Algemeen offensief op Madrid begonnen HHÜin „F I D U C I A" ECONOMIE EN FINANCIEN DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 EERSTE BUAD PAG De Spaaiische burgeroorlog NAVALCARNERO DOOR DE ROODEN ONTRUIMD Blijft president A san a in Barcelona De generale staf van de nationalis tische troepen heeft gistermorgen het bevel gegeven, oni op alle fronten rond de Spaansche hoofdstad tot liet offensief over te gaan. Om één uur 's middags begonnen de infanterie en cavalerie na een hevig bombardement in het Zuiden, Zuid- Westen. Westen en Noord-Westen in de richting van de hoofdstad op te rukken. Een groot aantal vliegtuigen van aller lei type bestrooiden op alle fronten de volksfront-affdeelingcn met bommen en maakten iedere activiteit van de roode luchtvloot onmogelijk. De voornaamste aanval werd daarbij ge richt op Navalcarnero, het\vi!k vrij spm\lig door de volksfronttroepen werd ontruimd. Navalcarnero vormde de laatste belang rijke stelling der volksfronttroepen ten Zuid-Westen van Madrid. Thans ligt de naar de hoofdstad voor de colonnes van [Vague open Vóór den aftocht van de volksfrontcolon nes had de burgerbevolking de plaats reeds verlaten. Nog 's morgens vroeg hadden de rooden een tegenaanval op de nationalistische iroepen ondernomen, blijkbaar met het doei Valmojado in te sluiten. Hun offensief werd echter door het hevig mitrailleurvuur zeven tanks tot mislukking gedoemd. De roode miliciens weken naar hun uitgangs stellingen terug, waarop de nationalisten tot den aanval overgingen, terwijl drie bom menwerpers de stellingen van de volks- ironters met bommen bestrooiden. Dit bombardement duurde zonder onder breking voort tot half één; daarna werd het eenigen tijd gestaakt. Eerst na éénen schenen de nationalistische bommenwerpers weer boven Navalcarnero, toen de roodo troepen reeds vluchtten. Op den landweg naar het Noorden ver drongen zich de in paniek verkeerende in woners, die hun have en goed op karren en ezels met zich mee trachtten te voeren. Demonstraties tegen Caballero Intusschen moet hét te Madrid reeds ge komen zijn tot heftige demonstraties tegen de regeering-C a b a 11 e r o. Behalve ontel bare vrouwen namen ook miliciens, die ver banden droegen, aan de betoogingen deel. Toen Caballero op het balcon verscheen. Werd hij door de menigte met den kreet: „Verrader!" ontvangen. De menschenmassa eischte dat hij de stad zou overgeven. De socialistenleider. Indalecio Prieto, mocht tenslotte een korte toespraak hou den, waarin hij verklaarde, dat ook aan de meening van Madrid de uitslag van den burgeroorlog niet mocht worden opgeofferd. Deze verklaring werd door de menigte met luid applaus ontvangen, doch ondanks het dringend verzoek van Prieto, om rustig uit- xiiteen te gaan, deden zich incidenten voor, waarbij tal van schoten werden gelost. Op denzelfden avond, waarop cloze betoo gingen plaats hadden, is het tot ernstige woordenwisselingen gekomen tussdhen de leden van de volksfront-regeering. Prieto zou in een kabinetsraad hebben voorgesteld den zetel van de regeering naar Barcelona over te brengen, waar dan de onafhankelijke socialistische republiek Catalonië zou wor den uitgeroepen. Vandaar zou men gemak kelijker. aldus meende Prieto. de campagne tot herovering van Sp.anje kunnen organi seeren. Na dit voorstel van Prieto moet de woor denstrijd zóó heftig zijn geworden, dat Ca ballero zijn collega met een revolverschot doodde. Weliswaar wordt het bericht om trent den dood van Prieto door de Spaan sche ambassade te Parijs formeel tegenge sproken, doch uit mededeelingen van uit Madrid gevluchte personen blijkt toch wel, dat deze zaak nog in het duister ligt. Hoe het ook zij, eerst des anderen daags konden de minjstcrieele besprekingen te Madrid worden voortgezet, waaraan ook de Sovjet-Russische gezant Rosenberg heeft deelgenomen. Na nieuwe langdurige discussies zouden Caballero en Rosenberg toen het 'den vorigen dag door Prieto ingediende voorstel hebben aanvaard. Oviedo thans veilig De nationalisten hebben in de omgeving Van Oviedo en van het Cantabrisch ge bergte een grootscheepsche zuiveringsactie ondernomen. Van de vliegvelden van Oviedo en Bur gos stegen in de vroegte verscheiden eska ders zware bommenwerpers en zes lichte jagers op, die urenlang de schuilplaatsen van de rooden bombardeerden en de volks- fronters uit alle stellingen, die zij na hun nederlaag in de Zuidelijke en Zuid-Weste lijke voorsteden van Oviedo hadden betrok ken, verdreven. De Asturische colonnes zouden bij deze luchtbombardementen ruim twee honderd idooden en nog veel meer gewonden verlo ren hebben. Terwijl de bommenwerpers laag boven de buitenwijken cirkelden en met korte tus- schenpoozen vijftig en honderd kilogram zware bommen neerwierpen, kwam aan het centraal station van de Asturische hoofd stad een goederentrein met levensmiddelen aan, die door een afdeeling Marokkanen Werd geëscorteerd. Ettelijke tonnen voedingsmiddelen werdén kort daarna op Campo San Francisco on der de uitgehongerde bevolking verdeeld, die tezamen met de bezetting onder com mando van generaal Aranda de verschrik- BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT" te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MF.I.KPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concu-ieereod. «- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. '(Adv.) kingen van de negentig dagen lange bele gering heeft doorstaan. Aranda heeft aan het hoofdkwartier te Burgos medegedeeld, dat de stad nu de rooden gezuiverd is. Alleen in het Noor den en Noord-Westen hebben zich nog cenige kleine groepen Asturische mijnwer kers vei-schansl. Deze stellingen zijn reeds door het luchtwapcn onder vuur genomen cn worden door Marokkanen en legion- nairs belegerd. Daar do arbeiders op hun ongeregelde vlucht slechts weinig munitie hebben kun nen meenemen, verwacht men, dat ook deze verstrooide stellingen van dc volksfronters spoedig zullen worden ingenomen. A.s. Zondag zal in de kathedraal van Oviedo een plechtige dienst worden gehou den, om God te danken voor de bevrijding van de stad. Is Azana gevlucht? Uit Barcelona wordt vernomen, dat pre sident Azana zich met zijn gevolg naar het Catalaansche parlementsgebouw heeft bege ven, waar zijn officieele bureau werd ge vestigd. In de naburige vertrekken werden de bureaux van zijn militaire kabinet en van den secretaris van het presidentschap. Bolivar, gevestigd. Azana zal in het paleis de vertrekken van den voorzitter van het Catalaansche parlement bewonen. In den namiddag arriveerde een esca- dron, geëscorteerd door republikeinsche gardisten onder commando van een kapi tein, die eveneens in het parlementsgebouw zijn intrek neemt. Uit een en ander zou men kun nen opmaken, dat Azana niet meer voornemens is naar Ma drid terug te keeren. Frankrijk en de Spaansche oorlog Verklaringen van minister Delbos De Fransche minister -van buitenland- sche zaken. Delbos, heeft voor de Kamercommissie van buitenlandsche zaken een uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden van de commissie van non-interventie in Spanje. De minister verklaarde, dat de te Londen zetelende commissie gevaarlijke complicaties heeft voorkomen door een waren inmengmgs- wedloop te verhinderen. De eerstvolgen de zittingen moeten het mogelijk maken een acooord tot stand te brengen, waar bij de niet-inmenging practisch ver zekerd wordt. Voorts zeide Delbos, dat de regeering geenszins voornemens was, het standpunt, dat zij ten aanzien van die gebeurtenissen in Spanje heeft ingenomen, te wijzigen. Op een vraag van een der commissieleden, of het Fi-ansch-Russische pact in werking zou moeten treden, indien Rusland' zijn neu trale houding mocht laten varen en openlijk ten gunste van de regeering te Madrid of Barcelona zou intervemeeren, en hieruit dan een conflict zou voortvloeien tussehen Rus land en een continentale mogendheid, ant woordde Delbos, dat het pact uitdrukkelijk bepaalt, dat het slechts in werking zal tre den, indien zich op het eigen grondgebied van een der beide partijen een geval van agressie zou voordoen, een mogelijkheid1, die, naar het den minister scheen, niet onder oogen behoefde te worden gezien. Tijdens de zitting van de Kamercommissie iven verscheiden aanwezigen uiting aan de ees omtrent hetgeen zou kunnen gebeuren ingeval hetzij van een succes, hetzij van een nederlaag der regeering te Madrid. Zij hiel den o.a. rekening met de mogelijkheid van een verzoek om hulp, dat Catalonië wel eens tot de Fransche regeering zou kunnen rich ten. Hierop verklaarde Delbos. dat hij niets zal doen zonder zich te beraden met Engeland de mogendheden, die zitting hebben ge nomen in de non-interventiecommissie. Duitschland en de non-interventie Russische beschuldiging afgewezen De Duitsche regeering heeft door middel van haar zaakgelastigde te Londen den voorzitter van de nict-inmengingcommissie, lord Plymouth, een nota doen toekomen waarin zij antwoordt op de beschuldigin gen van de regeering te Madrid en van de Sovjet-regeering, dat Duitschland 't wapen embargo zou hebben overtreden. In de Duitsche nota worden de beschul digingen onhoudbaar genoemd en met be slistheid verworpen. Terzelfder tijd deelt de Duitsche regee ring, aan de hand van het omvangrijke materiaal, dat haar ten dienste staat, aan de commissie een groot aantal gevallen mede, waarin het wapen-embargo van f jet-Russische zijde op flagrante wijze is schonden. De a.s. conferentie te Weenen Ook een Duitsche waarnemer? In politieke kringen té Boedapest doen ge ruchten de ronde, volgens welke de aan staande conferentie te Weenen, waarop be sprekingen zullen worden gevoerd door de onderteekenaars van de protocollen van Rome, aoor een Duitsch waarnemer zou lorden bijgewoond. In verband met deze conferentie zal de Oostenrijksche staatssecretaris van buiten landsche zaken Guido Schmidt zich de vol gende week naar Boedapest begeven. Hij zal van zijn verblijf aldaar gebruik maken, om besprekingen te voeren met Hongaarsche persoonlijkheden. De strijd tegen de gangsters Procureur D e w e y van New-York, die belast is met den strijd tegen de gangster benden heeft de negen leidende figui-en doen arresteeren van een organisatie, die er haar werk van maakte, de vakvereenigingen van café- en restaur an tpersoneel en de eigenaars der etablissementen een geregelde som gelds te doen betalen om met rust te worden ge laten. De bende inde op deze wijze een be drag van twee millioen dollar per jaar. De oprichter van deze bende was de be ruchte S c h u 11 z, onder wiens leiding ver scheidene moorden gepleegd zijn en die eeni gen tijd geleden zelf is vermoord. POLITIEKE ONTMOETING TE BERLIJN Ciano bij Von Neurath Gisteren heeft de Italiaansclie mi nister van buitenlandsche zaken Ciano, die momenteel te Berlijn vertoeft, een eerste bezoek gebracht aan den Düitsohcn minister van bui len 1 an tlsche zaken Von Neurath. IJet onderhoud duurde anderhalf uur cn werd buiten aanwezigheid van ele leden van het gevolg gevoerd. Von Neurath heeft nog denzei f- den dag Ciano een tegenbezoek ge bracht in hotel Adlon. Gisteravond heeft Ciano een bijeenkomst van de Hitlerjeugd bijgewoond, welke be zocht was door 1500Q Hitlerjongens en -meisjes, terwijl ook vertegenwoordigers van de jeugdige fascisten van de Italiaansclie kolonie met hun standaard aanwezig waren. Ciano, gekleed in fascistische uniform, werd ontvangen door den leider van de Hitlerjeugd, Baldur von Schirach. Ver volgens defileerden de vaandels en stan daarden langs dc eere tribune. Ciano hield hierna een toespraak, waar in >liij dankte voor de ontvangst en zijn be wondering uitsprak voor de goede houding van de Hitlerjeugd, welke de beste Duitsche traditie waardig is. Verder wees spreker op de goede betrek kingen tussehen de Hitlerjeugd en ae La- liaansche fascistische jeugd. Ten slotte sprak nog Baldur von Schi- rac h. Het verheugde hem, voor de eerste maal mededeeling tc mogen doen van een plan, dat hij in Italië met den leider der fascistische jeugd bespre ken had en dat de goedkeuring van beide regeeeringschefs had gevonden. Zoowel in Rome als in Berlijn wordt oen instituut voor Duitsch-Italiaanscho jeugidleiding opgericht, dat de jeugd leiders van het andere land zal op nemen om hen met de cultureele, economische en politieke omstandig heden en bereikte resultaten nader bekend te maken. Daarmee wordt geen wederzij dsche copie dor jeugdorganisaties beoogd. Wel zal het noodig zijn, aan het gemeen schappelijke in de grondbeginselen van de opvoeding vast te houden. In een tijd, waarin in vele landen do chaos van het bolsjewisme is losgebroken, is het noodzakelijk tc erkennen, dat Duitsch land en Italië cellen van den vrede zijn, waardoor geheel Europa gezond moet worden. Baldur van Schirach verzocht Ciano dan, aan Mussolini mee te deelen, dat in Duitsch land een jeugd opgroeit, wier hart in vurige vriendschap voor de Italiaansclie jeugd klopt. Graaf Ciano. de Italiaansche mi nister van buiten landsche zaken werd bij zijn, aankomst te Ber lijn. begroet door een afdeeling al daar woonach tige Italiaansche fascisten. t*. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathouslngel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz. enz. (Adv.) Wegenaanleg in Abessinië Verscheping van 30.000 arbeiders In November zullen 30.000 werklieden, volledig uitgerust en onderverdeeld in ar beiders-detachementen van de militie, naar Oost-Af rika vertrekken. Zij zullen te werk worden gesteld aan het. groote wegennet, dat doop den Duce is ontworpen. Begin November zullen dc eerste 3150 ar beiders le Napels schecpgaan, Konings-jubileumboom geveld De verleden jaar door wijlen Koning George V van Engeland uit het park van het kasteel van Windsor voor Palestina ge schonken en in tegenwoordigheid van den Britschen hoogen commissaris door de ver tegenwoordigers der Joodsche organisaties op plechtige wijze geplante „Konings-jubi- leum-boom", is door onbekend gebleven daders geveld. De boom, welke in 't zgm. Jubileum-bosch bij Jeruzalem stond, was tijdens de onlusten in Palestina bijzonder scherp bewaakt. Krankzinnige vermoordt een gezin In het Fransche bergdorp Lardiers bij For- calquier heeft een achttienjarige houthakker in een aanval van krankzinnigheid een ge heel gezin, bestaande uit vijf personen en een herder met zijn jachtgeweer neerge schoten. De dader is vervolgens gevlucht is nog niet teruggevonden. Eenige jaren geleden is de vader van den dader in een krankzinnigengesticht opgeslo ten. De betooging van Rex verboden Gelijk men weet heeft Iéon/Degrelie aangekondigd, dat Zondag a.s. door 200.000 aanhangers van zijn beweging een marsch naar Brussel zou worden gehouden. In een bizondere ministernaad, die van gisteravond tot middernacht is bijeen geweest, heeft de Belgische re geering echter besloten deze Rex-betoo- ging te verbidden. Minister-president Paul van Zeeland zal in verband met dezen maatregel heden een mededeeling doen voor de microfoon van de Belgische radio-omroep om half negen 's avonds op de Vlaamsche golf en tien voor negen op de Waalsche golf. In denzelfden ministerraad zijn diverse maatregelen getroffen en is o.m. een voor stel aangenomen tot wijziging van de proce dure bij persprooessen. Ook is besloten in afwachting van een door het parlement goed te keuren wet de ope ning van nieuwe warenhuizen met z.g. een heidsprijzen niet meer toe te staan. Belgische parlement spoedig bijeen De Belgische senaatscommissie van buiten landsche zaken is gister bijeen geweest, om een uiteenzetting aan te hooren van minister Spaak over België's actueele problemen. De minister heeft bovendien een onderhoud met den koning gehad. De „Moniteur" publiceert een Koninklijk besluit, waarbij kamer en senaat tegen 27 October in buitengewone zitting wor den bijeengeroepen. Een Hongaarsche regeeringsverklaring De kwestie der minderheden De Hongaarsche min.-president Da r a n y heeft in de Kamer zijn regeeringsprograinma uiteengezet. Hij zeide, dat er geen enkele wij ziging zal komen in de groote lijnen der bui tenlandsche politiek. „Wij zullen" aldus zeide hij „de con structieve vredespolitiek blijven volgen, op de basis waarvan wij tot dusverre hebben samengewerkt met een geheeie reeks Euro- peesche staten. De vriendschapsbanden zul len eehandhaafd en zelfs versterkt worden. Wij zullen natuurlijk groote aandacht schenken aan de goede traditioneele betrek kingen met Duitschland. In de toekomst, aldus vervolgde de pre mier, zullen wij den toestand1 der Hongaar sche minderheden in de naburige landen zeer aandachtig volgen. Hoewel wij gaarne erkennen, dat de vol kenbond heeft kunnen medewerken aan d< oplossing van eenige gecompliceerde kwes ties, moeten wij beslist constateeren, dat de bond zich ten aanzien van de bescherming der minderheden niet bewust is van zijn no bele taak. Hongarije zal nooit ophouden aan te drin gen op verbetering in den toestand der Hon gaarsche minderheden, zoowel door middel van den volkenbond als door andei-e wettige mididelen. Verder heeft Dar any i nog de toe zegging gedaan, dat een wetsontwerp tot invoering van het geheime kiesrecht in studie zaïl worden genomen, tegelijk met ontwerpen, die vergrooting van de macht van den regent en uitbreiding van, de rechten van den senaat ten doel hebben ONZE BETALINGS- EN SCHULDENBALANS IN 1935 Dalend invoersaldo Beduidende rentestijging I<n de 9de aflevering vara het maand'- eohrfit van het Centraal Bureau voor de Statistiek verscheen wederom het ja-ar- lij-ksch overzicht van «enige der voornaam ste posten van de internationale betalings- en sohtiJidienbalans. Aan het slot worellen eenige algeimeene beschouwingen gegeven, welke in ilioofdizaaik op het volgende nie,er- komen. I-Iét invocrsaldö van de handelsbalans, dat van 1933 op 1934 reedis gedaald w« ƒ501 tot 344 millioen, liep in 1935 verder terug tot 268 millioen. Hiertegenover staat, dat, hoewel enkele ontvangsten ook in 1935 nog een verderen teruggang te zien gaven, bij andere de daling tot staan kwam of hier en daar zélfs plaats maakte voor een &tij- gmg( o.a. de netto-inkomsten d»?r nationale koopvaardijvloot van ƒ72 millioen in 1931 tot ƒ76 millioen in 1935). Uit «en oogpunt van aanpassing mag het bevredigend zijn, doch de sterk edaalde cijfers wijzen tevens op de zeer sterke ineensohrompeding van de betrekkingen me thet buitenland De rente van op langen termijn geplaatst kapitaal vertoonde «en niet onbelangrijke stijging, nl. van 129 millioen in 1934 tot ƒ147 millioen in 1935, welke stijging echter gedeel telijk verklaard wordt doordat over 1934 een gedeelte der uit Duit6chla*nd! ontvangen rente niet met die volle digheid als thans kon worden opge- gegven, daarnaast valt echter te wijnen op «en vermeerdering van de re ntebeta lilngen op de Indische staatsschuld en op een toene ming van de dividtendbetaltimgen op buiten landsche fondsen, terwijl ook de vlucht Nederlandsóh kapitaal naar het buitenland vanzelfsprekend aanleiding gaf tot grooterc" rente-ont vangsbc n. (Dat deze vlucht iin buiHenlan,dsche valuta welke, -zij het in veel geringere mate ook reeds in 1934 viel op te merken 1935 vam groot belang is geweest, btöj-kt niet alleen uit. de cijfers van de goudtoewegiJnig, doch ook uit de aankoopen van buitenland sche effecten, wielke de verkoopten met ruim 100 millioen overtrof flen. Ook de cijfers van de schuildenbalans wijsaen in dieze richting, hetgeen (blijkt uilt onderstaand overzicht van de vorderingen en sdhuildten op korten termijn aan het eimid'e van het jaar, volgens opgave van 41 bankinstellingen .in 1933, 44 in 1934 en 43 in 1935, in millioemen guilidtens opgegeven. Tegoed van Schuld aan 1933 1934 1935 1933 1934 1935 Duitschflan'd! 239 178 109 66 51 45 Engeland 84 86 112 44 36 32 Frankrijk 69 59 4-4 42 27 22 Ver. Staten 32 30 88 38 27 27 België 143 148 3S 203 1S4 45 Zwitserland 143 148 8 203 184 26 Ned. Dn die 143 148 5 203 184 30 And landlen 143 148 Totaal 203 184 47 567 501 479 393 325 274 Volgens bovenstaande cijfers steeg het •lottend tegoed1 i-n Engeland en de Ver Staten tezam envan ƒ116 millioen op 31 Dec. 1934 tot ƒ200 millioen op 31 Dec. 1935. De daling van het tegoed in de overige landen, welke daartegenover staat, komt oor het grootste deel voor rekening van oen verder eafwikkoling vam. d'e StiMhalte- crecLieten van Duitschland. Het aandeel van Nederland in het totaal bedrag dezer civs düeiben is in 1935 door den verkoop van Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL registertnaékéiï verminderd van 134 mil lioen tot ƒ85 millioen. 4 pet. Leening Enschedé De Hoïlandsoho Bank-Unie, H. Oyens Zonen en Bankierskantoor Van. Lissa en Ivann, berichten, dat de inschrijving op ƒ1.800.000 4 obligation, leening 1936. in stukkien van 1000 cn 500 ten laste der gemeente Enschedé tot dien koers van 98Vè /o, zal zijn opengesteld op Woensdag 28 Oot. 1936 van 9 tot 4 uur bij hun kan toren, alsmede te Enschedé bij den ge- inee niteontvamger. De loeni-ng dient: at voor aflossing der 51/2 l'eening 1932 groot ƒ1 millioen ten •name van de vroegere gemaentè Lonmeker, b. voor aflossing 51/, lecning 1932 dier gemeente Enschedé en c. uitkeering voor schoolgebouwen ter vervanging der jaar- lijk sclie vergoeding. De aflossing der l'eening heeft plaats vol gens onderstaand plan: in do jaren 1937 t.c.m. 1951 52.000 per jaar, en in de jaren 1952 t.e.m. 1971 ƒ51.000 per jaar; de ge meente heeft het rcoht ten alken tijde tot vervroegde geheeie of gedeeltelijke aflos sing der lecning over te gaan. Bank voor Nederlandsche gemeenten 4 Emissieleenlng De Rotterd. Bankvoreen., de boeren Hel dring en Pierston, R. Mees en Zoonen cn Pierson Co, berichten, dat zij de inschrij ving op ƒ2.000.000 4 Schuldbrieven'(lec ning 1936) ten laste van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, in stukken van ƒ1000 cn ƒ500 nominaal, openstellen op Maandag 26 Oct. 1936 van 9 tot 4 uur, bij hunne kantoren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, tot ellen koers van 99ik De storting op de •toegewezen schuldbrie ven moet plaats hebbm met ƒ995.22 per schuldbrief van 1005 cn ƒ1497.61 par schuldbrief van ƒ500 op Dinsdag 17 Nov 1936 ten kantore, waar de inschrijving »s geschied, tegen ontvangst van de schuld- briavjen, cEen inschrijver toekomende.. De aflossing der leiening geschiedt a pari, aanvangende in 1937, met ƒ50.000 per jaar. Vervroegde geheeie of gedeeltelijke aflos sing wordt voorbehouden. Betaling aan Duitschland Geen lager markenkoers toegestaan In den laatst en itdj'd hebben v-er- isoh'eidlene iimjporteurs zich gewend zoowel tot die regeering als tot het Nederlandsóh OLeairijngimstLtuut, met verzoek het daarheen te leidtón, dat voortaan de betaling van goederen, omgevoerd uit Duitschland en gefac tureerd in rijksmarken, zal kunnen geschieden tot een la geren koers dan diien welke tegenwoordig voor rijks- (marken wordt genoteerd. In veiband dia armed ebrengt het Neder landsóh Clearinginstiituut, daartoe gemach tigd door de regeering, onder d-e aandacht van belanghebbenden, dat zulks niet is overeen te brengen met de bepaling van het Nedei'iandsch-Duitsch clearingverdrag en voor het overige ook niet zou passen in het tussehen beide landen aanvaarde stelsel. Luidt de verplichting van de Nederland sche schuldenaren in rijksmarken, dan dient de tegenwaarde van het verschuldigde bedrag, evenals te voren, te worden betaald m guldens, berekend naar de officieele Nederlandsche noteering voor rijksmarken op dén beursdag, voorafgaande aan den dag ran storting. Het. Nederlandisoh Cleari-nginstituut vestigt er verder de aandacht op, dat Nederlandsche schuldenaren gehouden zijn vorenbedoelde stortingen te ver richten op den vervaldag hunner verplichtingen. VERLENGING OCTROOI I NEDERLANDSCHE BANK De memorie van antwoord Termijn tot 5 jaar teruggebracht Aan de memorie van Antwoord op voorloopig verslag van dc Tweede Ki over het wetsontwerp inzake vcrlengij wijziging van het aan de Nederl. Bank I leende octrooi is het volgende ontleend Dat de leden, die een ingrijpende wijz verlangen in het centrale bankstelsel, gesteld zijn over den inhoud van het ontwerp, begrijpt de minister. Hij kan ter niet met deze leden instemmen, inhoud weinig belangrijk zou zijn. Inderdaad is de herziening van 't oct indien men tot. het scheppen van een i wen, beheersvorm wenscht over te gaai daarvoor aangewezen gelegenheid. De geering heeft daartoe echter geen voq gedaan, omdat zij meent, dat dc tegem dige beheersvorm voldoet aan de daarai stellen eischen. De Minister kan geheel instemmen het beginsel, dat de circulatiebank ha» leid blijvend moet richten op het al gei welzijn. De leden, die deze gedachte in verslag uitspreken, zullen echter op beurt met hem van oordeel zijn, dat dit slechts geldt voor de circulatiebank, voor alle instellingen, zoowel die van heidswege, als die door particulieren 1 heerd, die een taak in het oeconomisch 1 financieele leven hebben te vervullen De Regeering gaat allerminst voor problemen, die hier liggen, uit den Zij heeft zich integendeel van die p i blemen ten volle rekenschap gegev - Wanneer zij, alles overwegende, de slotsom is gekomen, dat groote i anderingen in den bestaanden toesta niet moeten worden gebracht, dan is miet een gevolg van onderschatting het probleem voor de volksgemeensch doch van liaar overtuiging, dat de langen dier volksgemeenschap op d wijze het best worden gediend. De varing heeft tot dusver niet gelee dat de bestaande toestand aan de eisck aan een goed geregeld centraal bai wezen le stellen, niet zou voldoen. De Minister is van oordeel, dat voeren van een meer actieve conjui tuurpolitiek, zooals het verslag dit oogt, niet ligt op het terrein van Nederlandsche Bank, In tegenstelling met wat sinds 1381 bruikelijk was, is de Minister met de overeengekomen, de termijn vijftien tot vijf jaar terug te brengen. Aan den wensch van sommige ledeJ* instelling van een staatscommissie, di last zou worden met de bestudeerinj verschillende onderwerpen op het wezen betrekking hebben.de, kan de n ter niet voldoen. Naar aanleiding van de door eenige gestelde vraag of de Regeering in sa werking met de Nederlandsche Bank i staat is om afdoende maatregelen te ri( tegen de manipulaties van val speculanten, wordt opgemerkt, da laatste jaren een nauwe samenwerkir nationaal karakter tussehen de circ bank en het particuleire bankwezen internationale aard tussehen de voornas ste circulatiebanken is gegroeid, die 01 twijfeld tot een aanmerkelijke bepen van de .valutaspeculatie heeft geleid. De Belgische leening De Belgische minister van Financiën b oor de financieele commissie verkl dat de regeering voornemens is de let indertijd verstrekt door het Amsterdam Bankiershuis Mendelssohn en Co., ten drage van 700 millioen en de i-n Nov en vervallende schatkistbons terug te beU De regeering zal waarschijnlijk een leei ten bedrage van 1700 millioen franken gaan. Kapitaalsreorganisatie bij Goodyea. De houders van gewone en prefer aamdeelien Goodyear Tire amid Rubbci zijn opgeroepen ter bijwoning van eet 2 Nov. a.s. plaats vindiende verga«J« ter goedkeuring van d'e kapitaals-reorj saitie der maatschappij. Deze heeft ten de dividlend-adhterstaind op de prefei aandeelen weg te werken en zoodoend) aariidleelien wqg te werkten om zoodoend zoo spoedig mogelijk te kunnen herval Volgens de dloor ihet bestuur opge® plannen wordt houders van preferente dleelien aangeboden een nieuw 5 dollar fenent aandeel met recht op nog 3 dt> dividlendi, achterstallig dividend, plus derde gewoon aandeel voor elk tegenw dig prefemenit aandeel. De nieuwe preferente aandeden zijn 1 Oct. 1946 converteerbaar in gewone deelen. GEMENGD NIEUWS Aantal radio-luisteraars 112 per 1000 inwoners Op 1 October 1936 bedroeg het aantal gegeven radio-ontvangtoestellen in Ne land 613.200, terwijl het aantal aanges! nen aan radiodistributie-centrales 331 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luistert derhalve ongeveer 112 per 1000 inwon Wegens verduistering te Groningen Op verzoek van den officier van Just ^r0T1'n^en gistel-morgen te l sterdam aangehouden de 45-jarige J H. oud-directeur van de Coöperatie „De 1 komst" te Groningen en gewezen lid I den gemeenteraad aldaar, als verdacht' verduistering van gelden ten nadeele deze coöperatie. G. is naar Groningen overgebracht voorloopig in het hoofdbureau van pol aldaar in .verzekerde bewaring gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2