Lichtpunten en Zorgen Bij Prins Bernards Oom »"ri WERK i rn 24 1936 Landen Tuinbouw Het Koninklijk Ned. Landbouw- comité vergadert Voorwaarden voor een welvarenden Boerenstand Gisteren is te s Gravenhage aange vangen de 26ste algenieene vergadering van het Koninklijk Landbouw comité. De voorzitter-de heer J.-'L. Nijsin-gh sprak, na de gebruikelijke welkomstwoor den, er zijn vreugde over uit dat er thans economisch in ons land wat meer licht is. Verschillende industrieën leven op, zonder dat dit een gevolg is van de monetaire ver anderingen op 2? Sept. jl. Ook ten opzichte van den landbouw kan worden gezegd dat de verhooging van het prijspeil zich heeft voortgezet. Toch zijn de tarweprijzen in deze maand lager c.an in de overeenkomstige maand in 1935. De minister van Landbouw en Vis- scherij is ten slotte gezwicht voor den aan drang om den richtprijs van dit product met 60 ct per 100 Kg. te verhoogen. Verheugend is dat de prijs van het aard appelmeel zeer is verbeterd hetgeen voor de veenkoloniën van veel beteekenis is. De veehouderij is nog verre van loo- nend. Door de waardedaling van den gulden is het bedrijf veel ongunstiger geworden. Vleeschprijzen en die van spek en eieren mochten niet verhoogd, maar de voeders gingen onmiddellijk naar boven in prijs. De varkenshouderij is ook nog niet loonend te noemen, doch door de toe paste teeltregeling, is de pluimveehou derij zeer verbeterd en eenigermate loo nend te noemen. Het jaar was voor den tuinbouw slecht. Als geheel heeft de landbouw te klagen over de toewijzing van betalings-contingen- ten voor den export naar Duitschland. Moge de nieuw te ontwerpen regeling 'voor 1937 gunstiger zijn. Er moet voor gewaakt wor den dat de industrie niet belangrijk gunsti ger bedeeld wordt dan de landbouw, opdat er geen verschuiving maar verruiming van werkgelegenheid kome. In industrièelen kring komt men steeds terug op de remmende werking van de landbouwsteunmaatregelen, maar men vergeet de prijsverhoogende wer king van invoercontingenteering van industrteele artikelen. Spr. critiseert.de houding van het Ned. Werkgevers Verbond, dat in de tegengestelde belangen eenheid zoekt door het bestrijden van den boerenstand. De actie van de Rotterdamsche graan- import tegen de monopolieheffingen op gra nen houdt geen rekening met de realiteit. Spr. wenschte dat ernstig rekening ge houden zal worden met de fundamenteele beteekenis van den landbouw voor de volks- welvaart. In de middagvergadering heeft Prof. Dr. G. Minderlioud een inleiding gehou den over De voorwaarden voor een blijvende grootere welvaart van den boerenstand Spit brengt in herinnering, dat hij na 1930 vele malen een kunstmatige verhooging van de prijzen van land- en tuinbouwproducten heeft verdedigd. De vraag blijft echter bestaan of kunst matig verhoogde prijzen in staat zijn, de genen, die van de opbrengst van den bo dem moeten leven, b 1 ij v e n d een hooger welvaartspeil te verzekeren. Klaarheid op dit stuk is dringend noodig. Spr. betoogde, dat een hooger levenspeil voor boeren, tuinders en landai'beiders, zooal bwpeikbaar, toch zeker niet op. eenvoudige wijk* kan worden verkregen. De voornaamste oorzaak ligt in de snel aangroeiende bevolking, die in de eerste plaats op het platteland in het leven wordt geroepen. Boeren, tuinders en landarbeiders brengen een bevolkingstoeneming tot stand, die zeker vijfmaal zoo groot is, als het aantal dat door vermeerdering van cultuurgrond jaarlijks in land- en tuinbouw zijn brood zal kunnen verdienen. Daarbij komt, dat onze plattelandsbevol king zeer gehecht is aan het vaderlijke be drijf. waardoor de prijzen van grond en de pachten hoog worden opgevoerd. De thans bij de Tweede Kamer in behan deling zijnde pachtwet is voor de zaak, wel ke spr. thans behandeltvan weinig betee kenis. Maatregelen tegen een te ver gaande be zwaring xan den grond met schulden, zul len dan niet achterwege kunnen blijven, ter wijl daarenboven de zittende gebruikers na een periode van 25 k 30 jaar hun plaats aan jongeren zullen moeten afstaan. Voor de verkrijging van een bedrijf zal in het algemeen uit elk gezin van boer, tuinder of landarbeider maar een zoon in aanmerking moeten kunnen ko men, terwijl een beperkt aantal plaat sen voor zoons van buiten den land bouw staanden beschikbaar gesteld zal moeten worden. Wenscht men deze diep ingrijpende maatregelen niet, of slaagt men er niet in deze te verkrijgen, dan is een blijven de verhooging van het levenspeil niet mogelijk. Ook uit dit oogpunt is het derhalve van belang, dat alle beroepen zooveel mogelijk voor allen „open" blijven. Het is uit meer dan een oogpunt voor land- en tuinbouw van belang, dat in die andere beroepen behoorlijk wordt verdiend. In de eerste plaats zal daar door de zoo noodzakelijke afvloeiing van overtollige personen uit land- en tuinbouw bevorderd worden, doch en dit is niet minder belangrijk vele tak ken van land- en tuinbouw hebben groot belang bij een ruime koopkracht van het publiek. Dit feit erkennen, betee- kent geenszins dat spr. de koopkracht theorie, zooals deze bv. ontwikkeld is in het plan van den arbeid, geheel on derschrijft, wel zit er meer waarheid in dan velen willen toegeven. Thans, nu de gulden gedeprecieerd is, is het te hopen, dat de regeering voldoende ruggegraat zal hebben, om te beletten, dat de verdiensten in de beschutte bedrijven, weer in een even scheeve verhouding ko men te staan tot de verdiensten in de on beschutte bedrijven, als sedert 1921 in Ne derland in het algemeen het geval is. Prijsopdrijving HET EERSTE VONNIS VAN DEN ROTTERDAMSCHEN KANTONRECHTER Uitspraak: 20 boete of 2 dagen zitten De kantonrechter, Mr. T. de Jong Azn. heeft hedien het eerste vonnis wegens over treding van de Prjjsopdrijvingswet uitge^jii tot 20 boete subs. 2 dag-cn hechtenis. Jn het uitvoerig gemotiveerde vonnis over weegt de kantonrechter, dat op 30 September Wat de op te leggen straf betreft, beeft de kantonrechter overwogen, dat het in verdachten voordeel behoort te gelden, dat de prijsver- hooging is geschied op instigatie van den ltenlandschen patroon, terwijl bovendien de :t nog slechts enkele uren in werking was ook het verkochte artikel allerminst be- ort tot de dagelijks voorkomende. Aan den deren kant is de overtreding, wegens het maatschappelijk karakter, dat zij draagt, n ernstigen aard. geweest ƒ50 boe- subs. 20 dagen hechten Felle brand te Eindhoven Autogarage uitgebrand Vannacht om twaalf uur is een felle uit slaande brand uitgebroken in de garage van de fa. Meyer, aan de H. Geeststraat, to Eindhoven. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was. is de garage toch geheel uitgebrand. Verschillende auto's - an de garage en van particulieren, die daar hun wagen gestald hadden, zijn door het vuur vernield. GEMENGD NIEUWS Doodelijk ongeluk Hoofd buiten cabine gestoken Gistermiddag passeerde een vrachtauto, komende uit Amsterdam en op weg naar Giessendam, den Tol te Vrees wij k, toen een der inzittenden, de achttien-jarige tim merman D. de Rooy uit Giessendam, het hoofd buiten de cabine stak om iemand iets toe te roepen. Dit had tot noodlottig ge volg, dat hij met een boom in aanraking kwam, en een sohedelbasisfractuur opliep. Na enkele oogenblikken is het slachtoffer overleden. Ongeval op suikerfabriek Op de suikerfabriek te Roosendaal i de 69-jarige arbeider J. Arnoudse, die belast was met het smeren van machinerieën, met zijn linkerhand tusschen het raderwerk van een machine bekneld geraakt. De hand werd hem tot aan den pols afgesneden. Het slacht offer werd door dr. Hillemans naar het zie kenhuis Charitas gebracht. In de flank gegrepen Op de Groene Kruisweg te Rhoon heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een bestelauto, bestuurd door H. B. uit Rotter dam, waarin tevens diens broer gezeten was, kwam uit de richting Rhoon gereden, en gaf richting aan om de Kleidijk in te rijden. Een vrachtauto die de richtiogverandering niet had opgemerkt, wilde juist passeeren, met het gevolg, dat de bestelauto in de flank werd gegrepen en minstens 15 meter werd weggeworpen. De bestuurder H. B. bekwam een ernstige wond aan het hoofd, terwijl diens broer een ernstige hersenschudding opliep. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam vervoerd, nadat door Dr. Fontein de eerste hulp wa- verleend. De politie stelt een onderzoek in. Een gefantaseerde diefstal Postzegelhandelaar gearresteerd De politie van Diemerbrug is er in geslaagd een postzegelhandelaar te D i e m e n, van wie een waardevolle en hoog verzekerde collectie zegels was gestolen, te ontmaskeren. De geheele diefstal is gebleken op louter fantasie te berusten. Reeds bij de aangifte kwam de inbraak de politie verdacht voor. In de kamer, waar de postzegels benevens een aantal sieraden was geborgen, sliep een zoon van den handelaar. Deze zoon had niets van de inbraak gemerkt, terwijl toch twee ruiten met de hand bleken te zijn Een onderzoek wees uit, dat de ver zamelaar, een 54-jarige gevluchte Duit- scher, die reeds eenige jaren hier te lande verblijf houdt, in slechten doen was geraakt. Hij werd echter eerst in verhoor genomen, toen men verschil lende beleeningsbriefjes in zijn bezit vond. Uit deze papiertjes bleek, dat de sieraden en de postzegelverzameling - naar de lommerd waren gebracht. De beleening van enkele bezittingen was reeds van 1934 af geprolongeerd.... De verzamelaar kon nu moeilijk volhou den, dat zijn postzegels en gouden voorwer pen ontvreemd waren. Hij bekende dan ook de inbraak te hebben voorgewend om zoo doende het verzekerde bedrag, dat blijkens de polis verscheidene duizenden guldens be draagt, van de maatschappij te kunnen ont vangen. Ter zake van poging tot oplichting is de man gearresteerd. Hij zal .ter beschikking van de justitie worden gesteld. De rechtbank te Zutphen heeft den fabrikant G. S. en den boekhouder U. S. resp. wonende te Huizura en Amersfoort, die te Brammen inbreuk zouden hebben gemaakt op het auteursrecht van de Staat Nederlanden door een telefoongids van de gemeente Brummen uit te geven gelijk luidend aan die waarop de S'aat liet auteursrecht had, vr ij gesproken. Minister Deckers bracht een bezoek aart de Westlandsche Fruit- en Bloementen toonstelling, welke te s-Gravenzande wordt gehouden. De minister bij een der stands, waar een keur van het heer lijkste fruit was bijeengebracht. Zou het waar zijn? Aan het politiebureau in de Linnaeus- straat te Amsterdam heeft zich een 21- jarige jongeman aangemeld, die in Septem ber 1.1. met een kennis naar het buitenland was vertrokken. Laatstgenoemde zou hem een betrekking in Tsjecho-Slowakije hebben voorgespiegeld, doch naderhand zou ge bleken zijn, dat deze betrekking niet alleen in de fantasie van den kennis bestond, doch dat deze een bedrag van f 150, dat hij bij zich had, in een handel in ijs, gevestigd aan de Eerste Oosterparkstraat, had ge stolen. De politie onderzoekt thans of de aan brenger van dezen diefstal daarbij op eeni- gerlei wijze betrokken is geweest Twist om een vrachtje Chauffeur steekt collega In een garage aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, welke door eenige chauf feurs voor gemeenterekening wordt gehou den, kregen gisternacht omstreeks 1 uur twee chauffeurs ruzie over een „vrachtje". Plotseling trok een van hen een mes en stak zijn tegenstander in den buik. Daar na vluchtte de dader in een auto. De po litie achterhaalde hem in de Vijzelstraat en zette hem, na verhoor, achter slot en grendel. Het slachtoffer, dat ernstig, doch niet levensgevaarlijk was gewond, werd naar 't O. L. Vrouwe-gasthuis overgebracht. Zijn patroon benadeeld Jongen van zeventien jaar aangehouden De politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft een 17-jarigen jon gen aangehouden, die in dienstbetrekking is geweest bij een importeursfima in de Schol- ienbrugstraat. Gebleken is, dat de jongen van Juni af deze firma voor een bedrag van f 450 heeft benadeeld door aan verschei dene beroepsvisschers te Amsterdam en elders zg. Engelsche palinghaken te verkoo- pen, een en ander ver beneden den prijs, welke daarvoor was vastgesteld. Het ont vangen geld heeft de aangehoudene ten e:gen bate aangewend. De politie onderzoekt thari9 of er zich onder de koopers personen bevinden, die zich aan heling hebben schul dig gemaakt. Aanvaring op de Schelde Gevolg van de mist Gistermorgen heeft tengevolge van de mist bij het inloopen van het Schaar van Vaarde een aanvaring plaats gehad tus schen het ledige sleepschip ,.W. van Driel no: 71" en het afkomende Duitsche motor schip „H. C. Horn", tengevolge waarvan het sleepschip ernstige averij bekwam. De „H. C Horn" heeft de reis naar West-Indië voort gezet, terwijl de „Van Driel 71" te Hans- weert is binnengesleept. 1-Iet schip heeft een groot gat in den voorsteven gekregen. Inbraak in woonwagen Ruim f 700 vermist Ie 1S» naar het ..Hbld." meldt, een inbraak 'gepleegd, waarbij een bedrag van •"iim f 700 is buitgemaakt. In dc Koningstraat achter het S.paarbank- gebouw staat een woonwagen van den ker misexploitant A. B. Toen de echtgenoote van B. zich van het kermisterrein naar den woonwagen begaf, bemerkte zij, dat in den wagen, die bij haar vertrek gesloten was licht brandde. De deur bleek nog gesloten te zijn, doch toen zij deze opende, zag zij dat tijdens de afwezigheid van het echtpaar een inbreker zich toegang had verschaft. De man bleek daartoe een raam te hebben opengebroken. In den wagen was alles over hoop gehaald, terwijl kasten en laden wa ren geforceerd. Het aanwezige geld, een bedrag van ruim f 700, was verdwenen. De vrouw waarschuwde onmiddellijk de politie, die een uitgebreid onderzoek instel de. Bij het verhoor van omwonenden en andere kermis-exploitanten, die in de om geving hun woonwagens hebben staan, kwam aan het licht dat een man, waarvan men een vrij nauwkeurig signalement kon opgeven, zich gedurende eenigen tijd in de omgeving van den woonwagen heeft opge houden. Vermoedelijk heeft hij op het in vallen van de duisternis gewacht, alvorens tijn slag te slaan. Naar dezen man, die sindsdipn verdwenen is, worden thans na sporingen verricht. Paard springt boven op rijdende auto Inzittende gewond, paard gedood Gistermiddag omstreeks kwart over twee heeft te R o u v e e n, gem. Staphorst, een niet alledaagsch ongeluk plaats gehad. Toen de handelsreiziger S. Teeboom uit Am sterdam in zijn auto door Rouveen reed, is een paard boven op den wagen gesprongen. De auto werd totaal vernield. De heer Tee boom, die alleen in den wagen zat, werd zoodanig gewond, dat hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden overgebracht. Het paard werd gedood. De fietser, die wandelaars sloeg Zwakzinnige jongeman aangehouden Naar wij vernemen bevindt zich thans naar met aan zekerheid grenzende wa schijnüjfcheid kan worden aangenomen het zonderlinge jongmensch in arrest, dat verscheidene personen in de hoofdstad of meer ernstig verwond heeft door, op zijn rijwiel zittende, dicht langs hen heen te rij den, waarbij hij hun met een stuk ijzer eer. klap op het hoofd toebracht, om daarna met grooten spoed te verdwijnen. De aangehoudene is een 19-jarige jonge- an, die door de kinderpolitie ter beschik king is gesteld van den commissaris aan he bureau Singel te Amsterdam. De jongen maakte bij zijn verhoor den indruk van zwakzinnige, hetgeen een bevestiging is de vermoedens, dat dit uiterst vreemde treden tegenover medeburgers niet het werk kon zijn van een noamiaal mensch. De jonge man. ontkent hardnekkig de hem ten laste gelegde feiten, dooh zeer bezwarend is, dat hij reeds door een drietal op de vermelde wijze mishandelde personen is herkend. Hij zal dan ook voor den officier worden geleid. OPDRACHT TOT MISHANDELING... Op het portaal van een woning in de Marco Polostraat te Amsterdam is een der bewoners door een man, die hem daar opwachtte, met een stuk hout bloedend aan het hoofd verwond. De dader heeft tegen over de politie verklaard, dat hij „in o> dracht van een vrouw had gehandeld", die zich beleedigd voelde, omdat dc mishandel de kaar verlaten had. Gesprekken over het Lippische vorstenhuis Lippe een land van denkers en dichters (Van onzen Duitschen correspondent) „Met mijn neef Bernard zur Lippe-Bies- terfeld, den vader dus van den Prins, met wien Uw Kroonprinses zich thans heeft verloofd, maakte ik een belangrijk deel van den oorlog mee. Onze grootvaders, de prin sen Rudolf en Ernst zur Lippe, waren broers en daaruit kuilt U dus afleiden, dat uw toekomstige Prins-Gemaal van mij een neef is in den tweeden graad." Zoo luidde de inleidende verklaring, welke mij in de stille Nassauische Strasse werd gegeven door Prins Ferdinand Wil helm zur Lippe, een oom van Prins Bernard die thans als kapitein in dienst staat bii het Ministerie van Oorlog. Zijn charmante vrouw is een geborene von Oven en beiden zijn er trotsch op, dat hur. neef een viertal jaren geleden persoonlijk getuige was bij hun huwelijk, dat te Bres 1 au werd vol trokken. Men laat mij de foto zien, waar Prins Bernard in den vollen glans van zijn jeugd vlak achter de bruid staat, terwijl men zijn Moeder, Prinses Armgard, geheel links op de voorste rij ontdekken kan. „Toen Prins Bernard geboren werd, ba vond ik mij bij de weermacht te Maagden burg en 's Prinsen Vader deed dienst bij het Vilde armeecorps. Hij was een voor treffelijk officier en wat van niet minder beteekenis is gebleken een voorbeeldig huisvader. Zijn huwelijk met Prinses Arm gard was denkbaar gelukkig en beiden waren terecht zeer trotsch op hun beide zoons, want beide prinsen beschikken over etn meer dan gemiddelde intelligentie Prins Bernard was 18 en zijn broer Ernst Aschwin die in intiemen kring meestal met Erwin wordt toegesproken, was pas 17 toen hij met succes zijn eindexamen aflegde." Ons gesprek loopt eerst nog over 's Prin sen Vader, met wien mijn gastheer in het begin van de oorlog geruime tijd tezamen aan 't front in de buurt van Lille tegen Frankrijk heeft gestreden. Zij behoorden toen tot het regiment der jagers, waar in zijn soldatentijd ook wijlen onze Prins Hendrik zijn militairen dienst heeft ver richt: „Prins Hendrik is in onze hcrinna ring blijven voortleven als een trouw kameraad. Het laatst mocht ik hem nog kort voor zijn overlijden het was 1931 tijdens een feestavond van den Uuitschen adel in Hotel Esplanade te Berlijn ont. moeten en natuurlijk hadden we elkaar heel wat uit den harden oorlogstijd te ver tellen." Al pratend en vertellend wandelen w>i door de gastvrije woning van Prins Fe.' dinand Wilhelm en blijven er voor de Brandstichtingen te Hedel Drie personen aangehouden In het arrestantenlokaal te Zaltbom- m e 1 is ingesloten het echtpaar Quick, nende te Hedel, verdacht medeplichtig te zijn aan brandstichtingen aldaar. In den nacht van 3 op 4 October brandden te Hedel drie boerderijen met hooibergen en schuren af, terwijl deze week eveneens te Hedel, twee boerenwoningen in de asch werd-n gelegd. Als verdacht deze branden te hebben gesticht is aangehouden een winkelbe diende uiit 's-Hertogenbosch, die geen onbekende van de politie is. Hij is in het arrestanitenlokaal te Hedel inge sloten. De aangeboudende zou in nauwe rela tie met mej. Quick hebben gestaan. Deze een 43-jarige vrouw, heeft bekend de lompen en verdere benoodigdheden voor het stichten van de branden te hebben verstrekt. In hoeverre de 47-jarige echtgenoot van deze vrouw bij de brandstichting is betrokken, staat nog niet vast. De aangehoudene, die te Hedel is Inge sloten, heeft tot dusver nog geen bekentenis afgelegd. Men beschikt echter over zeer be zwarend materiaal, zoodat zijn stilzwijgend heid hem niet veel zal baten. De jongeman, de 25-jarige M. A. uit Rotterdam, is eenigen tijd op een fabriek te 's-Hertogen bosch werkzaam geweest. Hij was bevriend me: een zoon vun het echtpaar Quick uit Hedel en verkeerde zoodoende veel in hi* gezin van deze menschen. Do"-r uitlatingen in mejuffrouw Quick werd de aandacht an de politie op M. A. geves'.i^L Inmiddels hebben de gearresteerden, M. Quick, die peti oleum venter is, en zijn w, mejuffrouw P. Quickden Ouden, die in Zaltbommel zijn ingesloten, ten aan zien van de twee branden van eergister een ollecige bekentenis afgelegd. Het lijkt ech ter waarschijnlijk, dat beiden nog meer op hun kerfstok hebben. Het onderzoek duurt voort. bibliotheek onwillekeurig even stilstaan. II ontdek een groot werk: „Menschen voi>j Lippischen Boden" en neemt het gretig tel hand. Reeds heb ik den „Stamboom d i Edele Heeren, Graven en Prinsen zur Lippv voor mij en als eerste vind ik genoteerrii Bernard I en daarachter staat te lezen: hij vocht onder keizer Lothar en stierf kort ni 1158. Van Bernard II weet men nauwkeurig dat hij van 1140 tot 1224 leefde en met, prijst hem als een „Bahnbrecher de) Deutschtums", een voorbeeldig huisvader e: een voortreffelijk regent. En merkwaard] genoeg stoot ik telkens weer op den naan Bernard. Zoo lees ik tenslotte van Bernan VIII, dat hij in de geschiedenis van zijl land bekend bleef door het invoeren va' de reformatie. Ware het keizerrijk blijve voortbestaan, dan zou hei dus niet uiige sloten zijn geweest, dat onze toekomstig Prins-Gemaal als Bernard IX aan liet b' wind zou zijn gekomen. Van wijlen 's Prinsen Vader wordt m een boek voorgelegd uit 't jaar 1904: „I kameraad. I-Iet laatst mocht ik hem no hierdoor wordt mij duidelijk, waarom oo diens jeugdige zoon reed? meerdere male zijn talent op dit gebied binnen en tot ve buiten Duitschland heeft bewezen. Frappar is overigens de gelijkenis in uiterlijk voj zijn vader met wijlen koning George v? Groot-Brittannië en Ierland, den vader va den thans regeerenden koning Eduard VII Dat het kleine Lippe een land v denkers en dichters genoemd kan word is op zichzelf niets nieuws. Behoort P dinand Freiligrath niet tot hen, die met v zuiver gedicht: „O lieb, so lang du lieb kannst, o lieb, so lang du lieben ma. die Stunde kommt, die Stunde naht, wo d ar. Grabern stehst und klagst!" ook in onz tijd van „Realitiitspolitik" tot het mensch lijk hart spreekt? Maar dat er onder c.i versten en vorstinnen van Lippe zoovele] waren, die op het gebied van kunsten ra wetenschappen hun talent metterdaad bi wezen hebben, is voor mij een verrassing Ik noem slechts Prinses Pauline zur Lippi die aanvankelijk haar vader bij zijn bewinij behulpzaam was, om 1796 met Fürs) Leopold zur Lippe in 't huwelijk te tredc'j en na diens overlijden het regentschaj voor haar rekening te nemen. Zij was let terkundige en dichteres en paf haar opvoert kundige gedachten geregeld weer in d< door Generalsuperintendent von Cölln ge redigeerde ,3citrage zur Befordering dei Volksbildung." Toen zij 1820 het bewin.j overdroeg aan haar zoon Leopold, werd zij door de stad Lemgo tot „regeerend bur gemeester" beroepen, maar zij overleaf) reeds 29 December van hetzelfde jaar. Van mijn beminnelijken gastheer ontdel ik het 1928 verschenen werk, „Vom Ras senstil zur Staatsgestalt" en als herinnering aan onze waardevolle kennismaking krlja ik zijn 1934 verschenen studie „Rassenj seelenkunde fürs Dritte Feich" met eei- vriendelijke „Widmung" ten geschenke. R het dan een wonder, dat wij do keuze var een prins uit dit Pluis tot gemaal van onze Kroonprinses in ieder opzicht als een ge lukkige beschouwen? MOTORSCHEEPJE OMHOOG GEVAREN Een onbekend motorscheepje is gistermor gen tijdens mist in het Schaar van de Noord omhoog gevaren en blijven zitten. Sleepboo- ten zijn »van PI ans.veert uitgevaren org het schip met hoog water .vlot te sleepen. De politie te Enschedé arresteerde 'n rijwieldief, zekere S. Deze, een bekende van de politie, heeft een oom, Van E te Del« den, die zich al eens aan heling van ge stolen rijwielen had schuldig gemaakt, het rijwiel toegezonden. Bij dezen werd ook nu, in verband met de aanhouding van S., een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat E. ver schillende gestolen rijwielen in zijn werk plaats heeft omgebouwd en vervolgens naar Hengelo en Almelo gezonden. Ook E. is nu geareesteerd en daarmede is een serie rij wieldiefstallen in. en om Enschedé opgei helderd. De politie te Beverwijk heeft den postambtenaar L. uit Vel zen aangehou den, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduisteringen welke tot een bedrag van f 1000.zijn opgeloopen. In zijn functi^ van ambtenaar bij het postkantoor tï Beverwijk zou de man deze verduisteringen welke reeds eenige tijd aan de gang moeten zijn geweest, doch eerst thans bij controle werden ontdekt, hebben gepleegd. L. heeft een bekentenis afgelegd en is ter beschik king gesteld van den ofiicier van justitie. OVERLAADHAVEN TE STEIN 11 November a.s. zal aanbesteed worden te Maastricht de wijziging der bevestiging der drijfgordijnen aan den kadewand in de overlaadhaven te Stein. RIJKSWEG TE BODEGRAVEN Aan de heeren J. v. Straaten te Utrecht en J. C. van Staveren te Woerden is tegen f 0534 gegund de verbetering van den Rijksweg BodegravenHarmeien, onder eerstgenoemde gemeente. Aan de N. V. Constructiewerkplaats Werktuigenfabriek De Ned. Staalindustrie te Rotterdam is tegen f 44.471 opgedragen de bouw eener brug in den weg Utrecht- Jutfaas. DIJKHERSTEL IN DEN BOMMELERWAARD Laagste inschrijfster voor dijkherstel van het polderdistrict Bommelcrwaard was fa. I. van Elshout te Raamsdonksveer tegen f 3187. Firma L. de Ruiter, te Giessendam, was tegen f6190 de laagste inschrijfster voor het leggen van hoofdbuislcidingen voor do drinkwaterbedrijven te Papcndrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10