Geen onderhandelingen over Madrid Brengt Uw gerechten op smaak met MAGGI*aroma De Duitsch-Oostenrijksche vriendschapsbanden heerlijk WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 EERSTE BEAD PAG. Buitenland MINISTER HOARE OVER ENGELANDS VEILIGHEID „Collectieve veiligheid" komt eerst in de tweede plaats De Britsche minister van marine Sir Samuel Ho are heeft te Edin burgh uitvoerig de defensie van Groot- Brittannië besproken, bezien uit het oogpunt van samenwerking tusschen de verschillende defensiediensten. Sir Samuel begot met een opsom ming van de voornaamste eischen van ■het defensie-programma, welke zijn veiligheid van de verbindingswegen over zee, bescherming van de Engel- sche kust tegen iederen aanval en ver dediging van de bases en gebieden van het Imperium. „Onze verdere verplichtingen", aldus Hoare, „ten aanzien van de collectieve vei ligheid, breng ik niet ter sprake, niet omdat ik het ideaal der collectieve veiligheid heb Sir Samuel Hoare laten varen ik veronderstel, dat ik in de moeilijke maanden van verleden jaar herfst even hard gewerkt heb voor de collectieve veiligheid als ieder ander in Europa maar omdat ik ervan overtuigd ben, dat het een eerste plicht is, zoowel voor ons, als voor an deren, onze eigen positie veilig te stellen. Men kan anderen niet beschermen, voordat men zichzelf beschermen kan. En evenmin, dit tusschen haakjes, kan collectieve veilig heid bestaan, zonder collectieve samenwer king. Verleden jaar in den herfst beteekende col lectieve veiligheid practisch de Britsche vloot. Indien collectieve veiligheid de volgen de maal wordt toegepast, moet dat heel wat meer beteekenen dan de kracht van vloot, leger en luchtmacht van één enkel land". Vervolgens wijzend op het belang van i samenwerking tusschen de verschillende de fensiediensten, hetwelk gebleken is bij ver schillende gelegenheden in de Britsche histo rie, betoogde Sir Samuel, dat de organisatie van een dergelijke samenwerking momenteel van het grootste gewicht is. Door de moderne uitvindingen en ontdekkingen en door de ontwikkeling van een derde wapen van on gekende snelheid, is het defensie-probleem de laatste twintig jaar oneindig veel gecom pliceerder geworden. De stichting van nieuwe organen ten be hoeve van de nieuwe en gecompliceerde de fensiemiddelen is absoluut noodzakelijk, doch spreker vroeg zich af, hoe deze organen die nen te worden ingericht. In. het verleden werd de wijze van samenwerking tusschen de verschillende diensten hoofdzakelijk be paald door de ondervinding en zooveel mo gelijk dient dezelfde politiek volgens Hoare pok in de toekomst te worden gevolgd. De voorstellen tot oprichting van een ministerie van defensie bespre kend, gaf Hoare als zijn meening te kennen, dat indien een dergelijk mi nisterie zou ontstaan, dit niet zou ge beuren tengevolge van een actie van buiten, doch wellicht uit practische noodzaak. Litwinoff houdt besprekingen Tijdens geheim bezoek aan Frankrijk De „Westdeutscher Beobachter" publi ceert een telegram van zijn vertegen woordiger te Parijs, waarin deze ver klaart, uit absoluut betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Litwinoff zich momenteel te Parijs bevindt, doch dat zijn aanwezigheid zóó strikt geheim ge houden wordt, dat zelfs de anders zoo goed ingelichte Fransche pers, geen woord over dit bezoek weet te melden. Na opgemerkt te hebben, dat niet met fcekerheid te zeggen valt, welke redenen de Fransche regeering heeft, om de aanwezig heid van den bolsjewistischen volkscom missaris te Parijs geheim te houden, zegt de correspondent van den „Westdeutscher Beobachter" vernomen te hebben, dat Lit winoff voornemens is, te Parijs met voor aanstaande Fransche politici in contact te treden. Het spreekt vanzelf, aldus voegt do nationaal-socialistische berichtgever hier aan toe, dat Litwnoiff slechts besprekingen zal voeren met persoonlijkheden, wier vriendschap voor de sovjets boven allen twijfel verheven'is. Of de Russische volkscommissaris ook in contact zal treden met officieele kringen kan niet met zekerheid worden gezegd. De besprekingen, welke de „vredeverstoor der van Europa", zooals Litwinoff onlangs in een Engelsch blad werd genoemd, in de Fransche hoofdstad zal voeren, kunnen, naar de Duitsche correspondent meent, slechts tegen de beraamde vijf mogend- hedenconferentie zijn gericht, welke Litwi noff gaarne zou willen torpedeeren. Litwinoff heeft te Parijs zijn intrek ge nomen in de Sovjet-Russische ambassade, waar hij ook zijn besprekingen houdt. Aan het slot van zijn mededeelingen ver klaart de correspondent van den „West deutscher Beobachter", dat hij, indien de aanwezigheid van Litwinoff te Parijs ge- demeht^ej-d zouworden, in staatis, het iegencleel te bewijzen; De Spaansclie burgeroorlog Zal Oviedo het nog kunnen houden In de stad Siguenza, die, zooals men weet, in het midden van de vorige week door de in Zuid-Oostelijke richting naar Madrid oprukkende nationalistische troepen bezet is, schijnen zich nog steeds twee honderd leden van de volksfront- militie te handhaven, terwijl alle overi ge deelen van deze op drie honderd vijf tig kilometer van Madrid gelegen stad in handen van Franco's troepen zijn. Een correspondent van de United Press sprak een aantal roode miliciens, die uit de kathedraal gevlucht waren en bij het commando van de roode troepen aankwa men. Zij verleiden, dat Siguenza door de talrijke luchtbombardementen in een reus- achtigen puinhoop veranderd was. De beschieting van de stad door Franco's artillerie, die op de vier heuvels, welke dc stad beheerschen, in stelling is gebracht, had hen tenslotte genoodzaakt de stad te ontruimen, terwijl de achterblijvenden zich met medeneming van alle beschikbare voor raden levensmiddelen, munitie en dynamiet in het kerkgebouw genesteld hadden. Geen basis voor onderhandelen Omtrent het door sommige bladen vee spreide bericht, volgens hetwelk een zekere toenadering tusschen de regeering van Burgos en die van Madrid zou zijn waar te nemen, publiceerden de nationalistische autoriteiten van Salamanca de volgende mededeeling: „Men heeft het gerucht verspreid, dat in Parijs een bespreking zou hebben plaats gehad tusschen den vroegeren minister, Mi guel Maura, en een vertegenwoordiger van de nationale regeering over een overgave van Madrid binnen drie dagen. Dit gerucht 1 valsch. Juist is alleen, dat eenige Madrileenscbe leiders getracht hebben van ons bepaalde concessies te verkrijgen tegen een spoedige overgave van de Spaansche hoofdstad. De nationalisten hebben evenwel besloten hun opmarsoh naar Madrid voort te zetten", De nationalistische radio van Jerez de la Frontera deelde mede, dat de vroegere mi nister-president Giral en mevr. Azana zich aan boord begeven hebben van den Argen tijnschen kruiser „25 de Mayo", Een „eere-godlooze" De centrale Russische godloozenraad heep Largo Ca ba 11 ero telegrafisch er van tn kennis gesteld, dat hij tot „eere-godlooze" is benoemd. Bij het verleenen van deze „onderschei ding" sprak de raad de hoon uit, dat Ca bal 1 e r o „de op hem rustende verplichting om de. kerk en den godsdienst te bestrijden, onverbiddelijk zal vervullen". Dc Marokkanen vóór Oviedo De Marokkaansche afdeelingen, die door generaal Mola in ijlmarschen uit de pro vincie Galicië naar Oviedo zijn gezonden, om daar de nationalistische bezetting, die nu al 86 dagen door de roode dinamitero-s belegerd wordt, te bevrijden, zijn erin ge slaagd door te dringen tot de heuvels van waar men dc stad kan overzien. Het is nu echter de vraag, of de redder® nog tijdig in de belegerde stad zullen kun nen binnendringen, voordat de munitie fabriek de la Vega, welke de voornaamste defensieve stelling van kolonel Aranda is. zal worden opgeblazen. De rooden beweren, dat de nationalisti sche bezetting door de bombardementen van de laatste dagen gedecimeerd is en de fabriek nog slechts door 450 man, door de zware ontberingen geheel uitgept t, zou wor den verdedigd. De andere punten, waar de troepen van Aranda nog weerstand bieden, zijn de to rens van de kathedraal en eenige stellingen in het Oosten van de stad. De belegeraars beweren verder, dat zij een aanzienlijk succes behaald hebben doordat zij nij een stormaanval op de Pe layo-kazerne 65 nationalistische civiele gar disten zouden hebben gedood. De commandant van de roode troepen, Gonzalez Pena, heeft zelf door de radio laten mededeelen, dat hij ervoor zal zorgen, dat na de inneming van de stad geen van de verdedigers meer gelegenheid zal hebben „om de geschiedenis van de belegering te vertellen". Pena heeft zijn hoofdkwartier op een af stand van slechts twee mijlen van de muni tiefabriek opgeslagen en leidt vandaar uil de onophoudelijke aanvallen op de nationa listische bezetting. Radio-Sevilla deelde mede, dat de natio nalistische troepen, welke voor Oviedo zijn verschenen, oprukten uit bet Zuiden en bi] Soto ongeveer tien kilometer van Oviedo en de vallei van de Naylon-rivier, die zij moesten overtrekken-, in een gevecht met de rooden werden verwikkeld. Nadat zij ten slotte in een hal ven cirkel rond Oviedo -aren getrokken, slaagden zij erin, de heu vels ten Noorden van de stad te bezetten. De langs Soto loopende spoorlijn viei hun eveneens in handen. De verliezeu tijdens deze gevechten zijn. naar de nationalistische zender mededeelde, aan beide zijden zeer hoog geweest Spaarzame toevoeging is voldoende voor een verrassend resultaat. Loot Uw ledig MAGGI-flesje navullen; dat is voor deliger: Flacon Nr. O 16 ct. Flacon Nr. 1 - 30 ct. Vraagt of schrijft in Uw winkelboekje uitdrukkelijk MAGGI5 Aroma. Japan in Noord-China Aanleg van strategische spoorlijnen Naar verluidt, willen de Japanners binnenkort beginnen met den aanleg van strategische spoorlijnen in Noord- China, precies zooals zij 't eenige jaren geleden in Mandsjoerije hebben gedaan. Naar van Chineesche zijde verklaard wordt, zullen de werkzaamheden wel iswaar door Chineesche arbeiders wor den verricht, doch dezen zullen staan onder leiding van Japansche Ingenieurs terwijl 't werk met behulp van Japansch kapitaal zal worden uitgevoerd. Ook zal Japansche materiaal bij den aanleg wor den gebruikt Te Shanghai wordt verzekerd, dat men reeds met de meetingen voor het eerste ont worpen baanvak is begonnen. De nieuwe lijn zal door Hopei van Tsjangtsjau naar Tsjitsjawang loopen en de kust met de reeds bestaande lijn naar Peiping en Han- kau verbinden. Naar aanleiding hiervan wordt verklaard dat deze spoorlijn evenals de andere ont worpen lijnen, „van het grootste strategi sche belang" is. Het thans ontworpen spoorwegnet is bovendien slechts een deel van het groote net dat Japan in Noord-China en Mand sjoerije in geval van een Japansch-Russi- schen oorlog wil aanleggen. Rusland stookt in Palestina Zes communisten in arrest Door de arrestatie van zes buitenland- sche communisten kwam de belangrijke rol aan het licht, welke de communisten bij de Arabische staking en bij de opstandige be weging hebben gespeeld. In Nabloes is een Ier gearresteerd, in wiens bezit men aan zienlijke sommen gelds en een g»oote hoe veelheid propagandamateriaal ter verdee ling onder de Arabische bevolking vond. Gelijktijdig werden in Jeruzalem vijf sovjet- Russen gearresteerd, die als agenten van de Komintern werden beschouwd. Zij w langs illegalen weg Palestina binnengeko- en hadden zich in de oude stad onder de Arabische bevolking gevestigd. Daar werden zij ook gearresteerd. bekende Syrische Arabierenleider, Fauzi Bey, die beschouwd wordt als de eigenlijke leider van het Arabische oproer, heeft thans een manifest gepubliceerd, waarin hij aanspoort tot staking der vijan delijkheden. Het manifest is afkomstig uit het „opperste hoofdkwartier van den Ara- bischen opstand in het Zuiden van Syrië, Nabloes", en spoort alle opstandige benden aan. haar actie te staken, om vredelievende onderhandelingen mogelijk te maken. De politieke zuivering van Danzig Les ter, de hoog© commissaris van den Volkenbond te Danzig, is naar Reuter uit Warschau meldt, gisteren te Danzig terug gekeerd. Gisteren is een huiszoeking gedaan bij B I a v i e r, een leider van de Duitsch- nationalen. Dossiers zijn in beslag genomen. De leider van de Duitsch-nationale partij te Danzig, de advocaat Weisl, die beschul digd wordt van belasting-fraude, had zijn leiderschap ten behoeve van Blavier neer gelegd. Daar de huizen van bewaring te Danzig overvol zijn, heeft men sociaal-democraten, die in voorloopige hechtenis zitten^ naar gevangenissen overgebracht. Naar verluidt is de Senaat bezig met de voorbereiding van een wet die het, evenals een overeenkomstige wet in Duitschland, mogelijk zal maken de burgerrechten te ontnemen aan hen die zich vijanden van den staat toonden. Duitsche Rijksbond voor Koloniën ontbonden Wijziging van taktiek Naar „United Press" meldt, is de Duit sche Rijksbond voor Koloniën dezer dagen ontbonden. De redenen van deze ontbinding zijn op het oogenblik nog niet bekend, doch mer denkt, dat vooral de overweging, dat de pro paganda van den bond, in Engeland wel licht ontstemming heeft verwekt, de Rijks- regeering ertoe heeft doen besluiten, den bond op te heffen. Misschien kan de actie van den bond, zoo meent men hier, beter door een andere or ganisatie worden overgenomen. In welingelichte kringen gelooft men in ieder geval, dat Duitschland zijn aanspra ken op koloniën niet zal laten varen, doch wellicht zijn methodes, om dit doel te be reiken, zal wijzigen. De Rijksbond voor koloniën werd, zooals men zich wellicht herinnert, eerst in den zomer van dit jaar gesticht. Alle vroegere koloniale genootschappen waren onder lei ding van de N.S.D.A.P. in dezen bond ver- Actie tegen de Britsche Fascisten Een geval van brandstichting In den nacht heeft men een begin van brand ontdekt in het plaatselijk lokaal van den Britschen fascistenbonö in Eastend. De buitendeur stond in vlammen. De politie stelt eesn onderzoek in. Volgens een ooggetuige hebben twee indi viduen de deur met petroleum overgoten en vei*volgens in brand gestoken. Zij vluchtten daarna in een auto. Het gemeentebestuur van Swansea heeft de Sir Oswald Mosley gegeven toestemming om Zondag in Brangyn Hall een bijeen komst te houden herroepen. Als reden van het verbod wordt opgegeven „<iat men vreest dat de kostbare installatie van het gebouw bij wanordelijkheden zou kunnen worden beschadigd". Het optreden der Fransche communisten Dnltsch protest te Parijs De Duitsche zaakgelastigde Forster te Parijs, heeft een bezoek gebracht aan het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, om te protesteeren tegen de ernstige beleedigingen van Hitler en van het Duit sche volk, die de secretaris-generaal van de Fransche Communistische Partij. Thorez, zich te Straatsburg heeft veroorloofd. Het eenige gevolg van deze demarche, aldus merkt men op, zou kunnen zijn, dat de Duitsche ambassade een vervolging zou kunnen instellen tegen de organisatoren der bijeenkomst Forster heeft dergelijke maatregelen ech ter niet aangekondigd.- De Londensche „non-interventie"- commissie Nieuw Russisch protest Naar vernomen wordt, heeft de sovjet- Russische zaakgelastigde, Kagan, gister middag een derde protest-nota overhandigd aan Plymouth, den voorzitter van de Lon densche commissie voor non-interventie in den Spaanschen burgerkrijg. De nota is nog niet aan de leden van de commissie ter inzage gegeven. Plymouth had een belangrijke bespreking met Corbin over deze nota, waarin, naar men weet, wordt voorgesteld, dat de com missie concrete maatregelen zal nemen, om schendingen van het non-interventieverdrag in de toekomst te-verhinderen. De commissie zal dientengevolge zoo spoe dig mógelijk bijeengeroepen worden; Starhembergs heengaan bevordert toenadering Fey's dubieuse politiek verleden (Van onzen Duitschen correspondent) Prins Starhemberg heeft afgedaan! Dat is het commentaar der Duitsche pers op de jongste sensationeele gebeurtenis te Wee nen. De beide antagonisten, Prins Sta rhemberg en majoor Fey, doken meer malen weer op uit een dreigende politieke vergetelheid, als de Phoenix uit haar assche. Of Schuschcigg zich thans voorgoed heeft bevrijd van zijn toeziende voogden? In het Derde Rijk schijnt er, tenminste officieel, niet aan getwijfeld te worden. Prins Starhemberg is in nationaal-socia listische kringen nooit bijzonder gezien ge weest. Hij was en bleef de fascist, de ver trouwensman, om niet te zeggen de stroo man van Benito Mussolini in de Oostenrijk- sche Bondsregeering. Men twijfelde er niet aan, of hij zou, zoowel gedreven door inner lijke overtuiging als gedwongen door den wil van den Duce, desnoods aan het hoofd van zijn „Heimatschutz" Duitschland tegen treden, wanneer het zou trachten, met ge weld, de nationaal-socialistische plannen ten opzichte van Oostenrijk te verwezenlij ken. Starhemberg was in de oogen van Derde Rijk het zinnebeeld der Oostenrijk- sche „reactie". In zijn persoon zag men al de krachten geconcentreerd, welke zich te gen de nagestreefde vereeniging der tweo broedervolken verzetten. Starhemberg was de verpersoonlijking van't fascistisch verzet tegen een Duitschland, dat zich uitstrekt van de Oostzee tot aan den Brenner. Starhemberg was de verpersoonlijking van het katholiek verzet tegen de infiltratie der nationaal-socialistische „Weltanschauung" ten zuiden der Beiersche grenzen. Starhem berg was de verpersoonlijking van heel het conservatisme, dat deels in den naam van den godsdienst, deels in den naam van een Oostenrijksch nationalisme streefde naar 't herstel der Habsburg-monarchie, voor welk herstel Duitschland ten allen tijde zeer be vreesd was, omdat het een vereeniging van Weenen en Berlijn voor langen tijd onmoge lijk zou maken. Zooals men zonder veel overdrijving prins Starhemberg kon beschouwen als een bui tengewoon Italiaansch gezant te Weenen, zoo kon men ook majoor Fey minstens den titel van Duitsch attaché in de Oostenrijk- sche Bondslianselarij toekennen. Het onge-, luk wilde evenwel, dat majoor Fey sinds 25 Juli 193-4 veel van zijn gezag had ingeboet. Welke rol majoor Fey bij den befaamden nationaal-socialistische putsch te Weenen precies heeft gespeeld, in welke verhouding hij al of niet heeft gestaan tot dr. Rintelen, die door de putschisten tot Dollfuss' opvol ger was geproclameerd, is nooit heelemaal duidelijk geworden, doch in Oostenrijk en daarbuiten denken velen er 't hunne van. En voor een staatsman is het fnuikend, van hoogverraad verdacht te worden; al staat zijn schuld niet vast ,het is voldoende dat hij zijn onschuld niet kan bewijzen. Het nationaal-socialisine heeft in zooverre gefaald, dat 't aan den eenen kant Fey niet wist te redden, terwijl 't aan de andere'zijde ook niet tijdig een plaatsvervanger voor hem vond. Het heeft moeten toezien, hoe de positie van majoor Fey telkens verder werd ondermijnd, tot hij tenslotte geheel uit de regeering verdrongen werd. Het nationaal- socialisme heeft getracht, ook Starhemberg ten val te brengen. Te dien einde werd door de nationaal-socialistische pers vooral het geruchtmakende Phönix-schandaai op alle mogelijke manieren uitgebuit. Dat prins Starhemberg met den voornaamsten leider dezer zwendel-affaire, dr. Berliner, persoon lijke relaties zou hebben onderhouden, is geenszins duidelijk gebleken. Zijn moeder echter stond in de boeken der failleerende levensverzekerings-maatschappij vermeld met een crediet van honderdduizend schil ling. Te Berlijn achtte men dit ruimschoots voldoende, om prins Starhemberg in 't schandaal te betrekken, echter zonder re sultaat De leider van de „Heimatschutz" viel niet in de hinderlaag, welke men hem had gelegd. Volgens 't officieele communiqué der Oos- tenrijksche Rondskanselarij is Prjns Star hemberg heengegaan, omdat hem de leiding geweigerd werd der gewapende stoottroepen van 't Vaderlandsche Front, de zoogenaam de Frontmilitie, terwijl men hem zijn „Hei matschutz" ontnam. In buitenlandsche diplomatieke kringen te Berlijn is men evenwel van oordeel, dat 't heengaan van prins Starhemberg in laat ste instantie zijn oorzaak vindt m een ge slaagde diplomatieke actie van Hitiers bui tengewonen afgezant te Weenen, Fran.; von Papen. Deze actie zou begunstigd wezen door de zeer goede verstandhouding, welke op 't oogenblik tusschen Berlijn en Rome heerscht Zoo beschouwd, is de jongste verandering in de Oostenrijksche Bondsregeering een stap vooruit op den weg, welken Duitsch land en Oostenrijk lt Juli van dit jaar in sloegen. toen Weenen en Berlijn zich offi cieel verzoenden. Berlijn, 12 October Degrelle geweigerd aan Fransche grens Volgens de „Paris Soir", heeft men Léon Degrelle, die per trein op weg was naar Parijs, waar hij korten tijd verblijven wilde, aan de grens verzocht, weer naar België terug te keeren. Het blad meldt verder, dat de Rexisti- sche kamerafgevaardigde, Pierre D a y e, die zich te Parijs bevindt, bij de autoritei ten tegen deze maatregel heeft geprotes teerd. Een cycloonramp op de Philippijnen Tengevolge van een cycloon, welke de Philippijnen heeft geteisterd, en aldaar ont zettende verwoestingen heeft aangericht, zijn op het eiland Luzon geweldige over stroomingen ontstaan. De Pampagna-rivier, welke stroomt door de vruchtbare landstreken in het centrum van, dit eiland, is door wolkbreuken in een reusachtig meer veranderd, welks water bij Arenedo en Agno de dijken heeft vernield en duizenden hectaren van het vruchtbaar ste land heeft overstroomd. Vele menschen zijn hierbij om het leven gekomen en honderden boerenhuizen zijn ingestort. Men verwacht thans, dat het totaal aan tal personen, hetwelk tengevolge van den cycloon om het leven is gekomen, tot boven de 500 zal stijgen. DRAMATISCHE TERUGKEER VAN KRIJGSGEVANGENE Uit Bosnich Novi in Joego-Slavië wordt gemeld, dat de landbouwer Paul Radak, die in 1914 door de Russen in den oorlog gevangen was genomen, na een afwezigheid van 22 jaren in zijn woonplaats is terugge keerd, juist op den dag, waarop zijn vrouw opnieuw in het huwelijk zou treden. Na enkele oogenblikken van aarzeling en sprakelooze verbazing, herkende de vrouw haar dood gewaanden man en wierp zich weenend van ontroering en blijdschap in zijn armen. VAN HOUTENS CACAO beide even van smaak L BRUINETIKET: i VAN vol e„ zacht HOUTEN'S CACAO Groote petroleumbrand nabij Antwerpen Gevaar dreigt voor uitbreiding! Gisteravond kwart over acht is brand uifch, gebroken te Ilemixen bij Antwerpen op i> terreinen van de Antwerp Oil Wharv n Limited tijdens het lossen van het Duitse! rs petroleunitankschip Liselotte Essberger. u Door onbekende oorzaak ontstond plots n ling een ontploffing, welke werd gevolg door een enorme brand in een benzinetank, Onmiddellijk stegen huizenhooge vlamme 0 en rookwolken de lucht in. Hoewel spoedig het vuur werd aangegrepen met chemisch schuimbluschmiddclen vatten toch no twee tanks met 600 ton benzine vlam. De brandweer van Ilemixen en Antwe wc pen is met groot materiaal ter plaatse. 1 elf uur in den avond vyoedde de brand non| hevig voort. Op het terrein staan 74 tank p, zoodat gevaar voor verdere uitbreiding zei nj, groot is, hoewel de inrichting van het te rein als een der modernste van Europ m' kan worden beschouwd. GEMENGD NIEUWS Jeugdige inbrekers gearresteerd Tal van inbraken gepleegd Te Brunssum werd door de poldti een drietal knaipen gearresteerd van 15 tf te 18 jajar, K. S., en IJ. genaamd. Zij bleke de daders ie zijn van een heel-e serie iiai braken en diefstallen, die den laatsten tij te Brunssum en omgeving werden g^n pleegd en tot heden nog onopgehelder t< bleven. Zoo brachten zij o.m. nachtelijk s bezoeken aan de Gereformeerde kerk lp Treebeek, de St. Staniel'ausschool en Prot. Chr. sclhool te Brunssum, alsmede verschillende particulieren. Van de dake van een aantal leegstaande woningen 't Brunssum haakllen zij een flöimke part kj)Od af, die verkocht werd aan een opköi per, wonende in hot woonwagenkamp t Heerlen. Tegen dezen, zekeren J. M., wer evenals tegen diens vrouw, proces-verba' wegens heling opgemaakt. Tevens bleke de jeugdige langvingers zich nog te hebbe eahulidlig gemaakt aan kleinere diefstal-lé) Boerderij afgebrand Te Beegden (Limb.) zijn gisternach 4 woonhuis, schuur en stallingen van dei landbouwer W. Hendrikx door onbekendi oorzaak tot den grond afgebrand. De inge schuurde eraan- en hooioogst ging verloren)] Het vee kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. Verzekering dekt de schade. Voor de gevalleri Japansche solda-> ten in den strijd tegen het bandie ten wezen in, Mandsjoekoeo, werd in de hoofdstad Hsin- king een monu- ment opgericht. De onthulling van het monu ment had plaats voor het front der opgestelde troepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2