lliruiur gciïtscljf (tfnunuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ALS DE NOORDWESTER OVER HET WATER LOEIT rtla/a abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 450 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 airtjtrttntieprijjm: Van I tot 5 regets .V.f Elke regel meer0.22'It fhgezonden MededeeJingen jjf >van 1—5 regels 250 Elke regel meer045 iVoor het bevragen aan 'l bureau V wordl berekend0.10 NO. 5913 MAANDAG 19 OCTOBER 1936 16e Jaargang - WELVERDIENDE LOFSPRAAK Van prof. mr. V. TI. Rutgers kan met echt gezégd worden: van alle markten huis. Dat heeft hij weer te Genève ter Vol- icnbondsvergadering getoond. Hij is' daar- ieen gedelegeerd met het oog op een even- ueele bespreking van het ontwapenings- ■raagstuk, maar hij beweegt zich met even- cel gemak en vooral kunde op elk ander errein. Dat bleek thans weer bij de behandeling jan een rapport over de particuliere wel- ladigheid. De gedelegeerde van Chili gaf betoog ten beste, dat zoo overgeschre ven kon zijn uit een sociaal-democratische aadsredevoering uit de jaren omstreeks Toen was het ook schering en inslag: ie gemeenschap moet zich het lot van alle rmen, ongelukkigere,ouden van dagen, ypezen, zieken naar geest en lichaam, ran alle paria's der maatschappij aantrek- eri. Och, de particuliere liefdadigheid heeft vel wat goeds gedaan, maar het is niet je vare en het is niet het meest gewenschte. 'adertje-Staat dient voor allen te zorgen. Wij hebben nooit het groeiend sociaal ge- oei, dat in deze propaganda voor bver- icidsinstituten meesprak, ontkend of fteineerd, doch veeleer getracht het banen te leiden; maar minachtende walificaties over particuliere liefdadigheid hebben we steeds en niet zonder succes, eruggewezen. Dc nieuwe Armenwet getuigt oowel van het een als van het ander. En thans hield Mr. Rutgers .te Genève, te Hidden van een internationaal gezelschap en zóó warm pleidooi voor de zorg van articulieren voor hen, die dreigen onder te [aan, dat heel de vergadering zichtbaar ader de indruk kwam en de pers veel andacht aan zijn fijne rede besteedde. Neen, Prof. Rutgers ontkende volstrekt liet do beteekenis van de overheid voor de ocialc en filantropische actie; hij gaf ook aarne toe, dat er op dit gebied al meer eroepsarbeid wordt gezocht en verricht; ïaar dit gaf den Ghileenschen rapporteur olstrekt niet het recht om ietwat schem er, over die „beroepsmatige, liefdadigheids- rbeid" te spreken. Kan men zich niet aan zijn beroep wijden Viet volkomen overgave van heel zijn per soonlijkheid? Men behoeft om dit aan to onen geen wijsgeerige of theologische be bouwingen te houden, de praktijk van ie dag bewijst de waarheid er van. Op et gebied der liefdadigheid worden groote offers" gebracht; niet door hen, die iets veel werpen in bus of collecte-zak; jjn niet zoo heel veel „penningskens van eduwen"; maar veel meer door de wer- ers op dit terrein, wier liefdadigheidszin et hart is van alle bemoeiingen voor den erwaarloosden ellendige en het verweesde ind. Zonder deze innerlijke zin voor liefdadig- leid kunnen ook de best georganiseerde en ijkste instellingen in haar taak niet sla- en, betoogde prof. Rutgers. Het werk voor de bescherming van het ind moet volgens hem dan ook in hoofd- aak worden overgelaten aan de particu- iere organisaties. Slechts wanneer zich in at werk leemten voordoen, zal dit door egeeringsbemoeiingen moeten worden aan- [evuld. Het ontwerp-rapport van den heer ajardo stelde zich échter juist op het om. ekeerde standpunt. Hiertegenover wees nze gedelegeerde op de groote omvang, en e breede vertakkingen, welke de particu- ere liefdadigheid te onzent heeft verkre- op de gezinsverzorging van kinderen j? het bizonder. „Aanvulling van het particuliere lief- ladigheidswerk was niet noodig, doch de articuliere instellingen bestonden reeds mg voordat de eerste post voor dit ouder- leel'van kinderzorg op de staatsbegrooting gebracht!" - Meent men elders, dat men het anders noet doen dan hier geschiedt, dan zou irof. Rutgers daar geen kwaad van zeggen; ij wil niemand de Nederlandsche methode pdringen; maar fijntjes merkte hij op, dat iet toch wel gewenscht was om in het rap- lort van den heer Gajardo iets te vermel den van do wijze, waarop men in Neder- and de liefdadigheid beoefent en wat de larticuliere armen- en kinder-zorg bereikt; nisschien zouden andere landen onze nethóde althans in overweging kunnen lemen. Aldus sprak onze afgevaardigde met de bescheiden vrijmoedigheid, welke hem eigen en zoo kwam hij voor de eer van Neder- and en voor die der particuliere liefdadig- leid op. was welverdiende lof. Typhus in Ammerstol Men meldt ons uit A m m e r s.t o 1 Sedert eenige dagen komen hier typhusge- 'allen voor. Zaterdag is de achtste patiënt ïaar het Van Iterson-rtekenhuis te Gouda vergebracht. Het gezin Verkerk telt drie lij- Iers en de 40-jarige mej. Zanen, moeder 'an drie kinderen, is aan de gevolgen o ver eden. De oorzaak is nog onbekend. Naar de melk 'ordt ?n onderzoek ingesteld. Uit Schoon hoven wordt thans gepastauriseerde melk 'aagevoerd. Grieksche vrachtboot in gevaar Noorsche walvischvaarders in moeilijkheden Springvloeden in verschil lende plaatsen Duinen weggeslagen op Schiermonnikoog We hebben gisteren de eerste herfststorm van dit jaar gehad: over ons heele land heeft een stevige Noord westerstorm gegierd, die het zeewater de riviermondingen instuw de en aldus een buitengewoon hooge waterstand veroorzaakte. Gelukkig zijn er geen ernstige ongevallen te betreuren, al heeft het op menig schip voor de kust eenige uren ge ducht gespannen. Reeds Zaterdagmiddag werd de wind langzamerhand zeer sterk en de kracht nam in de loop van de avond en 's nachts nog in hevigheid toe. Zondagmorgen kwam het be richt: Wordt verwacht storm uit het Noordwesten; dus niet onverwacht meer. Veel harder is het echter niet meer gaan waaien en om 19.55 uur kon het stormsein weer neergehaald worden. Het consigne luidde echter nog: Blijft op uw hoede. De loods- diensten zijn dan ook in verschillen de plaatsen ook gisteravond nog stopgezet. In de buurt van Den Helder is de Grieksche vrachtboot „Atlan ticos" in moeilijkheden gekomen en door een sleepboot naar de veilige reede gebracht; in IJ muiden zijn een paar Noorsche walvischvaarders binnengebracht, terwijl andere sche pen onmogelijk konden uitvaren. In Rotterdam en Maas sluis is ongerief ontstaan door het hooge water, dat op sommige punten en kaden overstroomde, terwijl ten slotte bij Schiermonnikoog vele meters duin werden wegge spoeld. Zooals gezegd, is alles echter goed afgeloopen. Schip in nood In Den Helder zagen de menschen die het weten konden, met angst en vreeze Zaterdag de komende nacht tegemoet. Dat die vrees niet ongegrond was, bleek spoe dig: de wind wakkerde met het uur in hevigheid aan en buitengaats spookte het geducht. Men zou dan ook bijna kunnen zeg gen, dat het eigenlijk niemand verbaas de toen omstreeks half zes in den morgen het bericht kwam: „Een schip in nood!" Het bericht was afkomstig van do Griek sche vrachtboot „Atlanticos", aan boord waarvan men bevreesd was te ver af te drijven naar de kust, daar men in ballast voer. Sleepbootassistentie werd daarom verzocht. Tc 7 uur in den morgen vertrok de sleep boot „Utrecht" van de bergingsfirma Wijs muller op volle kracht uit de haven, om een uur later op de plaats aan te komen waar de Atlanticos tegen wind en golven worstelde. Dat was tusschen de ton van het Schulpengat en de Zuider Haaks-boei 6 mijl uit de kust. Direct werd gétracht verbinding te maken en hierin, slaagde men reeds bij de eerste poging. Door middel van de lijn ging een zware sleeptros overboord en zoo ving de terugtocht aan in de richting van Nieuwe- diep. Inmiddels was van Terschelling binnendoor vertrokken de sleepboot „Hol land" van de firma Doeksen, doch daar deze het schip met zijn sleeper eerst be reikte toen men reeds vlak hij Den Helder was bleek dat deze een vergeefsche reis ge maakt. had, evenals de reddingsboot „Dorus Rijkers", die veiligheidshalve naar de plaats des onheils was vertrokken. Ook was de „Witte Zee" uit Hoek van Holland bestemming Amsterdam. De vrachtboot groot 5446 bruto register ton, had de haven van IJmuiden niet kunnen binnenkomen en was voortgedreven door den sterken Wes tenwind langs onze dan gevaarlijke kust gejaagd. Dank zij de „Utrecht" heeft het schip het lot van de Sirenes, die vorige maand bij Callantsoog op de kust geraak te, niet gedeeld. Naar wij vernemen zal de Atlanticos zijn onderbroken reis voortzetten zoo spoedig de weersomstandigheden zulks toelaten. Haven van IJmuiden geblokkeerd De loodsdienst voor IJ m u i d e n werd Zondagmorgen gestaakt. De storm belette het uitvaren van tal van schepen. Tengevolge van de storm stond het water- in de Buitenhaven 1,20 M. boven normaal. In totaal lagen in de toeleidingskanalen naar zuid- en .middensluizen niet minder dan 19 schepen. Het waren de Nederland sche motorschepen „Joma" en „Wim", het Engelsche s.s. „Golwith Force", het Lèt- landschc s.s. „Maistas", het Noorsche s.s. „Borgela", het Engelsche s.s, „Cracksod", het Spaansche s.s. „Arichachu", de Neder landsche stoomschepen Naaldwijk, St. Phi- lipsland en Waterland, het Engelsche schip „Sui'reybrook", het Engelsche motorschip „Express", het Duitsche motorschip „Ost- mark", het Engelsche motorschip „Lunk- light", het Engelsche s.s. „Gretaforce", het Nederlandsche s.s. „Vechtstroom", het Noor sche s.s. „Egeroo" -en het uit Amsterdam vertrokken m.s. „Josiah Macy", Walvischvaarders in 't nauw Het Noorsche s.s. „Globe 3", een-wal- vischjager, bevond zich Zondagmorgen op acht mijl ten Zuiden van bet Haaks- vuurschip met ingeslagen luiken. Het scheepje zou trachten het Nieuwé Diep binnen te komen. De Noorsche walvischvaarder „Globe 6" komende van Larvik en op weg naar de Zuidzee is IJ m u i d e n binnenge sleept met water, hetgeen veroorzaakt is door het breken van een cover van de lccttingpijp. Vermoedelijk is 't schip niet lek. Het schip zal leeggepompt worden. De Globe had het voor de kust zeer moei lijk gehad. Het voorschip was door over slaande zeeën half vol water geloopen. Op een zeker oogenblilc was van het schip het voordek gelijk aan het wateroppervlak. De kapitein zag niettemin kans het schip vei lig te IJmuiden binnen te brengen. Hot schip"ZAl in Amsterdam worden her steld. De Globe 6 en de Globe 3 maakten deel uit van een convooi van zes walvischvaar ders, welke een paar dagen geleden van Larvik met bestemming naar de Zuidpool waren vertrokken. Dc Globe 3 is in den loop van den middag te Nieuwediep binnen geloopen. De vier overige schepen hebben de reis voortgezet. In Maassluis stond langs de haven alles blank De Noordwester heeft zulke groote watermassa's de Nieuwe Waterweg bin- nengejaagd, dat er een springvloed ont stond, zooals men in jaren niet heeft meegemaakt. Vooral in Maassluis heeft men de gevolgen hiervan onder vonden. Het water rees zienderoogen en tegen half vier trad het water huiten de kade muur. Nauwelijks een half uur later waren de bewoners van dc Haven over een afstand van enkele honderden M. in hun huizen geïsoleerd; het water had op de kade een hoogte van ongeveer twee voet bereikt en begon thans dc aangrenzende straten, als mede de laaggelegen huizen en pakhuizen aan de Haven binnen te stroomen. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat bij doorzetten van den springvloed de Taan- schuurpolder geheel vol zou loopen, waar door o.m. het groote fabriekscomplex van De Neeff's Kuiperijen onder water zou ko men te staan. De gemeentediensten werden opgeroepen en onder leiding van den direc teur van Gemeentewerken, den heer D. Poot, werd een aanvang gemaakt met het aanbrengen van de waterwering, die tot dusverre nog geen dienst had gedaan, doch die met het oog op eventualiteiten enkele jaren terug door de gemeente was aange schaft. In ijzeren sleuven werden planken geplaatst op alle punten, waar het wassen de water de Fenacoliuslaan en daarmede den Taanschuurpolder zou kunnen binnen dringen. Inmiddels had het nog steeds rij zende water de tuinen van de huizen aan de Havengeheel blank gezet; ook de Go- vert van Wijnkade, de z.g.n. Schans, de Taanstraat en het Wijde Slop stonden voor een groot gedeelte blank. Op de vele sche pen van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst, die in de haven. lagen, moes ten in allerijl de trossen worden gevierd; de veerboot naar Rozenburg kon den dienst voor voetgangers en wielrijders onderhou den, doch lag zoo hoog hoven den oprit, dat auto's niet meer aan boord konden. Tegen vijf uur was het water zóó hoog ge stegen, dat de huizen aari de Haven met roeibootjes konden worden bereikt, zoodat de bewoners, indien strikt noodzakelijk, uit hun isolement konden worden verlost. Te gen den avond ging de Westenwind liggen en trad de eb in, zoodat het water lang zaam begon te vallen. Het duurde evenwel nog uren voor de bewoners uit de omge ving van de Haven hun woningen weer konden verlaten .In de pakhuizen en lager gelegen woningen is niet onbelangrijke schade aangericht. Ongerief in Rotterdam Ook in Rotterdam heeft de spring vloed begrijpelijkerwijs eenig ongerief ver oorzaakt. Aan de rivier was er niet veel te bemerken, maar in de binnenstad stond het water hier aan hét randje van de kaden, Verschillende laaggelegen kelders kregen een water-invasie te verwerken, ter wijl ook enkele bruggenkelders volliepen. Ongelukken zijn evenwel niet \oorgeko- rtien. Wel is Zondagmorgen vroeg het in ac Rijnhaven aan paal 8 gemeerd liggende stoomschip van de Holland Amerika Lijn, „Breedijk", van zijn trossen losgeslagen en naar dén zuidelijken oever van de Rijn haven gedreven, waar het scliip, aan het terrein van Oost en West, tegen enkele daar liggende schepen is terechtgekomen, waarbij eenige materieele schade is ont staan. Een sleepboot heeft het schip in den vroegen ochtend het losslaan heeft zich tegen zes uur in den morgen afgespeeld weer op zijn plaats gebracht. Spanning in Krimpen Bij de Stormpolder onder Krimpen aan deIJssel heeft het een poosje geducht gespannen. Deze polder ligt juist in den driehoek tusschen 13sel en Maas en dit gedeelte ligt acht meter lager dan de rest van den polder. Men is er bezig met inpolderingswerkzaam- heden. Bovendien is de dijk zoowel aan den IJssel als aan de Maas zwak, zoo dat men voor den Stormpo'der -vrees de. Het water stond op een gegeven moment slechts een handbreed on'Ier de kop van de dijk, maar daarbij is het gelukkig gebleven. Ook hei veer van Krimpen op Capeile had veel hinder van de springvloed. Moeilijkheden bij Schiermonnikoog De hevige storm veroorzaakte bij S ch ie r- monnilcoog buitengewoon hoog water. De veerboot „Brakzand", die Zondagoch tend omstreeks elf uur te Schiermonnikoog wilde binnenloopen, kon in verband met het hooge water den steiger niet bereiken. Met behulp van een vlet werd met groote moeite de post aan wal gebracht. Van eeni ge vrachtschepen en andere vaartuigen, die Aan den steiger gemeerd lagen, braken de trossen, waardoor deze op drift gingen. Later zijn de schepen vastgemaakt. Doordat een gedeelte van het jachtveld van graaf Berstorff onder water liep, is veel wild verdronken. De duinvoet aan het Noorderstrand heeft bovenal veel van den storm te lijden gehad. Op verschillende gedeelten zijn meters duin iSchip op havenhoofd te Terneuzen Het ledige Belgische sleepschip „Egina" is bij het binnenvaren van de Middelhaven te Terneuzen op een der havenhoofden om hoog geloopen en heeft daar enkele hache lijke oogenhlikken beleefd. Het scliip is later aoor een sleepboot vlotgetrokken en kon, vermoedelijk onbeschadigd, do reis naar Gent voortzetten. Twee jongens door veerboot gered Een paar jongens uit Enkhuizen wa ren Zaterdag met een klein zeilbootje uitge varen om te gaan visschen. Daar ze geheel onervaren waren, werd men in Enkhuizen ongerust toen het steeds harder ging waa Men beraamde dan ook plannen óm met sleepbooten en vletten naar buiten te gaan, toen er bericht kwam, dat de veerboot Bos man, kapitein Loonstra, die om halfzeven van Enkhuizén naar Stavoren was vertrok ken. met alle zoeklichten op om het Ilooi- zand kruiste. Men had aan boord hulpgeroep gehoord en de boot was terstond bijgedraaid. Een tijd lang werd tevergeefs gezocht. De zee stond hol en hoe men aan boord ook tuurde, aan vankelijk zag men niets. Eindelijk werden de jongens opgemerkt. Uitgeput en doornat werden zij met de grootste moeite aan boord gehaald. De boot stond reeds vol water. De passagiers, die zeer met deze niet alle- daagsche gebeurtenis hadden meegeleefd, wa ren vol lof voor het optreden van het per soneel van de boot. Helaas stond er te veel zee om het bootje ook te kunnen bergen, zoodat men dit moest prijsgeven. Een nacht op de Waddenzee Zondagavond waren drie jongens in de haven van Terschelling in een roei boot gaan varen. Tengevolge van den krach- tigen wind en den stroom konden de jongens de boot niet houden en dreven zij de haven uit Gelukkig voor hen dreven zij in de richting van de Friesche kust op de Waddenzee. Daar hebben zij de heele nacht rond gedreven, vol angst over de afloop van deze ongewilde tocht in de nacht. Op Terschelling werden dè jongens spoedig vermist Tot schrik van familieleden ontdekte men dat zij met een boot uit de haven waren gedre ven. Het was echter onmogelijk op de zen. regenachtigen avond te trachten d© jongens op te sporen. Men wist ook niet in welke richting de boot afgedreven was. Tegen het aanbreken van de dag is een motorboot uitgevaren, die de boot met de drie jongens op de Waddenzee ontdekte. Spoedig waren zij opgepikt, waarna- zij be houden op Terschelling aan wal werden gebracht. De jongens hebben het avontuur zonder nadeelige gevolgen overleefd. Zij verkeeren alle drie in goede conditie. Storm op Scheveningen De storm, die langs de geheele kust met groote felheid woedde, vormde gister voor duizenden Hagenaars aan leiding, om een bezoek te brengen aan het ingedommelde Scheveningen. Niet alleen het aantal wandelaars, dat aan een der mooiste zomerdagen her innerde, ook de honderden automobi listen wekten herinneringen daaraan, op. Het meerendeel der belangstellenden con centreerde zich op den havenmond waar het geducht spookte. Zóó hoog rolden de bruisende golven vaak aan, dat men op den boulevard zonder moeite een paar natte beenen kon halen; ja zelfs de radiotoren der auto's kregen af en toe een flink bad, met dienstweigering als gevolg. Een enkele logger deed nog een poging om binnen te komen, doch toen schipper van der Toorn gewaar werd, dat het veiliger was voorloopig nog maar wat geduld te oefenen, koos hij het ruime sop weer. Om 4 uur in den middag dook hij weer op, om een uur later veilig de haven binnen te varen. Dat de schipper luide toegejuicht werd, wie zou er. aan twijfelen? VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Zaterdagavond Is de Prinses naar Duitschland vertrokken voor een bezoek aan de familie van Prins Bernard. Omtrent de datum van het huwelijk vari de Prinses is nog niets bekend. De storm die Zaterdag en Zondag ge-t woed heeft, heeft nogal wat schade aan« gericht; bij Den Helder verkeerde een Grieksch schip in nood; te Rotterdam kwamen overstroomingen voor* Zondagmorgen is ten westen van Ame* land een Rotterdamsch schip op de Frie-i sche kust gestrand. Brutale roofoverval jte Zevenhuizen (Z.-H.), Bij een aantal inbraken "te Bergambacht is geld en sieraden gestolen. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de distributie van zeeviscb voor werkloozen. De Ned. Herv. Bond van Zondagschcw len op Geref. grondslag heeft te .Utrecht de jaarvergadering gehouden. Adres van het Verbond van Neder-, landsche Werkgevers in verband met de grondwetswijziging. De onthulling van de gerestaureerde ramen in de St. Janskerk te Gouda, Tot bizonder hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht is benoemd Dr. \V< J. A. Kernkamp, De stad Oviedo, die door roode mijn werkers belegerd werd, is Zaterdag door de nationalisten ontzet. Over het noorden van Duitschland heeft de storm aanzienlijke schade aangericht. In Italië heeft een aardbeving een groot aantal doodc.ii (Jeëischt; Brutale roofoverval te Zevenhuizen Z.H. OUDE MAN MISHANDELD Een der daders gearresteerd (Van onzen correspondent) Donderdag vervoegde zich de heer Van Leeuwen, uit Zevenhuizen, aan de woning van den 73-jarigen Van Bergen, wonende aan de Breedeweg, aldaar, die als zonder ling bekend staat. Van B. leeft geheel af gezonderd van de wereld en ontvangt zeer zelden bezoek, zelfs leveranciers worden niet op het erf gelaten. Van L. is een der weinigen, die af en toe tot den ouden man weten door te dringen. Van L. schrok hevig bij het tevoorschijn komen van Van B., daar deze in een deer niswekkende toestand verkeerde. Zijn gezicht was geheel met won den bedekt, terwijl de ooren geheel kapot waren. De handen waren even eens vol met slagwonden. Aan het ge heel was niets gedaan en de wonden vertoonden desondanks reeds sporen van genezing. Hoe Van L'. ook trachtte iets omtrent de oorzaak te vernemen, iedere poging strand de, daar Van B. slechts verklaarde: Ik wil niets met politie noch dokter te maken hebben. Een tweede moeilijkheid was, dat Van B. geheel doof geslagen was. Van L. stelde on middellijk bij zijn terugkeer de gemeente politie met zijn ondervindingen in kermis Een agent ging onmiddelijk naar de wo ning. Dank zij het tactisch optreden van den agent gelukte het eindelijk den ouden man aan het spreken te krijgen, hetgeen hem De Noord-Westerstorm heeft voor het eerst sinds jaren, de Oude Plantage te Rotterdam, «'.eer onder doen. loopen; Alle paden, waren rivieren geworden; mede door de opgeloopen mishandelingen zeer zwaar viel. Van B. verklaarde, dat voor omstreeks veertien dagen twee heeren met een luxe auto bij hem geweest waren om koffie en thee aan hem te verkoopen tegen zeer lage prijs. Inderdaad heeft v. B. voor ruim 12 aan koffie en thee gekocht tegen zooals de politie verklaarde buitengewoon lage prijs. Nadien verklaart hij niemand meer ontvangen te hebben, In de nacht van 12 op 13 October •werd v. B. wakker, doordat twee man nen voor zijn bed stonden en een fel schijnend licht voor zijn oogen hielden en hem dwongen te zeggen waar hij zijn geld had daar zij reeds vergeefs het geheele huis doorzocht hadden. De oude man verklaarde: „Dat zeg ik Je nooit." Hierop voegde hem een der personen toe: „Dan slaan we je dood, ouwe," en meteen kreeg v. B. een slag met een voorwerp in het gezicht Her haaldelijk vroeg men nu aan den ouden man waar zajn geld lag, terwijl hij bij ieder weigerend antwoord wederom geslagen werd Hierbij 6ohijnt v. B. verdoofd geraakt te zijn. Hij weet niets definitiefs omtrent de afloop. Slechts één ding weet hij; „Maar mijn centen, die heb ik nog." Een portemonnaie met plm. 10, welke hoven op een kast lag, is medegenomen, Onder leiding van agent Nebeling werd nu een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het onderzoek, waaraan rijkspolitie mede werkte, heeft tot gevolg gehad dat in de nacht van Zaterdag op Zondag eenige klaar heid in deze zaak is gekomen. 'Allereerst werd in een garage te Hillegersberg een auto in beslag genomen van zeer verdaohte afkomst, In deze auto is een oud-model gummi- knuppel gevonden waaraan eenige stukjes ontbreken. Deze stukjes zijn ten deele aangetroffen in de kamer waar de overval heeft plaats gehad. Verder werd een persoon in hechtenis genomen, die verdacht wordt bij deze overval geweest te zijn. Meerdere arrestaties zijn te wachten. Dft politie verklaarde, dat v. B. inderdaad een groot bedrag aan geld in huis had, het geen op de ongeloofelijkste plaatsen ver stopt was. Door de buitengewoon groote moeilijkhe den, welke aan het onderzoek verbonden waren, was het niet eerder mogelijk een overzicht van het gebeurde te publiceeren. JU Pijp Tabak Taeonfa Leeuwarden Udv.l

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1