redd Ned. Herv. Zondagsscholenbond op Geref. grondslag RMANENT DUP1 Last met Uw stoelgang' MAANDAG ig OCTOBER 1936 KERK EN ZENDING NED.. HERV. KERK Beroepen: Te Wieringerwerf (Evang. als hulpprediker), H. v. Vlist. oand. te Rot terdam. EVANG. LUTH. KERK Drietal: Te Nieuwe-Pekela, J. v. Leeu wen, prop. te Amsterdam, Dr J- A. Rust te Utrecht en J. J. Simon te Gouda. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE In de Groote Kerk te Rotterdam heeft gisteravond ds. M. J. C. Visser, komende van Leeuwarden, zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente. De bevestiging had 's morgens in hetzelfde kerkgebouw plaats door ds. J. A. Kwint, van Rotterdam, die sprak naar aanleiding van Lucas 10 1 en 19. Toegezongen werd Gezang 96. Bij zijn intrede hield ds. Visser een predi- catie naar aanleiding van Marcus 1 15. Aan het einde van de predikatie richtte ds. Visser zich tot verschillende personen en colleges. Na het uitspreken werd den nieuwen leer aar Psalm 134 3 toegezongen. Ds C. LINDEBOOM GERIDDERD Ds. C. Lindeboom, Geref. Predikant te Amsterdam, is door H. M. de Koningin be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. CONFESSIONEELE VEREENIGING Afdeeling Zuid-Holland Vrijdag 23 October zal in „Aurora" te 's-Gravenhage de 34e algemeene verga dering van de Confessioneele Vereeniging, afdeeling Zuid-Holland, worden gehouden, onder leiding van den voorzitter Ds W. de Lange te Woerden. In de morgenvergadering komen de huis houdelijke zaken aan de orde, waaronder de verkiezing van vijf bestuursleden in de vac. ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren Ds D. A. v. d. Bosch te 's-Gra- venhage, Ds J. J. H. Klomp te Voorhout, A. Henkemans en F. J. Jansen, beiden te 's-Gravenhage en het om gezondheidsrede nen bedanken van Ds T. M. Lor an t< Brielle. In laatstgenoemde vac. zijn gecandi- deerd Ds C. Hooykaas te Brielle en D. M. Blankhart te Hillegersberg. In de middagvergadering zal de heer J. Wilde, evangelist te Nieuwesluis, mededee- lingen doen over den evangelisatie-arbeid op Voorne en Putten, waarna als referent zal optreden Dr. W. J. de Wilde, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, met het onder werp „Het offer". Honderd jaar Zondagsschoolarbeid Jaarvergadering te Utrecht gehouden Zaterdag j.l. hield de Ned. Herv. BoijKi van Zondagsscholen op Geref. Grondslag te Ubreclit in het gebouw voor K. en W. zijn jaarvergadering. .Des morgens had Ds W. Vroegode- wey de leiding en bracht in lierin- miriring dat de Zondagsscholen nu voor honderd jaar gesticht zijn. Het werk der Zondagsscholen is door den Heere rijk gezegend in al die jaren. Het is heerlijk als wij de kinderen iets mee kunnen geven voor het geheele leven. Ons werk moet volgehouden wordlen. Hét schijnt klein maar de gelijkenis van het mosterdzaadje teert ons anders. Zon der Mij kunt gij niets doen, heeft Christus gezegd. Welnu, laten wij het werk in Zijn kracht voortzetten. Jaarverslagen PROV. DIACONALE CONFERENTIE .Van Noord-Brabant en Limburg De Negende Provinciale Diaconale confe rentie van de Geref. Kerken in N.-Brabant en Limburg, zal Maandag 2 November te Eindhoven worden gehouden. Behalve het huishoudelijke gedeelte dezer conferentie wordt er in de morgen verga tie ring behandeld het onderwerp „Veranb woordelijkheid en zeggenschap der Diaco nie" in te leiden door den heer Tj. de Boer, uit Hoensbroek. In de middagvergadering, welke om half twee begint, zal een onderwerp door Ds F. Guillaume te Klundert, worden behan deld over „De verhouding van ouderlingen en diakenen in verband met de ondersteu ning van niet-meelevende leden". Stellingen: le. De ambten, die Christus in Zijn Kerk heeft ingesteld, vloeien recht streeks voort uit Zijn Middelaarschap; 2e. Het is onjuist in het diakenambt uitslui tend openbaring van Christus' Priesterschap te zien. Waartoe die beschouwing leiden kan, leert het verleden; 3e. Slechts de Schriftuurlijke opvatting van het diaken ambt in zijn verhouding zoowel tot het Hoogepriesterlijk ambt van Christus, als tot het ambt der geloovigen en tot dc overige ambten mag de diaconale praktijk beheer- schen, ook inzake de ondersteuning van niet-meelevende leden. ONDERWIJS EN OPVOEDING N.S.B. EN C.D.U. Naar De Bazuin meldt, zal zeer spoedig Van de hand van prof. dr. K. Schilder een brochure verschijnen, waarin het besluit der Synode der Gereformeerde Kerken in zake N.S.B. en C.D.U. zal worden toegelicht en verdedigd. BIBLIOTHEEK ANGLIA Zaterdag is de Engelsche bibliotheek Anglia, tot nu toe eigendom van de ver eeniging van die naam, overgedragen aan curatoren der Universiteit van Utrecht. De bibliotheek is een schepping van Prof. Dr. Fijnvandraat. Bij ontstentenis van den secretaris, den heer J. C. Schouten uit Dordrecht, het jaarverslag voorgelezen door den heer Blokland van Hardinxvald. Hieraan ontkenen wij, dat het bestuur plannen koestert om in het volgend jaar k r i n Mimen. Met ingang van de zesde jaar gang zal het blad van den Bond or twee maanden verschijnen. Het was een rustig jaar, waarin wel enkele lieden be dankten, maai* dat kwam meestal door huwelijk of arwJere oorzaken buiten het werk gelegen. Twee Zondagsscholen sloten zich bovendlien nog aan. De penningmeester meldde een batig sal do van /589.031/k- MIDDAGVERGADERING De middagvergadering ving aan om half drie en was zeer diruk bezocht. Deze ver gadering stond onder leiding van den heer M. Noteboo m. Na een welkomstwoord van den voorzit ter, waarin hij allereerst zijn vreugde uitte over de groote opkomst voor ckize verg ring, deed de heen Noteboom lezing, van het jaarverslag van den Bondshoekhandel. Het batig saldo van de Boekhandel bedroeg niet minder dan ƒ1023.95. Er zijn enkele nieuwe uitgaven verschenen ten voordeele van het Zondagsschoolonderwijs, welke epr. in het kort bespreekt. Daarna werd het woord verleend aan den heer H. van Hoog dalem uit Gorin- ohJem, die dezen middag een belangrijk referaat hield over het onderwerp: In 3e volgende puntten had spr. zijn refe raat verdeeld: le Vreemd zaad, 2de In vruchtbaren bodem, 3de Gezegenden bodem 4de, Rijke vracht en 5de Vaste plant. Sprekende over het eerste punt, zëttie spr. het ontstaan der Zondagsscholen uit en wees op het gezegende werk van Capadose en anderen. Uitvoerig behandel de referent de groei der scholen, die aan vankelijk een philantropisch karakter droe gen. Meer en meer trad het godsdienstige karakter op den voorgrond. De opkomst der Zondagsscholen in ons land valt echter niet te verklaren uit de maatschappelijke en zedelijke nood van de jeugd, die dè aan dacht trok, maar uit een strooming, een opwaking, dfe we gewend zijn „Het Re veil" te noemen. Onze Zondagsschool is weliswaar vreemd zaad maar het schoot wortel toen het Reveil den bodem voor dit zaad had bereid. Buiten kerkelijke bedding De geheel© groei in ons land verliep bui ten kerkelijke bedding en werd geleid door •sohilllende bondten en .vereenigingen. Tegenstand heeft de Zondagsschool in vele plaatsen ondervonden ook van de kerk, maar de wet van 1857 gaf het plantje meer wasdom. Een der eerste Stichtingen was de Nederl. Zondagsschool Vereeniging, die in werd opgericht door de heeren T. M. Looman, Ds C. S. Adama van Scheltema, Dr Ph. J. Hoedemaker en Jhr E. van Weede van Dijkveld. Toen deze vereeniging haar werk begon,- waren er reeds 300 scholen in ons land. gevestigd met meer dan 25000 leerlingen. Met eerbied herdacht spr. het werk der voormannen hierbij, niet op verdere bijzonderheden ingaande met het oog op de- omvangrijkheid van het insli tyuit, Het Christelijk standpunt der Neder- landsche Zondagsscholen leidde tot de op richting van de Vereeniging „Jachin" in het jaar 1871. Voorts stond spr. stil bij de stichting van andere Zonidagssdholen, zooals de Cihr. Geref., en tenslotte beihandieiide spr. liet ontstaan van de Ned. Herv. Zondagsscho len Bond op G.G. in het jaar 1928. Beslo ten weid om zelfstandig op te trekken om dat volgens referent do algemeenheid en vaagheid in doelstelling bij de Nederland- sohe Zondagsschool Vereeniging de Zon- dangsschoolarbeid naar het Gereformeerd beginsel niet gemakkelijk maakte. Onze arbeid moest wordlen gericht op de Néd. Hervormcfla Kerk. De uikomst heeft ons niet teleurgesteld, zegt spr. Meer dan 120Ó0 kinderen bezoeken thans de Zondagssoho ten van cDen Bond, waarvan er in 1935 "s 62 zijn aangesloten. In dien loop der jaren traden er 34 kerkeraden toe als lid. De uitgaven van den Bond mochten, zich in stijgende belangstelling verheugen. Hei orgaan „Onze Hervormde Zondagsschool." ersoliojnt in een oplaag van 1200 exem plaren. Dan vermeldt spr. nog het van de Luthersche Zomdagsscho Moderne (van den Prot Bond) en tenslotte wijdt spr. enkele woorden aan de WesthiH- metihodie. Maar in al die verscheidenheid van. rich ting, die ook op dit terrein gevonden wordt, mag toch bij de meesten worden geconsta teerd een heerlijke eenheid van bedoelen, namelijk het kind weer te brengen onder de beademing van Gods Woord en het te leeren reeds vroeg dien Heere te zoeken. -velik een zegen is de Zondagsschool geweest voor de Kerk! Spr. citeerde enkele .itspraken van vooraanstaande mannen uit het kerkelijk leven, om aan te toonen dat de Kerk veel te dantoen heeft aan de Zondagsscholen. Dr A. Kuyper zeide dat de Zondagsscholen die Kerk mede behoed hebben voor dien ondergang. De vraag kunnen rijzen of de Zondagsschool nu een raste plant is. .Heeft het Zondagsschool- onderwijs nog een toekomst? Immers ja. Groot is het aantal van hen die zich niet verzoenen kunnen met bet wenk van de; Zondagssohool. Het schoonste getuigenis voor de Zondagssohool zou zijn als ze zich'1 zeiif overbodig maakte of dat de toestanden zoo werdlen, dat dlit Evangelisatiewerk weer kon uitgaan vari de Kerk, als daa.Koe van Godswege geroepen. Nu hebben de Zon dagsscholen echter een taak, zwaarder dan ooit en alleen het Evangel ieatie-standipunt kan ook bij ons de Zondagsscholen en haar arbeid rechtvaardigen. Dat wij het Woord: Gods nog lange jaren in kinderlijken een voud met blijmoedig en vroom gemoed dien kinderen mogen brengen. Met dezen wen-sohi sloot spr. zijn breedvoerig, referaat. Eeen breedvoerige discussie volgde, Waar, bij vele pra.ctisalie vragen aan de orde werdlen gesteld: BELANGRIJKE GIFT VOOR DE OXFORDSCHE UNIVERSITEIT 1.250.000, de grootste gift ooit door particulieren geschonken De Universiteit te Oxford heeft van Lord. Nuffield, dir. van de Morris Motors, de ge weldige gift van 1.250.000 pond sterling ont vangen, bestemd voor een nieuw op te rich ten school voor medisch onderzoek. Daar naast werd nog 100.000 pond sterling ge schonken voor de instandhouding, van de .Bodlaian Library". Deze gift is de grootste ooit door een par ticulier tijdens zijn leven in Engeland daan. Lord Nuffield heeft reeds eerder groote bedragen aan de Oxford universiteit geschon ken. In 1920 gaf hij 10.000 voor de Spaan- sche faculteit, in 1930 47.000 voor het Or- thopaedisch hospitaal te Wingfield, waarvoor 1932 nogmaals een bedrag van 23.000 volgde en in 1935 16.000 voor het Insti tuut voor Medisch Onderzoek. Dank zij deze prachtige gift van 1.250.000 zal de nieuwe school voor medisch onder zoek te Oxford thans de op een na grootste van geheel Engeland worden. SCHOOLJUBILÉUM De Chr. school te Wartena (Fr.) zal Maandag 2 Nov. in een feestelijke bijeen komst in de Geref. Kerk aldaar haar 40-jarig. bestaan herdenken. Hét hoofdbestuur van de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs heeft in de vac.-Kals-. beek benoemd tot inspecteur voor het ressort. 's-Gravenhage de heer I. W. de Groote te Den Haag. Prof. Dr. W. J. A. KERNKAMP Benoemd fot Bijzonder Hoogleeraar aan de Utrechtsche Volksuniversiteit Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is be noemd als bijzonder hoogleeraar aan de In- dologische faculteit, om college te geven in de instellingen van den Islam Dr W. J. A. Kernkamp. Professor Kernkamp werd 18 Juli 1900 te Edam geboren en werd opgeleid aan Geref. Gymnasium' en aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. 26 Juni 1926 voltooide hij aldaar zijn studiën in de rechten. Daarna was hij 3 jaar werkzaam als juridisch mede werken van het notariskantoor Mr G Ruys; als geëmployeerde bij dé Ned. Handelmaat schappij en bij de Hollandsche sociëteit van Levensverzekeringen, allen te Amsterdam. In 1929 hervatte hij zijn studiën als leer ling van Prof. Juynboll te Utrecht, waar hij Arabisch, den Islam en het Ned.-Indisch recht bestudeerde. Het doctoraal examen volgde op 18 Januari 1932 in het Indisch recht met als keuzevak de instellingen den Islam en als extra-vak de Arabische taal. Een studiereis volgde in 1932 en 1933 naa; het Oosten, waarbij Egypte, Arabië, Pales tina en Syrië werden bezocht. 29 Mei 1935 is de nieuwe professor cum laude te Utrecht gepromoveerd op een proef schrift, getiteld „De Isalm en de Vrouw, bijdrage tot de kennis van het reformatisme". Van de hand van den nieuwen bijzonderen Hoogleeraar verschenen diverse artikelen in verschillende tijdschriften. Hij is gehuwd met een dochter van den bekenden Rotter- damschen arts Dr. B. J. F. BadncS. ONDER WIJSBENOEMINGE N Sommelsdijk. School met den Bijbel. Tot onderwijzeres mej. E. v. Schuylenburg, te Hoevelaken. Groenekan (Utr.) School met den Bijbel, tot onderwijzeres mej. H. Ph. Bijle- veld, te Ederveen. Loonschendijk (N.-Br.). School voor C.O.V., tot tijdelijk hoofd A. Kos IJmuiden. Examens Academische Examens Inöisali recht: cand.ex., de heer A. v. d. Meuten en mej. P. C. Volker. Rechtswetenschap: doet. ex.. de heer Ch. N. P...M. Eibers en mej. A. Bender. Rechten: cand.ex.. de heer D. Sohudtemaker Jr Apothekersex: le ged, mej. I. W. E. Laan- StaatKinriclitlng M.G. Den Haag. Geëx. 4 cant?,. Gesl. de heer A. A. Egelman te Zullen. Afgewezen 3. ag. Gesl. de heer Geslaagd: mej. hoolraad Utrecht. Op het gehouden len van den Schoolraad voor de Soholen den Bijbel zijn gesiaagd de heeren P. Tedde-ma, ond. m. H.A. te Oudwoude. C. Kwa- kernaak, id. te Rijswijk; C. F. StelLweg, id. Den Haag: J. Koch, H. Soer. id. te Hoofddorp: G. S. v. A. v. lepeiren. id. broek, ond- te Middelhar nis. EEN DRIJVENDE VUURZEE Rijnschip in brand geraakt Brandende deklading van stroo Het te Rotterdam thuishoorende Rijnschip „Majo", schipper Wilson, ge laden met 5500 pakken stroo, komende van Zoutkamp met bestemming naar Brussel, is Zondagmorgen tijdens den vliegenden Noord-Westerstorm ten Wes ten van Ameland op het Friesche wad van zijn ankers geslagen en daarna in brand geraakt. Met groote moeite is het schipper Visscher ■van de sleepboot „Leba", thuishoorende te /artsluis, gelukt, de vijf opvarenden, schipper, zijn vrouw, een knecht en twee kleine kinderen, te redden. Hij heeft ze te Öostmahorn aan wal gebracht. Intusschen stond het stroo van de „Majo" van voor- tot achterschip in lichter laaie. Het schip dreef in de richting van de Frie sche kust. In de loop van de middag is het scjiip afgedreven in de richting Holwerd.. Te vijf uur is de Majo op ongeveer vijfhonderd Meter van den aanlegsteiger van Holwerd gestrand. Op het schip is de geheele deklast Verbrand, terwijl groote kans bestaat, dat de „Majo" totaal wordt vernietigd. De schip per is van Öostmahorn per auto naar Hol werd vertrokken. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat ©en vonk uit de kachelpijp in het stroo is ge- Vallen. DE GERESTAUREERDE GOUDSCHE GLAZEN Een nationale kunstschat in de Sint Jan Ir. Schoutens levensarbeid voltooid Zooals wij reeds in een deel onzer oplaag van Zaterdag vermeldden, heeft in de Sint Janskerk te Gouda de plechtige onthulling plaats gehad, door Mr. W. J. Baron van I, ij n d e n, opperkamerheer van H. M. de Koningin, van een gedenkraam, hetwelk de herinnering aan de restauratie der z.g.n. Goudscho glazen moet levendig houden. Onderin' dit fraaie gebrandschilderde venster is een opsehri ftp laat, waarop ver meld staat: „Ao. Di. 19261935". En varvol gens: „Dit glas is geplaatst in dankbare herinnering en als huldeblijk aan het Fonds tot Herstel van de Goudsche Glazen voor zijn belangrijke medewer king verleend aan de Restauratiewer ken van de Glazen". Het is wel 40 jaar geleden,-dat de plannen tot restauratie der kerkglazen van de St Janskerk vasten vorm kregen. Een restau ratie-commissie werd ingesteld, waarin met verschillende autoriteiten der Goudsche bur gelij ke en kerkelijke gemeente ook zitting namen de heeren A. Hoynck van Papen- drecht., Mr. J. C. van Overvoorde, Jhr. Dr. W. A. Beelaerts van Blokland, de architec ten W. Kromhout Czn. en ir. Jos. Cuypers. De restauratie werd na- beoordeeling van verschillend werk opgedragen aan ir. J. L. Schouten te Delft. In 1901 begon de restauratie. In de jaren tot 1909 wérden 11 glazen gerestaureerd, in de periode 19111916 volgden snel achter elkaar nog 17. In 1920 weid een gedenkraam geplaatst als hulde aan hetgeen voor de restauratie was gedaan. In de jaren 1922 1924 werden wederom 14 glazen gerestau reerd, tussclien 19251928 nog 5, terwijl van 19291933 nog 15 glazen in ouden luister werden hersteld. Werd aanvankelijk het herstel der glazen bekostigd door schenkingen, zooals de ra men //elf in de tweede helft der 16e eeuw en kort daarna door steden en vorstelijke personen geschonken zijn, in dc latere her stelperiode, toen het moeilijker was gewór den de benoodigde gelden bijeen te "krijgen, is een Fonds tot Herstel der Goudsche Gla- ;en in het leven geroepen, welks bestuur ir in geslaagd is de groote bedragen te 'inden om de restauratie van de Goudsche Glazen te voltooien. De leider van het werk aan 't woord De bijna 84-jarige Dolftsehe glazenier ir. J. L. S c h o u te n, wiens levensarbeid de restauratie van de Goudsche ramen is ge weest, vertelde o.a. dat alle oude stukken van de beroemde glasramen, waar en hoe ook teruggevonden, op hun vroegere plaats weder zijn teruggebracht. De oude stukken zijn nooit verder verminkt, dat is bij restau- reeren van oude glazen niet noodig. De nieuwe stukken worden aan dc oude stuk keu eenvoudig verbonden met lood. Wij hebben aldus spr. niet minder dan ieder ander betreurd, dait van de beroemde Goudsche Glazen niet alles tot ons is over gekomen en dat hetgeen wij hier om ons heen zien, niet alles van de oorspronkelijke kunstenaars afkomstig is. Het herstellingswerk is zeker al de opof feringen, al de jarenlange inspanning waard geweest, omdat nu alles weer leeft in deze prachtige glazen, omdat over ©it door alles heen straalt een goud, een zonnig licht, de vreugde van de ziel, van de zon nige blijdschap; het is, aldus spr., de zon nige tijd van de Hollandsche renaissance. De Goudsche Glazen, zoo concludeerde de heer Schouten, zullen wonderwerken blijven, voor allen, wier ziel zal zijn gestemd op het goede en 't schoone, op een kunst, die door de vermaarde Crabeths is aangepast gewor den aan Hollands atmosfeer en wolkenspel, in Hollands licht en stemming". Zooals wij reeds berichtten, werd verder bij de plechtigheid het woord gevoerd door de heeren J. G. C. K am p h u i s e n, namens de kerkvoogdij; door Mr. Ch. P. van eghen, den vice-voorzitter van het uit voerend comité, door den heer C. van Krim pen als kerkvoogd en door den heer E. G. Gaarlandt, Gouda's burgemeester. branden buitengewoon culnlg (87 nuttige warmte). Sierlijke modellen in prijzen van IL 37.*® af. DINSDAG 20 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzendii 4.00—5.10 IHRO. 8.00—9.15 en 10 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfui 12.15 KRQ-Orkest en Gram.pl. 2.00 Vro wenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gram. 4.10 Causerie over de ontwikkeling wereld. 4.35 HIRO-Post. 4.40 Gram. 4.45 Causerie over het Jack London-V( bond. 5.10 KRO-Melodisten, en solist. 5.45 Felicitatie-bezoek). 6.40 Espcrant cursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Durf leven", causerie. 8.00 Berichten ANP. ft dedeelingen. 10.10 Gram.pl. 10.30 Berii ten ANP. 10.35 KRO-Orkest. 11.25- Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. AVRO-Uitzendii ...6.30—7.00 RVU. 8.00 Gram.pl. 10.00 M< >t genwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Ensei1( ble „Marcello". 11.00 Huish. wenk( 11.30 Vervolg concert. 12.30 Kovacs Laji orkest. 1.30 Omroeporkest (In de pau0 Zang en piano). 3.00 Kniples. 4.00 Pian 1 recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor 0 kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Psych., logische causerie. 7.00 Voor de kinden 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten AN 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. Gram.pl. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 12.10 Populair o 12.50 Orkest, m.m.v. solist. 1.502. .j Kwintet, m.m.v. solist. 4.40 Orkest. 5. „De Continentals". 6.A5 Crook-kwint 7.20 Strijkkwartet. 8.20 BBC-orkest en o1' gelspel. 9.05 Muzikale causerie. lOjh Strijkkwartet en bariton. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 12.50 Oifo roeporkest. 1.30 Salonorkest. 5.20 Salo orkest. 8.20 Symphonieconcert. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroe orkest. 5.20 Muzikaal nieuws. 8.20 Orkef1 concert. 9.35 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571. M. 7.31 pulair concert. 9.50 Pianorecital. 10.20 j 11.20 Populair concert. Als Uw spijsvertering niet goed werkt, danrt hoopen vergiften zich op in Uw lichaam dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gjj er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tijd#8 Maak Schoon Schip, neemts M.S. 5.-cachets Z\j bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge», heel afwijkend van andere laxeer-mlddelen, Zij bevatten oovendien stoffen om Uw bloed^ Uw lever en Uw ingewanden te reinigen^ Wérken langzaam en voorzichtig, schaden^ Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel^ Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénlj Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéél Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd5 t Is een vondst van Apotheker Dumont^ Prettig innemen, want Gij proeft niètSiC Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar,B1 (Ad l! EEN MEISJE IN DE SLOOT GEWORPEN Een 25-jarige ider, wonende In de Pus ,d talch voor j verdaoht van poging tot doodslai ir van zijn vroegere verloofde. Jongeman was verliefd.. verloofd, echter niet erg op hun verboden op zeker bet meisje .s. schoonzoon gestej >ogenblik Iedere gang met den arbeider. Toch zagen de bel gel leven elkaar zoo nu en dan. tot gre genoegen van de ouders. De vader zo' :U werkgever van den jongei iged rongen hem te hebbq tslaan. Inderdaad meisje, ook zijn betre i bet meisjehield wanneer de twee Jon_ shreven, briefde zij h j verng aan naar vader over. Op zekeren dag ontmoette hö de zusl gezelschap van een vriendin op een ee: landweg. De man wist zijn woede niet 1 1 lersoben: bij trok het meisje van haar Lkte haar beet en wierp haar zondéi oorden te gebruiken in de breede sloot lan( :n weg. Hij duwde haar zelfs nog t et water in voor hü zjjn fiets greei ntïe lulp, het eeds uit heb niet diepe water Voor de rechtbank legde de man. die kojn gearresteerd, een bekeij; an het gebeurde, poging tot d'oodsiag bewezen. achtto s 1 lende 1 genlijj traf voor den tijd De verdediger, 1 lak sterk opgeblazen. Het betreft hier plotselinge uiting van woede. Verd. had nj< ll die bedoeling haar ernstig letsel i en. Met klem drong hij op cleme..„.„ De rechtbank zal 30 October vonnis wüzeiB GESCHIEDENIS VAN EÏN HOLLANDSOH - AMERIKAANSCHEN MILLIONAIR Door K, JONKHEID. (35 „Wat verkoopt hij? Gereedschappen of zoo?" „Hij komt uit Holland. Hij zit al een uur te wachten. Jij inoet zijn vader gekend hebben, heeft hij me verteld", „Ik? Zijn vader?" Dat zal tochPlotseling begint het huis te draaien, hij grijpt zich vast aan de deurpost". „Wat scheelt er aan? Je wordt zoo wit als een doek!" „Ik weet het niet. Ik was duizelig", „Misschien de warmte". In de keuken geeft ze hem frisch water om te drinken en zich te wasschen. De heer wacht in de mooie kamer. Hij- knapt wat op. Zijn tintelende vingertoppen worden weer stil, zijn hartslag minder gejaagd. Kordaat stapt hij binnen. Aan de tafel zit een keurige jon geman, die opstaat en buigt. „Mijn naam is Waterman. Ik ben zoo vrij geweest, u hier op te wachten. Uw vrouw heeft mij binnen genood"; Bulders knikt goedkeurend, tracht te glimlachen, ze druk ken elkaar de hand. „Ik ben blij, u te ontmoeten, u hebt mijn vader gekend, Willem Waterman. Hij heeft met u gereisd en u hebt hem verpleegd tijdens zijn laatste ziekte", „Ik niet, maar mijn vader". „O. uw vader. Is die overleden?'* „Neen, verhuisd. Ik woon nu hier ïn zijn plaats. Hoe hebt u mij kunnen vinden?" „Door de brieven. Ik zal ze u toonen". De bezoeker haalt twee brieven te voorschijn. Bulders kijkt ze in. „Ja, die heeft mijn vader geschreven. U hebt ze goed bewaard". „Mijn grootouders hebben meer dan eenmaal terug ge schreven. Zijn die brieven niet aangekomen? En is die porte feuille nog altijd aanwezig?" „Het beste is, dat u met mijn vader praat. Ik was toen nog jong". „Waar kan ik uw vader vinden?" „Verscheidene uren hier vandaan. Ik zal er brengen. Blijf vannacht maar hier", „Als dat kan, heel graag". De jonge Bulders ligt in zijn bed het geval te overdenken. Hij besluit, de rol van zwijgzaam toeschouwer te spelen, zon der meer. Eigenlijk voelt hij zich geweldig verlicht, nu er kans is, dat dé gewetenskwelling wordt weggenomen. De volgende dag rijden ze naar Holland-Michigan. Huug heeft een goede reis gehad per boot en per trein. Hij heeft genoten. Maar nu, dit laatste kleine stukje, wordt hij onrustig. Gisteren meende hij zijn bestemming bereikt te hebben, de spanning daarvan is nu een dag verlengd. Het maakt hem nerveus en moe. morgen De oude Bulders ontvangt hem met groote verbazing en daarna met nog grooter hartelijkheid. „Welkom, welkom", „hoe is 't mogelijk! Wat kunnen der menschen wegen toch wonderlijk geleid worden. Waarom heeft uw familie nooit terug geschreven?" „Mijn grootvaders hebben vier brieven geschreven, maar sindsdien niets van u gehoord". „Vier brieven?" Hij wendt zich naar zijn zoon. „Hoe kan dat?" Deze haalt zijn schouders op. „Mijnheer heeft uw brieven bij zich". „Dat is goed", zegt vader en kijkt naar Huug. Huug haalt de brieven te voorschijn. Bulders kijkt ze even door en zegt. „Ja, dit heb ik indertijd geschreven. Dus u is de zoon?" „Hier hebt u mijngeboortebewijs". Bulders controleert het stuk. „Wat is nu uw bedoeling?" „Is de brief, waarover u schreef en de portefeuille met het geld nog aanwezig?" „Die zijn nog aanwezig". „Staat het geld op de Bank?" „Neen. Het is nog altijd in de portefeuille. Ik heb er niets mee gedaan. Wilt u het in ontvangst nemen?" „Graag. Daarvoor ben ik gekomen". „Is u daartoe bevoegd?" „Hier is de machtiging van mijn grootvader, die tevens mijn voogd is". „Uw vaders vader leeft dus nog? Uw grootmoeder ook? Zijn ze de slag te boven gekomen? Ach ja, als God ons draagt, kunnen wij ook veel dragen". Maak nu maar voort, denkt Huug. „Ik geloof u, dat het in orde is", vervolgt Bulders, zal de stukken halen. Even later komt hij terug met een sterke bruinleeren por tefeuille, donker en dik. „U kunt hier voorloopig blijven en rustig de inhoud contro* leeren", zegt Bulders. Hij legt de portefeuille op tafel en gaa N de kamer uit Hij wil zijn, gast dit heilig oogenblik ongehin derd doen doorleven alleen met zichzelf. Huug opent de portefeuille en telt het geld. Dat is in orde0 Nu de brief. Hij bekijkt hem voorzichtig. De brief is vrij diku er staat geen adres op. Hij scheurt de couvert open en leest61 Geliefde vrouw, vader en moeder. Hij leest, hoe zijn vader in aandoenlijke woorden vergeving vraagt vertelt van de moeilijke reis, van het stranden vailc het schip, van het verlies van zijn geld. Verlies van zijn'geld? Hoe kan dat? Dan volgt de tocht door de woestenij, de kennismaking meei Beever, diens overlijden, de belofte hem gedaan aangaand?11 de portefeuille. A Wat? Moet het geld naar Engeland? En nog achthondene' dollar er bij? Achthonderd dollar, dat is tweeduizend gulden ll' En wat staat daar? Ondertrokken met een dikke streep Dan zal het ongeluk je, achtervolgen,je leven lang, jou en j^e gezin. C Roerloos kijkt Huug met strakke blik op het papier. Eenin koude rilling glijdt langzaam langs Zijn rug. Hij is nog jonf1 en hij zit hier alleen in een vreemde wereld met een zonder- linge brief, waarvan de schrijver al jaren dood is. En didv schrijver is zijn vader. (Wordt vervolgd) 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8