STADSNIEUWS Dfi „ALGEMEENE FRIESOHE" HONDERD JAAR SCHOOLARBEID ZONDAGS- ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 TWEEDE BEAD PAG. Koninklijke Familie door Leiden H.K.H. Prins Haag en gaande in de richting Utrecht onze 6tad gepasseerd. De gemeentelijke sportstichting Donderdag j.l. heeft de sportjourna list de heer J. G. A. Janssen in zijn „sportpraatje" voor de microfoon van de Gemeentelijke Radio-distributie het oorbaar geacht een zeer felle critiek te leveren op het college van B. en W. inzake de aanbevelingen voor den Raad van Beheer van de Gemeonte- telijke Sportstichting, maai- nog feller op den Raad, die de snoodheid beging van die aanbevelingen af te wijken en eenige rechtsche deskundigen be noemde. De Roomsch-katholieke en Prot. Chr. s portbe weg i n ge n werden door den heer Janssen op laatdunkende en zelfs vrij hoo- nendc wijze besproken. Werkelijke deskun digen zouden deze bewegingen volgens den heer Janssen niet. opleveren. Die zijn alleen te vinden in de „algemeene" vereenigingen. Het is te begrijpen, dat de raadsleden er geen genoegen mee kunnen nemen dat de microfoon van bet G.R.D. op een dergelijke wijze wordt misbruikt en naar wij-vernemen heeft dan ook een der raadsleden, lid van de commissie voor de Lichtfabrieken, waar onder het Radio-bedrijf ressorteert, in de gistermiddag gehouden vergadering dezer commissie, over de uitlatingen van den heer Janssen een klacht ingediend. De zaak is in onderzoek. Commissie inzake huishoudelijke voorlichting Veel werk is verzet Aan het verslag van de afdeeling Leiden van de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting, over het tijdvak van 1 Aug. 1935—31 Juli 1936, is het volgende ontleend: De commisie heeft zich in deze verslag periode wederom belast met het geven van voorlichting op naai- en kookgebied aan huisvrouwen of haar plaatsvervangsters, wier gezin door de crisis zeer is getroffen. In den loop van dit jaar werden inge schreven voor de cursussen: 117 deelneem- ters voor den kookcursus, 185 deelneemsters voor den naaicursus, 124 deelneemsters voor den vervolgcursus. Totaal 426 deelneem sters. Door den ongunstigen financieelen toe stand konden de vervolgcursussen niet worden georganiseerd. Van de 302 nieuw ingeschreven deelneemsters wei-den er dit jaar 233 op de naai- en kookcursussen ge plaatst- De 69 resteerende aanvragen tot deel name werden op 'de lijst van de in October a.s. aan te vangen cursussen geplaatst. Op den naaicursus werd onderwezen het vervaardigen van eenvoudige onder- bovenkleeding, zoowel voor kinderen volwassenen en het vermaken van gedra gen kleedingstukken. Op den kookcurus werd onderwezen de bereiding van eenvoudige, doch voedzame maaltijden, bereid volgens de recepten de kookboekjes: Goedkoope Voorjaars- en Wintermaaltijdem, uitgegeven door de Lan delijke Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting. De deelneemsters betaalden een cursus geld van 2 cent per avond. Bovendien werd besloten van de deelneemsters aan de naaicursussen een extra bijdrage te vragen als tegemoetkoming in de kosten van het doen vervaardigen van een japon, groot 50 cent per persoon. In enkele gevallen werd deze bijdrage gereduceerd. De cursussen werden gegeven door gedi plomeerde leerkrachten, daarbij zoo noodig geassisteerd door leerlingen der vakscho len en leden der verschillende vrouwen bonden. De cursussen blijven noodig Een dezer dagen hield bovengenoemde Commissie een vergadering, waar aller eerst de kwestie aan de orde kwam of er dezen winter cursussen gegeven konden worden. De Commissie was overtuigd, dat dit crisiswerk absoluut noodzakelijk was, ja, dat wij dit niet mogen staken. Een groot aantal vrouwen liet zich reeds inschrijven alhiewel een oproep nog niet werd gedaan, terwijl een 50-tal nog op de lijst staat. De geldmiddelen waren vóór September niet toereikend deze cursisten van naaimateriaal te voorzien. Door opheffing van het Crisis-Comité ver viel tevens de belangrijke bijdrage voor de cursussen. Natuurlijk is de hoop nog niet opgegeven, van verschillende organisaties, of uit de ge meentekas, subsidie te zullen ontvangen. Echter is hiermede steeds geruime tijd gemoeid en inwoners van Leiden men kan toch geen maanden wachten met het oproepen onzer cursisten. Een beroep op uw medeleven wordt dus gedaan: geef ons een bijdrage, groot of klein, alles is zéér welkom en wie spoe dig helpt, helpt het best! Het gironummer der penningmeesteresse -is 199874. Indien men mocht prefereeren aan de commissieleden zelf zijn gave ter hand te stellen, gaarne zullen zij deze in ont vangst nemen. Met spanning wordt dus ge wacht of men de ingeschreven vrouwen ■uitsluitend menschen die met een zéér klein inkomen moeten rondkomen kan plaat- Stedelijk Museum de Lakenhal Aanwinsten Het Stedelijk Museum De Lakenhal alhier kwam door schenking in het bezit van een schilderij van den zeer zeldzamen jong gestorven Leidschen schilder Adriaen van Winter, geboren te Leiden 1796 en overleden aldaar 1S20. Het zeer harmonieus en gevoelig geschil derde paneel geeft een stal-interieur met 'n witte en een roodbonte koe Door aankoop verkreeg De Lakenhal een werk van Bakker Korf met de zeldzame uit beelding van een jonge vrouw, bezig met het poetsen van metalen voorwerpen. Het paneeltje, van geringe afmeting, toont al de schitterende hoedanigheden van het beste werk van den meester. Vechtpartij tusschen kooplieden Een van hen loopt een steek op Gisteravond te ongeveer kwart voor zeven is in de Janvossensteeg om een kleinigheid ruzie ontstaan tusschen twee kooplieden den 45-jarigen L. F.M. en den 29-jarigen H. H. beiden gedomicilieerd te Amsterdam. Deze twist liep zoo hoog dat H. een mes trok en daarmede zijn tegenstander een vrij ernstige steek in de pols toebracht. De E.H.D heeft M. verbonden en naar het Academisch ziekenhuis gebracht, waar hij verder behan deld is. Hij is daarna naar het politiebureau gebracht, om aldaar, daar hij onder den in vloed van dranik verkeerde, zijn roes uit te slapen. II. II. is in arrest gesteld. Tentoonstelling Prentenkabinet Prenten der Dnitsche zg. „Kleinmeister" In het Prentenkabinet der Leidsche Uni versiteit is dezer dagen een belangrijke tentoonstelling geopend van prenten der Duitsche zg. „Kleinmeister", uit de le helft der 17e eeuw, welke prenten behooren tot het bezit van dit kabinet. Deze tentoon stelling blijft geopend tot 1 December. De Duitsche „Kleinmeister", een groep kunstenaars ongeveer een generatie jonger dan Albracht Dürer, danken hun gemeen- schappelijken naam aai» het kleine for maat en de fijne, gedetailleerde uitvoering van hun gravures. Deze graveerkunst vond haar oorsprong de goudsmidswerkplaats en had in dien tijd nog onmiddellijk contact met de kunst nijverheid door de ornamentgravures, die ls voorbeelden dienden voor goud- en zil- ersmeden, beeldsnijders en tapijtwerkers. Maar ook in ander opzicht verloochent deze graveerkunst haar afkomst niet. Over al zien we den zin voor het ornamentala. de liefde voor het detail en voor de zorg- uldige techniek. Zonder Dürer is het werk van de „Klein meister" ondenkbaar: allen hebben zijn in vloed ondergaan, van enkelen weten wij zelfs dat zij te Neurenberg onder zijn lei ding gewerkt hebben. De „Kleinmeister" hebben er steeds naar gestreefd Dürers tech niek nabij te komen en hem in vaardig heid en nauwgezetheid zoo mogelijk nog te overtreffen. Ook de onderwerpen van Dürer vinden wij telkens weer terug. Evenwel, door het geleidelijk voortschrijden der Renaissance zijn de Bijbelsche onderwerpen meer genre achtig behandeld en nemen de allegorische en klassieke voorstellingen in aantal toe, terwijl ook aan proportie en naakt steeds meer aandacht wordt geschonken. Op het gebied der ornamentgravure zijn de „Kleinmeister" zelfstandig te werk ge gaan. Zij hebben aan de ornamentkunst, door versmelting van het Duitsche orna ment" met dat der Italiaansche grotteske. een geheel nieuw karakter gegeven. Den gebroeders Beham in het bijzonder komt deze eer toe; Altdorfer. de oudste van de „Kleinmeister", is in zijn ornament nog zuiver gotisch, terwijl Aldegrever het or- J. DUYVERMAN ACCOUNTANT Lid N. I. V. A Graaf Florisstraat 80, Rotterdam Kievietlaan 27 Wassenaar Belastingzaken nament der Behams vrijer maakt en ver der ontwikkelt. De prentjes van de „Kleinmeister". voor het volk gegraveerd, laten zien waar de belangstelling in dien tijd naar uitging, en hoe veelzijdig de belangstelling was. Men had groote voorliefde voor ondenverpen uit den Bijbel, de mythologie en de klassieke historie, maar men wilde tevens zich zelf zien in voorstellingen uit het dagelijksch leven. Daarom valt het tentoongestelde niet al leen om zijn kunstwaarde, docli ook als cultuurbeeld van dien belangrijken tijd te genieten De tentoonstelling, die voor een ieder gratis toegankelijk is op werkdagen van half twee tot half vijf bevat tal van pren ten van de beide Behams. van Altdorfer. Pencz, Bink, Brosamer, Aldegrever anderen. Oostersche elementen in de Nederlandsche schilderkunst Lezing Dr. Hermann Goetz Dr. Hermann Goetz, conservator aan het Instituut Kern, heeft gisteravond in het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit alhier voor de Vereeniging Lucas van Leyden een •oordracht gehouden over: „Oostersche ele menten in de Nederlandsche schilderkunst" Tot aan het begi^ van de IS© eeuw twij felde niemand er aan, aldus spr., of er be stond maar één werkelijke cultuur in de wereld, nl. de eigen cultuur. Alle andere menschen waren „wilden". Voor slechts twee beschavingen werd een uitzondering gemaakt, nl. voor die van China en voor die der Mohammedaansche wereld. Alle vreemde waren, die toenmaals wegens hun cultureele- of kunstwaarde werden gezocht, kwamen uit die landen. Het is derhalve geheel natuurlijk, dat Oostersche stoffeeringen ook voor de schil derkunst in trek kwamen, voor portretten zoowel als voor bijbelsche onderwerpen. Op het eerste gezicht is deze stoffeering fan tastisch en staat ze ver van de werkelijk heid af. vooral in het werk van dien mees ter, bij wien ze het meest naar voren ko en, bij Rembra"hdt en bij zijn school. Vroeger heeft men meest de Amsterdam- sche Joden als de voornaamste brón van inwerking op Rembrandt gezien, het Jood- sche element vond echter slechts een zeer weinig belangrijke inslag in het Oostersche repertoire van Rembrandt en van Nicolaas Maes. In het algemeen dient het Poolsche Joodsche oostuum slechts als aanvulling voor andere, meest Perzische of Turksche figu ren, vooral bij Jan Victors en Willem de Poorter, Jacob Backer, Nicolaas Maes en Barend Fabritius. Pieter Lastman moet bij vele van zijn schilderijen en teekeningen door costuumprenten uit het Zuiden van Indië, meest waarschijnlijk van de Mala bar- of Coromandelkust zijn geïnspireerd. Het eigenlijke karakteriseerende Ooster sche type van de Hollandsche kunst der 17»' eeuw was echter het Perzische type. Want Perzen had men in Holland zelf gemakke lijk kunnen bestudeeren, toen in 1626—1627 een Perzisch gezantschap in Amsterdam en Den Haag vertoefde. Perzen duiken op de scheppingen van Lievens en Lastman en in het werk van Rembrandt en zijn school. Twee werken van Rembrandt zou den hier bovenal genoemd kunnen wor den, „de Verloren Zoon" en „David en Ab salom" in Leningrad, maar ook in talrijke werken van Barend Fabritius, G. Flinck, N. Maes, J. de Wet. cn bovenal Van der Eeckhout, Jan Victors en W. de Poorter De belangrijkste voortzetter van het Perzi sche costuumbeeld was echter Arent de Gelder Spr. behandelde daarna de Turksche in vloed op de Europeesche schilderkunst en wees er op dat van af den val van Kon- stantinopel in 1-453 tot aau den stilstand van den Turkschen veroveringstocht het Turksche vraagstuk een van de grootste was, waarmee de Christenheid zich bezig hield. Turken kwamen naar Europa, vooral naar Italië, de Westersche kunstenaars gin gen naar Konstantinopel De Turken uit de glansperiode onder Soliman den Grooten verschijnen echter pas bij Titiaan, Vero nese en Tintoretto tot Tiepolo toe. Van hieruit hebben dan de zich naar Italië oriënteerende Nederlanders, vooral de „Ro manisten", het type naar het Noorden ge bracht, vooral Pieter Aertsen, Cornelis Cornelisz van Haarlem, H. Goudt en J Pynas. Van Jan Swart hebben wij een uit stekende reeks Turken-gravuren. Op laat-middeleeuwsche overleveringen zijn terug te leid de fantastische Oostersche gestalten, die reeds bij de vroegere Vlamingen Roger van der Wey- den, Daret, Quentin Massys enz. opduiken, doch pas bij de Antwerpsche manieristen hun definitieven vorm aannamen. Deze Oos tersche figuren zijn inderdaad fantastisch, niet omdat zij aan de zuivere fantasie dei- kunstenaars ontsprongen, doch omdat zij ontstonden in een tijd, toen de Europeesche cultuur zoodanig met Oostersche indrukken werd gedrenkt, zich zelfs zoo oriëntaliseerde. dat de schilders zich niet helder bewust meer waren, wat van Mohammedaansche binnen-Aziatische of Byzantijnsche af komst was en wat eenvoudig contempo raine extravagance der mode was Voor de kunst werden op deze wijze de Orientalen niet meer een afzonderlijk volke- rentype, doch de buitensporigste vertegen woordiging van een algemeene tijdsstroo- ming. Bepaalde trekken van dit fantasti sche Oostersche type treffen we nog tot ver in den klassieken tijd der Hollandsche kunst ban. Wat wij aan zulke Oostersche voorstellingen nog bij Rembrandt, Bramer, Jan Steen, De Poorter, Victors, Van den Eeckhout e.a. vinden, is dus niets dan het einde eener traditie, die over Veronese en Pintoricchio eenerzijds en de Antwerpsche manieristen anderzijds naar Gentile de Fa- briano en Benozzo Gozzoli terugleidt. te Leenwarden Is de qrootst9 Onderlinge Levensverzekering-Maatschappij in Nederland. Kamer van Koophandel in het Rijnland Nieuwe inschrijving. 6824. 13 Oct. „De Oude Tijd", Leiden, Breestraat 140, sigaren- handel, E.: A. F. Holtes, Leiden. Wijziging. 6515. Verhoef en Malsberg, Vleeschwaren- en Conservenfabriek N. V., Sassenheun, Hoofdstraat 22. Uittr. Dir.: J. Verhoef, Warmond, dd. 7 October 1936. 1155. N.V. De Leidsche Courant, Dag blad voor Leiden en Omstreken, Leiden, Pa pengracht 3234. N. Ged. Comm.: M. Heijker, Zoeterwoude. 6768. Firma N. H. Ru ff else, Leiden, Utr Veer 1. Hoofdagentschap van de Bridgestone Import. Wij2. uitgeoef. bedr.: bovengenoemd hoofd agentschap is ingetrokken; thans: Hoofd agentschap van de N.V. Continental caout chouc en Qlitta Percha Co. (auto- en mo torbanden). 6267. Consumptie-Ijsfabriek „La Mi- lano", Leiden, Morschstraat 46. N. Venn.: A. Gregori, Leiden. 5685. Naaml. Vennootschap „Noordwijks Bouwbedrijf", Noordwijk, Egbert de Groot straat 32a. De zaak is met ingang van 17 April 193f in liquidatie getreden. Liq.: G. H. Krau, Noordwijk. 6244. Drukkerij Dekker en Co, Noord- wijk aan Zee, Hoofdstraat 43. Drukkerij, kantoorboekhandel. Wijz. uitgeoef. bedrkantoorboekhandel is dd. 1 October 1936 opgeheven; thans alleen drukkerij. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland De Kamer zal vergaderen op Dinsdag October 1936, des namiddags 7.30 uur, in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken. 4. Mededeelingen. 5. Bespreking van de maatregolen getroffen tegen ongemotiveerde prijsopdrijving. 6. Adres inzake de hij K.B. getroffen regeling, volgens welke de bij dragen te betalen voor den Keuringsdienst van Waren afhankelijk zijn gesteld van de inschrijving in het Handelsregister. 7. Aan wijzing van een adviseerend lid en een plaatsvervangend adviseerend lid in het Curatorium van het Economisch Technolo gisch Instituut in Zuid-Holland en Zee land. 8. Benoeming van een voorzitter en tevens van twee leden in het Rijnlandsch Borgstellingsfonds. 9. Adres inzake verdee ling der clearinggelden bij de clearing Ne derlandDuitschland. 10. Vaststelling van de lijst voor subsidies voor 1937. 11. Vast stelling van de begrooting voor 1937. 12. Rondvraag. 13. Huishoudelijke vergadering 14. Sluiting. URGERLIJKE STAND d Bomv Vliet OVERLEDEN: D Evers, m, 26 J. A J Rotte- :el m. 54 j. D H v Bergenv d GrÖP. wedr j. N Rlghart v Gelder—Borst vr.. 72 j. J H v d BurgWolvekamp wede. 78 j. ONDERTROUWD: P H Schrauwen 24 J. en T onshouwer 26 j. D t Duün 25 J. en W C Zwetsloot 23 j. KAS-VEREENIGING N.vf' ANNO 1865 AMSTERDAM C., SPUISTRAAT 17|i< BEWAREN VAN EFFECTED MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewi en Executeele" wordt gaarne aanvraag toegezonden. Openbare herdenkingsdienst in de Pieterskerk Redevoeringen van Ds. M. J. Punselie en Ds. H. A. Wiersinga Gisteravond werd in de Pieterskerk een openbare dienst gehouden, waarin herdacht is, zulks in navolging van verschillende andere plaatsen, het honderdjarig bestaan van den Zon- dagsschoolarbeid in Nederland. Hiertoe heeft zich reeds geruimen tijd ge leden uit de leiders van de Leidsche Zon dagsscholen van allerlei richting een co mité gevoimd, dat ook de organisatie van de herdenking op andere wijze in handen heeft gehad en dat door dezen openbaren dienst het gedenkwaardige feit in het mid- :n van aller belangstelling wilde plaatsen. Onder de aanwezigen in het kerkgebouw, dat goed was bezet, bevonden zich eenige predikanten en eenige gemeenteraadsleden, terwijl uit de aard der zaak een groot aantal Zondagsschoolonderwijzers en -onder wijzeressen aanwezig was. Geopend werd met het zingen van Gezang 1 en 6, waarna gebed en Schriftlezing van Matth. 13 3135 en Ps. 146 volgde. Een koor, samengesteld uit kinderen van twintig Zondagsscholen, die aan dezen her denkingsdienst deelnamen, zong vervolgens onder leiding van den heer Hederik en be geleid aan het orgel door mej. M. v. d. een tweetal liederen, waarna het woord was aan Ds. M. J. Punselie, die sprak over: Een greep uit het verleden Spr. begon met er aan te herinne ren, dat de herdenking van het hon derdjarig bestaan der Zondagsschool ons brengt op interkerkelijk terrein om er dan op te wijzen, dat de Zon dagsschool eigenlijk ouder is dan honderd jaar. Reeds in 1780 opende Robert Raikes er een in Gloucester. Hij legde aanvankelijk meer het ac cent op „school" dan op Zondag. Hij wilde de verwaarloosde arbeiderskin deren lezen en schrijven leeren om hen zoo met den Bijbel in aanraking te kunnen brengen. Vooral in de En- gelsch-Amerikaansche wereld werd de Zondagsschool in weinige jaren populair. Het duurde tot. 1836 ee? Capiadose in ons land de eerste Zondagsschool stichtte. Hij deed in 'n open brief een opwekking hooren aan ouden en jongen uit alle standen om de woningen in stilte een aantal kin- Ds M. J. Punselie deren te vergaderen om hen op kinderlijke wijze van den Goeden Herder te vertellen De godsdienstige Hollander, aldus spr., is over het algemeen wat huiverig voor wat uit den vreemde komt en zoo was aan vankelijk de groei van de Zondagsschool 'n tamelijk langzame. Doch het vuur, dat ont stoken was. brandde voort. Heel primitief ging het soms toe, maar dat was juist het mooie: op die manier kwam de Heiland zoo dicht bij het hart van eenvoudige kinderen Allengs werd het Zondagsschoolwerk toch van zulk een beteekenis, dat in 1866 de Ned. Zondagsschool vereeniging werd opgericht, in 1871 gevolgd door de Geref. Zondagsschoolvereeniging „Jachin" en meer dere organisaties, en op heden wordt eiken Zondag de naam van Jezus gebracht aan ongeveer 250.000 kinderen door 10.000 onderwiizers en onderwijzeressen. Legde Raikes aanvankelijk het accent op .school", de naam van Capadose zegt ons reeds dat men meer het accent op „Zondag" gaat leggen. Het Reveil, een uit Engeland ook in ons land nadeinende reactie tegen het alles verslappende rationalisme, plaat ste tegenover den schijntoon van deugd en braafheid, waarmee de menschen zich sierden, het „Niets, o Jezus dan Uw bloed geeft voldoening aan het gemoed. Het is niet te ontkennen, aldus Ds. Pun selie, dat de Zondagsschool heeft les dé- fauts de sa qualité. Vandaar dat de Zon dagsschoolvereeniging naast haar streven naar de organisatie van het verspreide, ook bedoelt voorlichting bij het te geven onderwijs in haar maandblad „Kind en Zondag". Maar dit neemt niet weg, dat het zaad op de Zondagsschool in de har ten gestrooid in veler leven nog late vrucht afwierp. Bij onzen dank aan God geiVm- ken wij met ontroering de meerendeels on bekende mannen en vrouwen, die ons in onze jeugd van den Heere Jezus vertelden. Vervolgens behandelde spr. de vraag of de Zondagsschool nog reden van bestaan heeft. Het is reeds opgemerkt, dat het accent kwam op „Zondag". Is het geen grootsche taak om bij het opkomend geslacht het besef te wekken van de heerlijkheid van dien dag, door God gegeven om Zijn hei ligdommen in te gaan? En dit te meer waar duizenden opgroeien in gezin nen, waarin God werd vergeten en Zijn dienst werd verlaten, zoodat al meer deren van de kinderen van ons volk vervreemden van de kennis Gods. Wij weten wel, dat vele van die ouders hun kinderen zenden opdat de juffrouw van de Zondagsschool op een lastig uur van den dag een poosje op de kinderen kan passen voor een cent in het busje. Maar laat ze maar komen. God kan met een krommen stok rechte slagen doen. Als wij dan maar zorgen, dat de kinderen niet ons doch den Heiland ontmoeten. Zoo wordt onze herdenking gebed, dat wij altijd weer trouw mogen teekenen het beeld van Hem, die zeide: „Laat de kin- derkens tot Mij komen". Als wij zoo bidden, aldus eindigde spr., dan zal God het kleine gebruiken om groo te dingen te doen. Onze tijd zegt met be- klemmenden ernst, dat er met zorg een geslacht moet worden gekweekt, dat straks de banier des Kruises overneemt als zij ontvalt aan de handen van die nu ge- looven. Daarom worde de arbeid voortgezet en God zegene, wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus. Nadat het kinderkoor nogmaals enkele liederen had gezongen sprak Ds. PI. A. Wiersinga Door deze herdenking, aldus spr., komen we er in eens achter, dat er vaak geweldige dingen om ons heen gebeuren, waar we eigenlijk nooit zoo bij stil gestaan hebben. We wisten natuurlijk allen wel, dat er des Zon dags Zondagsscholen worden gehou den, maar in eens worden we bij het geweldige van dit op de bescheiden achtergrond gehouden werk bepaald. Ja, het is er met die Zondags school een won derlijke zaak. Daar wil spreker eerst iets van zeg gen, van het wonder van de Zondagsschool Er komen over de heele wereld elke week 30 millioen kinderen naar de Zondagschool, in ons land alleen een kwart mil lioen, aan wie door 10.000 man nen en vrouwen verteld wordt Waar ligt dat toch in, dat aantrekkelijke van de Zondagsschool? De Zondagsschool onderwijzers zijn maar heel eenvoudige menschen. En ook de hulpmiddelen zijn eenvoudig. En de plaats waar vergaderd wordt: bar- ïzellig en zonnig-vroolijk is het er ge woonlijk niet. En zoo uiterlijk gezien is het werk, dat er verricht wordt, ook niet zoo geweldig. Ds H. A. Wierstnrfa Wat is dan toch wel de oorzaak van die aantrekkelijkheid? Spr. zou willen zeggen: de stille trouw en vooral de eenvoud. De stille trouw maakt heden ten dage nog de Zondags school tot een wonder. En ook de eenvoud. Juist omdat er uiterlijk niet zooveel gebeurt, juist omdat er versies over God geleerd worden en er op heel eenvoudige onopgesmukte manier van den Heiland wordt verteld, is de Zon dagsschool zoo'n geweldig iets. Juist daar door worden door de Zondagsschool zoovele zaden in jonge hartjes gelegd, die daar heel hun leven blijven liggen en waarvan men er telkens ziet ontkiemen. Sph wil dan iets zeggen over de taak der Zondagsschool. Het gaat er om te redden, 't Is eigenlijk een red- dingsschool. Allereerst om kinderle vens. die zoo ontzaglijk arm z(jn, om dat ze van Jezus, den Zaligmaker van zonden, niet weten, te redden, rijk te maken. Maar de taak van de Zondagsscholen is ook het heele gezin te redden. Door de kin deren. deze vrede-aposteltjes, moet in de gezinnen weer de naam van den Heere Jezus worden gehoord, moet geleerd worden wat bidden is, kinderlijk bidden. De Zon dagsschool wil trachten een steunbalk te zijn onder wegzakkende gezinslevens. Als dan de taak van de Zondagsschool zóó geweldig is en het wonder zóó groot, gaat dan met blijdschap voort dit werk te doen. broeders cn zusters Zondagsschool onderwijzers, aldus spr. Spr. wil één raad meegeven. Zooals Elisa bij het doode kind van de Sunamietische. toen hij het weder levend maakte, krimp u zóó in, maak u zóó klein. Wees het kind een kind. Juist zóó. door uw eenvoud, door zoo te verwar men. zult ge telkens weer voor het won der staan: dat dooden levend worden. Spr. zegt daarna nog iets over de toe komst. Wat moet er van vele kinderen te recht komen? Het Christelijk geloof wordt alom bedreigd. En de kinderen zullen daar het meest onder lijden. En daarom is de Zondagsschool, juist in deze toekomst, die we ingaan, vandaag ingaan, van ontzaglijke be teekenis. Door haar zal alles in het werk gesteld worden om de kinderen van ons volk, voor zoover dat van God niet meer weet, weer terug te leiden tot Jezus Christus. Tot de ouders zegt spr. ten slotte: Ver hindert uw kinderen niet tot Hem, den goe den Herder, te komen. Gij doet, hoop ik, veel voor uw kinderen. Maar als ge hun Jezus onthoudt, onthoudt ge hun het voornaam ste, voert ge hen in een duister land. in het land van de schaduwen des doods. Al leen als ge hen brengt daar, waar van Jezus verteld wordt, brengt ge hen naar het leven, zet ge hen in de zon, in de vreugde, in het licht, in de veiligheid. Na deze rede zongen de kinderen nog maals (en wat zongen die jongens en meis- prachtig), terwijl de avond na dank gebed besloten werd met het Gezang: Nooit kan 't geloof te veel verwachten. RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 17 OCTOBER Programma 3: 8.05 Parijs 'R; 9.03 Keuli 11.20 Parös R; 12.20 Brussel VI; 13.35 Keuli 14.35 Brussel Fr; 15 2o Keulen; 17.20 BruiL VI; 17.35 Brusel Fr; 19.30 Berlijn; 20.20 B« munster: pl.m 21.50 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen 11.20 Droltwlch; 1420 London R: 15.50 Droltle 18.20 Diversen; 19.05 Droltwlch; 19.50 London 20.35 Droltwlch; 22.45 London Reg. 10.05 Keuion; 11 Parijs R; 11.20 Keulen; 11 Brussel VI; 14.20Dlversen; 15.20 Keulen; Brussel Fr; pl.m 17.50 Parijs R; 19|25 Wi pl.m 21.25 Athlono of dlv.; 21.50 Berlijn Programma 4: 8-30 Brussel VI; 11.20 Parijn 12.60 Droitwich; 16 Brussel VI; 16.20 Lond' 16.50 Droltwlch; 17.20 Londen R; 19.25 Droll 21.05 Diversen; 21.25 Londen R; pl.m 23 MAANDAG 19 OCTOBER Programma 3: .06 Parös R; 9.05 Keulen; Deutschl-sender; 9.50 Keulen; 12.20 Brussel 14.25 Diversen: pl.m 14.56 ParUs R; 15.20 1. len: 16-20 Parös R; 17.20 Keulen: 19.05 Be bl munster; 19.20 Berlün; 21 Rome of dlv.; 21 Woenen of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Dlverai 10.35 Droltwlch: 11.60 Londen R; 17.35 18.20 Diversen; 19 Droltwlch; 20.20 Londen 20.50 Droltwlch: 21.20 London Reg. Agenda De Zondagsdienst der huisartsen woi morgen waargenomen door de doctoi Flim, De Graaff, De Jager, Verbrugge Winkler. De geneeskundige Zondagsdienst te Oeg II geest wordt waargenomen door Dr. Hugi holtz, telef. 390. De avond-, nacht en Zondagsdienst ivc apotheken wordt van Maandag 12 tot en m Zondag 18 Oct a.s. waargenomen door apotheken: P du Croix, Rapenburg 9 ,tel Lt 594; P. B. de Metz, Kamerl Onnesl f~ 3553 en J Doedens, Wilhelminapark 8, Oeg f geest, telef 274. De avond-, naciht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag tot en Zondag 25 Oct. a.s. waargenomen door apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark Oegstgeest, telef. 274. nu: 'si De werkloosheid De dagstaat van 15 October van. dfi 6 meentelijke Dienst voor Sociale Zaken luif als volgt: Bouwvakarbeiders, baggerlieden 3, bchio gers 24, betonvlechters 38, betonwerkers fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, gliRu z-emvasschers 16, granietwerkers 16, gronif, werkers 69, metselaars 170, opperlieden 11 schilders 167, sloopers 13, straatmakers hulp-straatmakers 7, stucadoors, witters-Ij timmerlieden 316, uitvoerders 5. voegers ongesch. bouwarb. 12. Totaal 1174. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompensc bi teerders 15, vellenblooters 6, steenfabr.ai Si 136, zeepfabr.arb. 4, ongesch. fabr.arb. Totaal 237. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel reizigers, colp. 46, winkelbedienden 38, leurs 2. incasseerders 14, musici 7, onderw^ 9. overheidspersoneel S, verpleger Totaal 225. Hotel-café-pers.: huispersoneel 11, kelim:ze 48, koks 7. Totaal 66. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout! werkers 76. kistenmakers 6, kuipers 8, lij tenmakers 4. mandenmakers 1. meubelm kers 34, meubelstoffeerders 16, politoerde: s_ 1, ongesch. arbeiders 34. Totaal 182. Kleermakers: kleermakers 75. kappers schoenmakers e.d. 14. Totaal 9S. Land- en tuinarb.: bloemisten 34, lan beiders 27, tuinlieden 31, warmoeziers ongesch. landarb. 8. Totaal 113. Metaalbewerkers: bankwerkers 132, M bewerkers 30, burgersmeden 38, 2, electriciens 49, gasfitters 14, gereedschap makers 3, instrumentmakers 8. isoleerder 8, kernmakers 3, kettingsmeden 47, klinkê fc< 14. koperslagers 2, lab. bedienden 3. lasscho rc 10. loodgieters 63,machinisten 29, met.it vt hoorders 10, metaaldraaiers 15, metaalsch zc vers 2, metaalslijpers 2, metaalzagers 2, eno gt teurs 22, pianostemmers 2, polijsters 1, po: be sers 5, rijwielherstellers 15, scheepsschildenl 3, scheepstimmerlieden 11, stokers 23, tega ze houders 20, verw. monteurs 13, voorslaafln ders 9, voorwarmers 9, vulcaniseurs 1, werkers 9, wagenmakers 6, ijzerwerkers I j0 zandspuiters 4, zandvormers 5, ongesch. fl beiders 47. Totaal 736. Sigarenmakers: sigarenmakers 8, sigarei sorteerders 2, sigarenstrippers 1. Totaal I Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, ii genieurs 2, technikers 6, teekenaars, opz. werkmeesters 17. Totaal 46. Textielarbeiders: hekelaars 15. katoendnl kers 26, kluwers e.a. 9, luikers 23, plaatsm ders e.d. 26, schrobbelaars 2, spinners 8 spoeiers 4, staaldraaddraaiers 4, sterk» 1, strijkers 13, wevers 104, wolbewerkers 3 ongesch. textielarb. 63. Totaal 387. Transportarbeiders: chauffeurs 136. eoi-N leurs 5, exp. knechten 22, koetsiers 14, 1« knechten 43, schippers 103, magaziinknec ten 58. spoor- en trampers. 17, wakers transportarb. 76, losse arbeiders 457. Total 935. Typografen: boekbinders 26. boekdrukke! 19. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 6, lettel zetters 29, steendrukkers 3. Totaal 85. Voedingsmiddelenarb hakkers 79. mnli naars 1, ovenisten 6, slagers 61, suikerWfi kers 23, wijnkooperskn. 12, zoutzieders zuivelbereiders 4, ongesch. fabr.arb. 34, 1 taal 222. Vrouwen: apothekersass. 2, kapsl (leer!.) 1, naaisters 16, boekbindsters maasters 1, kooksters 1, winkeljuffrouwen 1 serveersters 4, linnpnjuffroinven 1. hakei 1, kantoorbedienden 42, verpleegsters 6, t» kenaressen 1, bedrijfsleidsters 1. on de mi zeressen 4, huisel. diensten 161, kinderju frouwen 2, fabr. arb. 42. Totaal 310. Alg. totaal 4827. 17-10-'35 4121. ÏS-IO-^ 3534. Ben. 40 geel. wcrkloozen cn 20 verschaffing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6