DINSDAG 20 OCTOBER 1936 DERDE BEAD PAG. 9 Hl tortl VOQI -*.» EESTELIJKE NOOD ER WERKLOOZEN Ie vorming van lectuurfondsen Over bovenstaand onderwerp schreef Dr. larsemeyer, bij onze lezers welbe- 1, en natuurlijk in de nieuwe spelling, belangrijk artikel in het Ca 1 v in i s c h Weekblad van 16 October 1936. kwam ons onder de oogen juist op het iment, dat we enkele punten hadden uit zet voor een artikeltje over de noodzakc- kheid van alleen in perkiezings- maar el het jaar r. Natuur- zouden we .rbij wel de is loopen igezien te voor edikers voor -en parochie, lar dat ne- >n we op de op toe. Nu iter dr. Kar- ieyer woorden schrijft, welke ons uit het rt gegrepen zijn, beginnen we met deze te rb rei den en in overweging te geven. <e schrijver wijst eerst op de nood der ■kloozcn in het algemeen, maar vooral op de geestelijke gevaren acin jisheid verbonden. Daarom is voorlichting onderricht noodig en dan niet hij voor- ïr in vereenigingslokalen maar met be ring en versterking van het gezinsver- nd. En hij geelt daarbij dan het volgende TA 2 Lr. <7. Karsemeyer 't Beste middel, dat ons daarbij ten dienste staat, is naar mijn inzien de Chr. pers. Er mag geen gezin overblijven, dat daarvoor maar enigszins in aanmerking komt, dat verstoken blijft van een Chris telijk dagblad. Wie ziet met hoeveel 'ijver en toewijding van socialistische zijde ge- •kt wordt in stad en dorp om de men sen de arbeiderspers in handen te spelen die staat beschaamd over veel laksheid li van onze zijde. Wanneer men daarnaast let Op de „goedkope neutrale" kranten, die in honderden Christelijke gezinnen 't dagelijks en enig geestelijk voedsel vor men, die moet tot de erkenning komen, dat hier een terrein braak ligt. dat we niet langer onbeploegd mogen laten. Enorm moet de invloed zijn, en dus ook de aangerichte schade, van de onon derbroken bewerking van de geesten van dezulken, die niet slechts naar de aard hun ontwikkeling weinig critisch kunnen onderscheiden en bovendien ver stoken zijn van ieder historisch vergelij kingsmateriaal, maar die bovendien ver keren in een toestand van sociale ellende die hen zo niet met afgunst tegen den meerbegunstigden naaste dan toch heel gemakkelijk met weerzin tegen het geor dend staatkundig bestel kan vervullen. Enkele weken van intense verkiezings propaganda. verwarrend en overstelpend verkend door het veelsoortige en over- dadige van de aangeprezen stelsels en 3n grondslagen, kunnen bij lange na niet 6 llgoed maken wat jarenlange toediening ran beter gedoseerde kruiden heeft ver woest. Het is de, taak van ieder die zich geroepen acht Evangeliserend de breed- 'i<e lagen van ons volk te bewerken en lei het bovendien wel meent met de toe- van ons land, hier de hand uit de ba-t nouw te steken. We mogen het niet laten aankomen op 3e zeker krachtige propaganda van de Christelijke pers zelf. Wederzijdse steun htiijie tot wederzijds financieel offer zal moe- en leiden, is onmisbaar. We gaan een lelangrijk jaar tegemoet, waarin mis schien een beslissing zal vallen over de oekomstige regeermethode van ons land Verblijdende tekenen van hernieuwde Miergie zijn op verschillend gebied waar nemen. Er gaan zich weer mensen 25 ptaet de politiek bemoeien, die er jaren- I8üiang. smalend op neergezien hebben. Mis !Chi<?n kan in brede kring de bezinning i, veerker'en, vóór 't te laat is. 't Meest no- lig lijkt mij daartoe, dat zo spoedig mo- relijk direct met September te begin- ten over ons hele land lectuurfondsen vorden gevormd, waaruit zo mogelijk k egen gereduceerde prijs abonnementen P E V E O Jr'iikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar weg 115 ester-Apotheek botterdam, Teief." 34602 veo-Depöt We'mDeSn'hfaag^elef. 337055 evrouw Hardebol C. Roosen Zn. L^ide^Te^'f^S (Adv.) EEN SLAG VOOR DE NEDERL. BLOEMKWEEKERIJEN Nieuw Nederlandsch initiatief Men schrijft ons uit Berlijn: Selert 1935 ontvingen de Duitische bloe- men-importeurs maandelijks 35 pOt. van de deviezen, die zij in de overeenkomstige maanden der z.g.n. basis-jaren voor de in voer van hun producten noodig hadden ge had. Sedert de waardevermindering van den gulden is dit percentage echter van 35 tot op 15 verlaagd! Dit beteekent dus, dat de Duitsche invoer van Nederlandsche bloe men opnieuw met meer dan 50 pCt. vermin derd is. Voor de Nederlandsche bloemenuit- voer een harde slag! Zooals men weet wordt, de Duitsche bloe- meninvoer eveneens door Nederlandsche importeurs beheerscht. De Nederlandsche bloemenimporteurs te Berlijn laten hel hoofd echter niet hangen. Integendeel, deze stoere werkers krijgen door elke moeilijk heid, die zij ondervinden, nieuwe onderne mingslust en nieuwe commercieele durf. Wij spraken met een der groo'Ste bloemeD- importeurs alhier, een man, die tevens in het Nederlandsche vereen igingsleven te Berlijn een voorname plaats inneemt. „Ik had het", zei hij ons, „wel aan zien komen. De waardevermindering van den gulden beteekent natuurlijk, dat de invoer van Duitsche artikelen naar Nederland veel moeilijker zal zijn. Van den Duitschen uit voer naar Nederland is tenslotte de Neder' lands,che uitvoer naar Duitschland afhan kelijk. De Duitschers meenen telkens maar weer aan te moeten dringen op meerder af name hunner producten door ons. Laten ze wel bedenken, dat wij bijna tweemaal zoo veel van hen betrekken dan zij van ons. Voor de eerste acht maanden van het jaar waren de cijfers: invoer uit Duitschland voor f 151.000.000, uitvoer naar Duitschland 'oor f 79.000.000. Deze cijfers geven een eigenaardige kijk op het alsmaar door aan hangen der Duitschers om meer te koopen. Red.) Wij, importeurs van Nederlandsche ar tikelen betalen dus weer eens het gelag. Ik behoef u zeker niet te zeggen, dat een devle- zcn-coniingent van 15 pCt veel en veel te weinig is. De bloemen, die wij krijgen, vlie gen hier nu letterlijk weg. Zeker, de winst marge is voor ons toiporteurs op het oogen- blik zeer groot. Maximumprijzen voor bloe men zijn er niet. Maar ons bedrijf is tenslot te op een deviezencontingent, van 100 pCt. ingericht. Onze kosten blijven hetzelfde, on verschillig, of wij 100 pCt. of 15 pCt. impor- teeren. Wat heb ik aan mijn mooie koelkel ders, wanneer er geen bloemen in liggen? Wat heb ik aan mijn duur verkoopsappa raat, wanneer ik het niet voor 100 pCt. kan gebruiken? Wordt, vroegen wij, de kooplust tenge- 1)01 ge van de dure bloemenprijzen nu et belangrijk verminderd? „Zeker", was het antwoord. „Een gedeelte van het Duitsche publiek is thans werkelijk niet meer in staat, om bloemen te koopen. Zeventig pfennig voor een roos, RM 1,50 voor een chrysant, het is te veel! Maar voor sommige menschen is het leven zonder bloc men onmogelijk. In ieder geval staat het 'ast, dat, hoe hoog ook de prijzen zijn, er ,'raag voor bloemen blijftl De z.g. kleine chrysanten zijn thans 30 maal zoo duur als voor een jaar! Dat is niet. alleen het gevolg deze vermaledijde 15 pCt., maar staat ook in verband met het feit, dat tengevol ge van de zware nachtvorsten de Duitsche productie groote schade heeft geleden." En hoe ziet u de toekomst in? „Voor de impprthandel slecht! Ik geloof niet, dat binnen afzienbaren tijd dit devie zen percentage verhoogd zal worden." Wat doen de Nedei-landsche bloemenim porteurs alhier? .,De kleine zitten in zak en asch. De groo- tere, die over wat kapitaal beschikken, aan vaarden de consequenties. Zij breiden hun eigen bloemenlcweekerijen in Duitschland uit, resp. beginnen met een eigen kweeke- rij. Onze firma had steeds een eigen kwee- kerij. Ik heb deze week onder den rook van Berlijn er nog 80.000 vierkante meter bij ge kocht, goede grond. Dien heb ik duur moe- worden verstrekt aan gezinnen, thans van ieder Christelijke dagbladlectuur verstoken bij gebrek aan de daartoe ver eiste middelen. H6t zal veel geld kosten, maar 't is uitstekend besteed. Bovendien bestaat de niet geringe kans, dat het suc ces verblijdend is en op den duur de kos ten zullen verminderen. De massa moet geleerd worden iets te offeren voor een Christelijk dagblad, indien eerst liefde voor de courant is gekweekt. Wie gere geld een bepaalde krant heeft gelezen we kunnen 't dagelijks horen in iedere kring raakt aan die lectuur gehecht en wil er niet. meer af. Die geest hebben we te kweken. De arbeid zal moeilijk en uitgebreid zijn, maar wanneer we willen en God ons Zijn zegen wil schenken, kun nen we veel, in Zijn kracht. In bet verleden is gebleken hoezeer on zerzijds de vorming van lectuurfondsen voor werkloozen op prijs gesteld wordt en er gebeurt in dat opzicht nog wel het een en ander; maar hoeveel zegen tengevolge van een algemeene actie als door dr. Karse meyer bedoeld, verspreid zou kunnen wor den, is moeilijk onder woorden te brengen. ten betalen, maar hierdoor word ik in staat gesteld, zooveel bloemen te produceeren, als ik kan verkoopen. Andere Nederlandsche bloemenimporteurs hebhen eveneens grond gekocht. De Nederlandsche bloemenhande laren te Berlijn worden dus kweekers, zoo als onze vaders dat geweest zijn. Ik neem aan, dat de Nederlandsche bloemenimpor teurs in andere Duitsche steden dit even eens zullen doen. En zoo zal wel de toe komst zijn, dat over enkele jaren de Neder landers in de Duitsche bloemenkweekerijen een bijzondere plaats zullen innemen, zooals reeds vroeger Nederlanders in Duitschland zich met de groenteteelt gingen bezig hou den. Dat laatste bedrijf zal zich ook wel gaan uitbreiden. En de sla. die men in Duitschland in Maart a.s. zal eten, zal op nieuw Nederlandsche sla zijn, een product, uit Nederlandsche zaad gekweekt, door Nederlandsche deskundigen verzorgd, door Nederlanders verkocht, maar tenslotte in Duitschland g e gr o e i d. Ziehier een perspectief, dat tenslotte voor Neder land niet aangenaam is. Ik zie echter j ander toekomstbeeld. GEMENGD NIEUWS Ondeugdelijke makreel gegeten Vergiftigingsverschijnselen in Almelo en Deventer In Almelo en Deventer zijn die laatste dagen vengi ftigLnjgsver- schijnseilen geconstateerd bij een groot aantal personen, die bij onderzoek gestoomde makreel bleken te hebben gegeten, welke op de markt verkocht was. De verschijnselen waren niet van ernsti ge n aard. Gisteren is op de markt te R ij een groote partij makreel in beslag genomen, daar de keuringsdienst vermoed de, dat de partij ondeugdelijk was. De oor zaak is vermoedelijk te wijten aan onjuiste behandeling bij het stoómen. Den verkoo- pers treft geen schuld, daar zij onkundig van de ondeugdelijkheid waren. Twente blijft onveilig Beroovingen en inbraken Eenigen tijd geleden zijn eenige inbrekers veroordeeld, die in Twentsche gemeenten' hun slag hadden geslagen. De laatste dagen zijn eohter wederom diverse groote inbra ken gepleegd. Zoo werd vorig© week te n e 1 o 1000 gestolen. Een dag later 20, ook te Eisen, gemeente M a r k e 1 o, is de landbouwer K., des nachts van ƒ300 be roofd. Toch is nog geen einde gekomen aan de reeks beroovingen. Op de najaarsmarkt t© R ij s s e n is giste- :n een landbouwer uit Weerden beroofd van een portefeuille met 250. Een land bouwer uit Holten is tijdens de markt boekje met 140 kwijt geraakt, dat of gestolen of verloren is. Molen in vlammen Ean fantastisch schouwspel In de wind-korénmolén van de gebr. Dekker te Vriezenveen is brand ultr gebroken. Deze molen is een van de twee overgebleven ouderwetsche wind-korenmo lens zoodat thans nog alleen bestaat dtf molen van Leemans in het Westeinde. De afgebrande molen dateerde uit het jaar 1845 naderde dus de 100 jaar. Hoe de brand is ontstaan is. niet me' zekerheid te zeggen, vermoedelijk door kort sluiting. De brandweer was spoedig met twee automotorspuiten op het terrein van den brand aanwezig en gaf met drie slan gen water. Aan blussching viel niet te den ken. doch een nabijgelegen gebouw kon be houden worden. De molen met inhoud, bestaande uit een groote partij meel, gerst haver, lijnkoeken en rogge, ging verloren, zoomede een aan tal kippen. Een paard en een vrachtauto konden uit den brandenden molen gered worden. Het spreekt vanzelf dat deze brand groote belangstelling trok. Honderden uit nabijgelegen plaatsen als Almelo, Tubber- gen, Geesteren enz. kwamen het schouwspel gadeslaan. Vooral toen de heele molen met de wieken op een gegeven moment in brand stond, leverde dit in den nacht een impo sant schouwspel op. Het geheel werd door verzekering op beurspolis gedekt. De brandende lading stroo van het schip Majodat tijdens den storm ten Westen van Ameland van zijn ankers sloe g. Met moeite konden de opvarenden van het schip gered worden Storing telefoonverkeer in het Zuiden Kabel in de Merwede onklaar geraakt Gister is in het intercommunale en internationale telefoonverkeer 'n ernstige storing opgetreden door het onklaar raken van een rivierkabel in de Mer wede. Dit is een gevolg van den storm van Zondag/welke de uiterwaarden aan de kant van Zwijndrecht heeft doen onderloopen, .waarbij een telefoonkabel schijnt te zijn gescheurd, langs welke de verbindingen loopen van het Noorden des lands met Zeeland, Parijs en Lon den. Men heeft zich nu geholpen door het „lee- nen" van tijdelijke verbindingen via andere plaatsen. Zoo kwam de verbinding met Parijs tot stand via een omweg over Duitsch land en met Londen over België, terwijl de verbindingen met Zeeland o.a. werden gaande gehouden via Breda. Ook is een der lijnen tusschen Dordrecht en Rotterdam gestoord. De telefoongesprekken voor de gestoorde gebieden konden slechts met groote vertra ging worden afgewikkeld.Aanvankelijk moest de spreekduur tot drie minuten worden be perkt. Later op den dag werd dit rantsoen tot zes minuten uitgebreid. De rijkstelefoondienst hoopte vanmorgen vroeg het defect te hebben hersteld. Kleeren bij petroleumvergasser Vrouw levensgevaarlijk gewond te ruim half zes heeft in ee de Tweede Helmersstraat te Am- een ernstig ongeluk plaats had, waarbij een vrouw zware brandwon den heeft opgeloopen. De 50-jarige juffrouw R. bewoont een zolderkamer in perceel Tweede Helmersstraat 35. Op het genoemde uur stond zij te was- schen, waarbij haar kleeren in aanraking kwamen met een petroleumvergasser, die vlak naast haar op den grond stond. Voor zij besefte, wat er gebeurde, stond haar jurk in brand. Op haar gegil en hulpgeroep sneld ede hospita, mej.Z., die op de tweede etage woont, toe. Het gelukte haar echter niet de brandende kleeren te dooven. In een panischen angst vluchtte mej. R. de trappen af. Gelukkig waren ook de andere bewoners an het huis door haar gillende angstkreten gealarmeerd. De bewoner van de eerste eta ge schoot te hulp en hét gelukfe hém met een kleed de vlammen te dooven. De vrouw had reeds deerlijke brandwonden opgeloo pen. Onmiddellijk waarschuwden de buren de brandweer, den G.GD. en de politie. Mej. R. had zware brandwonden over het geheele lichaam en in zorgwekkenden toestand is zij naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. Haar hospita had brandwonden aan de beide handen opgeloopen. Ook zij is naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd, doch na ver bonden te zijn kon zij naar haar woning terugkeeren. Bericht Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Purol '(wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.\ woning F zoogoed f-*• voor 't leer! Groote doos 10 cent. Extra 'groote doos 15 cent. Auto in een sloot geduikeld Vier inzittenden kwamen er vrij goed af Gistermiddag omstreeks drie. uur is op den rijksstraatweg tusschen Ab coude en Duivendrecht even voorbij 'het voormalige fort, 'n personen auto, komende uit de richting Utrecht, waarschijnlijk door slippen, van den hoogen berm gereden en in een daar langs loopende sloot geduikeld, waarin de wagen ondersteboven bleef liggen. Voorbijgangers snelden onmiddellijk toe en hebben de vier inzittenden, twee heeren, een dame en een kind, bevrijd. Het viertal, dat water binnen had gekregen, was aan vankelijk buiten kennis, doch spoedig keer de het bewustzijn terug. De inzittenden ble ken te zijn de heer en mevrouw Verbeek en hun kind uit Hilversum en een kennis van de familie. De doktoren Gorter, uit Abcoude en Bal- foort, uit Diemen, waren weldra aanwezig voor het verleenen van de eerste hulp. De beide heeren hadden verschillende verwon dingen opgeloopen aan armen en beenen, doch dez ewaren niet van ernstigen aard. De dame had een rib gebroken, terwijl het kind ongedeerd was. De vier personen zijn met particuliere auto's naar het O.L. Vrouwe gasthuis te Amsterdam vervoerd. Een „Mussert-wint"-band Het is den laatsten tijd meermalen voor gekomen, dat te Bilthoven en in De Bilt de wegen bekalkt waren met -politieke leuzen. Zoo heeft men onlangs gebruik gemaakt van een auto, voorzien van een band met het opschrift: „Mussert wint". Door steeds verf op den band te laten loopen maakte men afdrukken van deze leuze op den open baren weg, waardoor geheele wegen wer den beschilderd. Het gemeentepersoneel kon daarna weer aan het werk gaan om de be schilderingen te verwijderen. Thans hebben B. en W. van De Bilt een bepaling voorgesteld, waarbij verboden is het aanbrengen van letters opden open baren weg. Tot dusver kon men tegen dit feit nog niet strafrechtelijk optredèn Tevens zal strafbaar worden gesteld het des nachts vervoeren of het bij zich hebben van voor werpen, welke gebruikt kunnen worden voor het aanbrengen van opschriften op het wegdek, tenzij kan worden aangetoond, dat die voorwerpen niet zijn bestemd voor het beschilderen van wegdekken. Doodelijke aanrijding Zondagmiddag naderde de heer B., uit Veldhoven (L.) met zijn auto, komende van de Belgische grens, aan het einde van het dorp een der laatste bochten in den weg AntwerpenEindhoven. Ter plaatse waren eenige kinderen aan het eikels rapen, waar mee ten bate van het gezin nog een mooi centje kan verdiend worden. Juist bij het passeeren van de bocht stak plotseling het, 4-jarig kindje van H. de weg óver. Door het weifelen van de kleine was voor den bestuurder het niet meer mogelijk een aan rijding te voorkomen. Het kindje kwam onder de auto zoodanig terecht, dat het sched&l'tje als het ware verbrijzeld was. Toen eenigen tijd later Dr. Broos uit Zeelst arriveerde kon deze slechts de dood consta- teeren. WOENSDAG 21 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds P. Boes,,Geref. predikant te 's-Graveland. 11.00 Orgelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 Vocaal en instrumentaal concert. 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Viool recital met pianobegeleiding. 4.00 Chr. lie- derenuurtje m.m.v. viool. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijs fonds Binnenvaart. 7.00 Berichten. 7.15 ,jHoe ik West-Friesland zie". 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhem- sche Orkestvereeniging m.m.v. harp en hobo. 9.10 „Neutraliteit", causerie door Prof. Dr. W. J. Aalders. 9.40 Vervolg con cert. 10.20 Berichten ANP. 10.25 Schaak cursus. 10.40—11.30 Gram.pl. Schriftle zing. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzendlng. 8.00 Gram.pl. 9.30 „Onze keuken".' 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel en voordracht. 11.30 „Is massa-werkloosheid onontkoombaar?" 12.00 Gram.pl. 12.15 Concert door de „Melody Circle". 1.00 I.45 „De Flierefluiters" en zang. 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orkest en gram.pl. 7.00 Schaakpiaatje. 7.15 Zang. 7.40 „Sociale verzekering". 8.03 Berichten ANP. 8.20 Uit Brussel: Het Omroep-symphonie- orkest en Omroepkoren. 9.55 Gram.pl. 10.00 Berichten ANP. 11.00 „Huwelijks verhoudingen". 11.3012.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 —11.50 Gram.pl. 12.05 BBC-Orkest en zang. 1.20—2.<s0 Orkest. 3.10 Orkest. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Kwintet. 7.00 Piano-syncopations. 8.35 BBC-Sym- phonie-orkest, koor en solisten. 9.45 Ver volg concert. 10.55 Vocaal en instrumen taal concert. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Concert. 4.50 Zang. 5.50 Orkestcon cert. 8.20 Zang en gitaar. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Dito. 12.35 Symphonie-orkest. 1.35 Gevar. concert. 3.50 Sted. Orkest Witten-Ruhr. 5.20 Kamerorkest. 6.20 Pianorecital. 9.50 II.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Kiein- orkest. 6.20 Cello-recital. 9.35 Klein- orkest. 484 M.: 12.50 Klein-orkest. 8.20 Sympho- nie-concert. 9.20 Omroeporkest en repor tage. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 So listenconcert. 8.05 Rijkszending. 8.35 Po pulair concert. 9.50 Gamba en "embalo. 10.2011.20 Europeesch conc..t uit Brussel. Herfst Radio Gezellige sfeer. Alleen met FRISIA HAARDEN EN KACHELS Sierlijk, solied en goedkoop door niterst zuinig gebruik VULHAARDENFABRIEK ..FRISIA" N.V, Fkbriek: N.W. BINNEN SINGEL 85. DEN HAAG (AM OP HEETERDAAD BETRAPT Toen een bewoner van de Pauwenstraat te Hilversum na een korte afwezigheid in zijn woning terugkeerde, trof hij in een der beneden-kamers twee mannen aan, dia bezig waren met het doorzoeken van zijn schrijfbureau. Toen zij hem bemerkten, sprong een der mannen op den bewoner af ©n drukte hem tegen den muur. Hierop namen de inbre kers de vlucht Een van hen verloor in de groote haast zijn hoed. De bestolene alar meerde onmiddellijk de politie, aan wie een signalement van de indringers kon worden opgegeven. De dieven zijn waarschijnlijk binnengekn- men met behulp van valsche sleutels, uit het schrijfbureau dat niet gesloten wa wordt 'n bedrag van f 31.75 vermist Een V- drag van twintig gulden dat in een der an dere laden was geborgen, lieten zij onaan geroerd. BRAND Door onbekende oorzaak is een felle brand uitgebroken in het perceel, bewoond door de gezinnen A. Damhof en J. de Vries, aan de Noorderbroeksterstraat teSappemeer, eigenaar de heer G. Reinders te Sappemeer. De brand, welke in de schuur van de familie De Vries was ontstaan, breidde zich door den krachtigen wind zoo snel uit, dat het geheele perceel direct in lichter laaie stond. Het woonhuis is geheel afgebrand. De brandweer bepaalde zich in hoofdzaak tot het nat houden der belendende percee- gedekt sc^ac^e wor£lt door verzekering nf£CHlEDENI£ VAN EEN HOJLIANDSOR- AMERIKAANSCHEN MILLIONAIQ DooaK. JONKHEID Kod (36 ij herstelt zich. Dat dreigement beteekent niets. Maar dat rag aan geld. Dat moet vierduizend dollar worden en dan r Engeland. En daarvoor zoo'n lange dure reis gemaaktl de verwachting achtduizend gulden te halen en nu dat alles aangedikt met een dreigementl Iet geval overmant hem. elkaar gedoken blijft hij zitten. Zoo vindt hem Bulders. heeft hem nog al aangepakt, constateert deze. Blijf vandaag maar rustig hier, dan kunnen we morgen '|der praten en dezer dagen ook eens naar het graf van vader gaan". Hij voelt medelijden met den jongen. )e volgende dag is Huug onzeker en stil. Hij peinst over brief naar Holland. Mannacht heeft hij liggen denken. Als dat geld naar Enge- moet, kan hij het er zelf wel brengen. Zal die familie leven? Rechthebbenden zijn er in elk geval. Hij zou len voorstellen, het geld te verdeelen. Maar dan heeft Bulders meer recht op een deel dan hij. 's Morgens bij het opstaan heeft hij de brief nog eens her lezen en weggesloten in zijn koffer en tegelijk ontdekt, dat het slot niet vlot meer werkt. Zijn overleggingen van vannacht verwerpt hij nu. Met het blijde zonlicht zijn ook moed en helder inzicht weer terug gekeerd. Hij wil het geld redden voor zichzelf, hij is de eenige zoon van zijn vader. Op welke wijze? Dat moet hij nog over wegen. Maar eerst iets naar huis schrijven. En voorzichtig zijn. In zijn jeugd heeft hij heel wat goedgeslaagde trucs en streekjes ir" gevoerd, maar ook mislukte. Ervaring heeft hem de weten schap bijgebracht, dat een witgekrijte cent niet kan doorgaan voor een kwartje. Schrijven moet hij beslist. Maar wat? Die vraag maakt hem stil en weifelend. „Blijf maar een poos hier uitrusten", zegt Bulders gul. Zijn zoon is al weer vertrokken. De volgende dag schrijft Huug een kort briefje. Holland-Michigan, Zaterdag 30 Sept. 1871 Waarde Grootouders, Zooals ik reeds in mijn vorige brieven schreef, was mijn reis zeer voorspoedig en is zulks gebleven tot het einde toe. Donderdag ben ik te Pella aangekomen bij den zoon van den heer Bulders. Zijn vader was ver huisd naar Holland-Michigan. Gister heeft hij mij hierheen gebracht en ben ik zeer hartelijk ontvangen. De portefeuille is mij ter hand ge steld en heb ik alles in orde bevonden. Hetzelfde geld, dat vader er in deed, zat er nu nog in. Volgende week gaan de heer Bulders en ik eenige dagen naar zijn zoon te Pella. waar vader begraven ligt en hoop ik het graf te zien. Ook heeft de heer Bulders beloofd, mij veel bijzonderheden te vertellen van zijn reis met vader en van diens ziekte en dood. Hij zegt, dat vader in vrede gestorven is.Zoodra ik hier weer terug ben, hoop ik u dit alles uitvoerig te schrijven. Ik moet eenige tijd hier blijven voor ik de terugreis aanvaard, de groote gastvrijheid, die mij geboden wordt, kan ik niet afwijzen. Het lijkt hier een vruchtbare streek en de huizen zijn ruim, maar meest geheel van hout. En verder de eerbiedige groeten van Uw liefhebben den kleinzoon HUGO WATERMAN Woensdag 3 October maakt Huug zich 's morgens bijtijds gereed voor de tocht naar Pella. Het kamertje waar hij logeert, is op de bovenverdieping onder het schuine dak. Alle wanden zijn van hout. Ook het dak is van hout, maar stevig in elkaar getimmerd met zware dwarsbalken en sterke spanten. Tegenover het bed staat zijn koffer. Daarin heeft hij de portefeuille weggesloten. Als hij een paar schoone kleeding- stukken tevoorschijn haalt, bespeurt hij, dat het slot niet meer werken wil. Hij wringt en peutert, maar de sluitinq blijft defect. Dat zou niets hinderen, als de portefeulle er niet was. In bewaring geven aan Bulders, die hem al zoo veel jaren be waard heeft? Maar Bulders gaat mee op reis en hij woont met een oude huishoudster, dus dat gaat niet. Hij kijkt rond. Verstoppen achter een balk? Dat kan ge makkelijk. Hier is een prachtige plaats bij de hoekspant. Klaar. Even later bedenkt hij zich. Het is mogelijk, dat die huis houdster alles nasnuffelt, terwijl hij weg is. Oude vrouwtjes 2i,n soms erg nieuwsgierig. En als dan die brief gevonden wordt. Hij haalt de portefeuille weer te voorschijn, neemt de brief er uit en bergt die in een van zijn zakken. Dat is in elk geval secuur. Aan het geld durft niemand komen, daarvoor bestaat geen gevaar. Het is trouwens bijkans ondenkbaar, dat het gevonden wordt. De brief steekt hij toch maar bij zich Een uur later zijn ze op weg. Volgende Dinsdag hopen ze weer terug te zijn. XXVIII Zondag 8 October 1871 ts een rustige dag in Holland- Michigan, aan Zondagsheiliging wordt streng de hand oe- houden. Dominé Van Raalte preekt te Muskegon, daarom wordt in rijn eigen gemeente tweemaal een preek geleren voor een volle kerk. 3 Ook Bulders- huishoudstertje beeft haar Zondagsplicht vemild. Nu 1S het avond en komt de nacht. Ze is alleen en de huizen staan niet aan elkaar gebouwd, maar los op zich zelf met een erf rondom. Toch is ze niet bang. hier wonen geen boosdoeners. Maar t waait vandaag roo hard en nu in de avond is het een felle storm geworden uit het Zuidwesten, dat is wel angstig. 3 De storm wordt voortdurend krachtiger. Gelukkig rijn de huiren sterk. Maar gedurende de Maandag, die volqt qroeit de storm uit tot een vliegende orkaan. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9