Een paar indrukken Noord-Amerika van DINSDAG so OCTOBER 1936 EERSTE BUAD PAG. De Spaansche burgeroorlog NATIONALISTEN BEZETTEN VERSCHILLENDE DORPEN OPMARSCH NAAR MADRID VORDERT De nationalistische colonnes van de zui delijke armee hebben over een breed front aan weerskanten van de autostrada Toledo —Madrid haar opmarseh voortgezet. Zij on dervonden zoo goed als geen tegenstand en konden tal van dorpen bezetten. De voorhoede bevindt zich nu nog slechts zes mijlen verwijderd van Naval Carnero, liet laatste verdedigingscentrum van de 300de militie voor Madrid. Naar in een officieel communiqué wordt medegedeeld, hebben de nationalisten na de inneming van Illescas, Zondag vooral ge streefd naar dekking van hun rechterflank. Enkele stoottroepen, die van de hoofd colonne waren afgetakt, namen de dorpen Azana, Pantoja en La Alameda in. Door de bezetting van laatstgenoemde plaats zijn de nationalistische colonnes, die van Toledo naar Madrid oprukken, in verbinding ge-j treden met de troepenafdeelingen, die van .Talavera opmarcheeren naar Aranjuez, dat nu eerst moet worden bezet. Hierdoor toch zal Madrid van de laatste spoorwegverbin ding met het Zuid-Westen worden afge sneden. Eerst na de inneming van Aranjuez, zoo verluidt in het hoofdkwartier, zal de aan bal tegen Naval Carnero beginnen. Azana zit in Barcelona De president der Spaansche republiek IA 7. a n a, brengt momenteel een bezoek aan Barcelona, een bezoek, hetwelk wel eens een verkapte vlucht zou kunnen beteekenen. Hoewel tevoren geenerlei bekendheid was gegeven aan het bezoek van Azana, was een aantal Catalanen toch van zijn aankomst in het paleis van de generaliteit getuige en juichte „Leve de president, leve de repu bliek, leve Catalonië!" De president van de generaliteit, Compa- Jiys, gaf Azana de gebruikelijk accolade en vervolgens begaven beiden zich in de werk kamer van Companys, waar zij zich enkele ©ogenblikken met elkaar onderhielden. Inmiddels werd omtrent Azana's bezoek het volgende communiqué gepubliceerd: „De president van de Spaansche repu bliek opent met zijn reis naar Catalonië een reeks officieelo bezoeken aan de Iberische volken, die strijden voor Spanje. Zijn eerste bezoek gold natuurlijk Catalo- ïiië, dat sedert den 19en Juli in de voor hoede strijdt. De reizen van den president der repu bliek zullen het moreel van de Iberische volken en in het bijzonder van Catalonië .versterken en hun nog meer vurigheid geven, om den burgeroorlog, waartoe zij gijn gedwongen, voort te zetten". GRAAF CIANO'S BERL1JNSCHE REIS Een belangrijk politiek consult Graaf Ciano, de Italiaansche minister van Buitemlandsche Zaken, is uit Rome ver trokken voor een bezoek aan Berlijn. Van tevoren zou hij aan den Britschen ambas sadeur Sir Eric- Drummond het Ita liaansche antwoord hebben overhandigd op de Britsche nota inzake de komende Locar- no-besprekingen. Te Rome venvacht men, dat Ciano te Ber lijn niet over een speciaal accoord zal on derhandelen, maar zal spreken over de voor bereiding der Italiaansch—Oostcnrijksch— Hongaarsche conferentie, die op 9 Novem ber te Weênen aanvangt. Verder over de houding van Italië ten aanzien van een nieuw Locarno, vooral na de laatste Belgische besluiten en vooral over het communisme en anti-communisme in Europa. Over het algemeen welingelichte kringen verklaren, dat, ondanks het Duitsche ant- .voord aan Londen, het belangrijkste punt van besprekingen te Berlijn het nieuwe Locarno zal zijn, dat nog voor de Donau- kwestie zal komen. Verder heeft men te Rome de indnik.dat Ciano uit Berlijn de erkenning door Duitseh- land zal meebrengen van het nieuwe Ita liaansche imperium. Geen nieuwe blokvorming Virginio G a y d a schrijft in het „Gior- nale d'Italia" over de reis van Ciano naar Duitschland, dat deze van politiek belang is. De besprekingen, welke ge voerd zullen worden, zullen leiden tot constructieve doeleinden, teneinde zekere punten in de betrekkingen, tusschen beide landen en in de algemeene betrek kingen van Europa te verwezenlijken. Er is geen sprake van, dat eennieuw blok" gevormd zal worden, of dat een gebaar van intimidatie zal worden voor bereid; het zal slechts een bevestiging yan den vrede zijn. KONING LEOPOLDS REDE 4 Waarom zij werd gepubliceerd Geen overleg tusscHen Pen Haag en Brussel In Belgische politieke kringen 'doen zekere geruchten de ronde over de om standigheden, welke koning Leopold er toe zouden hebben geleid Zijn rede over de Belgische defensie voor publicatie vrij te geven. Deze rede n.I. zou oor spronkelijk uitsluitend bestemd zijn ge weest voor de Ministers, die van 'sKo- nings gedachten op de hoogte waren, weshalve dan ook niet alle problemen 'daarin werden uitgewerkt. Zekere leden van de Regeering vonden de rede des Konings evenwel van zoo groote waarde, terwijl zij overigens de discus sie en de stemming over het militaire plan zoo zeer vergemakkelijkte dat zij bij den Koning op publicatie aandrongen. Het waren vooral de Vlaamsche minis ters, die deden uitkomen, op welk punt hun taak zou worden vergemakkelijkt, indien ide redevoering zou worden verspreid, daar liet nieuwe opofferingen betrof, waarvoor in de Vlaamsche provincies zichtbare tegen zin bestond. Een weersproken gerucht Over de voorgeschiedenis van de neufra- liteitsverklaring van den Koning van België ïnéent de „Ster" te kunnen berichten, dat aan deze rede van Koning Leopold een be langrijke diplomatieke bespreking tusschen «le regeeringen .van. België en Nederland is .voorafgegaan. Het resultaat hiervan zou zijn geweest, 'dat beide landen, voor bet geval de voor genomen besprekingen over een Westpact zouden worden gevoerd, den overigen deel nemers aan de besprekingen zouden verzoe ken, om een garantie voor hun landen als neutrale gebieden in West-Europa, welke huiten elk conflict tusschen andere mo gendheden moeten worden gehouden. Het liefst zouden zij een gemeenschappe lijke neutraliteitsgarantie zien, doch indien noodig, zouden zij ook goedkeuren, dat hun neutraliteit voor elk afzonderlijk wordt ge- Echter ook als hieromtrent geen overeen stemming zou kunnen worden bereikt, dan zouden de beide staten buiten ieder ver bond blijven. In Den Haag echter ontkent men, 'dat êr over deze aangelegenheid met België van te voren diplomatiek overleg zou zijn gepleegd en verklaart men deze ge ruchten van allen grond ontbloot. [Tegenslag voor Britsche fascisten Hoofdkwartier door brandstichting vernield Het Kingstongebouw in Londen, dat de laatste maanden als hoofdkwartier der unie van Britsche fascisten dienst deed, werd gisteren door brand gedeeltelijk vernield. Op de muren weraen anti-fascistische opschrif ten ontdekt. Uit het ingestelde onderzoek schijnt te blijken, dat '-npen stof, welke in een ont vlambaar g.je waren gedrenkt, onder den j-loer yan de groote zaal waren geplaatst. Italië heeft vrede noodig om zijn werk van binnenlandsch herstel te voleindigen. Doch beide landen hebben dezelfde opvat ting over de verwerkelijking van den vrede. Deze moet geïnspireerd zijn door het prin cipe van internationale rechtvaardigheid en een concreet evenwicht van krachten en belangen. Gayda bespreekt vervolgens de komende onderhandelingen in het licht van de ver klaring van Koning Leopold. Het Locarno- principe is volgens Gayda bezig te vergaan en de houding van België teekent weder om de crisis van den Volkenbond, welken Duitschland definitief heeft verlaten en waaraan Italië niet meer meewerkt, zij het dan niet de jure, dan toch in feite. Italië en Duitschland hebben dus gelijk belang bij nauw contact. Hun toenadering werd verkregen door de sancties en dez< toenadering moet zich verder ontwikkelen. Ten aanzien van de berichten in sommige buitenlandsche bladen, waarin wordt zegd, dat de reis van geen belang is en dat geen overeenkomst zal worden ondertee kend, schrijft het „Giomale d'Italia", dat dit een bewijs is van de gewoonte om den vorm en niet aan de bedoeling het meeste belang te hechten. Andere bladen hebben gesproken over een oneenigheid van Duitschland en Italië ten aanzien van centraal-Europa. De „Tri- buna" antwoordt hierop: „Indien Italië en Duitschland niet eensgezind zijn inzake de Donaulanden, dan bestaat geen parallel in hun politieke actie. Indien er wel een pa rallel bestaat, dan wil dit zeggen, dat de oneenigheid inzake het Donaugebied, welke door het buitenland zoo vurig wordt ge- wenscht, zuiver fantasie is". De non-interventie commissie Nog deze week bijeen? coördinatie-commissie voor non-inter ventie in den Spaanschen burgeroorlog zal aan het einde van deze week bijeenkomen, indien dan de voorzitter, zooals men ver wacht. de antwoorden van Lissabon, Rome en Berlijn op de met betrekking tot de be schuldigingen in het rapport-Del Vayo gestelde vragen zal hebben ontvangen. Als deze bijeenkomst inderdaad plaats heeft, is het waarschijnlijk, dat de jongste mededeeling van de sovjet-regeering, waar in een onmiddellijk toezicht op de Portu- geesche havens wordt geëischt, ook op de agenda zal voorkomen. De bestudeering van dezen eisch wordt echter op zich zelf nog steeds geen voldoende motief geacht voor een bijeenroeping van de gedelegeerden. In de omgeving van laatstgenoemde ver- ■acht men niet, dat de buitengewone pro cedure, die door de regeering van Moskou wordt voorgesteld, zal worden aanvaard. Hitler's vierjarenplan Goering met uitvoering belast De Führer heeft de volgende verordening uitgevaardigd tot doorvoering van het vier jarenplan. ,De verwezenlijking van het dpor mij op den partijdag-dèr-eer afgekondigde vier jarenplan eischt een eenhoofdige leiding DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGSSTRIJD Maakt Roosevelt de beste kans? Terwijl de republikeinsche candidaat voor het Amerikaansche presidentschap, gouverneur L an don, op het oogenblik een reis maakt door hei Westen van de Vereenigde Staten, om het totdusver bijna geheel democratische Californië voor de republikeinsche zaak te winnen, is president Roosevelt naar Wash ington teruggekeerd, om zich daar op een propaganda-reis door New England voor te bereiden. van alle krachten van het Duitsche volk en een straffe samenvatting van alle betref fende instanties van partij en staat Met de uitvoering van het vierjarenplan belast ik minister-president generaal Goe ring. Hij neemt de maatregelen, welke noodig zijn en heeft de bevoegdheid verordeningen en algemeene voorschriften uit te vaardigen Verder kan hij voorschriften uitvaardigen oor alle autoriteiten yan staat en partij! President Roosevelt In het democratische kamp is men thans ervan overtuigd, dat de midden- westelijke staten Nebraska, Iowa, Min nesota, Wyoming, Michigan en Ohio in ieder geval op Roosevelt zullen stem men, terwijl men in heit republikeinsohe kamp met niet minden zekerheid meent, dat de staten New-York, Peiinsylvanië, Ohio, Indiana, Illinois en Michigan re- publikeinsch zullen stemmen. De voorzitter van de republikeinsche par tij, Hamilton, gelooft zelfs, dat 300 kies mannen zich zoo goed als zeker voor L a n- don zullen uitspreken, terwijl hij slechts 260 stemmen op zich behoeft te voreenigen gekozen te zijn. i werkelijkheid is het echter zóó, dat de democraten den strijd reeds ge wonnen heb ben, vooral ook wegens het onlangs door de arbéidersleidei-s genomen besluit, om een gemeenschappelijke campagne voor de her kiezing van Roosevelt te organiseeren. In vakvereenigingskringen wordt beweerd, dat 33 vakverbonden van de versohillende staten nu reeds bereid zijn bet voor Roose velt op te nemen, terwijl'geen enkele staat zich tot dusver voor Landon zou hebben uitesproken. Tegelijkertijd heeft zich ook het comité voor industrieele organisatie (C.I.O.), dat zich kort geleden van het algemeen vakver bond heeft gescheiden, uitgesproken voor een herkiezing van Roosevelt en de voor zitter van dit comité, John Lewis, heeft zich hierover reeds in. een rede in dezen gees-t uitgelaten. Een verderen steun heeft de democrati sche zaak gekregen door het besluit van den vroegeren adviseur van Roosevelt bij de verwezenlijking van den New Deal, John Warburg, om eveneens voor Rooseveit te stemmen. Do verklaring, waarmede War burg dit besluit bekend maakte, was een des te grootcr verrassing, wijl hij den laat- sten tijd nog al critiek op de huidige regee ring had uitgeoefend. Het program van Cordeil Huil betref fende wederzijdsche handelsverdragen en ook de monetaire overeenkomst tusschen de Vereengde Staten, Engeland en Frank rijk worden door Warburg als de motieven aangegeven van zijn ommekeer. De laatste dagen is de kwestie van de N.R.A., die in het democratische verkie zingsprogram niet wordt aangeroerd, we derom sterk op den voorgrond getreden. Landon heeft president Roosevelt uitge daagd, duidelijk zijn standpunt ten aanzien van deze kwestie te bepalen en de doorzijn zoon James afgelegde verklaring uitdruk kelijk te bevestigen of als onwaar van de hand te wijzen. Zooals men ziah wellicht herinnert, heeft de oudste zoon van Roosevelt in een rede verklaard, dat, zijn vader, wanneer hij zou worden herkozen, zou trachten de N.R.A. door aanvulling van de grondwet een wet telijke basis te verschaffen en in de afzon derlijke staten verplichtend te stellen. Ekins wint de wereldrace In 18 dagen, 11 uor en 13 minuten De Amerikaansche Journalist Ekins is om tien uur 49 plaatselijken tijd op het vlieg veld van New York geland. Hij heeft hiermede de race cwn de wereld gewonnen in den tijd van achttien dagen, elf uur en 13 minuten. Zijn beide mededingers, K i e r a n en mej. K i 1 g a 11 e n, bevinden zich nog steeds te Manilla, vanwaar zij Dinsdag hopen te ver trekken. Met z'n drieën waren de journalis ten Ekins, Kieran en mej. Kilgallen op 30 September aan boord van het luchtschip „Hindenburg" yan Lakehurst vertrokken. Oude nederzettingen binnen den poolcirkel Russische archaeologen hebben binnen den poolcirkel nederzettingen gevonden an een onbekend volk, dat in de grijze oudheid in het district Salegarda heeft gewoond. Het vorige jaar werden bij de blootlegging der resten van een antieke stad kunstvoor werpen ontdekt, die getuigen van een hoog cultuurniveau. Dit jaar zijn de opgravingen voortgezet en op 40 kilometer van de eerste stad is een tweede nederzetting gevonden. In beide ste den tezamen zijn ongeveer 36.000 voorwerpen opgegraven, die het stempel van de cultuur aer Skythen dragen. Uit de vondsten zou volgens de onderzoe kers moeten worden afgeleid dat flora en fauna ten tijde van het bestaan dezer ste den van anderen aard waren dan thans het geval is. Waar zich thans cc dorre toen- uitstrekt, moet in die tijden een weel derige plantengroei het landschap bekoring hebben .verleend, Japansche vliegboot vermist Met acht opvarenden Het Japansche ministerie van marine deelt mede, dat een Japansche vliegboot wordt vermist, aan boora waarvan zich acht mannen bevonden. De machine moest tijden de manoeuvres een noodlanding maken ter hoogte van het eiland ITatsjioji. Sedertdien heeft men van het toestel niets niecr ver- Een monument voor Dollfuss Zondagochtend is te Weenen, in tegen woordigheid van Dollfuss' weduwe, bondskanselier Schuschnigg en autoriteiten de eerste steen gelegd voor een gedenkteeken voor den „kleinen kanseli- Schuschnigg heeft daarbij in rede de beteekenis van wijlen Dollfuss uit eengezet. HIMMLER TE ROME Aan boord van een uit München komend vliegtuig is op het vliegveld Littoria de chef van de Duitsche politieke politie, I-Iimmler, aangekomen, begeleid door den brigadecom mandant Wolf. Hij werd verwelkomd door den ondersecretaris van binnenlandsche za ken, Buffarini Guidi, GEMENGD NIEUWS Laat u niet door een auto voorttrekken Het gevaarlijke vasthouden aan auto's zooals de wielrijders dat v eil plegen te doen, heeft Ln. dc gemeente Leimuiden weer in slachtoffer geëischt. De 13-jarige scholier J. van Riel liet zich op zijn rij wiel voorttrekken door een vracht auto. Op dien nieuwen weg te Leimuiden •aakto de jongen echter met zijn fiets in een kuil van den weg, w aardoor hij da macht over het stuur vcrljor en tegen de straatsteenen smakte. Met een ernstige schedeilifraotuur werd hij opgenomen. Nadat medicus hem eerste hulp had verleend, is de jongen in zorgwokenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht BRANDKAST GESTOLEN In de nacht van Zaterdag op Zondag is bij de weduwe Boksma te Z w a a g w e s einde ingebroken. Men heeft de brand kast, inhoudende f 500, meegenomen, zon der dat de bejaarde vrouw iets heeft ge merkt. De brandkast is vermoedelijk per bootje over het water vervoerd. Van. de daders ontbreekt elk spoor. „TOON DE FIETSENMAN" Elk merk op bestelling leverbaar Bedrogen koopers Tn de laatste weken kon men een vrachtauto vol rijwielen zien bezorgen op het politiebureau to Voorburg. Vorige week kwam er nog een lading van Noot dorp, vanwaar trouwens de meeste van de 132 gekomen waren. Allemaal rijwieldieven in dat dorp? De ambtenaren ter secretarie, de wethouders* raadsleden en de helft van de burgerij? Geen sprake van. Maar ze reden wel allemaal op gestolen fietsen. Leveran cier was: Toon, de fietsenman, groothande laar in tweedehands- doch weinig gebruikte karretjes. Dat kon men wel zien bij den hoer, die voor zijn heele gezin er zeven had gekocht; gelijk zoovelen vaak in letterlijke zin voor een appel en een ei; d.w.z. een mandje eieren, een kaas, een H.L. aardap pelen of eenige guldens. En dat had velen wel doen vragen: Toon, 't is toch wel cui- vere koffie? Waarop Toon onverstoord ant woordde: Wilt u morgen een Fongers heb ben of een Vierkleur: ik lever uit voorraad. Dat laatste was waar, in zooverre, dat hij doelde op de voorraad bij vooral R.K. kerken, doch ook wel in schuren en bij scholen en voor de huizen. En het was ook waar, dat hij prompt leverde, wat besteld was: in enkele weken of maanden, dat zit nog, minstens 132 goede, bruikbare fietsen. Minstens 132, want deze zijn hoofdzakelijk gekomen van Nootdorp en Leidschendam; wie weet, waar er nog meer zitten. In elk geval heeft de politie al eenige rnensdhen „gehoord", die waarschijnlijk als helers en wederverkoopers opgetreden zijn. Zelfs op een wethouder van Nootdorp rustte verden king en hij moest (lat in de raad hooren. Het zal natuurlijk moeilijk zijn uit te ma ken, wie wel en wie niet te goeder trouw was. Dat, menigeen twijfelde aan de eerlijke herkomst staat wel vast en de politie zegt: in dibiis ahstine, bij twijfel onthoud u en koop niet van een scharrelaar: wie voor een of twee rijksdaalders een mooie fiets koopt met belastingmerk kan wel iets vermoeden... De politie vermoedde ook iets, toen er legio klachten binnen kwamen over dief stallen van fietsen, vooral bij kerken en stelde zich bij de R.K. kerk aan het Oost einde te Voorburg op. Gedurende zeven da gen vruchteloos. Maar op de achtste dag ging een wandelaar in devote houding en toch wat onwennig dc kerk binnen; bleef er maar korte tijd; kwam weer naar buiten en wilde vertrekken op een „uitge zochte" fiets, hoewel hij te voet gekomen "•as Daarop had de rechercheur gewacht; die sloeg toe; Toon, een pootige jonge man van 23 jaar, sloeg terug, maar moest ten slotte voor de overmacht bukken en werd wegge leid. Toen was ook spoedig het ijs gebroken. Toon deed een romantisch verhaal: zijn ge heugen werkte perfect en zijn dagboek was goed bijgehouden. Wat er met Toon gebeuren zal, staat nu el vast; een lastiger vraag is, wat er ge beuren zal met de fietsen, welke gelukkig De Rotterdamsche Raad nam de voo: stellen tot verlaging van de electriciteiti tarieven aan. In verband hiermede is h G.E.B.-Gebouw aan de Rochussenstrn 's avonds feestelijk verlicht niet veranderd zijn, zoodat menigeen door de politie opgeroepen izijn eigendoi kan erkennen; doch veel lastiger is f vraag, (hoe hét de koonei's en tusschempe sonen zal vergaan. Menigeen zit er leelij tusschen Het Haagsche zedcnschandaal Mr. Ries onbepaalde tijd met verlof Naar wij vernemen heeft de Minister van Financiën, tegelijk met de ophef fing der schorsing van mr. L. A. Ries, als thesaurier-generaal bij het Departe ment van Financiën, dezen, in afwachting, der verdere administratieve behande ling der zaak, voor ombepaalden tijd ver lof verleend. Ds. H. Jansen vertelt „Nee, laten we dat niet 'doen. Ik vind et een Avaagstuk. Lezingen ook. Het be kende over Amerika boeit niet, het weten schappelijke verveelt en om eenige aardig heden te debiteeren, daar voel ik niets voor. Dus...." Nu moet men Ds Janssen dat „dus" hoo ren èn zien zeggen, om bijna te besluiten: nu, dan gaan we maar weer. Bijna. Want een legerpredikant is een tweeheid: het militaire Hveet van geen wijken, maar een dominee och, laten we 't maar dadelijk verklappen: toen schrijver dezes, na een half uur belangstellende vragen te hebben gesteld en volop antwoord te hebben ge kregen, iets wilde noteeren, kwam er ter stond protest: „Neen, nu gaat U tóch voor '3 krant „Maar dominee, ik mag toch niet aan- emen, dat U een half uur gesproken zoudt hebbenvoor niets?" Een glimlach. Een bekend handgebaar. De vesting was genomen. Nu, het reisdoel in engeren zin van D; Janssen, is onzen lezers genoegzaam be kend; het was een bezoek namens de Sy node der Chr. Geref. Kerk aan de Synodt der zelfde Kerk in de Vereen. Staten. Hier over dus geen woord verder. Of toch iets, n.L de taal. „Wie Engelsch kan spreken en dan denkt: dus dan is het in Amerika ook in orde, die komt verkeerd uit Dat heb ik ook op de Synode terdege bemerkt; er waren spr kers goed te volgen, maar er waren er ook bij. van clie geboren en getogen Amerika nen, nou, ik geeft het U te doen; dat knauwt en snauwt maarNeen, En- 'sch is nog lang geen Amerikqansch". .,Om dichtbij te beginnen, dominee, hebt U ook indrukken opgedaan in verband met Uw functie als leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst?" „Jazeker. De geestelijke verzorging in het. leger en op de vloot in Amerika ver schilt niet zooveel van de onze. Alleen ver zorgen de geestelijken daar tegelijk de cul- tureele belangen: lezingen, bioscoop e.d. Protestant en R.K. hebben er gelijke rech ten; als de chef van de verzorging bij het leger Protestant is, dan is die op de vloot R.K. en omgekeerd. Veel zorg wordt er ook besteed aan de opleidingsscholen voor offi cieren; de grootste heeft zoowel een R.K. als een Presbyteriaanschen geestelijke, die een royale kerk met pastorie ter beschik king hebben. En de groote oorlogsschepen hebben bij tochten hun eigen vlootpredi kant of aalmoezenier." „Heeft men in Amerika ook het instituut der veldpredikers?" „Dat niet alleen, maar zij worden ook veelvuldig te werk gesteld in het jeugd werk. Men treft hen aan in de kampen van werklooze jongelui (Amerika telt maar even 400.000 werklooze jongeren), waar zij uitnemende diensten verrichten". „Uw bezoek was zeker te kort, om be trouwbare indrukken te krijgen van het Amerikaansche volk?" „Veel te kort. Ik was er nauwelijks twee maanden. Maar ik had een prima gastheer, 23s. II. Janssen die goed thuis wag in het maatschappelijke leven en verder dat begrijpt U is er een koffer vol lectuur mee gekomen." „Hebt U zich een globale indruk van het geestelijk of kerkelijk leven in Amerika kunnen vormen?" „In zooverre, dat ik «(iep onder den in druk hen gekomen van het in alle kerken ook de onze doordringende modernis me. Dat is h e t huidige probleem van het kerkelijk Amerika voorzoover het dan nog kerkelijk is". „Schrijft U dit toe aan geestelijke fac toren?" „Ook die. Maar er zijn andere, die typisch Amerikaansch zijn. Eerst hebben we te rekenen met het feit, dat het Amerikaan sche volksleven geen historisch en achtergrond heeft. Ook geen nationale. Dat is wel treffend gebleken in en na 1914; do Amerikanen zijn eenvoudig geschrok! ken toen zij door de oproep van Duitsche, Italiaansche. Fransche en andere dienst plichtigen bemerkten ,dat zich in den loop der jaren een import ter grootte van een half volk voltrokken had. Uit deze verschijn selen kunt u afleiden, dat er in het Ameri kaansche volk geen historisch bestand is, dat een bolwerk zou kunnen zijn tegen den vloed van het modernisme. In zooverre was ons volk immers zoo geheel anders toege rust. En toch „U noemde twee factoren?" „Ja. De andere is: de dollar. En: business. Iemand heeft eens van den Engelsehman gezegd: hij heeft twee gewetens, een voor bu siness en een voor z'n ziel. Dat kunt u in Amerika terugvinden. Maar dan: the dollar first!" „En de Amerikaansche jeugd?" „De Kerk in Amerika is door de 'jeugd verlaten. Ilier wreekt zich het ontbre ken der Chr. School als regel in het volks leven. De jonge Amerikaan van kerkelijken huize heeft met zijn zakencollega op dezelf de school gegaan en ook hem ontbrak dus den geestelijken achtergrond, welke hem had kunnen rugsteunen bij het opkomen van den modernistischen vloed." „Maar heeft de Kerk, voorzoover zij belij dende kerk is, geen invloed in het volksle ven?" „Och, zij is numeriek al heel klein tegen over de groote massa, maar bovendien is zij in soortgelijke moeilijkheden gewikkeld ai de belijdende kerken in ons land, zoodat van haar niet voldoende weerhoudende behoudende kracht kan uitgaan. Destemo hebben mij de trouw en de volharding-cL troffen, waarmee een groote kern van voo;- gangeiis en leden stand houden om de er/f- nis der vaderen te bewaren en nog buten den engeren kring der kerk het Evangtte uit te dragen. In zooverre was mij het ver blijf ter Synode en in menige gemeente een verkwikking. Daartegenover staat de teleur stellende versplintering van het kerkeliji leven; men vindt in Amcria zoo'n 200 deno minaties!" Dat ds. Janssen naast deze indrukken not andere opgedaan heeft, welke hem geestdrift doen spreken over de wonderen der techniek in de nieuwe wereld, laat ziet denken. Maar hier raken we een „afge graasd" gebied en volstaan dus met de tv peerende herinnering aan het „diner blik", waarmee een Amerikaansche vrouw een kwartier na de aankomst haar gast hem een completen wannen maal tijd voorzet, waarbij de ijs-autouiaat nieuwste snufje is, even prompt werkem als het stroomend water-apparaat in onf hotels en moderne huizen. Dan nog een paar woorden over de reis „Die heb ik heen cn terug met een vracbl boot van de H.A.L. gemaakt. Duurt wat lan ger, maar de rust! Ik was trouwens de eeiii ge passagier. En de consumptie, geen gran minder dan op de mailboot." Er restte nog een vraag, die wel ietw hors d'oeuvre was, maar de gelegenheii nietwaar? „Dominee, we hebben gelezen, dat U in Januari 1937 65 jaar wordt en dan den ar beid gaat inperken, beteekent dit, dat u dar ook van den pensioengerechtigden leef tijd „Weineen. Dénk er niet aan. Neen, de be doeling is wat kleine dingen los te laton Dat moet ook, ofdat er nog een heel belang rijk werk bijkomt, n.I. de leiding der getó telijke en cultureele verzorging der Zuider- zeewerkers. Dit, en mijn ambt als leger en vlootpredikant i.a.d. zijn dan de groote functies, waaraan ik mijn krachten geheel wil geven." Nu, mijn levendigen en steeds met aan trekkelijke gedecideerdheid sprekenden gastheer aanziende, is er dan ook weinig recht om te vermoeden, dat zulk een werk lustig en wcrkkrachtig leven zich zou kun nen wennen aan de sfeer van het emeritaat Maar: „Als God mij het leven en de krachten spaart is het dan ook onherroepelijk op den 70-jarigen leeftijd basta. Men moet-heen gaan, vóór het „ongeveer" wordt". Maar „ongeveer" is het met ds Janssen nog gansch niet. Deze werker, wiens gezichts veld met de reizen naar Indië en Noord- Amerika èn met die op de vloot ongemeon is verruimd en verrijkt, heeft zijn talenten en daartoe rekenen we vooral zijn zeg gingskracht en wat men noemt „hij weet wat hij wil" terdege gebruikt en is daar in velen ten zegen of tot levensleiding ge weest. Zijn zeer bepaalde levensbeschou wing is hem geen belemmering, andere te toetsen en het z.i. goede erin dienstbaar te maken aan wat hij vóór alles was en geble ven is: Evangelieverkondiger. Deze „nood" weet hij rich opgelegd, maar wij verlieten hem onder den indruk, dat ook een andere nood, de nood van onzen tijd. hem zwaar weegt. En dat hij den ernstigen wil heeft, voor de jonge Nederlanders in militairen dienst alles te doen en te laten doen, wat in dien nood hun ziel kan bezwaren. Zoo houwt hij aan de komst van het Ko ninkrijk Gods in den dienst van troffel èn zwaard,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2