rcdlQ^ Hervormd-Geref. Knapenvereen. Imposant spel van Springer DINSDAG 13 OCTOBER 1936 KERK EN ZENDING GEREF. KERKEN Tweetal: Te Amsterdam-West (vac. 'd. Werff), M. Boukema te Leidsohendam J. B. v. cL Sijs te Steenwijk. Beroepen: Te Schiedam, D. Zwart tf Aalten Te Uithuizen, S. G. Bloem t Niezijl. EVANG. LUTH. KERK Drietal: Te Stadskanaal, A. W. C. de Wit te Stadskanaal, L. Sohulte te Amster dam en H. C. Zwahler te 's-Gravenhage. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amsterdam )vac. Ros- cam Abbmg), Dr. H. J. Honders te Wasse naar (voor die 2e maal). In de vac. Baehr (Duitsche dienst), J. H. R. Fischer, thans reeds werkzaam in die vacature Tc Meppel, J. F. B er kei te Apeldoorn Tc Groot-Ammers, J. G. Abbringh te Papen drecht Te Havelte (toe-z.) P. Smits, cand en hulppred. te Eindhoven. Bedankt: Voor Bergen op Zoom, Smits, cand. en hulppred. te Eindhoven. VACATURE-Dr K. DIJK Naar wij vernemen, zal de tot hoogleeraar te Kampen benoemde predikant der Geref. Kerk van Den Haag-West Dr K. Dijk nog niet spoedig vertrekken. Het is niet onmogelijk, dat hij eerst enkele maanden te Kampen doceeren en inwoner van Den Haag blijven zal. Intusschien zad men mei ingang van 1 Januari 1937 een candidaat benoemen, dde hulpdiensten zal verrichten in de wijk van Dr Dijk totdat de vacature vervuld is, AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag jl. heeft Ds L. Ml J. S. H e r f- kens afscheid genomen van de Herv Evangelisatie te Assen. Zijn tekst was 2 Cor. 12 19a. De scheidende 1 eeraar werd toegesproken door Dr Kam. Toegezongen werd Ps. 1214. Aanwezig waren o.m. af gevaardigden van den Kerkeraad der Ned Herv. Gemeente, Ds v. d. Most van Sp ij k met een ouderling en diaken. Na des morgens bevestigd te zijn dooi Ds P. Six Dijkstra van Baambrugge met een predikatie naar aanleiding van Joh. 18 deed Ds F. G. H. N i c o 1 a over gekomen van Jutphaas, Zondag jl. zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Domburg met een predikatie maar aan leiding van Rom. 1 16. De nieuwe leeraar w erd toegesproken door den praetor van de Ring Veere, Ds Jellema van Grijpskerke en dien consulent van Domburg Ds J. G Panhuise van Aagtekerke, die liet toe zingen Gezang 91 3. Zondag 11 Oct., 's avonds, nam Ds 'J a c. Treffers in, de volle Martinikerk afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Sn eek, nadat 's morgens het H. Avond maal was gevierd. Als tekst was gekozen Ps. 1387, 8. De naar Woerdien vertrek kende pastor werd toegesproken door Ds Wolfensberger, op wiens verzoek toe gezongen werd Ps. 277. Het koor „Bel Canto" zong enkele liederen. Vele collega's uit cien omtrek woonden het afscheid bij. KARL BARTH NAAR HONGARIJE Sedert het begin dezer maand vertoeft Prof. Dr Karl Barth in Hongarije voor het geven van een reeks theologische voor drachten (over de predestinatie) aan de Geref. theol. faculteit der Universiteit van Débreczen. PASTOR D. KOCH Op 6 October j.L is Pastor D. KocK te Bad Oeyahausen 60 jaar gewordlen. Als president van de Westfaalsche Pro vinciale Synode en als predikant heeft hij in den Duitschen Kerkstrijd meermalen van zich doen hooren en zioh doen kennen als een man van vaste overtuiging en moed, om te staan voor de vrijheid der Belijdende Kerken. Met begrijpelijke vol doening herinnert de Reform. Kirchenztg. eraan dat Pfarrer Koch „De eenige legale en legitieme president in gan6ch Pruisen en de erkende leider der landslcerk Westfalen is", NED. HERV. KERK ZALTBOMMEL De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Zaltbommel heeft bericht ontvangen, dat het besluit tot opheffing der 2e predi kantsplaats is goedgekeurd en wel met in gang van 1 Januari. Drukbezochte leiders- Gouda Ds. T. H. Oostenbrug over „Cultuur en Christendom" De Bond van Herv. Knapenvereenigingen op Geref. grondslag hield te Gouda de 15e Leidersvergadering. De voorz., de heer M. Noteboom te Hilversum las Matth. S en sprak naar aanleiding hiervan een kort openingswoord. In het voorgelezen Schriftgedeelte wordt, aldus spr., ons getee- kend de hoofdman met zijn knecht. Enkele trekken daaruit willen we dienstbaar ma ken aan ons knapenwerk. 1. zien we de lief de van hoofdman tot knecht 2. een groot geloof getoond. 3. het geloof beloond. Waar is bij ons de liefde tot knaap en werk. De hoofdman kan ons tot voorbeeld strekken. De geest van Laodicea wordt ook dikwijls onder ons gevonden; er zijn veel plaatsen nog zonder K.V. Gewezen wordt op de roe ping van predikant en kerkeraad. Die moe ten de leiders steunen in hun werk. De aanwezigen, inzonderheid de spr.,DsT H. Oostenbrug uit Gouderak worden welkom geheeten. De Secretaris de heer C. Blokland uit Hardin x veld krijgt nu gelegenheid de notulen te lezen en gijn jaarverslag uit te brengen. Hieruit blijkt dat de Bond groeit. De Bond omvat thans 84 vereenigingen met ongeveer 1800 leden. De penningmeester, de heer T. W. Kore- aaruit Schoonrewoerd brengt even eens zijn jaarverslag uit Hoewel de inkom sten daalden kon toch een batig saldo ge boekt worden. De heer Z. H. da Groot uit Rotter- a m, doet mededeeling over de stand van de Bondsboekhandel. De omzet was aan merkelijk kleiner dan het vorig jaar, maar toch was ook hier een aardig batig saldo. Nu krijgt Ds. T. H. Oostenbrug uit G oude rak gelegenheid tot het houden van zijn referaat „Cultuur en Chris tendom. De vraag, aldus spr., naar de verhouding Cultuur en Christendom stellen we niet als toeschouwer, maar als belanghebbende. Im- wij allen nemen aan het cultuurleven deel, de cultuur is in ons aller leven een be langrijke factor. Nu kan echter de Christen de cultuur niet zoo maar blindelings aan- larden. De wereldling kan dat wel, en me- ...geen doet het ook, want voor velen is de cultuur het hoogste goed. Dus zal spr. de waarde van de cultuur bepalen naar het Woord van God. Wat zegt Gods Woord? Gen. 1—3 zijn ook in dit opzicht belangrijk. In Gen. 1 28 wordt de mensch opgedragen „de aarde te vervullen en te onderwerpen". Daar blijkt dus, dat aan den mensch in de staat der rechtheid een cultuurtaak is opgedragen, m.a.w. dat de cultuurtaak behoort tot de eigenlijke bestemming van den mensch. In Gen. 2 15 wordt die cultuurtaak nader om schreven als een „bouwen en een bewaren" m.a.w. als zijnde van een tweeledig karak ter. Gen. 3 teekent ons de zondeval, waar door de mensch zichzelf van zijn gaven krachten berooft. Slechts in zooverre voortaan van een .houwen en bewaren' sprake kunnen zijn, als Gods algerneene genade er toe in staat stelt. Nu doet de prac- tijk ons zien dat in het leven der mensch- heid ten aanzien van het „bouwen" vooral de werking van Gods algerneene genade te bespeuren valt, ten aanzien van het „bewa ren" echter vooral do doorwerking der zon de. Conclusies uit Gen. 13: de cultuurtaak van den Christen zal bestaan in een hantee ren van troffel zoowel als van zwaard. Wil len we alleen het zwaard gebruiken dan hebben we geen oog voor de beteekenis Gen. 128 en Genn. 2:15. Willen we alleen de troffel gebruiken dan hebben we geen oog voor de beteekenis van Gen. 3. Wat nu de verhouding van het meerdere gebruik van de troffel, dan wel het meer dere gebruik van het zwaard betreft, deze hangt af van de gedaante, die de cultuur vertoont, in een bepaalde tijd en onder een bepaald volk. Nu staat onze tijd in het tee- ken van ontkerstening. Dus wordt heden in het bijzonder vereischt, een hanteeren van het zwaard. Wat nu echter onze vereenigingen be treft laat het onze leiders duidelijk mogen zijn, dat ze ook in dit opzicht de roeping hebben, de knapen voor te lichten. De kna pen krijgen ook met cultuur te maker.. Voor hen zijn inzonderheid van gewicht, de we gen van sport en spel, schouwburg en bios coop, enz Hoe nu te oordeelen over het al of niet geoorloofde? Velen zeggen: „Het ge weten zij do maatstaf". Nu is het wel waar, dat we een geweten hebben maar dat ge weten is door de zonde verduisterd, kan dus nooit een betrouwbare maatstaf zijn. Neen, de maatstaf moet buiten ons zelf gezocht in 't Woord van God. Maar geeft het Woord van God ons wel antwoord op de verschillende cultuurvragen der verschil lende tijden? Als we dadelijk willen begin nen met casuistiek, dan is ons uitgangs punt verkeerd. We moeten beginnen met op te merken. Gods Woord stelt boven alles, dat we God zullen liefhebben. Welnu, als we zóó beginnen, dan blijkt dat Gods Woord ons verder ook steeds een genoegzaam ant woord geeft op allerlei concrete vragen. Im mers dan wordt bij alles de vraag gesteld: voert het mij ook van God af? Welnu dat gene, wat van God afvoert, dat zal den Christen verboden zijn. Het referaat werd daarna besproken. Door een achttal leiders werden vragen van practische aard gesteld, welke door refe rent werden beantwoord. De vergadering was druk bezocht Zij werd j. bespreking van enkele huishoudelijke zaken met dankgebed door den heer Smit uit Z wij n d re c h t gesloten. De aftredende bestuursleden Ds. J. G. van Ie peren uit Leerbroek en de heer C Blokland uit Hardinxveld werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Duitsch-Evangelische Bond Het gouden jubileum Van 10—12 October heeft de Duitsch- Evangelische Bond (een soortgelijke Bond als de Evangelische Maatschappij in ons land) te Erfurt zijn 50-jarig bestaap her dacht. De stad was bevlagd met honderden ihakenkruisvlaggen, vele huizen waren met groen getooid, talrijke doeken boven de straten gespannen. De feestvergaderingen stonden onder leiding van den Bondsvoor zitter Prof. Dr Bornkamm van Halle De Bondsecretaris Dr Vor der Heydt uit Berlijn, wees op den strijd der toekomst die voor den Bond gericht moet zijn tegen materialisme, Marxisme en Godloosheid. Terug naar de Reformatie. En tegen hei politieke R. Katholicisme. Voorts werd gesproken door Dr Ohlemüller namuene het Prot. Wereldverbond. In een samenkomst voor alten heeft o.a. Dr H e a. n z e 1 m a n n, de Oostenrijksche superintendent het woord gevoerd. Hem wa de verrassing bereid van een eere-doctoraat. De deken van de theologische faculteit der universiteit Halle-Wittenberg was versche nen in zijn fluweel met wit bont afgezette gewaad. Hij nam eerst het woord om den feestvierenden Bond geluk te wenschen maar verder om uit naam van de Univer siteit Ds Heinzelmann, een Erfurter van geboorte, maar later toen hij predikant iin Oostenrijk werd. Oostenrijker geworden, het eere-doctoraat in de theologie wegens zijn groote verdienste veertig jaar lang voor d*e Los-van-Rome-beweging in Oostenrijk te verleenen. VOOR DE ZONDAGSSCHOOL Als een blijvende gedachtenis aan het eeuwfeest der Zondagsschool in ons land heeft de Nederl. Zondagschool vereen, twee boekjes voor uitdeeling op Zondagsscholen doen verschijnen, één voor kleinere kinde ren: Dp gedroogde appeltjes" door W. G van Ie Hulst (met penteekeniingen van zijn zoon), en één voor grootere kinderen: „De klokkenluiders" door A. NorelStraatsima De namen der auteurs waarborgen een breede verspreiding; beidie boekjes laten zich prettig lezen en hebben tevens den onmisbaren geestelijken inslag. ONDERWIJS EN OPVOEDING R.K. UNIVERSITEIT Dr A. J. M. Mulders, sinds Octobei 1930 lector in missiiologi-e aaai de R.K. Uni- vereiteit te Nijmegen en in Februari benoemd tot gewoon hoogleeiraar in ologie en Oosterscbe theologie, heeft gister middag met het uitspreken van een redr over deze vakken, zijn ambt aanvaard, PAEDOLOGISCH INSTITUUT Ook van Roomsche zijde wordt thans èen Paedologisch Instituut geopend. Aan R.K. Universiteit te Nijmegen zal, in ver band staande met de orthopaedische Inrich tingen op Hoog Ubbergen, zullk een insti tuut geopend worden, ter verzorging van zoowel liohaimelijk als geestelijk kinderen. LANDBOUWHOOGESCHOOL Bij K. B. is, te rekenen van 1 Sept. 1935 meetrokken het bij K. B. vain 14 Oct 1935 aan Mr A. van der Deure verleende eervol ontslag, wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, als lector aan df cursus ter opleiding van landmeters Wageningen. J. H. FRIELINK f Op 64-jarigen leeftijd is te Arn/hesm na een korte ongesteldheid overleden de heer J II. F r i e 1 i n g, directeur van de Rijks- kweekschool te Doetimchem. PROV. GRONINGER CHR. ONDER- WIJZERSVEREENIGING De najaarsvergadering van de Provin ciale Groninger Chr. Onderwijzersvereeni- ging zal gehouden worden te Groningen op Zaterdag 7 Nov. a.s. Als spreker zal op treden Prof. Dr K. Schilder van Kam pen, met het onderwerp: „Ons Christelijk onderwijs en de hedendaagsahe crisis-leer". 'S HE ERE NLO O De jaarlijksche algerneene vergadering van de Ver. tot opvoeding en verpleging van Idioten en Achterlijke kinderen, waar vain de stichtingen te Ermelo en te Noord- wijk-Rinnen uitgaan, zal Donderdag 29 Oct a.s. onder presidium van Prof. Dr G. Ch A a 1 d e r s van Hilversum, te Noord- w ij k-B innen, in de Dr Mr Willem van den Bergh-stichting worden gehouden, 2 uur. ONTVANGEN DRUKWERKEN Van Chr. Lyceum te Bandoeng: Na menlijst en Mededeelingen 10e schooljaar 19361937. Van H. D. T j e e n k W i Hink e n Zn. Haarlem: Geschriften Ned. Ver. voor Ar menzorg en Weldadigheid. Nr. LXV A. Prae- advies Mr. Dr. J. G Schreuder over het onderwerp: „Afwenteling van kosten van Armenzorg op andere gemeenten. Van het R.K. orgaan „Het School bestuur": Overdruk van het nr. van 2 October 1936 „Niet in botsing maar in over eenstemming. Gelijke normen voor open baar en bijzonder onderwijs". Examens 1818", en de beer W. Pb. Coolh te Briellé, op pro-afsctirlft .Het r reglement van 1827. Het werk van II ervaring getoetst". Academitche Examens Lelden. Geel.: Thetolog-ie: camd.ej A. E. van Borsffum Buisman en de 1 de KiievW. Utrecht, Gesl.: Theologie: doet e: candex., de he« natuurk.): doet H. A. Vreedenberg.' voorb. ex.. de he Gesl.: Theologie: kerkel. ren K. ter Steege en H. Gymlnk Gesl.: Gen< de heeren F. M. J. Jansen »kunde: mej. Haver F. Stallmann. Rechten: ca: en F. Schadd. Wetenschappen: cand.ex., de heer J. de heeren D. Rloharda en A. J. Snaayer. Apothekersassistent. Amsterdam. Gesl. de dairies M. M. A. Schllte. Delft: E. Schoen makers, Baarn: M. M. Roelands. Soestdljk. Utrecht Geel. mej. D. M. J. t'Sas, Glnneker Machinisten. Den Haag. Gesl. voor dlpl. A. de heeren K. v. Wijngaarden. Sliedrecht; D C.' H. v. d. Laan, Honselersdijk. de franse grammaire en Haar toepassing voor den a.s. handelscorrespondent door RQOVERS—SMEETS 7de druk - herzien door Drs G HEYMANS 318 bladzijden 2.50 geb. 2.75 Ook in de boekhandel verkrijgbaar P. NOORDHOFF N.V. GRONINGEN p proefschrift in Zutd-Sumi tot doctor 1 de heer D. J. P. O proefschrift „Het beïeid der Itwerklng der begln- ..Inlandsch de Letteren •.hied; Commissie Generaal. Di 1816 ln het regeeringsreglement UIT HET SOCIALE LEVEN „BREKEN OF BOUWEN?" Nadat op de jongste Bondsraadvergade ring van de N. G B. de heer J. de Bruin, van Rotterdam, een inleiding had gehouden, nam de vergadering de volgende conclusies met algerneene stemmen aan: a. de onder invloed der langdurige crisis steeds moeilijker wordende verhoudingen in het bouwbedrijf, zich demonstreerende in groote werkloosheid, onreëele concurrentie onder de werkgevers, toename van het aan tal malafide werkgevers en onderaannemers, jongens-exploitatie, binnendringen in het be drijf van slecht geschoolde arbeidskrachten en pogingen tot ondermijning van vastgestel de arbeidsvoorwaarden, vorderen meer dan ooit duurzame en algerneene samenwerking der organisaties van werkgevers en werk nemers; b. eerste doel dezer samenwerking moet zijn de afsluiting van collectieve arbeids overeenkomsten, met gemeenschappelijk te nemen maatregelen in zake de controle op derzelver naleving; c. aan de werkzaamheden in zake de col lectieve overeenkomsten moet worden verbon den: 1. medezeggenschap der arbeidersorga nisaties in zake pogingen tot bevordering der werkverruiming; 2. in zake de pogingen tot betere regeling van de werkuitgifte; 3 inzake de aanbestedingen en de prijsrege lingen (saneering) en voor het stellen van vestigingseischen; 4. in zake beteugeling van het euvel der jongensexploitatie, mede door invoering van leerlingregeling, met in vloed der organisaties op het vakonderwijs; d. ter verkrijging van gezondere verhoudin gen vraagt de Bondsraad maatregelen van overheidswege, ten eerste tot betere naleving van de Arbeidswet in zake overschrijding van de werktijd en inperking der overwerk vergunningen; voorts inperking van de 48- u ren week tot 40 uren, met overeenkomstige verplichting voor de in het bedrijf geves tigde ondernemers en verbod der beunhaze rij; verbindendverklaring der collectieve overeenkomsten en verordenende bevoegd heid voor de bedrijfsraden. IVIR. A. M. JOEKES OVER DE POLITIEKE TOESTAND Het uitvoeren van groote werken noodzakelijk Paragraaf 12 nog steeds de moeilijkheid De leider van de V.D. Kamerfractie mr. A. M. J o e k e s, heeft in een rede, die hij gisteravond te Groningen hield, een uiteenzetting gegeven over den politieken toestand na de depre ciatie van den gulden. In dat verband merkte hij o. m. op. dat de thans nog hangende wetsontwerpen zake herberekening der pensioenen in geheel ander licht zijn komen te staan. Mijn medewerking aan de totstandkoming daar- aldus spr. die voor den nieuwen monetairen toestand al heel gering was, kan ik nu niet geven, omdat de nieuwe toestand in de deflatiepolitiek een bres heeft geschoten. Spr. meende te mogen zeg gen, dat het wetsontwerp in dezen vorm althans niet op de instemming der vrijzin nig-democraten kan rekenen. De eerste taak van de Overheid moet zijn om de zorg voor de minst draag- krachtigen ener giek ter hand te nemen. In dit verband sprak hij vreugde er over uit, dat de steun bedragen niet zul len worden ver minderd, ondanks de afschaffing van den huur- bijslag. Wat de werk loosheid betreft, meende de heer Joekes te moeten opmerken dat de Mr A. M. Joekes grootere bedrijvigheid die tengevolge van nieuwen toestandis te verwachten, de regeering geen aanleiding mag zijn om de maatregelen tegen de werkloosheid te beperken. De vrijzinnig-democraten gaan wel iswaar niet met het plan van den ar beid van de S.D.A.P. mee, toch zijn zij van oordeel, dat door het op groote schaal uitvoeren van groote werken de werkloosheid moet worden tegengegaan. Hij waarschuwde ten slotte voor te opti mistische verwachtingen van de ontspan ning, die is waar te nemen. Spr. wees er op, dat in de eerste plaats een einde moet worden gemaakt aan tekorten op de Rijks- begrooting. In de tweede plaats moet aan dacht worden besteed aan de zorg voor ouden van dagen. Ten aanzien van de concentratie van het onderwijs en in het bijzonder wat betreft het werk van de staatscommis sie, die moet onderzoeken op welke wijze het mogelijk is om aan de bezwa- Hoogste stand te Valentia 770.4. Laagste stand te Haparauda 738.4. Stand vanmorgen halftwaalf 761.5. WEER VE RW ACHTING Tijdelijk afnemende Noordwestelijke tot Westelijke wind. nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog kans op regenibuien, kouder ALGEMEENE WEERVERWACHTING De diepe depressie in Noord-Scandinavië de hooge drukking, die zich naar het Westen en Zuiden terugtrok, brachten bijna geheel West- en Midden-Europa onder in vloed van de Westelijke luchtstrooming, zoo dat het gebied van lichte vorst, behalve in Scandinavië, alleen in Zuid-Frankrijk en bij de Alpen wordt gevonden. In Noord-Duitschland stormt het uit het Westen en valt overal regen. In het Zuiden heerscht nog fraai weer met ochtendnevel. Scandinavië heeft koude Noordelijke den; in Noorwegen met regen en sneeuw; regen in Zuid-Zweden en tijdelijke opklaring met lichte vorst in het midden. Op de Britsche eilanden klaart het weer bij matige Noordwestelijke wind op, in ver band rpet de nadering van een nieuwe da ling ten Westen van IJsland. Frankrijk en Zwitserland melden bijna overal windstilte en veel ochtendnevel, waar op fraai herfstweer zal volgen. Hier te lande is tijdelijke opklaring na enkele regenbuien met afkoeling in de nacht te wachten. Vermoedelijk -zal daarna de wind weer krimpen en de bewolking toe- XHERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.2 G, 14 OCTOBER Zonsopgang 6.24 uur, zonsondergang 5.07 uur Maan op vm. 5.31 uur, onder nam. 4.14 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN ren van rechts tegen de bekende para graaf 12 tegemoet te komen, zeide mr. Joekes met nadruk, dat van eenige tegenwerking in deze commissie of van op de lange baan schuiven geen sprake is. Met groote ernst beraadslaagt de commissie over de moeilijke problemen, waarbij op geen enkele wijze getornd zal worden aan de grondslag van de onderwijspacificatie. Dammen De Belg krijgt geen voet meer aan den grond Stand thans 153 Gisteravond werd in één der zalen van hotel „den Burcht" te Leiden, onder vrij groote belangstelling de ne gende partij gespeeld van den twee kamp SpringerVaessen. Na 54 zetten werd ook deze partij door onzen landgenoot gewonnen, zoo dat de stand thans luidt: Springer 15 punten en Vaessen 3 punten. De organisatie van dezen avond was in handen van de Damclub Leiden met mede werking van de Nieuwe Leidsche Courant. De voorzitter van D.C.L., de heer van Zwie- ten, hield een korte inleiding, waarin hij alle aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den burgemeester van Leiden, den heer A. v. d. Sande Bakhuyzen, en den administra teur van de Nieuwe Leidsche Cou- t, den heer J. J. van Seventer. Hij bracht voorts enkele woorden van dank aan de directie van genoemd dagblad. Vervolgens verrichtte de burgemeester de plechtigheid van den eersten zet en bleef nog eenigen tijd het spel met aandacht volgen. Een 3228 opening van den Belg leidde aanvankelijk tot regelmatig spel, doch plot seling volgde weer zoo'n verbluffende cen trum-aanval van Springer, waartegen Vaes- evenals in de vorige partijen, het juiste tegenspel niet kon vinden. Ook nu bracht hij door een grooten uitruil het spel in een voudiger banen, doch alweer ten koste van zijn positie. Op buitengewoon krachtige wijze wist de oud-wereldkampioen de hiaten in de vijandelijke stelling uit te buiten en steeds meer werd de Belgische kampioen terugge drongen, hoe moedig hij zich ook tegen de overmacht bleef verzetten. Tenslotte werd de situatie zoo wanhopig, dat een stuk geofferd moest worden, waarna het pleit spoedig ten gunste van onzen landgenoot beslist was. Het spelverloop was als volgt: L. Vaessen (wit), B. Springer (zwart): 1. 32—28, 18—22; 2. 37—32, 12—18; 3. 32—27, 19—23: 4. 28x19, 14X23 (zwart verbreekt reeds onmiddellijk de kettingstel ling); 5. 31—26, 22X31; 6. 26X37, 10—14 (beide partijen bereiken een snelle ontwik keling van den langen vleugel, geheel vol gens de principes van het moderne spel); 7. 3328, 23x32; 8. 37X28 (de opening wordt voorloop ig beheerscht door een strijd om het centrum), 814—19; 9. 41—37, 5—10: 10. 46—41, 10—14: 11. 39—33, 18—23: 12. 4439 (in aanmerking komt ook wit 37—32 met klassiek spel. Schijnbaar kan wit 37—32 niet gespeeld worden, wegens zwart .2329, '17—22 enz., maar na zwart 23—29 vervolgt wit met 33X24, waarna zwart den tweeslag 19x39 moet nemen en het zetje dus niet op gaat. Overigens 's ook wit 3429 goed): 1223X32; 13. 37X28, 17—22; 14. 28x17 11X22 (thans ontneemt zwart zijn tegenstan der op deze wijze het centrum); 15. 5044, 1923; 16. 3430 (heel goed is hier wit 34—29 en 40X29. Ook 35—30 is aan te be velen. Zwart 2025 is dan niet goed mo gelijk, wegens wit 3024. Wit dreigt 3430, waartegen zwart 1419 niet helpt, omdat volgt wit 3329. Ook zwart 1420 gaat niet, wegens wit 3430. Het beste is zwart 1319 en 9X18. Na wit 3530 kan zwart ook anders voortzetten, bijv. met 1419, in welk geval wit 3025 laat volgen en later even tueel 34—29 en 40X29); 1623—28 (weer zoo'n zet, welke typeerend is voor Springers speeltrant); 17. 4034, 2025 (wel de beste, omdat wit natuurlijk speelt op de formatie 29, 34 en 40 met de dreiging 29—24 enz.); 18. 44—40, 7—12; 19. 30—24 (overweging verdient hier ook wit 3329. Indien zwart 1217 antwoordt, kan wit gerust 3631 spelen, want zwart 2833 enz. gaat niet, wegens den naslag wit 30X10. Verder moet zwart er rekening mede houden, dat geen stuk op 20 gebracht kan worden, wegens wit 2924 enz., terwijl zwart 1419 of 1319 niet zonder bezwaar gaat, wegens wit 2923. Zwart zal evenwel trachten van zijn vooruitgeschoven centrum-positie ge bruik te maken door na verloop van tijd het strategische punt 27 te bezetten); 19 1218 (wit dreigt n.l. byv. na zwart 17 of 12—17. Zwart kan dan op twee manieren slaan, doch steeds volgt wit 3430 enz. met stukwinst); 20. 24—20 (de angst zit er diep in bij Vaessen. De eerste de beste gelegen heid neemt hij te baat om de stelling te li quideeren. Wit kan den afwachtenden zet 4137 spelen, waarna zeer zeker 3430 en 40X29 in aanmerking komt met voor beide spelers moeilijk spel. Inplaats van den tekst zet gaat wit 4944 niet, wegens den damzet zwart 28—32, 22X31, 25—30, 14—20 en 9X49); 2015X24; 21. 34—30, 25X34; 22. 39X10, 28X39; 23. 43x34, 4X15 (met deze afwikkeling heeft wit zijn kansen op een behoorlijke spelverdeeling vrijwel prijs ge geven. Wederom komt zwart sterk op het centrum en het wordt een herhaling van de eerste partij); 24. 38—33, 1—7; 25. 41—37, 712; 26. 3429 (dit kan nog wel even wachten. Eerst het opbrengen van schijf 49 naar 38 lijkt ons juister); 2613—19; 27. 4238 (nog kan wit 4943. Niet goed is echter wit 3732, omdat zwart dan sterk 2227 en 16x27 kan spelen); 27914; 28. 4742, 1420; 29. 2924 (deze zet heeft de algeheele aftakeling van wits stelling ten gevolge. Beter is alsnog wit 4943); 29. 20x29; 30. 33X13, 8x19 (er is niets meer te maken van het witte spel. Zwart komt over weldigend opzetten); 31. 4943, 19—23; 32. 3530 (wit tracht zich aan zwarts langen vleugel nog eenige kansen te verschaffen. Zonder succes echter,; 32611* 33 aO—24. 16—21; 34. 40—34, 21—27; 35. 45—40.' 2—8; 36. 40—35, 8—13; 37. 34—30, 13—19 (de formatie wit 24, 30 en 35 heeft geen lang leven);. 38.' 24x13, 18X9; 39. 30—24, 9—13; 40. 43—39 (wit komt te laat op 30 met deze ROFFELRIJMEN EEN PRACTICUS 't Is op de kiesvereeniging, Waar iemand refereert Die in 't verguisde parlement Heel wat heeft gepresteerd. De spreker spreekt uit de praktijk En toont met féiten aan, En cijfersdat dit Kabinet De toets wél kan doorstaan. Vanzelf roept hij ons allen op Tot meer beginseltrouw. Hij richt zijn woord tot jong en oi Tot ieder, man en vrouw. Hij wijst de keus: „of N.S.B. Of communismeaf. Wij kiezen de beproefde weg Die Groendie Kuyper gaf 't Is pauze. Straks is er débat „Zeg", zegt vriend A. tot B.t ,JDaar zit die knaap van Deesen ooi) En daar de zoon van E.! Ze staken straks hun pootje op En mompelden houzee! Men zegt: héél onze H.B.S, Holt achter Mussert meeT' Toen zeide A., een practicus, Eén die van werken weet En bij zijn arbeid allerminst ,,'k Zie liever héél-de-H.B.S Om de fascistenvlag Dan „héél-het-oudemannenhuis" Waar ieder stemmen magl" (Nadruk verboden) LEO 'l ld! WOENSDAG 14 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzendi 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram 10.30 Morgendienst te leiden door Dr Wielenga, Geref. predikant te Amst dam. 11.0012.00 Ensemble van Horst. 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble der Horst. 1.30 Gram.pl. 2.00 Bariton piano. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gr 4.00 Orgelconcert. 5.00 Kinderuur. Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfon< d. Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 G 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Muziek- en Zangavond. 9.00 Ouderuu door Prof. Dr. J. Waterink. Onderwa Vader en Moeder tegenover elkander. Vervolg concert. 10.05 Berichten A3 10.10 Schaakcursus. 10.2512.00 Gram Hierna Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzendii 8.00 Gram.pl. 9.30 Onze keuken, genwijding VPRO. 10.15 Gram.pL 11 „Is massa-werkloosheid onontkoombaai causerie. 12.00 Gram.pl. 12.301.45 Bohemians", en gram.pl. 2.00 Gram 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kim ren. 6.15 Orkest. 7.15 „De Roodborstje 7.40 „Sociale verzekering", causerie. Berichten ANP. 8.15 Gram.pL 10.00 richten ANP. 10.05 Vocaal kwintet. 10 Orgelspel. 11.00 „Huwelijks verhoud gen", causerie. 11.30—12.00 Gram, DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12 BBC-orkest en sopraan. 1.202.20 Orki 3.10 Orkest. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesp 5.10 Het MacArthur kwintet. 7.00 Ori en zang. 7.50 Phillips twee orkesten. Het BBC-Symphonie-orkest. 9.40 Verv concert. 10.30 Het Olof-sextet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestcona 2.50 Concert. 5.50 Orkestconcert. Piano en zang. 11.05 Populair concert, KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. Dito. 12.35 Symphonie-orkest. 3.50 mei-orkest. 7.35 „Pflug und Schwe' rijkszending. 8.05 Omroeporkest. 9.5( 11.20 Omroepkleinorkest, piano-trio solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 0 roeporkest. 6.35 Klein-orkest. 7.20 Za 8.20 Omroeporkest. 9.35 Symphpn concert. 484 m.: 1.30 Omroeporkest. 5.25 Klei orkest. 8.20 Symphonie-concert. 9.20 0 roeporkest. 9.50 Reportage. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Hoffmanns orkest. 8.35 Orkestcona 9.50 Fluit en piano. 10.2011.20 Het 0 roepkleinorkest. schijf); 4039; 41. 3530 (om s& 24 te verdedigen. Wit komt evenwel van regen in den drop); 41914; 3025, 1218; 43. 3731 (wat anders? wit 3732 volgt zwart 2731 en 22x31 indien wit eerst 4843 speelt en dan 37— kan zwart met 1116 vervolgen); 43. 14—20; 44. 25x1', 13—19; 45. 24X13, 18X (zeer fraai heeft zwart de winststelling gebouwd); 46. 3934, 2024; 47. 48- 1520; 48. 3833 (meer verweer g wit 4339. Zwart kan dan wel het zet 2732 en 24x44 nemen maar in dat krijgt wit nog een kleine remise-kans); 22—28; 49. 33X22, 27X18 (zwart ft ceert schijfwinst); 50. 3127, 2429 34—30, 20—25; 52. 30—24, 29x20; 53. 36-1 25—30; 54. 43—39, 20—25. Wit geeft De 10e en laatste party wordt hedenavoi te Den Haag gespeeld in een der bove zalen van café-restaurant „De Galerij", van Meerdervoort 419. Deze partij is gew ganiseerd, met medewerking van de direct van de Haavsche Courant. De toegang Aanvang te 7.30 uur. Deze avond zal „en eenigszins byzonó» karakter dragen, omdat de spelers gehuldil zullen worden. Het is zoo goed als zeker de burgemeester aanwezig zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8