STADSNIEUWS 1 WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. Het aanstaande Vorstelijk huwelijk De feestviering in onze stad Gisteravond werd een drukbezochte be- sturenvergadering gehouden op initiatief der Contact-commissie van Organisaties op Na- tionalen Grondslag te Leiden. Plannen voor de feestviering te Leiden bij het els. Vorstelijke huwelijk zijn daar nader uitgewerkt. In principe werd besloten tot een feestdag met de volgende dagindeeling: 's Morgens een bioscoopvoorstelling van Oranje-films e.d. voor de kinderen aller lagere scholen. 's Middags een wedstrijd voor de ouderen in het versieren van fietsen en tandems. De versierde stoet zal 'n rondgang door de stad maken. 's Avonds in de Schouwburg een Oranje-revue; in de Stadsgehoorzaal een Nationale avond met medewerking van alle nationale organisaties; in de manege der Doelen-kazerne een ca- roussel-avond, aangeboden door het garnizoen. Na afloop groot vuurwerk op het Schuttersveld. 's Avonds zullen muziekkorpsen) door de feestelijk versierde stad trek ken en op een nader te bepalen ter rein zal men kunnen „hossen en dei nen". Waarschijnlijk zal een wedstrijd in het illumineeren van huizen worden gehouden, een en ander in harmonie met de plannen van den Leidschen. Middenstandsbond. Het blijkt wel dat in alle kringen der burgerij buitengewoon veel belangstelling voor de plannen bestaat en van alle zijden medewerking spontaan wordt aangeboden. Speciaal mogen wij misschien vermelden dat de Gar nizoenscommandant actief deel nam aan de besprekingen en een militaire rondwandeling en een Carousselavond aan bood en dat op de vergaderingen nooit ver tegenwoordigers der Studenten-organisaties Dnt.braken. Ten overvloede verzoekt de Contact-com missie aan die organisaties, die door eenig ongelukkig toeval tot heden niet in kennis der plannen zijn gesteld on toch gaarne mee zoyden willen werken aan den arbeid der Contact-commissie, zich te willen aan melden bij den secretaris der Contactoom- missie. Mr. C. W. van Santen, Cobetstraat S9. Aller medewerking is nodoig! De Con tactcommissie wendt zioh hiertoe tot alle organisaties, mits op nationalen grondslag en niet-polltiek. Mocht Leiden de eer te beurt, vallen van een persoonlijk bezoek van het Vorstelijk Paar, dan noopt de Contact-commissie op even snelle wijze een spontane Leidsche sehe huldiging te kunnen organiseeren als hij de Verlovingsfeesten. mogelijk was. Men verzoekt ons ten slotte nog mede te cleelen, dat voor de voorstellingen in de Stadsgehoorzaal en in de Schouwburg den avond te voren een generale repetitie wordt gehouden, die gratis toegankelijk is voor het garnizoen en voor verschillende lief dadige instellingen hier ter stede. Noord-Zuid'HolIandsche [T ramwegmaatschappij Driemaandelijksche conferentie mat de vakorganisaties Gistermiddag werd de driemaandelijksche conferentie ten Hoofdkantore der Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. te Haarlem met de vakorganisaties gehouden. In verband met den geringen vaartijd per elk half uur diensttijd en de omstandigheid dat de diensten met den winterdienst voor de schippers van het IJ-veer te Amsterdam gunstiger waren geworden in vergelijking met den zomerdienst, werd geen wijziging gebracht in de arbeidsregeling, bestaande voor genoemden groep van het personeel. Na ampele wederzijosche besprekingen zal nagegaan worden, of er aanleiding en moge lijkheid bestaan, om op eenige wijze een door het personeel verlangde wijziging in de verlofregeling van het onderhoudsperso neel in de remise aan de Leidschevaart te Haarlem te brengen. De rijtuigen, welke dienst doen op de lijn Leiden-Haarlem en thans voorzien zullen worden van een lucht- rem, zullen tevens worden voorzien van een zitsteun ten behoeve van den wagenvoerder, terwijl nagegaan zal worden, of liet uitzicht op de z.g.n. Cardan rij tuigen verbeterd kan worden door verplaatsing van de beide aan wezige rijtuigwissers Besloten werd tot het facultatief verkrijg baar stellen van een regenjas voor het rij dend personeel en liet verkorten van den draagtijd voor de korte jas voor de chauf feurs; in het eerste geval zullen de draag tijden van de andere jassen ocnigermate [verlengd worden. Bovendien worden eenige minder belang rijke agenda- en rondvraagaangelegenheden besproken en afgedaan. ARCHAEOLOGISCHE LEZINGEN EN CURSUSSEN In het Rijksmuseum van oudheden zullen "weer archaeologisohe lezingen en cursussen worden gehouden. Het najaarsprogramma luidt: 27 Oct. Dr. W. D. v. Wijngaarden ovex- „Een veelbesproken monument uit den Py- ramidentijd m het Rijksmuseum van Oud heden"; 10 Nov. Mile. M. Werbrouck, Brus sel over „r Art égyptien a la Xle dynastie", 24 Nov. Dr. W. C. Braat ener „De verzame ling van antiek glas in het Rijksmuseum van Oudheden"; 26 Nov, in aansluiting pp het voorgaande, demonstratie glasblazen door H. Daudey en W. van Gelleeum. Da lezing voor 8 Dec. wordt nog nader vast gesteld. BEKNELD GERAAKT Gistermiddag te half drie is de 39-jarige voorman van de H.T.M., genaamd L. W. K, bij het afladen van stukken rails op het Havenplein met de rechterhand tusschen twee stukken ijzer bekneld geraakt. Twep vingers van die hand werden daarbij ern stig gekneusd. K. is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J Betg-enDekker d; F II p Ver iDiirg-—de Best z. VDERTROUWD: L Katz 25 j en E Hirsch- Nieuwe Leidsche Begrafenis- vereeniging „Eenvoud" Een organisatie die vertrouwen verdient. Op 1 Oct. j.l is hier ter stede opgericht de Nieuwe Leidsche Bcgrafenisvereeniging „Eenvoud", op wier statuten koninklijke goedkeuring is aangevraagd en die ten doel heeft om tegen te voren vastgestelde tarie ven begrafenissen en crematies uit te ren, deze tarieven zoo laag mogelijk te doen zijn en de uitvoering op de meest correcte en piëteit-volle wijze te doen geschieden. De deelnemers zal de Vereeniging van goede en deskundige en ook van zoo objectief moj lijke voorlichting dienen. De deejnemers. hoofden van gezinnen, be talen een geringe jaarlijksche contributie, maar zijn daarvoor verzekerd tegen onge vallen met doodelijken afloop, bij een solide verzekeringsmaatschappij hier te lande, zoo dat de contributie ook in ander opzicht aan de leden zelf ten goede komt. Op het. gebied van het begrafeniswezen is ook hier ter stede al heel wat opgezet er georganiseerd, dat echter niet tot de ge- wenschte resultaten heeft geleid en daarom gelooven wij wel te mogen aannemen dat deze nieuwe vereeniging in een behoefte voorziet en dat zij vertrouwen verdient. Dit wordt ook hierdoor bewezen, dat zich een commissie van toezicht en con trole op de Vereeniging heeft gevormd, waarin de volgende heeren con amore zitting hebben genomen: Mr. W. Aalbers- berg, advocaat en procureur, G. Th. Buys, kassier gem. ontvanger, G. H. Pothuis, hoofd eener Chr. School, B. de Witte, onderwijzer en P. C. G. A. Wijk- mans. directeur van de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. De nieuwe vereeniging is gevormd door de begrafenis-ondernemers W. van Ingen Schenau .voorzitter; G. M. Seugling, secre taris; H Slegtenhorst. penningmeester en A. Zaalberg, alg. adjunct. Per circulaire en advertentie zullen nade re bijzonderheden velgen, ZONDER VOORUITBETALING PERHAHEHT DUPLEX HRRRDEN UMRDKRCUEfó SITTERS &Tb KAB Ned. Chr. Reisvereeniging Eerste ledenvergadering Gisteravond heeft de afd. Leiden der Nea. Chr. Reisvereeniging in de zaal van Oud- Hortuszicht haar eerste ledenvergadering in dit seizoen gehouden. Om kwart over acht werd de bijeenkomst met het zingen van Ps. 121 1 en gebed ge opend, waarna de voorzitter der afdecling, de heer Joh. Voovs, eenige hartelijke woor den van welkom tot de Eianwezigen richtte. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werd de hoofdschotel der bij eenkomst, de behandeling van een ingeko men voorstel voor de algemeene vergade ring, ter tafel gebracht. Dit voorstel, behelzende beperking van hef aantal deelnemers aan een reis, gaf aanlei ding tot een levendige discussie. Hoewel het bestuur het jn principe met den voor steller eens is, kan het dit voorstel, om praktische redenen toch niet steunen, daar het immers onmogelijk is leden af te wijzen. Het welslagen v,an een reis is niet enkel afhankelijk van het aantal deelnemers, maar ook van de deelnemers zelve. Bij gehouden stemming werd het voorstel verworpen. Na de pauze draaiden nog een drietal Zwitsersche films, n.l. Kiekjes uit het Tes- sin, Luzern en Vierwaldstattermeer en Rond de Jungfrau. Menigeen zag bekende beelden op het witte cjoek voorbijgaan en van vele aangename uren werd de herinnering ver levendigd. Zij die daar nog nimmer geweest waren, beslo;en vast en zeker op hun eerst volgende reis al dat schoons in werkelijk heid te gaan aanschouwen. De muzikale begeleiding der films was bij den heer H. J. Sloos in goede handen en de voorzitter was ongetwijfeld aller tolk, toen hij aan het eind van den avond dezen heer hartelijk dank bracht voor de belange- 3 en onnavolgbare wijze waarop hij zich van zijn ta,ak gekweten had. Voorts wekte spr. de leden op de eerst volgende filmavond, welke vermoedelijk in het laatst van November gehouden zal wor den, te bezoeken. Zoo mogelijk zal dan een geluidsfilm draaien. Hierna werd de vergadering met dank zegging gesloten. BEEN GEBROKEN Gisteravond te S uur is de rechercheur an politie J. B. op den hoek van de Lage Rijndijk en de Heerensingel met zijn mo tor in botsing gekomen met een auto be stuurd door A. R. De rechercheur brak het linkerkuitbeen en is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De gaande en komende man Uit Lelden vertrokken H. ten Bokkel Huinink, Utrecht, Juliana- laan 4 S. M. Horst, Velp, Boulevard 25 T. Bink, Hilversum, Egelantierslr. 41 F. F. de Boer, Den Haag, Zeestraat 73 Flat. 5 F. Brier en familie. Oegstgeest. Spaar* garenstr. 26 P. II. v. Bruggen, Warffum, Westervalge 53 A. v. Duiken, Antwerpen. Italiëlei 84 H. J. Engels on fam.. Voor burg, Kon. .Wil'hekninalaan 128 P3 S. Erin- ga, Oegstgeest, Wilhelminapark 14 E. J. Helderman en familie, Oegstgeest, Burgem. Grieth.-plem 2 G. Gertenaar, Groningen, Gelbingcrstraat 20 W. J. Griffioen, Loos duinen, kliniek Ockenburgh A. Chr. de Haas en fam., Breda, Bredaseheweg 111 A. F. W. v. Hal, Leiderdorp, Dr. de Bruyne straat. 7 M. Hoffmann, Oegstgeest, War- monderweg 32 F. L. J. Hofsteengc, Bre da. Baronielaun 259 A. Th. J. Hooger- vorst, Sassenheim, Zandslootkade 14 L. J. Hulsman, Oegstgeest, Endegeesterstraatweg 5 F. G. M. Kleiss en fam., Rotterdam, Polderlaan 44 J. Klootwijk en fatniliet Leiderdorp, Zijloordkade 2 A. A. C. van Koldenhoven, Amsterdam, Fred. Hendrik straat 15 11 E. M. Kornaat, Vlaardingen, Schiedamsclieweg 134 C. Kuilman, Rot terdam, v. Borsselenstraat lb F. C. A. Kuipers en laan., Den Haag, de Mildestraat 17 J. Kuncz, Beverwijk, R. K. tuinbouw school W. Laman, Leiderdorp, Hoogma- öescheweg 28 J. Lamboojj en fam., Lei derdorp, Zijloordkade 3 E. Laukötter, Gelsenkirc'hen Dl., Neuhollerstraat 41 E. J. Lohtnann, Duisburg Hamborn Dl., Klei- bauerstraat 111 J. H. W. Lut, Den Haag, Nieuwe Haven 466 H. M. P. van Maren, en fam., Zaltbommel, Strikstraat 3 J. C. Mark, Den Helder, Californiëstraat 27 B. J. Meeuwenberg, Woerden, Leidschestraat- weg 26 G. Metsch, Amsterdam, Spaam- ilamstr. 13SIIII C. Milhous, Kloctinge. Wilhelminalaan 13 P. H. Mooten, Oegst geest, Laan \an Oud Poelgeest 6 G. J. M. Noordman, Beverwijk, R. K. tuinbouw school M. E. Nord, Amsterdam, Jacobsz- straat 34 T. Oberman, Den Haag, Rustt- hoekstraat 14 A. Oosters, Den Haag Van Boetzelaerlaan 29 W. A. C. H. Planjer, Voorschoten, Burg. de Kcmnenaerstr. 16 L. A. Punt, Bilthoven, Vermeerplein 5 M. M. de Raadt, Oegstgeest. Geversstr. 59 A. T. M. van Riet, Amsterdam. Prinsengracht 39 hs. C. Rietkerk, Rijswijk (Z.-H.), aan boord „De Goede Verw.". A. Russ, Heem stede, Zandvoortschelaan 38 H. W. Sam- pimon en fam., Haarlem. De Withstr. 25rd. H. N. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye, Wassenaar, Duinweg 9 W. Sibinga, Rot terdam, Provenierstr. 5a W. H. Smit, Oegstgeest, Frcd. Hendriklaan 11 J. B. Soet, Den Haag, Ternootstraat 104 E. van Teeseling, Amsterdam, Prinsengracht 4<oII Kiem Tiwan Tjo, Semarang N. A. Visser, Geervliet, Kerkstraat 115 W. de Vries, Katwijk, Mr. Fockstraat 25 C. J. de Vrind, Oegstgeest, Nassaulaan 33 A. K. v. d. Wal, De Bilt, Hessenweg 107 G. B. Weber, Den Haag, De Mildestraat 17 Chr. Latnbooij—Van 't Wout, Leiderdorp, Zijloordkade 3 A. Zwaan en fam., Soest- dijk, Julianastraat 42, Personen te Lelden gevestigd A. L. Anneveld, kok, Oude Vest 85a J. M. Banning, verleegster, Rijnsb. weg 16 J. S. Bedet, Vliet 3 W. van Beelen, Lijsterstr. 32 P. Belgraver, arts, Rijnsb. weg 10 H. J. ten Bergen, huishoudster. Rapenburg 83 J. H. G. v. d. Berk, Witte Singel 106 A. F. Beijer, H. Geesthof 16 J. H. Beijer, H. Geesthof 16 H. N. Bier man, Schelpenkade 50 R. Blaauw, Rapen burg 110 N. den Boon, 1.1. verpleegster, Hasebroekstraat 10 C. S. Borggreve, W. Rozenstraat 57 A. J. P. Borstlap, Oegst- geesterlaan 29 J. J. M. Bresser en fam., kantoorbediende, De Sitterlaan 8a H. W. v. d. Broek, los-werkman, Pioenhof S L. J. Broersen en fam., repetitor, Oegstgeester laan 2a H. Bruining, Groenhovenstraat 39 H. E. Buiskool, conservator, Hooi gracht 69 J. W. A. Bijl, verpleegster, Rijnsb. weg 10 F. C. C. Bijsterbosch, Groenhovenstraat 7 Wed. H. A. Banaaerts Capelle, Groenhovenstraat 5 J. J. Chris- pijn, slager, Heerensingel 25 'M. J. Couvée Brugsteeg 1 F. Cox, Vischmarkt 2 J A. Deknatel, Steenstraat 24 J. W. van Doesburg, dienstbode, Rijnsb.weg 43a C. F. van Dordrecht, verpleegster, Rijnsb.weg 10 G. Dorland, 1.1. verpleegster, Rijnsb weg 10 Th. Chr. Ebregt, leerares naaien m knippen, Utrechtsche Veer la P. van Ede en fam., brugwachter N.S., Haagw.eg 8 5 M. M. van Eecke, Marediik 161 J. F. E. Einar en fam. wetensch. ass., v. Baerle- straat 8a B. Everwijn, Witte Singel 81 Wed. L. NieboerFallaux en fam., Evert- senstraat 10 J. J. Flaman, Maredijk 125 H. Gierveld en fam., sigarenmaker, van Hogendorpstraat 7 M. F. Godschalk, ver pleegster, Rijnsb. weg 77b F. Gorus. Hee rengracht 54 K. A. J. Goudswaard, Klok- steeg 13a A. J. Gijzenij, dienstbode, Waard 5 H. W. I-Iannivoort. Morschweg 36 G.C. van Hasselt, Rapenburg 131 A. Hermans, grondwerker, Vrouwenkerkst. 6 J. Herz, Oude Singel 142 A. Hiem- stra, leerares wis- en natuurkunde. Rapen burg 91 W. M. Hogendoorn, metallogr. chem., Turfmarkt 2 G. den Hollander, dienstbode, Rijnsb. weg 108 A. F. Holtes en fam., winkelier, Breeslraat 140 H. N. Hoogcnboom, leerl. verpleegster, Rijnsb.weg 10 J. Hoogwerf, Nw. Rijn 50 J. de Jonge, J. de Wittstraat 37 J. A. Jonker. Rijnsb. weg 10 C. Kessels, sigarenmaker, Vaartkade 11 R. W. Kettelarij, winkel bediende, K. Hansenstraat 7 A. P. P Kluivers, Hoogowoerd 57 W. P. Wesse- linkKriens, J. de Wittstraat 54 N. van Leeuwen, Vliet 19 M. H. R. E. Corman Leurs, Zoeterw. weg 1 F. W. Maigret en fam., conducteur N.S., Spiegh el straat 11 Jkvr. E. de Marees van Swinderen, Rijnsb. weg IS A. P. Marijt, Loridanhof 7 Th F. Marijt, boekhouder, idem W. v. d. Meij, dienstbode, J. van Oldenbarneveldstr. 34 J. J. Nieuwenhuizen, dienstbode, Kor- tenaerstraat 59 M. E. van Nievelt, Boter markt 15 Oei Kok Ping, R. en Schiekado 3 D. v. Ommen en fam.. sigarenmaker. A. v. Saksenstraat 6b S. H. Paats, dienst bode, J. de Wittstraat 49 H. C. de Regt, ass. huishouding, Rijnsb.weg 10 Th. J. Reincrs. beeldhouwer, H. Morschweg 92a J. Reijnvaan, Botermarkt 27 E. P Rink, Rijnsb.weg 100 G. J. M. Rozemeijer, hulp de huish., Noordeinde 50 E. v. d. Blom Ruygrok, Rijnsb. singel 2 M. Schiff, Rijnsb.weg 20 H. Schouten, Meezenstraat 2 L. A. Sengers, kunstschilder, Pesthuis laan 6 A. Simek, dienstbode, Rijnsb. weg 13 F. J. Sinke, J. de Wittstraat 46 J. J. Th. Smits, Schelpenkade 45 W. J. H. Smorenburg, Lammenschansweg 11 B. W. Snijder, Cobetstr. 75 Soewarso Mas, Vree wijkstraat 16 A. C. Speksnijder en fanm schipper aan boord „Bone Spes" M. M. T. Steinmetz, Pasteurstraat 44 H. Stolp, Vreewijkstraat 17 Swie lloo Tan, Vree wijkstraat 10 V. J. C. GokkeThomasse, Kapteijnstraat 15 J. M. Tiedink, koopman Hoogewoerd 28a P. v. d. Velde en fam., bedrijfsleider, Munnikenstraat 16 J. D. N Versluijs, R. en Schiekade 3 A. Visser, verpleegster, Vreewijkstraat 31 G. v. Vliet, Witte Singel 97 E. L. de Voogt, Oegst- geesterlaan 16 A. Voovs, Poelgeeststraat 14a J. Vooys, id. Th. W. J. de Vries, Rijnsb.weg 18 A. J. v. Waas, dienstbode, Staalwijkstraat 2 H. M. Weeda, Meloen straat Ï3 A. v. Wetten fam., boerenarbei der, Nic. Beetsstraat 50a H. L. Weurman, Witte Singel 10 A. H. Wiebenga, Rijnsb. weg 77a P. S. R. 'lyolterbeek, Bilderdijk- straat 7 P. v. d. Wijngaard, Hooigracht 105 Yap Tjok King, J. v. Houtkade 40a S. Zwart, dienstbode, Langebrug 5, KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG De samenstelling van den Raad van Be heer van de Gemeentelijke Sportstichting heeft niet geheel plaats gehad, zooals B. en W. zich dat hadden voorgesteld. De woord voerder van de rechterzijde, de heer Gos- linga, maakte er namelijk bezwaar tegen, dat. B. en W. bij de aanbeveling van ver schillende personen die in dezen Raad van Beheer h.i. dienden te worden gekozen, in 't geheel geen rekening hadden gehouden met de roomsch-katholieke en protestantsch Christelijke soortbeweging in onze stad. De heer Goslinga wees er op, dat ook deze con fessioneels sportbewcgingen een groot aan tal leden tellen en in een Stichting als de onderhavige zeker een woordje mee dienen te kunnen spreken. De wethouder, die deze zaak had voorbereid, de heer Verwey, zette uitvoerig uiteen, dat hij zich bij de samen stelling had laten leiden door drie overwe gingen, nml. de deskundigheid der leden, de noodzakelijkheid, dat zij met gezag leiding zouden kunnen geven en de wenscheiijk- heid van eenige technische adviseurs in de Commissie. Hij ging daarna de aanbevole- nen een voor een na om ze aan deze voor waarden te toetsen en kwam tot de conclu sie. dat zij aan de gestelde eischen voldeden. Maar zoo redeneerde hij volkomen langs het betoog van den heer Goslinga heen. Deze immers had niet het minste bezwaar tegen de drie voorwaarden, maar achtte het, deze voorwaarden voor oogen houdende, alleszins mogelijk in de commissie wat differentiatie van kleur te brengen, zoodat men dan een alleszins bevoegde en deskundige commis sie kreeg, die bovendien verschillende groe pen in de sportbeweging op uitstekende wiize vertegenwoordigde. Een volmaakt lo gische redeneering en een iedereen bevredi gende oplossing. Het was toch wel vreemd, dat al die aanbevolen leden nu juist van één. nml. van de vrijzinnige richting moes ten zijn. De heer Van Eek trachtte aan te toonen, dat de heer Goslinga bij de samenstelling der commissie een heel ander systeem wenschte te volgen, waar ook wel iets voor te zeggen viel, maar dat hij toch voorals nog liever een proef nam met het „sy steem" van den wethouder. Er was echter in het geheel geen sprake van het eene systeem of het andere. Wethouder Verwey kon zijn heele opzet handhaven. Alleen achtte men het wenschelijk, dat hij behalve met zijn drie voorwaarden ook nog rekening hield met de verschillende groepen in de bevolking. Dat was heel eenvoudig, zooals de heer Goslinga aantoonde toen hij in de plaats van drie aanbevolenen andere drie stelde, die aan alle door den heer Verwey gestelde voorwaarden voldeden, maar bo vendien nog aan de voorwaarde, dat zij ge acht mochten worden de Prot. Christelijke «n de Roomsch-Katholieke sportbeweging te vertegenwoordigen. De heer Van Eek ging toen ook dadelijk tot het „systeem" van den heer Goslinga over en beval ook den voorzitter van den Arbeiderssportbond voor benoeming aan. De drie door den heer Goslinga aanbe- volenen, nl. de heeren S. M. Stolp (in de plaats van den heer Moens), C. A. de Bruyn (in de plaats van den heer Metz) en K. H. Kaiser (in de plaats van Mr. E. P. Uitten- broek) werden gekozen. De voorzitter van dén Arbeideivsportbond werd niet gekozen, omdat het gedrang naar deze plaats te groot Was. Immers ook hij werd aanbevolen in de plaats van Mr. Uittenbroek. Deze gang van zaken was niet geheel bevredigend, daar er veel voor te zeggen was, dat ook een ver tegenwoordiger der socialistische sportbe weging in de commissie werd gekozen, maar de s.d. fractie heeft deze gang van zaken aan haar eigen aarzelende houding te wijten. Wat de overige debatpunten van Maan dagmiddag betreft-, het verslag spreekt daar over vrijwel voor zich zelf. Het laatste punt van de agenda, een voorstel inzake het bij wijze van proef inrichten van een werk inrichting voor blinden, werd niet afgehan deld. Het voorstel zelf zal er waarschijnlijk wel doorkomen, maar ep zal vermoedelijk daarbij ook h,et, een en ander gezegd wor den over een door de heeren Beekenkamp, Wilbrink en Wilmer ingediende motie, waarin B. en W. worden uitgenoodigd bin nen het half jaar een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van centralisatie van de zorg voor alle onvohvaardigen. Dit is een zaak die ongetwijfeld dringend de finitieve regeling behoeft. De bedoeling van de voorstellers der motie schijnt te zijn, dat onderzocht wordt of het mogelijk i9. dat een groote organisatie, als b.v. het Leger des Heils, zich deze zaak aantrekt. Inderdaad moet men wat huiverig staan tegenover een voorstel als dat van B. en W., waarin te veel de gedachte beluisterd wordt, dat de gemeente hier een primaire taak heeft. Bij de discussie in de volgen de raadszitting zal waarschijnlijk wel blij ken hoe de Raad over deze kwestie denkt. De heer Van Eek scheen er den Voor zitter een verwijt van te willen maken dat de raadsagenda's niet werden afgehandeld, omdat er veelal geen gelegenheid wordt ge geven om avondvergaderingen te houden en omdat de tijd tusschen de verschillende ver gaderingen te. lang zou zijn. De Voorzitter wees dit verwijt o. L zeer terecht af en wees er op, dat de programma's, die aan den Raad worden voorgelegd, toch waar lijk wel in den daardoor beschikbaar ge stelden tijd kunnen worden afgewerkt. Men moet maar eens zien wat de raden van andere groote gemeenten in denzelf den tijdsduur afwerken. Wij hopen hartelijk dat de Voorzitter in dit opzicht, de teugels een beetje strak zal blijven houden Theemiddagen en -avonden voor Voordorp De opening In de benedenzaal van de muziekschool v,an Toonkunst aan den Nieuwen Rijn heeft, gistei*middag de officieele opening plaats gehad van de door de Voordorp-krans ge organiseerde thee-middagen en -avonden ten bate van het Kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp. Het openingswoord werd ge sproken door den godsdienstonderwijzer den heer J. de Groot, die na het lezen van een Schriftgedeelte er op wees, dat de Heiland der wereld tijdens zijn omwandeling op aarde telkens in aanraking kwam met het ellendige, het gebrokene en verslagene. Wij lezen dan herhaalde malen de merkwaar dige woorden, dat Hij me>t innerlijke ont ferming over dezulken bewogen werd. Die barmhartigheid was iets nieuws, dat de Joodsche en de heidenwereld niet kende en al het werk der barmhartigheid, dat na Jezus' komst is verricht, zijn even zoovele stappen van Jezus. die. ook thans nog door de wereld gaat. Laat ons dankbaar zijn dat wij m dit werk der barmhartigheid, ook in het Voordorp-werk, Gods medearbei ders mogen zijn. Na een dankwoord voor fel er medewerking verklaarde spreker de cerkoopdagen voor geopend. De heer Van Leeuwen gaf nog een stukje i op de piano en daarna ging men de kleine expositie in de groote zaal bezichtigen. De Voordorp-krans bestaat binnenkort 12V2 jaar, zoodat de dames van deze krans baar sporen op bazaar-gebied reeds ruim schoots hebben verdiend, als wij dit mann v lijk beeld op dames mogen toepassen. De bazaar ziet er dan ook keurig uit. Er liggen een groot aantal veelsoortige handwerken op de tafels uitgespreid en ook allerlei an dere artikelen, zooals b.v. fraai aardewerk, wachten op koopers. En bovendien kan men natuurlijk gezellig een kopje thee drinken en zijn er allerlei aardige attracties. Vanavond kan men nog van 710 uur in Toonkunst terecht en wc wekken onze le zers gaarne op van deze gelegenheid om een sympathiek doel te steunen, gebruik ie maken. UIT DEN OMTREK ALKEMADE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zaï vergaderen op Donderdag 15 October 1936, des namid dags om 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken; 2. wijziging gem.- bcgrooting 1936; 3. vaststelling eenige pen sioensgrondslagen; 4. voorstel tot verhuring van eenige perceelen tuinland; 5. Voorstel tot verhuring van een drietal woningen; 6. aanbieding begrooting 1937 7. reclames schoolgeld; 8. reclames straatbelasting; 9. reclame hondenbelasting. VLEESCHKEURING In den loop der maand September wer den ter secretarie aangegeven de volgende slachtingen: bedrijfsslachtingen: 17 koeien en 21 varkens; noodslachtingen: 4 koeien, 9 varkens, 2 nuchtere kalveren en 3 schapen. Ingevoerd werd 17 K.G. vleesch. Aan k loon werd ontvangen f 250.50. WERKVERSCHAFFING Door den Minister van Sociale Zaken is goedgekeurd, dat 'het werkverschaffingsob ject: uitbaggeren van slooten, hetwelk in December 1935 is aangevangen en per 1 Februari 1936 tijdelijk is stopgezet, thans wederom wordt voortgezet. Maandag jl. is met de voortzetting van dit object een aan vang gemaakt, terwijl het in de bedoeling ligt Maandag a.s. daar nog meerdere ar beiders bij te plaatsen. AJLPHEN AAN DEN RIJN NOVEMBER-ACTIE C. N. V. Zooals andere jaren zal ook nu het C. N. V. de maand November plaatsen in het teeken van propaganda. Voor deze plaats werd als datum vastgesteld Vrijdag 13 No vember. Bereids heeft het bestuur van den Chr.. Besturenbond regelingen getroffen, waarop we nader terug komen. Vermelden we nog dat naar de kader vei*- gadering in Den Haag geweest zijn 18 le den van den C.B.B., welke de reis maakten met een Moda-bus, ONGELUK Gisteren zakte L\, 'die werkzaam was bij de afbraak van de hofstede, destijds be woond door landbouwer De Vos, door de zoldering en verwondde zich. Dr. H. ver leende eerste hulp, waarna L. per auto zijn woning in de Torenstraat werd voerd. PAARD OP DE SPOORRAILS Nabij onze gemeente bemerkte de wagen voerder van een Dieseltrein een paard op de rails. Niettegenstaande krachtig rem men kon hij niet voorkomen dat het paard werd aangereden. Tegen den eigenaar werd proces-verbaal opgemaakt. HILLEGOM SCHILDERWERK „PNIëL" Door de Evangelisatie-commissie der Geref. Kerk werd gisteravond onderling aan besteed het buitenschilderwerk van het ge bouw „Pniël" aan de Venneperweg. De uit slag was als volgt: D. Valk f 90, P. -Chandron f 8S, P. Meij- lis f 80. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. KATWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Voor den Geref. Bond hoopt hedenavond om half acht in „Ca/sa Cara" voor te gaan Ds. Steenbeek, Ned. Herv. pred. te Oude water. VERLOTING Voor het St. Nicolaasfeest op de Juliana Fröbelschool is een kleine verloting geor ganiseerd, waarvoor verschillende hand werken en kunstvoorwerpen zijn beschik baar gesteld. De loten, die slechts 10 cent kosten, zullen voor dit sympathieke doel hun weg wel vinden. Ze zijn heden reeds verkrijgbaar. De prijzen zijn tentoongesteld bij den heer D. Kruijt op de Boulevard. OPENING NIEUWE ARBEIDSBEURS Gistermorgen vond in bijzijn van den bur gemeester en enkele raadsleden de opening plaats van de nieuwe arbeidsbeurs aan de Voorstraat. Vergeleken bij het vorige ge bouwtje aan de Burgerdijkstraat, kan dit nieuwe gebouw als een goede verbetering worden aangemerkt, daar nu alles véél ruimer is gemaakt. De wenschclijkheid werd uitgesproken, dat vooral de werkgevers van dit bemiddelingsbureau zullen gebruik ken. AANBESTEDING Gistermorgen werd aanbesteed het bou wen van een scheidingsmuur voor reke ning van de Katwijksche Bouwvereeniging. De volgende biljetten waren ingeleverd: Gebrs. van Duijn f597, W. en L. Gujjt f685, G. de Best f 685, Gebr. Verloop f 697, Wed. van Duijvenbode f720, G. de Best Johzn., f 725, Haasnoot f 735, C. v. d. Plas f 785, F. Zwanenburg f835.32, Jac. Remmelzwaal, Katwijk a. d. Rijn f875, A. Haasnoot f 8S5. J. v. d. Plas 1985. RUSLAND-AVOND Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar een Ruslandavond worden gehouden en wel op 21 Oct. a.s. des avonds om half acht in de Oude Kerk. Als spreker zal optreden de heer J. Rempel, vhrijver van de Sovjet-Hel. Het openingswoord zal gesproken worden door Ds. P. Pras en het slotwoord door Ds. H. Ph. Ingwersen. Voorts verleent het Evan gelisatie-koor onder leiding van mej. Riek Meijering mede-werking. De toegang is vrij. ANTI-REV. PROPAGANDA-CLUB „IDENBURG". In de oude kerkeraadskamer van de Gcref. Kerk hield bovengenoemde club haar RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 14 OCTOBER Programma 3: 8.05 Parijs R; 8.50 Diverse 11.20 R. Danmark; 12.20 Brussel VI verson; 14.50 Parüs R: 17.2o Keulen: 18.20 L< don R; 19.20 Beromunster; pl..n 20.20 Brusn Fr; 21.50 Keulen: 23.05 Weenen of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.39 Grawn.-mqi pi; 'ÏK 'k.> Ben Dg 21.5 ite 10.20 Parijs R; 11.20 Parijs R; 13.05 E VI; 14.20 Parijs R; 15.50 London R; 16.5( len; 19.20 London R; 20.05 Berlijn: 20.40 munster; pLm 21.35 Boedapest of div; pl.n Berlijn: pl.m 23.39 Weenon of div. Programma 4: 8 Brussel VI: 9,20 Di\ 10.35 Londen R; 15.35 Droitwich; 18.20 Londo R; 19 Droitwich: 19.30 Sportpraatje d. G a Jansen (j< London R; pl.n Agenda De avond-, nacht en Zondagsdienst def' apotheken wordt van Maandag 12 tot en mi W Zondag 18 Oct a.s. waargenomen door d N apotheken: P du Croix, Rapenburg 9 ,tele ie 594; P. B. de Metz, Kamerl Onnesl 28, tele je 3553 en J Doedens, Wilhelminapark 8, Oegsüg geest, telef 274. n Ira is eerste jaarvergadering. De leiding berustl in handen van den heer Boender, die b den aanvang liet zingen Ps. 33 vers 1 0 voorlas uit Num. 14. waarna hij in gebe|<' voorging. In zijn openingswoord stond sp stil bij de figuur van Mozes, die ook voo onzen tijd wat heeft te zeggen. Vervolgd kreeg de heer Dompeling gelegenheid zij1 jaarverslag voor te lezen, dat van een opg 1 wekt vereenigingsleven getuigde. De heer D. de Haas bracht financier verslag uit Er is nog een batig saldo kas- De bibliothecaris, de heer Ippel, dee l enkele mededeelingen over de propagandi lectuur. Hic-rna was het woord aan de heer R. van Andel, die refereerde over: va P Genesis I tot het Plan van den Arbeid. Sp toonde uit Gods Woord aan dat God werl 5 i'olgens zijn Plan. De mensch werkt volgen l. zijn onvolmaakt plan, en Satan volgens zij chaotisch plan. Deze drie gedachten werden door spr 11 der uiteen gezet Uitvoerig stond spr. stv, bij het voornemen en de uitvoering va Gods Plan. Tegen Noach sprak God: .,1 zal de mensch verderven (voornemen11 Maak u een ark (uitvoering van het plan °,L Zoo is het ook bij de Torenbouw van Babo,a' bij Jozef, bij het houwen van de Tabe nakel. Vervolgens handelde spr. over totaal-staat, reeds voorgesteld door den ovelu.' dreven idealist Plato, waarbij het privaa bezit van den enkeling volledig voor de Staat wordt opgeëischt, over de utopie va J- Thomas More, het wetenschappelijk ïdeali me van Karl Marx, het onstaan der gilde welke uitsluitend gericht waren op loca 6 welvaart en het behoud der zelfstandif Is' Staten, waardoor het centraal bestuur vaarc in moeilijkheden werd gebracht. Spr. stor<k stil bij het klassiek liberalisme en beha r" deJde tenslotte het roode plan. Bij de or E leding hiervan toonde spr. met feiten de vele zwakke plekken welke in dit plap voorkomen, terwijl het onuitvoerbaar is. De Voorzitter bedankte hierna den heg Van Andel voor zijn duidelijke uiteenzé ting, waarna van gedachten werd gewissel Tot slot werd nper gesproken over de a_. verkiezingsactie. Men hoopt een intensiev propaganda te voeren, waarvoor vele jong leden hun hulp aanboden Ook werd bur sloten tot oprichting van een één-centfondij' Na de rondvraag sloot de heer Van Andi met dankgebed. KOUDEKERK GEMEENTERAAD De begrooting goedgekeurd De Raad dezer gemeente kwam giste it, avond te 7 uur in openbare vergaderir iri bijeen. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: (5 Burgemeester. Vaststelling vindt plaats van de Rëgro AJ ting Waterleidingbedrijf dienst 1937 en Gemeentebegrooting dienst 1937. De heer De Jong dankt B. en W. voor i ro: samenstelling der Begrootingen, welke b te onderzoek geen aanleiding hebben gegevess tot opmerkingen. Echter zou hij in geheinlel vergadering iets willen zeggen aangaam de brandweer, terwijl hem de post va 30.voor onderhoud der brandbluschml ie delen wat laag voor komt. De Commiss acht het echter thans voorbarig om te kA" men met voorstellen drenaangajande m het oog op het onderzoek van B. en W. gaande het waarschijnlijk aanschaffen au fiere brandbluschmiddelon. De Voorzitter deelt mede, dat bij do same stelling der Begrooting de meest noodic zuinigheid heeft voorgezeten, hetgeen alti J noodig is, doch thans wel in bijzondere ma en overigens wat de noodige gelden vo> de brandbluschmiddelen betreft, is het no dig, dat eerst na onderzoek aan de han van het uitgebrachte rapport, deze zaak de breede kan behandeld worden. De heer Lieverse informeert naar de po schrijfloonen, die van 340 op 500 is gf bracht. De Voorzitter moet opmerken, dat al dezo post verhoogd, de geloen daarom no niet altijd gebruikt worden en thans de gaven nog blijven beneden de 340.—. Wai neer echter aan de Werkloozcnzorg no meer uitbreiding wordt gegeven, is het ni zeker, dat al dat werk aan de volontairs tl secretarie kan worden opgedragen. Tot dU ver wordt daar weinig of niets voor uitg keerd, doch bij vermeerdering van der gel ij c werk, kan niet alles pro-deo gaan, vandai dc-ze veiligheidsmaatregel. Hierna worden bei do Begrootingen goe: gekeurd en vastgesteld. Wijzgiing heeft plaats van de begrOofiB dienst 1936 op enkele ondergeschikte postel Aanbieding vindt plaats van het 5-jaai lijksche Gemeenteverslag 19311935. D Voorz., kan geen voorlezing doen van di w- lijvig stuk, maar stelt voor om dit bij i ,w leden te laten circuleereu. Aldus beslntc Ingekomen is nog een reclame schoolgel r\ van A. van Driel, welke naar zijn aansla in de belastingen 4.32 te veel betaalt. Ui sloten werd tot teruggave. Bij de gebruikelijke rondvraag verlang geen der heeren het woord waarna de Voo: zitter die vergadering sluif. ORANJEVEREENIGING Jbjj In de laatst gehouden vergadering van d« Oranjevereeniging werd tot voorzitter g«,n' kozen de heer W. A. van den Dool. Teven bij werd in deze vergadering besloten in d(jj, tweede helft van déze maand weer de con ,c tributie op te halen met het oog op de e.v feestelijkheden, ter gelegenheid van het huf' elijk van onze Prinses,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6