cvoc/c orütii vXowwm ^amdAüexkm Ons EINDELIJK UITKOEV3ST! K&G WEKELIJKSCHE B IJ LAGE De Engelsche ziekte Haar oorzaken en haar genezing Na in een vorig artikel het een en ander ie hebben verteld over de zgn. Engelsche ziekte, willen we ons thans bezig houden met de vraag, op welke manier wij haar be strijding moeten aanvatten. Als de rug reeds verkromd is, kan heel veel goeds worden bereikt door juiste toe passing van heilgymnastiek: vaak is het mogelijk daardoor verergering van de mis vorming te voorkomen, een enkelé maal ook wel verbeteringen aan te brengen. Het is een dankbare taak voor de schoolartsen daarvoor geschikte kinderen uit te zoeken, wanneer ze althans ook over de middelen beschikken om ze verder te laten behande len. Dit laatste is tegenwoordig meestal niet of nauwelijks het geval. De tandheelkundige verzorging behoort op de scholen eveneens goed geregeld te worden; nu bepaalt zich die gewoonlijk slechts tot het trekken wanneer de tand nog ziek is, maar er is van vulling geen sprake wegens de daaraan verbonden hoo- ge kosten. Hoe nuttig en noodig we bovenstaande maatregelen ook kunnen noemen, ze heb ben slechts tot doel de kwade gevolgen tot zoo gering mogelijke afmetingen terug te brengen; veel doeltreffender is het wan neer we er voor zorgen, dat de ziekte niet uit kan breken. Al kunnen we ook nog niet één bepaalde Oorzaak aanwijzen die we voor het ontstaan der rachitis aansprakelijk' zouden mogen stellen, toch is een doeltreffende bestrijding mogelijk. Gaan we eerst na onder welke omstandigheid de ziekte optreedt, dan kun nen we later trachten deze te vermijden. Steeds weer valt het op, dat kinderen, Üie aan de borst gevoed worden, slechts zelden zware rachitis krijgen. Aan de hoe veelheid kalk in hun natuurlijk voedsel kan dat niet liggen: koemelk bevat veel meer kalk dan moedermelk. De lente brengt het grootste aantal pa tiënten; nooit ziet men zooveel zware ge vallen van Engelsche ziekte als in Mei. Midden in den zomer is het aantal gering om pas v/eer in de wintermaanden eerst langzaam, later heel snel te stijgen. Men wijt dit aan het gedwongen thuis zitten in die maanden; gebrek aan beweging, zon en frissche lucht doen dan hun invloed gelden. Na een lange voorbereiding komt de ziekte tenslotte tot uitbarsting, juist als de omstandigheid beter begint te worden. Dat rachitis bij natuurvolken bijna onbe kend is en dat dieren in vrijheid er nooit aan lijden, in gevangenschap er echter niet ,Van verschoond blijven, is hiermee geheel in overeenstemming. Aan den woningtoe stand zullen we dus wel een grooten in vloed op bet ontstaan der ziekte moeten toekennen. Merkwaardig en op het eerste gezicht in strijd hiermee is het volgende. In de buur- N-UTRICIA- KINDERMEEL ten van Londen, waar de ontzettendste ar moe heerscht, is rachitis zeldzaam; in groote Duitsche steden, waar de woningen op zich zelf toch veel beter zijn, komt ze daarentegen veel voor. Des te slechter de woning, des te eer ontvlucht men die. In Londen is dat gemakkelijk, de kinderen kunnen zoo maar buiten loopen en spelen den heelen dag op straat, terwijl de moeder ze toch niet geheel uit het oog hoeft te verliezen. In Eerlijn zou dat tot zooveel trappen-klimmen leiden, dat de meeste ouders er niet aan denken en dan zou het daar ook onmogelijk zijn van huis uit toe zicht te blijven oefenen. Doordat de Ber- lijnsche jonge kinderen zooveel meer thuis moeten blijven, krijgen ze zooveel vaker rachitis. Om de rachitis doelmatig te bestrijden, is het noodig aan elke moeder te leeren, dat er geen werkzamer middel daartegen be staat dan verblijf in de buitenlucht; ook in de winter kunnen niet al te jonge zuigelin- gen zonder bezwaar gerust bij goed weer buiten komen. Het is verstandig hooge eischen aan de woningen te stellen. Het ideaal zou zijn voor elk gezin een kleine woning met een tuintje aan beide zijden, maar dit ideaal is in groote steden nauwe lijks bereikbaar. Men bouwe echter de hui zen niet hooger dan strikt noodzakelijk is: vier verdiepingen schijnt al rijkelijk veel. In zulke groote huizen kan onmogelijk iedereen een tuintje hebben en de kleine kinderen op straat laten is gevaarlijk. Men zorge dus voor goede speelplaatsen. Doel matig zijn de moderne huizenblokken, die een groote hof omsluiten, welke geheel als tuin is aangelegd; omdat die hof voor het groote verkeer gesloten is, is men zeker dat zijn kind daar niets kan overkomen en in den regel vindt men daar ook voldoen de beschutting tegen wind. De hof moet zoo groot zijn, dat het zonlicht er ruim schoots in toetreden kan. Voor de bestrijding der rachitis is het ,van veel grooter belang hoe of de aller- OPKLAPBEDDEN KINDERLEDIKANTEN WIEGEN REPAREEREN van Bedden goed kan in één dag gebeuren PRIJSOPGAVE VOORUIT I Beddenmagazijn H.SGHMIDT Tel.34912 - le Middellandstr.75 naaste omgeving van het huis is, dan of er in de buurt uitgestrekte parken ziin. Een kind dat een groot deel van den dag buiten doorbrengt, zal zelden een ernstige rachitis krijgen. Men bedenke zich wel, dat één uur daags in de buitenlucht be- teekent 23 uur in huis! Is de ziekte eenmaal uitgebroken, dan eischt het lijdertje heel wat meer zorg. Nu kan men het niet laten rondloopen, ook al zou het er nog toe in staat zijn, want dit zou tot ernstige verkrommingen leiden. Men is dus genoodzaakt er zich veel meei mee te bemoeien Alles wat schaden ka>~ en dat is niet weinig moet men ver mijden. Staan geeft verkromming dei- beentjes; zitten is nog gevaarlijker, omdat de ruggegraat daarbij vervormd wordt; stijf aangehaalde kleertjes geven heel spoe dig plaatselijke insnoeringen. Vooral de band die de moeder zoo graag heel stevig rondom het lijfje vastmaakt „om het rugje steun te geven en die op afschuwelijke wijze de ademhaling belemmert, is heel verkeert. Het beste is het kindje plat in een wagentje liggend buiten te brengen of op een droog beschut plaatsje in het gras te leggen. Zulke kinderen zijn heel vatbaar voor allerlei besmettelijke ziekten; men be hoede ze-daarvoor angstvallig en brenge ze niet in aanraking met personen die verkou den zijn. Men staat er van versteld, als men ziet, hoe de natuur nog lichte misvormin gen terecht kan brengen. Toch blijkt het wei dat de rachitis een kwaal is, waarvan men moeilijk de beteekenis voor de tegenwoor dige maatschappij kan overdrijven. Een Jongens onderbroekje Benoodigd: 60 gram Patons „Super" of „Beehive" Scotch Fingering wol, 3 draads, 1 paar breinaalden no 10 en 1 paar brei naalden no 12 of 1 paar Inox breinaalden no 3 en no 2%, 3 kleine knoopjes. 16 steken meten 5 c.M. Grootte: 50 c.M. Linkerpijp: met naalden no 2Vfc zet men 88 steken op. Niet jaloersch zijn le toer: 2 r., x 1 a, 1 r. vanaf x herhalen tot het eind der toer. Herhaal deze toer 19 maal. Met naalden no 3 gaat men verder als volgt: le toer: recht. 2e toer: 1 r., aver, tot de laatste steek, 1 r. Herhaal deze twee toeren, maar meerder éénmaal aan beide zijden van de naald in de volgende en verder om de andere toer, totdat er 114 steken op de naald staan. Ga nu verder als volgt: xx 1 en 3e toer: 6 r., aver, tot de laatste steek, 1 r.; 2e toer: 1 r., 2 r. samen, recht tot de laatste 8 smeken, 2 r. samen, 6 r.; 4e toer: 1 r., 2 r. samen, recht tot het eind der toer xx. Vanaf xx tot xx vijfmaal herhalen Terwijl men een rechte rand van zes steken aan de voorkant houdt, mindert men één steek aan het begin van de naald In iedere 4e toer, tot er 90 steken overblijven, eindi gend met een aver. toer. Ga dan verder als volgt: le toer: recht tot de laatste 4 steken, draad naar voren, 2 r. samen, 2 r.; 2e toer: 6 r.. aver, tot de laat ste steek, 1 r. Ga verder met een steek te minderen aan het begin van de naald van iedere 4e toer tot er 88 steken overblijven. Brei 3 toeren zonder minderen. Brei de a c h t e r k a n t als volgt: le toer: 50 recht, omdraaien. 2e en verder even toe ren: aver, tot de laatste steek, 1 r.; 3e toer: 40 r., omdraaien; 5e toer: 30 r., omdraaien; 7e toer: 20 r., omdraaien; 9e toer: 10 r., om draaien; 10e toer: aver, tot de laatste steek, 1 r. Met de naalden no 21/£ gaat men verder als volgt: le toer: 2 r, x 1 a, 1 r, vanaf x herhalen tot de laatste 6 steken, 2 r., draad naar voren, 2 r. samen, 2 r.; 2e toer: 6 r., brei geribd (1 r., 1 a.) tot het eind der toer. Terwijl men een rechte rand houdt, breit men 10 toeren geribd. In de volgende toer maakt men een knoopsgat als beschreven bij de voorkant. Brei 1 toer geribd. Afkanten. Rechterpijp: Met de naalden no 2% zet men 88 steken op. Brei precies hetzelf de als bij de linkerpijp tot er 114 steken op staan. Ga dan verder als volgt: le toer: 1 r.,aver. tot het eind der toer, zet 6 steken op; 2e toer: 6 r., 2 r. samen, recht tot de laatste 3 steken, 2 r. samen, 1 r.; 3e toer: 1 r.,aver. tot de laatste 6 steken, 6 r.; 4e toer: recht tot de laatste 3 steken, 2 r. samen, 1 r. Aan het begin van de naald mindert men 1 steek (binnen de rand) in de 2e en iedeie volgende 4e toer, terwijl men tegelijkertijd 1 steek mindert aan het eind der naald, om de andere toer, totdat er 102 steken over blijven. Minder 1 steek aan het eind van de naald in iedere 4e toer, tot er 94 steken overblijven. Brei 2 toeren zonder minderen Brei de achterkant als volgt: le toer: u r„ 49 aver..omdraaien; 2e en verdere even toeren: recht tot het eind der toer; 3e toer: 1 r., 39 aver., omdraaien; 5e toer: 1 r., 20 aver., omdraaien; 7e toer: le r., 19 aver., omdraaien; 9e toer: 1 r., 9 aver., omdraaien; 10e toer: recht tot het eind der toer. Met naalden no V/2 gaat men verder en terwijl men een rechte rand aan de voor kant houdt, breit men 14 toeren geribd Afkanten. Inzetstukje: Met naalden no 3 zet men 2 steken op. Brei recht heen, aver terug en meerder 1 steek aan beide einden der naald in de volgende en verder om de andere toer, tot er 26. steken op de naald staan, eindigend met een aver. toer. Min der 1 steek aan beide einden der naald om de andere toer, tot er 2 steken overblijven Afkanten. Het afmaken van het broekje: met een vochtige doek en een warme bout perst men het broekje zorgvuldig op. Naai de pijp- naden dicht tot boven het geribde gedeelte en zet het inzetstukje op de juiste plaats er in. De achternaad naait men dicht De zes opgezette steken naait men op de juiste plaats aan de verkeerde kant vast De knoo- pen worden op gelijke hoogte der knoops gaten aangezet. SELDERIJ AU JUS (4 pers.): 2 bossen sel derij, 1 Maggi's Justablet, 2 afgestreken eetlepels boter, liter water, wat paneer meel, zout. Schraap de selderij een beetje af, snijd ze in vingerlange stukken, leg ze in koud water. Zet ze op in kokend water en een klein beetje zout en kook ze zachtjes een uur. Laat ze uitlekken op een vergiet, maar bewaar het uitgelekte nat. Maak het Maggi's Justablet fijn, vermeng het met ^2 L. kook nat tot een glad papje en laat het onder roeren eenige minuten koken. Leg de uitge lekte selderij in een vuurvast schaaltje, giet de jus er overheen, strooi er bovenop wat paneermeel, leg hier en daar wat kluitjes boter en laat de selderij nog 20 minuten in den oven stoven en van boven bruin worden, SLA VAN KNOLSELDERIJ (4 pers.): Een groote gaargekookte knolselderij, 1 eet lepel slaolie, 1 y2 eetlepel azijn, 1 theelepel Maggi's Aroma, zout en peper. Snijde de koud geworden selderijknol in dunne plakjes, druppel er de Maggi's Aro ma over, een beetje zout en peper, de sla olie en de azijn en roer alles voorzichtig dooreen. KIPPENSOEP (6 A 8 pers.): 1 oude kip, 2 liter water, 3 theelepels Maggi's Aroma, 1/2 kopje rijst, 1 ei, 1 klein kopje melk of room, 2 afgestreken eetlepels zout, 1 sel derijknol, 1 eetlepel bloem en een eetlepel vol boter< Wasch de kip nadat ze uitgehaald is vao binnen en van buiten. Zet ze op met ko kend water, zout, de geschilde selderijknol en kook ze zachtjes ongeveer V/\ uur. Voeg 't laatste half uur de gewasschen rijst toe. Smelt de boter in een pannetje, voeg de bloem toe, roer de kluitjes eruit, doe er dan onder roeren de kippenbouillon bij, nadat de kip en de selderijknol eruit genomen zijn. Laat de soep nog eenige minuten door koken. Maak de soep af met de Maggi's Aroma, het geklopte ei en de melk of room. Eerst een gedeelte van de soep bij het geklopte ei doen, daar dit anders schift. KIPPENZULT. 1 gaargekookte kip, 1 liter water, 4 theelepels Maggi's Aroma, 10 blaadjes witte gelatine, 1 ui, wat fijnge hakte peterselie, zout, één twee eetlepels azijn. Verwijder de beentjes, hak het vleesch fijn of draai het door den vleeschmolen. Hak ook het uitje zeer fijn, kook het gaar in 1 L. water, voeg hierbij de geweekte en tusschen de handen uitgeknepen gelatine, de Maggi's Aroma, de fijngehakte peterselie, 2 eetlepels kruidenazijn en het gehakte kippenvleesch. Laat de massa, onder af en toe doorroeren stijf en koud worden. Schep de massa in kommen of potten, die vooraf met koud wa ter zijn omgespoeld. Leg er een wit papier tje op en giet daarop wat azijn. Vernieuw deze azijn een enkele keer. SLA VAN ZURE APPELEN, KNOLSELDE- DERIJ, BIET EN UIEN, (4 pers.): 4 groote zure appelen, 1 middelmatig groote ge kookte biet, 1 groote ui, 1 kleine selderij knol, 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn of citroensap, 2 theelepels Maggi's Aroma. Schaaf de gekookte biet fijn of snijd ze in dobbelsteentjes, rasp of hak de ui en schaaf of rasp den appel en de selderij fijn. Roer de oüê met den aaijr_(«f het citroensap) en de Maggi's Aroma door elkaar en vermeng daarmee de door elkaar geroerde sla-be- 6tanddeelen. SLA VAN ROODE KOOL MET APPELEN (4 personen): 1 kleine roode kool, 3 4 groote zure appelen, 1 preitje, 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn of citroensap, theelepels Maggi's Aroma. Schaaf of rasp de roode kool fijn; rasp ook de appelen en snipper het preitje. Meng alles door elkaar en maak de sla aan met de dooreengeroerde olie, azijn(of citroen sap) en Maggi's Aroma; voeg er naar smaak misschien 1 theelepel suiker bij LINZENPLAKJES MET APPELEN (4 pers.) 250 G. (y2 pond) linzen, 1 uitje, 1 theele pel dikke tomatenpurée, 1 ei, wat peper, nootmuskaat en zout, 3 theelepels Maggi's Aroma, een paar lepels paneermeel (of gestampte beschuit), 4 groote zure appe len, ongeveer 100 G. boter. Kook de linzen gaar in ruim kokend wa ter en met wat zout (ongeveer een uur), breng ze dadelijk over op een vergiet en laat ze goed droog uitlekken. Fruit de gesnipperde ui met een derde van de hoeveelheid boter lichtbruin; roer er de tomatenpuree door, de kruiden en de Maggi's Aroma. Maal of wrijf de linzen fijn, meng er het gefruite uienmengsel en het ei door en voeg er als het voor de stevigheid noodig blijkt wat paneermeel of gestampte beschuit bij. Vorm het deeg tot ronde plakjes (als rolpensschijven) en bak die in de koekepan met de rest van de boter aan weerskanten mooi bruin. Bak tenslotte de gewasschen (niet geschil de), geboorde en in vrij dikke plakjes ge sneden appelen in dezelfde pan ook aan bei de zijden bruin. Leg op elk linzenplakje een schijfje appel en schik dan alles op een verwarmden schotel met de afgemaakte jus erover. Het nut van warm water Voor velerlei bruikbaar De meeste menschen grijpen, als ze ziek zijn, naar allerlei geneesmiddelen, die duur zijn en somtijds weinig verlichting geven, terwijl zij het middel, dat voor het grijpen ligt, dikwijls verwaarloozen. Neem bijvoor beeld warm water. Hoeveel kwalen kan men er niet mee genezen! Veel nerveuze men schen hebben allerhande tubetjes met pas tilles in den zak, waarvan zij er telkens eentje innemen, als zij last krijgen van hun kwaal, maar waarom gebruiken zij niet lie ver warme baden, die zoo heerlijk kalmee rend kunnen werken? Een warm bad geeft het lichaam de normale temperatuur en het ontspant de zenuwen. Soms wordt door ze nuwartsen zelfs wel een bad van een uur voorgeschreven. Hoe nuttig kan ook de warmwaterkruik zijn. Wanneer men aan darmkoliek lijdt, ontspant de gummiflesch, met warm water gevuld, de krampachtig samengetrokken spieren. Ook de Priesnitz kan in zulke ge vallen goede diensten verrichten. Deze be staat uit een doek, die men in warm water doopt, uitwringt en over het lichaam slaat Om de vochtige warmte vast te houden be dekt men dezen natten doek eerst met een stuk gewaste taf en vervolgens doet men er een wollen doek omheen. Het spreekt vanzelf, dat men met zulk een verband om niet mag rondldopen, maar in bed moet blijven. Zulk een Priesnitz wordt ook wel ge bruikt door menschen die willen vermage ren. Het is zeer aan te bevelen om het aan te brengen op een plek, die te dik is, bij voorbeeld de buik, de enkels, de kuiten enz. Om tot een resultaat te komen moet men echter deze behandeling eenigen tijd vol houden. Een dagelijksch warm oogbad is uitste kend voor iemand, die aan ontstoken oogen lijdt en een warmwaterverband op de oogen is zeker zeer aan te raden. Verder is warm water bij verkoudheden onontbeerlijk. Bij hoesten en niezen is het inademen van warm water, waarin een wei nig zout is opgelost, een ware opluchting. Een Priesnitz om de keel kan daarbij ook goede diensten verrichten. Bij plotselinge tandpijn kan een warme natte doek, op de pijnlijke plek gedrukt, somtijds wel baat geven, evenals men bij hoofdpijn zich met een warme omslag ver lichting kan bezorgen. Wie gevoelt dat zijn vinger gaat zweren doet er goed aan, den zieken vinger In een badje van warm water met azijn te houden. Door de warmte zet de vinger uit en door dit uitzetten worden de smetstoffen uit den vinger verwijderd. De beste reiniging van een vuil gezicht is ook al weder: warm water. Na het was- schen met warm water moet men het met koud overdoen, want koude trekt tezamen en de door de warmte geopende en gerei nigde poriën gaan dan weer dicht. Drinken van heet water kan eveneens uit stekende diensten verrichten. Menschen, die aan constipatie lijden, krijgen bijvoor beeld in den. regel verlichting, als zij iede- jmorgen op hun nuchtere maag en glas warm water drinken. Voor nerveuze men schen is dit middel ook uitstekend, al is het niet lekker, maar de kwaal is toch nóg onaangenamer! We kennen tenslotte allen de uitwerking van een heete citroen bij verkoudheid. Ook kokende thee is dan uitstekend. De werking bestaat hierin, dat het heete water het spijskanaal verwarmt en dat deze hitte i gedeeld wordt aan de luchtpijp. De Amerikaansche vrouwen hebben de gewoonte, om direct na den maaltijd warm water of thee te drinken. Ze beweren, dat 't vet zich dan niet aan den maagwand vast zet, maar naar de darmen wordt afgevoerd, zoodat het dik-worden hun bespaard blijft. Men ziet, warm water kan velerlei nut doen, zoo men de uitwerking ervan slechts kent! 0 Breidt Uw klantenkring uit Adverteert in Voor Onze Vrouwen wekdykdc, KNIPPATROOI Onderstaand patroon is alleen ïe verk gen in maat 44: bovenwijdte 102 c.M.,taii wijdte 86 c.M., heupwijdte 110 c.M. Door al of niet aanknippen van naden maa men 't patroon passend voor eigen figu Nr 727: Een vlotte middagjapon, die verschillende soorten stof gemaakt kan den. De eenige versiering zijn de driestr aan de voorkant, hetgeen heel aan staat Bovendien kleedt deze japon erg af. benoodigde hoeveelheid stof is: 4 me van 100 c.M. breed. Prijs van dit patr is #30 cent per stuk. Dit patroon is dus te verkrijgen in m 44 bij de „Afd Knippatronen" van de 1 geversmaatschappij ,,De Mijlpaal", Sin/- te Amsterdam. Toezending zal gesels na ontvangst van het verschuldigde drag, dat kan worden voldaan in ju zegels, per postwissel of per postgiro 4! Aan de lezeressen wordt vriendelijk zocht bij bestelling duidelijk het numi van het verlangde patroon op te geven tevens naam en adres zoo volledig me lijk op te geven. Gelieve verder de besi brieven voldoende te frankeeren, daar anders door ons geweigerd worden. Bovenstaande modellen kan men ook maat verkrijgen. Prijs wordt dan 50 c; per stuk. Verder worden geleverd patronen v leder gewenscht model. Toesturing van beelding of schetsje met vermelding maten i9 voldoende. De prijzen van d maatpatronen zijn dan: voor een man 60 cent, voor een japon 50 cent, voor lin rie of kinderkleeding 40 cent en voor bloi of rok 30 cent per stuk. Hebt D ontsierende baartjes op kin of bovenlip* moedervlekki ■wrattenf En zijn ze nog steeds niet weg, niettegenstaande U alles geprobeerd bebt? Dan zult U verbaasd ziin over bet rc«u van Dr Landrae's Expllntor. Dit electrlsch zwakstroom app; (zonder llchtnet) verwijdert gegarandeerd pijnloos en ongevai :nt de leelljk staande haartjes, daar de haarwortels gedoodl worden. Het eenige feillooze ontharingsapparaat vr zelf behandeling, waarvan het gebruik uiterst eenvoui is. Zeer geschikt om op reis mede te nemen. Tallo. dankbetuigingen. Prijs f 7.75, compleet, met gebruik! aanwijzing en garantiebewijs. Vn brochure, welke U gas zonden door den lolland J. VAN EFFRINK HILVERSUM KamerL Onnesweg 489, TcL 6370, Postrekening 106484 „ENFA" HAVERMOUT VLUGKOKEND •f O CENT PER IO PONDSPAK R.Y. KOR. KLLESU „MERCOMUT WORSES VEER. ST00MWASSCHERIJ Th.BOMBEKF OOSTMAASLAAN 93 Teleloon 52545 ROTTERDAM Wij WASSCHEN enST00MEN ALLES! Gonnlni. taporten PEDICURE MANICURE MEVR. S. C. DALMAYER-K00I Ouderlijk 104, TeL 56624, R'dai OW DAGELIJKSCH KOPJE KOFF OW DAGELIJKSCH KOPJE T B E 'N PERZISCH TAPIJT? GOED en GOEDKOOP bi) PERZISCHE TAPIJTEN D p c U I O" STATIONSWEG 15A ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12