kinder! krant i Joops eerste baas Een berijmde paarden-historie <5- O GEVEN door Jan van Batenburg 8) Dezelfde dag, 's avonds zeven uur. Hannes en Joop staan op de stoep, voor „De Globe". Ze moeten elk een andere kant uit. „Bonjour", zegt Joop. Hannes houdt hem tegen. „Jö, ga een eindje met mee. Tot het monument. Dat is toch zo ver niet". De laatste woorden klinken enigszins dreigend, alsof ze geen tegenspraak dulden. Daar heb je 't nou weer. Hannes wil hem elke avona een eind mee hebben. Joop heeft er een hekel aan. Hij gaat liefst maar gauw naar huis en bovendien is hij niet bijzonder op Hannes ge steld. Toch heeft hij nog niet een keer durven weigeren. Hannes is groot en sterk en hardhandig ook, als een kleinere jongen hem dwarsboomt. Maar Joop, hoe klein en tenger hij ook is, heeft geen zin om zich altijd door Hannes te laten ringeloren. Er moet dan maar van komen wat wil. Alleen, vanavond wil hij z'n prettige stemming niet laten bederven. Daarom zal hij in vredes naam deze keer nog maar een eindje meelopen. Beiden stappen voort op de natte straat, in het licht van ae winkelétalages. Dan begint Hannes: „Zeg jö, jij bent ook 'n mooie!" Joop, die vermoedt, dat z'n kameraad zinspeelt op zijn domheid om geld te verliezen, lacht flauwtjes. „Nou ja, dat kan jou ook gebeuren". „Ha, ha!" lacht nu de grote jongen naast hem, „zo bedoel ik het niet. 11c wil maar zeggen, dat je een goochemerd ben, om die gulden achterover te drukken". .Verbaasd kijkt Joop z'n makker aan. Wat meent die jongen toch? Hij zal toch niet denken Wat Hannes denkt, wordt Joop gauw genoeg dui delijk. „Toe jö, maak mij nou niet wijs, dat je die gul den verloren heb. Je hebt 'm natuurlijk ergens veilig opgeborgen. Ha, ha, ha! je bent een leuke, hoor. Voor de dag er mee! Ik hou me mond en we delen 'm samen". Bij deze laatste woorden geeft hij Joop een vriend schappelijke klap op de schouder. Met een hef tige beweging schudt deze z'n hand af. Wat durft Hannes zeggen? Miss Liberty vijftig jaar De grootste vrouw van Amerika wordt op 28 Octo ber vijftig jaar. Velen zullen zich afvragen: Wie is die grootste vrouw? Zij, die Amerika bezocht hebben, kennen haar van nabij en degenen, die nog nooit het land van de onbegrens de mogelijkheden betraden, zuilen wel eens gehoord of gelezen hebben, dat aan de ingang van de haven van New York zich een reusachtig groot beeld ver heft, 't welk Miss Liberty wordt ge noemd. Deze Miss Liberly nu, of op z'n Hol lands gezegd „Vrouwe Vrij heid", viert op 28 October haar vijf tigste verjaardag. Dat zij de groot ste vrouw van Amerika is, daar behoeft men niet aan te twijfelen, want de vrou wenfiguur met het voetstuk verheft zioh 120 M. boven de waterspiegel. Wie in New York aankomt en vriendelijk door Hij blijft vlélc voor den Jongen staan en vindt nauwelijks woorden om z'n verontwaardiging te uiten. „Ik heb die gulden verloren, versta je? Echt ver loren. Wat denk je wel? Zulke lage streken als jij bedoelt, laat ik aan jou over". „Ik begrijp het al", zegt Hannes kwaad, „je wilt die gulden natuurlijk zelf houden. Helemaal voor je eigen. Fidele kameraad ben je!" „En jijjij bent eeneenDriftig zoekt Joop naar een passende uitdrukking. Dan keert hij zich met een ruk om en schreeuwt bijna. „Tk ga niet verder mee. Nooit ga ik weer met je mee. Als je dat maar weet". Met twee snelle stappen is Hannes bij hem. „Je gaat wel mee. Tot m'n huis toe, begrijp je? En je gaat zo dikwijls mee als ik het wil". Joop voelt zich stevig in z'n armen knijpen. De veel sterkere Hannes sleurt het tengere joggie mee, hem gevoelig stompend met de vrije hand. Maar Joop begrijpt, dat als hij nu toegeeft, Han nes in 't vervolg helemaal de baas over hem zal spelen. Dus verzet hij zich zoo goed hij kan. In 't wilde slaat hij van zich af. De tranen springen hem in de ogen. Hij kan tegen die jongen niet op. In de ogen van Hannes ligt een kwaadaardige uitdrukking. Dan onverwachts laat hij Joop los. Een lange, magere vrouw, blootshoofds en met een bont schort voor, komt recht op Hannes af. Met haar beniige hand geeft ze hem twee, drie draaien om de oren. „Vooruit, vlegel, naar huis. Schaam je je niet, bengel, om die kleine jongen te mishandelen? Ik zal 't je vader zeggen. Allo, slungel, naar huis, als de wind!" Dreigend haalt ze opnieuw haar lange arm uit, maar Hannes bukt bijtijds, glipt onder haar han den door en maakt dat hij uit de voeten komt. 't Is de moeder van Hannes, begrijpt Joop. Hoe wel door het gebeurde nog een beetje van streek, moet hij toch inwendig lachen om dit voor Han nes zo vernederende slot van de ruzie. Dan haast hij zich naar huis. Onderweg brengt hij z'n kleren wat in orde en langzamerhand bekomt hij geheel van de schrik. ,,'n Mooie kameraad anders", moppert hij in zich zelf, „om zulke dingen van me te denken!" Maar kom, hij wil er niet langer over prakkizeren. Hij denkt liever aan prettiger dingen. En die zijn er nu. Komt hij zo dadelijk niet met een gewich tige tijding thuis? Wat zullen ze opkijken als ze •horen, dat vader bij mijnheer Dibs moet komen, Miss Liberty werd begroet, vat direct het voor nemen op, om haar met een bezoek te vereren. Voordat men echter Miss Liberty een welkom toe gaat roepen, behoort men iets te weten van haar afkomst. Zij was een geschenk van Frankrijk aan de Verenigde Staten en zij moet de Amerika nen aan de dag van hun onafhankelijkheidsver klaring herinneren. De beeldhouwer, die dit beeld maakte was Frédéric Auguste Bartholdy. De gel den ervoor werden in 1874 in Frankrijk ingeza meld. Het kostte 700:000 dollar, waarbij nog 31)0.000 dollar kwamen voor het voetstuk. In het beeld, dat hol is, brengt een gemakkelijke lift de bezoekers zowat tot de arm, die de toorts omhoog houdt. - Toen deze bronzen dame van Frankrijk naar Amerika ontvoerd zou worden, ging dit met grote moeilijkheden gepaard. In stukken werd Miss Liberty naar haar nieuwe vaderland verscheept. Om een beeld te geven van de reusachtige afme tingen van de jubilaresse zij vermeld, dat de arm met de toorts meer dan tien meter lang is, in de toorts kunnen twaalf en in het hoofd veertig Op 4 Juli 1884 arriveerde Vrouwe Vrijheid in Amerika en 28 October 1SS6, een halve eeuw ge leden, werd ze onthuld. Het standbeeld werd op gericht op een ster met twaalf punten van donker graniet. Zoals dames, die de vijftig naderen, gaan grijzen, is Miss Liberty door de zoute zeewind verkleurd en van brons zachtgroen geworden. Dit vrijheidsbeeld is de verheerlijking van Amo- rika's onafhankelijkheid, maar ook het symbool van het oude economische vrijheidsideaal. Het voorbeeld van de pioniers, die met de vrijheids gedachte naar de nieuwe wereld trokken, vindt nog steeds navolging. De vrijheid alleen geeft ons de ruimte van beweging, die we nodig hebben. De gouden verjaardag van Vrouwe Vrijheid zal daarom plechtig worden herdacht. President Roo sevelt zal daarbij voorgaan. Van de oorspronke lijke inwijdingsfeesten op 28 October 18S6 zal een herhaling worden gegeven. Vil. IJ. Wij zijn niet zoo wreed, als daar ginds die Spanjool* En toch, wij misbruiken het paard voor de jooL Een paard is voorzeker te edel en fier, Om kunstjes te maken voor 's mensen plezier. Als je nauwkeurig ons plaatje beziet, Krijg je vast meelij, of dacht je van niet? VUL Iets anders is 't, wat in 't leger gebeurt, Waar menig recruutje van inspanning kleurt* Als hij vol moed, maar met bevende hand, De rijkunst beoefent tot heil van het land. Ons Bruintje vindt dat geen verned'rend bestaan, En draagt fier 't soldaatje, daar kun je van op aan. En is hij soms dartel, hij meent het niet kwaad, Hij is maar wat trots op zo'n dapper soldaat. En gaat het ten oorlog, dan toont hij gewis, Hoe trouw en hoe moedig 'n oorlogspaard is. (Wordt vervolgd). om werk. Wat zal ook moeder er mee in haar schik zijn! Bij zijn thuiskomt wordt Joops verwachting niet teleurgesteld. De blijde tijding is voor allen een grote verras-» sing. Vaders gezicht klaart helemaal op en moe der prijst hem, dat hij zo flink z'n woord heeft ge daan. Zelfs Kees laat een tevreden gebrom horen en zijn zusters zijn vol bewondering voor zijn durf. Ze hebben voor hem ook nieuws. Maar dat is niet van zo prettige aard. Vader vertelt'liet hem: „Joop, weet je wel, die valse munter, waar jij laatst een bankbiljet voor moest wisselen?" Joop kijkt gretig op. „Ja, wat is daar mee, vader?" „Moet je horen. Ik kwam vandaag langs het huis van de weduwe Daalders. Jij kent haar niet. I-Ieel lang geleden was het een buurvrouw van ons. De arme vrouw is blind. Ze herkende me dadelijk aan mijn stem en vroeg of ik er even in kwam. 't Is een bijzonder vriendelijk mens, maar ze is heel wat veranderd bij vroeger. Ik merkte al gauw, dat ze een groot verdriet in zich omdroeg, 't Ge sprek kwam van 't een op 't ander en tenslotte kon ze het niet laten haar bezwaard hart lucht te geven. En toen vernam ik het verhaal van haar afgedwaalde zoon. Dat is dezelfde, voor wie jij dat geld moest wisselen. Hij is door de politie ge arresteerd, maar ligt op 't oogenblik in 't zieken huis". (fê Joop is een en al verbazing. „Maar vader, wat is dat verschrikkelijk, geeft die jongen dan niets om zijn arme, blinde moeder?" „Hij heeft verkeerde kameraden gehad. Hij kon zijn moeder gemakkelijk misleiden. Ze heeft er ontzettend onder te lijden. Gelukkig weet ze waar ze met haar verdriet heen moet. Ze woont maar alleen en moet zichelf zo goed 478 Buiveiilcindseli Overziclii- Minister-president Van Zeeland. DONDERDAGAVOND Het heeft er veel van, of bij onze Belgische buren de rust in het politieke huis maar niet wil weder- keeren. De drukte is begonnen, men zal zich dit nog wel herinneren, bij de jongste verkiezingen, toen men iets geheel anders verwachtte, dan wat de stembus in petto bleek te hebben. Politieke „rotten" hadden als diagnose gesteld, dat de ver kiezingen zonder veel bewogenheid voorbij zou den gaan, en in het land de machtsverhoudingen jiiet noemenswaard zouden wijzigen. Men heeft zich toen, gelijk achteraf bleek, leelijk vergist. De „zuiveringsactie", op touw gezet door den jongen en idealistisdien Rexleider Léon Degrelle ver wekte veel meer echo in het politieke leven, dan waarop men in partijkringen had meenen te moeten rekenen. Rex' eerste stoottroep, die in het parlement wist door te dringen, was reeds vrij sterk, terwijl de di*eiging met Kamerontbinding, waarop Rex leek aan te stui'en, als een onrust- tarende wolk boven Brussel hing. Sedertdien is de kalmte in Belgenland nog niet volledig weergekeerd. Er kwam een kabinetscrisis, er kwamen stakingen in het bedrijfsleven, die de oiitloopers bleken te zijn van Franki*ijks sociale troebelen, tenslotte volgde op dit alles de aaneen sluiting van Rexisten en Vlaamsch-Nationalisten, welke de mogelijkheid van een „Umwertung" der Belgische politieke verhoudingen in een nieuw stadium bracfit. Als Degrelle eertijds over de machtsovername spi*ak, klonk dit nog jeugdig over moedig en in gelijke mate onwaarschijnlijk; thans is, wat de tegenstanders van dezen politie leen Apollo het gevaar van een fascistisch regiem noemen, blijkens de uitlatingen van den Bel gischen minister van buitenlandsche zaken, Spaak, niet geheel en al denkbeeldig meer. Nu de zaken blijkbaar zoo staan, dat men in Belgische regeeringskringen op tegenweer bedacht moet gaan worden, heeft de ministez*raad beslo ten, over het geheele land een reeks van vergade ringen te beleggen, waarin sprekei*s van de regee- ringspartijen. n.l. rood, libei-aai en katholiek, pro paganda zullen maken voor het behoud van den huldigen regeei*ingsvorm. Zij zullen dit doen door aan te toonen, dat het kabinet-Van Zeeland het eenig mogelijke is, hetwelk de democratische vrij heden zal kunnen waarborgen, en dat het gedaan heeft alles wat in mensehenmacht ligt, om België zoowel economisch als sociaal te saneeren. Het was geen gelukkige greep, dunkt ons, deze aankondiging te doen geschieden bij monde van den rooden minister Spaak, wiens verleden, naar men zegt, bovendien niet van zeer radicale smet ten vrij is. De regeeringsgetrouwe katholieken zijn er althans reeds eenigszins kopschuw door ge worden, daar Spaaks opti*eden hun te veel naai; de theorieën van het volksfront riekte. Doch ook aan Vlaamschen kant is men niet voor honderd procent tevreden. De Vlamingen zeggen, van het nut der verzwaarde defensie-eischen, door het huidige kabinet als noodzakelijk gesteld, nog in het geheel niet overtuigd te zijn. Wellicht heeft Spaak wat al te rumoerig op de groote trom ge slagen, om de regeeringsactle tot een succes te maken, en klonk daarom zijn rede, die zeer een zijdig was zij richtte zich alleen tegen Rex, de communisten werden zelfs niet zuur aangekeken óók min of meerhol. Een onprettig aing voor het kabinet-Van Zeeland is overigens de positie, waarin de liberale minis- tei van het verkeerswezen Jaspar verkeert. Zijn blazoen wordt namelijk ontsierd door een in het oogloopende modderspet, door Rex daartegen ge worpen- Degrelle beweert namelijk op luiden toon, en zonder zich door wat dan ook te laten inti- mideeren, dat deze Jaspar niet in het openbare leven thuis behoort, omdat hij in zijn zaken-prac- tijk verre van rechtschapen zou zijn. Hij zou met balansen en andere documenten op een ergerlijke manier hebben geknoeid, weshalve de Rexleider zich geroepen gevoelde, als een soort van luid- ruchtigen openbaren aanklager tegen hem op te treden. Het moet Van Zeeland en zijn mede-ministers moeilijk vallen, als readers des vaderlands en kampioenen der volksvrijheden op te treden, zoolang in hun midden een figuur vertoeft wiens integriteit voorloopig niet algemeen onaangevoch ten is. Dit klemt temeer, daar alles erop wijst, dat Rex zijn aanvallen op Jaspar niet van plan is te staken, aleer een rechterlijke uitspraak de aan klachten voor honderd procent heeft ontzenuwd. De machtsaanwas, door het accoord met de Vlaamsch nationalisten ontstaan, kan hier reeds cadelijk van effect worden. Tegen Zondag heeft Rex nu een opmarsch naar Brussel aangekondigd, waaraan door tweehon derdduizend Rexisten zou worden deelgenomen. De regeering heeft deze demonstratie, ter bewa ring der openbare orde, meenen te moeten ver bieden. Het is niet onmogelijk, dat dit verbod door Degrelle in den wind zal worden geslagen. De gemoederen in België raken immers zoo langza merhand over-verhiL door Hélène Swarth Zooals een kind, om Vader te verblijden, Hem bloemen brengt, door Vader zelf geplant Aanvaardt niet Vader uit die kleine hand, Met zachten lach, wijl 't kind wil vreugd bereiden, Narcis en tulp uit eigen bloemenland Zoo wilde ik God mijn liediesbloemen wijden. Die Hij, tot troost voor aardelevens lijden, Mij plukken laat, in storm en zonnebrand. U alleen, iw mijn zangen. Ik weet het wel: 'k heb Él v Niets kan 'k U geven, 't is Toch aan Uw voeten leg ik Wilt Gij ze nemen, zeegnen éen voor éen. Wijl al mijn bloemen aadmen godsverlangen, Vol dauw van tranen, die tot U ik ween. Hélène Swarth, 25 October 1859 te Amsterdam geboren, hoopt morgen haar 77ste verjaardag tc herdenken. Dezer dagen verscheen bij La Rivière Voorhoeve te Zwolle onder den titel „Wijding'' een nieuwe gedichten bundel van de hoogbejaarde dichteres. Deze bundel opent met bovenstaand gedicht. De deining, veroorzaakt door koning Leopolds opzienbarende redevoering over België's nieuwe buitenlandsche koers is ook nog geenszins ge stild. In de werelapers verdiejjt men zich nog steeds in gissingen, hoever de Belgische neutra liteitspolitiek zich zal uitstrekken. Vast staat nu wel, zooals ook reeds dadelijk viel te verwachten, dat België niet van zins is, zich aan zijn ver plichtingen als volkenbondslid te onttrekken. Evenmin is het niet geneigd, zich dadelijk van de Locarno-overeenkomst geheel en al los te maken. Doch het ziet er wel naar uit, aat het te Londen zich niet zal laten vinden voor een nieuw pact, waarin het als mede-garant voor de veiligheid van anderen zou moeten optreden. De tijd van onmid dellijk na den Wereldoorlog, toen in Brussel een politiek als van een groote mogendheid werd ge voerd, is vrij zeker onherroepelijk voorbij. België wenscht een overeenkomstige status als Neder-' land, namelijk een neutraliteit, die zich buiten de geschillen der mogendheden houdt, en die erop bedacht is, zich in geval van nood alleen voor eigen zelfstandig voortbestaan met de wape nen teweer te stellen. Een realiteitspolitiek dus, die wel wil medewerken, te Genève en elders, waar het erom gaat, nieuwe richtlijnen voor vre de en welvaart der wereld uit te stippelen, doch die voorloopig er de voorkeur aan geeft, den so- liden bodem der volledige zelfbeschikking onder de voeten te houden. De reis, door Mussolini's schoonzoon, graaf Ciano, naar Berlijn ondernomen op een tijdstip waarop de onzekerheid in ons werelddeel weer eens extra groot is, trekt ook algemeen de aandacht. Wat gaat Italië's jonge minister van buitenlandsche zaken in het Derde Rijk voor besprekingen inlei den? Moet er in Berlijn een gemeenschappelijk consult plaats vinden tusschen de beide groote rcchtsche dictatuurstaten, met het oog op het nog steeds in voorbereiding verkeerende her nieuwde Locarno? Het heeft er wel iets van, hoe wel de belangen van Rome met die van Berlijn in dit opzicht niet zoo heel eenvoudig in één lijn te brengen zijn. Hitier wil tot eiken prijs Moskou van dit nieuwe Westpact afzijdig houden. Het woord ligt hem om begrijpelijke redenen niet, an ders zou hij ongetwijfeld ten opzichte van Rus land verklaren: De joden houden geen gemeen schap met de Samaritanen. Van zulk een gemeen schap echter is Italië geenszins afkeerig. Het on derhoudt met de Sovjets levendige handelsrelaties en heeft er geen enkel voordeel van, met hen op gespannen voet te geraken. Daartoe werkt mede het nieuwe Zee-engten-statuut, hetwelk aan de Russische Zwarte-Zeevloot vrijen toegang tot de Middellandsche Zee waarborgt. Deze Zwarte Zee- strijdkrachten mogen voorloopig nog van weinig beduiding zijn, Rusland bewapent zich in een tempo, hetwelk niet voor dat der andere staten onderdoet. En waartoe zou Italië zich een mogend heid tegen maken, welker schepen bij een toekom stig machtsconflict met Groot-Brittannië Italië's positie in het ooselijk bekken der Oude Wereldzee onbehaaglijk zouden kunnen maken? Met Duitschland staat het er anders voor. Dit land heeft alles te winnen bij een zuiver westelijke overeenkomst, welke in dit deel van Europa den vrede bestendigt. Duitschland zou hierdoor een rugdekking verkrijgen, welke het ter beveiliging van zijn eventueele aspiraties naar het oosten zeer goed zou weten te gebruiken. Ook op andere terreinen is er geen harmonie tusschen de wenschen der heide dictatuurmach ten. O.a. in Oostenrijk, al is de belangenstrijd hier eenigszins geluwd, en op den Balkan, kruisen zich oe Italiaansche en de Duitsche tendenzen. Van daar dat men algemeen verwacht, dab zoowel Ber lijn als Rome het bij betuigingen van warme vriendschap voor elkander zullen laten, zonder deze genegenheid de dwang van een vaste hand aan te leggen. Juist door de onzekerheid, hoever hun samengaan zich eventueel zal uitstrekken, is de gezamenlijke invloed dezer landen op den gang der groote politiek tot op heden het meest effectief gebleken. n Bietjie meer 'n Bietjie meer glimlag en minder klaj 'n Bietjie meer gee, en minder vra; 'n Bietjie meer „ons", en minder „ek"; 'in Biietjie meer liefde, wat foute bedek, 'n Bietjie meer blonome op die lewensweg, En minder kransies op die graftes geleg. („Die Kerkbode".)) 471

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13