- politiek opent. 2 Inderdaad: Colijn en Trip geloofden, (vat zij beweerden. Zij waren niet als de fransche en Zwitsersche staatslieden maan- 1 c ïenlang bezig om de devaluatie voor te be- H reiden, terwijl ze in het openbaar deze legenspraken. Ze waren eerlijk, ook in de bojitiek. Daarom smaalt de verpolitiekte schrijver |n de roode pers van „de achterlijkste der o Mohikanen". Het loopt tegen de verkiezingen. De S.D.A.P. voelt zich blijkbaar onpret- ig, nu Rome niets van een samengaan ooet hebben en nu moet de redacteur van Financiën en Economie" zelfs aan politieke peculatie meedoen en worden zijn over- ichten met politieke bijbedoelingen ge chreven. Hoe klein is zulke critiek! )ververmoeïdIieïd van lutobestuurders kdres aan de Eerste Kamer besturen van de Nederl. unie van hauffeurs en overig automobielpersoneel, angesloten bij verschillende bonden heb- en aan de Eerste Kamer een adres doen oekomen, waarin dit college met nadruk 'ordt verzocht, het ontwerp van wet, hou- ende bepalingen tot het tegengaan van ververmoeidheid van bestuurders van mo- ïrrijtuigen (ontwerp rijtijden wet), te aan aarden. Het adres ging vergezeld van een itvoerige toelichting ter weerlegging van e belangrijkste argumenten der tegenstan- 'irs van het wetsontwerp. Adressanten spreken het vertrouwen uit. at de Kamer door aanvaarding van het ntwerp-rijtijdenwet zal willen bevorderen, at aan 'vele misstanden een einde kome. 1 het belang van de openbare veiligheid li van de tienduizenden automobielarhei- :n dier gezinnen. Voogdijraden Benoemd is tot lid van den Voogdijraad te lkmaarmr. F. G. B. Boerrlgter, kanton- Bötoter, wonend,e, te Bergen (N.-H.J iti de. Prijs 10.90 Gebonden 11.25 E.rst. druk (1e_io, dui.oudlsl) uitverkocht I Twa.de druk file—15. dufe.ndt.1) uitverkocht I D.rd. druk (16.-20. duizendtal) ter perse Vr.sg h., bl) uw boekhandelaar. BOSCH KÊUNING BAARN Prijs der benzine stijgt Met Yz cent Naar ons wordt medegedeeld, wordt met ingang van heden d© prijs van do aufco- bonzinKis van Shell, Standard en Texas Yz cent per liter hooger. Benzine is een importHprodudJ, zoodat het te voorzien was, dat een prijsverhoo- ging onvermijdelijk zou zijn. Men deelit ons tevens mede, dat deze Yz cent verhooging slechts een gedeelte dekt van de stijging van dien kostprijs, ontstaan door de depreciatie van den gulden. Over de verhooging is van te voren leg gepleegd met de overheid, opdat de wed erv er koop e rs van benzine, die natuur lijk op hun beurt genoodzaakt zijn den prijs hun afnemers met hetzelfde bedrag te verhoogen, daarmede geen enkele moei lijkheid ondervinden. De nood in het bakkersbedrijf Telegram van meelagenten De Nederlarudsche Vereeniging van Meel- agienten heeft een telegram gezonden aan Z. Exc. dien Minister-President te Den Haag: „De Nederlandsche Vereeniging van Meelagemfjen, waarvan de ledlen dagelijks van zeer nabij de groote nood ervaren, waarin de bakkerij in de groote stedlen van ons land en wel inzonderheid te Amsterdam Rotterdam verkeert, doen een ernstig en dringend beroep op een snel ingrijpen der regeering, opdat de ondergang van vele nijvere werkers in bakkerij bedrijf alsnog wordt voorkomen". Bond van Nederlandsche visschersvereenigingen Aangedrongen op verbeterings maatregelen Onder voorzitterschap van den heer J. W. Stevenson werd Zaterdag in „Bosch- lust" te 's-Gra venhage een druk be zochte algemeene ledenvergadering gehou den van den Bond van Nederlandsche visschersvereenigingen. De heer Stevenson wees op de zeer slechte toestanden, waarin de kustvissche- rij verkeerde. Deze toestand is de laatste jaren verergerd door de scherpere toepas sing van de keuring van visschersvaartui- gen. Instelling van 'n fonds, waaruit ondr zeer soepele voorwaarden gelden geleend worden dus geen steun om 't bedrijf in stand te houden, acht spr. de heste oplos sing. Uit de vergadering gingen stemmen op n de oude schepen te sloopen en nieuwe aan te schaffen, waarvan het rendement grooter is. Generaal Duymaer van Twist de, dat het Nederlandsche volk moet weten van hoe groot belang het kustvisschers- bedrijf voor ons land is. Maar ook moet het bedrag opgemaakt worden, dat voor dit eventueele crediet-fonds noodig zal zijn. Men moet bij de regeering met concrete voorstellen komen, dan kan de regeering beoordeelen of zij kan helpen. De voorzitter zeide deze aanwijzingen ter hand te nemen. De heer Van Zadelhoff sprak na mens de verschillende aanwezige Kamer leden en vroeg de vereeniging eveneens de volksvertegenwoordiging gegevens te ver strekken, opdat concrete voorstellen kun nen worden gedaan. Vervolgens zeide de voorzitter, dat de steunregeling, die in Juli van dit jaar ingevoerd, niet ver genoeg gaat. Wij zijn den Minister aldus spr. dankbaar voor dezen maatregel, maar wij moeten haar nog meer vragen en in dit verband noemde spr. nog de met 1 Januari 1937 in te voeren regeling, dat de maaswijdte der netten 7V* c.M. moet bedragen. Dit is voot de kleine visscherij vernietigend. Wel is tegemoet gekomen in de kosten van vernieuwing der netten, doch voor derving van visch wordt niets gerestitueerd. De voorzitter wilde gaarne deskundigen om trent dezen maatregel hooren. Algemeen is de vergadering het er over eens, dat doorvoering van dezen maatregel vele slachtoffers onder de kustvisschers zal maken en dat de regeering de conse quenties hiervan zal moeten aanvaarden Aan het slot der morgenvergadering zegt de heer Groen, die namens den Minister van Landbouw aanwezig is goede nota van het besprokene te hebben genomen. Tn de middagvergadering werd o.a. be sloten een telegram te zenden aan den Minister van Landbouw en Visscherij waarin gezegd wordt, dat de kustvisschers ernstige gevaren bedreigen en dat grootere lasten het bedrijf zullen drukken, reden waarom met klem wordt aangedrongen op verbetering. HET SANATORIUM KONINGSHEIDE Door giften tot stand Minister De Wilde verricht de opening Het sanatorium voor zenuwzieken „Ko ningsheide" aan den Koningsweg te Arn hem is Zaterdag officieel geopend. Talrijke autoriteiten waren daarbij aanwezig: de Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. A.- de Wilde, de heer J. Keurschot, lid van Ged. Staten van Gelderland, de burge meester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloe- mers, voorts de geneesheeren-directeur van ziekeninrichtingen en sanatoria, inspecteurs van het krankzinnigenwezen en talrijke Arn bemsche medici. De aanwezigen werden welkom geheeten door den voorzitter van het bestuur der stichting „Koningsheide", Dr. G. J. van Thienen, geneesheer-directeur van het Sofiaziekenhuis to Z w o 11 e. Spr. herinnerde aan de totstandkoming van het sanatorium. Personen die onbekend wenschen te blijven hebben Dr. van Erp Taalman Kip de middelen tot de op richting verschaft. Doel der stichting is uitsluitend hulp te bieden aan hen, die be zocht worden door de droevigste van alle ziekten. Spr. hoopt, dat de schenkers door innerlijke voldoening rijke belooning zullen vinden voor hun daad. Minister de Wilde spreekt Minister de Wilde sprak daarop de openingsrede uit. Hij wees op de groote be- teekenis van de stichting van het sanato rium, door de gemeenschapsdaad van hen die de middelen schonken. Ook namens de Regeering bracht de Minister dank aan de onbekende schenkers. Ernstige patiënten, die een eigen verpleging bekostigen, zullen in deze open inrichting verpleegd kunnen worden tegen een redelijken verplegings- prijs, hetgeen zonder de daad der schen kers onmogelijk zou zijn. Spr. herinnerde aan de inrichting, welke onder leiding stond van den vader van den geneesheer directeur, wiens naam een goeden klank had. Dat zijn zoon een soortgelijk werk in een nieuwe stichting mag voortzetten ia een groot voorrecht. Spr. verklaarde het sanatoruim geopend met den wenach, dat het onder Gods zegen tot heil van vele kranken zou mogen zijn. De burgemeester van Arnhem, de heer Bloemers, sprak namens het gemeente bestuur zijn groote vreugde uit over de op richting van het sanatorium en hoopte, dat het aan aller verwachtingen zal beant woorden. Daarna spraken Dr. Dieben ga uit De venter als vertegenwoordiger van de Ned. Vereen, voor psychiatrie en neurologie, en Dr. A S. van lagen namens den genees kundigen kring gelukwenschen uit De geneesheer-directeur Dr. van Erp Taalman Kip, heeft daarna dank gebracht aan allen, die tot het tot stand komen van het sanatorium meewerkten en een over zicht' gegeven van den bouw. Daarna volgde een rondgang door het sanatorium. De Hooge Veluwe Het nationale park „De Hooge Veluwe" begint meer en meer it> het leven der be volking een plaats in te nemen. Dit jaar was het aantal bezoekers dubbel zoo groot als het vorig jaar. De gelegenheid om te kampeeren wordt zoo druk benut, dat ver schillende aanvragen moesten worden afge wezen. Behalve een deel, dat drie weken tijdens de jacht gesloten iss. is het geheele park het gansche jaar tloor voor het publiek toegankelijk. Hr. Ms. O. 16 in dienstgesteld De grootste onderzeeboot der Kon. Marine. Hr. Ms. O. 16, de nieuwe onderzeeboot der koninklijke marine, die op de werf van de Kon. Mij. „de Schelde" werd gebouwd, is hedenmorgen in dienst gesteld. De plechtigheid werd door verschillende autoriteiten bijgewoond. Nadat vice-admiraal A. Vos, hoofd van de afdeeling materieel der Kon. Marine, de O. 16 hacl geinspecteerd en in de beste orde bevonden, werd het .schip van de Kon. Mij. de Schelde overgenomen en gaf de vice- admiraal den commandant luitenant ter zee le klasse C. J. W. van Waning opdracht de O. 16 in dienst te stellen. Terwijl de marinekapel het Wilhelmus de parademarsch speelde, werden vlag, geus en wimpel geheschen, waarmede de O. 16 tot oorlogsschip was verklaard. De onderzeeboot O. 16 is thans de groot ste onderzeeboot der Kon. Marine. De bewapening bestaat uit 8 torpedo- lanceerbuizen voor torpedo's van 53 c.M., 1 kanon van 8.8 c.M. en 2 mitrailleurs van 40 m.m. De bemanning bestaat uit 36 pen, waarvan 5 officieren, Jaarvergadering van de vereen, voor Staathuishoudkunde en Statistiek Theorie en practijk De Vereen, voor de Staathuishoud kunde en Statistiek heeft Zaterdag te Amsterdam haar jaarlijksche alge meene vergadering gehouden. Blijkens het jaarverslag telt do vereeniging thans 659 leden. Als bestuursleden wer den gekozen prof. mr P. Lieftinck en mej. mr M. A. T e 11 e g e n. Na afhandeling van de huishoudelijke agenda kwamen aan de orde de prae-ad* viezen van de heeren prof. H. A. Kaag, S. Posthuma, prof. dr J. Tinbergen en dr H. M. H. A. v d Valk, over de vragen: „Kan hier te lande al dan niet na overheidsin grijpen een verbetering in de binnenland sche conjunctuur intreden, ook zonder ver betering van onze exportpositie? Welke lee ring kan ten aanzien van dit vraagstuk worden getrokken uit de ervaring van an dere landen?" Deze praeadviezen werden alle uitge bracht vóór het loslaten van den gouden standaard. Nu deze inmiddels een feit ge worden is, was te venvachten, dat in de jaarvergadering van de vereeniging onze economische politiek ter dege zou worden Er is dan ook geducht van gedachten ge wisseld en eerst 's avonds tegen zessen kon den de discussies worden beëindigd. Men stelde in het licht, dat het betoog van de prae-adviseurs wel moest leiden tot de con clusie van het prijsgeven van den gouden standaard, omdat dit hèt middel is om de binnenlandsche conjunctuur onafhankelijk van het buitenland te maken Öf dit echter wel zoo begeerenswaardig is. is.een andere vraag. In de prae-adviezen komt telkens weer één kardinaal punt naar voren. n.L doelbewuste conjunctuur-stimulatie, actieve economische expansie. Dr v. d. Valk. zoo merkte o.m. mr W. M van Lanschot, lid van de Eerste Kamer op, heeft gepleit voor een elastische be grooting, maar daarvoor gevoelt spr. niets. Er bestaat immera nooit zekerheid, dat een tekort later wel zou kunnen worden ingehaald met verhoogde in komsten uit oeconomisch herstel. Minis ter Gelissen heeft hetzelfde verkondigd. Men kan met de begrooting niet vooiv zichtig genoeg zijn, want aanvaardt men het beginsel van dr van der Valk, dan is het hek van den dam, juist in een tijd, waarin men stimulatie toepast Als de heer Van der Valk zegt', dat de volkshuishouding gewichtiger is dan die van den staat, zou spr. hiertegenover willen opmerken, dat een sluitende begrooting on misbaar is om de belangen van de volks huishouding te behai-tigen. Mr dr L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, uit de praktijk sprekend, stelde de vraag, welke richting onze econo mische politiek thans uitgaat. Voorkomen zal moeten worden, dat ons land evenals Frankrijk, in een loonsverhooging-devalua- tie-cirkel of omgekeerd zal terecht komen. De Regeering heeft de macht in handen door het egalisatiefonds en door de wet tegen de prijsopdrijving. Prof. mr dr G. M. V e r r ij n Stuart merkte op, dat dr v. d. Valk eenerzijds het vrije prijsmechanisme wil handhaven, an derzijds een weloverwogen plan voor actieve welvaartspolitiek wil doorvoeren. Van dat laatste is spr. huiverig. De heer v. d. Valk heeft niet aangegeven hoe het in de prak tijk moet. Verscheidene andere sprekers voerden nog het woord, waarna de prae-adviseurs gele genheid ontvingen de gemaakte opmerkin gen te beantwoorden. Prof. II. A. Kaag meende, dat juist nu steunverleening aan het bedrijfsleven nood zakelijk is, nu de depreciatie een feit ge worden is. Spr. waarschuwde tegen een te snelle stabilisatie op goud, of vastkoppeling aan het Pond. Nederland moet zijn conjunctuur nooit afhankelijk maken van een ander land. Laat men ook niet te veel ingrijpen in de prijspolitiek. Volgens spr. kan men eerlijk toegeven, dat prijsverhooging een gewenscht gevolg is der devaluatie. De loonkwestie behoort beheerscht te worden door twee fac toren: a. Wat kan het bedrijf dragen: b. Wat zijn de minimumkosten van het levens onderhoud? Ten slotte is het redelijk als de arbeiders van betere resultaten profi- teeren. De heer S. Posthuma meende, dat een depreciatie van 30 pet wenschelijk is. An ders zullen we binnenkort voor dezelfde moeilijkheden komen te staan als we voor 26 September kenden. Nu de gulden is los gelaten, moeten we ons op den bodem der economische realiteit plaatsen. Prof. Tinbergen dacht eerst, dat 20 depreciatie voldoende zou zijn. Nu hem echter gebleken is, dat de aanpassing niet zoo vlot verloopen is als aanvankelijk was verwacht, zou hij wel iets verder willen gaan. Dr v. d. Valk wil een vastomlijnd plan opstellen, doch de details zijn spr. nog niet bekend Het gaat er om, volgens spr., onze verloren positie in de wereld te heroveren. Koppeling van den gulden aan het Pond acht spr. noodzakelijk, opdat wij de zeker heid hebben niet opnieuw in moeilijkheden te zullen geraken. Een sluitende begrootins. het is, volgens spr, heel mooi. maar als men stimuleeren wil, moet men den eisch van een sluitende begrooting laten vallen. VEERTIG-URENWEEK IN DE MIJNEN? Invoering ervan wordt overwogen De productie stijgende De totale nettoproductie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg - bedroeg in September jl. 1.131.00S ton steenkolen, een hoeveelheid die sinds Maart 1933 niet meer is voorgekomen. In de eerste drie kwartalen van 1936 werd geproduceerd 9.345.370 ton (v.j. 8.795.276 ton) of ruim 550.000 ton meer dan een jaar geleden. Men verwacht dat de productie nog verder zal stijgen mede ten gevolge van de depreciatie van den gulden. Een verheugend venscliijnsel is dat ook meer arbeiders kunnen worden te werk gesteld. Op 1 October bedroeg het totaal aantal 29.017 tegen 28.604 op 1 Juli jl., het geen neerkomt op een voordeelig verschil van ruim 400. Voorts verneemt de „Limb. Koerier" dat op het oogenblik wordt overwogen de 40-urige werkweek in het Limburg- sche mijnbedrijf in te voeren. Hierdoor zou een groot aantal werklooze mijn- werkers weer aan den arbeid kunnen gaan. Is bet blad goed ingelicht, dan ligt het ïn de bedoeling om de 40-urige werkweek te verdeelen over vijf dagen, zoodat de dienst tijd van acht uren per dag gehandhaafd blijft. Voor de nu reeds in dienst zijnde arbeiders zou 't weekinkomen met een zesde dalen, als de nieuwe regeling zonder méér werd ingevoerd en als er regelmatig zes dagen op een mijn wordt gewerkt. Dat is nog lang niet op alle mijnen het geval. Toch zou het in de bedoeling liggen tegelij kertijd een loonsverhooging te overwegen. De zes urendienst op Zaterdag zou ver vallen. Voor de arbeiders schuilt in 'de thans overwogen nieuwe regeling dit groote voor deel. dat zij een werkelijk-vrijen Zondag zullen hebben, waarop méér dan nu aan de Zondagsheiliging kan worden gedacht. Nu komen vele arbeiders ondanks den korto ren werktijd op de Zaterdagen toch pas 's Zondagsmorgens om één. twee uur thuis van hun werk. Bij de nieuwe regeling zou deze zelfde ploeg reeds vrijaf hebben van 's Zaterdagmorgens zes uur. Voor de jeugdige mijnwerkers wordt ten slotte overwogen en op sommige mijnen reeds toegepast het aannemen van twee jongeren in plaats van één. De jongens be hoeven dan slechts vier uren per dag als leerjongen dienst te doen; de overige uren worden besteed aan het onderricht i: mijnwerkersvak. Gehoopt wórdt, dat de invoering van 'de nieuwe regeling spoedig kan worden tege moet gezien. De Westlandsche tentoonstelling Ministerieel bezoek Sluiting na succesvolle dagen Zaterdagmiddag heeft Minister Gelissen, vergezeld van zijn echtgenoote, een bezoek gebracht aan de Westlandsche Bloemen- en Fruitten toonstelling te 's-Gravenzande. Bij het betreden van het gebouw werden mevr. Gelissen bloemen aangeboden, waarna on der voorlichting van het tentoonstellingsbe- stuur. de hooge gasten een rondgang door de gebouwen maakten. De Minister legde een groote belangstel ling aan den dag voor de zakenstands; bij elke standhouder informeerde de Minister naar de aangeboden producten en de alge meene handelsvraag. Bijna twee uur bracht de Minister op de expositie door, en deed er enkele inkoopen. Het korps tamboers en pijpers der Haagsche afdeeling van de Princevlag, dat toevalli gerwijze op het. tentoonstellingsterrein ar riveerde. bracht, bij het afscheid van den Minister het Wilhelmus ten gehoore, waar voor de Minister zijn erkentelijkheid be tuigde. Zaterdagavond is de Westlandsche Bloe men- en Fruittentoonstelling 1936 gesloten. Over het algemeen is het bezoek niet zoo danig geweest, als men had mogen ve wachten, en de expositie ook waard was. Het gevorderde jaargetijde en enkele a: dere factoren zijn hiervan de oorzaak ge weest Al moge dan de belangstelling niet zoo groot zijn geweest, toch is de tentoonstelling een succes geworden, dank zij de uitsteken de verzorging, waardoor naar buiten een goede indruk van het Westlandsche product is gemaakt. Bij de officieele sluiting heeft o. m. de voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, de heer P. Vis, zijn waardeering geuit voor de groote medewerking, welke is ondervon den. Namens de standhouders is aan het bestuur hulde gebracht voor de goede orga nisatie van het geheel. Deze Westlandsche tentoonstelling is een succes voor de streek geweest. Het vlootbezoek aan Amsterdam Een feestmaal Ter gelegenheid van het bezoek van den nieuwen kruiser „de Ruyter" en van twee Z-booten en dirie duikbooten aan de haven van Amsterdam, bood Zaterdagavond burgemeester De Vlugt in zijn ambtswo ning, aan verschillende marine- en militaire autoriteiten alsmede aan den état-major der genoemde oorlogsschepen, een feest maal aan. Hr Ms „de Ruyter" geïllumineerd Hr Ms „de Ruytar", die ligplaats heeft genomen aan den steiger van de Holland— Amerika Lijn te Amsterdam, zal Maan dagavond van 6 tot 9 uur worden geïllumi neerd. Het schip zal van den waterkant af met schijnwerpers worden beschenen, zoo dat men daarop van eenigen afstand, bijv. van de De Ruyterkade een goed uitzicht zal hebben VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De prijs van de benzine wordt met een. halve cent per liter verhoogd. De bond van Nederlandsche zeevis-, schers hield een algemeene ledenverga* dering. Het sanatorium „Koningsheide" te Arn* hem door minister De Wilde geopend. De vereen, voor Staathuishoudkunde en Statistiek hield haar jaarvergadering te Amsterdam. Verbetering van de ïoestand In de mijnstreek. Te Brussel heeft de Zondag ondanks de politieke rocrigheid een betrekkelijk kalm verloop gehad. Léon Degrelle en een aantal andere Rexisten die men ge-» arresteerd had, zijn 's nachts om één uur weer in vrijheid gesteld. Daar Aranjuez door de nationalisten is ingesloten, heeft Madrid de laatste spoor* wegverbinding met Zuid-Spanje verloren. Blijkens een communiqué van graaï Ciano zijn Italië en Duitschland het eens geworden over een westelijk vredespact* hetwelk Rusland uitsluit. Door commies 'doodgeschoten Smokkelaar trachtte door te rijden Gistermiddag omstreeks twaalf uur is lo Hazel donk gemeente Rijs berg en, de 33-jarige C. Boot, wonende te 's-Herto» oenbosch door commiezen doodgescho ten. Boot reed met zijn fiets in de nabijheid van de Belgische grens en werd door de commiezen gesommeerd halt te honden. Hg reed evenwel door, waarop de ambtenaren eenige schoten op hem losten. De man werd geraakt en zeeg ineen. Eenige oogeu- blikken later is hij overleden. Bij onder- zoek werden op hem eenige pakjes siga rettenpapier gevonden. Met een Roode Kruiswagen is het stoffelijk overschot naar Rijsbergen vervoerd. Met mes in het oog getroffen Schooljongen ernstig gewond Op een ambachtsschool te Amsterdam, waren twee jongens aan het stoeien, of vechten dit is nog niet precies komen vast te staan toen een der knapen op een gegeven moment met een mes, dat hij in de hand had0 zijn kameraad diep in het oog trof. Het slachtoffer, dat hevige pijnen ïee'd, liep naar het Wilhemlina-Gasthuis, waar het bij aankomst het bewustzijn verloor. Bij onderzoek bleek, dat een gedeelte van het mes nog in het oog zat en dat de jon gen zeer ernstig was getroffen. Vannacht was hij nog niet tot het bewustzijn terug gekeerd. Het is nog niet precies bekend, wat zich in de ambachtsschool heeft afge speeld. Volgens enkele getuigenverklarin gen zouden de jongens gestoeid hebben: anderen beweren, dat zij ruzie hadden. De politie heeft de zaak in onderzoek en heelt het mes in beslag genomen. Botsing tusschen motorfiets en taxi Motorrijder gedood Zaterdagmiddag; om 12 uur kwamen op het kruispunt Gerard van Swietenstraat— Boehaavestraat te Tilburg een motor iets en een taxi met elkaar ia botsing. De bestuurder van het motorrijwiel, De B., en de duo-rijder M., beiden wonende te Til burg, werden over den weg geslingerd. Zij een hersenschudding en zijn naar het St Elisabethziekenhuia overgebracht. In den loop van den avond is De B. aan gevolgen van het ongeluk overleden. De toestand van M. was aaar omstandigheden redelijk. Doodelijk motor-ongeluk Op de Wateringsche Veclit te Delft is Zaterdag een motorrijder uit Rijswijk in de tramrails geslipt Het slachtoffer, de 30- jarige P. J. Maartens, die een schedelbasis- fractuur had opgeloopen, is naar het gast huis te Delft overgebracht en daar aan de bekomen verwondingen overleden. Zijn duo passagier, de heer D. uit Delft, bekwam sdechts enkele lichte verwondingen. Jl PijpTabak Taconis Leeuwarden /Adv.')

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1