wo» STADSNIEUWS Gemeenteraad van Leiden RIJKSPENSIOEN DINSDAG 13 OCTOBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. 1 De Raad van Beheer der Gemeentelijke Sportstichting De rechterzijde wenscht ook de r. k. en protestantsch christelijke sportbeweging daarin vertegenwoordigd. En heeft succes Veel klein goed Brandweerma teriaal wordt gekocht Weer een geldleening De blindenzorg in het debat De heer Beekenkamp is huiverig. En stelt een motie voor Onder voorzitterschap van den burgemees ter, Mr. A. v. d. Sando Bakhuyzen, verga derde gistermiddag de gemeenteraad. Af wezig met kennisgeving de heer Vos. Na de goedkeuring der notulen houdt de Voorzitter een korte rede naar aanleiding van de verloving van Prinses Juliana Hoewel het gemeentebestuur, aldus spr., reeds aanstonds na het bekend worden van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld namens den gemeenteraad aan H. M. do Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana gelukwenschen deed toekomen, twij fel ik er niet aan of bij onze eerste samen komst sinds die heugelijke gebeurtenis hoezeer die door toevallige omstandigheden geruimen tijd daarna plaats vindt stelt de gemeenteraad van Leiden er prijs op, dat in dezen kring de gedachten daarop nog eens, zij het met slechts enkele woor den, gericht worden. Leiden had het voorrecht Hare Koninklijke Hoogheid tijdens Hare studiën aan onze Universiteit tallooze malen binnen haar muren te zien. Uit die dagen herinneren wij ons hoezeer Zij zich moeite gaf om zich voor de Haar ten bate van het Nederlandsche volk wachtende taak grondig voor te bereiden; uit die dagen en uit de vol gende jaren hebben wij bewijzen te over gehad van de warme en deelne mende belangstelling, die Haar ten opziohte van Leiden en haar Univer siteit bezielt, en het is dan ook be grijpelijk, dat Leidens burgerij zeer bijzonder verheugd werd bij het ver nemen van de blijde tijding en op on dubbelzinnige wijze van haar instem ming heeft blijk gegeven. Ik spreek zeker uit naam van den Raad en van de bevolking, wanneer ik de bede uit, dat bet huwelijk van Prinses Juliana rijkelijk door God gezegend moge worden. Mr. Romijn exit Ingekomen was een schrijven van Mr. 'A. J. Romijn, die benoemd en inmiddels ook reeds geïnstalleerd is tot burgemeester van Winschoten, in welk schrijven hij afscheid neemt van den Raad, dankt voor de samen werking, en de stad en haar bestuurders alle goeds toewensclit. De Voorzitter deelt mede, dat hij hij de installatie van Romijn te Winschoten tegenwoordig is geweest en zich daar de tolk van den Raad heeft geweten, toen hij den heer Romijn geluk wenschte met zijn be noeming en zijn leedwezen uitsprak over zijn vertrek uit den Raad en uit Leiden. De Voorzitter deelt voorts mede, dat de samenvoeging van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken zal ingaan op 15 No vember a.s. Het onderbrengen van de brand weer bij de politie zal geschieden op 1 December a.s. Het is B. en W. ge lukt alle vaste brandwachts bij de politie te plaatsen. In behandeling komt daarna de ge drukte agenda. De Voorzitter verzoekt de deuren te doen sluiten. Na heropening na een kwartier komen in behandeling een drietal benoemingen, nl. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. Benoeming van een tijdelijk leeraar ïn het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Benoeming van twaalf leden van den Raad van Beheer van de Sportstichting. Over dit laatste punt ontstaat een uit voerige discussie. De heer Carton '(s.d.) beveelt in de plaats van den heer Van Ingen Schenau den heer Noomen aan. De heer Goslinga (a.r.) zegt dat de aanbeveling bij vele leden van de rechterzijde teleurstelling heeft ge wekt. De aanbeveling van de heeren Stokhuyzen en Donders, alsmede die van de raadsleden is begrijpelijk en te billijken, maar uit de aanbeveling van de andere leden blijkt dat B. en W. in 't geheel geen rekening hebben gehouden met de R. K. en de Prot.- Christclijke sportbeweging in onze stad. Onbekendheid "daarmee kunnen B. en W. niet voorwenden. Er zijn op dit gebied zeer groote en invloedrijke organisaties, die bij deze aanbeveling totaal worden genegeerd. Daarmee kan de rechterzijde geen genoegen nemen. Spr. wil de sport niet verpolitieken, maar wanneer er een belangrijke raad wordt samengesteld, zooals hier het geval is, dan dient daarbij voor de confessioneele ver- eenigingen een plaats te worden ingeruimd.. Wat heeft B. en W. tot deze houding be wogen? De heer Van Eek (s.d.) zegt, dat hij wel een klacht zou kunnen indienen dat de Arbeiderssportbond in deze aanbeveling niet is vertegenwoordigd. B. en W. ston den echter voor deze moeilijkheid, dat het aantal plaatsen klein en het aantal organi saties groot was. Men moet zich bij het standpunt van B. en W. neerleggen of men moet deze heele aanbeveling afwijzen. Spr. is er echter voor om het eerst eens te probeeren met deze commissie. De heer Van Weizen (comm.) meent dat politiek wel iets met sport te maken heeft en acht het beter dat de aanbeveling nog eens wordt teruggenomen. De heer Wilmer (r.k.) zegt, dat de commissie in de eerste plaats uit deskun digen moot bestaan, maar dat het daar naast ook gewenscht is dat de vertegen woordigers uit verschillende groepen van de bevolking worden gekozen. Met dit laat ste is door den wethouder niet genoegzaam rekening gehouden en spr. betreurt dit. Wethouder Verwey (s.d.) heeft zich bij de samenstelling van deze aanbeveling laten leiden door drie overwegingen: le de leden moesten verstand hebben van de sport; 2e zij moeten overwicht hebben en met gezag leiding kunnen geven; 3e er moesten ook technische krachten in worden opgenomen, om van advies te kunnen die nen bij aanleg van sportvelden enz. Deze voorwaarden in aanmerking genomen ge looft spr., dat de samenstelling uitste kend is. De heeren Stokhuyzen en Donders waren leden van de commissie, die de zaak voorbereid heeft en hebben dus reeds veel ervaring opgedaan. De heer Moens is bankdirecteur en zal als penningmeester der Stichting optre den. De heer Van Ingen Schenau ver tegenwoordigt de zwemsport. De heer Metz is leeraar in de Lich. Oefening en heeft te maken met de verhuring van alle gemeentelijke sportlokalen. De heer Steenhauer is voorzitter van de Leidsche Voetbalbond. De heer Uit- tenibroek is voorzitter van de afd. Leiden van den Bond voor Lichame lijke Opvoeding, welke afdeeling tot nog toe de gemeentelijke sportterrei- nen heeft geëxploiteerd. De heer Vijl- brief is voorzitter van de Leidsche speeltuin-centrale en toevallig ook voorzitter van de Leidsche Korfbal- bond. Opzettelijk zijn bepaalde clubs niet in de aanbeveling opgenomen om er geen be- langen-commissie van te maken. Organisa ties van een bepaalde richting heeft spr. niet doen vertegenwoordigen, omdat de le den die namens den Raad in de commissie zitting krijgen, deze richtingen voldoende vertegenwoordigen. De sportverslaggevers zijn opzettelijk gepasseerd om deze in hun vrije meeningsuiting niet te hinderen. De heer Goslinga (a.r.) heeft tegen de drie overwegingen van wethouder Verwey in 't geheel geen bezwaar, maar vindt het vreemd, dat de deskundigen alleen maar in vrijzinnige kringen kunnen worden ge vonden. Daar het antwoord van den wet houder spr. onbevredigd liet beval hij aan enkele voorgedragenen door anderen te ver vangen. In de plaats van den heer Moens stelt spr.'voor de heer G. M. Stolp, in plaats van den heer A. Metz den heer C. A. de Bruyn en in de plaats van Mr Uittenbroek den heer K. H. Kaiser, voorz. der R. K. Sportcentrale. Spr. zal ook geen bezwaar maken tegen de vervanging van den heer Van Ingen Schenau door den heer Noomen. De heer Carton en daarna ook de heer Van Eek bevelen dan in de plaats van Mr. Uittenbroek aan den heer P. Kruyt, voor zitter van den Arbeiderssportbond. De heer Wilbrink (c.h.) steunt de aan beveling van den heer Goslinga. Daarna wordt tot stemming overgegaan met het volgende resultaat. De benoeming Gekozen worden de heeren Ir. F. Stok- huj'zen (29 st.)Mr. H. F. A. Donders (33 st.), S. M. Stolp (21 st.), Ir. P. Lindenbergh (32 st.), Noomen (27 st.), C. A. de Bruyn (18 st.), P. H, Steenhauer (21 st), K. H. Kaiser (17 st.), D. Vijlbrief (33 st.), H. L. J. Tob» (33 st), D. v. d. Kwaak (32 st.), A. Carton 33 st.). In de plaats van de voorgedragen: heer H. E. Moens werd dus de heer S. M. Stolp gekozen, in de plaats van den voorgedragen heer A. Metz do heer C. A. de Bruyn en in de plaats van den voorgedragen heer P. E. Uit tenbroek de heer K. H. Kaiser. Tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium werd benoemd de heer drs. F. Nuys te Heemstede. Tot tijdelijk leeraar de H. B. S. met 5-jarigen cursus werd benoemd de heer W. G. I-Iartstra. Hamerpunten De volgende punten gingen zonder be spreking en zonder hoofdelijke stemming onder den hamer door. Voorstel tot overplaatsing van een drie tal leerkrachten aan o. 1. scholen. Voorsiel tot het verleenen van ontslag aan S. Dalmeijer, als onderwijzer aan de Jongensschool voor ulo., wegens het berei ken van den 60-jarigen leeftijd. Prae-advies op het verzoek van Mr. A. J. Romijn, om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken. ilans en verlies- en winstrekening, dienst 1935, van den Keuringsdienst van 'aren in het district Leiden. Voorstel om, met intrekking van het raads besluit van 23 December 1935, vast te stel len de begrooting van den Keuringsdienst van Waren in het district Leiden, voor de maanden Januari en Februari 1936. Rekening over 1935 van plan I van de Vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. Suppletoire begrooting, dienst 1935, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- i Vrouwenhuis. Rekening, dienst 1935, van het Gerefor meerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Rekening, dienst 1935, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Voorstel tot intrekking van het raadsbe sluit van 23 December 1935 inzake onteige ning van de voor den bouw van een inrich ting voor zuivering.van afgevoerd riool water aan de Slaagh- of Stinksloot benoo- digde perceelen grond. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen J. G. D. Haverman, te Lei den. strekkende tot betaling aan de ge meente van het door hem verschuldigde, we gens gasverbruik. Voorstel om de Leerschool aan te duiden als Opleidingsschool voor ulo. aan de Vrou wenkerksteeg. Voorstel tot vaststelling van verordenin gen, regelende de heffing en invordering van schoolgelden voor lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Voorstel tot instelling van een commissie ad hoe inzake wijziging van de verorde ning regelende het verleenen van wacht geld en pensioen aan de wethouders. Voorstel tot wijziging van de Verordening, regelende de heffing van leges- en expeditie gelden ter secretarie, bij het Oud-Archief en aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden. Voorstel tot aankoop van de perceelen Haarlemmerstraat Nis 259 261, 263 en 265 en Pelikaanstraat Nis 22 en 24 en tot. vast stelling van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. Voorstel inzake de verhuring van de drie nieuw aangelegde voetbalvelden in den Stadspolder. Het voorstel tot wijziging van de veror dening tot voorkoming van brand wordt aan gehouden. Vercenigingen voor Ziekenhuisverpleging Voorstel tot overbrenging van het dienst jaar 1935 op dat van 1936 van gelden in verband met de voldoening van onbetaald gebleven vorderingen en het nog niet ver werkt of verbruikt zijn van verleende ere- dieten, alsmede tot overbrenging van ver schillende ontvang- en uitgaafposten van den kapitaaldienst. De heer Goslinga (a.r.) verzoekt den wethouder maatregelen te treffen ten op ziohte van het feit dat het risico van de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisver pleging „Vooruit" "niet wordt gedekt door de premie. Wethouder Verwey antwoordt dat deze zaak de aandacht heeft. De heer Schoneveld (a.r.) wijst er op, dat van beide vereenigingen menschen lid zijn, die bij niet-subsidieering ten laste van de gemeente zouden komen. Bij het onderzoek dient daarmee rekening te wor den gehouden. Het voorstel wordt daarna goedgekeurd Een Salomo's oordeel Voorstel tot verhuring van twee lokalen van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht no. 9 aan de Leidsche Teekenvereeniging ,,De Kunst om de Kunst" en van één lokaal van dat gebouw aan de Leidsche Teeken- en Schilderacademie „Ars Aemula Naturae". De heer Würtz (nat herstel) zegt dat het hier gaat tusschen de twee in het voor stel genoemde vereenigingen „De Kunst om de Kunst" is een amateursvereeniging ter wijl „Ars Aemula Naturae" een opleiding is. Het Salomo's-oordeel dat B. en W. hier heb ben meenen moeten te vellen was niet vol maakt. Het geldt hier een Leidsch belang om de vereeniging „Ars Aemula Naturae" te steunen. Spr. stelt voor dit voorstel aan te houden en over de argumenten der vereeni ging een oordeel te vragen aan een des kundige. Wethouder Splinter raadt dit vooi> stel af. Nadat het verworpen is licht de heer Splinter de gang van zaken nog nader toe. Ars Aemula had aanvankelijk vijf lokalen en slechts weinig cursisten. De „Kunst om de Kunst" had maar één lokaal en veel meer leerlingen. B. en W. hebben getracht de ver deeling der lokalen zoo billijk mogelijk te moeten doen plaats vinden en spr. meent dat dit is gelukt. Het voorstel wordt Eigendom en algemeen belang Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de Straatpolitie. De heeren Coster (r.k.) en Tobé (r.k.), hebben bezwaar tegen art. 4, waarbij be paald wordt dat eigenaars van panden die nen toe te staan, dat ten behoeve van de radio-distrihutie leidingen enz. langs de hui zen worden aangebracht. Spr. stelt voor dat de eigenaars eerst zullen verplicht zijn toe stemming te geven, waarna geen andere oplossing mogelijk is. De heer Wilbrink acht de radio-distri butie geen algemeen belang zoodat daarvoor de eigenaars leidingen enz. aan hun huizen toe zouden moeten staan. De Voorzitter wijst er op dat de be paling die de heer Tobé wil het hek van den dam zet. Recalcitranten kunnen daarin altijd een aanleiding vinden om het de ge meente lastig te maken. De practijk toont aan dat de gemeente de belangen der bur gerij in deze toch werkelijk uitnemend be hartigt. De heer Wilmer meent, dat er geen be zwaar bestaat tegen de amendeering, zooals de heer Tobé dit voorstelt. Er is alles voor te zeggen om de eigendom op deze wijze een zekere bescherming te geven. Het amendement van den heer Tobé wordt verworpen met 18 tegen 12 stemmen. Het artikel wordt aangenomen met 27 tegen 4 stemmen. B. en W. brengen een wijziging in hun Een commissie onderzocht de geloofsbrie ven van het nieuw benoemde raadslid den heer W. v. d. Laan en adviseerde tot toela ting, waartoe werd besloten, Brandspuit en devaluatie Voorstel tot onderhandsche opdracht van de levering van een auto-motorspuit aan de N.V. Fabriek voor Wagenbouw, IJzer- constructie en Brandweermaterieel v.h. J. Geesink en Zonen te Weesp, en van de leve ring van een auto-draailadder aan de N.V. Handelmaatschappij Ad. Voigt en Co. te Amsterdam. B. en W. brengen een wijziging in hun voorstel en geven thans in overweging zoo wel de spuit, als de ladder van de fa. Gee sink te betrekken, resp. voor f 7320 en f 8900 Op een tweetal vragen antwoordt de V o o r zitt er, dat de spuit hoofdzakelijk Neder- landsch fabrikaat is, de au tod raai ladder ech ter hoofdzakelijk buitenlandsch. De wijzi ging in het voorstel is een gevolg van het feit dat de aanbieding van de fa. Voigt en Co. na de wijziging van de muntpolitiek zoo zeer in prijs is gestegen, dat de aanbieding der fa. Geesink aanmerkelijk voordeeliger werd. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Prijsopdrijving Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den in verband met de wet, houdende tijde lijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. De heer Wilmer vraagt naar de bedoe ling van het crediet, de heer Snel naar dc regeling bij eventueele inbeslagname. De heer Goslinga vraagt of een plaats is aangewezen waar klachten kunnen worden ingediend. De Voorzitter heeft met ver wondering het stuk van den voor zitter der Kamer van Koophandel ge lezen, dat tot misverstand aanleiding kan geven. Klachten over prijsopdrijving kunnen wor den ingediend bij de politie en ter gem.- secretarie. De burgemeester beslist of tot inbeslagname wordt overgegaan. De prijs wordt bepaald door een commissie door B. en ,W. .te benoemen, Het crediet is noodig VERZEKER U THANS EEN EN SLUIT EEN RAAD VAN ARBEID om de in beslag genomen goederen dade lijk te kunnen vergoeden. Een organisatie die in deze misschien noodig zal kunnen worden, zou uit andere gelden, door B. en W. bij den Raad aan te vragen, moeten worden gefinancierd. Vooralsnog is zulk een organisatie echter niet noodig. Geldleening van een half millioen Van de firma Vlaer en Kol te ontving de gemeente een aanbieding voor het aangaan van een geldleening van f 500.000 bij de N.V. Levensverze kering Maatschappij „Utrecht", zulks tegen een rente van 4 pet., parikoers en met een looptijd van 40 jaren. Ten behoeve van de a.s. aflossing van de 5-jarige 5 pet. geldleening van f 2.000.000 werden reeds geldleeningen gesloten tot een bedrag van in totaal f 1.750.000. Er is du9 voor deze aflossing nog een bedrag van f 250.000 vereischt, terwijl de andere helft van het aangeboden bedrag kan worden bestemd voor de verdere behoeften van den kapitaaldienst. Aangezien de aanbieding aannemelijk voor komt, geven B. en W. den Raad in over weging deze aanbieding te aanvaarden. Aldus wordt besloten. Blindenzorg Voorstel inzake bet bij wijze van proef oprichten van een werkinrichting voor blinden in de voormalige bewaarschool aan de Groenesteeg en tot vaststelling van de deshetreffende begrootingsregeling. Bij dit voorstel verdedigt mevr. d e C1 e r de Bruijn een voorstel om in de com missie, die zal worden belast met het toe zicht op dè werkinrichting voor de blin den, niet slechts één, maar minstens twee raadsleden'te benoemen. De heer v. d. K waak (c.h.) gelooft, dat de oplossing van het onderhavige vraag stuk waarschijnlijk gevonden zou kunnen worden, wanneer qcn organisatie (b.v. Leger des Heils) zich achter de verkoop der door de blinden gemaakte goederen plaatste Voorts maakte spr. nog de opmerking, dat het gewenscht is dat de werkplaats in het centrum der stad komt. De heer Beekenkamp (a.r.) wijst er op dat het bij blinden steeds opvalt dat zij alles in liet werk stellen om onafhankelijk te zijn en niet van de gemeenschap af te hangen. De toelichting op het voorstel ademt een andere geest, de geest van: de blinden hebben recht op steun der gemeen schap. Spr. ontkent dat de overheid hier een primaire taak heeft. Eerst wenschen de blinden te pogen zelf in hun onderhoud te voorzien. Secondair zijn er instellingen die in aanmerking komen voor steun. Eerst in de derde plaats ls er een taak voor de overheid. De geheele toelichting op het voorstel maakt spr. eenigszins huiverig. Hij onderschrijft de aandrang van den heer v. d. Kwaak om te zoeken naar centralisatie van de zorg voor onyolwaardigen. Een or ganisatie als het Leger des Heils zou zich daar b.v. mee kunnen belasten. Mede onderteekend door de heereni Wilmer en Wilbrink dient spr. een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodigd binnen een half jaar een onderzoek naar de mogelijkheid dier centralisatie in te stellen, De heer Van W e I z e n (comm.) acht de zorg voor de blinden te behooren tot do taak der gemeente. De bespreking van het voorstel wordt daarna afgebroken en uitgesteld tot de volgende vergadering. Rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer Van Eek B. en W. maatregelen te treffen, dat de agenda voortaan kan worden afgewerkt door de mogelijkheid van een avondverga dering te laten bestaan. De Voorzitter antwoordt dat de schuld hier bij den Raad ligt. De agenda's zijn toch waarlijk niet van dien aard, dat de Raad er niet door kan komen. Men moet dat maar eens met andere plaatsen ver gelijken. De heer Hes sing vraagt een parkeer verbod voor don Stationsweg. De Voorzitter zegt dat deze zaak de aandacht heeft. Daarna sluiting. PRIJSVERHOOGING EN PRIJSOPDRIJVING Laten geen misverstanden gaan bestaan, Men schrijft ons van bevoegde zijde het volgende: Het artikel „Billijke prijsverhooging", voorkomend in de Leidsche dagbladen van Zaterdag j.I. zou gemakkelijk tot misverstand aanleiding kunnen geven en prijsverhoogingen teweeg kunnen brengen, die niet als „redelijk" mogen worden beschouwd en daardoor voorde betrokken personen onaangename gevol gen zouden kunnen hebben. Het gevaar is niet denkbeeldig dat middenstanders en anderen, na lezing van dit artikel, geïnspireerd door den voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, in de meening gaan verkeeren, dat een prijsverhooging van 25 procent van de detailprijzen volkomen gerechtvaardigd zou zijn. Dit is in het algemeen niet juist'. In de eerste plaats zijn er een aantal artikelen waarvan de Regeering nadrukke lijk heeft bepaald, dat zij in het geheel niet in prijs mogen worden verhoogd. Het zijn: aardappelen, aardappelmeel, stijfsel, puddingpoeder, boter, brood, consumptievet- ten, eieren, groenten, huisbrand, kaas, mar garine, melk, roggebloem, slaolie, spek. suiker, tarwebloem en vleesch, behoudens dan kleine marktschommelingen. In de tweede plaats beteekent een ver hooging b.v. 25 procent van den inkoop prijs van importartikelen of -grondstoffen nog niet een verhooging van 25 procent van den detailprijs, daar de kosten, die de be werking van den grondstof tot het verkoop artikel met zich brengt en de kosten, die de detailhandelaar heeft te maken of in het geheel niet of met belangrijk minder dan 25 procent zijn verhoogd. Bovendien staat de Regeering op het standpunt dat de winst, die door den han del wordt gemaakt, per hoeveelheid grond stof of per partij van een of ander artikel, niet meer mag zijn dan hetzelfde aantal guldens als hij eertijds op diezelfde hoeveel heid of diezelfde partij behaalde. Werd b.v. vroeger op 100 geimporteerde rijwielen A gulden verdiend, dan is een winst van meer dan A gulden op 100 van dezelfde rijwielen als onredelijk te beschouwen, ongeacht of voor die rijwielen thans meer dan vroeger moet worden betaald aan het buitenland. Hierdoor krijgt men de volgende voorstel ling: inkoop kosten winst verk. voorh. 100 pd. sï. f750 f 200 f 100 f1050 thans 100 pd. st. f940 f200 f 100 f1240 hooger f 190 pl.m. 25 pCt. f 190 pl.m. 18 pCt. Het is duidelijk dat, hoe hooger de „kos ten" zijn die op een geïmporteerde grond stof of een ingevoerd artikel komen, des te kleiner (bij gelijk gebleven, winst in gul dens) het percentage zal zijn, waarmede de verkoopprijs zal mogen worden verhoogd, zonder dat van „onredelijke" prijsverhoo ging sprake is. Een verhooging van 25 pCt. op de oude detailprijzen echter zal, behou dens uitzonderingen, niet als overdreven kunnen worden aangemerkt. Reeds eerder is er op gewezen dat klachten over vermeende prijsop drijving kunnen worden ingediend bij den burgemeester of bij den Commis saris van Politie. De heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, schrijft ons: Mijn artikel over Billijke Prijsverhooging heeft tot commentaren in verschillende richting aanleiding gegeven. Helaas is door een der redacties der plaat selijke Leidsche bladen een hoofd boven het artikel geplaatst als volgt: „Een ver hooging van ongeveer 25 pCt. alleszins ge motiveerd". Ik betreur dit zeer, want dit zou bij on aandachtig lezen tot de conclusie aanlei ding kunnen geven, dat in het algemeen een prijsverhooging van 25 pCt. gemoti veerd zou zijn. Dit is zeer beslist niet het geval en is ook niet in het stuk te lezen. Als ik het had over billijke en noodza kelijke prijsverhoogingen, doelde ik zoo- al» ook duidelijk uit het stuk blijkt op de goederen voor zoover die uit het buiten land worden geïmporteerd. Gaarne maak ik overigens van deze ge legenheid gebruik om bijzondere aandacht te vestigen op het feit dat, zulks geheel in overeenstemming met het verlangen van het Departement, alleen om den inkoopprijs der buitenlandsche grondstoffen en der ge- reede buitenlandsche producten de prijsver hooging mag worden toegepast en niet op de verwerkingskosten hier te lande, op de winst, enz. Het hoofddoel van mijn betoog was, en dit zal iedereen moeten waardeeren, de aan dacht te vestigen op het feit dat er naast de door de regeering terecht gewraakte on gemotiveerde prijsverhoogingen, ook prijs verhoogingen bestaan die niet alleen vol komen gemotiveerd doch ook noodzakelijk zijn en dat vooral het koopend publiek hiervan doordrongen moet zijn. Verblindende verlichting rij wiellantaar ns Geen zoeklichten aan het rijwiel Het wielrijdend publiek wordt er aan her innerd de fietslantaarns zoodanig te stellen, dat de lichtbundel enkele nieters voor het rijwiel den grond raakt. Steeds weer blijkt, dat vele lantaarns de lichtbundels horizon taal of bijkans horizontaal naar voren wer pen. Het tegemoet komend verkeer onder vindt door deze verblinding veel hinder en de wielrijder zelf is strafbaar. Waarom zoudt ge een verlichting voeren als een zoeklicht? De straatverlichting is voldoende te achten en ge behoeft deze ni'et een handje te helpen. Ongetwijfeld zijn velen zich niet bewust van de gevaar dat ze door te scherpe ver lichting veroorzaken, om de eenvoudige reden, dat het nimmer voorkwam, dat ze door den lichtbundel van hun eigen onjuist gestelde lantaarn werden getroffen. Zorgt dat uw verlichting niet verblindt, contro leert telkens den stand van uw lantaarn. „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, Doet dat ook aan een ander niet". Theemiddagen voor Voordorp Hedenmiddag heeft in de Muziekschool van Toonkunst aan den Nieuwe Rijn de opening plaats gehad van een tweetal thee middagen en -avonden, die aldaar worden gehouden ten bate van het kinderhuis Voor dorp te Leiderdorp. Wij hopen morgen van deze opening het een en ander mede le deelen, maar wekken reeds nu onze lezers op een bezoek te brengen gan dezen bazaar, die zeer attractief is ingericht en bovendien voor zulk een zeer sympathiek doel wordt gehouden. De bazaar is vanavond geopend 710 uur en morgen van 25 en van 710 uur. FAILLISSEMENT N.V. VOORH. DE VRIES EN STEVENS Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 135 crediteuren met een totaal passief van f 61.644,62^, wgarvan preferent f 4-479,05%. De baten zijn nog ni'et volledig bekend. De voproaamste crediteur ie: C. Eeltjes als Trustee obliga ties f 32.350. RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 13 OCTOBER Programma 3; .05 Parijs R: 9-05 Keulen; 12, Brussel Cl; 14.20 Diversen; 14.50 Parüs R; 15, KeuJen; 1G.20 Parijs R: 17.20 Brussel VI; 18, Diversen; 19.15 Munehen; 21.50 Berlijn; 23, Weenen of div. Programma 4; 8 Brussel VI; 9.20 Diverse; 10.35 Bondon R; 11.20 Droitwich; 14.20 Londi R; 10.50 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.45 Dn wlc.i; 19 Tulnpraatje door den heer J. Jon) chef afd. Gein. Pi: 19.30 Droitwich: 19.50 Do don R; 20.20 Droitwich; 21.20 Bondon Reg. WOENSDAG 14 OCTOBER Programma 3: 8.05 ParUs R; 8.50 Dive 11.20 R. Danmark; 12.20 Brussel VI; 11.2C versen; 14.50 Parüs R; 17.2o Keulen: 18.20 Lo e don R; 19.20 Beromunster; pl.m 20.20 Brus) Fr; 21.50 Keulen; 23.05 Weenen of div., Programma 4; 8 Brussel VI; 9.39 Grawi GRD; 10.85 Droitwich; 11.50 Bondon R; 15.20 Droitwich; 18.20 Diversen; 19 Droiti Agenda Dinsdag 13 Oct.—Woensdag 14 Oct. bi v. ziekschool Nieuwe Rijn 2 (Dinsdag 3)5 r 710 uur: theemiddagen en -avonden vo c het kinderhuis Voordorp. De avond-, nacht en Zondagsdienst d apotheken wordt var. Maandag 12 tot en m |4 Zondag 18 Oct a.s. waargenomen door i apotheken: P du Croix, Rapenburg 9 ,tel Z 594; P. B. de Metz, Kamerl Onnesl 28, teliio 3553 en J Doedens, Wilhelminapark 8, Oegor geest, telef 274. KAMER VAN KOOPHANDE VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 10 October. 8621. F ma de Vries en Heil erna „Nooit Gedachl" Koudekerk, A. 50, fabricatie van isolati band voor gas- en waterleiding. Venn.: J. de Vries en G. Hellema, Alpheh a. d. Rij 6822. Fabriek van Kunsthoornproductr „Hollandia" N.V., Voorschoten, Veursch1", weg 21b. Ned. Staatscrt.: 8 Oct. 1936, N 196. Dir.: Jhr. Ir. J. H. Gevers Leuven C. H. Gerlings. Comm.: J. D. Schamhart Jhr. A. J. Gevers Leuven. Maatsoh. kapt51 f 125.000, waarvan geplaatst en gesto!* f 86.500. 12 October. 6823. Trianon Theater (N. Bioscoopexploitatie Maatschappij Luxon Vlaardingen). Leiden, Breestrgat 31. (Ne Staatscrt.: Dinsdag 25 April 1933, Bijvoed sel Nr. 719). Dir.: A. vq.n Meel, Sch'eveni i gen en N. Ortje, Leiden. Maatsch. kapiii f 5000, waarvan geplaatst en gestort f 100 Wijziging. 10 October. Gebr. Gevers Le ven, Voorschoten, Veursclieweg 19c, bewe king en verwerking van plastische materi len en handel in daarbij gefabriceerde kelen. Bovengenoemd bedrijf wordt vooi gezet door: Fabriek van Kunsthoornpi ducten „Hollandia" N.V. 12 October. Fa. A. R. v. d. Heyden, Alphei; a. d. Rijn, .Tulianastraat 35, lioofdz.: Both' graven, Brugstraat 9, goud- en zilvenve ken. Door ontbinding van de vennootschi onder firma wordt de zaak te Alphen Rijn thans gedreven door J. H. A. van dfti Heijden, als eenig eigenaar onder diA naam: fa. A. R. van der Heijden. (Met to stemming van den anderen vennoot). Theater Trianon, Leiden, Breestraat De eigenaar J. C. A. Diks is uitgetredei terwijl door hem aan de nieuwe eigenan de N.V. Bioscoopexploitatie Maatschap Luxor-Vlaardingen hot recht verleend den naam „Trianon" te blijven voeren. I BURGERLIJKE STAND BEVABBEN: J F v Kampenhout—Schrödei E Tukker—de Haas z A C v d Hoek Flippo d M Barnhoorn—v d Plas z Hu mmeNatrop d A Vosv d Zwaard d OVERBEDEN: H B Chr Rutgers, m 57 j. C v Poelgeest zn, 29 jr C Bepoeter—Bonne n vr. 27 j. JA Gijbels. wedr. 82 j. M Sml t ongeh. vr., 75 j. J Plu. mi., 7J j. ONDERTROUWD; A Voute 26 j. en A 23 jaren UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN 55-JARIG HUWELIJKSFEEST VAN HET ECHTPAAR TREUR Heden herdenken de heer Cornelis Trei® en zijn echtgenoote mej. Dirkje van d Wel, dat ze voor 55 jaar in den echt w den verbonden. Twee bekende oudjes in onze gemeenth De heer Treur dreef als middenstand 0 vele jaren een groentezaak nu een zijn(a zonen en mag zich, niettegenstaande h e 25 October a.s. 85 jaar hoopt te worden, i een goede gezondheid verheugen. Oitfj lezers zien hem dan ook vrijwel elke da c zijn wandeling maken. r Zijn echtgeijoote, die 76 jaar is, doet i tl veel zaken niet voor de jongeren onde Zoo maakt ze regelmatig zeer mooi bre I' werk volgens patroon, dat veel jongere haar niet verbeteren kunnen. 11 Twee geziene oudjes, die met dankbaa lieid terugzien op de zegeningen Gods i hun leven. Al zijn hun ook droeve dage niet gespaard, bovenal is er de dank di1 ze in hun ouderdom zooveel goeds moge genieten. Bij hun 50-jarig huwelijksfeest was de LvJ langstelling heel groot en al is het feit va de 55-jarige herdenking stil gehouden, liSv heeft hun heden niet aan bel angst el lifl r ontbroken in hun bekende' woning Julian: straat 63. 1 Naast de vele gelukwenschen wenscli 1 ook de redactie deze beide trouwe lezei 11 van ons blad heel gelukkige dagen toe. f INBRAAK Zondagochtend is ingebroken in de niei 4: we consumptietent van A.V.V., die nu staa op het terrein aan den Buitenweg. Huis t houdelijke artikelen alsook verschillende dranken worden .vermist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6