Springer wint ook de laatste partij EEN BEZOEK AAN HET LAND VAN PRINS BERNARD WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 DERDE BLAD PAG. Dammen Groote belangstelling Huldiging der spelers De eindstand 173 Gisteravond werd in „De Galerij" te Den Haag, onder groote belangstel ling de tiende en laatste partij gespeeld van de match SpringerVaessen. Na 51 zetten werd ook deze partij door Springer gewonnen, zoodat de einduit slag luidt: Springer 17 punten en Vaes sen 3 punten. Deze laatste avond heerschte er een bij zondere en eenigszins plechtige sfeer. Het podium was versierd met. palmen en de na tionale kleuren van België en Nederland. Het publiek was in grooten getale opge komen, om de laatste partij mede te maken. Algemeen hoopte men, dat Vaessen, die ge durende zijn kort verblijf in ons land, door zijn sportieve houding, aller harten gewon nen heeft, er dezen keer in zou slagen een beter resultaat te behalen dan in de voor afgaande partijen.. Deze hoop is ijdel ge bleken. Na een dapperen strijd heeft hij ook nu weer in Springer zijn meerdere moeten erkennen. De hnldiglng Voor den aanvang der partij vond de hul diging der spelers plaats. Bij monde van den heer J. B. de Haas bracht het comité Vaessen hulde voor zijn kranige houding. Hem werd een bloemen mand overhandigd. Nauwelijks was het hartelijk applaus, dat hierop volgde, ver storven, of de plechtige tonen van de Bra- bangonne weerklonken. Zichtbaar onder den indruk hoorde de Belg zijn volkslied staan de aan. Hierna hing men den overwinnaar Sprin ger een lauwerkrans om, waarbij het Wil helmus" ten gehoore werd gebracht, dat door het publiek spontaan werd meege zongen. Door het Residentie-Damgenootschap wer den vervolgens Vaessen eenige souvenirs ter hand gesteld, waaronder een fraai, in parelmoer uitgevoerd klokje. De heer De Haas, weer aan het woord komend, heette in de eerste plaats prof. dr G. A. van Poelje en den heer R. Baert, ver tegenwoordiger van het Belgische Gezant schap,' welkom. Hij zeide voorts, dat de Bel gische kampioen Vaessen wel voor een zeer moeilijke taak heeft gestaan. In België is het damspel nog niet zoover tot ontwikke ling gekomen als in ons land, waar 45 jaren Springer in actie van intensieve propaganda het hunne heb ben bijgedragen tot 't tegenwoordige hooge spelpeil. Het was dus te voorzien, dat de Belg niet zou kunnen winnen, en het is dan ook geen schande van een Springer te heb ben verloren. Toch was deze serie neder lagen wel wat ontmoedigend voor dezen jongen man, dien spreker heeft leeren ken nén als een goed sportsman. Spr. acht Springer een speler van bij zondere kwaliteiten, een genie, zooals elke" generatie er maar één oplevert- Zooals Beethoven den menschen zijn Negende Symphonie, Rembrandt zijn Nachtwacht, Phidias zijn Acropolis bracht, zoo brengt Springer de mensch- heid „het" damspel. Wij hebben van Springer de zeven magere jaren mede gemaakt, aldus dg heer De Haas, wij hopen, dat nu de zeven vette jaren zul len aanbreken, zoodat wij nog veel van zijn spel zullen kunnen genieten. Vervolgens sprak de heer R. Baert en kele woorden namens zijn landgenoot Vaes sen. Spr. bracht het comité en speciaal den heer W. Hoekstra, hulde en dank voor het mooie werk, dat het heeft verricht, door deze match tot stand te brengen. Men heeft Vaessen in Nederland een aangename ont vangst bereid, waarvoor spreker zeer erken telijk is. Uit naam van het Belgische volk dakte hij het Nederlandsche publiek voor zijn belangstelling, welke het getoond heeft voor het kordate verweer van den „kleinen David" tegen den „reus Goliath". Na zijn uitvoerige rede ter gelegenheid van den openingsavond, meende prof. Van Poelje met een kort woord te kunnen volstaan. Hij zeidc nogmaals een bewonde raar te zijn van het damspel en hoopte, dat dit spel in ons land een schoone toekomst tegemoet zal gaan. De heer Baert verrichtte voorts de ge bruikelijke plechtigheid van den eersten zet Een 31—26-opening van Springer werd door Vaessen goed behandeld, met het ge volg, dat hij een sterke centrum-stelling verkreeg. Het scheen aanvankelijk, dat hij ditmaal de beste kansen had, vooral ook. omdat Springer zich een opsluiting aan den langen vleugel moest laten welgevallen. In het middenspel wist onze landgenoot zich echter, via de „Kerkhof-ruit, te bevrijden, waarna de spelers het verdere gedeelte met gelijken stand ingingen. Langen tijd kon (le Belg toen stand houden, doch een plotse linge uitval van den oud-wereldkampioen werd hem weer noodlottig. Vaessen slaagde er ook ditmaal niet in het juiste verweer te vinden en langzaam maar zeker kwam hij in het nadeel. Springer toonde zich weer op zijn sterkst cn dreef den Belg steeds meer in het nauw. Een zwakke zet in tijd nood bracht tenslotte liet einde. Het spelverloop 1. 3126 (de in deze match nog niet toe gepaste opening, waarvan de oud-wereld kampioen een studie heeft gemaakt): 1 18—23; 2. 36—31, 12—18; 3. 41—36, 7—12; 4. 4641, 17; 5. 3127 (wit moet zich het eerst verklaren): 52024: 6. 3430 (op wit 33—28 speelt zwart 17—21, 11X33 en 15x24 met gunstig spel. Verder gaat de ge liefkoosde voortzetting van Raichenbach nu niet op, omdat na wit 2721 en 32x21, zwart een stuk wint door 2328 enz.); 62429 (wel de aangewezen weg voor zwart om de formatie aan den korten vleu- geld te handhaven. Op zwart 1420 speelt wit 3025 en zwart moet vervolgen met 1721 of 1722, tenzij hij een opsluiting aan den langen vleugel accepteert door 1014); 7. 33x24, 23—28; 8. 32X23, 18X20; 9. 37—31, 1721 (zwart ruilt de witte randschijf 26 uit, omdat dan tevens een wit centrumstuk verdwijnt): 10. 26x17, 12X32; 11. 38X27, 20—25: 12. 41—37, 25X34; 13. 39X30 (in tegenstelling met alle vorige partijen geeft wit zijn centrum-positie voorloopig prijs. Het heeft echter niet zooveel te beteekenen, hoe wel zwart de kans krijgt een behoorlijke stel ling op te bouwen); 131923; 14. 4439. 14—19: 15. 39—33, 10—14; 16. 42—38, 712 (het bezetten van veld 24 kan nog wel even wachten); 17. 50—44, 12—17; 18. 44—39 (wit 3732 wordt belet door zwart 2328 enz. Langzamerhand krijgt de stand weer een normaal aanzien, hoewel wits lange vleugel niet gemakkelijk staat): 18. 1721; 19. 3832 (vrijwel gedwongen, want op wit 3732 volgt zwart 2126 en wit heeft geen goed Snipverkouden? Dan wat Dampo diep opsnuiven. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. én Drogisten. DAMPO daar lucht je van op. fAttv. i antwoord); 192126 (wits lange vleu gel staat thans opgesloten, zoodat het te voorzien is, dat een verdere ontwikkeling over veld 22 zal moeten geschieden); 20. 43—38; 14—20; 21. 47—42, 5—10 (zwart speelt uitstekend. Ook schijf 5 wordt actief gemaakt); 22. 33—28, 10—14; 23. 39—33, 20-^24 (wit dreigt n.l. met schijfwinst door 30—24 enz.); 24. 30—25, 13—18 (op zwart 14—20 en 9x20 kan wit .33—29 en 27X29 laten volgen, hetgeen zwart niet wil toelaten. Inplaats van den tekstzet is natuurlijk 812 niet mogelijk, wegens wit 3329 en 27x7); 25. 27—22, 18X27; 26. 31x22 (wit acht hét oogenblik gekomen zich aan den langen vleugel, via veld 22, te bevrijden); 26. 1117 (wel de beste voortzetting, welke zwart tevens tempo-winst verschaft. Het witte stuk 22 kon toch niet aangevallen wor den, terwijl zwart rekening moest houden met wit 4034, waarna wit 3329 enz. dreigt); 27. 22X11, 16x7; 28. 40—34, 8x13; 29. 3430 (anders kan zwart na 1420 en 9X20 sterk naar 25 spelen; 29. 1420; 30. 25X14, 9x20; 31. 49—44, 4—9; 32. 30—25 28; 33. 25X14, 9X20 (zwart houdt zich heel goed. De kansen staan nog steeds gelijk); 34. 36—31, 8—12; 35. 31—27, 7—11 (thans zit de coup-royal er in. Als wit bijv. 4439 speelt, kan zwart voortzetten met 34^30, 19X30 en 11—31. Deze afwikkeling is echter niet juist, omdat wit vervolgt met 4843, zwart 3136; wit 3227, waarna zwart 2631, 3641 niet gaat, wegens wit 4237 enz.); 36. 37—31, 26X37; 37. 42X31, 3—9 (vermoedelijk is zwart 38 sterker); 38. 2822 (weer dat forsche oprukken, waardoor wit zich plotseling aanvalskansen verschaft); 38. 1218 (ongetwijfeld verdient zwart 1217 de aandacht. Wit moet dan 3328 en nu zwart 2329 en dreigt 2933, zoodat wit 38—33 en 32X43 wel verplicht is); 39. 31—26 2429 (opgemerkt zij, dat, indien zwart als 37e zet 3—8 had gespeeld, nu 812 had kun nen volgen, waardoor wit 26'21: belet wordt); 40 33X24, 20X29 (de situatie wordt uiterst moeilijk, doch tevens zeer belangwek kend); 41. 2621, 1117 (overweging ver dient ook zwart 11—16); 42. 21:12, 18:7; 43. 44—39, 15—20; 44. 27—21 (op wit 22—17 volgt zwart -'933 en 13 11); 44 20—24; 45. 39—33, 9—14 (zwart krijgt het weer te kwaad met de klok): 46. 4832 (niet wit 4843, wegens zwart 2328, 2429 en 19 48. De tekstzet is zeer sterk); 46. 1318 (fout. Beter is zwart 711, waarna wij de winst voor wit nog niet zien. Wit besluit nu de partij met een serie krach tzet- ten); 47. 22 13, 19 8, 48. 35—30, 24 35; 49. 33:23, 8—13: 50. 22—17, 13—18; 51. 24—19. Zwart geeft het op. Rechtzaken „DE MOP" WEER VOOR HET HOF In verband met moord in de IJ-polder Een duistere zaak, die reeds drie jaar sleept Bezwarende getuigenverklaringen Weer zit'de arbeiderC.'S. in het ver dachtenbankje. I-Ict Gerechtshof te Am sterdam zal het onderzoek voortzetten in de duistere strafzaak, die nu reeds ruim drie jaar de politie en justitie bezig houdt De man, een kleine, breed geschouderde figuur, met harde, ver beten mond, die in donker Amsterdam de' teekencn'de naam „de Mop" draagt, wordt er van beschuldigd, in den herfst nacht van 28 op 29 September 1933 op het erf van een eenzame boerderij den arbeider Gerrit Verhoeven "te hebben doodgeschoten. In verband daarmee werd „de Mop" eenige dagen later gearresteerd, doch hij moest enkele dagen later wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten worden gesteld. Het onderzoek liep dood en geruimentijd hoorde men niets meer van de moord in de IJ-polder, tot een tweetal gedetineerden uit het Huis van Bewaring te Amsterdam zeer bezwarende verklaringen tegen S. aflegde; op grond waarvan hij weer werd gearre teerd. Verd. had n.l. beweerd, dat hij nooit een revolver had bezeten, welke bewering door de verklaringen van de zooeven ge noemde getuigen in een twijfelachtig dag licht kwam te staan. Verd. bleef evenwel ontkennen, doch de officier van Justitie eischte vijftien jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr H. G. Stibbe, pleitte vrijspraak en de recht bank sprak verd. conform de conclusies van den verdediger vrij. In hooger beroep het O.M. ging in appèl requireerde de procureur-generaal mr D. R e i 1 i n gh een gevangenisstraf van twaalf jaar. Het Hof wees na een uitvoerige behandeling een interlocutoir arrest, waar bij een nieuw onderzoek naar den revolver werd gelast. Verd. n.l. had steeds volgehou den, dat hij nooit een revolver had bezeten. Nu is echter wel duidelijk gebleken, dat verdachte indertijd wel twee revolvers be zeten heeft, wat hij ook toegeeft. De eerste getuige, De Jong, herhaalt zijn vroeger afgelegde verklaring: „de Mop" had hem verteld, dat hij in den IJ-polder op iemand had geschölm. „Ik hoop maar, dat ik eens goed geraakt heb, dan vertelt hij het tenminste niet na", had verd. er nog bijgevoegd. Getuige vult zijn verklaringen nog aan: „Ik ben er bij geweest, dat hij de revi vers, die hij van mij had gekocht, bij Pi merend beeft geprobeerd. Een koe maal een luchtsprong van schrik De getuige, die thans zulke bezwaren 'erklaringen tegen verd. aflefrf, was vn ger met hem bevriend en. daardoor is t niet onaannemelijk, dat verd. hem den vi penden ochtend het heele verhaal van 1 gebeurde in den IJ-polder vertelde Verdachte ontkent alles: „Getuige lie hij haat me Requisitoir De procureur-generaal, mr dr D. R( 1 i n g h, zegt, dat het thans vast staat, verd. in het bezit van een revolver is j weest. De patronen daarvan, zijn geyond in de Prinsengracht, en die patronen war I bovendien gelijksoortig aan de kogel, wa mee Verhoeven gedood is. Het meisje van Verhoeven heeft ve aanvankelijk herkend aan de gestalte. Lat is zij onzekerder in haar verklaringen j worden. Dan schildert de procureur-generaal d de gebeurtenissen op het érf in den IJ k polder, de gebeurtenissen, waarin zijn meening slechts deze verdachte di'1 hoofdrol heeft gespeeld. Geheel naa zijn aard heeft hij geschoten toen hij zielp ontdekt zag bij zijn poging om een fiets1 weg te nemen. Spr. persisteerde bij zijn eïsch: Ver» oordeeling wegens doodslag tot twaalf jaar gevangenisstraf. Pleidooi De verdediger, mr H. G. Stibbe achl bewijs thans evenmin geleverd als voor rechtbank. Hij gaat de verklaringen; i verschillende getuigen na en merkt op, de hoofdgetuigen pas na een jaar met I verklaringen zijn gekomen. Zij hadden zwegen zoo beweren ze omdat ze bi voor „de Mop" waren. Hun verklarini zijn niet slechts onaannemelijk, doch 2 op verschillende punten ook met elkaar tegenspraak. De kroongetuige staat ui mate ongunstig bekend, zooals o.a. t' uit een schriftelijke verklaring van hoofdcommissaris. Het is zeer goed m< lijk, dat de kroongetuige een complot te) den verd. had gesmeed en hem een hak de zetten. Deze verd., zoo vervolgde spr., is niet staat tot een doodslag of een moord. N wijst daarop. Dat past niet in zijn mei litcit en in zijn karakter, noch blijkt uit zijn verleden. Wat ook zou het mo voor een doodslag geweest zijn? Deze i dachte kent de gevangenis en hij weet. i er op een doodslag staat. Een veroordeeling zal onmogelijk door de groote leemten en de vele twij punten. Er is in deze zaak een offer vallen, ik hoop, dat er geen tweede zal'; len en ik concludeer tot bevestiging van vrijsprekend vonnis, aldus eindigt Stibbe zijn pleidooi. Na re- en dupliek stelt het Gerechts de uitspraak, vast op 27 October. Detmold, de Residentiestad Een omgeving vol oud-Germaansche herinneringen Na den langen, bont geschakcerden auto tocht van Bentheim naar Detmold, waarover wij in een vorig artikel het een en ander vertelden, was het reeds vallende avond toen onze met oranjedoek en vlaggetjes ver sierde reiswagen de hoofdstad van het voor malige vorstendom Lippe binnenreed. Van de donkere en vrij eenzame, heboschte land wegen gekomen was het een prettig con trast, hier de gezellige beweeglijkheid van stadsverkeer langs verlichte winkelruiten te ontwaren. Het zag er naar uit of Det mold, met zijn negentien duizend inwoners iets als Den Haag in 't klein was, echt een residentie, met welverzorgde straten en openbare gebouwen, en méér allure dan waarop het volgens zijn grootte recht had. Prachtig zijn, in het bijzonder in de oude re wijken, de typische gevelhuizen, met hun hoogoploopende daken en het vakwerk, dat de huiswanden zoo gemoedelijk en gezellig maakt. Vooral wanneer deze, zooals veelal ,het geval is, gepleisterd en in een lichte kleur geverfd zijn, zacht groen of crème of ook wel heel licht blauw. Die oude huizen, die er zoo goedig en zoo frisch uitzien, daar op raak je niet spoedig uitgekeken. Telkens ontwaar je er weer een, dat weer andere charmes dan zijn voorgangers heeft, en het zou een moeilijke keus zijn, zoo men er één voor woning zou mogen uitzoeken. Detmold heeft een aardig raadhuis, met een hoog bordes, waarlangs men terzijde op klimt, doch wat natuurlijk in het bijzonder Dë graf nis bij de Externsteine die her inneren moest aan het graf van Christus. onze belangstelling had, dat was het vorste lijk slot, dat met zijn koketten toren ën rustiek begroeide gevels temidden van een fraai park is gelegen. Betreedt men den binnenhof, dan ziet men links de woonver trekken der vorstelijke familie, die ook thans nog in gebruik zijn, en waartoe bet publiek derhalve geen toegang heeft. Rechts liggen ae statige zalen, waarin eertijds de oficieele ontvangsten en festiviteiten plaats haden. Over wei-onderhouden parketvloe ren wandelt men er o.a. langs de Ahnen- galleriei, alwaar in lange rij de geschilderde portretten prijken van een schier onafzien bare reeks van voorouders en verwanten van het Lippische huis. Een interessante ver zameling, omdat al die vrouwen en mannen door hun tijdgenooten werden afgebeeld in het volle ornaat, hetwelk hun positie mee bracht. Liefhebbers van historie en histori sche kleeding kunnen hier dan ook het oog te gast laten gaan. Ook in anaer opzicht bergt het slot van Detmold zeer bezienswaardige kunstschatten. Er zijn o.a. enkele bijzonder fraaie gobelins, die zeker wel drie eeuwen oud zijn, en op zeer levendige wijze tafereelen uitbeelden uit de geschiedenis van Alexander den Groote. Bewonderenswaardig is het, hoe de kunstenaars erin zijn geslaagd in deze enorme coeken zoo velerlei gestalten van menschen en dieren tot een bedrieglijk leven te wekken. Men zegt, dat over de voornaamste gobelins niet minder dan veer tig jaren gearbeid is, en wie dit weet kan zich er gemakkelijk een denkbeeld van vor men, weLk een waarde deze weefsels voor den liefhebber moeten vertegenwoordigen. Detmold moge niet groot zijn, het is een opgewekt, bekoorlijk stadje, sierlijk van aanleg, en ingebed in een omgeving van prachtig oud' bosch, dat langs de berghellin gen allerwegen omhoog klimt. Het ligt bo vendien temidden van een streek, die ook in historisch opzicht zeer belangwekkend is te noemen. We bevinden ons hier in het oude land der Cheruskers, wier hoofdman Hermann of Arminius in het jaar 9 van onze jaartelling in het Teutoburgerwoud aan de Romeinen zulk een verpletterende nederlaag toebracht, dat de keizer te Rome moest uit roepen: „Varus, Varus, geef mij mijn legioe nen weder 1" Ter eere van dezen Germaanschen held is op een der uitloopers van het Teutoburger woud, op de Hermannshöhe, een grootscn monument opgericht, dat den overwinnaar voorstelt met hoog opgeheven zwaard, uit ziende over de door hem bevrijde Duitsche landen. Bevindt men zich aan den voet van dit monument, dan doet het naar Neder landsche smaak wat kolossaal aan, ietwat te „grossartig", doch men moet niet vergeten dat het allereerst tot taak heeft, vanuit den wijden omtrek den blik te vestigen op dezen top, alwaar de allereerste bevrijding van Germanie door een onversaagd aanvoerder uit den voortijd werd volbracht. Dat wij in Detmold en Lippe op oer-Ger- maanschen bodem staan, blijkt ook uit nog andere dingen. Bij Theotmalli zie hier de naam waaruit Detmold zijn oorsprong nam versloeg Karei de Groote in het jaar 7S3 de Saksen op zulk een vernietigende wijze, De groep die onder leiding van het reisbureau „Libertas" maakte, gekiekt voor het slot te Detmold Lippe dat slechts weinigen hunner krijgslieden aan de scherpte van zijn zwaard wisten te ont komen. Theotmalli was toen zeker nog niet een bewoonde plaats, doch veeleer een plek in een gewijd woud gelegen, waar aan de goden geofferd en recht gesproken werd, ge lijk dit op voorvaderlijke manier buiten de dorpen placht te geschieden. Wellicht ver zamelden de Saksische krijgslieden zich juist hier, om aan de Franken van Karei het hoofd te bieden, omdat zij zich zoo meer van. de steun hunner goden verzekerd acht ten. De God der Christenen echter bleek sterker, en derhalve bouwde men te Zijner eer op de plaats van den beslissendon strijd een kerk, want als kerkdorp treffen wij later, in het begin der elfde eeuw, Detmold in de historie weder aan. Een oud-Germaansch heiligdom Merkwaardige sporen van een oud-Ger maansch heiligdom vindt men op niet zeer grooten afstand van de Lippische hoofdstad, en wel nabij Horn, waar te midden van de fraaie, boschrijke omgeving, een aantal gril lig gevormde rotsblokken steil overeind staan, als waggelende reuzen, die in elkan ders gezelschap steun schijnen te zoeken. Het is een merkwaardige groep, die de aan dacht boeit, en tevens de nieuwsgierigheid gaande maakt. Met trappen, en zich steu nende met behulp van behendig aange brachte leuningen, kan men tientallen me ters hooge blokken beklimmen, die zeer dui delijke sporen vertoonen, in oerouden tijd aan den dienst der Germaansche goden te zijn gewijd geweest. Geheel in overeenstem ming daarmede zijn de overblijfselen van vroeg-middeleeuwsche beeldhouwkunst, die men aan den voet van een dier rotsentorens kan bezichtigen. Monniken uit het naburi ge Paderborn, hebben, gelijk dit eertijds ge bruikelijk was, dit heidensch heiligdom'wil len kerstenen, door er de teekenen en de symbolen van hun geloof op aan te brengen. Zoo ziet men dan hier, in steen uitgehou wen, een voorstelling van de Kruisafname, terwijl aan een andere zijde in de rots een grafruimte is gemaakt, met een holte in den vorm van een menschenlichaam, hetwelk vermoedelijk aan den dood en de verrijzenis van den Heer moest herinneren. Het is te begrijpen, dat deze „Extern steine", zooals ze thans heeten, een oord zijn, waarheen vooral in onze dagen, met hun herleefde belangstelling voor oud-Ger maansche religie en cultuur, zeer velen trek ken, die den band met het verre verleden der Duitsche voorvaderen willen vernieu wen. Zoo biedt dit land van Lippe voor elk wat wilsv stedenschoon, een rijk-gevarieerde" na tuur en geschiedkundige monumenten, ter wijl hét leven er rustig en gemoedelijk voort gaat, niet hinderlijk ter zijde gedrongen door den drukken stroom van modern verkeer. Het zou ons geenszins verbazen zoo in den volgenden zomer zeer vele touristen uit Nederland denzelfden weg gingen volgen, die het reisbureau „Libertas" in dezen herfst voor ons gezelschap zoo prettig had ge- effen d. Ook de terugreis was de moeite waard. Wederom bood de gevolgde route ditmaal ging het over Bielefeld en Warendorf op Munster aan schitterende uitzichteu en panorama's, die men niet licht zal vergeten. Het is hier niet de plaats, daar breedvoerig op in te gaan; alleen voor Munster, do stad waar in 1648 de vrede werd gesloten, die den Tachtigjarigen Oorlog beëindigae, willen wij een kleine uitzondering maken. Ofschoon wij niet al te veel tijd haiden, om ér te vertoeven, werden wij door de bij zonder voorkomende wijze, waarop ons ge zelschap door het Verkehrsamt tegemoet getreden werd, toch nog in staat gesteld, van de merkwaardigheden van deze aloude bis schopsstad veel te genieten. Do stad Munster Allereerst dan begeleidde men ons naar het oude raadhuis, dat zulk een bijzonder fraaien ouden gothischen gevel heeft, doch hetwelk ons speciaal boeide, omdat het de Vredeszaal herbergt, alwaar de historische zittingen en tenslotte de plechtige bezwering van den „Vrede van Munster" plaats had den. Deze zaal, met donker eikenhout bescho ten, heeft aan de eene zijde een rij van kleu rige glas-in-lood-ramen, waardoor een getem perd, maar prettig licht in het inwendige valt. Een oude muurbank toont de rijen an tieke kussens, eertijds door aanzienlijke Munstersche dames geborduurd voor de vre- desgedelegeerden. Zij liggen nog, thans eer biedwaardig door ouderdom en herinnering beide, op dezelfde plaatsen van weleer, ter wijl aan den tegenovergcstelden wand een rij van olieverf portretten, alle van de hand van denzelfden meester, de trekken in her innering houdt van hen, die hier over bet wel en wee van de Nederlanden, en van de andere in het groote conflict betrokken sta ten hadden te beraadslagen. In het midden der zaal hangt de antieke kaarsenkroon, waaronder, drie eeuwen gele den, de met documenten beladen tafel stond, en waar rond, gelijk oude afbeeldingen aan- toonen, de gevolmachtigden hun eed op het nieuwe tractaat zwoéren. Dit is voor eiken Nederlander een plek geheiligde grond. Ook andere herinneringen bergt dit kost bare raadhuis, en wel van geheel verschil lenden aard. Men ziet er o.a. het harnas van Jan van Leyden, den geduchten wederdoo- per, wiens dweperij en wanbeheer in ver vlogen eeuwen Munster aan groote ver schrikkingen hebben prijs gegeven, totdat hij en zijn beide voornaamste medestanders aan den beul overgeleverd', doodgemarteld en in de drie groote metalen kooien aan den St, Lamberti-toren ten tooi gehangen wer den, ten teeken dat zij met lijf en leven hun uitspattingen en misdrijven hadden geboet. De St. Lambertitoren siert ook thans nog het stadsbeeld, en de merkwaardige ,4ns menten van justitie" verkondigen hoog ven de huizenzee i.og immer hun oude telling met een scherpte van barbaar detail, waarvoor men als zachtigmoedi twintigst'eeuwer terughuivert. Hoe mooi echter is 'iét huidige Muns dat van zijn oude bezoekingen glorierijk hersteld, en dat uit zijn verleden, behalv curiosa, welke wij zooeven vermelden, I nog zulk een rijkdom van oude gevels schoone kerken heeft gered! Een vluch bezoek aan den Dom bracht ons onder indruk van de majesteit en de pracht 1 dit interieur, met zijn statige gewelven, kunstschatten en zijn zuiveren lichtin Wat wij nooit vermoed hadden drong et klaps tot ons door: dat we hier dicht bij Nederlandsche grenzen een stad hebb niet alleen uit het verleden vermaard, d< bovendien ook thans voor den tourist zeer belangrijk, om haar steaebouwkun en historisch schoon, een stad, die boi dien zulk een gezellig verkeer heeft en i een keur van mooie winkelstraten, dat wandelen er een genot is. Zoo heeft deze „vierdaagsche" van Reisbureau „Libertas" aan de deelnem dank'zij de goede zorgen, waarmede r dit uitnemend sluitenoe rijke program had voorbereid, zeer veel genot versch Ook de leiding onderweg heeft er in bela rijke mate toe bijgedragen, het genooi van dezen tocht te verhoogen. Men gevoe zich in vertrouwde handen en had zich geen enkel ding te bekommeren: voor a werd gezorgd'. De reis naar het Land van Prins Bern is op deze wijze voor de deelnemers een' verdeeld genoegen, en voor het Reisburi „Libertas", hetwelk het initiatief daar nam, een uitgesproken succes ge word Het herinneringsmonument op de mannshöhe, dat heel de omgeving met z Ger manenfiguur beheerscht. Het eerste artikel stond in ons bl van 6 October j.l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10