„Kanonnen In plaats van boter" N.V. Timmerfabriek „VIOS" Westdam 2, DINSDAG 13 OCTOBER 1936 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland BLIJFT BLUM NOG LANG? Het is te begrijpen, dat de tegenstanders Van de volksfrontregeering in Frankrijk, en die zijn velen, met verlangen ernaar uitzien dat de heer Léon Blum en zijn vrienden den tijd gekomen zujlen achten, hun ministers- zetels te verlaten, omdat deze hun te warm geworden zullen 'zijn. Doch evenzeer begrij pelijk is, dat men tot nog toe heeft géaarzeld, een offensief tegen den rooden premier te ontketenen, omdat deze pogingen tot vruch teloosheid gedoemd zijn, zoolang het volksfront zijn onderlinge eenheid weet te handhaven. Scherp wordt er dan ook uitge zien naar symptomen, die erop zouden kun nen wijzen, dat het monsterverbond van socialisten, communisten en radicalen wat losser in zijn structuur zou gaan worden. Dergelijke voorteekenen, die op een nade rend einde wijizen, zijn er intusschen reeds meermalen geweest. Toen de heeren Blum c.s. maar rustig toelieten, dat ontevreden werk lieden zich wederrechtelijk van fabrieken en werkplaatsen meester maakten, als ware men reeds in Rusland, klonken in de rijen der radicaal^socialisten de eerste protesten. Den minister van binnenlandsche zaken Salengro werd bij herhaling het vuur aan de 6chenen gelegd, totdat tenslotte de eerste halfslach tige pogingen door dezen bewindsman werden ondernomen, om althans een laatste restant van het overheidsprestige te redden. Daarmede was toen het ontstaan van een ernstige oneenigheid tusschen de linksche bor.dgenooten voorshands weder bezworen. Nu heeft dezer dagen de aanvoerder der radicalen, oud-minister Chautemps, opnieuw, zijn stem waarschuwend verheven tegen der gelijk machtsmisbruik van de zijde der ar beiders. Hij wees er in een officieele rede op, dat de experimenten der regeering-Blum slechts doorgang zullen kunnen blijven vin den, zoo de wet wordt geëerbiedigd en er vrede heerscht op sociaal gebied. Tegenstan- iders van het volksfront-regiem spitsen bij het vernemen van deze klanken de ooren, in de hoop, dat thans wellicht spoedig het uur zal geslagen zijn, hetwelk Frankrijk van den kwaden genius van het communisme zal be vrijden. Nu doet zioli het merkwaardige verschijn sel in Frankrijk voor, dat er velen zijn die den socialist Blum en zijn dubieusen aan hang wel gaarne zouden slijten, doch dat hun gezamenlijke oppositioneele kracht niet groot genoeg is om een einde te maken aan een bewind, waarvan zij de zwakheid en de ontoereikendheid in ruime mate ondervonden hebben. Daar komt nog bij, dat het ten val brengen van het volksfront op tactische ma nier moet geschieden, wil de anarchie of de revolte, die zich beide tijdens het huidige slappe bewind reeds bij herhaling hebben aangekondigd, niet over het land uitbreken. Men verwacht algemeen dat Chautemps de man zal blijken, om het verlossende woord te spreken. Deze zal bovendien vermoedelijk op samengaan met de socialisten aangewezen zijn, om een regeeringsmeerderheid te kun nen vormen, zoodat het er ook zóó op aan komt, zonder het scheppen van te scherpe tegenstellingen tusschen rood en radicaal de communisten te loozen. Vermoed wordt, dat dece frontverandering Bal worden voorbereid door opnieuw het vraagstuk der kieswethervorming aan de orde te stellen. Tot nog toe waren het ,de radicaler^ die zich steeds tegen het invoeren der evenredige vertegenwoordiging verzetten, bevreesd als zij waren uit hun machtspositie geschoven te zullen worden. Thans, imeent men, zullen zij zelf het onderwerp aansnijden, en zullen ook de socialisten, tot op heden verdeeld van opinie over het stem busregiem, zich uitspreken voor vernieu wing van het stelsel. Op deize manier zou de weg gebaand kunnen worden voor de samen stelling van een nieuwe kamer, waarin de machtsverhoudingen zich ten nadeele van de communisten en wellicht ook van de socia listen zouden hebben gewijzigd. Er staat echter bij dit alles teveel op losse schroeven om thans reeds te kunnen voor spellen, dat Blums regeeringsdagen geteld zijn. Zijn regiem kan zich, dank zij zijn zwakheden, wellicht nog langer dan velen imeenen, handhaven. De man kan moeilijk terug, al beteekent zijn aanblijven zoowel voor de zaak der rooden als Voor het lot des lands een steeds donker wordende dreiging. Het Britsch-Russisché vlootverdrag Duitschland oefent critiek te Londen Prin^ Bismarck, de Duitschd zaakgelastigde te Londen, heeft, ver gezeld van den Duitschen marine-atta ché, een bezoek gebraoht aan het Fo reign Office, om er een nota te over handigen, welke de opmerkingen be vat van de Duitsche regeering over het ontwerp voor een Engelsch-Russisch vlootverdrag. Het Engelsch-RussiscK ontwerp-vlootver- drag wijkt op drie punten af van het vlootr verdrag van Londen en juist hiertegen heeft, naai- men meent te wetten, de Duit sche nota bezwaar. De Duitsche regeering acht de in het ontwerp-verdrag aan Rus land gedane concessies buitensporig. Het ontwerp-verdrag geeft Sovjet-Rusland in de eerste plaats de vrije hand in het Verre Oosten, mits Rusland er niet het intiatief neemt tot het 'bouwen van oorlogs schepen, welke niet zijn aangepast aan de kwalitatieve beperkingen van het vlootvter- drag van Londen. Vervolgens krijgt Rusland krachtens het ontwerp het recht zeven kruisers te bouwen beneden de 8000 ton, doch gewapend met kanonnen van 7,1 duim inplaats van 6.1 duim. In de derde plaats wordt de sovjet-regee ring gemachtigd lot den bouw van twee kruisers, gewapend met geschut van 15 duim in plaats van met kanonnen van 14 duim, zooals voorzien is in het verdrag van Londen, op voorwaarde, dat Japan met deze beperking van het kaliber accoord gaat. Niettemin duidt de Duitsche nota, naar Reuter meent te we'on. er geenszins op, dat Duitschland naar een wijziging van hpt Engelsrh-Dui sch vloofaccoord verlangt. Daarentegen vrees' men in zekere niet Duit sche kringen, dat de Duitsche critiek 'n voor teeken is van een v-roek om herziening van het accoord, inoi de concessies aan Rusland niet gewijzigd worden, DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd om Madrid zal ontzettend worden Men rekent op een beleg van weken De nationalistische troepen hebben na verschillende strategische successen op het front ten westen van Madrid den halven cirkel rond de hoofdstad, die zich langs het Guadarrrama-ge- bergte over de Sierra de Gredos tot ten oosten van Toledo uitstrekt, thans krachtig versterkt, zoodat zij dit ge heele gebied volkomen beheerschen. Tevens hebben zij bereikt, dat de linker vleugel van de troepen, die onder commando generaal Varela staan, zioh met den rechtervleugel van de troepen van Mo la kon vereenigen. Zij staan dus thans ten westen van de hoofdstad voor den gemeen- schappelijken aanval gereed. Verschillende teekenen wijzen erop, dat de gevechten om Madrid een omvang zul len aannemen als sedert den wereldoorlog niet meer werd aanschouwd. Aan beide zijden zullen ongeveer 200.00(1 nan aan den strijd deelnemen, terwijl bo- endden op groote schaal gebruik gemaaki zal worden van tanks. In beide kampen is men het erover eens dat de strijd om het bezit van de hoofdstad niet in enkele dagen zal worden beslist, dooh verscheidene weken zal duren. De kamp om Oviedo Intusschen melidit Madrid, dat de Asturi- sche mijnwerk ere, die Oviedo belegeren geslaagd zouden zijn, het belangrijkste bolwerk van de nationalistische verdedi- i, de Pelayo-kazerne, bin/men te dringen Spoedig daarna zouden zij ook het radio station van Oviedo hebben bezet Desniette min zouden de nationalisten nog stand hou den in de omgeving van de kathedraal en in de wapenfabriek, waar zich bovendien nog ettelijke duizenden burgers bevinden De Arabisch-Palestijnsche staking ten einde Godsdienstplechtigheden in Jeruzalem De Arabische bevolking van Pales tina heeft gisteren het werk, dat ruim 165 dagen als protest tegen de Jood- 6ohe invasie had stilgelegen, weder hervat In Jeruzalem zijn godsdienstplech tigheden gehouden, waarbij God dank werd gebracht voor het beëindigen der staking. Gelijktijdig met 't einde der staking ds het laatste Engelsohe troepentrans portschip de haven van Haifa bin nengeloop en. De opperbevelhebber der Britsche troepen 1 Palestina, generaal Dill, heeft in legerbevel aan de Britsche strijdkrachten verklaard, dat het te hopen is, dat thans ook „de veldtocht van moord en banditis me" zal ophouden. Het is echter noodzake lijk, dat alle troepen nog een tijdllang paraat blijven, om zoo noodig de rust en orde on middellijk te kunnen herstellen. De laatste nacht vóór het einde deT sta king is in het geheefe land zeer onrustig verloopen. De Irak-petroleumleiding is opnieuw be schadigd en de olie in brand gestoken. Bij een nachtelijken aanval op een Jood- sche kolonie werd een man gedood, terwijl verscheiden personen verwondingen op liepen. Óp een plantage zijn duizenden sinaas- appelboomen vernield. De uitzonderingstoestand zal in vele ste den blijven bestaan. Het Fransche Parlement Aangezien de zitting van de generale raden in Frankrijk dit jaar 16 November wordt geopend, en ongeveer een week moet diuren, zal de heropening van de zitting van het Fransche parlement waarschijnlijk niet vóór 15, wellicht zelfs 25 November kunnen plaats vindien. De regeerlng zal waarschijnlijk den laat- sten datum kiezen. „De lust om ons aan te vallen moet voorgoed vergaan". Rudolf Hess over Duitsch- lands problemen Ter gelegenheid van de opening van een nieuwe Adolf Hitler Hal te Hof heeft Rudolf Hess de plaatsvervanger van den Führer, een rede gehouden over het vraagstuk van de Duitsche levens middelen-voorziening. Hess zeide o.a.: Wij hebben bereikt, dat de Duitsche behoefte aan brood, meel, aardappelen, suiker en melk voor honderd procent uit Duitsche productie gedekt kan worden. Groenten en vleesch moeten wij voor een gering per centage van de totale behoeften, eieren en zuivelproducten voor een iets hoo- ger en de behoefte aan vet voor een nog relatief hoog percentage door in voer uit het buitenland dekken. Wat nog ontlreekt, moet ingevoerd wor den. Invoeren kunnen wij echter alleen in ruil voor waren, die wij zelf voortbrengen Voorwaarde \oor iere gi'tderenru.l is echter weer, dat het buitenland ook bereid is, deze waren van ons af te nemen en hier juist heeft de laatste jaren de groote moeilijk heid gelegen. Zeer zeker zouden wij veel meer waren dan op het oogenblik het geval is kunnen afzetten. Het zou een klein kunstje zijn, ze met behulp van valuia-experimenten het land uit te slingeren. Teg^n dien prijs zou den wij reeds waren k unen omzetten, doch wij willen noch onze spaarders be driegen noch de opgroeiende generatie uit beencn, door het nationale vermogen, dat wij hun hebben na te laten, zelf op te maken.. Wij willen geen experimenten, geen be drog, doch wij willen een eerlijk, op solide basis en in goede handelsmoraal gevoerden goederenhandel. Daarvoor hebben wij, zoo als vanzelf spreekt, afzetgebied noodig. Bovendien, zoo ging Rudolf Hess voort, heeft de Joodsche boycothetze het hare ga- daam, om den uitvoer tijdelijk nog meer te belemmeren. De poging echter, om een groot arbeidzaam volk door uithongering tot over gave te dwingen, is mislukt en precies zoo zullen ook alle verdere pogingen mislukkeu. Het volk van Adolf Hitler weet, waarom het gaat. Het neemt het op zich, zoo noodig zich zelf eenige beperkingen op te leggen. Capituleeren zal het echter niet. En niemand denke, dat, als de economi sche strijd tegen ons volk mislukte, Duitsch land door wapengeweld overweldigd zou kunnen worden, bijvoorbeeld door het in beweging brengen van het Russische mili tarisme. Wij hebben voorzorgsmaatregelen getrof fen en wij zijn bereid, ook in de toekomst zoo noodig eens wat minder vet, wat min der varkensvleesch en een paar eieren min der te gebruiken, wijl wij weten, dat dit kleine offer een offer beteekent op het al taar van de vrijheid van ons volk. Wij weten, dat de deviezen, welke wij daardoor besparen, aan de bewapening ten goede komen. Ook thans geldt het parool: „Kanon nen in plaats van boter". De Führer behoort niet tot degenen, die een zaak half doen. Daar ons een wereld in wapens genoodzaakt heeft ons te wapenen, wapenen wij ons ook ge heel. Ieder stuk geschut meer, Iedere tank meer, ieder vliegtuig meer beteekent meer zekerheid voor de Duitsche moe ders, dat haar kinderen niet uitgemoord worden in een rampzaligen oorlog, niet gefolterd werden door bolsjewistische benden. Wij zorgen er voor, dat de lust om ons aan te vallen voor goed vergaat. Dank zij de organisatie van den Redchs- naehrstand aldus ging Hess voort zijn wij er in geslaagd het stijgen van de prijzen van een groot aantal levensmiddelen, die de voeding van -Je massa van ons volk vormen, ook te verhinderen in den tijd, waarin zij eenigszins schaarsch zijn. De Reichsnaehrstand zorgt ervoor, dat zelfs gedurende een lijdelijke sohaarschte een rechtvaardige verdeeling mogelijk is. Noch een dwangsysteem, zooals in Sovjet Rusland, noch een markensysteem, zooals in den oorlogs- en na-oorlogstijd bij ons kun nen de hoeveelheid ter beschikking staande levensmiddelen vergrooten, doch wel kun- Naarmate de na tionalisten de Spaansche hoofd stad beginnen te naderen, neemt de actie tot ver dediging der stad toe. De bur gemeester van Madrid spreekt de soldaten der ver dedigings- (roegjojoe. nen beide door verkeerde bureaucratisec ring de moeilijkheden vergroot en en daar om wordt aan de invoering van zulke syste men niet gedacht Zooals vanzelf spreekt, moeten de prijzen der levensmiddelen, welke tot nog toe sta biel waren, ook in de toekomst stabiel blij ven en het uationaal-socialisme zal draco nische maatregelen treffen tegen iedere prijsverhooging, welke een uitbuiting vau een voorbijgaanden noodtoestand is. Wij hebben uit bittere ervaring geleerd: den lijdensweg eener inflatie zal ons volk nimmermeer afleggen. Den weg dien wij gaan moe ten om de tijdelijke moeilijk- heden te overwinnen, heeft de Führer ons gewezen: le. De wereld geve ons de mogelijk heid grondstoffen, welke wij tot nog toe koopen moesien, in eigen gebied te win nen, d.w.z. zij stelle ons koloniën ter be schikking. Dat zij koloniën afstaat, is haar eigen belang, omdat wij anders toch nog gedwongen zouden kunnen worden tot iederen prijs te exporteeren en aldus de overige exportlanden te be- nadoelen. 2o. Vervaardiging van de noodige grondstoffen in eigen land, voor zoover dit mogelijk is. Reeds zijn fabrieken in aanbouw, welke ons binnen korten tijd op velerlei gebied onafhankelijk zullen maken van het buitenland. Daarbij kan het buitenland omtrent één ding gerust zijn: met behulp van grondstof fen uit eigen gebied en zelf vervaardigde grondstoffen zullen wij er niet toe overgaan den export opnieuw te verhoogen en aldus eerst goed de concurrentie te beginnen. Als in Duitschland, aldus ging Hess voort, de Führer en zijn volgelingen mot elkaar een misstand bespreken en het me-, elkander eens worden over de wijze waarop hij uit den weg moet worden geruimd, dan concludeert het buitenland zeer overijld, da: dat de Duitschers onder de leiding van Hitier beginnen te verhongeren en dat de Duiische economie vervalt. Wat is nu het motief van de buitenlan ders, die zoozeer hopen, dat bij ons hongers nood heerscht? Het is het laatste stroohalmpje, waara/in zij zich vastklampen, in de hoop, dat bij het conflict tusschen Joodseh bolsjewisme er. Duitsch nationaal-socialisme, het nationaal socialisme een stelling of een slag verliezen zal, omdat men niet meer hopen durft, dat de Joden en de bolsjewisten nog eens iu Duitschland zullen winnen. Dezen buiten landers moeten wij verklaren: „Gij hoopt „Rex" beschuldigt een Belgisch Minister Hij zon verduisteringen hebben gepleegd Na de heftige beschuldigingen die de Rex- leider Léon D e g r e 11 e heeft geuit tegeD den Belgischen minister van verkeerswezen J a s p a r, is DegTelle voor de rechtbank gedaagd, wegens beleediging, simaad en laster. Degrelle heeft daarop een brief ge zonden aan minister-president Van Zee land, waarin hij dezen vroeg zich te ont doen van zijn minister, daar hij anders een afdoend document zou publiceeren. Van Zeeland weigeerde reohtstreeks te antwoor den en droeg zijn kabinetschef op, Degrellt te schrijven, daar de justitie in de zaak gemengd was, en deze alle documenten in kwestie moest bestudeeren. Degrelle heeft evenwel de betreffende documenten zoo juist gepubliceerd in zijn dagblad „Le pays réel". Hij beschuldigt dien minister ervan vateche balansen te hebben gepubliceerd en vtrduisteringen te hebben gepleegd. In politieke kringen worden deze gebeur tenissen druk besproken. Nieuw conflict tusschen Rusland en Mandsjoekwo Bij Tsjientau aan de Russisch-Man dsjoe- rijsche grens heeft zich, volgens berichten uit Japansche bron, een nieuw incident voorgedaan, waarbij vier Mandsjoerijschf soldaten werden gedood. Ten gevolge van dit incident is een gespannen toestand ontstaan. Aan beide zijden van de grens worden in allerijl troe pen geconcentreerd. Het juiste aantal sol daten, dat hierbij is betrokken, is echter niet bekend. Gemeld wordt evenwel, dat Russisohe en Mandsjoerijsche troepen bij Jaag Koean Ping op een afstand van 500 M van elkander geveohtsklaar gereed liggen Bloedige botsingen in Syrië Te Aleppo heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen leden van de christelijke vereeniging „Het Witte teeken" en jonge Mohammedanen. De politie moest de hulp van militairen inroepen, waarna de vech tienden gescheiden konden worden. Toen waren echter reeds drie personen, onder wie twee Armeniërs, neergestoken, terwijl dertig menschen gewond waren. De christelijke winkels en de Armeensche slagerijen bleven gesloten. DEENSCHE JONGEN HAD KOUDE VOETEN Er lagen 13 slangen In zijn bed! Zonder dat iemand er iets van merkte hebben niet minder dan dertien slangen verscheiden nachten lang doorgebracht i: het bed van een tienjarigen Deensohen jongen. Wel klaagde de knaap er over, dat hij den laatsten tijd des nachts zulke koude voeten kreeg, maar zijn moeder gaf hem een paar dekens meer en meende de moei lijkheid daarmede te hebben opgelost Dit bleek echter niet het geval en de werke lijke oorzaak kwam eerst aan het licht toen de jongen op een gegeven avond al hel beddegoed lostrok en luid gillende tot de ontdekking kwam, dat er een paar slangen verborgen lagen. Zijn moeder snelde toe er stelde een nader onderzoek in. Er kwamen aertien slangen tevoorschijnI Men veronderstelt, dat de reptielen hei huis binnengedrongen zijn om beschutting te zoeken tegen de herfstkoude en dat zii een onderkomen hebben gevonden in het bed van den knaap. Des nachts kropen zij dan waarschijnlijk onder de matrassen vandaan en nestelden zich aangenaam in de nabijheid van de voeten van den jongen VERZUIM NIET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen ASTELEIN J.Pzn. WOERDEN, Tel. 119 fA.1v. Binnenland „ONVADERLANDSLIEVENDE SCHOBBERS" Wie het wel en wie het niet zijn Ontoelaatbare legende Zooals men Dr. Kuyper jarenlang vervolgd heeft met het onware verwijt, dat hij vrij zinnigen „paganisten" genoemd zou hebben, zoo houdt men thans vast aan de legende, dat Dr. Colijn de „devalulsten" voor „onva derlandslievende schobbers" schold. Het duidelijkste zei dat doch niet hij alleen Mr. Van Ves9em, de afgezant van Ir. Mussert in de Eerste Kamer op 27 Sept. l.L In zijn voorgelezen rede stond ook dit: De minister-president, die nog op 27 September van het vorig jaar zoover ging in de Tweede Kamer hen, die op wijziging der Nederlandsche monetaire politiek aanstuurden, „onvaderlandslievende schob- bens" te noemen .T*a4.^r' ^an vessem de passage, welke hij blijkbaar zoo goed wist te vinden, zelf wel gelezen? Het is te betwijfelen en Minis ter Oud heeft hem dat in rake woorden ge zegd; tegelijk met een scherpe veroordeeling van het juist verschenen minderwaardige strooibiljet Dit pamflet heeft blijkbaar ook onder vrienden één zoo slecht onthaal gevonden, dat de N.S.B. haast bad om nog voor Volk en Vaderland op 9 Oct verscheen, in een extra blad van 6 Oct eigen straatje schoon te vegen. Men zal immers niet beweren, dat dit num mer noodig was om het „W oord van Mussert", een waarschuwing tegen on rust en hamsteren te verspreiden; dit woord had Dr. Colijn reeds op 28 September, 's mor gens om 8 uur tot duizenden luisteraars ge sproken. Dit vermaan van Mussert had in elk ge val in het vorige nummer van zijn blad moeten staan. Echter, denkt men niet aan de koppen van het volgend artikel (Er staat boven: „Hoort ze brullen"; „de waarheid vindt geen herberg"), dan is men geneigd te zeggen: daar valt over te praten. Immers heet het daarin: Er is nu gezegd van de regeeringsbank: Met de uitdrukking „onvaderlandslieven de schobbers" werden niet bedoeld zij, die naar devaluatie streven, maar zij die buitenlandsche stukken koch ten, of goud hamsterden. Het is wel betreurenswaardig, dat van regee ringswege zulke sterke uitdrukkingen wor den gebruikt, terwijl men niet duidelijk zegt, wie men er mede bedoelt Want de voorstanders van devaluatie hebben deze woorden wel degelijk op zich zelf toege past en sommigen hunner hebben zelfs een weekblad uitgegeven „De vaderlands lievende Schobber" genaamd. Dat laatste is waar en ook anderen heb ben in gelijken geest gesproken. Maar zij waren slachtoffers van een misverstand om het zoo zacht mogelijk te zeggen Want het desbetreffende slot van de rede van mi nister Colijn op 27 Sept 1935 luidde: Ik wil eindigen met een woord, waar van ik hoop, dat het ook buiten deze ka mer gehoord en begrepen zal worden. De vlucht uit de gulden in vreemde valuta wordt door menschen, die ik onvaderlands lievende „schobbers" noem. aangemoedigd en die aanmoediging vindt, door de onze kerheid van de binnen- en buitenlandsche Die vlucht in vreemde valuta maakt het geld hier te lande schaarsch en duur. De taak der Regeering wordt er door belem merd. Handel en Nijverheid worden er ernstig door benadeeld. De vluchtelingen zelf lijden er vaak ernstige schade door. Aanzienlijke verliezen zijn reeds geleden door velen, die hun bezit verbonden met het vapebondeerend kapitaal. Land en volk hebben thans op sociaal economisch gebied allereerst behoefte aan verlaging van de veel te hoog geworden rente en aan uitbreiding van crediet En deze twee zijn alleen te verkrijgen indien men de zenuwachtige stemming voor goed van zich afschudt en vervangt door de oud-Nederlandsche deugd van rustige beradenheid en grimmige volhar ding. Men moet al heel slecht hooren en lezen, wanneer men het voorstelt, dat de kwalifi catie hier toegepast wordt op de devalulsten: over hen werd geen woord, geen letter ge zegd. Ook zij, die vluchtten in een vreemde valuta kregen de beroemde naam niet mee. Zr zijn immers slachtoffers van de „onvader landslievende schobbers", die onrust zaaien en daaruit winst hopen te verwerven. Ten overvloede heeft Dr Colijn dit nog eens herhaald, toen hij in de memorie van antwoord, verschenen 1 Nov. 1935 schreef: Slachtoffers van een misverstand De leden, die zich als voorstanders van devaluatie gediskwalificeerd achtten door de woorden, die de Minister-president heeft gewijd aan hen. wier onvaderlands lievendheid een groot gevaar voor het be houd van den gouden standaard vormt, zijn slachtoffers van een misverstand. Wie oprecht overtuigd ia. dat devaluatie in het welbegrepen belang van ons volk is, zal men zeker nimmer van onvaderlandslie vendheid mogen beschuldigen. Uiterst bedenkelijk is echter het optre den van hen, die er alleen op uit zijn mo netaire onrust te verwekken, ten einde daaruit voor zichzelf persoonlijk voordeel te trekken. Door hun verderfelijke invloed zijn een aantal rustige Nederlanders in onrust ge bracht en er toe gekomen gestaag van de eene valuta in de andere te vluchten, uit eindelijk tot eigen schade en tot groot na- deel voor de volksgemeenschap. Tegen hen, die zich niet ontzien dgl. praktijken te beoefenen, heeft de Minister-president zijn inderdaad krasse doch volkomen ge rechtvaardigde woorden gericht. Hit blad, „de Vaderlandslievende Schob ber" had dat wel goed begrepen, maar bleef in Nr. 4 van November 1935 beweren, dat zulke „schobbers" niet bestaan en nam het op voor de „vluchtelingen": Onder die „schobbers", len hei lot van de gulden koud liet en die op eigen voordeel bedacht waren, kennen wij menig „staunch supporter" van den pseu. dogulden, dien zij tot dusverre als hun oogappel, bedreigd door „op eigen voor* deel bedachte kwasi-geleerden" hadden gekoesterd aan hun beleggingsboezem. Men kan zich nu wel blijven vastklemmen aan dergelijke „misverstanden", doch d« eerste rede van Dr. Colijn was voor ons zoo ip duidelijk als wat: wij hebben daarbij nooii e aan devalulsten gedacht en daarom vroegen 1 wij dan ook aan het Dagblad van Noord-Brabant waar het zuiks had ge lezen. Dit blad geeft geen antwoord op die vraaj maar verzekert ons nadrukkelijk, dat perfT soonsbestrijding geenszins in zijn be doeling lag. Uitnemend, maar dan moet men ook niet zeggen, dat volgens „authentieke uitlatin- g] gen" Dr. Colijn devaluïsten indertijd „schob bers" heeft genoemd. Deze legende willen we met alle macht ti gengaan en daarom gaven we enkele histoid rische citaten. Men neme er nota van. Voor al ook zij, die gelijk ons bleek, juist na dat wij het bovenstaande verzameld en ge< J schreven hadden van NS.B-ers moeten hooren, dat Dr. Colijn zich thans aan de zij. J! de van die z.g. „schobbers" heeft gesteld. De verwarring blijkt wel heel groot te zijn. b Wat doet ge liever? DUUR WONEN In een hnnrhnfs en Uw leven lang hnnr betalen? j of GOEDKOOP WONEN IN EEN e> EIGEN HUIS en toch ln 20 laai heln hals geheel afbetalen? a HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA ai LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI et KEN, om nw schold af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V,° BOUWKAS ..ROHYP". Spuistraat 2 Amsterdam (C.). (Aitv.1l' GEMENGD NIEUWS Door een vrachtauto aangereden Vader van'zes kinderen gedood Gisteravond om acht uur is op den Rijks, j weg H e e rl e n-S i 11 a r d. ter hoogte vat het dorp Doenrade in de gemeente Oirs t beek, de 49-jarige heer Hendriks uit Suste d ren, die daar per rijwiel van zijn werk in Heerlen kwam, van achteren aangerede door een vrachtauto van T. uit Vierlings beek, waarschijnlijk doordat de bestuurde van de auto door het licht van een tegen ligger werd verblind. H. was op slag dood Het lijk is naar het ziekenhuis te Sittar overgebracht. De auto is fn beslag genome door de marechaussee, die het onderzoe leidt. Het rijwiel van H., die gehuwd vader van zes kinderen was, is geheel nield. Op stilstaande auto's gereden Persfotograaf gedood De persfotograaf Wiskerke, wonende Breda, is in den afgeloopen nacht tu schen 4 en 5 uur, toen hij op zijn moto fiets uit de richting Tilburg kwam aa rijdlen, op den Rijksstraatweg Tilburg- Breda, ingereden op eenige langs den we stilstaande auto-vrachtwagens, welke weg waren naar de kermis te Breda, heer Wiskerke werd op slag gedood. Gebleken is, dat de auto's rechts va den weg onder de gemeent e G i n n e k stonden opgesteld. De politie onderzoek of de vrachtauto's voldoende licht voerde Inbraak te Huizen De drie daders gevat Toen Zondagavond de heer Jongerden Huizen van een bezoek thuis kwam, za hij een drietal jongelieden zich uit de voeten maken. Aanvankelijk dacht hij aan bal dadigheid, doch toen hij zijn woning specteerde, bleek hem al ras, dat de vluch tenden inbrekers waren geweest, die zich geld van hem hadden toegeëigend. Van he gebeurde stelde hij de politie in kennis. Deze kreeg argwaan tegen drie jongelie den van 17 tot 18 jaar uit Huizen n.l. tw broers van S. en zekere V. Deze laatste wa in dienst bij een patroon te Laren en wa daar gister niet verschenen. Met z'n drieën was het stel naar Amsterdam gegaan een nieuw pak te koopen voor V., die Zon dagavond bij de overhaaste vlucht met zijn kleeren in het prikkeldraad was blijv haken. Toen het drietal gisteravond te Laren de tram stapte, werden zij door de Laren sche politie opgewacht, die hen aan haa Huizensche collega overgaf. Bij hun ver hoor legden zij een volledige bekentenis De drie jongelieden zijn op het politi bureau ingesloten. Dronken autobestuurder maakt stukken Gisteravond reod op de Nieuwe Zijd voorburgwal te Amsterdam een pers nenauto, welke, bestuurd door een onde den invloed van sterke drank verkeerende man, zich in de richting Paleisstraat 1 bewoog, ter hoogte van de St Lucienst heit verkeerszuiltje in 6tukken, waardoo de draden van de electrieche geleidi kwamen bloot te liggen en bovendien met den wagen contact maakten. De bestuur dier, die er met een tamelijk groote verwo: ding aan de rechterhand, door vallend gla veroorzaakt, was afgekomen, verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, maar werd niet temin op doeltreffende wijze naar het politie bureau aan den Singel overgebracht, waar hij, nadat tegen hem eenige processen- verbaal waren opgemaakt, gelegenhei kreee, om zift. roes uit te slapen. De auto was door de botsing dermate schadiffd, dat er een werkwagen van tram aan te pas moest komen, om hem van de trambaan te trekken. Vervolgen! is de auto ook naar het bureau aan den Singel gesleept. Het tramverkeer omder- vond door het gebeurde een kwartier vei* traging,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2