Jlinuur friiisdjr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Koninklijk bezoek aan Rotterdam abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 23r Franco per post 2.35 portokosten IJer week0.1; Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 43 Bij dagelijksche zending55t Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i c' Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5905 VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 16e Jaargang Sifotttcntieprijjar: Van I tot 5 regels t.17'/> Elke regel meer OWh fngezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meer(X45 Voor bet bevragen aan '1 bureau v word! berekend /o.io WERKLOOSHEIDSLASTEN Het laatste nummer van het Liberal IWeek'blad is voor een groot deel •uld met beschouwingen over do werkloos- tk heid en de lasten, welke daardoor op de ge meenten worden gelegd. Zeer waarschijn lijk waren deze artikelen geschreven voor het loslaten van de gouden standaard; wij rg hopen althans met den Minister van Sociale Zaken, dat de gewijzigde koers van invlbed zijn op de omvang der werkloosheid en deze zorgen dus iets minder zwaar zul len worden. Prol. Goudriaan had het o. i. nog zoo mis niet, toen hij dezer dagen betoogde: noch loonsverlaging, noch loonsverhooging, nocli irdening der productie vermindert de werk- loosheid: als er maar meer geld besteed je [vordt, komt er werkverruiming. Indien dus de muntcorrectie tot stijging t,|der consumptie en dus tot minder werk loosheid leidt, dan zullen we dit juichen, zelfs al gaat dat met duurder leven en dus feitelijk verlaagde koopkracht voor sommige groepen gepaard: het volksgeheel er voordeel bij hebben. En bovendien) minder werkloosheid brengt op de duur r-i verlaging van publieke lasten. 1 Intusschen, hoezeer wij dit hopen, voor- [oopig blijft de zorg voor de werkloozen. En nu streeft genoemd weekblad in de rich ling van algeheele vergoeding der onkosten Kboor de Regeering. Of, om de w.oorden van mi ie redactie zelf te gebruiken: ,De regeling van de kosten, voortvloeien- ]e' uit de verzorging der werkloozen, dient trjjhoe eer hoe beter radicaal te worden her- Het werkloosheidssubsidiefonds behoort jlaats te maken voor een werklooshcids- onds, waaruit alle kosten worden aange- vezen door den rijkswetgever. Hierin zal het heele Nederlandsche volk ooveel mogelijk gelijkelijk moeten bijdra- Iffceri." T Met de laatste wensch zijn wij het vol umen eens, doch de vraag rijst, of we daar *$>p dit oogenblik, wel ver af zijn en of het Lanbevölen middel daartoe strekken kan en jverigens geen gevaarlijke kanten heeft. De toestand is thans zoo, dat Je Regee- ng _in.sommige gevallen reeds voor 99 ij draagt in de kosten' der stéunyerleening; $reentages van 80 tot 90' zijn' zeer gewoon. 2 Vat bewijst dat? Dat'de gemeenten zelf blvcinig financieel belang hebben bij het ledrag, dat uitgegeven wordt voor dit doel chi d dat is een nadeel. Anderzijds is het niet zonder gevaar, dat Ie beslissing over deze dingen geheel in trien Haag ligt. Het Lib. Weekblad ver ton digt de stelling, dat juist de noodlijden- b gemeenten geheel van de Regeering af- an kei ijk worden. „Zulke gemeenten staan ook reeds onder Jétreng toezicht van de regeering, wat haar inaricieel beleid betreft. Om bijzondere bij ragen uit het werkloosheidssubsidiefonds bekomen, moeten de gemeentebesturen raf aan tal van door de regeering k polkomen terecht gestelde eischen vol- oen, zoowel wat betreft de heffing van belastingen als de inkrimping van uit- aven. Dit is op zichzelf, wel waar, doch er is 10k een andere kant aan de zaak. Het omt voor, dat een gemeente, die nauwlijl' subsidie ontvangt uit het fonds in :ite contribueert zij dus voor noodlijdende Jemeenten wat loon- en steunregeling ^etreft door de Regeering gedwongen wordt n een lagere klasse, dan waarin zij blij- Hl ens de levensduurte thuis hoort. Dit is het Al evaar van céntralisatie en van de beoor- S eeling door een instantie, welke met de laatselijke toestanden niet op de hoogte is. Zulke gemeenten kwamen vooral door de alvcering van de huurtoeslag in het rang omdat juist daar veelal de arbei- voningen ontbreken en het verheugt dan ook, dat de Regeering ongeveer te ieeft erkend: deze zaak kan niet generaal Uij -U.cu ..xilg te Baarn. Prijs 0.90, geb. ƒ1.25 Bestel nu reeds bij Uw boekhandelaar. geregeld, maar moet geval voor geval be keken wórden- Afschaffing van de huurbijslag, best; maar de methode hield' vele gevaren en bezwaren in. Dat de devaluatie ongedacht eèn wending bracht we danken het niet aan eenige, politieke partij is zeker ook een voordeel. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA Door Nederlanders in Japan gevierd De oprichinq van oen Nederlandsche vereeniging te wachten Men schrijft ons uit Kobe' (Japan): De Nederlandsche gemeenschap van Kobe, Osaka en omstreken heeft op 12 September de verloving van H K H. Prinses Juliana op waardige wijze eendrachtig gevierd. Om half zeven 's avonds had een bijeenkomst plaats van Nederlanders in het Tor Hotel te Kobe, waar een prachtige enthousiaste stemming heérschte en waar een echte oud- Hollandsthe geest den boventoon voerde. De waarnemend consul-generaal te Kobe, de heer W. H. de Roos, was met mevrouw de Roós' aanwezig 'en de zaal met vlaggen doek overvloedig versierd. Na de ontvangst en begroeting weerklon ken al spoedig allerlei IJollandsche liedjes Onder groöt enthousiasme bracht de waar nemend Consul-Generaal een toast uit op H M. de Koningin en hield kort daarop een kernachtige toespraak. Toen de heer Roos, zichtbaar ontroerd, de bede uitsprak, dat het geliefde Huis van Oranje bloeiend moge voortbestaan, was het muisstil in de zaal en nadat hij geëindigd had. klonk er een daverend applaus en een luid hoera Na de rede werd enthousiast het Wilhel mus aangeheven. Behalve den waarnemend Consul-Gene raal en den Adjunct-Tolk van het Consulaat den heer de Voogd, waren aanwezig de Agenten der JCJ.L, der Factorij, der Ne- derlandsch Indische Handelsbank en tal van vooraanstaande personen uit de Neder landsche en Nederiandsch-Tndische handels wereld met hun dames. Ook de heer G. F. Berg, hoofdambtenaar der Ned. Ind. Staats spoorwegen, die een studiereis door Japan maakt, werd met zijn echtgenoote onder de aanwezigen - opgemerkt Toen de stemming en de vroolijkheid hun hoogtepunt hadden bereikt, verzocht de heer De Roos een oogenblik stilte voor de belangwekkende mededeling, dat de oprich ting van een Nederlandsche vereeniging te Kobe spoedig te verwachten is. Koningin Emma-monument te Soest In een gisteravond ten Raadhuize van Soest gehouden conferentie deelde de voor zitter van het comité tot oprichting van een monument ter nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder mede, dat de plechtige ont hulling van het inmiddels gereed gekomen monument, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal plaats vinden op Woens dag 24 October aa. des ochtends te elf uur. Hoogstwaarschijnlijk zal de plechtigheid geschieden in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. 9en geheelen dag was men gisteren op de plaats van het Woerden met man en .macht bezig aan het opruimingswerk van de ontzettende nine welke werd aangericht De Maasstad wacht in blijde spanning het Vorstelijk Bruidspaar Een typisch Rotterdamsche hulde op de Maas De wondermooie herfst, die van den dag af, dat Prins Bernfiard offi- cieel als verloofde van onze Kroon prinses Den Haag binnenreed, over ons land is gekomen, houdt maar En vandaag" is het of de zon nog wat feestelijker glanst, of wind en wolken er pret in hebben samen met onze trotsche Maas dat imposant Hcdlandsche tafereel te scheppen, dat den waren Rotterdammer steeds weer naar den waterkant trekt, dat hem de grootschheid van stad en haven doet zien en zijn hoop ver levendigt op een toekomst, die even open ligt als zijn breede rivier. Wèl heeft Prins Bernhard van daag Rotterdam op z'n mooist gezien! Ook daarom, dat de scheepvaart zich heeft beijverd om Hollands bruidspaar een typisch Rotterdam sche hulde te brengen: de eere-rij van gepavoiseerde schepen ter lengte van 6 K.M., geopend door een gigan tische eerepoort van brugkranen dat was een verrassing, die den toe- komstigen Prins-Gemaal met verba zing vervulde. Ook H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana, die toch van het bezoek ter gelegen heid van het Regeeringsjubileum nog de herinnering hadden behouden van het prachtig schouwspel der verlichte schepen en kranen, toonden zich over deze hulde zichtbaar verrast. Het was waarlijk of een bruids stoet over de vlaggende Maas gleed, toen de blanke „Stad Rotterdam' met het Koninklijk Gezin over-de dansende golfjes voortgleed. De dave rende uitbarsting van vreugde uit de honderden koperen kelen van sche pen, die de landing aan de Waal haven aankondigde, vormde een pakkend besluit van de hulde, welke de Rotterdamsche haven bracht. De aankomst Hoewel de meeste kantoren eerst te 12 uur vrijaf gaven en de groote magazijnen op oat tijdstip sloten, drong reeds lang vóór- het middaguur een schare van duizenden 5 naar het Maasstation en den waterkant Veel ouders met hun kinderen, die na tuurlijk op dezen dag vrijaf hadden gekre gen, waren er op uitgetrokken en natuurlijk waren er ook nog veel bevoorrechten, die heel dén dag vrij hadden genomen of gekre gen. Het was al feestelijk genoeg om door de straten te wandelen, die in vlaggen-hagon waren gemetarnorphoseerd. Eerepoorten morhten dan, naar den wensch van hei Koninklijk Gezin ontbreken, al wat vlag mocht heeten hing vanmorgen al vroeg buiten! -.1 en om het Maasstation had de politie uitgebreide maatregelen getroffen. De bei de perrons waren geheel vrij gehouden en den waterkant werden behalve de onge veer 400 genoodigden slechts zooveel men- schen toegelaten als de ruimte gedoogde. Op de Oosterkade dromden echter de duizenden samen, die het Koninklijk Gezin het eerst wilden toejuichen. Van de eerste klas-wachtkamer tot den steiger waaraan de „Stad Rotterdam" ge meerd lag was een breede afzetting vrij go- houden. Een looper was gelegd van de deur van de wachtkamer via het bordes tot aan den wallckant Bij den steiger stond een eere-escorte van -0 mariniers in haag en de Kon. Marine- kapel had zich terzijde van het station op- «teld. De komst van enkele autoriteiten trok al direct de belangstelling van het wachtende publiek. Zoo kwam de burgemeester, Mr. P. Droogleever Fortuvn in ambtsgewaad met steek en degen; de hoofd-commissaris van politie; Mr. L. Einthoven die eveneens zijn ordeteekenen droeg, controleerde de getrof fen maatregelen en tegen half een kwam ook de Gouverneur der Provincie, Mr. Dr. H. A. van Karnebeek bij het Maasstation aan. Te half een kondigde in verte een zwak gejuich de komst van den trein aan. Gister was er onder de autoriteiten eenige span ning, of de versperring van de lijn onder Woerden geen vertraging zou geven doch nu de Koninklijke trein via Amsterdam reed was daar geen vrees meer voor. Te 12 uur 29 rolde de extratrein, komende uit de richting Schiedam en vandaar geleid over den ceintuurbaan, met de beide Konin klijke standaarden op de locomotief het Maasstation binnen en reed direct door tot het eerste perron. - Hier was geen publiek toegelaten, zoodat de autoriteiten het vorstelijk gezelschap rus tig konden ontvangen. Behalve de commis saris van de Koningin waren slechts de burgemeester en de hoofdcommissaris, zoo mede de stationschef de heer J. O. Dill ter begroeting aanwezig. Behalve de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard stapten uit het salonrijtuig de leden van het gevolg bestaande uit: de grootmeesteres van H. M.. gravin van Lynden van Sandenhurg en de grootrnoestpr van, H. M. graaf Du Monceau; de dienst doende grootmeester van de Prinses, Ju- ekema yaq Burmania baron Rengers; de eerste hofdame van H M., jonkvrouw Van Tets; de hofdames van Je prinses, barones se Van Heemstra en Jonkvrouw Dp Brauw; de eerste stalmeester van H. M.. Jhr Ver heyen en de particulier secretaris van H. M., Sixma, baron van Hiemstra, oe kamerheer van de Prinses Mr. Baron Baud; de kamer heer van H.M. Jhr. Mr. Dedel; de adjudant van H.M. kap. Phaff en de ordonnans-offi cier van H.M. Jhr. van Kinschot Het Koninklijk bezoek begaf zich recht streeks naar de wachtkamer 1ste klas. Deze had in verband met het Koninklijk bezoek een grondige restauratie ondergaan, een nieuw tapijt was gelegd en schilders had den duchtig met de verfkwast eewerkt. Bo ven den schouw was een fraai portret van Prinses Juliana en Prins Bernhard opgehan gen en aan de andere zijde prijkte een foto van de Koningin. De firma Hartlieb had een keurige bloem- versiering aangebracht welke direct de aan dacht van H M. de Koningin, bloemenlief- hebster als Zij is, trok. In de wachtkamer wachtte nog een direc ter bloemengroet: de jongedames Charlotte Baars en Anna Stemerding, dochtertjes van de raadsleden van aien naam, stonden met een bloemengarf klaar om die aan Konin gin en Prinses aan te bieden, waarvoor deze vriendelijk dankten. Even nog hield het vorstelijk gezelschap zich in de wachtkamer op om dan naar bui ten te treden.. Nauwelijks hadden de duizen den daar verzameld, die de halzen al rek ten. Prinses Juliana en Prins Bernhard, die het eerst op het bordes verschenen, in het oog of de toejuichingen golfden hen tegen. Nog vóór dat de vorstelijke personen bui ten waren gekomen had de eerewacht van mariniers onder leiding van kapitein P. J van Gijn op diens commando met één ruk de geweren gepresenteerd en hij het betre den van het hordes hief kapelmeester Leisti- kow den dirigeerstaf op en indrukwekkend als altijd speelde de Kon. Marinekapel het „Wilhelmus". Langzaam schreden Hare Majesteit en Prinses Juliana met Prins Bernhard harte lijk wuivend en buigend met hun gevolg over den lonper naar den steiger. Nauwelijks was de „Stad Rotterdam" be treden of de Koninklijke Standaard ging in den top. De „Stad Rotterdam", de receptieboot van de Maasstad was ook voor hen, die elke boegspriet en elke schoorsteen in >de haven weten thuis te brengen, niet meer te her kennen. De boottocht over de bevlagde rivier Nadat het Koninklijk gezin Ou de beschut te voorplecht heeft plaats genomen worden de meertouwen los gegooid en langzaam en statig koerste de „Stad Rotterdam" in de richting van de bruggen. Ze wordt vooraf gegaan door twee booten van den Rijks- er, Gemeente-Havendienst terzijde van de „Stad Rotterdam" voeren ter hoogte van het achterschip twee politieboo ten en daarachter volgt de „Havendienst V". Een pershoot besluit den kle.inen stoet, die betrekkelijk dicht langs den wal „naar be neden" stoomt, zuoals de Rijnschipper dat noemt Duizenden hebben zich op de Maasbrug verzameld om het vorstelijk gezin bij het 'oorbij varen toe te juichen. Het is een imposant schouwspel als het schip onder de bruggen uit komt en de Maas zich wijd en machtig voor de opvarenden van de „Stad Rotterdam" open doet. Een indrukwekkend, maar ook uitermate feestelijk beeld. Links en rechts de Maaskade en de Boompjes met de honderden vlaggen wapperend van huizen en kantoren, met duizenden toeschouwers op de kade; recht vooruit het begin van de onafzienbare rij van schepen, jachten, machtige sleepers en kleine hakkepof- fertjes, maar alle met de vlaggelijn tot hoog in den mast. Bij de Reederij- straat komt het groote oogenblik: de „Stad Rotterdam" nadert de eerepoort gevormd door twee machtige brugkra nen Van de rijtoer over den Linker Maasoever naar den Coolsingel, waar veie duizenden de Vorstelijke gasten opwachtten, hopen wij morgen verslag te geven. Eveneens van d* indrukwekkende nlechtigheid op het Stad huis, waar Burgemeester in een kor rede de gevoelens van de Rotterdamsche burgerij vertolkte. Voor het hoope gezelschap de Maasstad verliet, werd andermaal een groote rijtoer door de stad gemaald Rotterdam heeft vandaag een uiting van Oranjeliefde beleefd, dat in de herinnering van heel de bevolking zal blijven voortleven 't Was inderdaad een onvergetelijke dagl BOERDERIJ AFGEBRAND In de hofstede van den landbouwer Story in Beesd is brand uitgebroken. De woning, schuren en hooibergen met ruim 100.000 nond hooi en groote partijen graan werden een prooi der vlammen. De ooi-zaak van des» brand is vermoedelijk een defect in den schoorsteen. Alles was verzekerd. Dat de brandweer er in slaagde de aan grenzende perceelen te behouden is voor een niet gering gedeelte te danken aan het feit, dat iuist gisteren de koppelingen van de brandslangen op de pas aangelegde waterlei- in gebruik waren genomen. KNAAPJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD Gistermiddag is te Udenhout het vier jarig zoontje van den heer R. van der Horst onder een vrachtauto, geraakt. Een der wie len ging het kind over het hoofd. De dood trad direct in. HET SPOORWEG-ONGELUK TE WOERDEN NOG EEN SLACHTOFFER? Snel opruimingswerk Oorzaak te snel rijden Met ingang van hedenmorgen is het reizigersverkeer tüsschen> Gouda en Utrecht bij den aanvang van den dienst op de normale wijze hervat Er wordt ter plaatse van het onge luk over enkel spoor gereden. Ten einde het traject zooveel mogelijk te ontlasten, zullen de z.g. beurstreinen van Rotterdam-Maas naar Amsterdam W.P. niet rijden en zal ook. het goe derenverkeer vooralsnog langs ande den wég worden geleid. Uit deze officieele mededeeling van de Ned. Spoorwegen blijkt, dat men gisteren met het opruimingswerk goed is opgescho ten. Twee zware kraanwagens zijn bezig de vernielde wagens van de lijn te brengen. Hoe meer men vordert, hoe meer de aan gerichte verwoestingen zijn te overzien. Op een plaats zijn vier goederenwagens op elkaar geschoven, versplinterd aan alle kanten! Met nerveuse spanning heeft, men gister middag de werkzaamheden voortgezet. In de laatste uren van den middag is nl. een Haagsche familie nerveus gaan infor- meeren naar een vermisten jongen. Deze zou met den laatsten trein uit Utrecht zijn meegekomen en nog steeds was hij niet gearriveerd. Spoorwegautoriteiten bevestig den, dat ook bij hen het vermoeden be staat. dat nog minstens één slachtoffer on der de puinhoop zal worden gevonden. Na tuurlijk is het mogelijk, dat sommige reizi gers in hun angst voor de eerste ontspo ring van de cnheilsplelc zijn weggevlucht- De oorzaak In den loop van gistermiddag heeft Dr van Manen, een der directeuren van de Spoorwegen, aan de aanwezige pers vertegen woordigers verteld, dat de oorzaak van het ongeluk gelegen is. in het te snel rijden van den Utrechtschen trein. De machinist van dezen trein heeft zich in de seinen vergist Bij blokpost C heeft hij het sein: „langzaam rijden" voor veilig aangezien. Dit had tengevolge, dat de trein, in plaats van met 45 kilometer snelheid, met een vaart van 90 kilometer over de baan bleef rijden. Met deze snelheid is hij op de wis sels terecht gekomen, .die daartegen niet bestand bleken. Toch zou er ook toén nog niets gebeurd zijn, als daar niet de tege moetkomende goederentrein was gewéest Tragisch sterfgeval Een 53-jarige man uit Barwoutswaarder, die gistermiddag 'bij het opruimingswerk stond te kijken, is plotseling overleden. Ver moëdelijk heeft het ongeluk hem zoo aan gegrepen, dat hij aan een hartverlamming is gestorven. J. W. MUYLWIJK f De heer J. W. M u y 1 w ij k, die op zoo droevige wijze bij het spoorwegongeluk te Woerden om het leven is gekomen, was 28 jaar oud en een zoon van den vroegeren A.R. wethouder P. D. Muylwijk t« Gouda. Hij was handelaar in pharmaceutische arti kelen en werd opgeleid tot apothekers-assis tent In den kring van vrienden en beken den onderscheidde hij zich door zijn vrien delijk en innemend karakter. De dood heeft aan dit jonge bloeiende leven een plotseling einde gemaakt DE BEGRAFENIS VAN BRIGADIER BULTERMAN Bij de begrafenis van brigadier Bulterman', d; bij het spoorwegongeval bij Woerden om het leven is gekomen, zullen de geüniform- den. die in den. stoet meekomen, toegang hebben tot het kerkhof. Particulieren kunnen toegangskaarten ver krijgen aan het gebouw van het Leger des Heils, Prjnsegracht 57. te 's-Gravenhage.-Zon der kaarten wordt'niemand toegelaten.' De verhooging van de papierprijzen Men schrijft ons: Onder de 'papierverbruikers blijkt alge meen ernstige ontstemming te' bestaan over het feit, dat de papierfabrikanten en -han delaren de toegepaste verhoogingen voor stellen als een kwestie van „enkele cen ten". Het groote publiek zou kunnen den ken, dat het Hier slechts om betrekkelijk kleine bedragen ging, doch in Werkelijk heid zijn de gevolgen van 15' 20 procent verhnoging van de papierprijzen van ge weldige beteekenis. F.r bestaan gevallen van groote zaken mpf belangrijke periodieken, waar het besluit der papierleveranciers neerkomt op een meer dere uitgave van honderdduizend gulden ner jaar. Verschillende betrekkelijk kleine. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Het bezoek van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernard aan Rotterdam, Hoe de verloving van Prinses Juliana door de Nederlanders in Japan gevierd werd. Een artikel over de ontwikkeling vaö de monetaire toestand in ons land sedert 26 September. De Regeering heeft het hoofdbestuur van de Vereen, van Importeurs van Zuid vruchten genoodzaakt een circulaire be* treffende prijsver hooging in te trekken. De proeftocht met Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" op de Noordzee. Bij de dammatch Springer-Vaessen heeft Springer gister gewonnen,: de stand is nu 93, Het reizigersverkeer op de lijn Gouda* Utrecht is heden weer hersteld. De Belgische Rexisten en de VlaamscK nationalisten hebben tot samenwerking besloten. - De Fransche politie heeft huiszoeking verricht in de woning van kolonel De la Rocque. iwe ttjden, nieuwe waarden .we bronnen en onrusthaarde I Wat goed Is-Van 't oude blöv* Doet zaken slechts met wie D kunt vertrouwer RIJDT FISK daar kunt U vast op bouwen uitgevers met bedrijven, die den omvang van een middenstandsonderneming niet overschrijden, worden door genoemd besluit op eenige duizenden gulden 's jaars extra onkosten gejaagd. Het moeilijke in de po sitie dezer periodiekenuitgevers is, dat de verhoogde onkosten practisch niet op hun cliënteeie zijn te verhalen. Waar door de achteruitgang van de advertentie-opbrengst e.d. vele dezer periodieken reeds op den rand der bestaansmogelijkheid verkeerden, of hoogstens een minimale winst toelieten, komen thans deze kleine uitgevers voor *n belangrijk jaarlijksch verlies te staan. Opgemerkt zij voorts, dat in de kringen der papierverbruikers de meeste ontstem ming is gewekt door het feit, dat de pa pierleveranciers het besluit tot prijsverhoo- ging hebben genomen, geheel buiten de ver bruikers om. iets wat voor het grafisch be drijf, waar het organisatorisch overleg be langrijk is gevorderd, zeer vreemd aandoet. In deze omstandigheden verwacht men in de kringen der papierverbruikers iederen dag het bericht, dat de papiercontingentee- ring wordt ingetrokken. PROPAGANDA VAN DE C.B.T3. Onder de leus „Naar de 20.000 leden" ver» scheen van „Het Platteland" het weekblad van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, een propagandanummer. Het blad dat de dub bele omvang heeft van andere nummers be vat bijdragen van de hand van de heeren Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, lid der 1e Ka* mer, Chr. v. d. Heuvel, lid van de 2e Ka mer; Wiersma te Barneveld. Cnossen tö Woerden. Kolijn te Gouda. Louws te Oost kapel !e, v. d. Schaaf te Beetgum, van een Drenthsche boer en van den secr. van den Bond, Mr. W. Rip te Den Haag. Voorts is het program van actie opgenomen, henevens kernachtige uitspraken van Dr. H. Cplijn, Dr. J R Slótemaker de Bruine. Mr. Dr. D J de Geer, J Bakker en J. Schouten. JONGETJE ONTVOERD Gistermiddag, ruim 12 uur, is op den Z. O. Buitensingel in Den Haag, de 8-jarige M. V., toen hij uit school kwam, ontvoerd. Vader en moeder van het jongetjeleefden gescheiden van tafel en bed en men vermoedt, dat het kind door of op last van de mopder ontvoerd is. Toen men ten minste bij de moeder huis zoeking deed. was er niemand aanwezig, zoo dat het vermoeden bestaat, dat de moeder met haar zoontje dat aan den vader was toegewezen, voortvluchtig is. In de maapden Februari tot Jul! x werd de omgeving van door een aantal pe~sonen. die het x den op collectebussen e d. In kerke Op 5 Juli echter wer trapt toen z(| zich te Den Ham achen sleutel toegang hadden verschaft tot da de AI- velltg ger heeterdaad be- schtb» iden Ulnsda irecht J. G. te Daarlei Den Ham. J. B. .R.. A. B. H. en ihoop. BU het verhoor bleek Wierden, 1 Almel D. W. de O. V. allen t dat behalve Vriezenveen en Daarler stallen ls gepleegd in kerken, scholen en vin- 'hte tegen D. W.. L» J. u. R, R i

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1