LAATSTE NIEUWS De fokveedag te Hoornaar SSkSSS A( DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 - TWEEDE BLAD PAG. 7 en vader en moeder werden erkend 3 on- 7, zii retlig geboren kinderen en één onwettig opi eboren kind werd erkend door de moeder, da n het verslagjaar werden 56 huwelijke: n, oltrokken en 2 echtscheidingen ingesclm lirec en. De openbare veiligheid werd twee- iclirij ïaal in gevaar gebracht door groote bran- en driemaal door minder belangrijke ol randjes. verslagjaar zijn door den Keu- 1 ol jngsdienst van Waren binnen deze ge- ooge een te 89 winkels, 2-9 bakkerijen, 4 ijsver- •ach jopers en 1 melkhuis geïnspecteerd. Een bei ö-tal artikelen werden in het laborator' ïderzoc-ht, 4451 artikelen ter plaatse; eek aal werd een uitnoodiging, waarschuwing iden proces-verbaal gezonden, gegeven of op- ïenj imaakt. Van de gekeurde artikelen wer- Jn 45 artikelen wegens ondeugdelijken t hlëstand afgekeurd, lid, Het aantal verkeersongevallen, naar oor- Verben gerangschikt, bedroeg in totaal 85, ei fouten van bestuurders van ven i liddelen 62, fouten van voetgangers 5, ge- eken aan vervoermiddelen 6, den toestand er den weg, slippen, doorglijden e.d. 11, van ibekende oorzaken 1. Er waren 2 ver- nstc ersongevallen met doodelijken afloop. De werkloosheid nam niet af. Het laag- e aantal werkloozen 52 werd bereikt j derde week van de maand Juli; het jogsto aantal 730 in de eerste weck maand Januari. Het gemiddeld aantal ■kloozen over liet geheele< jaar bedroeg per week, tegenover 369 in het j; (4 [Uit het hoofdstuk politie blijkt tenslotte j, dat er in totaal wegens misdrijven zijn jemaakt 99 processen-verbaal; t.w. Ipr de gemeente-politie en 7 door andere pilie-ambtenaren, en terzake van overtre den 503, t.w. 371 door de gemeente-politie 1132 door andere politie-ambtcnaren. i personen werden door de politie aan houden, waarvan: verdacht van misdrij- L 34 en wegens dronkenschap 12. Een 12- personen werd ter beschikking van Je gtitie gesteld. ;iNG N. B. THEMMEN de Ned. Herv. Mannenvereeniging, in de Ned. Herv. Kleuterschool de eer- vergadering hield in deze campagne, |ld de heer N. B. Themmen. hoofd der Herv. school alhier, een lezing over onderwerp: „Marcion, een ketter uit de jte Christelijke Kerk". Na in zijn inlei- ig in korte trekken de snelle groei der ■k in de eerste eeuw beschreven te heb- en de gevaren, welke het Christendom allo zijden bedreigden, te hebben ge- ging referent over tot z'n eigenlijk Jerwerp: het leven en werken van Mar- (85 n. Chr. tot 160 n. Chr.). orP^ Achtereenvolgens werden behondeld hoe rcion door zijn afwijkende leeringen in sing kwam. met de gemeenten te Sinope, vrna en Rome; hoe het hem gelukte een enkerk te vormen en buitengewoon groo- loed te verwerven; hoe zijn merk- ardige beschouwingen over God en schep K, zonde en verlossing hem stempelden een typischen Gnosticus. Uitvoerig stond sider "stil hij Marcions Bijbelbeschouwin- daarbij eenige frappante voorbeelden iwijzende van tekstverminking, verband idendc met Marcions leer over den on- enden God. Tot slot werd Marcions op- 40° i ting over het werk van Christus en Zijn perkomst uiteengezet. i een korte pauze kregen de aanwezi- gelegenheid vragen te stellen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. De ver- flering, die goed bezocht was, werd daar door ref. met dankzegging beëindigd., HEETERDAAD BETRAPT et is de gemeente-politie alhier mogen ikken zekere 31-jarige A. M. R., afkom- uit Toulon (Fr.) op heeterdaad te he lpen bij het plegen van inbraak bij café- aurant ,,Dc Nachtegaal", alhier. Hij heeft ingebroken bij de fam. N. alhier. Hij 2d gearresteerd en in verzekerde be ing gesteld, MICA BALLONNENWEDSTRIJD oor het plaatselijk comité „Lisse Voor- werd voor de jeugd een ballonnenwed- [d georganiseerd. Voor dezen wedstrijd en kaarten verkrijgbaar. Deze kaarten den a- d- ballon bevestigd, welke ieder 9 std ontving. Op 't parkeerterrein van „De t labo" werden deze ballons Woensdag- 0( dag tusschen 2 en 3 uur opgelaten. Het t er nu maar om. welke ballon het it weg komt. Op de kaart, welke er aan istigd is, staat het adnes van het comité se Vooruit". Degene, die de ballon daflit. wordt verzocht de kaart ongefran- teprd te posten. Het poststempel wijst uit onvelke Plaats de ballon gedaald is. Tr )ORDWIJK AANKLACHT tg iit welingelichte bron vernemen wij, dat Tol den oud-reohercheur van politie S. bij Officier van Justitie te 's-Gravenhage aanklacht werd ingediend tegen één olge er vroegere superieuren, in verband met v. oen ter -tijd over hem uitgebrachte rap- We en, welke zijn ontslag uit. den politie- ran< ist tengevolge hadden. eze ontslag-kwestie zal 22 dezer weder- ng door den Centralen Raad van Beroep worden. g( JNSBURG stel! mee e tv ST-RIJNLANDSCHE SCHOOLDAG e Oud-Minister Terpstra !ze dag werd gisteren in 'het gebouw Herv. Gemeente voor Prot. Chr. Be- jen alhier gehouden. ruim 3 uur opende de voorzitter, de Jansen uit Oegstgeest, de goed be- ïte middagvergadering. Hij liet zingen ang 198 1 en 5, las Rom. 5 111 en voor in gebed. Hierna sprak hij .een openingswoord, waarin hij dank bracht alle ondervonden steun, zoowel van °|tc. Terpstra als kerk- en schoolbestuur, verkreeg het woord de oud-Minister 0., K. en W., Mr. Terpstra. Spr. gaf als erwerp op: ,,De houding van de over- Bloi' tegenover do vrijheid van de bijzon- school". ir. zei, dat hij niet sprak over de vrij- 1 van de school of van het onderwijs, rover de vrijheid der bijzondere school 'ijheid is zich kunnen ontwikkelen naar vcdifii aard. Die ontwikkeling lean belem- K i woiden door ouders, kerk L itvoerig ging spr. nu na de drie phasen den schoolstrijd, die eindigde met eeltelijke overwinning in 1920. vrijheid der bijzondere school komt uit vrijheid van stichting; 2. financieele iksfelling; 3. vrijheid van richting; 4. •an inrichting, oetcn we nu daarop nog letten littr 'an" strijden verkregen is, moeten r waakzaamheid bewaren: 1. intern (door icht van bestuur op onderwijzers etc.) Kin dern (door verdediging tegen aanval of t v r( ermijning van andersdenkenden) ^et meeste gevaar loopt dan de vrijheid richting. Spr. herinnert aan par. 12 Be- ligjhgswet en 1933 wetsvoorstel-Marche^t ook in eigen kring moet de zaak orden gezien. Gezegden: Dat moest Dl de overheid niet toestaan (b.v. stichting van een bepaalde school) in onzen eigen kring, bewijzen dat het juiste inzicht ont breekt. Er is wel eens misbruik gemaakt van die richtingsvrijheid. Iedere vrijheid wordt bevestigd dooi' goed gebruik en ont wricht door verkeerd gebruik, zei Mr. Th. Heemskerk reeds. Toch mag de overheid de richtingsverschillen niet beoordeelen. Wat zou van de beoordeeling terecht komen bij s.-d. ministers? De overheid mist daartoe: le. een onpar tijdig orgaan en is zelf belanghebbend door de subsidie. Recht op subsidie hangt af het feit of aan de regels der wet is daan, ja of neen; 2e. als de overheid de richting oordeelt begint de gelijkscha keling der scholen. Er mogen scholen wc den gesticht, die wij niet noodig achten. Deze scholen zijn een kostbaar bezit. We worden benijd door medestanders in het buitenland en door tegenstanders. Doch de school is mede betrokken de strijd tusschen Christus en Satan. Mogen wij in dien strijd onze banieren onbevlekt dragen en aan ons nageslacht overgeven, zooals wij ze ongerept uit de handen ons voorgeslacht aanvaardden. In de pauze, die nu volgde, werd thee rondgediend. Na do pauze werd er een gedachtenwisse- ling gevoerd over verschillende practische vragen, zooals: moet de gemeente de 80 pet. uitkeeren? Is een uniform bedrag per leerling gewenscht? Is het gewenscht, dat de overheid de examenprograms zelf samen stelt? Na 'het spreken van een woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter de ver gadering. Gezongen werd Ps. 89 1. Ds. Ph. Peter sloot met gebed. Hierna vereenigde men zich aan een kof fietafel. Op de avondvergadering komen we nog terug. SASSENHEIM BENOEMING In plaits van den heer Kroon (kweeke- ling met akte) is benoemd als onderwijzer de School met den Bijbel de heer Heuzeveld, van Rotterdam. VOORSCHOTEN AANRIJDING Gistermorgen om 9 uur werd op de Pape laan, de wielrijder W. A. L. alhier aangere den door den motorrijder J. G. K. uit Voor schoten. Het rijwiel van L. was geheel ver nield en zijn kleeding erg beschadigd. Ook het motorrijtuig bekwam eenige schade, doch de beide berijders kwamen er goed af. De aanrijding is ontstaan, doordat de wiel rijder L. te kort voor den motor den weg overstak. Proces verbaal is opgemaakt, LANTAARN GERAMD Door den heer N. B. aan de Leïdsctieweg, werd kennis gegeven, dat tegenover Ter Wadding een lantaarn was stukgereden door een bestuurder van een race-auto, ge merkt H 7213. De schade is opgenomen en de belanghebbende zal wel een rekeninge tje worden gezonden. OPBRENGST UNIE-COLLECTE De Unie-collecte voor onze Chr. Scholen heeft alhier opgebracht de som van f 115,70. SCHAKEN In Hotel Deurlo heeft "de lieer G. Bosscha een simultaan-seance gegeven voor 'de leden van de Voorschotensche Schaakclub. Een 20-tal borden waren bij den aanvang bezet. De voorzitter, de heer A. Verver heeft aan het begin van den avond den. schaakmeester Bosscha welkom geheeten en hem dankge zegd voor zijn bereidwilligheid een avond voor Voorschoten te reserveeren. De uitslag was dat vier partijen werden gewonnen n.l. door de heeren: A. Ouds hoorn, A. van Roy, N. J. van de Eist en A. Verver. Remise werden de partijen van mevr. N. Braggaar de heeren H. Schippers, K. A. Waasdorp, J. J. Braggaar Sr., R. J. Ooster go, terwijl verloren de heeren J. van de Lin- J. J. Braggaar Jr., J. J. Dijkman, J. N. de Graaf, M. C. Overduin, M. Over- duin, Th. J. Broers, H. Noort, A. Verstoep, Grootendorst en A. Volkers. De heer Gu Bosscha heeft het spelpeil van de leden geprezen en meende dat vooruit gang is te bespeuren. ARBEIDSBEMIDDELING Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den, 152 personen ingeschreven: 20 timmerlieden, 12 metselaars, 12 opper lieden, 2 grondwerkers, 5 schilders, 1 stu- cadoor, 1 taludwerker, 1 betonwerker, 1 bouwkundig opzichter, 58 land- en tuinar- beiders, 8 losarbeiders, 2 loodgieters, 1 in strumentmaker, 6 chauffeurs, 4 monteurs, 1 electricien, 2 kantoorbedienden, 1 winkel bediende, 1 loopkneqht, 1 schipper, 2 scheepmakers, 1 bakker, 1 spinmeester, 1 fabrieksarbeider, 1 zadelmaker, 2 radio- technikers, 1 huishoudster, 1 dienstmeisje, 1 'drukker, 1 meubelmaker. Door den agent der arbeidsbemiddeling wordt dagelijks ten Raadhuize voor werk gevers en werknemers zitting gehouden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 u. Uitvoer van groenten en fruit KwaliteitscontróDe begint 19 October a.s. Het ligt in het voornemen van de regee ring op Zaterdag 17 October e.k. in het Staatsblad af te kondigen een K. B. ge naamd: „Tuinbouwuitvoerbesluit". Dit be sluit, hetwelk berust op de artikelen 8 en 11 van de Landbouwuitvoenvet 1929, stelt eischen aan de hoedanigheid en de verpak king van voor uitvoer te bestemmen groen ten en fruit. Het treedt ten aanzien van druiven en roode-, witte-, savoye-, bloem en spruitkool in werking met ingang van Maandag 19 October. Ten aanzien van an dere soorten van groenten en fruit treedt het in werking op nader door de kroon te bepalen tijdstippen. Voorbereid wordt de aanwijzing als con trole-instelling van uitvoex-controle-bureau voor groenten,, fruit en aardappelen, geves tigd te 's-Gravenhage. Na de aanwijzing, 'die met ingang van Maandag 19 October e.k. mag ver wacht worden, zullen druiven en bo vengenoemde koolsoorten slechts mogen worden uitgevoerd op een dour voor meld bureau verstrekt certificaat. Dit wordt alleen gegeven, indien rte voor uitvoer bestemde producten gezond, gaaf, zuiver, rijp en versch zijn. Wor den zij verpakt verzonden, dan moeten zij bovendien naar kwaliteit gesorteerd zijn en dient en op verpakking het ge wicht of het aantal stuks van de zich daarin bevindende producten te zijn meldj Kijkers, koopers en fijnproevers in massa Veel beter fokmateriaal dan vorig jaar Na de vele fokveedagen is gister de fokveedag (met kaasdag) te Hoor naar als „hekkensluiter" gevolgd. En welk een fokveedag! Vooral het jong mannelijk fokmateriaal was magnifiek vertegenwoordigd, t.w. niet minder dan 190 stierkalveren. In het geheel waren 495 stuks runderen aangevoerd, bene vens 70 inzendingen Groot Yorkshire- varkens, welke afdeeling flink bezet Ter opluistering werden een tiental hokken- met mestvarkens getoond, om te doen zien, wat op het gebied van de mesterij inzake kostprijs en kwaliteit kan worden bereikt. Dank zij mee het mooie herfstweder het aantal koopers en kijkers op het mooie terrein zeer groot. Trouwens Hoornaar blijft Hoornaar, niettegenstaande er zoovele fok veedagen in de vorige maanden zijn gehou den. Van Noord tot Zuid, van Oost tot West, in ons land kwamen de gegadigden naar stierkalveren en fokvarkens- toegestroomd, Tal van kijkers waren er naar de fokkers- groepen en individueele klassen runderen komen zien. En ook de groote kaas-tent had veel bezoek van fijnproevers. De combinatie van deze drie categorieën bezoekers maakten den fokveedag tot een allergezelligsten dag i het landelijke Hoornaar. De inzendingen maakten in het al gemeen een zeer gunstigen indruk, be ter dan het vorig jaar. In de rubriek stierkalveren (fok- en verkoopmateriaal) was veel beter ma teriaal aanwezig dan in 1935. De han del in stierkalveren was goed, zoodat verscheidene stiertjes in andere han den overgingen. De luxe-prijzen van voorheen konden, zooals vanzelf spreekt, niet bereikt worden. De prij zen varieerden tusschen 100 en 275. In den loop van den morgen en den middag as de keuring van rundvee en varkens be ëindigd. Voor de afdeeling rundvee waren 19 medailles en een plaquette aangeboden, voor de afdeeling varkens een aantal medailles en voor de afdeeling kaas medailles, plaquetten en gratificaties. Bovendien werd een zilveren wisselbeker door de fok- en controle-vereen. „Verbetering zij ons doel" te Hoornaar en eveneens een zilveren wisselbeker door bur gemeester W. Zeeuw aangeboden. De heer C. Bikker W.Az. te Noordeloos bleef den beker behouden, doch de heer D. Kooijman Cz. te Noordeloos moest hem thans afstaan aan den heer D. de Jong Azn. te Noordeloos. Hieronder vindt men de-prijzen, welke bij de keuring van rundvee zijn 'behaald. Prijzen afd. rundvee Klasse I (dekstieren, geb. in 1934 of vroeger): le pr. gebr. de Hoop, Lexmond; 2e pr. G. J. Rietveld, Giessen-Oudekerk; 3e pr. Fok- en controlevereen. „Hoornaarsch Twee- Hoornaar. Klasse II (dekstieren, geboren in 1935 vóór 1 Oct.): le pr. a. Fok- en contrólever. .Verbetering zij ons Doel", Hoornaar; 2e pr. a. idem; 3e pr. a. W. v. d. Heuvel, Meerkerk; le pr. b. A. C. Vermeulen, Kedichem; 2e pr. b. G. Walraven, Giessendam; 3e pr. b. gebr. de Hoop, Lexmond. Klasse III (stierkalveren, geb. tus schen 1 Oct. 1935 en 10 Febr. 1936): le pr. an Kleef, Hoornaar; 2 pr. A. Aanen Ez., Hoornaar (met Ceres II en Hendrikus); 2e pr. A. Trappenburg, Noordeloos; id. C. Bik ker W.Az., Noordeioos (met Frans 127 en 128); 3e pr. D. de Jong Az., Noordeloos; id. A. Bongers, Hoornaar; id. B. Slob Hz., Hoor naar; id. C. Bikker W.Az., Noordeloos. Klasse IV (stierkalveren, geb. van 3,0 Febr. tot 1 Maart 1936): le pr. A. Trap penburg, Noordeloos; 2e pr. A. Aanen Ez., Hoornaar; id. J. de Hoop, Gorinchem; 3e pr. W. Trappenburg, Noordeloos; id. H. Kuiper, Giessen-Oudekerk; id. A. v. Muijlwijk, Noor deloos; eerv. vermelding A. Trappenburg, Noordeloos; id. W. v. d. Heuvel, Meerkerk; id. J. Bikker W.Az., Noordeloos (met Wil helm en Cruso). Klasse V (s t i e r k a 1 v., geb. v. 1 Maart tot 1 Juni 1936): le pr. a. A. van Muijlwijk, Noordeloos; 2e pr. a. C. de Groot, Overslin- geland; 3e pr. a. J. de Jong Cz., Overslinge- land; le pr. b. J. Bikker A.Wz., Noordeloos; 2e pr. b. D. Kooijman J.Gz., Peursum; eerv. A. Trappenburg, Noordeloos; id. J. de Hoop, Gorinchem: id. F. Slob, Goudriaan. Klasse VI (droogstaande, drachtige oeien in 1933 of vroeger) le pr. F. Slob Hz., Goudriaan; 2e pr. C. Bikker W.Az., Noor deloos; 3e pr. A. van Kleef, Hoornaar; eerv. :rm. D. de Jong Cz., Hoornaar. Klasse VII (melkkoeien, geb. in 1930 of vroeger): le pr. C. Bikker W.Az., Noorde loos (met Elsje en Lotje); id. D. de Jong Az., Noordeloos en A. Trappenburg, Noordeloos; pr. J. Donk, Hoornaar; F. Slob Hzn., Gou driaan en A. van Kleef, Hoornaar. asse VII a (melkkoeien, geb. in 1931 en 1932): le pr. D. Kooijman Cz., Noor deioos; id. F. Slob Hz., Goudriaan; id. A. van Muijlwijk, Noordeloos; id. A. Bongers, Hoor- 2e pr. C. de Groot, Overslingeland; id. A. Aanen Ez., Hoornaar (met Juliana en Drika); id. B. Slob Hz., Hoornaar; 3e pr. C. de Groot, Overslingeland; id. A. Hoornaar; id. gebr. de Klerk, Hoornaar. Klasse VIII (melks'c h o t ten, geb. in 1933 vóór 1 Oct.): le pr. B. Slob Hz., Hoor- id. C. de Jong Jz., Noordeloos; 2e pr. B. Slob Hz., Hoornaar; id. F. Slob Hz., Gou driaan; 3e pr. C. de Jong Jz., Noordeloos; id. D. de Jong Cz., Hoornaar; eerv. verm. gebr. de Klerk, Hoornaar (met Rika IX en Dirkje VII); id. G. J. Rietveld, Giessen-Oudekerk. Klasse IX (melkvaarzen, geb. in 134): le pr. A. Bongers, Hoornaar; id. C. de Jong Jz., Noordeloos; 2e pr. C. Bikker W.Az., Noordeloos; id. A. Bongers, Hoornaar; 3e pr. F. Slob Hz., Goudriaan; id. A. Aanen Sr., Hoornaar; id. F. de Bruijn, Hoornaar. Klasse X (klamvaarzen, geb. tusschen 1 Oct. 1933 en 1 Oct. 1934): le pr. A. Aanen 'j\, Hoornaar; id. A. Aanen Ez., Hoornaar; e pr. A. C. Vermeulen, Kedichem; id. A. Trappenburg, Noordeloos; 3e pr. F. A. v. d. Berg, Bleskensgraaf; id. F. Slob Hz., Gou driaan; eerv. verm. F. Slob Hz., Goudriaan (met Jannigje en Gonda); id. gebr. de Klerk Hoornaar. Klasse XI (kuispinken, geb. tusschen 1 Oct. 1934 en I Oct. 1935): le pr. A. Aanen Sr., Hoornaar; id. C. Bikker WA.Z., Noorde ioos; id. D. Kooijman Cz:, Noordeloos; 2e pr. gebr. van Muijlwijk, Noordeloos; id. C. Bik ker W.Az., Noordeloos (met Lotje XVIII eh Elsje XII); 3e pr. C. de Groot, Overslinge land; id. C. Bikker W.Az., Noordeloos; id. D. Kooijman Cz., Noordeloos; eerv. verm. A. Aanen Ez., Hoornaar; id. F. Slob Hz., Gou driaan; id. D. de Jong Az., Noordeloos. Klasse XII (kuiskalveren, geb. tus schen 1 Oct. 1935 en 20 Febr. 1936): le pr. W. Slob Gz., Overslingeland; id. B. A. v. d. Haven, Overslingeland; 2e pr. A. Bongers, Hoornaar; id. D. Kooijman J.Gz., Peursum; id.. B. Slob Hz., Hoornaar; 3e pr. W. Slob Gz., Overslingeland; id. J. de Jong Cz., Overslin geland; id. J. Donk, Hoornaar. Klasse XIII (kuiskalveren, geb. van 20 Febr. tot 1 Juni 1936): le pr. F. Slob Hz., Goudriaan (met Metje XIII en Gretha III); id. C. de Groot, Overslingeland; 2e pr. B. Slob Hz., Hoornaar; id. A. Aanen Sr., Hoor naar; 3e pr. B. Slob Hz., Hoornaar. Klasse XIV (minstens 5 kuiskalveren van één eigenaar): groep la le pr. A. Aanen Sr., Hoornaar; groep II 3e pr. F. Boom, Hoornaar; groep Illb 2e pr. A. Bongers, Hoor naar; groep IV 3e pr. W. v. d. Heuvel, Meer kerk (broek); groep Vila 2e pr. A. Trappen burg, Noordeloos; groep VlIIb le pr. C. Bik ker W.Az., Noordeloos. Klasse XV (minstens 3 volbloed afstamme lingen van één koe): groep I le pr. B. Slob Hz., Hoornaar. Klasse XVI (productiekoeien): le pr. J. de Hoop, Gorinchem; 2e pr. A. Bon gers, Hoornaar; 3e pr. C. Bikker W.Az., Noor deloos; eei-v. verm. G. J. Rietveld, Giessen- Oudekerk; id. A. Bongers, Hoornaar. Klasse XVII (vijf eigengefokte volbloed melkkoeien van één fokker): groep I eerv. verm. A. Aanen Ez., Hoornaar; groep IV le pr. D. de Jong Az., Noordeloos (wis selbeker); groep V eerv. verm. D. Kooijman Cz., Noordeloos; groep VII 2e pr. C. de Jong, Noordeloos; groep VIII eerv. verm. gebr. de Klerk, Hoornaar. Klasse XVIII (groep eigen-gefokte volbloeden van één fokker): groep I 2e pr. 2a A. Bongers, Hoornaar; groep II 3e pr. B. Slob Hz., Hoornaar; groep III èerv. verm. F. Slob, Goudriaan; "groep IV le pr. C. Bik ker W.Az., Noordeioos (wisselbeker). Varkens In de vai-kensafdeeling was een zeer goede collectie aangevoerd, die er toe heeft meegewerkt de roem van Hoor naar als fokkerscentrum te handhaven. De handel was matig goed. Onder de jongere varkens is nog al wat ver kocht. Prijzen afd. Groot Yorkshire-varkens Klasse I (beeren, geb. tusschen 1 Maart en 15 Juli 1936): le en 2e pr. varkensfok- vereen. Giessen-Nieuwkerk; 3e pr. D. Bons, Giessen-Nieuwkerk; id. J. L. v. d. Berg, Zwammerdam; eerv. verm. J. Groen, Hoor naar. Klasse II (be eren geb. tusschen 1 Dec. 1935 en 2 Maart 1936): 2e pr. J. Groen, Hoor naar. - Klasse HI (beeren, geb. tusschen 1 Juni éh-2 Dec. 1935): le pr. P. Bons, Brandwijk; 2e-pr. D.'Bovekerk, Noordeloos; id. J. Groen, Hoornaar; 3e pr. B. A. Bor, Noordeloos; id. G. A. Stek, Hoogblokland. Klasse IV (beeren, geb. vóór 2 Juni 1935): le pr. A. C. Wallaard, Noordeloos; id. varkensfokvereen. „Verbetering zij ons Doel" Bleskensgraaf; 2e pr. varkensfokvereen. „Giessen-Nieuwkerk e.o."; id. J. Groen, Hoor naar; 3e pr. G. den Braven, Schelluinen. Klasse V (zeugen, geb. tusschen 1 Maart én 15 Juli 1936): twee le prijzen en een 2e pr. J. L. v. d. Berg, Zwammerdam; 3e pr. A. Wingelaar, Giessen-Nieuwkerk. Klasse VI (zeugen, geb. tusschen 1 Dec. 1935 en 2 Maart 1936): le pr. F. de Bruin, Bleskensgraaf; 2e en 3e pr. F. A. v. d. Berg, Bleskensgraaf. Klasse VII (z e u g e n, geb. tusschen 1 Juni 1935 en 2 Dec. 1935): le pr. C. de Groot, Noordeloos; 2e pr. D. v. Genderen, Gou driaan; 3e pr. A. Bons, Brandwijk. Klasse VIII (zeugen, geb. vóór 2 Juni 1935): le pr. A. J. Groen, Hoornaar; le pr. b G. den Braven, Schelluinen. Klasse IX (4 nakomelingen van één beer): le pr. a D. Bons, Giessen-Nieuw kerk; le pr. b J. Groen, Hoornaar. Klasse X (4 nak. van één zeug): le pr. J. L. v. d. Berg, Zwammerdam; 2e pr. J. Groen, Hoornaar; 3e pr. A. van Hof, Hoog blokland. Klasse XI (zeugen met biggen, eenmaal gebigd): 2e pr. B. A. v. d. Haven, Noordeloos. Klasse XII (zeugen met biggen, meer dan éénmaal gebigd): le pr. a B. A. v. d. Ha ven, Noordeloos; 2e pr. A. Wingelaar, Gies sen-Nieuwkerk; 3e pr. T. Korevaar, Mole naarsgraaf; le pr. b J. Groen, Hoornaar. De kaaskeuring In een groote, voor dit doel gebouwde tent, had de kaaskeuring plaats. Voor fijn proevers was hier heel wat te ontdekken. Den avond tevoren heeft de zuivelconsu- lent, de heer Ir. W. J. Huisman, zijn advie zen bij de kaasbereiding gegeven. Hij is de kaasgebreken in het algemeen en die ter tse in het bijzonder nagegaan en gaf zijn adviezen wat er tegen deze gebreken gedaan kan worden. Dat de kwaliteit van de kaas thans iets minder gunstig is, vindt voornamelijk zijn oorzaak hierin, dat niet, zooals in het vorig jaar, Septemberkaas kon worden aangebo den. Het was thans Augustus-kaas. Toch was het bezoek aan de tent met het prachtige zui velproduct druk. Trouwens, ook in enkele andere tenten, waar artikelen, nauw in ver band staande met de veehouderij werden ge demonstreerd, o.a. in die van N.V. Bonda's Handelsmij. in veevoederproducten, minera len en zout te Rotterdam, was de belangstel ling groot. Hieronder volgen de prijzen in de afdeeling volvette Goudsche kaas, vervaardigd op de boerderij, op 19 Aug. 1936: le pr. D. de Jong Az., Noordeloos, met 83 punten; 2e pr. G. J. den Hertog, Hoogblokland; 3e pr. Adr. van Gils, Noordeloos; 4e pr. D. Kooijman, Peur sum; ^5e pr. Ab. Bor, Hoogblokland; 6e pr. A. dé" Groot, Noordeloos; 7e pr. W. Slob Gz., Overslingeland, allen met 82 punten. Zoo heeft Hoornaar weer zijn schitterend geslaagde fokveedag gehad met inzendingen welke uitblonken in kwaliteit en kwantiteit. Hooi-naar heeft getoond met plaatsen als Gouda en Leiden en zelfs met Rotterdam te kunnen wedijveren wat prima fokvee be treft; zelfs kan gezegd, dat Hoornaar dè fok veedag bij uitnemendheid bezit. Ongetwijfeld heeft de fok- en contrólevereeniging „Verbe tering zij ons doel" te Hoornaar als initiatief neemster, met haar zustervereenigingen ,Vol moed" te Noordelooo en „Hoornaars Tweede", een succes bereikt, dat moed geeft voor de toekomst. DALEND DEPRECIATIE. PERCENTAGE De gulden vast gestemd De wisselmarkt te Amsterdam had heden ochtend een kalm voorkomen. De omzetten waren klein en groote schommelingen wer den niet meegemaakt. Desniettemin legde de Nederlandsohe gulden ten opzichte van de meeste buitenlandsche betalingsmiddelen een vaste houding aan den dag. Britsche ponden bewogen zich tusschen 9.15 en 9.15V2 dus ongeveer hoofdzakelijk op het laagste niveau van gisteren. De Amerikaan- sche dollars waren 1.87 a l.S?1^, hetgeen overeenkomt met een depreciatie van den gulden van nog geen Ziy2 procent (gister 21.6 pet.); Fransehe francs golden 8.72; Bel ga's die aanvankelijk voor 31.50 h 31.55 wer den afgedaan werden later verhandeld op 31.45 31.50. Duitsche Marken waren 75. h 75^4- Gp de niet officieel e vroegbeurs bestond hedenmorgen een gedrukte stemming en de koersen legden vrijwel algemeen een nei ging tot terugloopen aan den dag. De vergiftiging te Spekholzerheide Nog een slachtoffer overleden De vergiftiging te Spekholzer heide heeft nog een slachtoffer ge- eischt. Vannacht is in het ziekenhuis te Kerkrade overleden de mijnwerker L„ Schuur uit Kerkrade. Door den geneesheer-directeur Dr. Wil- lemse van het St. Jozephziekenhuis te Kerk rade is thans definitief als diagnose vastge steld methyl-alcoholvergiftiging. Van de 6 patiënten die gister in het ziekenhuis ter verpleging werden opgenomen verkeert een zekere Raemakers nog in levensgevaar. Bij cle overige patiënten treedt geheele of ge deeltelijke blindheid op. Een tiental personen, waarbij de moge lijkheid bestaat dat zij zouden zijn vergif tigd, zijn eveneens in het ziekenhuis te Kerkrade onderzocht en zijn ter observatie wereld in Nederland nog nimmer een derge lijke methyl-alcoholvergiftiging van zoo'n omvang en epidemisch karakter waargeno men. Deigelijke vergiftigingen hebben wel in Amerika en Duitschland plaats gehad. Noodlanding militair vliegtuig Een schaap gedood Hedenochtend omstreeks tien nur, is een militair vliegtuig, bestuurd door den ser geant-vlieger C. Sipkes, die van Schiphol voor een oefenvluoht was opgestegen, door het afslaan van de motor tot een noodlan ding gedwongen op een weiland in den Bovenkerkerpolder te Nieuwe r-A mste I. De manoeuvre verliep vlot en het toestel kwam goed neer. Een schaap werd evenwel doodgereden. Na korten tijd is het vliegtuig weer opge stegen en. naar Schiphol teruggekeerd. Het spoorwegongeluk te Woerden Toestand van den heer Ginjaar gunstig Wij vernemen, dat, de heer Ginjaar, uit Zoeterwoude, die bij het spoorwegon geluk te Woerden een hekkenfractuur heeft opgeloopen in het R.K. ziekenhuis te Woerden is opgenomen, het naar. omstan digheden goed maakt. De patiënt zal ech ter nog geruimen tijd moeten worden ver- Geld gestolen uit een woonwagen In den afgeloopen nacht is ingebroken in een woonwagen van een amusementsbedrijf dat zijn tenten te Ginneken heeft opge slagen. Een bedrag van ongeveer vijfhon derd gulden werd buitgemaakt. Het geld was geborgen in wit-zeildoeken zakken,. De politei heeft een onderzoek ingesteld. Van 9 M. hoogte gevallen De 44-jarige ongehuwde loodgieter J. Janssen te Hulst, is bij het verrichten van werkzaamheden in een 9 M. hooge dakgoot, van de in aanbouw zijnde kan toorgebouwen der tapijtfabriek „Clinge" te Kapellebrug, naar beneden ge stort. Het slachtoffer is kort daarop aan de bekomen verwondingen overleden. Lloyd chartert vrachtschepen SEMARANG, 15 Oct. (Aneta) De „Locomo tief" verneemt dat de Rott. Lloycl in verband met de groote vraag naar vracht uit Indië twee vrachtschepen van de Stoomvaart-Mij. „Triton" charterde. 1-Iet stoomschip „Mar ken" is reeds in hallast naar Indië vertrok ken. Het tweede gecharterde schip zal ver moedelijk de „Walcheren" van deze Maat schappij zijn. Dollar, goud en stabilisatie WASHINGTON, 15 Oct.. Het ministerie van financiën deelt mede, dat de dollar ge steund zal worden door een goudreserve van 10.985.000.000 dollar als hoeksteen van het nieuwe stabilisatiesysteem voor Groot Brit- tannië, Frankrijk en de Vereen. Staten. De goudverkoopprijs zal slechts door de Ver eenigde Statan worden bekend gemaakt; Groot Brittannië en Frankrijk zullen ae prijzen geheim houden. Wanneer de Vereen. Staten goud zullen koopen van Groot Brittannië of Frankrijk zal de prijs worden vastgesteld in onderling overleg. Ambtenaren van het departement van fi nanciën lieten nog verluiden, dat, wanneer edel metaal gekocht zou worden van het Britsche stabilisatiefonds, de prijs waar schijnlijk zou liggen bij de loopende notee ring op de vrije goudmarkt in Londen. Er zijn geen aanwijzingen tegen welke prijs transacties met Frankrijk zouden kunnen tot stand komen. De goudprijs der Vereenig de Staten was gister 35 dollar per ounce fijn. Portugeesch-Spaansch incident LISSABON, 15 Oct. De Portugeesche re geering heeft in overeenstemming met de Madrileensche regcering, aan boord van het mailschip „NyassA' 140Q Spaanschc uitge wekenen, die de Portugeesclie grens had den overschreden, vooral na de val van Ba- dajoz, gerepatrieerd. Tijdens de ontscheping dezer uitgewekenen te Tarragona, welke haven door de Regeering van Madrid was gekozen, hebben zich incidenten voorge daan. Een marine-officier, die het koop vaardijschip in officieele opdracht had be geleid, verbood aan de gewapende haven autoriteiten de „Nyassa" te betreden. Ook de gewapende militiemannen, die het schip wilden doorzoeken, bewerende, dat drie uit gewekenen aan bord waren gebleven, wer den niet toegelaten. De douaneambtenaren en militiemannen dreigden toen de „Nvas- sa" het vertrek te beletten, maar toen de commandant van het schip de touwen wil de laten kappen, werden deze losgeworpen, naar men zegt op bevel van Madrid. SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Doet. ex. Indische Recht, de heer O. Soeria Mihardja, Leiden. Cand. examen Indisch Recht, de heer J, Cowan, Den Haag. Doet. ex. Rechtsgeleerdheid de heer I. J. RIViERBERlCHTEN EMMERIK, 14 October. Gepasseerd DUITSCHLAND: mei; Baden 56, Reiss; Isls, Fischer; Niobe, Röttgen; st. Pasteur; Pasteur, v. d. Berg; Helene, Zimmerman; Rheinstrom, Vendel; Verandering, Vonk; Antonia Vegina, Westerhuis; Zeldienrust, Trouwborst; Hoop op behoud, v. d. Waal; Cor- moran, Genth; Risico, Bruinslot; Express 22, Kerle; Strassburg, Lerche; Spes, Fe-enstra; st. Josephlna, Martens; Coad, v. Oosten; st. Theodora; Maria, Mertens; Ernestine. Boelen; Nelly, Schot; Philo- mene, Ceulemans; Marguerlete, v. Santen; at. Janna; Eduard, Verhagen; Adrlana, Kwantes; Jojagedl, v. Gent; Maria, Roth; Atlantis, Kessler; Muro Padou, Verméeren; Helena, de Hair; at. Ebda; Pleternella, Bultlnk; St. Antonius, Rutjes; Anjo, Trcanp; Disponibel. Snippe; Eersteling, Hoogkamp; st. Tireur; Walsum 23, ITjiir.tïfï; is; st. :heleuBaden 25 Hammersdorf; Merz; Robert, B 1; Orion, Schneider; at. :zee; Spanjaardsdlep, den Breejen; Rival, eer; Dankbaarheid, Harder; Risico, Waren- Verandering; Joseph, Peters; Petrus, lapdar; st. Actief; Hergonda, h, Pascal; st. WUJo; Arbon, 3, de Volder; Marinus, Ver- berght. Gepasseerd n& 12 DUITSCHLAND: Maria, Mee Verwachting, de Vries; Imm Creuse; Mimosa, Seip; Herolina, v. Boscn; st. AllierNallte, Meijer; st. Leonora Antoinette; A'jgustina, Verhespen; Standart, Marlot; Hen- rica Adrlana, Valkenburg; Gerja, Larooij; Alpina 3. Verschuren; Noordster, Sloots; Witteklnd, Schönlng; Unilever XI, Wilting; Johanna, Kore- man; st. Poula; Leba, v. Vijven; Anita, Bartels; at. Westerbouwing; Glück Auf, Pols; Leocardie, Mosterdijk. LOBITH, 14 October 1936. Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: de stoomschepen: Walsum 2, Vlgila, Fretta, Norvi, Sancta Maria, Logi, Dus- seldorf, Fiat Vol. 10, Asa, Hans Carl, Chrlem- hilde, Clara Elisabeth; Walsum 4, Alfter; Wal sum 6, Kremp; Maasstad, Albert; Maria Johan na, Classmann; Cornelia, Snijder; Jannigje, Du- pre; Daubigny, Kok; Backhuizen, de Rëus; dinger; Feijenoord, v. Vliet; Delden, de Boer; Tennyson. Meinen; Url, Fucks; Barba Cornelia, Joele; DORDRECHT: s. Beta; s. Borussia; s. Obernai; s. Rhin; Rigi, de Boer; Catharine, v. Kaam; VREESWIJK: s. K. Vaart 12; DEN HAAG: Huberdina, Vermaeren; Corto, v. Keu len WEMELDINGEGenoveva, Claasman DELFZIJL: Rival, de Haan; ZUTPHEN: Dina, Oome; GOUDA: Wilhelmina Reijmers; RAAMS- DONKSVEER: Willem Albertus, Plomp; ZWOL LERKERSPEL: Eendracht, v. Asperen; VLIS- SINGEN (Engl.)Lutgerdina, Landstra: KRIM PEN a/d IJSEL: Karang, Poot; LEIDEN: Hen drik, Berends; SLUISKIL: Walkure. Derksen; STEENBERGEN: Frederika, Geux; DEVEN TER: W. v. Driel 37, v. d. Wens; VLISSINGEN: Roemer Visser, Meeuwsen; HELMOND: Adrlana 2, v. d. Linie; Florus Helena, de Graaf; DEVEN TER: s. Noord; Hannover 33, Schulze; EDAMi Maria, Noot; BELGIë: s. Rijn Schelde; s. Constance; Kym- retia, v. Rossum; Carolina, Spittaels; Ougree r, Maes; Ougree 4, Lischer; Emma, Boods; Mat la, Karreman; Internationaal, Verbergt; H Lurkin; Risico, v. Holt; S.H.V. 12, Ji Hans, de Geus; Gilem, Wendly: Arizona, DUITSCHLAND: 12 uur en bestemd ROTTERDAM: de stoomschepen: Modi, s. Pro- gres, Fata Morgana, Arjo, Noordkaap, Wodan. Arnhem, Jupiter; Mannheim, Beekhous; Diete- linde, Hors; Wuta, Verhoeven; Adma, v. Strien; Seam 7, Nighen; Saar, Schnorz; Helios, Liebe- ton; Excelsior, v. d. Wijgaard; Rapide, de Hoop; Jason, Peimper; Jos. Schurmann 40. Brauer, Va- terland, Volk; Damco 9, Graaf huls; Rheinfahrt 89, Mussig; Mannheim 199, Schultz; Alsu, van Strien; Mannheim 190, Schuttele; AMSTERDAM: Elisabeth, Bos; DORDRECHT; s. Charltas; s. Loire; s. Oise; s. Vergennes; VREESWIJK: e. Neeltje; s. Joja; LEIDEN: Anna Maria 2, Maas: ZEVENBERGEN: Speculant, Roukema; OUDER KERK a/d IJSEL: Johanna, Trouwborst; TER- NEUZEN: Homeward Bound, Lauret; DEN HAAG: Binnenvaart 21. Broeken; MAAS- BRACHT: s. Antonie; ZUILEN: Gelrla I, Zwaan; ALPHEN a/d RIJN: Eendracht, Spek snijder; LEIDEN: Zeldenrust, Trouwborst; SO MEREN: Zeeland, Siereveld; KOLHORN: An ja, Super; VAASSEN: Res Nova, Stegers; URK: Risico, Verhagen; WIERINGEN: Linus, Gom- mers; HEKELINGEN: Zuid-Holland, Pteterse; STEIN: Dabo, Picot; WILNIS: Touralno, Wmd- haus: Marie, v. Melceren; WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Yorlg Rhelnfelden 2.57 2.60 Breisach 1.66 1.67 Kehl Maxau Manheim Coblenz Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort Weasel Emmerik 4.44 4.50 3.51 3.58 0.00 1.05 1.14 1.20 2.09 2.12 2.34 2.40 2.31 2.35 0.40 0.45 2.15 2.23 1.59 1.66 0.76 0.87 0.60 0.77 1.88 1.94 Heden Voric Lobltb 3a09 38.17 Nijmegen 10.85 11.93 St Andries 8.41 8J1 Arnhem 3.27 3.: 1 Vreeswijk w 8.55 8. Weetervoort 0.07 0.> 4 Deventer 9.08 9 13 Kampen 2>3 2 MO Eysden 0.04 0.02 Maastricht 46.18 46 i3 Grevenbicht 40.83 40 01 Venlo 27.95 28.00 Gravesluls 4.51 4 02 St Andries 1.28 1.28 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 OCTOBER Delfzijl 11.42 Terschelling 8.f8 2I.18 Harlingen 9.50 22.05 Den Helder 7.25 19.50 IJmuiden 3.22 15.38 H, v. HolL 2.34 14.52 Hellevoetsl. 3.21 Willemstad 4.13 Brouwersh. 2.33 Zleribzee 3.15 Wemeldlnge 3.33 Vllssingen 1.3" 8chevening. 2.44 15.02 Terneuzen 2.U 14.- Rotterdam 4 45 16.42 Hnnaweert Sr3 i5U

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7