|Hruiue £>iitórijr (£<mrant R Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling uusse nummers 5 ct. met Zondagsblad 'li cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5909 WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 16e Jaargang atfoertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerCL45 Koor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 HET KOMENDE SCHOOL- CONGRES Niet minder dan de kerkelijke, is ook de onderwijswereld in nauwe aanraking geko men met de wendingen in den geest des tijds. Dit, en het ontstaan van verschillende .vraagstukken, uit de praktijk van het op voedingswezen opgekomen, kan een verkla ring zijn voor het beleggen van een Natio naal Christelijk Schoolcongres aan het ein de van deze maand. Dit Congres is het vierde in ons land; er is een internationale afdeeling aan verbonden, en er zijn 15 sprekers bereid gevonden, om een deskun dige beschouwing te geven over principieele en actueele onderwerpen, het Christelijk onderwijs in zijn verschillende geledingen r Aan het verzoek, om op dit Congres, dat van 2931 October te Utrecht zaJ wrden gehouden, de aandacht te richten, willen wij uiteraard gaarne voldoen. Wi9 van het paedagogisch leven en streven vandezen tijd ook maar oppervlakkig kennis neemt, zal terstond toestemmen, dat een samen komst, waar beginselen getoetst, toepassin gen besproken en meeningen gewisseld worden over een onderwerp, dat oudersen alle kinderen aangaat, van groote beteekenis kan zijn of worden. Het Comité, dat dit Congres organiseert, heeft er blijkens den ons gezonden referatenbundel, naar gestreefd, die bete.ekenis zoo doeltref fend en practisch mogelijk te doen zijn. Men kan dit afleiden uit de aan de orde komende onderwerpen. Daarbij vinden we er eenige, welke thans de volle belangstel ling hebben. Over Christelijke opvoeding en: de dialectische theologie, Künkel's op voedingssysteem, de lichamelijke tuchtiging, de aansluiting van het Lager bij het voort- gezet onderwijs, het buitengewoon L.O., het psychotechnisch onderzoek, het kleuter onderwijs, de onderwijzersopleiding, Bodempeiling in dieperen zin kan men noemen de referaten van de hoog leeraren Vollenhoven en Waterink, die resp. schriftuurlijke wijsbegeerte en de theo retische paedagpgiek in verband zullen brengen met de praktijk. Slechts één bui tenlander treffen we onder de sprekers aan, nX Pfarrer Lie. Kurt Frör van Neu renberg, wiens onderwerp de oecumenische gedachte in het geding bTertgt.- Wie de 230 bladzijden 'tellepde verzame ling referaten doorziet, late zich niet af schrikken door de dreiging van vijftien v lezingen in groot formaat. Neen, de spre kers krijgen elk slechts tien minuten, om „in geest en hoofdzaak" hun bedoelen toe te lichten, zoodat het congres inderdaad kan worden een vredige en vrije wisseling gedachten. De vraag, wie dit Congres zullen willen bijwonen, is niet zóó' overbodig als zij schijnt. Men zal zeggen: natuurlijk elke onderwijzer en leeraar, die maar even kan. Maar zijn dit de eenige groepen stellenden? Is hier voor onze predikanten, voor hen, die met eenigerlei jeugdwerk te maken hebben, ja ook voor tal van ouders niets op te doen? Wij hoorden, dat uit Duitschland ook -verscheidene theologen komen, uit ons land bijna geen. Wij wek ken dus allen, die direct of indirect met de opvoeding van doen hebben op, om hun arbeidspraktijk te verrijken met het vele velerlei, dat straks te Utrecht hun zal boden worden. Onze kinderen vragen in dezen tijd veel gebed, maar ook veel bekwaamheid en be proeving der geesten! DE OPENING VAN DE MOERDIJKBRUG Definitief bepaald op 12 December a.s. Naar wij uit offideele bron verne men, zal de opening van de Moer- dijkbrug door H. M. de Koningin in den voormiddag van Zaterdag 12 i December plaats Jjebben. Daarna zul len de talrijke autoriteiten en de deel nemers aan de diverse sterritten, club- tochten enz., uitgeschreven door de K.N.A.C., den A.N.W.B. en den B.B.N. den eersten rit over de brug maken. Te Breda zullen dien dag groote festiviteiten plaats hebben. Het monetair accoord Bij navraag ter bevoegder plaatse is óns gebleken, dat de Nedcrlandsche Re geering nog geen mededeeling van de tusschen Amerika, Frankrijk en Groot- Brittannië getroffen overeenkomst, waarbij de goud-afgifte tusschen de wisselkoersfondsen dezer drie landen geregeld wordt, ontvangen heeft, en dus op het oogenblik zelfs geen gelegenheid voor haar aanwezig is, om. te overwe gen, of er aanleiding zou bestaan om zich bij een dergélijke regeling aan te sluitèn. HULP AANWERKLOOZE INTELLECTUEELEN Sociale Zaken heeft er 400 a 500 te werk gesteld Werkobjecten moeilijk te vinden, omdat van loondruk- kende invloed geen sprake mag zijn Naast de zorg, die de Overheid zich op 't gebied der werkverschaffing voor de werk looze handarbeiders heeft aangetrokken, valt de laatste jaren ook eenzelfde zorg voor de hoofdarbeiders waar te nemen. Wel is de-hulp, die door werkverschaffing aan intellectueélen wordt geboden, slechts van zeer beperkten omvang niet meer dan 400 tot 500 werklooze hoofdarbeiders zijn te werkgesteld, tegén 40.000 k 50.000 hand arbeiders doch gelet'op de telkens op te lossen moeilijkheden, mag dit cijfer niet on bevredigend worden genoemd. De hoofdarbeiders worden, naar mr H. B Wi 1 d t Meyboom, rijksinspecteur voor de werkverschaffing, 'ons schrijft, onder scheiden in drie groepen: 1. de hooger ge- vormden of academici; zooals juristen, inge nieurs, economen e.d.: 2. de middelbaar ge- vormden, zooals boekhoudkundigen, vakbe kwame teekenaars, e.d.; 3. de eenvoudige administratieve krachten, zooals kantoorbe dienden, schrijvers, e.d. Het aantal passende objecten, waarbij deze personen tewerk gesteld kunnen wor den, is niet groot, omdat er steeds mee ge rekend moet worden, dat het geen werk mag zijn, dat pp de vrije markt voor uitvoering in aanmerking komt en er van loondrukkende invloed geen sprake mag zijn. Intusschen hebben rijks-, provinciale- en gemeentelijke instellingen, alsmede Water- schapsbureaux en semi-overhei'dsinstellin- gen reeds tal van nuttige objecten bij het département van Sociale Zaken voorge dragen. Enkele belangrijke objecten Als belangrijke objecten, die zijn inge schakeld in de werkverschaffing, kunnen o.m. de volgende worden genoemd: Bij 't Centraal Bureau voor de Statistiek te,Den Haag zijn ongeveer S3 werklooze kantoorbedienden (vaders - van gezinnen) voor het bewerken van verschillende sta tistieken te werk gesteld. Zij verrichten werkzaamheden, waarvoor op de begrooting geen geld kón worden uitgetrokken en die niet volstrekt noodzakelijk, maar toch zeker nuttig zijn. De tewerstelling moet een tijde lijk karakter blijven dragen en duurt van eik in den regel ongeveer een jaar. Op gelijke wijze zijn met telkens plaatse lijke en naar groepsindeeling wisselende be looning op de gemeentelijke bureaux van Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Gronin gen, Utrecht, Leiden, Hilversum en van tal van andere plaatsen werklooze hoofdarbei ders (steuntrekkende gezinshoofden) aan nuttig werk gezet Zij houden zich bezig met het op kaart brengen van gegevens van wegen en van rioleering, met archiefver richtingen, woningtelling (mede in verband met de hoogte der huren), bedrijfstelling, het verzamelen van gegevens voor medische diensten of voor ziekenhuizen e.d. Vermelding verdient ook 't zeer nut tige werk, dat door vier werklooze stuurlieden en acht ponsers bij het meteorologsich instituut te De Bilt ver richt wordt Zeer dienstige gegevens voor lucht- en scheepvaart, die steeds onbe werkt waren gebleven, zijn in bewer king genomen en zullen binnen afzien- baren tijd ten algemeene nutte worden gepubliceerd. Naast deze intellectueels werkloozenhulp wordt ook iets gedaan voor de pas afge studeerden, die niet direct aan het werk kunnen komen. Hierbij stelt men zich als doei voor oogen de moeilijke tijd voor de afgestudeerden tusschen het tijdstip van 't verlaten van de universiteit en het oogen blik van het aanvaarden van een betrek king in de maatschappij te overbruggen. De kennis, welke de afgestudeerden aan de universiteit heeft verworven, tracht men intact te doen houdén door hem op het ter rein van zijn studie aan werk te helpen. Het werk is van wetenschappelijken aard. De maximum-toelage bedraagt 50 gulden per maand. Op 1 Jan. 1936 waren op deze wijze 87 academisch gevormden tewerk ge steld, van wie 82 een toelage genoten. Het Staatsbedrijf der P-T.T. Een andere wijze, van hulp bieden aan jongere werklooze intelléctueelen is de plaatsing bij het staatsbedrijf der. posterijèn, telpgrafie en telefonie. Het gaat hier in hoofdzaak, om jonge mannen van 18 tot 24 jaar. Men tracht hen op deze wijze Voor lediggang te behoeden. De tegemoetkoming of vergoeding bedraagt voor afgestudeerden van midclélbahr 'techni sche' scholen van f:30 tptf45 per maand, voor ingenieurs is het maximum-bedrag f,50 per maand. Reeds twee. jaren werkt deze vorm van werkverschaffing met, succes. Op het oogenblik zijn aldus bij hét P.T.T-bedrijf 35 personen werkzaam, - onder wie 7 inge nieurs. Uit dit' alles blijkt duidelijk op welke wijze door het departement van Sociale Zaken steeds wordt getracht ook de werk looze hoofdarbeiders aan arbeid te helpen.1 DE NIEUWE MONETAIRE TOESTAND Kan prijsverhooging gemotiveerd zijn Winkeliers in koloniale waren in vergadering bijeen De vakyereeniging van winkeliers, \im ko loniale waren, comestibles en aanverwante artikelen „Eendracht maakt Macht" hield gisteravond te Amsterdam een openbarë vergadering ter behandeling der gewijzigdb monetaire politiek. De eerste spreker Dr. E. J. Tobi zeide: De Nederlandscbo Rygee; ring heeft leering getrokken uit hetgeen bij Soortgelijke monetaire maatregelen ge schiedde. De vraag: is men gerechtigd voor reeds aanwezigen voorraad den prijs te verhoogen, kan niet zonder meer met ja ol neen beantwoord worden. Moet dé winke lier zijn voorraden laten aanvullen met duur der gewórden arjikelen, dan mag:hij de vervangingswaarde berekenen. Men durft échter de prijsvérhoogingen aan het publiek niet bekend maken, omdat men bang is voor schade aan zijn winkelrui'en. De communique's der Regeering zijn niet altijd zoo geredigeerd dat de beteekenis er duidelijk uit blijkt. Sp.r. verwachtte dat vol gende communiqué's der regeering, b.v. in zake. crisisheffing, welke prijsverhooging te gengaan, duidelijker zullen zijn. Voor, tal- looze .levensmiddelen is prijsverhooging ge motiveerd. Het publiek moet dit, beseffen Geen der kruideniers wil winst uit de de preciatie, doch onno'idig depreciatie-verlies behoeft de middenstander evenmin te lijden. De heer P. v. d. Lin d en, lid der Roiter- damsche Kamer van Koophandel en Voor zitter van het 'comité van samenwerking uit de drie kruideniersbonden, sprak over den invloed van üc nieuwe situatie op het crisis- beleid en den omvang der crisismaatregelen. Spr. betoogde, dat van de destijds genomen crisismaatregelen de middenstand de dupe werd. Spr. verwacht, dat de groote concur rentie tusschen grootwinkelbedrijf, coöpe ratie en middenstand zal doorgaan, doch ten opzichte van de crisismaatregelen mag eenige verlichting voor den middenstand verwacht worden. Noodzakelijk is, dat, de prijzen niet op een te hoog peil komen. In Nederland wordt f250 millioen aan crisisbelastiiig ontvangen. Nu is de regee ring in staat die crisisheffingen te vermin deren, waardoor de artikelen op de birinen- Iandsche markt niet verhoogd behoeven ts -wórden. De mnnopoliehefiïngen en de crisis- maai regelen oienen zoo spoedig mogelijk! te worden opgeruimd, voor zoover zulks mo gelijk .is. Een vrij middenstandsbedrijf zal zich beter kunnen ontwikkelen. Bij crisis maatregelen die in stand gehouden moeten worden dient de middenstand te worden in geschakeld. Dan zal de middenstander mei een winst tevreden zijn. Aan het eind van de vergadering werd een resolutie aangenomen, waar in. den bevoegden autoriteiten met den meesten aandrang wordt verzocht, daar heen te willen leiden, dat de commu niqué's dermate worden geredigeerd, dat bij den verbruiker niet langer de mee ning kan post vatten, dat over het al gemeen prijsverhooging ,voor levens middelen uitgesloten is. WEEKSTAAT NEDERL. BANK Goudvoorraad onveranderd Wijzigingen van beperkte beteekenis De weekstaat van de Nederlandsche Bank vertoont ditmaal weinig ingrij pende wijzigingen. Nu de goudbewe- ging ndet meer van de weekstaat valt af te lezen en het Egalisatiefonds ia het geheim werkt, heeft de verkorte balans van onze circulatiebank in belangrijke mate aan beteekenis in geboet. De goudvoorraad bleef, na de overdracht van ƒ100 millioen geel metaal aan het Egalisatiefonds, geheel onveranderd. De post beleeningen is met ƒ7 millioen afge nomen tot ƒ256 millioen, terwijl ook de wisselpórtefeuMile nagenoeg onveranderd bleef op ƒ22.8 millioen. Het saldo van het Rijk nam met ƒ15 mil lioen toe tot ƒ41.7 millioen. De saldi daal den mét 7 millioen tot 72.9 millioen. De geldmarkt wordt de laatste dagen iets ruimer. Op deze weekstaat is de invloed daarvan nog niet te bespeuren. De biiljettencirculatie is met 14 millioen teruggeloopen tot 775.2 millioen. De di- reot opeisohbare verplichtingen bedragen thans ƒ890 millioen tegen ƒ897 millioen een week geleden. De goud-dekking daar van bedraagt 64.03% (v. w. 63.5%) en de dekking van goud en zilver tesamen 66.2% (v.. w. 65.7%). De voornaamste cijfers van de verkorte balans luiden als volgt: Bimnenlandsche wissels ƒ22.804.892 (v. \v. 22.823.708)Papier op het buitenland ƒ2,207.000 (v. w. ƒ2.207.000); Beleenangen 256.0821405 (ƒ263.349,389); Munt, goud ƒ124.106.010 (ƒ124 105.990); Muinitmateriaal, goud ƒ445.788.033 445.7SS.033); Munt, zil ver enn 19.784.260 19.809.374)Totaal munt en muntmateria-il ƒ589.678.303 ty. w. ƒ589.703.397); Bankbiljetten in omloop ƒ775.274.565 (ƒ789147.065); Bankassigna- tiën in omloop ƒ15.303 1.032.276); Reke ning courant saldo's ƒ114.797.762 (v. w. ƒ106.878.452); Metaal dekking bankbiljetten 76.06 pet. (74.70 -pot.-) AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2lijnen) Aangenaam verblijf voor najaar en wi BILLIJKE PRIJZEN. DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf f 4.— Rustige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 DE SALARIEERING VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL Deputatie uit het comité van zes op audiëntie De Minister geeft niet toe Een deputatie uit het Comité van Zes, gevormd uit de Moderne, Christelijke en R.K. algemeene bonden van ambte- naren en werklieden in overheidsdienst, is door den Minister van Binnen]. Zaken in buitengewone audiëntie ontvangen. De deputatie bestond uit de heeren W. van dor Have, L. F. Guit en W. Lu- - berti. Zij kreeg in ruime mate gelegenheid te bepleiten, dat, in verband met dé door de Regeering getrofffen monetaire maatrege len, alle nog loopende onderhandelingenter zake verdere salarisverlagingen voor 't per soneel der lagere organen zouden worden opgeschort en dat de Minister medewerking zou verleenen om die verlagingen, waar van een gedeelte nog op een lateren datum in werking zal treden; eveneens te doen uit stellen. Ondanks de toelichting en de argu menten door de deputatie aangevoerd, bleek, dat de Minister niet bereid was aan deze verzoeken te voldoen. De Mi nister stelde zich n.l. op het standpunt dat de veriagingen, ■waarover de ondei*- handelingen gaande zijn, de reeds vast gestelde en de nóg in gedeelten uit te voeren verlagingen, uit een oogpunt van rechtvaardigheid tegenover de vele ge meenten, die reeds tot de door de Régee- ring verlangde aanpassing overgingen, moeten doorgaan. Wel gaf de Minister toe, dat, met het oog op den onzekeren toestand, waarin ons land, voor wat de prijsbeweging be treft, verkeert, eventueel verdergaande maatregelen voorshands "dienen achter wege te blijven. Ruimer tuinbouw-export Vooral Zwitserland en België In de laatste dagen valt een ruimer ex port in het Westland waar te nemen van tuinbouwproducten, vooral wat betreft naar Zwitserland en België. Het aantal verladen wagons met green- ten was Maandag reeds belangrijk grooter dan in voorgaande dagen het geval was. Een en ander hoeft eenige verhoogng van de prijzen, voornamelijk voor tomaten en druiven tot gevolg gehad. Het verstrekken van Genehmigungen. voor' het nieuwe kwartaal door Duitschland, heeft ook naar dat land wat ruimer export gegeven. MEER DAN EEN EEUW OUD VOORNAAMSTE NIEUWS Opoe van der Mey wordt morgen 103 jaar Een kras oudje in Wijk aan Zee Morgen hoopt weduwe E. van der MeySnijders te W ij k a a,n Zee H)3 jaar te worden. In haar woning aan de Sint Odulfstraat hebben we haar een bezoek gebracht, waarbij haar schoon dochter ons begeleidde. Vóór het tafeltje, met haar rug naar een oude linnenkast, zit Opoe van der Meij. Een niet groote, gebogen figuur, het hoofd be dekt met een gebreid zwart mutsje. In liet perkamentachtige gelaat, waarin de tijd die pe groeven heeft getrokken, zijn de oogen, die glansloos lijken, op het tafelblad ge richt. De gebogen rug is gedeeltelijk door een grijze, wollen schouderdoek bedekt, een blauw schort contrasteert sterk met het zwart van de japon. In de groote, zwaar dooraderde handen rust een rozenkrans, ver sleten door het gébruik van tientallen jaren De bezoeker treedt-op de aanstaande jarige toe en even kijkt het oudje, ietwat ver- wondérd, naar de vreemde verschijning. Meteen komt de schoondochter te hulp. „Mijnheer komt u feliciteeren, moeder", zegt zij met stemverheffing, haar mond vlak bij het oor brengend van haar, die meer dan een eeuw aan zich voorbij heeft zien gaan. Een glimlach verheldert het oude gelaat, de bezoeker grijpt haastig de hem toege stoken hand en even voelt hij zich ontroerd, als een oude, versleten stem tot hem zegt: „Dat is aardig mijnheer. Dank u wel". Ze heeft twaalf kinderen gehad, vertelt de schoondochter. Er zijn er nog twee over Zij heeft altijd in Wijk aan Zee gewoond. Haar man was Rijksopzichter, hij is 92 ge worden. Ze heeft jarenlang voor de menschen naai werk verricht en ook heeft ze met de visch- mand geloopen. Ze verkocht de. visch in Haarlem, ze liep er 's morgens heen en ze kwam loopend terug. Altijd ging ze te voet...... en in dit huisje woont ze al 25 jaar. Ze heeft ook veel badgasten in huis gehad Woont ze hier alleen? Ja. dat heeft ze altijd gewild. Maar mn dochter slaapt hier, 't zou onverantwoorde lijk zijn om haar 's nachts alleen te laten. En de familie verzorgt haar. D'r kopje kof fie smaakt'haar nog best en u moest-eens zien hoe flink ze eten kan 't Loopen gaat niet makkelijk meer, maar haar geest is nog helder. U moest eens zien, hoe böos zo kan worden als er wél eens een een bordje breekt. Heel Wijk aan Zee kent haar na tuurlijk? Dat laat zich denkéri meneer. De laat ste keer heeft ze niet meer gestemd, maar daarvoor is ze altijd gekomen, als er ge stemd moest worden, Dan stond de jeugd bij het stembureau om op „opoe" te wach- De bezoeker staat op en, zich naar de bijna 103-jarige overbuigende, zegt hij met stemverheffing: „Een gelukkigen dag mor gen, moedertje". Vrouw Van der Mey verstaat hem, 'ze grijpt zijn hand en antwoordt: „Dank u wei mijnheer. En God zegene je". Öpoe van dei* Mey zal morgen zeker druk bezoek krijgen. Vergiftiging te Spekholzerheide? Twee personén overleden Zeer verdachte omstandigheden In de vorige nacht zijn twee bewo ners van Spekholzerheide on der verdachte omstandigheden plot seling overleden. Het zijn de café houder Lemmiens en de heer Fis- schers. Het vermoeden bestaat, dat beiden het slachtoffer zijn geworden van vergiftiging. Dit zou zijn geschied door ieinamd met wien het tweetal de avonid te voren in het café van den heer Lemmens had kaart gespeeld De politie heeft een diepgaand onder zoek ingesteld, dat nog steeds voort duurt. Tot dusverre is - echter nog geen arrestatie geschied. Nader vernemen we nog: Het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld naar aanlei ding van den plotselingen dood van den caféhouder L. en den werklooaen onderwij zer F., die beiden in penibele financdeele omstandigheden verkeerden, is nog niet beëindigd. Men gelooft echter niet, dat het in deze zaak tot een arrestatie zal konuen. De lijken bevinden zich roog te Kerkrade. tot- wélke gemeente Spekholzerheide be hoort. Het silhouet vari Munster. De heide gelijke torens sieren den Dom; de spits rechts daarvan is van de Laimberti-kerk. (Men zie het artikel „Een bezoek aan, het land van Prins Bernhard" -elders in:dit blad/)l Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen De opening van de Moerdijkbrüg is thans definitief bepaald op 12 December. Vergadering van de Vereeniging van Winkeliers inzake motiveering van prijs-r verhooging. Het Chr. Nat. Vakverbond richt zich tot de Ministerraad over de. intrekking van de huurbijslag. Minister.De Wilde, over de salarieering van het Overheidspersoneel. Algemeene vergadering van de Nederl, Middernachtzendingsvereeniging. Te Amsterdam is heden de algemeene vergadering gehouden van het Ned. Herv, Verbond tot Kerkherstel. Gisteravond heeft Springer ook de laatste partij in de dammatch gewonnen. Tegen de verdachte in de 'zaak van de moord in de IJpolder is 12 jaar gevange nisstraf geëischt. Nabij Steenbergen is een sportvliegtuig neergestort; beide inzittenden werden licht gewond. Op een olie-opslagplaats nabij Ant werpen woedt een brand, die steeds groo ter afmetingen dreigt aan te nemen. Sir Samuel Hoare heeft te Edinburgh een rede gehouden over de Britsche de fensie-politiek. Rusland heeft opnieuw een nota inge diend inzake de neutraliteit t.o.v. Spanje. De Rexistenleider Degrelle die eèn bezoek aan Parijs wilde brengen, is niet in Frankrijk toegelaten. Litwinoff zou in het geheim in de Fransche hoofdstad vertoeven. n.P*» K?' f f tógiu* V."1 LalW* 600.000 CURSISTEN OPGERICHT 1900 Zijn Oceaanvluchten riskant? Bjorkvall meent van niet De Zweedsche vlieger Bjorkvall die een mislukte Oceaanvlucht heeft gemaakt en op korten afstand van de Iersche kust gedwongen was op zee te aaien en op het nippertje van een wassen dood werd gered, arriveerde gistermiddag op Schiphol. Ondanks zijn tegenslag verklaarde Bjork vall volgend jaar weer een poging, te zullen wagen om den Oceaan over te steken. Den vlieger werd gevraagd, of hij na de opgedane ervaring van méening was, cat een Oceaanvlucht heden ten dage nog moet worden beschouwd als een.riskant avontuur of als een onderneming, die tot de normale mogelijkheden van de moderne luchtvaart behoort. „Kijk eens" was zijn antwoord, „pech kan men natuurlijk altijd en overal krijgen, maar wanneer men als be kwaam vlieger de beschikking heeft over een goed toestel met .betrouwbare motor en goede instrumenten, aan is, mits. men een periode uitkiest waarin de weersomstandigheden gunstig zijn, bij den huidigen stand der-lufchtvaart een vlucht over den Atlantischen Oceaan volmaakt veilig". De Geref. J.V. „Samuël" te Dordrecht bestaat 70 jaar Woensdag 21 Oct. hoopt de Geref. Jonge- lingsvereeniging „Samuel", te Dordrecht, haar 70-jarig bestaan te gedenken. Deze vereeniging ontstond uit de in 1S62 opge richte J. V. ..Ebenhaczer"', die een meer al gemeen karakter droeg. Aanvankelijk be hartigde men veler-ei, als Zondagsschool, Chr. School, Zending, Militair Tehuis, en Volksbibliotheek, maar hieraan kwam een eind in 1892, toen de vereeniging toetrad tot den Bond van Jongel. Vereen. Oq G. G.t daar toen, naar bondseisch, alles werd ge concentreerd op de principieele vorrping. Op 21 Oct. is men voornemens een herden kingsavond te houden, welke, naar men hoopt, door vele oud-leden zal worden bij gewoond. Kind door auto gegrepen Brnstig gewond Toen de 7-jarige A. P. gisteravond aar den kant van den Eemnessenveg te Laren (N.H.) edkels naar een vrachtauto gooide die uit de richting Eèmnes "kwam, nadordv uit tegenovergestelde richting een luxe auto, welke te laat door het ventje werd opgemerkt Het kind kon niet meer bijtijds uit den weg gaan en hoewel ook de chauf feur nog zooveel mogelijk uithaalde, was een aanrijding onvermijdelijk. In bewusteloozen toestand en met zware inwendige kneuzingen is het jongetje naar het St Jansziekenhuis te Laren overge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1