GuBétSSm futaaiuwc^c POKON un l25- WOENSDAG U OCTOBER 1936 No. 356 Bloembollen Bollen in den tuin Voor degenen, die niet tot de allerwarmst loopenden behooren is het misschien goed om nu iets over het planten van bloem bollen te schrijven. Weliswaar wordt wel aangegeven, dat de tijd van het planten van de bloembollen in de tuin loopt van September tot December, doch de beste tijd voor het planten var llyacinthen en Tulpen lijkt ons October, begin November te zijn. Alleen voor narcissen zal November wei wat laat worden en doet men beter de/,e maand als laatste te nemen voor planttijd. We behoeven voor de verschillende bo. lensoorten geen verschillende wenken te geven en kunnen volstaan met enkele aigemeene opmerkingen te maken over de teelt. De grond voor bollen moet goed diep omgespit worden, zoodat het regenwater dadelijk kan wegzakken. Nooit neme men een plaats in de tuin waar het water blijft stoan en de grond te vochtig is. Vooi grondsoort kan goede tuingrond dieren. Klei is voor hyacinthen te dicht, te zwaar. Daar moet zand of molm doorge werkt worden Tulpen kan men wel in kleigrond zetten mits niet te nat Ook de crocussen houden van goede zware vette grond Tt- droog moet de bodem ook weer niet zijn Is deze dus te zandig, werk er dan wat turfmolm door. Versche mest is voor bollengrond niet goed. Men moet oude, goed verteerde mest nemen of kunstmest. Bollen behoeven echter niet zwaar bemest t» worden, want de voedingsstoffen zitten in de bol opgehoopt en komen daaruit tot beschikking van de bloem. Daarom moai men ook eerste klas bollen koopen. Om het „vuur", een ziekte, die groei en blcei verhindert, te voorkomen, is het 1 best om geen bloembollen twee jaar achter een op eenzelfde perk te planten. Vooral bij tulpen moet men dit niet doen, tenzij men ze dadelijk na de bloei uit de grond trekt en elders in den tuin inkuilt. De grond wordt dan niet zoo besmet als wanneer men ze, zooals meermalen gedaan wordt, lang zaam iaat afsterven. Voor hen, die elk jaar nieuwe bollen nemen is het heelemaal geen bezwaar om dadelijk na de bloei de tulpen en hyacinthen op te halen en te verwijde ren. Maar ook dan zal men de meest zekere kansen op resultaat hebben, als men niet twee jaar aaneen dezelfde groijd gebruikt. Desnoods brengt men 25 c.M. nieuwe aarde Men plant de hyacinthen op 10 C.M. diepte, (Lw.z. boven de neus komt 10 c.M. aarde. Tulpen plant men niet zoo diep, een paar C.M. minder, hoogstens 8 c.M. dus bij d« bloem- en ..adwinlceU 40 C PCr Narcissen ongeveer 8 tot 10 c.M. Op lichte grond plant men dieper1 dan op zware. De onderlinge afstand voor hyacinthen is 10 tot 15 c.M. al naar de zwaarte van de bol. Narcissen zet men 12 c.M. uiteen en tulpen 10 c.M. Hyacinthen zijn gevoelig voor vorst on moeten dus op tijd goed bedekt worden met molm, bladeren en takken, waarbij vooral gezorgd moet worden, dat dit dek materiaal niet wegwaait, waar nog al eens kans op is bij de schrale, droge oostenwin den, als het daarbij hard vriest Dus goed toedekken. Tulpen en Narcissen hebben maar een lichte bedekking noodig. Men moet in het voorjaar op tijd weer het dekmateriaal wegnemen. Op tijd, dat is. als de neuzen juist boven de grond zullen komen, als de aarde dus breekt Let wel niet als ze boven het dekmateriaal uil- komen. Wacht men te lang dan worden de spruiten geel en het duurt heel lang voor ze groen worden en de groeikracht wordt nief ?ed voor het beoogde doel, voor d" bloem vorming. Dus tijdig en goed toedekken, doch ook op tijd ontdekken. Wil men zoo goed mogelijk verzekerd zijn m een gelijktijdige bloei der bloemen op een perk dan moet men zorgen de bollen allemaal even diep te planten. Succes met uw bollen! Voeren met oordeel is voeren met voordeel Als de staltijd nadert De tijd nadert weer, dat de veehouders hun vee op gaan stallen. Eén van de groote ragen, die de staltijd met zich medebrengt, s de vraag: „Hoe kunnen wij onze dieren het beste en voordeeligsie voeren?" Deze vraag is nu van zeer groote betee- kenis in verband met de hooge meelprijzen. Het is dan ook in hun eigen belang, dat de veehouders goed narekenen hoe zij het bes1 e en voordeeligste door den winter kunnen komen. Wenscht men inlichtingen op vee voedergebied (rantsoenen, vragen over sa menstelling van voedermiddelen, prijsver schil voerdermiddelen, enz.) dan kan men zich voor Z u i a-H o 11 a n d steeds tot den Rijksveeteoltconsulent Ir. P. Verhoeven, Emmastraat 211 te 's-Gravenhage wenden Deze is dan gaarne bereid gratis advies te verstrekken Op de verschillende, reeds gepubliceerde zitdagen kan men zich eveneens tot hoven- genoemden persoon wenden Bij eventueele schriftelijke vragen is het noodig, dat men duidelijk opgeeft voor wel ke diersoorten (melkgift, levend gewicht voedermiddelen uit eigen bedrijf) enz. men advies wenscht. (N.B. In de andere provincies wende men zich tot de Rijksveeteeltconsulent voor het gebied waarin men woont Nog te weinig wordt van de deskundige voorlichting, die deze gratis geven, gebruik gemaakt Red.) Niet te diep zaaien Prof. Elk erna wijst er in het Drentsch landbouwblad op, dat hem in bet voorjaar van 1936 vele graanplantjes werden toe gezonden met ziekelijk gele verkleuring die een gevolg was van te diep zaaien. Di herfst van 1935 was droog, en in een droge herfst kan allicht te diep gezaaid worden vooral bij gebruik van een zaaimachine Op veengronden en vooral op oude zand gronden zakken de zaaischaren door hun eigen gewioht te diep weg in de drogf grond. De diep gezaaide korrels komen later op; bovendien wordt te veel van he: reservevoedsel van de korrel verbruik1 om het jonge plantje boven den grond tp brengen. Daardoor komt hei in ongunsti ger conditie om de later volgende slecht* weersinvloeden te kunmen doorstaan. .Daar komt nog bij, dat de jonge plantjes mei haar lang ondergrondsch stengeldeel voor al in het begin grooter kans maken om door een ritnaald doorgevreten te worden In dezen herfst zal het gevaar voor tp diep zaaien wel minder groot rijm*, maar pok nu kunnen zich gevallen voordoen Op de fokveedag te 's-Hertogen- bosch toonen ook de Brabantsche boerinnen hun be langstelling. Ijve rig wordt het programma ge raadpleegd als ze een beestje heb ben gevonden, dat hun bijzondere belangstelling ge niet. En zulke beestjes waren er De plant verlangt in haar voedsel zekere elementen zooals natrium, borium, jodium en magnesium. Chilisalpeter bevat deze elementen, naast zijn snel en zeker werkende salpeter stikstof, in dezelfde evenwichtige verhouding als door de Matuur erin gelegd. Dit verklaart de uitzonderlijk gunstige werking voor gezonden plantengroei, die men door de jaren heen steeds heeft ondervonden van het waarin het overweging verdient den ak ker vóór het zaaien eerst te rollen Zou dit om de een of andere reden onmogelijk zijn, of zou het niet voldoende helpen, dan kan het zelfs wenschelijk zijn in zulke ge vallen van heit machinaal zaaien af ;e zien. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Oentr. Bureau) Voerartikelen De Regeering heeft den dienaturatietoe slag voor rogge opnieuw met 0.50 en den dorsohtoeslag op gerst met ƒ0.75 verlaagd zoodat de denaturatievergoeding op rogge thans nog 1.50 bedraagt en de dorschtoe slag op gerst nihil is geworden. Hiermede volgt blijkbaar de Regeering doelbewust den veertien dagen geleden in geslagen weg, namelijk de aanpassing van de gegarandeerde richtprijzen der binnen landsche granen aan de wereldmarkt in de eerste plaats te bereiken door veria ging van de toeslagen en niet door ver mindering der monopolieheffingen. De ge garandeerde richtprijzen voor gerst en rogge liggen tusschen 7 en 8 guldien. Verhoogt de wereidprijs, hetzij door een oploopende wereldmarkt, hetzij door de depreciatie van onze munt, dan brengt de Regeering de noodig geoordeelde correctie aan, door verlaging der toeslagen. We zien in de genomen maatregelen een vaste lijn en nemen dan ook aan, dat de Regeermg zich bewust is, dat de boven bedoelde verhoogingen van de voedergra nen, alsook van veekoeken, voortvloeiende uit de marktconjunctuur, alsmede uit marktdepreciatie, gelijke verhoogingen van dit veevoeder ten gevolge moeten hebben Het sfiteekt vanzelf, dat daardoor d* veehouder en kippenhouder meer geld vooi zijn produoten, melk (en melkproducten; vleesch en eieren moet ontvangen. Van dc andere kant wil de Regeering ndet, dai deze producten door den consument duur der betaald worden. Ze kan nu deze moei lijkheid overbruggen door vermindering van de heffing op vleesch en boter, mede door verhooging van den melksteun, in welke richting sommige reeds getroffen maatregelen ook wijzen. Hoe ze het echter met den kippenhouder in het reine wil brengen is ons voorloopig nog een raadsei althans indien het gebeuren moet zonder de eierprijzen te verhoogen. Voor de voedergranenmarkt was de on zekerheid, die sinds de depreciatie over d-? te nemen maatregelen heerschte, een las tige factor, die den regelmatigen omzet zeer bemoeilijkte. We vertrouwen, dat er thans meer stabiliteit zal komen, voora nu blijkt, dat de monopolierechten voor loopig blijkbaar onaangetast blijven. i ons niet recht duidelijk, waarom de graanhandel zoozeer op afschaffing vermindering aandringt Voor de veehou derij en pluimveehouderij konden wij hei best verklaren, doch voor den graanhande niet. Het aigemeene beeld van de markt is In de afgeloopen week niet veel veranderd Gerst en rogge werden nog vaster, tarwe eveneens. Vee koe-keu bleven onver anderd. Meststoffen Stikstofmeststoffen. Het feit. dat de stikstof meststoffen tenslotte de eenlge meststoffen zijn. welke na de de preciatie tot onveranderde prijzen door d producenten aangeboden zijn, heeft na tuurlijk -niet nagelaten een gunstigen in vloed op de vraag uit te oefenen. Wij achten dat ook volkomen verklaarbaar Immers, men weet thans, dat men zondeï verhoogde prijzen zijn stikstofbehoefte voor het loopende seizoen dekken kan en men vindt het raadzaam het zekere voor hei onzekere te nemen, te meer, waar de prij zen in dit gedeelte van het seizoen no£ gunstig zijn en straks wellicht, onafhan kei-ijk van hegeen er verder met onze munt gebeurt, de gewone seizoensverhooginger) komen zullen. Op deze o.i. zeer logisch opgezette rede neering, werd er in de laatste week door velen nogal aardig gekocht. Thomasmeel. Er is in de thomas meelmarkt eigenlijk niet veel verandering gekomen. De buitenlandsche prijzen zijn onveranderd en zelfs hier en daar iets la ger gesteld. Toch blijkt de overgang naar dien nieu wen toestand tamelijk moeilijk te zijn, al thans is de reactie soms zeer verschillend Wij althans zijn van meening, dat het ker onder de tegenwoordige omstandig bedien ten zeerste gewenscht is de prijzen zoo scherp mogelijk om te rekenen. De risico's zijn er voor de importeurs natuur lijk grooter op geworden, maar men moei daar toch niet te veel dekking voor zoe ken door de prijzen te hoog te stellen. Uitvoerov erechot B elgië/Lu x emburg Augustus 1936: 83.700 ton April/Augustu< 1936: 311.200 ton Augustus 1935: 83.300 ton April/Augustus 1935: 309.900 ton De prijzen loopen thans om de 13 cent Superfosf aat De fabrikanten zijn nog niet aan de markt gekomen en hebben AGENTEN r den verkoop van LANI IBOUWZADEN. FIRMA 6EBR. 01) D IJ K - WADDINXVEI .GRONINGEN" Alg. OnderL Maatsch. Verzekei van Paarden en Rnndvee. Catharijnesinnel 75 U T R E Cl TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaai tegen lage inderlinge of vaste prt RESERVE: f 165.901.1L Deskundige verteyenw. gevraa P. DE VOGEL Pz TELEF. 53 BERKEL Z. H. •lisbrand- en Industrie!» Prijscourant voor kwee ker amateur gratis op aanvra G. J.W0UDA - Zad ORANJEWOUD Fr. BLOEMBOLLEU voor Kamer en Tuin, VRAAGT ONZE PRIJSCOURAN! hun standpunt nog niet nep a aid. Toch o len zij moeten begrijpen, dat zulks spcai (Lent te geschieden. Het is voor geen partijen goed, dat een markt zoo'n g" men tijd lamgeslagen blijft. Hoe eerde ie zaken hersteld wordien en wel op een" normaal en billijk mogelijke basis, ca beter het is voor de algemeen gewem rust. Kali zout en. De producenten blijkbaar van raeening, dat zij voorl<k> maar geen standpunt moeten ia rich dus liever niet uitspreken. Zij zullen toch moeten inzien, dat i niet kunmen blijven doen, want de handelaren en kleinhandelaren (ooïj] coöperatieve) moeten tqch weten welke prijen zij kunnen koopen. Voor speculanten behoeven de pif oenten niet zoo erg bang te zijn, men méér dan een normale behoefte koopen, dam zou men dus het overta een jaar lang moeten bewaren. Dat rente, dikwijls pakhuishuur, de waar hard en men krijgt er geen vergoedinj bij den ingang van een nieuw Jaar.j prijzen zouden al heel wat moeten ven gen om een dergelijke speculatie voo( lig te doen zijn voor de koopers. Wij hopen, dat producenten i hun standpunt bekend zullen maken. 342 Beter op 'dreef dan /erleden week, Vraagt ge? Och, wat zal ik daarvan zeggen. In de af geloopen dagen was er weer genoeg, dat mijn gedachten in beslag nam en je suf maakt. Neem alleen maar de adressen en te legrammen, die over de genomen maatre gelen aan de ministers gezonden zijn. Als je die doorleest zonder suf te worden, nu, dan mijn hulde. Maar dat ze gezonden wor den is daarom niet af te keuren. Er dreigen gevaren en het lijkt vaak zoo leelijk voor land- en tuinbouw, die tusschen de buffers komt te zitten. Eenerzijds geen prijsopdrij ving doch anderzijds verhoogde uitgaven, door de ingevoerde veevoeders en kunstmest stoffen, dus hooger productieprijzen. Hoe dat voor elkaar te krijgen, is nu de puzzle van de laatste dagen. En hoe graag ik ook puzzel 't is een soort manie van mij, zooals zij zeggen, die mij kennen en hoe bekwaam ik er ook in ben zooals ik van mij zelf zeg, nu an deren het niet zeggen deze puzzle gaat boven mijn kuif. Maar met dat al, Tc moet nu wel weer een ordentelijk praatje houden. Dat ben ik zoo aan de gewoonte verplicht. Verleden week maakte ik een kort praatje, 'doch van de weeromstuit kreeg ik een heel lang praatje van een Haagsche dame. Dat zal ik wel persoonlijk beantwoorden. Maar duurt, nog eenige dagen misschien, 't Kan ook zijn dat het heel spoedig komt Ook andere, minder lange praatjes, soms heel korte zelfs zullen wel beantwoord wor den. 't Zijn allemaal vragen over dit en over dat en 't is me altijd een ware vreugde ze te mogen beantwoorden. Al is het soms tegen mijn zin, dat ik niet beter kan helpen, dan ik kan. Maar het beantwoorden vraagt tijd En die is met de guldenwaarde-vermin- dering in de laatste weken veel duurder geworden. Maar deze guldenwaardevermindering toaakt yoor jullie ook, dat ge nog meer dan Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis ge al deedt opde kleintjes moet letten. In eigenlijke en figuurlijke zin. Daarom ook LET OP DE TUINVERZORGING IN DE HERFST. Ja Vmooie is er af. En dat is vaak aanlei ding om ook niets meer in de tuin te doen. Maar dat is tochniet de juiste manier. Laat ook in de herfst en in de winter uw tuin er netjes uitzien. Dat is te zeggen, zoo netjes als dit kan. In de herfst is het altijd wat rommeliger, de bladeren vallen, de stengels sterven af, de boel verregent en verwaait. Maar dat is juist een reden om toch nog in de tuin te blijven werken zoo nu en dan en deze zooveel mogelijk op te knappen. Maar ook om te zorgen voor het volgend jaar. De dahlia's moeten er zoo langzamerhand uit Bij mij hebben de naohtvorsten hun werk tenminste al gedaan en zien ze zwart van narigheid. Dus is het tijd de knollen uit de grond te halen. Snij ze een hand breedte boven de grond af en rooi ze op. De afgesneden stompen zitten vaak vol wa ter. Verwijder dit en laat de knollen lucht- droog worden. Daarna voorzichtig de sten gels nog wat inkorten tot dicht bij, niet tot aan de knol, inkuilen in droog turfmolm, 'k Heb ze ook wel eens heel goed gehouden in de kelder en dan toegedekt met een laag oude kranten. Maar denk er om, vorst kunnen ze niet verdragen. En vochtigheid maakt dat ze rotten. Laat ze dus droog worden en kuil ze daarna pas in. De aarde goed tusschen de deelen der knol len verwijderen, 'k Zag ze wel eens opkuilen met dikke aardkluiten er aan. Dat geeft veel narigheid en rotterij. Verder kunt ge reeds voor het volgend Jaar zorgen door goudsbloemen te zaaien en muurbloemen. Dat kan tenminste nog wel. Maar natuurlijk zorgen, dat ze in de winter niet doodvriezen. Ge hebt dan vroeg deze bloemen in bloei. Zoo zijn er ook nog enkele andere, die ge nog kunt zaaien voor 't volgend jaar; b.v. Adonis, ook wel kooltje vuur genoemd, eenjarige chrysanten, een jarige riddersporen, de Iheris, die mooie helderwitte voorjaarsbloem, de imortellenof stroobloemen, Lathyrus, welbekend, Lobe lia's en vergeet-me-nietl En dan nog iets. Wil men hortensia's blauw hebben, dan moet men nu aan de rose soorten (andere worden niet blauw) wat ammoniakaluin geven. Per plant ongeveer 10 gram. Men koopt dat in de drogisterij of apotheek voor enkele centen en geeft hel in tweemaal, nu de helft en over een paar we ken de rest Niet vlak tegen de stengels ge ven maar er om heen op ca. 10 15 c.M. af stand of als ze in pot staan, langs de rand .van de pot of kuip. Ze zullen dan wel blauw worden het vol gend jaar. Licht rose worden licht blauw donkerrose krijgen een diepblauwe tint Somt echter worden ze uit zichzelf blauw, dat zit dan aan de bodem. Ook aan de bodem meent men, dat het moet liggen wat het .volgende punt op mijn praatbriefje is, nl. DE ERNSTIGE INGEWAND- STOORNIS BIJ DE KOEIEN, IN DE WIER1NGERMEER. We lazen daarover in verschillende bla^ den iets. Doch op ons verzoek om inlichtin gen daarover,, dat we rechtstreeks bij de di rectie deden, kregen we geen antwoord. Maar toch moet het waar zijn, dat vele koeien daar lijdenr aan een sterke diarrhee, die de beesten geheel uitmergelt, 't Moet zulke groote afmetingen aangenomen heb ben, dat bijna geen stal is gespaard geble ven. Ook het vorig jaar moet dit verschijn sel, al was het niet in de mate van thans, zich hebben voorgedaan. Men nam ze toen op stal en daar knapten ze dadelijk op. Maar dit jaar is het door het vee op stal te zetten niet goed te krijgen. Ernstige klach ten komen over dit verschijnsel binnen. Men zegt, dat er vanwege de Directie niets aan gedaan wordt. Dat schijnt niet waar te zijn, want we vernemen, dat een week of vijf ge leden een commissie is ingesteld om te on derzoeken, waaraan deze kwaal is toe te schrijven. Zoodra de commissie klaar is met het onderzoek, zal wel meer over dit geval bekend gemaakt worden. Maar als een com missie het in handen heeft, dan vrees ik. 't Kan wel zijn dat alle koeien verkwijnd zijn vóór het rapport uitkomt We hopen echter, dat bij de enkele uitzonderingen, die er met commissierapporten zijn te consta- teeren, ook het rapport van deze commissie gevoegd zal kunnen worden als bijzonder snel uitgebracht 't Leek anders, dat DE WIERINGERMEER EEN GOED ZUIVELLAND zou worden, want er waren al plannen in de maak er een zuivelfabriek te bouwen. zou dan te Slootdorp verrijzen. Daar was ook alle reden voor, want het aantal boeren, ook veeboeren, neemt steeds toe. Het aantal melkkoeien breidt zich snel uit en de vruchtbaarheid van de bodem over treft de verwachtingen. Daarom zou in nor male gevallen uit de Wieringermeer een heele plas melk komen. De melk gaat thans voor een deel naar de zuivelfabriek te Lutje winkel en voor een ander deel naar Wie- ringerwaard, die ieder uit een vooraf vast gesteld deel de melk betrekken. Ook gaan er nog kleine kwantums naar enkele par ticuliere fabrieken. De Wieringermeerdirectie heeft alle me dewerking toegezegd, 't Is dus te hopen, dat wat de ziekte aangaat er iets gevonden wordt waardoor het vee weer in normale conditie komt. Want de veeholderij kan niet veel heb ben. Daar niet en in geheel ons land niet. Door de val van de gulden is de veehou derij in veel slgchter conditie gekomen. De voerprijzen springen omhoog; verleden jaar was de melksteun 2.72 en deze is nu op 2.00 gebracht en de doorsneeprijzen die gemaakt worden zijn niet verhoogd Men moet dus niet meen en, dat de boer er beter van wordt, dat de gulden zijn koopkracht op de wereld markt zag verminderen, IN FRANKRIJK HEBBEN ZE DE INVOERRECHTEN VERLAAGD. Namelijk die van de producten welke de Franschen noodig hebben en die door de de valuatie voor hen duurder zouden worden. Daarom hebben ze de invoerrechten op grondstoffen verlaagd met 20 pet., die op half afgewerkte stoffen met 17 pet. en op afgewerkte stoffen met 15 pet. Bovendien hebben ze de contingenten verlaagd om daar door te bewerken dat de markt wat zou op- loopen door de mindere aanvoeren. Zoo is het contingent van groenten op nihil gesteld. Er mag dus niets ingevoerd worden. Hier door zal eigen productie worden bevorderd. Dit was noodig, want de prijs der groenten in Frankrijk was lager dan de kostprijs. Zoo is ook het contingent snijbloemen ver laagd. Er mag dus minder in. Alweer een steuntje voor eigen kweekers. Het is een heel goede regeling, de eigen ingezetenen zooveel mogelijk te steunen. 't Lijkt soms wel of het hier anders gaat. Maar men moet ook niet vergeten, dat het geen bij een ander geschiedt altijd van de mooiste zijde bekeken wordt en men zich zelf gaarne als de minst goed bedeelde be schouwt Dat is'een algemeen menschelijke eigenschap. Maar toch Ts het niét goed alles maar goed te praten. Zoo kunnen we ons b.v. niet begrijpen hoe het mogelijk is dat GROOTE HOEVEELHEDEN AARDAPPELMEEL BENEDEN MARKTPRIJS NAAR BELGIE VERKOCHT worden. Toch moet het veel op waarheid gelijken wat hierover verteld wordt Men zegt en het Handelsblad schrijft het, daar om zeg ik het ook op haar gezag dat de Aarappelmeelcentrale 16.000 baal aardappel meel naar België heeft verkocht (kort voor het gouduitvoerverbod) en dat wel ver be neden de geldende Nederlandsche markt prijs. Dit laatste doet de deur dicht Dat deze hoeveelheid is verkocht naar het bui tenland is op zich zelf geen verkeerde zaak. Integendeel. Hoe meer we kwijtraken hoe beter. Maar dat het tegen een zoo lage prijs weggaat is erger. Want hierdoor wordt onze concurrenten een voorsprong gegeven op de wereldmarkt en worden Nederland sche fabrikanten gedupeerd. Nederland le vert dextrine en glucose, allebeide produc ten van aardappelmeel. Maar Engeland en België leveren die ook. Nu België 16.000 baal tegen een lage prijs kreeg en Engeland laatst zelfs 600.000 baal, kunnen deze de dextrine, en glucose veel goedkooper leveren dan de Nederlandsche fabrikanten, omdat de bui tenlanders de Nederlandsche grondstoffen zoo goedkoop krijgen, terwijl Nederlandsche fabrikanten diezelfde Nederlandsche grond stoffen veel duurder moeten betalen. Nu zegt men wel dat bij de verkoop naar Enge land bepaald is, dat dit Hollandsche aard appelmeel niet gebruikt zou worden voor "t fabriceeren van aardappelmeel-producten. Maar wie controleert dat? Niemand. Dat moet men maar gelooven. En dan weet men het weL Nu zal België ons ook al gaan beconcur- reeren met de productie van onze eigen grondstoffen. We loopen tegenwoordig op rare kronkel wegen. Biggen worden tot vleeschmeel ver werkt om andere biggen op t.e fokken en te mesten. Het is geloof ik tijd dat er een tweede, herziene veel vermeerderde druk komt van het boekje: De waensinnige wae- reld, dat voor een paar eeuwen eens ver scheen. Of zoo'n herdruk de menschen tot bezin ning zou brengen?? 'k Weet het niet Ook BIJ DE SIERTEELTCENTRALE MOET HET SOMS VREEMD TOEGAAN. Dat bleek dezer dagen op de zitting van een rechtbank. Een tuinder was door de Alkmaarsche kantonrechter veroordeeld tot 75 gulden boete, omdat hij bloembollen gekweekt zonder de vereischte vergunli van de Sierteeltcentrale. De straf vondl kweek er te hoog en het O. M. dat 200» den had geëischt vond deze straf te j Dus gingen ze beiden in beroep. De kweeker zei voor de rechtfl te veronderstellen, dat hij nog lid was van de Sierteeltcentrale, werden tenminste de circulaires als vroeger geregeld nog gezonden. I ambtenaar van die centrale vermoedde! een abuis in het spel was en dat verdaJ bij vergissing geen aanmaning om de T fing te betalen had gekregen. Uit het voor de rechtbank bleek, naar de off. justitie concludeerde, dat de centrale o veer een half jaar met het geven van vergunningen ten achter is. Hij keurde methods van optreden van een lichaam min of meer als zijn eigen rechter opti af en zei, dat aan het begin van het sei feitelijk elke bollenkweeker in overtre a is, omdat hij maar moet afwachten o™ Sierteeltcentrale hem eens een verg zal zenden. Krijgt hij die dan boft hij. hij die niet dan is hij er in geloop wordt hij strafrechtelijk vervolgd. Dit steem lijkt, aldus de off. van justitie, niets. De verdachte werd geacht te g trouw geweest te zijn. Daarom sprak d ficier wel het schuldig uit, volgens de van de wet, doch legde geen straf op. Dat is nog eens een wijze uitspraak. Evenals het een wijze maatregel is oi KOEIEN MET T.B.C UIT DE MARKT te nemen. Daartoe is besloten op de vergade van de directeuren van Coöperatieve velfabrieken in Friesland. Deze fabrl verwerken alleen melk van t.b.c.- koeien. Op deze vergadering werd be ken het verleepen van steun aan boi die nog steeds in bezit zijn van koeier dende aan open t.b.c. Het komt voor dat; boeren, die verkoopen aan handelaars ze op hun beurt weer verkoopen aan vee ders, die niet bij de genoemde fabrii, zijn aangesloten. Dit wordt dan verplaaP van het kwaad. Wat niet de bedoeling Daarom werd besloten om veehoudei zulke gevallen steun te verleenen, 0 zulke dieren niet verhandeld worden. Goed zool Dat is een goede maatrej Even goed, als de maatregel; die gij treffen tegen mijn te lange preek, doo mijn praatje niet meer te beluisleren zou voor mij een strop zijn. Voor jullie schien ook. (Dit denk ik, ik zeg het c Maar om die beiderzijdsche stroppen voorkomen zeg ik Tot de volgende week'. PRAATJESMAKE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8