DINSDAG 20 OCTOBER 1936 TWEEDE BEAD PAG. 5 zijn gekomen en ze gieren over de lage landen aan de zee. Links: de golven beuken de kust te Scheve- ningen. Rechts beneden: de nieuwsgierigen moesten hun belangstelling soms met een nat -pak betalen. Boven: ook Rotterdam kreeg zijn deel: de ondergeloopen f RINSES JULIANA ASSEERT BERLIJN )p reis naar landgoed Reckenwalde artelijke begroeting Bahnhof Zoölogische Garten (Van onzen Duitschen correspondent) Slechts aan weinigen was het bekend, dat rins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld reeds mige dagen te Berlijn vertoeft Unter den inden zétte hij zijn werkzaamheid voort bij 8 I.G. Farben A.G. en terzelfder tijd had ok zijn moeder. Prinses Armgard, verblijf Hotel Eden genomen. Van welingelichte zijde was ons ter oore ekomen, dat Prinses Juliana streng icognito te Berlijn werd verwacht, om an hieruit met Haar Verloofde en Diens ami lie naar het slot in Reckenwalde ver- er te reizen. In den vroegen herfstochtend begaven wij ns naar Bahnhof Zoologischer Garten, ?aar de trein uit Nederland even na 7 uur ou binnenloopen. Klaarblijkelijk, wisten [echts weinigen van dit bezoek, want bij iet binnenloopen van den trein zagen wij ehoud.ëns Prins Bernhard, Diens Moeder Prins Aschwin, Zijn jongeren broeder, in Rijksweer-uniform verschenen was, lechts twee heeren van H.M's gezantschap e Berlijn, baron van Boetzelaer en den leer Star Busman, vergezeld van hunecht- enooten. Het dochtertje van een der heeren ad voor Prinses Juliana een bouquet roode ozen meegebracht. Geheel achteraan ontdekten wij al spoe- lig den specialen wagon van het HoogeGe- elschap en van dichtbij konden wij getuige ijn van de hartelijke wederzijdsche be- [roeting. Prinses Juliana, Die vergezeld i'erd door freule van Heemstra, droeg rader een zwarten pelsmantel een bleu de ciel-reiscostuum en een koket hoedje van iezelfde kleur. Vriendelijk dankend nam zij ie bloemen in ontvangst en ondenvijl was Ie filmoperateur druk doende, eenige op- lamen te maken. Prins Bernhard had dit Jaarblijkelijk gemerkt, want bij de trap ileef hij met de dames nog heel even staan, «elke gelegenheid door „Fox Movietone- lieuws" natuurlijk gretig werd benut, om 'oor het filmjournaal nog een fraaie op- larae te maken. Op de vereischte distantie sloegen wij het leneden dan gade, hoe de Prinses met Baar Verloofde per auto naar Hotel Eden reed, om daar in een gereserveerd vertrek 't mtbijt te gebruiken. Hiertoe had men rijke- ijk gelegenheid, want de FD-trein Parijs— Warschau liep pas tegen half negen het station binnen, waar men was aangekomen, nu waren wij bijtij da op het perron het afscheid van Berlijn bij te wonen Daar het wat later op den dag was, heersch te er nu al heel wat meer drukte dan in fep vroegen ochtend. Prinses Juliana was merkbaar getroffen door de hartelijke ont vangst, die men Haar in de Rijkshoofdstad 'heeft bereid, want zij wachtte met het bin nenstappen van den trein tot op het laatste nippertje en onderhield zich levendig met Prinses Armgard, Prins Aschwin en do dames en heeren van het Nederlandsch ge 'antschap te Berlijn Prins Bernhard wa* ditmaal niet aanwezig en ik liet me vertel len, dat hij per auto roed« vooruit was gp gaan naar Reckenwalde waar men eenige dagen geheel ongestoord hoopt door te brengen. Toen de trein zich in hpweeing zette, ver scheen Prinses .Tu'iana voor het open ven ster en wuifde ons. de weinigen, die van Haar verschijnen te Berlijn op de hoogt» Waren zeer vriéndelijk toe Men kan zich de verhazlne in de Nedpriandsche koloni.- 'e Berlijn nauwelijks voore' Hen, toen het [feit bekend werd. dat Prinses Juliana or doorrrts de Rijkshoofdstad was gepas DE PRINSES OP RECKENWALDE Het dorp feestelijk versierd Receptie op het slot w is H. K. H. Prinses Ju liana op slot Reckenwalde aangekomen. Aan het station Schwiebus werden, aar „de Telegraaf" meldt, de Prinses, Prin ses Armgard en Prins Aschwin zur Lippe- Biesterfeld afgehaald door Prins Bernhard. die zijn verloofde, thans op het grondgebieo ••in zijn geslacht, ontving en welkom heette. Prinses Juliana, nam plaats naast Prins Bernhard, terwijl Prinses Armgard, Prins Aschwin en de overige begeleiders in den tweeden wagen stapten. In volle vaart ging het vervolgens langs den straatweg en latei langs den idyllischen zandweg naar het oude Woynowo, het tegenwoordige Recken walde. Het dorpje was door de bewoners feeste lijk versierd met gToen en bonte guir landes van herfstbloemen. De bevolking in Zondagsche kleedij, stond langs den weg en bereidde het gezelschap, in 't bijzonder de Prinses uit Nederland, een hartelijke ontvangst Toen Prinses Ju liana slot Reckenwalde betrad, werd aan den hoogen mast bovenop het gebouw de Koninklijke standaard van ons Neder*, landsche vorstenhuis gehesohen. In intiemen kring werd in de gezellige eetzaal van het slot het middagmaal ge bruikt waarna de inmiddels binnengeko men telegrafische gelukwensohen uit he4 dorp en uit den omtrek van Reckenwalde werden voorgelezen. Ook moest het verloof de paar van verschillende families uit de omgeving bloemenhjilden in ontvangst nemen. 's Namiddags is de Prinses op het slot ge bleven. Rondom het brandend haardvuur ge schaard, werd het nieuws verteld, dat zich sedert het afscheid in Nederland heeft af gespeeld. Des avonds was er een groote receptie voor alle arbeiders, bedienden en employé's van het slot en de landgoederen van Prinses Armgard. De rede van de Belgische Koning Jhr. London bi] minister Delbes De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delbos, heeft gistermorgen den Ne- derlandschen gezant te Par ij s, Jhr. Lou don, ontvangen. Naar verluidt zouden de besprekingen, welke de heeren hebben gevoerd, waar schijnlijk verband hebben gehouden met de nieuwe situatie, welke is geschapen door de gewijzigde houding van België ten aanzien van zijn buitenlandsche politiek. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Verleend de 'zllv.1 eere-medaille der Orde van Oranie-Naesau, met de zwaarden, aan den serg. majoor-administrateur J. J. M. van 't Waldor- veen en aan den adjudant-onderofficier-adi nistrateur G. J. Zwart Verleend is de aan Orde van Oranje-Nassau verbonden dallio in goud, De Spaansche vertegenwoordiging in Den Haag Naar aanleiding van het persbericht dat op het oogenblik op de Spaansche - legatie in Den Haag geen vertegenwoor diger van de regeering van 'Madrid; maar van de regeeringvan Bur g os gehuisvest is, de heer Pinjiez, heeft het A.N.P. den heer Pinjiez om een verkla ring gevraagd. De heer Pinjiez deelde mede, dat de heer Sevillano Cavagal, die Spaansch consul te Amsterdam is geweest, na het vertrek van den Spaanschen gezani en den eersten secretaris der Spaansche legatie, kort na het uitbreken van den burgeroorlog in Spanje, de leiding van de Spaansche lega tie op zich heeft genomen, maar na enkele dagen is afgetreden. Aangezien er niemand anders aanwezig was dan de heer Pinjiez, die voor de behartiging van de legatiezakec in aanmerking zou kunnen komen, heeft deze toen zijn intrek op de legatie genomen. De heer Pinjiez was sinds vier en een half jaar als Spaansch consul te Rotterdam werk zaam en woonde in Den Haag. .Ook de heer Sevillano Cavagal verblijft thans op het legatie-gebouw. De heer Pinjiez, die den rang van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister heeft staat daarvoor boven den heer Sevil lano CavagaL De heer Pinjiez sympathiseert met de regeering van -Burgos en onderhoudt met deze regeering relaties. Zijn positie, hier te lande is dus niet-officieel. i zilver LAND- EN ZEEMACHT De luit-ter-zeo 2e kl. J. W. Bach Kolllns. dienende bij den Radiodienst der Marine te Amsterdam, is per 2 Nov. ter beschikking ge steld. BELASTINGEN De ontvanger der dir. belastingen enz. R. W Zuur, is verplaatst van Berlikum naar Am sterdam. Loopende leveringscontracten van Zuidvruchten Wat wil de Zuldvruchtenvereeniging? Van de zdjde der ten deze samenwerkende bakkerspatroonsorgamisaties wordt one me- gedeeld, dat door haar op Maandag 12 Oc tober. jl,. overleg werd gepleegd met hef hoofdbestuur, van de Vereen, voor den Haindel ia gedroogde Zuidvruchten, spece rijen; en aanverwante artikeben, omtrent een te treffen, billijke regeling ten aanzien van de uitvoering der loopende leverings contracten van Zuidvruchten in verbanu met de gerezen moeilijkheden. Als gevolg van bedoeld overleg hebben de bakkers patroonsorganisaties berioht ontvangen dat het hoofdbestuurder der Zuidvruchten- vereeniging haar voorstellen serieus heeft besproken en in ernstige overweging geno men. Binnenkort zou die Zuidvruchten- vereeniging daarop terugkomen. Aangezien inmiddels reeds een week is voorbij gegaan en ondanks deze houding van het hoofdbestuur der Zuldvruchtenvereeniging verschillen de harer ledien blijkbaar halsstarrig blijven volharden bij het door de bakkers gewraakte vereenigingsbe- 'sluit, om alle prijzen zonder meer te verhoogen, zullen de organisaties de consekwenties trekken van de hou ding dier afzonderlijke leden en tegen hen strenge afweermaatregelien nemen. De bakkersorganisaties betreuren het, dat het hoofdbestuur er blijkbaar niet toe heeft kunnen ovengaan om, hangende het over leg, de circulaire van 8 Oct, waarin met een beroep op vorenbedoeld art. 25 den le den wordt geadviseerd, om de prijzen te vertioogen, in te trekken of te schorsen. De toestand is thans zoo, dat blijkbaar niemand in de vereeniging van Zuidvrudh- tenhandelaren weet, wat zijn vereeniging wil. Hulp aan Nederlanders in Spanje Dankbetuiging aan Engeland Het Engelsche ministerie van buitenland sche zaken maakt bekend, dat het door be middeling van den gezant der Nederlanden te Londen, Jhr. Mk. R. de Marees van Swinderen en den Britschen gezant in Den Haag, Sir Herbert Montgomery, dankbetui gingen heeft ontvangen voor de aan Neder- landsche onderdanen in Spanje door de Britsche regeering bewezen diensten. Commissie voor de crisis-tuchtrechtspraak De minister van landbouw en visscherij heeft mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, voor het tijdvak, aanvangende met den datum van het in werking treden van deze beschikking en eindigende 31 Decem ber 1936 benoemd tot lid der Centrale com missie voor de crisis-tuchtrechtspraak te 's-Gravenhage. Voorts heeft de minister mr. J. H. Kïe- wiet de Jonge, te 's-Gravenhage, voor hetzelfde tijdvak benoemd tot lid van de corhmissies voor de crisis-tuchtrechtspraak te Alkmaar, 's-Gravenhage, Utrecht, Goes, Tilburg^ Roermond, Arnhem, Zwolle, Assen, Groningen en Leeuwarden. H. K. H. Prinses Juliana verblijft thans op het slot Reckenwalde van haar verloofde in Duitschland. Prins Bernhard een opname van zijn verloofde voor het slotA achter de. Prinses de moeder, en broeder van Prins Bernhard. ROFFELRIJMEN 'T IS EEN RIDDER Rikketikketik, daar is de Herfst!, Hoor hem buiten razen En zijn hagelroffels slaan Op de vensterglazen! Hoor hem bonken Op de deur Schudden aan de ruiten! Hoor hem als een wildebras Door de schoorsteen fluiten! Rikketikketik, daar is de Herfst! Zie de boomen kruiven En kun goud en geluw blad Dooi' de straten stuiven! Zie hem rennen over 't land, Rossen op de daken Zie hem als een dolleman Kapriolen maken! Rikketikketik, daar is de Herfst! 't Is als alle jaren: Op een zware, zwarte wolk Komt hij aangevaren! Machtig is hij, recht en rond: Zijn vizier staat open: 't Is een ridder die geniet Als hij storm kan loopen! (Nadruk verboden) LEO LENS De werkverschaffing te Ermelo De Minister van Sociale Zaken heeft ge-» antwoord op schriftelijke vragen van den heer Van Dis betreffende het ongelijk behandelen van georganiseerde en onge organiseerde arbeiders in de gemeente Er» m e 1 o, die in de werkverschaffing zijn geplaatst, dat het den minister bekend 13 dat in de gemeente Ermelo ongeorgani seerde arbeiders, die in de werkverschaf* wing geplaaitst zijn des Zaterdagsmorgens niet mogen werken, waardoor zij f 1.10 min der loon ontvangen dan de georganiseerden. De minister schrijft verder: nu bij rond schrijven van 5 Augustus 1936, een alge- meene regeling is getroffen ten aanzien vatï de belooning van arbeiders bij de werkver schaffing, die niet tegen werkloosheid zijn verzekerd, acht de minister het niet ge- wenscht, dat door de gemeentebesturen ten: opzichte van de hierbedoelde categorie nog bijzondere voorzieningen worden getroffent Het ligt dan ook in zijn voornemen, tiet ge meentebestuur van Ermelo te verzoeken, in den vervolge ten aanzien van de meerbe- doelde groep arbeiders uitsluitend de kor ting toe te passen, als in de hiervoren ge noemde circulaire is aangegeven. Melkbroodgebruik De Landelijke Bakkerspatroonsbonden verleenen medewerking Te Roosendaal had een bespreking plaats tusschen vertegenwoordigers van de Lan delijke Bakkerspatroonsbonden, het Zuivel- bureau te Den Haag en het bestuur en den directeur van de Coöperatieve Zuivel fabriek te Wouw. In deze vergadering werd overeengeko men, dat getracht zal worden de Melk- Brood-kwestie te Wouw. waar een verschil van meening bestaat tusschen de bakkers en de zuivelfabriek aldaar, door onderling overleg op te lossen. Er bestaat thans van de zijde der Bak kerspatroonsorganisaties geen enkel be zwaar meer tegen volledige medp.werking aan de M.B.-propaganda, zooals deze dooi; ,het Zuivelbureau wordt gevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5