SiroopFamel WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 DERDE DEAD PAG. 9 NED. MIDDERNACHTZENDING- VEREEN.GING De 47e algemeene vergadering 1 besloten aa Z'h' Heden werd te Middelhui ilgemeene vergadering gehouden Ijliddernachtzendingvereeniging. Aan de jaarvergadering ging huishoudelijke vergadering vooraf waarin jaarverslagen van secretaris en penningmees ter, de hee'ren G. Velthuysen en A. J. da Costa, beiden van Amsterdam, werden 'behandeld en vastgesteld en de penningmees- "ir van zijn beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden Jhr. Mr. D. de Geer te 's-Gravenhage en Ds. C. J. Pa as sen, em, predikant te Haarlem, werden herkozen. Om 3 uur hedenmiddag vind de openbare jaarvergadering.aan waarin-als spreker optrad ■Ps. Th. Delleman,. Geref. predikant te Aalten, met het onderwerp: „Het gedwongen iuwëlijk". Referaat Ds. Th. Delleman Spr. ving aan met een korte historische oriënteering, waaruit bleek, dat men hier te KU doen heeft met een oud verschijnsel. In aan sluiting hiermede stond ref. eerst stil bij die „gedwongen huwelijken", waarbij de zwan- rschap der bruid opzettelijk gewenscht werd. Vervolgens komende tot de gedwongen hu- Iwelijken, zooals we die. thans meestal ken- nen (waarbij de zwangerschap van het meisje ien zeer ongeweüschte dwang vormt) onder scheidde ref. deze huwelijken in twee groe- l*11 al naar de dwan® het huweI«k zelf of ^alleen maar het tijdstip der huwelijkssluiting jeldt. Hierbij worden enkele cijfers ge noemd hit de statistieken van Amster dam en Rotterdam, waar 30 pet. der huwelijken gesloten worden na inge treden zwangerschap. (Onder de niet geschoolde arbeiders is 68 pet. der hu welijken gedwongen). Dit percentage is voortdurend dalende, vanwege het toe nemend gebruik van preventieve mid delen, resp. abortus provocatus. Voor menige plattelandsstreek is het per centage gedwongen huwelijken gemid deld te stellen op 60 pet. Wat nu de eerste groep dezer huwelijken betreft, die onder dwang beginnen, deze dra- gen in vele gevallen de kiem der ont binding in zich. Met cyfers uit Zwitserland werd dit nader De tweede groep is de in de 'rot Chr. kring meest voorkomende: ver- ifden die eerder trouwen dan hun voorne- was, daar ze moeten trouwen. Sur. wees in dit verband op velerlei ver leerde verlovingsgewoonten, te groote vrij- enz. om daarna eenige beschouwingen te 'iiden aan de trieste gevolgen die dit hebben voor de waardeering van het sexueele het verdere leven, de schaamte en angst -in de eerste zwangerschap een ge- van zulk een diep-ingrijpenden aard moet worden aangevangen, de verzoeking it abortus enz. Om de beoordeeling zuiver (nejörincipieel toe te spitsen koos ref. het meest pmstige geval', twee jonge menschen, die al 2» iren lang verloofd zijn, beslist geen ander luden willen, de jongen heeft een behoor- jjke positie en deze twee moeten nu iets eer rouwen dan ze anders zouden gedaan heb- en. Hier is niet alleen gebrek r— Dit brengt mee, eenerzijds een posi tieve waardeering van onze sexualitelt als gave Gods en een opvatting van het sexueele leven als roeping Gods; an derzijds een besliste veroordeeling van alle individulalistische theorieën en eigenmachtige handelingen. Waar het heele leven als een opdracht van God aanvaard wordt daar is waarachtige boetvaardigheid over iedere ontuchtige uiting buiten bet huwelijksleven. Daar is be vrijding in de belofte der schuldvergeving en de worsteling om onze roeping en verkiezing vast te maken. Nadat over dit referaat van gedachten was gewisseld, sprak de heer J. N. v. M u n ster Arnhem, .over: „Waartoe middernacht- zending?" Hedenavond zal in de Nieuwe Kerk onder leiding van Ds. J. S. Hartjes. Ned. Herv. predikant te Vlissingen, een openbare bijeen komst gehouden worden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren Ds. O. G. H e 1- n." Directeur van de Heldring-gestich ten te Zetten en lid van het hoofdbestuur en C. Smeenk, lid der 2e Kamer en oud-wet houder' van Arnhem. id „thai ipszin, maar vooral een eigenmachtig tre in de huwelijkstaak. Spr. legde er bijzonderen nadruk op, dat bij alle bestrijding van de sexueele omgang der verloofden moet worden uitgegaan van de openbaring dat het God is, die ons in den huwelijken staat stelt. 'e Vraagt hel oordeel Waterleidingkwestie te 's Gravenzande Besprekingen van Gedep. Staten met he* gemeentebestuur De afdeel iog B. van Gedeputeerde Staten van Z.-Holland heeft gisterochtend een be spreking gevoeid met het gemeentebestuur van 's-Gravenzande, welke tot onderwerp had de bekende waterleidingkwestie. Deze afdee- ling bestaat uit de heeren Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, H. van Boeyen en P. de Bruin. Naar wij vernemen, is bij deze bespreking het gemeentebestuur van 's-Gravenzande be volen, zoo spoedig mogelijk een deskundige op het gebied van drinkwatervoorziening te benoemen, opdat deze toezicht kan uitoefe nen op de bestaande regeling. In de voltal lige vergadering van Gedeputeerde Staten zal de kwestie om tot een oplossing te komen, besproken worden. De kans bestaat, dat de concessie verlengd zal worden, hetgeen o.m. zal afhangen Van het rapport, dat door den deskundige omtrent de bestaande voorzie ning zal worden uitgebracht Drukte bij Staatsmijnen? De heer Wij n ko o p heeft er de aandacht van den Minister van Handel op gevestigd dat de Staatsmijnen reeds ongeveer 10.000 ton anthraciet in hun leveringen ten achter zijn, terwijl ook de andere Limburgsche mijnen overstelpt zijn met orders. Gevraagd wordt of de Minister maatrege len denkt te nemen niet alleen om voor voldoende huisbrandkolea zorg te dragen maar ook om er voor te zorgen dat voor deze brandstof geen prijsstijging plaats vindt. In dit verband acht de beer Wijnkoop poedige opheffing van de contingepteering van Engelsche en Belgische huisbrandkolen gewenscht, opdat bij een eventueel strengen winter ons land niet voor een kolen tekort zal komen te staan. Over kwakzalvers Hun bedoelen en hun resultaat Kwakzalvers of onbevoegden, die volkomen te goeder trouw zijn, en vooral uit menschenmin handelen, zijn er stellig. Een bekend voorbeeld was reeds voor jaren overleden Pastor Kneipp, en in het algemeen vindt men de meeste voorbeelden ervan onder geestelijken. Ook moet men hiertoe rekenen oude families, die een of ander, soms meerdere, familie- recepten bezitten, die voor verschillende kwalen nuttig zijn „dat de verhalen van genezingen door kwakzalvers in do meerderheid van die gevallen, die niet beelemaal bedrog zijn, berusten of op onjuist weergeven van bet gebeurde of op verkeerd begrijpen van oor zaak en gevolg en dat van de kleine derheid van werkelijke genezingen v< weg de meeste te danken zijn aan gestie, die door den dokter evengoed zou kunnen worden verkregen, wanneer de patiënten maai' voldoende vertrouwe; hem stelde. Zeer klein is het aantal waar de genezing werkelijk een gevolg is van de middelen van den kwakzalver, en in die gevallen heeft men dan nog te doen met een gelukkig toeval, waartegenover zeer vele andere staan, waarin door de be handeling van den kwakzalver, direct of indirect, groote schade is aangericht. Van deze hoort men helaas niets, omdat de kwakzalver wel oppast, er over te spre ken en dé patiënten er eveneens over zwijgen, omdat niemand graag erkent, zich te hebben laten bedotten". GEWIJZIGDE OMSTANDIGHEDEN Verklaringen van bedrijfsleiders Dezer dagen hield de U.K. Werkgevers- vereeniging in het Diocees Breda een propa- gandavergadeiing te Terneuzen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op deze bijeenkomst heeft de voorzitter, de heer Chs. Stulemeyer, groot-industrieel in Brabant, een toespraak gehouden over de economische toestand van ons land. Hij herinnerde er aan op het Industriali satie-congres, in Mei 1934 gehouden in Den Haag, betoogd te hebben, dat de aanpas singspolitiek van Colijn voor de toekom stige „konkurrenzfahigkeit" van ons be drijfsleven een zegen was geweest., niette genstaande de verschrikkelijke offers door bezuiniging, rationalisatie, werkloosheid gebracht en dat wij in Mei 1935 nog niet het volle pond hadden gehad, m.a.w. nog iets verder moesten gaan, vóór dat het oogenblik gekomen zou zijn, waarop onze monetaire politiek zou dienen te worden gewijzigd, oogenblik waarop tevens de wereld bereid gevonden zou zijn tot sa menwerking, teneinde de zoo noodige sta biliteit der wisselkoersen te verkrijgen over een zoo groot mogelijk gebied. Thans is de depreciatie ons overvallen, maar de heer Stulemeyer durfde te herha len: Ik blijf van meening, dat de aanpassingspolitiek voor ons bedrijfsle ven een voorsprong heeft gegeven op an dere landen, die door vroegtijdige deva luatie, gedwongen of gewild, op deze deva luatie hebben geparasiteerd; niet de tan den op elkaar hebben gezet als wij; niet zoo diep de lijdenskelk der depressie heb ben geledigd. En dan zal ik de laatste zijn om met. steenen te gooien naar een Regeering, die deze politiek, mede om die reden, heeft gevoerd, ons bedrijfsleven heeft gestaafd en gesterkt en rijp gemaakt om nu van een goed geleide, beheersebte devaluatie alle voordeelen te trekken. Dat is andere taal, dan men vaak in Bra bant hoorde. Ook de heer A. J. M. Goudriaan, Rot- terdamsch reeder. door de N. Roti Crt ondervraagd, wees er op. dat de toestand gaandeweg beter werd, mede tengevolge van de regeerings-politiek. Er kwam meer vraag naar scheepsruimte en dus gingen de vrachten omhoog. Men kan hieruit opmaken, dat de toe stand van de vrachtenmarkt zelf veel ver beterd is. Van bijzonder belang daarbij is, dat de verbetering niet het gevolg schijnt van abnormale factoren. Daarom mag men tot de verheugende slotsom komen ,dat het herstel van de vrachtenmarkt een natuurlijk karakter draagt en op een gezonde toeneming van het internationale handelsverkeer wijst. Deze deskundige meent ook, dat de de preciatie van de gulden thans een goede sti mulans voor opleving kan zijn en dat af schaffing van de steunmaatregelen op het program moet komen, al dient het geleide lijk te gaan. Want, gevraagd om de gevol gen van de monetaire maatregelen nit te drukken" in" termen van dgn tot nu toé! ge noten regeeringsgtëun, formuleerde de heef Goudriaan zijn antwoord als volgt; De bijzondere voordeelen of nadeelen in de eerstvolgende tijd buiten beschou wing gelaten, die zeer uiteenloopen voor de verschillende reederijen, doch aanne mende de toestand nadat hij zich „gozet" zal hebben, dus over drie a zes maanden, aannemende verder, dat het kostenpeil in ons land niet noemenswaard stijgt en dat de vrachten blijven op het huidige peil, dan zal het eigen bedrijf als maatstaf nemende een verlies van de Benas- steun ruimschoots opgewogen worden door het voordeel van de depreciatie van den gulden. Niet overhaasten, maarde steun moet weg; hoe eer hoe liever. Wij wijzen op deze uitspraken en men onthoude ze. Komt er eenige opleving, dan zullen velen beweren: ziedaar de scboone gevolgen van de muntcorrectie. Men lette er op, dat deze deskundigen zeggen: de de preciatie kan thans stimuleerend werken, omdat het herstel begon. Ze kan, m.a.w. nuttig werk doen als vliegwiel, maar is daarom nog geen krachtvoortbewegende machine. Tusschen auto en muur bekneld In de Spoorstraat te Haaksbergen ge raakte gistermiddag de bestuurder van een vrachtauto, een zekere G. Morssink te Haaks bergen» de macht over het stuur kwijt, waar door de wagen het trottoir opvloog en tegen den muur der fabriek van de firma S. Frankenhuis en Zoon opbotste. Op hetzelf de moment kwam uit de tegenovergestelde richting de 35-jarige B. Hennink per fiets aangereden. De wielrijder werd door de auto gegrepen en raakte tusschen de muur en de auto bekneld. Hevig bloedend met ernstige wonden aan hoofd en voeten werd de getroffene opgenomen en aanstonds naar het St. Anthonius-gasthuis te Haaksbergen vervoerd, alwaar dokter Geselschap en dokter Scaf medische hulp verleenden. De fiets werd vernield, terwijl de auto even eens averij opliep. De politie was spoedig ter plaatse en heeft van het gebeuren pro ces-verbaal -opgemaakt. ATTRACTIÊ Aon 3e introductie dezer nie chocolade „TJOKLAT" n zeer bijzondere attractie bonden. Zendt ons doorom toe 3 etiketten van 5 ets. Tjoklat reepen 1 etiket van een 10 ets. Tjoklat reep 1 etiket van een 25 ets. Tjoklat tablet jij ontvangt van ons een „prachtige foto" (form: 60 x 46 c.M.J, welke vrijwel ieder Nederlonder|sche). hetzij jong of ou4 £eer gaarne zal willen bezitten. Vraagt Uw winkelier om inlichtingen. NIÉUWSTEiwFIJNSTE PRODUCT VANDÉ HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK Thans reeds in ruim 25.000 winkels verkrijgbaar. Sportvliegtuig neergestort Beide inzittenden licht gewond Gistermiddag omstreeks vijf uur ge raakte een sportvliegtuig, bemand met de heeren Korpershoek en L. Heemskerk, beiden uit Amsterdam, onder de gemeente Steenbergen door het onklaar raken van den mo tor in moeilijkheden. De bestuurder wilde een noodlan ding maken, doch in de laatste bocht gleed het toestel door de te geringe vaart af en stortte omlaag. Het kwam terecht op een land onder de gemeente Dinteloord, waarbij bet geheel werd vernield. Arbeiders, die in den omtrek werkten, spoedden zich naar de plaats van het ongeluk en haalden beide inzittenden uit de resten van" het vliegtuig. Men waar schuwde den burgemeester, de politie en marechaussee van Steenbergen, die terstond maatregelen namen om de beide personen, van wie een een enkel had gebroken en de ander een lichte hersenschudding had bekomen, naar het gasthuis te Steenbergen over te brengen. Hun toestand was gister avond gunstig. Het toestel was een Duitsch sportvlieg- ttug, gemerkt- D.E.J.E.F. en behoorde laatstelijk toe aan den Duitscber Otto Dimpfel, die in het voorjaar, voordat zijn voorloopig bewijs van luchtwaardigheid was afgeloopen, met de machine naar Londen vertrok. Nadien is het toestel niet meer in ons land geweest Thans was het op weg van Antwerpen naar Schiphol. Mica-vliegtuig MAAKT NOODLANDING Het vroegere militaire vliegtuig P.H.— J.A-C., bestuurd door den militairen vlieger Reintjens uit Den Haag, met als passagier den heer f met. eveneens uit Den Haag, in dienst van ,e Mica-campagne, van den Ne- derlandschen Middenstandsbond, cirkelde gistermiddag boven Beek. Omstreeks vijf uur was het toestel ten gevolge van den dikken en laaghangenden mist genoodzaakt op het gemeentelijk sport terrein van Meerbeek een noodlanding te maken, welke moeilijke manoeuvre zonder materieele schade afliep, terwijl de beide inzittenden van het vliegtuig ongedeerd blev-n. De machine staat onder bewaking van marechaussee en gemeentepolitie op het sportterrein te Meerbeek. Al vermaard ■-V-M O* door z'n glans! Groote doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent. ladians. 1.30 Gram.pl. 2.15 Het Lyra-Trio. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gram.pl. 4.00 "Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8:00 Berichten ANP. 8.10 Kovacs Lajos' orkest, en solisten. 9.10 Causerie: Hoe moet ik stoken? 9.30 Omroeporkest, en solist. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 12.10 BBC-orkest, en sopraan. 1.05 Bariton en sopraan. 335 Orkest, en solist 7.00 BBC-orkest en so liste. 10.00 Pianosyncoaptïons en voor dracht. 10.20 Korte kerkdienst 11.20 BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 8.20 Pianorecital. 9.05 Nat. Orkest. 11.05 Populair concert KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert 11.20 Omroepkleinorkest 12.35 Omroep-Amu- sementsorkest, 3.20 Populair concert 5.20 Omroepkwintet 5.50 Omroeporkest 7.30 Omroepkleinorkest en solisten. 9.40 Li te rair-muzikaal programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 1.15 Omroeporkest. 5.20 Om roeporkest. 8.20 Klein-orkest. 830 Klein- orkest. 484 M.: 6,35 Salonorkest. 8.20 Symphonie- orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 9.50 Strijkkwartetconcert. 10.20 Gram.pl. DONDERDAG 15 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00 —9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgen dienst door Ds. J. Tamminga, Chr. Geref. predikant te Harderwijk. 10.45 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gram.pl. 2.00 Hand werkles. 3.°03.45 Gram.pl. 4.00 Bijbel lezing door Ds P. J. de Jong, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. 5.00 Handen arbeid v. d. jeugd. 5.30 Viool en orgel. 6.45 CNV-Kwartiertje- 7.00 Berichten. 7.15 Gram.pl. 7.30 „Is voetballen een ruw spel?" 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-Orkest. 8.50 Causerie over de schoolstrijd door Dr. G. Kalsbeék, Directeur Chr. Kweekschool te Zetten. 9.20 Vervolg concert, m.m.v. solisten. (Om 9.55 Berichten ANP). 1030—1130 Gr.pl., Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.15 Gram.pl. 9.00 Ensem ble J. Kroon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Vervolg concert. 11:00 Gram.pl. 12.00 Pianorecital 12.30 De Pal- HOLSTER BRANDES RADIO SUPERIEURE TOONKWALITEIT Ged. zomermaanden: inruil campagne Vraagt condities bij den plaatselijken handelaar of bij de Imp.: N.V. PH. 3. SCHUT, Keizersgracht 684, Amsterdam C. Herfst Radio - Gezellige sfeer. Alleenmet FRIS IA HAARDEN KACHELS Sierlijk, solied en goedkoop door uiterst zuinig gebruik VULHAARDENFABRIEK ..FRISIA" N.V. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET door G. TH. ROTMAN 11. Nu, je begrijpt, dat ik gewoonweg verstijf van de schrik. Als ik hem. geen duw gegeven had. was Kaastand niet in de bijt terechtgekomen... Allen, die in de buurt zijn. snellen toe. We steken onze voorpooten in het ijskoude, donkere water... ach, we kun nen den armen Kaastand niet meer te pak ken krijgen! Het is een vreeselijke toestand. 12. Een groote ontzetting maakt zich van allen meester. Ik zit bibberend aan het randje van de bijt Maar hoe lang we ook wachten, Kaastand komt niet meer te voor schijn. Allen barsten in luid gesnik uit maar ik ben het akeligste van allemaaL Ik zou er wat voor willen geven, als ik hem geen duw gegeven had! (Wordt vervolgd) GESCHIEDENIS VAN EEN HOJLLANDSOH- AMEQIKAANSCHEN MILLIONAIR DOQBKJONKHEIO .(31 Zonder aarzelen wijst hij op Huug. „Heeft hij een kwartje bij u besteed?" „Nee, meester, een dubbeltje. En vijftien cent terug ge- „Huug, haal je zakken eens leeg".- Ér komt eenig snoepgoed te voorschijn en ten slotte een at dubbeltje én vijf cent. ii „Heeft hij dit bij u gekocht?" „Ja, meester". 6 De twee jongens in de hank voor Huug toonen opmerke- l'jk weinig belangstelling voor het gerechtelijk onderzoek, dat - échter hen in gang is. Ze buigen zich vlijtig over hun werk. Meester loopt naar de prullenkist en haalt er een vies propje uit. „Was dit er misschien ook bij?" „Ja. dat was er ook 1 „Hier hebt u vast uw vijftien-cent. Ik zal zorgen, dat het ontbrekende dubbeltje ook komt". „Astublieft. Dank u voor de moeite. Nou, dan gaan ik maar. Dag, meester. „Dag, Verkerk". „Zeg jongens, jullie zeiden, dat je de snoeperij gekocht hebt. En nu blijkt, dat jullie 't kregen van Huug. Waarom heb je dat niet eerlijk gezegd?" „Huug heb gezeid, dat we 't niet mochten verrajen". „Wat niet verrajen?" „Dat ie 't ons gegeven had". „Waarom niet? „We mozzen, as straks de school uitgong, Jan Dijlen een pak slaag geven", „O, zoo?" Hij kijkt naar Huug. „Dat is allesbehalve flink van je. Tamelijk laf. vin je niet?" Meester pakt de cent weer in het papiertje en zegt droog: „Dit kwartje houd ik nog even bij me". Hij wil overwegen, wat hem te doen staat. Het geval is ernstig genoeg. Het feit van oplichting en daarbij de genie pige opdracht aan die twee jongens uit arme gezinnen, wier dienstbaarheid hij- koopt met oneerlijk verkregen snoepgoed. Bovendien heeft hij meer zulke streken bespeurd. Het beste is, eens te gaan praten met Huugs moeder. Maar op dat besluit komt hij terug. Zoo iets moet met een man besproken worden. De volgende namiddag komt Willemse bij zijn dochter. Huug is vriendelijk en onbevangen tegen grootvader. Hij speelt al aardig zijn rol in de samenlevingscomedie. Maar als hij de kamer uit is, praat grootvader met moeder. De knaap wordt ter verantwoording geroepen en Huugje krijgt tastelijk te ervaren, dat grootvader een pootige ouwe baas is. De volgende morgen brengt Huug een dubbeltje bij den meester. „Dat gaan wij om twaalf uur samen bij meneer Poets-de- vijg brengen", zegt meester schijnbaar luchtig, maar met een ernstige ondergrond. HOOFDSTUK XXV Nu is Huug van school en bij grootvader Willemse in de lijnbaan. Hij is zeventien jaar en er is veel veranderd, want zijn moeder is hertrouwd, waardoor hij in vijf jaar tijd een stiefvader en tweemaal een zusje kreeg, maar hij toont weinig waardeering voor zulk een aanwinst. Het bevalt hem maar slecht. „Grootvader, ik ben nu iedere dag bij u in de baan. Kan ik hier niet komen wonen?" „Waarom?" „Het is toch veel gemakkelijker". „Voor jou misschien, maar voor ons niet. Blijf jij maar bij je moeder". Maar Huug zou Huug niet zijn, als hij zijn plan dadelijk losliet. Regelmatig brengt hij zijn vast bezoek bij grootouders Waterman. Dat hebben zij indertijd met moeder afgesproken. Hij is het eenig kind van hun overleden zoon. Huug begint gaandeweg kleine klachtjes te uiten en zoo nu en dan terloops bijzonderheden te vertellen, die niet prettig zijn. Die zussen zijn soms erg vervelend. Een tijdje later had hij graag iets prettigs gewild, maar de nieuwe vader kon het niet toestaan. Het echtpaar Waterman voelt niet veel voor hun voormalige schoondochter, die nooit heel toeschietelijk was, nog minder voor den opvolger van hun zoon en heelemaal niets voor de meisjes, die ze niet eens goed kennen. Maar ze zijn héél zui nig op hun kleinzoon. Hoe gedraagt zich deze bij grootvader Willemse? Heel goed. Hij is werkzaam en doortastend, bereid alles aan te pakken en niet bang voor inspanning en spierarbeid. Groot vader vergelijkt soms stilzwijgend kleinzoon en overleden schoonzoon en die vergelijking is voor Huug volstrekt niet ongunstig. De lijnslager weet niet, dat van zijn groot terrein herhaaldelijk kleinigheden verdwijnen, die men niet dadelijk mist en dat Huug. die twee stuivers per week zakgeld krijgt, altijd goed bij kas is. Hij kan niet alles weten. Huug klaagt nooit over zijn grootvader, alleen nog telkens over thuis Zijn grootouders Waterman wilden indertijd, dat hij meu belmakersleerling zou worden in hun eigen werkplaats, maar daar had Huug geen zin in. Altijd binnenshuis werken bij stof en krullen, peuterige gaatjes boren, schroefjes en schar- niertjes hechten en draaien, tureluursch zou hij er van wor den. Daarom prijst hij de lijnbaan en critiseert zijn tehuis. ,,Zou je geen zin hebben, hier bij ons te komen wonen" vraagt grootvader bij een van zijn klachten. Ja, eigenlijk had hij daar niet aan gedacht, maar nu het hem gevraagd wordt, lijkt het hem wel fijn. Hij wordt hier altijd kostelijk verwend en hier woont hij niet bij zijn werk en ook niet bij zijn stiefvader en zusjes, tegen wie hij een stille an tipathie heeft. En zijn moeder is ook niet meer zooals vroeger, toen ze samen waren. Dit maakt hem jaloersch en vijandig tegen de anderen. (Wordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9