Sehevenlngen, Donderdag. Heel het vischersdorp was er vol van...... In het hoist van den nacht, toen de be- hnning al enkele uren te kooi was ge- ropen. kwam de Sch. 253 van de reèderij h. Frank Vrolijk midden op de Noordzee aanvaring met een motortrawler, om in jn ommezijn van tijd voor altijd in de te verdwijnen ft Is waar alle 14 koppen werden gered daarvoor zijn ze Gode dankbaar. Maar dat neemt niet weg, dat het ipande in de Koppelstok- en Zee- i\valuwstraat; dat er een brandend ver langen bestond naar een weerzien op den Westduinweg en den Meeuwenhof En dat is ook zoo goed te begrijpen. en dagen bij Doggershank !n den middag van 28 September was de j>rtrouweh" ui gevaren, net als zooveel flere loggers, om hanng te gaan vangen do Doggershank. Tien dagen had men de N.W.-punt gevischt; en met succes! it niet minder dan 34 last werd Dinsdag 'thuisreis aanvaard. )m half twaalf, zoo vertelden ons enkele lepelingen, begaven we ons ter ruste. om kwart over één plotseling wak- r schrokken door een hevige schok, uwelijks was het tot ons doorgedrongen t.het niet goed ging, of de matroos Arie irteveld kwam naar beneden ges ormd it. de medodeeling, dat we aan bakboord repen waren door een trawler. In een 'enk waren we allemaal aan dek. En e zagen, dat het pleit voor d fhuit beslist was werd de scheepsboot jtgezp,!, waar we al vast de vijf jongens lieten springen om zelf een paar minu- later te volgen. 't Ging alles itzettend snel in z'n werk. Een meter voor het water dichte schot van de motorkamer dus heelemaal achteraan de logger moest wel een heel groot gat zijn geboord door den trawler, want ons schip maakte razend vlug waer; zóó vlug, dat we ipractisch alles wat we bij ons hadden, pchter móssten laten. We roeiden regel- •echt naai' dén trawler toe de R.O. 53 ^an de maatschappij „Piscator" te IJmui- en nadat we goed en wel aan ord waren geklauterd zagen we enze jgoede „Vertrouwen" naar den kelder kaanHet achterschip iets eerder dan het voorschip; al was daar niet veel tijd tusschen. Want goed tien minuten na de botsing viel er niets meer van te •ekennen. hkeerde manoeuvre de oorzaak? Omtrent de oorzaak van het gebeurde valt tg weinig ie zeggen. Al is men, afgaande b de plek van aanvaring (bakboordzijde), pneigd te veronderstellen, dat de R.O. 53 n minder gelukkige manoeuvre heeft ge lakt Te zijner tijd zal echter voor de Raad Wie aan boord waren De bemanning van den logger bestond, gelijk gemeld, uit' 14 koppen, t w. de schip per A. Oosterbaan, de stuurman A. Klein, de monteur D. Pronk, de kok C. Pronk en de matrozen A. Visser, A. Harteveld, W. Ment, L. Spaans en A. Ovérduin; voorts nog vijf jongens, nl. Floor Us (oudste), Arie Ooster- baan (zoon van den schipper), Joh. Spaans (reepschié*er), Piet van Beek (afhourler) en Cor Ros (jongste). Gistermiddag om 5 uur ongeveer zette de R.O. 53, die zolf ook nogal schade had opge- loopen, allen gezond en wel aan den wal te IJmuiden, alwaar zij door de bevolking har telijk werden begroet. Dat. de ontvangst om half negen 's avonds op Scheveningen nog veel inniger was laat zich verstaan Was er nre's gebeurd, dan was men om 16 uur thjiis.geweest, zoodat ondanks de droeve tegenslag de vertraging maar een paar uren bedroeg. Wielrijder door een auto gegrepen Ernstig gewond Op den Wateringschenweg, nabij Poeldijk ijl de gemeente Monster, is Woensdag avond de 64-jarige wielrijder J. Sweers uit KWintsheul, bij hét oversteken van den weg door een Vrachtauto gegrepon en tegen den grond geslingerd. De man bleef bewus teloos liggen. Nadat Dr. Kleypool uit PopI- dijk was ontboden bleek dat S. een dij beenbreuk en een zware hersenschudding had bekomen. Nadat een voorioopig ver band was gelégd, is het slachtoffer naar het p.K. ziekenhuis te Den Haag vervoerd Zijn toestand is zorgwekkend; Of den chauffeur van de auto schuld treft, wordt door de politie onderzocht. Ter plaatse waar het ongeval geschiedde, n.l bij de Uithoflaan, hebben reeds meermalen ongevallen bij het oversteken van den ver keersweg plaats gehad. Nederlandsche verongelukt in Antwerpen Gistermiddag is de 72-jarige Wilhelmina Voormans uit Roosendaal te n t w pen aan den verkeerden kant uit den trein gestapt, met het gevolg, dat zij op een muur terecht kwam en 7 meter omlaag stortte. Zij was voor familiebezoek naar Antwerpen gekomen. Door haar val liep zij een dubbele schedelbreuk op, zoodfit zij na korten tijd overleed. Het stoffelijk overschot aar het lijkenhuis gebracht. ERNSTIGE AANRIJDING Öp het Soendaplein te Haarlem is Woensdagavond de 74-jarige wielrijder G. tegpn een auto gereden. De man kwam "Uit eerrzijstfadt èïfmfiest de tfütb die=bestuurd werd door een inwoner van Noordwijk, voorrang verleenen. Doordat hij slipte, is hij tegen de auto gebotst Hij kreeg een zware hersenschudding en is in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" overgebracht. Den auto mobilist treft geen schuld aan het ongeval. Lloyds' radiostation te Landsend heefi gisteravond om 22.38 uur een radiobe richt van het aan de maatschappij „Ne derland" toebehoorende motor-passa giersschip „Marnix van St Aldegonde" ontvangen, dat in de Middellandsche Zee op veertig graden 44 minuten Noor derbreedte en zes graden 8 minuten Oosterlengte, brand in een der luiken is ontdekt. Het schip is Dinsdag van Al giers vertrokken en wordt Donderdag te Genua verwacht Naar verluidt zou de brand ontstaan zijn tengevolge van de storm, die in de Mid dellandsche Zee gewoed heeft. Het Engelsche oorlogsschip „Codring- ton" en het Engelsche mailschip „Strath- naver" hebben zich op weg naar de „Mar nix" begeven. De maatschappij' „Nederland" meldt na der dat het vuur woedt in de stukgoedla- ding in het tusschendeb van luik twee. Men is het vuur gaan blusschen met water door een zestal gaten, welke in het dek in het verblijf van de bemanning zijn ge maakt Men hoopte vanmorgen om negen uur Ajaccio te bereiken. Vertrek Boottrein voorioopig 24 nur uitgesteld. In verband met den brand aan boord van het mailschip „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", welk schip thans op weg is naar Ajaccio, is het vertrek van den boottrein voorioopig 24 uur uitgesteld. Het vertrek zal thans plaats hebben op Vrijdag 9 October. Vertrek van Den Haag S;S. 14.30 uur, Utrecht 15.26, Arnhem 16.18, Amsterdam CS. 14,22, Amsterdam W.P. 14,36, Rotterdam Maas 14,13. Passagiers voor dit schip worden verzocht zich Vrijdagmorgen rechtstreeks in verbinding te stellen, hetzij met het hoofdbureau van den passagedicrist der Stoomv. Mij. „Nederland" te Amster dam, hetzij bij de plaatselijke agenten. Het schip vanavond naar Genna De directie van de Stoomvaart Maatsch. „Nederland" heeft heden van den gezag voerder van de „Marnix van St Aldegonde" een telegrafisch bericht ontvangen, dat het schip hedenmorgen om half acht op de reede van Ajaccio is aangekomen. Men is het vuur meester. Ruim 2 wordt onder water gezet. Het schip zal waarschijnlijk vanavond doorgaan naar Genua en vermoedelijk niet voor Maandagochtend van Genua vertrek ken. Passagiers en bemanning zijn allen wel. DE AUTOBOTSING TE NIJMEGEN Gistermiddag vernamen wij, dat de toe stand van den chauffeur van R., die bij de autobotsing nabij het Keizer Lodewijkplein te N ij m e g e n ernstig gewond werd, nog steeds niet zonder gevaar is. De man is nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. Het is komen vast te staan, dat het onge luk ontstaan is door het gevaarlijk sturen van den chauffeur. Op het terrein van de Gemeentelijke Handelsinrichtingen nabij de Rosestraat te Rotterdam had gisteren een ernstige gasontploffing plaats waardoor een kademuur over een lengte van ongeveer 50 meter is ingestort. Een handwagen verdween ge heel in de kuil welke door de ontploffing werd veroorzaakt DE FRAUDE-GEVALLEN BIJ DEN B.V.L. Hoe het beheer der geldmiddelen isteren werd te Hoensbroek het nieuwe Koningin Emma-Kinderhuls geopend, elke plechtigheid geschiedde door Minister Slotemaker de Bruine, Controle op de uitgaven verscherpt Op de vragen van het Eerste Kamerlid Mendels betreffende'malversaties bij het be heer van de geldmiddelen van den B.V.L. in de gewesten Limburg en Zeeland heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het vol gende geantwoord: Wa' de malversaties bij den B.V.L. in het gewest Limburg betreft, is bij het gerechte lijk onderzoek komen vast te staan, dat de delinquent door het stellen van valsche hand- teekeningen onder kwitanties en door het alleen uitbetalen van gelden aan hen, die daarom vroegen, zich gedurende een aantal jaren gelden heeft weten toe te eigenen, welke bestemd waren om in kleine bedragen aan plaatselijke leiders en afdeelingen te worden uitgekeerd. Blijkens het door de arrondisse mentsrechtbank te Maastricht gewezen vonnis is met de gepleegde malversa ties een bedrag van pl.m. 26.000 ge moeid. Het achterhalen van de ge pleegde onregelmatigheden is bemoei lijkt coor de uitzonderlijke omstandig heid, dat de rechthebbenden nimmer hebben te kennen gegeven, dat de be dragen niet door hen ontvangen wa ren. Ten aanzien van het gebeurde met betrek king tot de geldmiddelen van het gewest Zeeland is nog een gerechtelijk onderzoek loopende. Uiteraard is het den minister niet mogelijk, hangende dat onderzoek, zijnerzijds inlichtingen te verstrekken omtrent den aard den Omvang van bedoelde onregelmatig heden. Tot voor korten tijd was het beheer der geldmiddelen van de nationale landstorm- commissie, voor zoover deze van rijkswege werden verstrekt, alsmede de controle daar op. als volgt geregeld. Van de rijksgelden, welke door het depar tement van Binnenlandsche Zaken voor den B.VJj. worden besteed, werden door de na tionale landstorrncommissie bedragen ter be schikking gesteld var. de onderscheidene ge westelijke landstormcommissiën voor het doen van betalingen. De verantwoordings stukken der gewestelijke commissiën werden ten bureele der nationale landstorrncommis sie nagezien, daarna door het departement van Binnenlandsche Zaken onderzocht en vervolgens aan de algemeene rekenkamer Een voor accooi'd geteekend exemplaar dier rekeningen-courant geldt als bewijs, dat overeenstemming bestaat tusschen de admi nistratie van de nationale landstormcommis sie en die van den betreffenden comptabele van de gewestelijke commissie. De controle op de uitgaven is na het voorgevallene aanstonds verscheipt in dier voege, dat in het algemeen de be talingen van de gewestelijke commis- sieën thans loopen over de nationale landstormcommissie, die voorts door middel van steekproeven voortdurend controle uitoefent op de noodzakelijk» contante betalingen, welke de gewes telijke commissieën daarnaast nog uit te verstrekken kleine voorschotten moeten doen. Voorts zijn de plaatselijke commis sieën niet gemachtigd, zelfstandig uit gaven te doen boven een zeer gering bedrag aan kasgeld, dat gemiddeld jaarlijks 15 bedraagt. Op de beste ding van dit kasgeld wordt bovendien nog toezicht gehouden door de gewes telijke commissieën. De verduistering te Enschedé In verband met de verduistering bij een vakorganisatie te Enschedé kan nog nader worden gemeld, dat de aangehoudene H., penningmeester was van de plaatselijke afdeeling der politiek onafhankelijke tex tielarbeidersorganisatie. Deze afdeeling zorgde ook voor de verspreide leden. H. heeft kans gezien een bedrag van ruim 2500 gulden te verduisteren door nagemaakte handteekeningen te plaatsen op de staten voor de uitkeering van de werkloozenkas der organisatie. De rijksverificateur voor d( werkloozenuitkeering heeft de zaak in on derzoek. Bedoelde verantwoordingsstukken moesten voldoen aan de eischen van gelijken aard als die, welke volgens de comptabele voorschrif ten aan bewijsstukken voor rijksuitgaven worden gesteld. Overigens wordt driemaandelijks vanwege het departement van Binnenlandsche Zaken controle ter plaatse bij den comptabele van de nationale landstorrncommissie uitge oefend. Deze controle betreft zoowel de kas gelden als de verificatie van de in het kas- giroboék voorkomende uitgaven. Tevens wordt nagegaan of alle door de nationale landstormcommissie aan de gewestelijke t missieën gedane ^eldverstrekkingen ei door die commissieën gedane uitgaven in de betreffende rekeningen-courant zijn geboekt. i keek droevig naar mania, Verhief zijn stemgeluid, En sprak: „In liefde bloeiende Toen toas de ruzie uit. Een Werd voor papa gezet. Papa greep naar het voorsnijmes, Dat ditmaal was gewet, En zei: Had ik geen vrouw en kroost 't Was elke middag feest: Dan nuttigde ik gansch alleen Zoo'n kostlijk stuk van 't beest!" Heieen keek droevig naar mama, Verhief haar stemgeluid, En sprak: „In liefde bloeiende,,,!!' Toen proestten ze het uit. (Nadruk verboden) LEO LENS Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct, Doos 20 ct. IVOROL Uit het IJ, nabij de Tolhuispont te Am- te r d a m, werd het lijk opgehaald van, een 60-jarigen Amsterdammer. Sinds een week werd de man, die veel last van dui zeligheid had, vermist. Het stoffelijk over schot is door den G.G.D. naar het Binnen gasthuis vervoerd. RECHTZAKEN Verdachte krijgt zes jaar De Roermondsche rechtbank heeft utosp.-nalc gedaan in de strafzaak tegen den 20-jarigen varensgezel J. V. uit Deventer. Verdachte stond 22 September J.l. terecht, verdacht van poging; tot moord op ztfn baas. den schipper N. Verduyn en met de bedoeling hem te vermoorden, met een zware Engelsche sleutel op het hoofd ta slaan, welke slag evenwel niet doodeljjk was. De Officier van Justitie had tegen verdachte zes jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tUd van 6 jaar, met aftrek van iiet voorarrest, DE DOODSLAG TE KONINGSBOSCH Verdachte ontslagen van rechts vervolging De Roermondsche rechtbank heeft uitspraak; gedaan In de strafzaak tegen L* L., te Konlngs- bosch, die op 22 September j.l. terecht stond* verdacht van doodslag op J. Bronnenberg, ge pleegd ln den nacht van 9 op 10 Februari J.l* Overeenkomstig den elsch van den Officier van Justitie werd L. ontslagen van rechtsvervolging op grond van het feit, dat hü uit noodweer ge-» handeld heeft. Gisteren werd te Boskoop de nieuwe provinciale hef brug in gebruik gestéld. Voor het doorgaand verkeer is hjerdoor eèn belangrijke verbetering tot stand gekomen* ln verband met deze brugopening wordt te Boskoop een bruggeweek gehouden welke werd geopend door den Burgemee ster Mr. E. P. Verkerk. wereld. „Ik kan niet varen", zegt hij, „ik ben boer. Ik wil hier een roeiboot koopen". „Booten zijn hier niet te koop, wel klompen, dat zie je"; Beiden gaan huns weegs. Jan wordt weer aangeklampt, nu door een oude zeerot met ongunstig uiterlijk, verweerd door wind en zon, miskleurd en opgezwollen door jenever. „Ik heb een boot te koop voor tweehonderd dollar, een prachtboot met vier riemen en twee roeibanken,- splinter nieuw". „Kan ik hem zien?" „Kom mee". Achterdochtig volgt Jan den duisteren zeeman. Niet naar een eenzame plaats, denkt hij. dat is gevaarlijk. Aan de Water kant. achter een stapel balen koffie en loodwit zegt de matroos: „Vanavond om twaalf uur zal ik hier zijn met de boot, dan kun je hem zien. Wil je tweehonderd dollar beta len? Minder kan het niet". „Als de boot bruikbaar is, wil ik tweehonderd dollar betalen". „Dan moet ik nu tien dollar handgeld hebben"* „Waarom?" „Als je niet terug komt, is mijn moeite vergeefsch". „En als jij niet terug komt?" „Ik kom terug". „Goed, hier zijn ze". Die plaats aan de waterkant zal vannacht stil en verlaten zijn. Jan koopt een karabijn en voldoende munitie. Met voorzichtige passen, de karabijn in de arm, begeeft hij zich tegen middernacht naar de afgesproken plaats. Het is een kleine inham in de baai, die voor haven dient, want de haven is niet gegraven, doch door de natuur gevormd. De zeeman is er al. Hij is vergezeld van een pootige neger, die het wit van zijn oogen laat zien, maar er gemoedelijk uit ziet. Een doorloopende glimlach ontbloot zijn gaaf gebit. Op tien pas afstand blijft Jan staan, de karabijn voor zich, duidelijk zichtbaar in het door dunne wolkjes gedempte maanlicht. „Wat moet die zwarte?" „Wat moet die karabijn?" „Dat is voor de veiligheid". „Ik denk ook aan mijn veiligheid. Jij komt met een karabijn, ik met een neger. Doe dat ding maar weg". „Ik zal de karabijn wegsteken, als jij de neger wegstuurt". De ander grinnikt. „We vertrouwen mekaar nou wel. Kom mee naar de boot". Ze loopen met hun drieën. Jan bewaart voorzichtig de afstand. De boot blijkt een (gestolen?) oude roeiboot. Hij heeft een roeibank en een los ingelegde plank, die de tweede moet ver beelden. Schuins op bank en bodem liggen twee stel riemen van verschillend model. Er valt niets te onderhandelen, er is geen keus. Jan betaalt honderdnegentig dollar. Zwart en blank ver wijderen zich, er zijn nachtkroegen genoeg, sluitingsuren be staan hier niet. Jan heeft zijn kleine bagage meegebracht en bergt die in de boot. Hij rolt zich in zijn deken en plaatst zich half zittend half liggend op de bodem van het vaartuig. Zoo zal hij de morgen afwachten. In de verte klinkt geschreeuw en rumoer van menschen, maar op het water is het stil. In de vroege morgen wekt hem de herleefde bedrijvigheid. XX, Jan roeit naar bulten. De zee is kalm. Hij volgt de kust en zoekt de monding van de rivier. Het naar binnen varen valt niet mee. de stroom is sterk* dat wordt hard werken. Maar hij doet het graag, spant zijn spieren en moe wordt hij niet Als hij een paar uur geroeid heeft en nog betrekkelijk weinig is gevorderd, wordt hij aangeroepen door twee man-» nen. „Breng ons naar de overzij. Wij geven u een dolIar"a Dat is een goed begin. Jan roeit naar de overkant. Het is een moeilijk karwei In de stroomende rivier, maar tevens een goede oefening. De mannen geven ieder een dollar en stappen uit Jan pauzeert een uur en trekt weer verder naar boven. Hij ziet menschen aan de andere oever en roeit er heen. „Veerman", roepen ze. „wat kost de overtocht?" „Twee dollar per persoon", „Goed". Zes mannen stappen in en Jan ontvangt twaalf dollar. Dat wordt een goed zaakje. Nu wordt het avond en Jan blijft aan de overkant Hij overnacht in zijn boot. De volgende morgen staan er al man- nen te roepen. Hij vervoert die dag vijftig passagiers en int honderd dollar. Hij overnacht weer aan de overkant. De derde dag is de toeloop nog grooter. Van een der man-* nen koopt hij een tent, die hij opslaat aan de andere oever. De faam van de nieuwe onderneming schijnt zich wonder lijk te verbreiden. Het begint geleidelijk storm te loopen. JaU is heele dagen in de weer. '(Wordt vervolgd X hONDERDAG 8 OCTOBER 1936 HET VERGAAN VAN SCH. 253 tinken was slechts een kwestie an minuten [emanning, die reeds ter kooi vas, in van Scheepvaart het noodige licht hierover nog wel opgaan. Het eenige wat wc van de aanvaring zelf vernamen is, dat de matroos Arie Vissïr aan het roer stond van de SCH. 253, terwijl zijn collega Arie Hartevelt, met wien hij sa- samen de waxr-ht had, de uitkijkpost op de brug bezette. Hoewel het erg donker was hebben beiden de lichten van de R.O. 53 duidelijk gezien. Tot hun groote ontzetting bemerkten ze eensklaps, Jat de trawler recht op hen af kwam zetten. Aan ontwijken viel niet meer te denken met het bekende gevolg. BRAND OP DE MARNIX VAN ST ALDEGONDE Vuur woedt in lading stukgoed Schip bevindt zich in de Middellandsche Zee TWEEDE BLAD PAG. 5 ROFFELRIJMEN DIE ZAT Gezeten aan de middagdisch Zat het gezin bijeen: Papa, mama, Cornelia, Jan-Hendrik en Heieen. De laatste twee, als elke dag, In kinderlijke twist Omdat zich Corrie in de vork Van beiden had vergist. HOLLANDSOH- AMERIKAANSCHEN MILLIONAIR DoouK. JONKHEID (26 Deze zending wordt een verliespost. Op klompen loopt hier biemand. Ze zullen blijven liggen tot de winter komt en dan jw(voor brandhout verkocht worden. Een hand wordt op zijn schouder gelegd. „Ben jij Hollander?" ».Ja". „Dat dacht ik wel. toen ik je op die houten schoenen zag loopen. Zoek je werk?" De man spreekt Engelsch. Hij is zeeman. „Ik heb een paar matrozen noodig. Heb je daar zin in?" Jan weifelt. „Je kunt tachtig dollar per maand verdienen, als je niet Wegloopt en goed je best doet". Tachtig dollar. Dat is omtrent tweehonderd Hollandsche _.„ildens per maandl Maar Jan heeft al eenig begrip gekregen SIl1van de waarde van menschen en dingen in deze wonderlijke

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5